Tweede Kamer wil afdingen op 'Maastricht Alleen de waarheid over fietstocht door Afrika 'Koningin geeft hart aan abstracte begrip natie' 06- Binnenland f namen toegevoegd >sto-lijst Bijlmerramp INFOLIJN INDERMIS- ANDELING Boterham met tevredenheid Oktober was koud en nat KERSTDAGEN OP BALI/INDONESIE M 2940.- ERDAM De gemeente Amsterdam heeft nog elf namen oegd aan de zogenaamde Kosto-lijst. Dat heeft een woord- •r van de gemeente Amsterdam gisteren bekendgemaakt. Kosto-lijst staan de namen van illegale vreemdelingen die chtoffer van de vliegramp in de Bijlmer worden beschouwd, zij hebben kunnen aantonen dat zij ten tijde van de ramp in niddellijke nabijheid van de getroffen flats hebben gewoond, md daarvan komen zij in aanmerking voor een Nederlandse jfstitel. In het Novotel-hotel in Amsterdam verblijven op dit nt nog 214 mensen die zeggen door de ramp dakloos te zijn den. Van deze mensen is 165 inmiddels vervangende woon- e toegezegd. Zij mogen in het Novotel blijven, tot die vervan- i woonruimte is geregeld. De overige 49, die volgens de ge- te Amsterdam niet hebben kunnen aantonen dat zij door de amp zijn getroffen, moeten vandaag om 12.00 uur het hotel Marijke Vos voorzitter GroenLinks AMERSFOORT - Partijvoorzitter Marijke Vos (35) is vrijdag op het con gres van Groenlinks in Amersfoort herkozen als voorzitter voor een pe riode van twee jaar. Van de 307 uitge brachte stemmen behaalde zij er 269. De overige stemmen betroffen ont houdingen. De partij had Joost La gendijk (35) voorgedragen als vice- voorzitter maar de meerderheid koos Erik Meijer (47) na een tweede stem mingsronde. Oud-voorzitter van de Studentenvakbond (LSVb), Maarten van Poelgeest (27), werd gekozen tot secretaris publiciteit. Omruilen rijbewijs aan banden DEN HAAG - Het omruilen van buitenlandse in Nederlandse rijbewijzen wordt per 1 januari 1993 aan banden gelegd. De ministerraad heeft gisteren ingestemd met een voorstel van minister Maij (ver keer en waterstaat) het Wegenverkeersregelement te veranderen. Door de nieuwe regels kunnen rijbe wijzen uit een beperkt aantal landen nog worden omgeruild. Een belangrijke wijziging is dat mensen, op de dag dat het rijexamen wordt afgenomen, wo nen in het land waar dat gebeurt. Verder moet de examinant in het jaar voorafgaande aan de afgifte van het rijbewijs, minstens zes maanden in het land hebben gewoond. Deze regeling geldt voor de Neder landse Antillen en Aruba, de EG-landen en voor de EVA-landen Zweden, Zwitserland, Finland, Noor wegen, IJsland en Liechtenstein. Mensen met rijbe wijzen uit andere landen moeten in Nederland op nieuw examen doen. 'Afspraken met Turkije over inzet wapens' DEN HAAG - Bij een eventuele vol gende levering van militaire vliegtui gen aan Turkije moet worden afge sproken dat deze uitsluitend worden gebruikt voor verdedigingstaken in NAVO-verband. Dat zei minister Ter Beek van defensie, gisteravond in het NOS-journaal. Nederland verkocht eind jaren '80 60 Northrop F-5-jacht- bommenwerpers aan de Turkse lucht macht. Ter Beek zei niet te weten of deze vliegtuigen op dit moment wor den ingezet tegen de Kurdische rebel len die in het zuidoosten van Turkije in een hevige strijd met het Turkse le ger verwikkeld zijn. Afspraken zijn volgens Ter Beek nooit gemaakt. strijden criminatie landicapten deelt Kamer ERK Pvda en CDA vin- at er een speciale anti-dis- ïatiewet voor gehandicap- loet komen. D66 en Groen vinden dat niet nodig, partijen staan achter het punt van de Gehandicap- ad, die wil dat in de wet i behandeling (awbg) als- ordt opgenomen dat men- i grond van hun handicap chtergesteld mogen wor- kamerlid Kalsbeek is van ig dat een speciale regel- veel meer effect heeft, estaan nu eenmaal handi- in vele soorten en grada- zei ze gisteren tijdens een isiedag van de Gehandi- iraad in Nijkerk. Volgens >n voorzitter van de com- gehandicaptenbeleid De CDA) moeten de rechten andicapten geregeld wor- een heel fijnmazige wet. »n Groenlinks