Herrie onder professoren 1 Amerika Bush heeft 't verbruid in bolwerk Californië De Rotterdam School of Management (RSM) moet concurreren met prestigieuze business-opleidingen als die van Harvard. Maar onlangs bleek dat de RSM een financiële puinhoop is, waar declaraties van professoren torenhoog uitsteken boven de verdiensten. Reizen Thee staat ntraal in Londens museum 'Ik zit met een bedrijf dat bijna failliet is, dus als ik daar de docenten op kan aanspreken zal ik dat zeker doen. Dat zal op veel weerstand stuiten, dat weet ik. Er zijn mensen bij met dure huizen en hoge hypotheken, maar dat is niet mijn probleem' kan gelukkig wat ongenuanceerdheden wegnemen. Als er over dagdeelvergoe- dingen van 1200 gulden wordt gespro ken, moeten we daar wel bij betrekken dat aan elk dagdeel drie dagdelen voor bereiding vooraf gaan. Het is op maat gesneden onderwijs. Je kunt voor het MBA-onderwijs niet hetzelfde lesje af draaien als voor bedrijfskunde", aldus Stam. „En dan kom ik op een uurtarief van 90 gulden. Dat klinkt al heel an ders". Stam betwijfelt, in tegenstelling tot Poeth, of het haalbaar en verstandig is om geld terug te vorderen. Hij gaat er vanuit dat het om legale constructies gaat. Hoogleraren en docenten in vaste dienst van de faculteit Bedrijfskunde gaven bij voorbeeld colleges aan de Rot terdam School of Management (een aparte stichting, maar toch ook Eras mus Universiteit) en staken de vergoe ding daarvoor in eigen zak. Voor elke verrichting werd een nieuw contractje opgesteld tussen hoogleraar (inkomen tussen 100.000 en 175.000 gulden) en de RSM. Accountantskantoor Paarde- kooper Hoffman twijfelt of deze gang van zaken wel in overeenstemming is met het Algemeen Rijksambtenaren Reglement. Dr. Stam ziet minder problemen: „Wat is gebeurd kun je niet alleen de hoogle raar verwijten. Het is goedgekeurd door het bestuur van de RSM, inclusief de heer Poeth. Een hoogleraar mag vol gens de wet bijverdienen. Of hij nu con tracten sluit met RSM, Nijenrode, Ro chester of wie dan ook; het interesseert mij niets. Ook niet wannéér hij dat doet. Een hoogleraar heeft geen verschij ningsplicht. Hij moet colleges geven en onderzoek verrichten. Ik kan niet be oordelen wanneer hij dat doet. Over dag, 's avonds of in het weekeinde. Uren schrijven dat kan bij het bedrijfs leven wel, maar op de universiteit be hoort dat niet tot onze cultuur. Als een docent aan zijn werk buiten de deur geld overhoudt, dan heeft hij geluk ge had. Moet ik dan zeggen: dat kan niet? Zo zit de wereld hier niet in elkaar". Nijenrode Tussen alle perikelen rond het RSM-te- kort broeit op de Erasmus Universiteit een tweede conflict rond de manage mentopleiding. Met het Instituut Nijenrode, dat tegenwoordig als univer siteit te boek staat, zijn onderhandelin gen gevoerd over een fusie met de Rot terdam School of Management; onlangs maakte Nijenrode bekend dat de ge sprekken zijn afgebroken omdat de RSM 'eerst maar eens orde op zaken moet stellen'. Binnen de Erasmus Uni versiteit wordt getwijfeld aan die le zing. De faculteit Bedrijfskunde zou de onderhandelingen hebben afgebroken, omdat men het niet eens was met de ei sen: overdracht van de RSM zonder voorwaarden, plus de toezegging dat Bedrijfskunde geen nieuwe MBA-oplei- ding begint. Nijenrode ontkent die voorwaarden. Professor Poeth niet. „De houding ten opzichte van Nijenrode is heel simpel. Er is geen sprake van een unconditio nal surrender. An me nooit niet. Een concurrentiebeding? Er werden van al lerlei eisen gesteld, maar ons belang rijkste uitgangspunt is dat we alleen in zee gaan met goede scholen en daar re ken ik Nijenrode niet toe. Nijenrode heeft alleen geld, maar geen kwaliteit. Ik heb nooit wat in die samenwerking gezien. Het was vooral onze rector mag nificus die dat in gang had gezet. Be drijfskunde had nauwelijks belangstel ling. Met die MBA-opleidingen is het so- wie-so oppassen geblazen. Iedereen die een kasteel heeft, denkt dat hij een op leiding kan beginnen De scherpe houding van Poeth ten op zichte van het bekakte Nijenrode is er één met een saillante achtergrond. Bin nen de faculteit Bedrijfskunde is veel ophef ontstaan over de mogelijkheid die Nijenrode biedt aan afgestudeerde HBO-studenten om binnen een jaar (te gen de betaling van 20.000 gulden) de doctorandustitel bedrijfskunde in de wacht te slepen. Op de Erasmus Uni versiteit duurt dat driejaar en is het