Vaticaan rehabiliteert Galilei Een niet vermoede parallel met Titus Brandsma CcidócSouoaiit Geestelijk Leven Opinie Belgische onderscheiden met humanistische prijs Heilige plekken IKV gangmaker vredesconferentie Macedonië 11 COMMENTAAR 2! A Leidse Courant zaterdag 31 oktober 1992 Kathedraal Madrid na 100 jaar voltooid MADRID - De kathedraal 'La Almude- na' in Madrid is volgende week voltooid. Komende woensdag wordt een groot kruis geplaatst op de koepel, waarmee een einde komt aan de bouw van de ka thedraal, die op 4 april 1883 begon. De aartsbisschop van Madrid, kardinaal Angel Suquia Goicoechea, zal waar schijnlijk op 9 november, de feestdag van de H. Almudena, patroon van Ma drid, voor het neogotische gebouw een mis opdragen en de kerk zegenen. Paus Johannes Paulus II hoopt de kathedraal in juni 1993 tijdens zijn bezoek aan Spanje in te zegenen. Karei V, van 1516 tot 1556 koning van Spanje, kreeg al van de paus toestemming een kathe draal te bouwen. Maar de naburige bis schopsstad Toledo, nog altijd de zetel van de primaat van de Rooms-Katholie- ke Kerk in Spanje, wist het project eeu wenlang tegen te houden. Pas in 1866 begon de geldinzameling voor de bouw van de kathedraal en in 1883 werd de eerste steen gelegd. De ar beiders schoten weinig op door financië le problemen en politieke woelingen die Spanje de afgelopen 100 jaar hebben ge teisterd. Ook discussies over de bouwstijl ver traagden de voltooiing van de kerk. Pas in 1985 onder de socialistische regering van Felipe Gonzalez en de socialistische burgemeester Tierno Galvan werd daarmee begonnen. De kerk is 100 me ter lang en 25 meter breed. Het is verbazingwekkend hoe aardig mensen tegen je zijn wanneer ze weten datje weggaat. UTRECHT Het Humanistisch Oplei- dings Instituut en de Universiteit voor Humanistiek hebben de mr. A.E. Ribbius Peletierprijs voor praktisch humanisme toegekend aan Patsy Sörensen uit Ant werpen. Zij krijgt de prijs voor haar „on verdroten" werk in haar eigen huis voor onder anderen migranten, druggebrui kers, mishandelde vrouwen en spijbelen de jongeren. De prijs, waaraan een geld bedrag van 5000 gulden en een keramiek van de kunstenares Jikke van de Waal is verbonden, wordt dit jaar voor het eerst uitgereikt. Hij is genoemd naar mr. A.E. Ribbius Pëletier (1891-1989), die haar le ven lang ijverde voor de emanicipatie van de vrouw. Zij was onder meer jarenlang voorzitter van de vrouwenbond van de SDAP, later de PvdA. Zij was bovendien de eerste vrouwelijke gedeputeerde van Noord-Holland en het eerste vrouwelijke lid van de Raad van State. Sörensen heeft in haar huis ook een op vangcentrum voor prostituées gevestigd en organiseert eenmaal per week 'opkrik- maaltijden', redelijk luxe diners voor mensen die tussen wal en schip zijn ge raakt. Deze diners worden verzorgd en tegen kostprijs geleverd door een eerste klas restaurant. door MARINUS V.D. BERG Tussen Vierlingsbeek en Venlo, op een van de etappes van het Pieterpad, van Pieterburen in Groningen naar de Pietersberg bij Maastricht, passeerde ik opvallend veel kapelletjes. De mooiste vanwege haar eenvoud vond ik wel die in Smakt bij Venray. In de kapel lag een klapper waarin bedevaartgangers en voorbijgangers hun nood hebben opgeschreven. Ze vragen aan Sint Jozef om uitkomst, om goede raad, om herstel van een ziekte, oplossing vooreen conflict. Zoveel soorten van nood. De meeste kapellen zitten tegenwoordig dicht. Niet alleen vanwege de criminaliteit maar ook omdat ze niet meerde plaats innemen die ze innamen. Kapellen en kerken, bedevaartplaatsen zijn voor velen heilige plekken geweest en ook n u nog. Hoewel