volgen de hte van de voorzitter van ihandicaptenraad, mr. A. ïoff, die zei dat mensen en handicap geen speciale rillen, omdat ze dan toch behandeld worden. Het erp van de Algemene Wet Behandeling is een uit- van artikel 1 van de Iwet. Dit artikel verbiedt ainatie. In het ontwerp geloof, ras, sekse en geaardheid genoemd ken waarop niet gediscri- Imag worden. inig vraag ir video's lische irlichting HIQUE VAN DE VEN HAAG De 'medische' chtingsfilms bij de apo- worden slechts weinig eend. De Stichting Iris, films maakt, vraagt zich zij daarmee moet door- i '88 opgerichte stichting |ieeft videofilms geleverd Ucoholmisbruik, astma bij ren, botonkalking bij pen, vetgebruik, straling ft leven na een hartinfarct, rel de films overal gratis te lijn, is Iris niet tevreden het aantal uitleningen. C. feijke van Iris verklaart de ;e belangstelling uit onbe- ïeid en desinteresse bij ekers. De Nederlandse zijn al jaren bezig Tiago van 'pillenschüivers dopstrijkers' van zich af hudden. De KNMP, de «organisatie van apothe- neent dat dit voor een be- ijk deel gelukt. De video- tassen perfect in die profi- Zowel Iris als de KNMP en eraan of apotheken de plek zijn voor de films. Iver sommige geheimen moet je praten. DEN HAAG - De Tweede Kamer probeert iets af te dingen op het verlies aan in vloed dat het gevolg zal zijn van de inwerkingtreding van het Verdrag van Maastricht. De Nederlandse ministers en staatssecretarissen van justitie en binnenlandse zaken die deel nemen aan de Europese besluit vorming dienen daarover straks eerst met de eigen volks vertegenwoordiging te komen overleggen. De regeringsfrac ties van CDA en PvdA hebben daartoe een amendement inge diend op de goedkeuringswet met betrekking tot 'Maas tricht'. Dit verdrag, dat volgen de week in de Tweede Kamer wordt behandeld, kan zelf niet gewijzigd worden. De Kamerle den kunnen er alleen 'ja' of 'nee' tegen zeggen. Het betref fende wijzigingsvoorstel is on dertekend door Van der Lin den, De Hoop Scheffer (CDA) en Jurgens en Van Traa (PvdA). Zij vinden het noodza kelijk dat het Nederlandse par lement kan meebeslissen over zaken als asielbeleid, politiesa menwerking en bestrijding van de criminaliteit. Iets dergelijks is ook geregeld in een amende ment op de goedkeuringswet met betrekking tot het Verdrag van Schengen, dat het open grensverkeer in een aantal EG- landen regelt. Ontwerp-beslui- ten van het Uitvoerend Comité bestaande uit bewindslie den van de Schengen-lan- den - moeten eerst aan de Ne derlandse volksvertegenwoor diging worden voorgelegd. CDA en PvdA willen verder dat de Kamer ook kan meepraten over economische en monetaire kwesties op EG-niveau. Dat geldt met name voor de derde fase van de Economische en Monetaire Unie (EMU), die eind jaren '90 moet leiden tot één centrale bank en één Euro pese munt. Melkert zei gisteren dat nog bekeken wordt of er voor dat laatste een amende ment of een motie komt, of dat de fracties zullen volstaan met een toezegging van de regering. Kreukels Een Amsterdamse politie-agent bekijkt een door een tram 'opgevre ten' auto. Een tram van lijn 24 ontspoorde gisteren door onbekende oorzaak vlak voor het eindpunt bij de Stadionweg. In de kortstondige rit buiten het gebaande pad, die eindigde tegen de pui van een woonhuis, reed de tram drie auto's volledig in de kreukels. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. foto: anp Camera's stations NS tegen agressie UTRECHT - De NS gaat de agressie op stations begin vol gend jaar harder aanpakken. De stations Den Haag CS en HS, Rotterdam CS, Amsterdam CS en Utrecht CS krijgen een bemand camerasysteem en er komt extra spoorwegpolitie door BERT JANSMA Mijn grootvader zei altijd 'een moesselientje' tegen zo 'n platte, ronde koek met roze suikerlaag bovenop die je onder meer bij de koek-en-zopie tent op de ijsbaan kon krijgen. Zijn verklaring voor die naam was dat zo 'n koek leek op de kale schedel van de Italiaanse Duce, Mussolini. Ik heb het