Zelfs Californië is om r Zaterdag Leidse Courant q zaterdag 31 oktober 1992 *J Over drie dagen is het zover: Amerika kiest een nieuwe president en een nieuw Congres. Als er één staat is in de unie waar het noodlot van president George Bush zich openbaart, dan is het wel Californië. De staat stemde 28 jaar lang op een Republikeinse presidentskandidaat, nu ligt het Republikeinse bastion, thuisstaat van Ronald Reagan, aan de voeten van Bill Clinton. Martijn Delaere len jullie nou eens ophouden lie troep en het over iets belang- hebben?" smeekt Michael Jor- van het radiostation KABC in Angeles de twee kandidaten het senatorschap voor Califor- lie elkaar onophoudelijk uitma- roor leugenaar en oplichter. De iezingsrace tussen de Democra- Dianne Feinstein en haar Re- keinse rivaal John Seymour is ware orgie van verdachtmakin- Eigenlijk zoals de race tussen dent Bush en Bill Clinton had worden, maar niet werd. Het ise genoegen waarmee Califor- le strijd volgt tussen de twee 'elijke Democraten en de twee ilyke Republikeinen om de plaatsen in de Senaat in Was- on - senator Alan Cranston met pension en daardoor kiest jrnië op 3 november twee sena- met de dames Feinstein en ara Boxer als getipte winnares- steekt schril af bij de aandacht race, die tussen George Bush II Clinton. Geen gerichte televi- mmercials, geen borden langs ulevards van Los Angeles en in iten van San Francisco, s over voor de Republikein Bush in Californië, de staat 1976 zelfs de van vliegtuigt- n vallende en blunders maken- lerald rord koos in plaats van jy Carter. Na de Golfoorlog leek in de machtigste en rijkste van de VS onverslaanbaar. In j zouden de Republikei- »k de twee vacante senator- veroveren. Bush' kroon- Pete Wilson was in 1990 al tot emeur gekozen, dus het Witte kon op zijn lauweren rusten, rnië was binnen. Nu, twee jaar en drie dagen voor de verkie- n, is de Republikeinse partij in srnië één grote puinhoop. De )likeinse kandidaten voeren litelijke onafhankelijken hun agnes, bijna niemand wil met esident op de foto en in het en van de staat heeft zelfs een ilikeinse kandidaat zijn voor- litgesproken voor Bill Clinton. komst ondtocht langs steden in het -Jen en zuiden van de staat leert Californiërs niet meer gelo de toekomst, en dat George de zondebok is. Zoals een ma- van een vliegtuigfabriek zegt: vrouw en ik hebben het onein- el beter dan onze ouders. We n een zoon van 25, en voor het n ons leven realiseren wij ons het minder goed zal hebben jn ouders. We zijn een jong m dat gevoel is nieuw voor De trouwe Reagan- en Bush- maken zich zorgen, en een iptimistische cijfers over de nie maken daar geen einde et is een diepgeworteld besef - vette jaren voorbij zijn, en een int die doet alsof er niets aan - d is, wordt geminacht. Uit een e opiniepeiling blijkt dat maar - 2 procent van de ondervraag- tidt dat het niet goed gaat met Iden State'. Hun staat was al- t beloofde land, de staat waar on. Het motto van Californië ka' (gevonden), en het is nog een adembenemende speel- naar wat de meeste Califor- nno 1992 vinden in hun staat :e itigt ze. Iedereen vreest voor id an, met name de beter opge- - in de vliegtuig- of defensie-in- )i s. Californië is bang. nomische crisis heeft het lot Republikeinen voor 1992 be- Sedert 1990 heeft de rijkste n de unie zevenhonderddui- anen verloren, met name in snsie-industrie. De werkloos twee procent hoger dan idelijke gemiddelijke van 7,5 eiBedrijven, gevolgd door Brknemers, vluchten naar de Oregon, Washington en Ne- feen vruchtbare voedingsbo- 3 lor kandidaten die 'verande- l rediken. Californië voelt wei- )«ir die kleine egotripper uit 0 Diens voorstel om de belas- i benzine te verhogen valt in een staat waar geen open- rvoer is. Joe en Sally Sixpack «rikaanse familie Doorsnee) di Jen maar zijn geld verdienen ai auto, en hogere brandstof- ;n drukken onevenredig zwaar i< lagere middenklasse. Perot u ild genoeg om zijn Buick te la- n*open met dure benzine. Blijft Democraat