ze niet meer even massaal worden bezocht, blijft er in de samenleving behoefte aan heilige plekken. Kan een samenleving wel zonder De Poolse kunstenares Ewa Mehl maakte onlangs een aantal beelden die zij „kapel" noemde. De beelden, die de vorm van een borstbeeld hebben, stellen twee, drie of vier gezichten voor. Ze kijken naar elkaar en hun schouders raken elkaar. Ze vormen samen een verbondenheid. Zegeven je het gevoel van mensen die heel verschillend zijn, zo zijn de gezichten, maar tegelijk zie je dat ze om elkaar geven. Ik vroeg haar waarom ze deze kunstwerken „kapel" noemde. Ze zei: „Omdat er geen kapellen meer zijn in de moderne tijd. De mens is verdwaald, eenzaam en ontworteld geraakt. De kerk heeft voor zeer velen geen functie meer. In Polen vergapen veel mensen zich aan de westerse rijkdom. Dat is de nieuwe God. Ik ben daar zeer teleurgesteld over. We hebben nieuwe „oriëntatie"nodig. De mens moet kapellen scheppen. Plaatsen waar eerbied is voor het heiligeIk denk er weer aan nu het feest van Allerheiligen nadert. Dat feest spitst zich toe op personen. Personen die op een of andere wijze zo hebben geleefd dat er heil, een helende werking van hen uitging. Allerheiligen is een feest om niet alleen de vraag te stellen: van welke mensen ging en gaat er een helende werking uit, maar ook de vraag: welke plaatsen zijn in onze tijd heilige plaatsen Waar vinden we de nieuwe kapellen Geen kapellen van steen maar van vlees en bloed. Waar is er zorg om het Geheim Waar is er zorg om de menswaardigheid van elke mens Ewa Mehl wijst met haar beelden een richting. Kapellen zijn daar waar mensen zorg hebben om elkaar. Zorg hebben om wat en wie kwetsbaar is. Onlangs schreef ik over de zorg voor de chronische psychiatrische patiënt, „de uitbehandelde mensDe krant schrijft regelmatig over de acties van Greenpeace, zorg om de schepping. Amnesty International houdt schrijfavonden voorde bevrijding van politieke gevangenen. Dagelijks zijn er mensen die zorg dragen voorgesprekken die goed doen, die bevrijden Gesprekken waar mensen met hun angsten verdriet veiligheid vinden. In Asiel Zoekers-centra is zorg om de gevluchte mens. In vrouwenhuizen vinden vrouwen Veiligheid die ze thuis missen. Het is een te korte opsomming. Toch zie ik hierin de nieuwe kapellen, toevluchtsoorden, plaatsen om op adem te komen, plekken om weer kracht te krijgen. Het zijn vaak eenvoudige plaatsen en er wordt gewerkt met veel menselijke inspanning. Er gaat een helende werking van uit. Waar heil gedaan wordt en gebeurt daar raken we aan de zomen van het Geheim, dat menselijk nabij komt. Idoor AART HEERING VATICAANSTAD - De na tuurwetenschapper Galileo Galilei, die door de Inquisitie werd gedwongen om zijn stelling dat de aarde om de zon draait, te herroepen, krijgt alsnog gelijk. Paus Jo hannes Paulus II, die zelf de aanzet heeft gegeven tot een herziening van het 359 jaar geleden gevoerde proces, heeft dit vandaag tijdens een vergadering van de Pauselij ke Academie van Weten schappen de rehabilitatie van Galilei bekend gemaakt. Galilei publiceerde in 1632 de 'Dialoog over de twee Grote Sy stemen'. In dit baanbrekende werk verdedigde hij de kosmo logie van Copernicus, volgens wie de aarde om de zon draait, tegenover het klassieke wereld beeld van Ptolemaios, waarin de aarde het onbeweeglijke cen trum van het universum is. Voor de katholieke kerk, die op grond van het scheppingsver haal de leer van Ptolemaios aanhing, stond dat gelijk aan ketterij. Galilei werd in Rome bij paus Urbanus VIII ontbo den, gevangen gezet en na een kort proces op 22 juni 1633 ge dwongen zijn