woord in mijn (oude) Van Dale opgezocht maar niet gevonden. Wel de stof mousseline, maar die is genoemd naar de Turkse stadMosoel. Zou dat 'moesselientje' van opa ooit gemeengoed geweest zijn Of was het een voorbeeld van 'thuistaal'. Thuistaal is een naam voor een bepaald gebruik van woorden, uitdrukkingen of verbasteringen van woorden in deprivé-kring die daarbuiten niet of moeilijk begrepen worden. Een soort geheimtaaltje dus. Zo bestaat er voor mijn broer Kees en ik geen enkele twijfel wat anti-haren-weer is. Maar of anderen dat begrijpen Ter opheldering: anti-haren-weer betekent gewoon dat het waait en dat wij met scheve hoofden tegen de wind in moesten lopen om ons lange, dunne haar niet aan de grillen der natuur en onze kale plekken van boven niet aan den volkeprijs te geven. Mijn broer heeft daar inmiddels geen last meer van. Die is zo goed als kaal. Ik zie er nog altijd danig verfomfaaid uit na een windvlaagje. Nog zo 'n uitdrukking uit de familieschoot: een boterham met tevredenheid. Bij ons was dat die ene boterham met niks, die je altijd tussen de behagelde ofbekaasde boterhammen door at. Maar misschien was dat gebruik typisch voorde magere jaren van vlak na de oorlog. Over thuistaal heeft Wim Daniels een boek gepubliceerd ('Thuistaal, het andere NederlandsSDU). Een hele verzameling van dat soort familie-geheimtaal. Een aantal uitdrukkingen erin kende ik. Zoals 'pikkienogaIn Amsterdam gebruikt vooreen aardige vent. Van een 'bierkinihad ik ook al gehoord: een zwembroek voor een man meteen bierbuik. En 'kwamkwammersloeg' (de verleden tijd van komkommersla) is evenmin onbekend. De sterf-op-straat-worst (cervelaatworst) ben ik ooit in een jongensboek tegengekomen, maar 'doorkijksoepgebruikt voor een zeer schraal soepje, is voor mij nieuw en een hele mooie. Sommige uitdrukkingen zijn voor buitenstaanders inderdaad volmaakt onbegrijpelijk. Zo noemt een fam ilie zo 'n zuiger om de gootsteen te ontstoppen een 'Tante TruusWaarom Omdat die familie een tante Truus heeft die smakzoenen geeft. Anderen hebben weer zinnen als 'Kijk eens wat een tiets truitje(duidelijk lijkt me). En ergens bestaat ook 'zwaaitheeeen kop thee met een scheut koud water voor vader die 'm 's ochtends snel naar binnen kan slaan om zich weg te haasten naarz'n werk. Ook een mooie. Enig idee wat 'Pleegzuster Bloedwijn-schoenen'zijnRaden maar. Of gewapend met twee tientjes naar de boekhandel. DE BILT De maand oktober is zeer koud en nat geweest, maar de zon heeft normaal ge- Heerlen en Maastricht. Al het schenen. De temperatuur was perronpersoneel wordt traind in het voorkomen van en volgens het KNMI 21/2 graad Celsius lager dan het gemiddel- het omgaan met agressie. Voor de. Het weerinstituut voelde op de nieuwe maatregelen krijgt de NS de komende driejaar een overheidssubsidie van dertig gende dag vroor het daar en dat 13 oktober in De Bilt de eerste vorst dit seizoen. Ook de vol- miljoen gulden. is iets bijzonders, want normaal maakt het KNMI in oktober slechts één dag vorst mee. Ge woonlijk komt het twee dagen in oktober voor dat de maxi mum temperatuur van 20 gra den wordt bereikt, maar dit jaar kwam het niet zo ver. Er viel deze maand veel regen, name lijk 72 millimeter meer dan nor maal. Frank van Rijn in West-Afrika in Niger bij een bord dat verwijst naar hoofdstad Niamey en buurland Burkina Faso. i foto'frank van rijn KLIJKE AGENDA Beatrix verricht morgen de of- ing van de Kunsthal Rotter- door Rem Koolhaas ontwor- ruimten voor wisselende, elders koménde ten en in Rotterdam reikt mr. Pie- Vollenhoven morgen de prijzen finale van het vierde Eduard ernationaal Pianoconcours. DOLDERSUM - Om hele maal eerlijk te zijn: het nijl paard knipoogde niet. Maar verder spreekt wereldfietser Frank van Rijn (44) de waar heid en niets anders dan waarheid over zijn avontu ren in Afrika. Hij fietste in acht maanden tijd dwars door het continent van Dar es Salaam naar Dakar. Zijn tocht leverde de jubilerende