Bill Clinton. Al- 1 Californië misschien is de p leur van Arkansas geliefd, ij? maar ook hier geldt vooral dat hij èèn doorslaggevend voordeel heeft: hij is geen George Bush. Californië heeft 'King' George nooit gemogen, de Yankee uit het oosten van de VS die alleen cowboylaarzen droeg als hij op reis ging naar het westen op zoek naar steun. Het was dat George Bush in 1988 de troonop volger was van de populaire ex-gou verneur van Californië Ronald Reagan. Bush won met een nipte 51 tegen 49 procent van de mateloos slechte Democratische presidents kandidaat Michael Dukakis. Ronald Reagen en George Bush kregen in 1980, 1984 en 1988 de onmisbare steun van een immense groep con servatieve Democraten, die zich ab soluut niet meer thui^s- voelden in de Democrati- sche partij. De partij van Jimmy Carter, hoge in flatie, homo's en Jesse Jackson. Bill Clinton heeft deze groep kiezers teruggewonnen, met de hulp van president Bush. Maar de gouver neur van Arkansas heeft niet alleen deze 'Reagan Democraten' voor zich gewonnen, hij heeft ook de van oudsher solide Republikeinse coalitie gespleten. Nergens wordt dat zo duidelijk als in Orange County, het mythische Republikein se bastion in Californië, dat zelfs Harry Truman en John F. Kennedy links liet liggen. In dit goddelijke deel van zuid-Californië tussen Los Angeles en- San Diego moeten ze Bush ook niet meer. Kreeg Bush in 1988 in Californië 51.1 procent van de stemmen tegen Michael Dukakis, Orange County steunde de Republi kein tenminste nog met 68 procent van de stemmen. Vier jaar later lig gen Bush en Clinton in het grootste Republikeinse kamp in Amerika nek aan nek, en alles wyst op een regel rechte ramp voor de Grand 01' Party (zo mogen de Republikeinen hun partij graag noemen). „George Bush liet ons in de steek toen we hem het meest nodig had den", zegt Cheryl Moore, assistente van één van de bestuurders van Orange County, Harriet Wieder. Wieder beging als Republikein in april van dit jaar een doodzonde door zich op te werpen als supporter van Bill Clinton. Toen werd ze wegge- Na de Golfoorlog had Bush alles kunnen doen wat hij wilde, maar hij deed niets hoond, nu roemt men haar om haar eerlijkheid en inzicht. Ronald Rubi- no, directeur begrotingszaken, van Orange County: „Onze economie is relatief sterk, maar we hebben nog nooit een werkloosheid van zes pro cent gekend. We hebben hier veel de fensie-industrie en de vrede heeft ons geen goed gedaan. De bouwin- dustrie kreeg in 1990 een geweldige klap. Winkels moesten sluiten, res taurants gingen dicht en ook Dis neyland leed onder de crisis, en George Bush zat in het buitenland. Orange County heeft in bijna een jaar 34.000 banen verloren". Die avond doet Bill Clinton Costa Mesa in Orange County aan. 'Geld inzamelen', denkt Rubino, wiens vrouw in de Californi- sche campagne van Clinton werkt. Zoals al- tyd wanneer Clinton naar zuid-Californië komt, zijn de sterren uit Hollywood present in het ontvangstcomité. De filmsterren en Clin ton mogen elkaar. De sterren voorzien de pre sidentskandidaat van foto's en dollars, veel dollars, terwijl Clinton Hollywood aanzien ver schaft en naar hun libe rale programma (vrije abortuskeuze) luistert. Whoopi Goldberg zingt vanavond met Clinton en het koor Kids are Music 'Shout' uit haar nieuwste film 'Sister Act'. Paul Simon speelt 'These are the days of miracles and wonders'. Even later neemt de Democraat die Cali fornië doet denken aan de Kenne dy's het woord: „Ik herinner mij de eerste keer dat ik in Orange County was. Ze vertelden mij dat Democra ten hier een bedreigde soort waren!" roept Clinton naar de achttiendui zend supporters. Het hadden er ge makkelijk meer kunnen zijn, ware het niet dat de brandweer de hekken anderhalf uur voor de bijeenkomst sloot uit angst voor verstikking on der de Clinton-aanhangers. „Het oranje gordijn" is naar beneden ge komen, schreeuwt de Democrati sche partijvoorzitter in de staat Ho ward Atler. De klap die