stellingen te her roepen teneinde de brandstapel te vermijden. Op last van de paus sleet Galilei de laatste ne gen jaar van zijn leven onder huisarrest. Ook na zijn dood bleven Gali lei's geschriften verboden. Pas in 1757, toen de juistheid van Galileo Galilei het Copernicaanse model in middels zonneklaar was aange toond, werden de boeken waar in de leer van de beweeglijke aarde werd verdedigd, van de Index gehaald. In 1823 gaf Pius VII toestemming tot de publi- katie van de 'Astronomische les' van Giuseppe Settele, een kanunnik die openlijk de begin selen van Copernicus aanhing. Tegenwoordig bestaat er al I FOTO: AP tientallen jaren een Vaticaanse sterrewacht, die tot de meest moderne en best toegeruste ter wereld behoort. De veroordeling van de fysicus uit Pisa werd echter niet her roepen en bleef daardoor eeu wenlang voor antipapisten een symbool van Rooms obscuran tisme. Paus Woytila, overigens een landgenoot van Coperni cus, heeft besloten om daaraan voorgoed een einde te maken. In 1979, bij de honderdste ge boortedag van Alfred Einstein, kondigde hij de instelling aan van een commissie van theolo gen, natuurkundigen en histo rici die de processtukken nog eens zou bestuderen om uit te maken wie er indertijd fout was geweest. In diezelfde toespraak gaf de paus al toe, dat Galilei „door toedoen van kerkelijke instellingen veel heeft moeten lijden". De commissie onder leiding van kardinaal Paul Poupard, de voorzitter van de Pauselijke Raad voor Cultuur, is na twaalf jaar studie - in de loop waarvan veel interessante documenten zijn gepubliceerd - tot een een duidige conclusie gekomen: vrijspraak voor Galilei. „De rechters die hem veroordeelden waren ongetwijfeld te goeder trouw, maar hebben objectief gezien een fout begaan. Tegen woordig weten wij dat Galileo gelijk had toen hij de Coperni caanse theorie aanvaarde. De Openbaring is niet bedoeld als een kosmogonie (beschrij ving van het ontstaan van het heelal - red.). De goddelijke bij stand is de Kerk niet gegeven om vraagstukken van positief- wetenschappelijke aard op te lossen. De ongelukkige veroor deling van Galileo moge ons daaraan herinneren", zo be sluit het verslag van de commis sie zonder omwegen. De herzie ning van het oordeel over Gali lei is volgens de paus bedoeld om een „verzoening tussen kerk en wetenschap" tot stand te brengen. Beter laat dan nooit. DEN HAAG Ongeveer 400 mensen uit diverse Europese landen bezinnen zich komen de week tijdens een conferen tie in Ohrid in Macedonië over mogelijkheden om de vredeskrachten in de repu blieken van het voormalige Joegoslavië te versterken. Zij bespreken onder meer hoe de vorming van protectoraten in deze republieken kan worden bevorderd: gebieden rond ste delijke centra onder toezicht van de Verenigde Naties waarin verschillende etnische groepen samenleven. De internationale conferentie wordt georganiseerd door de Helsinki Citizens' Assembly, een organisatie van vredesgroe pen, politieke partijen en ande re maatschappelijke verban den, waarin het IKV een be langrijke stem heeft. De confe rentie wordt georganiseerd in samenwerking met een grote groep gemeenten en nationale en internationale organisaties.. Uit Nederland reizen onder an deren de burgemeesters van Renkum, Delft en Skasterlan en IKV-secretaris Mient-Jan Faber naar Ohrid. De VN-rap- porteur voor de handhaving van de mensenrechten in het voormalige Joegoslavië, de Poolse oud-premier Tadeusz Mazowiecki, heeft toegezegd de deelnemers toe te spreken. De EG subsidieert de bijeen komst. Volgens Faber bestaat bij EG-ambtenaren enthousias me voor het al eerder door het IKV