Nederlandse Stichting voor Leprabestrijding 300.000 gulden op. Een Afrikaanse wijsheid luidt: .Alleen op pad is niet goed. Met z'n tweeën, drieën of vieren op pad is altijd goed. Waait er iets in je oog, wanneer je alleen bent, dan krijg je het er onmo gelijk uit. Als je op pad bent met z'n tweeën, drieën of vieren, zal een van hen het eruit halen, wanneer iets in je oog waait'. Frank van Rijn, ooit een blauwe maandag leraar natuurkunde, is al dertien jaar alleen op pad. Hij fietste onder meer van Zuid- naar Noord-Amerika, van Ne derland naar Kaapstad, van Ne derland naar Bali. Houdt hij va kantie, dan fietst hij een rondje door Europa. Het toevallige bezoek aan een lepraziekenhuis in Colombia maakte diepe indruk. Beelden van mensen die rondhinken op wat eens hun voeten zijn ge weest, zetten zich vast op zijn netvlies. Hij schreef er een hoofdstukje over in zijn boek 'Zuid-Amerika op de fiets' en kwam zo in contact met de Le prastichting. 'Natuurlijk wilde hij meewerken aan de fietsactie ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de stichting. En zo sprong hij in september 1991 in Dar es Salaam op de fiets om in mei 1992 te eindigen in Dakar. En Nederland fietste met hem mee voor 25 gulden de kilome ter. Mister Leprosy Aan zijn tocht van zo'n 15.000 kilometer werd de nodige publi citeit gegeven, ook in Afrika. Bij zijn bezoeken aan lepradorpen en -ziekenhuizen werd hij door de plaatselijke bevolking ver welkomd als 'Mister Leprosy'. De lange, magere, pezige Hol lander werd ontvangen door artsen, paters, gouverneurs, emirs en ministers. Deze en tal van andere ervaringen, inclu sief ontberingen, beschrijft hij in het boek 'De knipoog van het nijlpaard' dat aanstaandse dinsdag verschijnt. Van Rijn heeft een hekel aan campings en hotels. Hij zet zyn tent liefst midden in de wilder nis op. Geld uitgeven aan lek ker eten doet hij nauwelijks. Hij warmt gewoon een blikje op, koopt onderweg wat fruit, groente en noten, drinkt water uit de pomp, of koopt een flesje prik. Per dag geeft hij tien tot vijftien gulden uit, inclusief overnachting. „Ik probeer als een echte pelgrim te leven. Ik drink geen alcohol, ik rook niet, ik ga nooit uit. Ik ben één keer in een dancing in Kenya ge weest om te vragen of de mu ziek wat zachter kon, omdat ik ernaast sliep. Als je tevreden bent met een povere manier van leven, kun je heel lang door blijven gaan. Als je tenminste een goede fiets hebt". Afzien, daar geniet hij van. Kan hij kiezen tussen een asfaltweg of het mulle zand, dan kiest hij voor het laatste. Van Rijn houdt van ploeteren, van stevig stui teren op geribbelde 'wasbord wegen'. Het geeft zo'n tevreden gevoel als weer zo'n onbegaan baar stuk weg afgelegd is. Ook de ontmoetingen met hartelij ke, vriendelijke mensen in afge legen dorpjes doen hem goed. eens lekker tussen de kogels door te gaan fietsen". Ongeregeldheden in diverse landen noopten Van Rijn het reisschema regelmatig aan te passen. „Afrika is als een dei nende zee. Het ene moment zijn hier de problemen en is het daar rustig, het volgende mo ment zijn daar de problemen en is het hier weer rustig. Het is zaak tussen die probleemgebie den door te manoeuvreren en dat is me aardig gelukt". Een klein voorbeeldje. Over Zaïre deden tal van verhalen de ron de: schietpartijen, plunderin gen en andere problemen zou den daar aan de orde van de dag zijn. Van Rijn wilde juist die kant op. H(j koos ervoor om via Burundi terug naar Rwanda te fietsen. Via Rwanda naar Ugan da doorsteken kon niet, omdat er in het noorden van Rwanda gevochten werd. Om toch in Uganda te komen om daar de grens over te steken met Zaïre, moest hij eerst weer terug naar Uiteraard was het niet allemaal Tanzania. Op de grens bij Tan- DEN HAAG - Met een sobere in Den Haag is het 12V2 jarig re geringsjubileum van koningin Beatrix herdacht. Alle leden van het Koninklijk Huis, minis ters, parlementariërs en dui zend andere zorgvuldig geselec teerde Nederlanders