president Bush hier te verduren krijgt is juist zo drama tisch, omdat Orange County hem in 1988 aan de nipte overwinning op Michael Dukakis hielp. Zonder Orange County geen overwinning in Californië, zo simpel is het. Zijn rui me meerderheid daar was voldoende om de winst van Dukakis in het tra ditioneel liberale neerden van de staat goed te maken. Ook als de pre sident dit jaar in Orange County wint, zal dat zo miniem zijn dat het niet afdoet aan de stemmenwinst die Clinton in de rest van de 'Golden State' behaalt. En daarmee is de jackpot van de verkiezingen - een vijfde van de 270 benodigde kies mannen - binnen. Bush weet dat, en hij heeft de staat opgegeven. Kwaad In Redondo Beach ten zuiden van Los Angeles is de campagne-mana ger van Bush en vice-president Dan Quayle woedend over het soort be spiegelingen die Bush geen enkele schijn van kans geven. Bill Fahey moet Bush' belangen behartigen in een gebied van twaalf miljoen men sen. Het Republikeinse hoofdkwar tier is weggestopt in zo'n typisch winkelcentrum dat is opgetrokken aan de highway. Geen schitterende lobby en flitsende campagneleiders die strategieën bedenken in het Re publikeinse zenuwcentrum, maar de bejaarde Christine achter de recep tie. Ze is een vrijwilligster en drukt voortdurend de verkeerde knoppen op de telefoon in. „Nee, u bent de eerste die een zinnige vraag stelt", antwoordt ze een kiezer die wil we ten hoe hij moet antwoorden op de twaalf referendumvragen - over be lasting op voedsel tot de financiering van openbare scholen - die de Cali forniërs op 3 november ook nog krij gen voorgeschoteld. Christine leest trouwhartig het Republikeinse stemadvies voor. Haar baas Bill Fahey is uit een ander soort hout gesneden, een conserva tieve houwdegen van het ouderwet- se soort dat je in zuid-Californië te gen het lijf kunt lopen. Is het niet een teleurstelling voor hem dat Bush de staat sedert het begin van de campagne in augustus slechts één keer heeft bezocht, en mogen we daaruit opmaken dat het Witte Huis Californië heeft afgeschreven? Fa hey wordt kwaad, weer zo'n anti- Bush journalist. Als directeur van de Bush/Quayle campagne voor Los Angeles voert hij een niet aflatende strijd tegen de linkse media, de Los Angeles Times in het bijzonder. „Clinton is van een voorsprong van 32 punten eind juli naar een voor sprong van zeven punten afgezakt. Een dramatische daling. Toen Bush zoveel verloor, openden de kranten er dagelijks mee. Ik moet nog de eerste kop 'voor- sprong Clinton gedaald met 24 punten' tegenko men in een nationale krant. Ik zie veel kriti sche stukken over presi dent Bush, en dat zie ik niet als het om Clinton gaat. Of Al Gore, die poeslief wordt behan deld door de pers. Gore is een gevaarlijke socialist. De kranten zullen dat nooit zeggen. Tachtig procent van de mensen in de media noemt zich zelf Democraat of libe raal. Het is dus niet vreemd dat veel nieuw- sanalyses en opiniepeilingen hun linkse voorkeuren weerspiegelen. „Bush wint met 51 procent tegen 49 procent. De opiniepeilingen zeggen niets. Kijk naar een peiling die ABC onlangs deed onder 850 mensen, van de 50 tot 60 miljoen stemmers. In Arizona peilden ze de mening van twee mensen, en kwamen tot de con clusie dat Clinton in Arizona daar zou winnen. Dat geeft mij weinig vertrouwen in de opiniepeilingen. Links beheerst de media, maar rechts beheerst de verkiezingen". Dat eerste is waar - behalve dat 'links' in Amerika gewoon braaf ge matigd is - en dat laatste was de afge lopen twaalf jaar ook waar, maar de Republikeinse machtsbasis voor een nieuwe overwinning is verdwenen. George Bush kan Californië wel op zijn buik schrijven, maar er is één plaats in de rijkste staat van het land waar alles is zoals het was onder Ri chard Nixon en Ronald Reagan. Zes tig kilometer ten oosten van Los An- George Bush liet ons inde steek toen- we hem het meest nodig hadden geles ligt, verscholen in de heuvels en tussen de eucalyptusbomen en cypressen, het