geopperde idee om protec toraten in de conflictgebieden in het voormalige Joegoslavië in te stellen. Maar zij achten het alleen politiek uitvoerbaar, als de publieke opinie ervoor ge wonnen kan worden. Faber hoopt dat gemeentebe sturen uit allerlei landen zich bereid zullen verklaren mee te werken aan de vorming van protectoraten door een speciale relatie met een gemeente in het voormalige Joegoslavië op te bouwen. Hij verwijst hierbij naar wat gemeenten, vooral in België, hebben gedaan ten tijde van het bewind van de Roe meense dictator Nikolae Ceau- sescu. Toen de dictator besloot allerlei dorpen op te heffen en de bewoners over te brengen naar agro-industriële centra 'adopteerden' diverse gemeen ten zo'n dorp om de aandacht op het wanbeleid van Ceauses- cu te vestigen. De Macedonische regering is ui teraard blij met de conferentie, die zij beschouwt als ondersteu ning van haar streven naar er- kénning van haar onafhanke lijkheid. Faber hoopt dat de conferentie bij kan dragen aan verminde ring van de oplopende spannin gen in Macedonië. De rivaliteit tusen orthodoxe Macedoniërs en islamitische Albanezen in de republiek gaat steeds meer via religieuze groepen. Zo leidde het plaatsen door orthodoxe ge lovigen van een kruis op een middeleeuwse toren in Bitola aan de grens met Griekenland tot hevige protesten van de moslims. Deze week kon in Nijmegen dank zij de goede zorgen van de KRO een toespraak beluisterd worden van Titus Brandsma, de priester-hoogleraar-advi seur van rooms-katholieke journalisten, die ruim vijftig jaar geleden in het concentra tiekamp Dachau overleed. Het bleek een ouderwets apologe tisch getinte toespraak zonder echte verrassingen waarin het goed recht van een eigen katho lieke pers verdedigd werd. Wel zag Brandsma, toen hij deze toespraak op 22 september 1936 hield, dat een krant niet alleen van een apologetische in stelling kan leven. Hij vond dat, wilde de katholieke pers aan haar roeping beantwoorden, „zij op alle gebieden waarop de anders gerichte pers haar lezers inlicht minstens even waarde volle inlichtingen" zou moeten verstrekken. Met andere woorden, de katholieken zou den geen slachtoffer mogen worden van hun ideële en prin cipiële houding. Dat Brandsma meer dan een apologeet - een verdediger des geloofs - was, bleek toen hij om principiële redenen ten strijde trok tegen mogelijke nazisti sche invloeden in katholieke kranten en die houding met de dood in het concentratiekamp moest bekopen. Prof. J. Hemels die Brandsma in diens rol van adviseur van de rooms-katho lieke journalisten belichtte op het Nijmeegs symposium dat deze week aan diens persoon was gewijd, keek daar aldus te genaan: „Brandsma maakt ons bewust van het feit dat journalistiek niet vanuit de leegte kan worden beoefend, dat journalistiek ergens voor moet staan, wil zij beantwoor den aan haar maatschappelijke taak". De geschiedenis van de Neder landse pers tijdens de tweede Wereldoorlog kent niet zoveel helden en dat is reden te meer om Titus Brandsma met ere te vermelden en nog eens na te denken over wat hij heeft ge daan. Nu naar de situatie van van daag. De breed samengestelde katholieke pers zoals Brands ma die kende is als sneeuw voor de zon verdwenen. Dat ze in zo'n relatief korte tijd kón ver dwijnen bewijst alleen maar dat de werkelijke draagkracht, zo wel bij publiek als journalisten, voor wat katholieke beginselen genoemd werden, klein was, veel kleiner dan velen dachten die zich in de waan lieten bren gen door het grote katholieke persapparaat dat sinds de stich ting van het eerste katholieke 1, De Tijd in 1845, was ontstaan. Het zou