waren bij de plechtigheid aanwezig. Een koninklijk paar in het hart van onze natie en zo ook het ge vend. Zo kenschetste minister president Lubbers gisteren in de Haagse Grote Kerk de invul ling van het koningschap de af gelopen 12 V2 jaar door koningin Beatrix en prins Claus. „Een moment om terug te blikken in dankbaarheid". Een koningin die meer is dan een symbool, zouden ook de voorzitter van de Eerste Kamer mr. H.D. Tjeenk Willink en emeritus hoogleraar geschiedenis na de middeleeu wen prof. dr. E.H. Kossmann betogen. „Allereerst is de koningin het symbool van de gemeenschap die we gezamenlijk vormen. Zij deelt in onze gezamenlijke vreugden en verdriet. Tijdens haar bezoek aan de Bijlmer drukte de koningin uit wat wij voelden", zei Tjeenk Willink. „Daarnaast hebben de konin gin én prins Claus zich de posi tie verworven om voor bepaalde problemen, op bepaalde mo menten, ook publiekelijk aan dacht te vragen". Hij doelde on der meer op de Kersttoespraak van 1988 waarin Beatrix haar diepe bezorgdheid uitsprak over het milieu. Tjeenk Willink vroeg juist nu aandacht voor de zwakke plekken in de maat schappij, omdat een inhoudelijk koningschap op den duur kwetsbaar wordt.. „Zoals de rechter kwetsbaar wordt als de wetgever het te lang laat afwe ten. Dat geldt zeker in tijden van verandering". Volgens Wil link levert de koningin een on misbare bijdrage aan de leven de democratie. Een levende de mocratie die allereerst nodig is, ook in een verenigd Europa. Daarom ziet hij ook een plaats voor het koningschap in een nieuw Europa. Emeritus hoogleraar prof.dr. Kossmann wees erop dat Thor- becke, de ontwerper van de her ziene grondwet, de symbolische waarde van het koningschap niet wilde vergroten. Het is vol gens Kossmann koningin Emma geweest die het koning schap, dat zijn vitaliteit verlo ren leek te hebben, opnieuw glans gaf. Ook ging hij in op de moeilijke taak van de vorstin, van wie wordt verwacht dat zij niet alleen de continuïiteit van de natie representeert, maar zich actief inzet voor de conti nuïteit van het politieke bedrijf. SIJTHOFF PERS REIZEN 070-3190882 rozegeur en maneschijn, wat die ontmoetingen betreft. Ver velende douaniers, bandieten, militairen en dieven waren er ook volop. Het past allemaal prima in zijn zucht naar avon tuur. Deinende zee „Het gaat niet zo ver dat ik in de krant uitzoek waar het hard ste gevochten wordt om daar zania vertelde een douanebe ambte hem dat de route naar Uganda onveilig was vanwege actieve bandietenbenden. Zo eindigde zijn rondje in Tanza nia, in het plaatsje dat hij een maand geleden achter zich ge laten had op weg naar Zaïre. Afrikaans ganzeborden noemt Van Rijn dat. Frank van Rijn: De knipoog van het nijlpaard. Uitgeverij Pirola, Schoorl. BALI, het ideale eiland om de donkere winterdagen te ontvluchten heeft een adembenemende schoonheid en een verfijnde cultuur. Een vriendelijke en vriendschappelijke bevolking, schilderachtig natuurschoon, een heerlijk klimaat en prachtige stranden staan garant voor een onvergetelijke vakantie!! U verblijft in het uitstekende** Sahid Bali Seaside Hotel in Kuta direkt aan het prachtige strand gelegen. Dit hotel beschikt over een zwembad, bars en 2 restaurants, tennisbaan, schoonheidssalon. Uw ruime 2-persoonskamer is voorzien van airconditioning, telefoon, televisie, radio, koelkast en moderne badkamer. Vanuit Bali kunt u prachtige excursies maken o.a. naar Jakarta en Yogyakarta op Java. Inclusief: lijndienstvlucht KLM Amsterdam - Denpassar v.v. transfer welkomstdrankje verblijf op basis logies/ontbijtbuffet 25% korting op wasserij/stomerij 30% korting op maaltijden en drankjes lokale belastingen Toeslagen: hoogseizoentoeslag kerstdagen 280.- p.p. l-persoonskamer 735.- Deze reis wordt uitgevoerd door Stichting Natuur Cultuurreizen en vindt doorgang bij minimaal 20 personen. VRAAG VRIJBLIJVEND HET UITGEBREIDE PROORAMMA AAN! 24- daagse reis

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3