onwaarschijnlijke La Habra Heights. Een Republikeinse droom. Heeft de rest van Californië zich bekeerd tot het principe van overheidsingrijpen om de wegen, de scholen en de zuiverheid van de lucht te verbeteren, in La Habra Heights denkt men met weemoed te rug aan het credo van Ronald Reagan: hoe minder overheid, hoe beter. In het zesduizend zielen tel lende La Habra Heights gaan ze daarin tot het uiterste: geen riole ring, geen straatverlichting, geen scholen, geen winkels, geen post kantoor, geen openbaar vervoer, niets. „De mensen hier willen het landelijke bewaren. Ze zijn juist gevlucht voor de ellende in Los Ange les. En de straatverlich ting, tsja, wij voeren een heldere hemel-poli- tiek", zegt Noelia Cha- pa, stadsmanager van La Habra Heights. La Habra Heights grenst aan Hacienda Heights, een voorname lijk door Latino's en Aziaten bevolkte plaats. Heet de verbindingsweg tussen de twee plaatsen in het volkse Hacienda Heights nog Hacienda Street, je merkt datje in een 'betere' plaats komt wanneer de straat Hacienda Boule vard wordt. „Vanuit Hacienda Heights trekken de bendes op. en wij hebben hier al de eerste grafitti ge had", zegt Chapa. Politie heeft La Habra niet, die huren ze van de sher iff in Los Angeles County, net achter de heuvels. „Maar we zijn op zoek naar een nieuw politiekorps, want ze zijn te duur". Enclave In de conservatieve enclave van La Habra Heights in het gewest Los An geles spelen andere problemen dan in het getto van South Central L.A. „Oh, maar ik heb wel degelijk crises moeten oplossen", werpt de stads manager tegen. „Zo was er onlangs een klacht van iemand die van zijn zwembad wilde genieten, en werd gestoord door het lawaai dat gasten op het tennisveld van zijn buurman veroorzaakten. We hadden ook een geval van iemand die klaagde over de overlast van de paardenkraal naast hem. Voordat ik naar La Habra Heights kwam, werkte ik in het door minderheden bevolkte Paramount, noordelijk van hier. Daar hielden mensen kippen, maar dat mocht niet en dus kon je vrij gemakkelijk ingrij pen als mensen klaagden over over last. In La Habra Heights is dat een stuk moeilijker, want hier mogen de mensen kippen houden. Dat hoort bij het landelijke karakter. Een re cent conflict over kippen hebben we dus niet kunnen verhelpen", lacht ze, terwijl ze haar Ford Taurus over de kronkelende weggetjes de heuvels in rijdt. De bewoners van de villa's die zich verschuilen achter de cypressen zijn zeer actief als het op stemmen aan komt. Van de zesduizend inwoners hebben maar liefst 3353 zich geregi streerd als kiezer. Ze stemmen bijna allemaal Republikeins. „Maar", zegt stadsmanager Chapa, „er komt ver andering in. We hebben hier nog nooit zoveel huizen te koop gehad als dit jaar. Mensen hebben zelfs hun huizen moeten verkopen. Van de vijf gemeenteraadsleden zijn er twee Democraten De laatste, een advo caat, werd in april gekozen. Niet dat ze daarvoor durven uitkomen, want je kunt hier geen openlijke Demo craat zijn, maar het gerucht gaat". Overstag Zij zelf stemt op Bill Clinton, maar ja, zij woont ook niet in La Habra Heights, maar in San Bernardino, dat net als zoveel andere plaatsen in Californië overstag is gegaan. Overstag is ook Roger Johnson ge gaan, die tijdens de speech van Bill Clinton in Orange County pontifi caal op het podium mag zitten. John son is de directeur van Western Digi tal en een grote geldschieter voor Clinton. Nog steeds beschouwt de industrieel zich een Republikein, maar hij is Clintons man in Orange County. Johnson is een 'Clinton Re publikein'. De frustratie over de stuurloosheid van president George Bush hebben hem en veel Republi keinen, veelal voor het eerst sinds John Kennedy, naar de Democrati sche partij gevoerd. Zoals de budget directeur van Orange County in Santa Ana Ronald Rubino zegt: „Na de Golfoorlog had president Bush al les kunnen doen wat hij wilde, maar hij deed niets. De prijs betaalt hij

Leidse Courant | 1992 | | pagina 23