interessant te specule ren over de rol die zo'n fervent verdediger van de katholieke pers als Titus Brandsma van daag gespeeld zou kunnen heb ben in het radicaal veranderde kerkelijk en maatschappelijk landschap. Is er nog een link te leggen met zijn stellingnames van vijftig, zestig jaar geleden? Met de nodige omzichtigheid pakte Hemels die uitdaging op en kwam toen terecht bij de overlevingsstrijd die deze krant in het voorjaar heeft gevoerd. In dat gevecht speelde de vraag mee hoe een levensbeschouwe lijk georiënteerde krant van daag de dag nog zou kunnen functioneren. Lütsen Kooistra, redacteur geestelijk leven, schreef een nota die een voor stel tot vernieuwing behelsde van de totale redactionele for mule van deze krant met inbe grip van de levensbeschouwelij ke component. Het is hier niet de plaats nader in te gaan op de vraag waarom deze poging geen nadere uitwerking heeft gekre gen. Duidelijk is in ieder geval, zeker in terugblik gezien, dat de economische omstandighe den voor kranten überhaupt niet slechter kónden zijn dan toen deze poging tot vitalise ring van een levensbeschouwe lijk georiënteerde krant onder nomen werd. De daarin vervat te gedachtegang over de levens beschouwelijke component ver dient niettemin aan de verge telheid ontrukt te worden. Misschien kan zij in een andere constellatie, onder andere om standigheden, alsnog haar nut bewijzen. Na gesteld te hebben dat, an ders dan in het verzuilde tijd vak, waarheid voor levensbe schouwelijke kranten niet lan ger gevonden kan worden bij de (kerkelijke) instituties en ant woorden dus ook niet langer ge geven worden, stelt Kooistra dat deze instituties hooguit on derdak kunnen bieden en vind plaatsen zijn voor waardevol erfgoed. Naar de (levensbe schouwelijke) krant toe ver taald (die in het verleden als het ware fungeerde als een verleng stuk van de preekstoel en met kerkelijke rugdekking feilloos wist wat goed en kwaad was), zou dit betekenen dat de functie van zo'n krant erin zou kunnen bestaan om met de christelijke tradtie als klankbord samen met de lezer op zoek te gaan naar die zaken die in een recht vaardige samenleving van be lang zijn. Door zich zo op te stel len kan de krant een rol vervul len in de nieuwe waardenoriën tatie zoals die voor veel mensen (binnen en buiten de kerken) een rol speelt. „Omdat de infor matiestroom alleen maar toe neemt, is het te verwachten dat de functie van de krant als weg wijzer alleen maar toeneemt". Een niet onaanzienlijk pro bleem dat Kooistra tenslotte signaleert is dat van het pro bleem van de verstaanbaarheid van die christelijke traditie die steeds verder wordt gemargina liseerd. Het ideaal dat in de nota ge schetst wordt doet misschien nog het meest denken aan de zogeheten program kranten zo als ze vooral in de vorige eeuw in Nederland floreerden. Kran ten die een politiek of religieus doel nastreefden ten gunste van een bepaalde partij of kerk. Met het uitdrukkelijke verschil dat dit programma niet langer aan een institutie is gebonden en zo'n blad dus ook in principe geen clubkarakter zou hoeven te hebben. De aandacht is in het voorstel feitelijk verschoven van de verslaglegging van de kerkelijke institutie en haar waarden naar het zichtbaar maken van die waarden door de wijze waarop de redactie selec teert en bericht. Het mag duidelijk zijn dat mede gelet op de korte tijdspanne die de redactie gegund was om hierover na te denken, hierover geen communis opinio bestond. De vraag is met name in hoe verre bij een dergelijke aanpak de grote pluriformiteit én de primaire nieuwsfunctie niet te kort zou worden gedaan, vra gen die onder druk van de om standigheden niet nader uitge discussieerd konden worden. Feit blijft wel dat in de praktijk waarden en christelijke institu tie in sterke mate aan elkaar ge koppeld zijn. In de Nederlandse constellatie - en daar dient ui teraard van uit te warden ge gaan - worden zij nog steeds ge zien als het bezit van een (welis waar sterk afgebrokkelde) zuil met alle nadelen vandien, ook als is het in principe denkbaar dat nu de samenleving een „open vlakte is geworden" zo als de auteur in zijn nota stelde, ook anderen die niet tot de zuil behoren zich aangesproken kunnen voelen. Dit valt voorlopig nu niet vast te stellen, ook al daagt er mis schien ooit nog eens een nieuwe dageraad voor deze voorstellen. Wat is, tenslotte, hierbij nog de relatie die Hemels wilde leggen tussen Titus Brandsma's strijd en de overlevingsstrijd van dit dagblad? Dat een krant nooit in het luchtledige kan hangen? Zijn streven naar een volledig, volwaardig produkt Maar mis schien is dat wel de onverzette lijkheid waarmee hij door wilde gaan. Toegegeven, geen brede parallel, maar zij is er niettemin een. Kernwapens belangrijk De jongste vergadering van de Nucleaire Planning (NPG) van de NAVO in Gleneagles is ook de laatste derlijke bijeenkomst van dit orgaan geworden. De NP( tezitting zal al worden gekoppeld aan die van het G voor Defensieplannen. Het vrijwel opdoeken van watj lang het meest invloedrijke orgaan van de alliantie wa derstreept nogmaals het sterk gereduceerde belanj kernwapens in de nieuwe doctrine van de NAVO. Hel ste grote moment van de NPG viel in Taormina, toen beslissing van president Bush bijtrad om de tactisch narsenalen in Europa met 80 procent in te krimpen. TOCH heeft Gleneagles met de goedkeuring van de p ke principes voor het eventuele gebruik van kernwapei langrijke aanwijzingen voor de ontwikkelingen in de a tie aangegeven. In geijkte NAVO-stijl wordt de precie houd geheim gehouden, maar de NAVO laat er geen t over bestaan dat zij op tenminste één punt niet afwijk haar doctrine: zij weigert'de 'first use'-optie op te geve als secretaris-generaal Manfred Worner zei, zijn er n tijd een groot aantal potentiële vijanden met chemiscl mogelijk ook nucleaire) wapens, en behoudt de NAV( het recht voor hen met een eventueel gebruik van kei pens af te schrikken. Die nieuwe principes bevestige kernwapens in elk geval een grote rol in de politiek v alliantie zullen blijven spelen. De top van Rome in november vorig jaar besliste de bewapening op twee niveaus te handhaven: de 'str sche' (waarmee de VS het grondgebied van de GOS- blieken of China rechtstreeks kunnen treffen) en de strategische', die op potentiële slagvelden zouden wi ingezet. Die sub-strategische wapens bestaan nu vooi gravitatiebommen, de 'klassieke' atoombommen die vliegtuigen worden meegevoerd. Zelfs al acht de all het 'hoogst onwaarschijnlijk' dat zij ooit gebruikt worden, de modernisering van deze systemen is volop In die context wordt onvermijdelijk weer de TASf noemd, de tactische raket die door vliegtuigen wordt vuurd. In zijn ontwapeningsinitiatief van september jaar, besliste Bush wel de TASM (tijdelijk) te schra maar sindsdien circuleren voortdurend geruchten dat een geheim budget hebben uitgetrokken voor de ontv ling ervan. Het is een publiek geheim dat Amerikanen en Bfc nooit van harte hebben ingestemd met de verwijderine alle korte-afstandsraketten uit Europa. Zij dedei 1 slechts omdat ze moeilijke onderhandelingen met de S verwachtten en omdat ze vreesden dat onder meer b land dwars zou liggen indien deze wapens niet snel w E verwijderd. Al de Lance-raketten zijn nu weg. Maar T tekent dat de NAVO nauwelijks nog wapens heeft oii grijpen in conflicten in bij voorbeeld de Kaukasi TASM, die een bereik van circa 400 kilometer zou hi j, zou die lacune perfect opvullen. j De NAVO weigert de ontwikkeling van deze TASM vestigen. Op een moment dat iedereen bezig is te onl nen, zou de produktie van een nieuwe raket erg slecht bij de publieke opinie. Toen de TASM voor het eei sprake kwam, bleek dat zes landen, waaronder ons la» ren genoemd als standplaatsen. Washington zou plaatsen van de TASM een signaal zien dat alle bom ten blijven delen in de nucleaire afschrikking van de 1 9 De kans dat deze daarop zullen ingaan, is momenteel zeker niet groot. Mede daarom zullen de meeste Eu nen met des te meer aandacht de uitslagen van de kaanse presidentsverkiezingen afwachten. Het zal aangenaam in de oren klinken dat Bill Clinton vooi r bekend geen voorstander van de TASM is. Een nieuN kettencrisis kunnen zij momenteel best missen. Uitgave: Westerpers bv (maakt deel uit Kantoor redactie: Apothekersdijk 34, Leiden. Kantoor advertentie- en abonnementenafdeling: Stationsweg 37. Leiden Telefax: 071 -134 941 Postadres: Postbus 112300 AA Leiden. Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk 071 -132221.070 - 3190 933. 070-3906 717 Postbus 9, 2501 CA Den Haag Hoofdkantoor: Telefoon: Postadres Alle kantoren zijn op maandag tot en met vrijdag geopend van 08.30 tot 17 00 uur Directeur/hoofdredacteur: J W. C. Leune (tel. 070 - 3190 8' Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel 070 - 3190815): A. van Rijn (chef), drs R. Edens, A. van Holstein, E. Huisman, H. Jansen, drs Leeuwen - Voorbij, R. de Roo Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835) drs. P van Velthoven. Foto (tel. 070 - 3190 838) M Konvalinka. Redacties Den Haag en omgeving (tel. 070 - 3190 800), sport (tel 070 - 319< en kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834): in samenwerking met redactie Het Binnen! B Haagsche Courant. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied, - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie, dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nedert I België De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn H. Leber, drs K S» M van de Ven en P. Vogels. De parlementaire redactie bestaat uit H. B. in (chef), H.B. Bijleveld, drs J. Feenstra, D J Hofland, K. Jonker, P Koopma G. Korevaar, D.W van Rietschoten, C.P. Visser en K van Wees Algemeeni nator- J.A.L.M Timmers. - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; - de volgende correspondenten in het buitenland: drs D J van den Bergh (Peking), drs. H. Botje (Tunis), A. Courant (Athene), R. Hasselerharm (Johannesburg), drs A. Heering (Rome), B van Huët (Londen), M de Kon (Washington), F. Lindenkamp (Sao Paulo), B. Schampers (Brussel), W. Voc (Parijs), drs. R Vunderink (Moskou), W. Werkman (Jeruzalem), G. van"" (Belgrado), F Wijnands (Bonn), J Wijnen (Brussel) De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London Vertaal! M. de Cocq. Nabezorging Telefoon 071 -122 248 op n 15.00 uur. Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand per kwartaal per jaar Bij betaling per acceptgirokaart: per maand per kwartaal per jaar Het abonnementsgeld dient vi i 18.00 tot 19.00 u 27,00 79,80 312,65 28,20 82,80 318,65 it te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 -141 905 Telefax 071 - 140 6C lefax voor uitsluitend het doorgeven van advertenties (kantoor Rijswijk) 070-T 3902 702. Bankiers ABN/AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK 663 050

Leidse Courant | 1992 | | pagina 2