ge wone collegegeld van 1950 gulden ver schuldigd. Bedrijfskunde vreest een de valuatie van de doctorandustitel. Poeth: „De HBO-studenten die op Nijenrode binnenkomen hebben hun diploma gehaald op scholen waar soms veertig procent van de docenten niet be voegd is en die gaan dan ook nog even binnen een jaar de doctorandustitel ha len. Bovendien, als je voor zo'n cursus 20.000 gulden betaalt, dan neem ik aan datje het wel haalt. Is 't niet? Dat is een devaluatie van alles wat wij voorstaan". De decaan heeft inmiddels gedreigd naar de minister van onderwijs te stap pen als de Erasmus Universiteit geen stappen onderneemt tegen Nijenrode. Universiteitsbestuurder Stam ziet daar geen heil in. Hij sluit niet uit dat er in derdaad juridische onvolkomenheden kleven aan de opzet die Nijenrode han teert, maar hij vindt dat een uitspraak over kwaliteit beter aan anderen kan worden overgelaten. „Het is niet onge bruikelijk dat op universiteiten waar het cursusgeld hoog is, de succesrate, ook hoog is. Je bent dan extra gemoti veerd". Het onderzoek, dat in 1994 naar de kwaliteit van de vier bedrijfs- kundeopleidingen in Nederland (de zo genaamde visitatie) wordt gehouden, zou volgens Stam een goede graadme ter zijn voor Nijenrode. „Vooropgesteld dat Nijenrode daarvoor zijn'deuren openstelt". Schade Binnen de Erasmus Universiteit zelf is de tijd van zelfonderzoek inmiddels vol op aangebroken. De commissie Lang- man, waarin grote namen uit het bedrijfsleven, bestudeert de kansen van de Rotterdam School of Management binnen de Erasmus Universiteit en de commissie Slagter mag gaan onderzoe ken welke schade de interne strijd aan de universiteit heeft berokkend. Dr. Stam: „Er is met de individuele belan gen te slordig omgegaan. Niemand kan ons kwalijk nemen dat we het lot van het personeel serieus nemen. Er zijn mensen zonder bewijs emotioneel en fy siek beschadigd. We moeten voorkomen dat dit in de toekomst weer gebeurt". Poeth is er niet door aangedaan. „Zij hebben de commissie Slagter, ik heb de commissie Langman. Ik wil de zaak in één keer schoonmaken. De banken heb ben dat ook gedaan. Als het bij de finan ciële elite kan, waarom dan niet bij de intellectuele elite? De tegenstand zal misschien nog heftiger worden, maar deze strijd win ik". EINDREDACTIE RENÉ VAN ZANTEN VORMGEVING PETER J. C. MARTENS door Casper Postmaa p de faculteit be drijfskunde van de Rotterdamse Eras mus Universiteit (EUR) sluipt wan trouwen door de gan gen. Sinds het gere nommeerde accoun tantskantoor Paar- dekooper Hoffman rapport heeft uitgebracht waarin ijke professoren worden beticht van ndienen van dubieuze declaraties, t menig hooggeleerde zich niet op gemak. Er heerst tweespalt op de rersiteit, maar vooral binnen de in ipraak geraakte faculteit bedrijfs- de. ïtcollege van bestuur zou graag zien bedrijfskunde zich zou wijden aan li nieuwe en vooral meer solide toe- mst van de Rotterdam School of Ma- [ement (RSM), want met deze aan de l gelieerde stichting begon alle el- le. Dr.J.C.G. Stam, de financiële in het universiteitsbestuur, ver- ht weinig van het terugvorderen declaraties 1200 gulden per dag- die door hoogleraren en docenten uitgeschreven voor cursussen aan ijfsleven, studenten en overheid, r prof.dr. G.G.J.M. Poeth, de nieu- ecaan van Bedrijfs- le, kiest voor een veel ere lijn. Hij eist terug- ing van ten onrechte ischreven declaraties, tde RSM komt, nu de houding eindelijk in- elijk is, 2,5 miljoen en tekort. Een beetje ijk voor een manage- topleiding. wat de docenten be- legt Poeth uit, „ligt llemaal heel simpel, rlang dat ze voor de .taan. Als ze iets an- willen, gaan ze maar aantje in het bedrijfs- i zoeken. We moeten ir recht in de ogen len kijken. Het is nu laai niet mogelijk dat nd zich twee of drie voor hetzelfde werk letalen. Door foute iten, krijgje foute mten. Ik zit met een ijf dat bijna failliet is, ls ik daar de docenten in aanspreken zal ik eker doen. Dat zal op weerstand stuiten, dat ik. Er zijn mensen bij met dure in en hoge hypotheken, maar dat is nijn probleem", aldus de profes- iil een managementschool waar iten en studenten trots op zijn. >m, een fatsoenlijk bedrijf. Mijn s bij de top van de wereld te beho- nhoudelijk zit het wel goed. Nu iheer nog". Een mogelijkheid om malaise te komen, is het aanzui- van het RSM-tekort met geld van iversiteit. Voor Poeth een onbe- lare weg. „Dat gaat ten koste van ft'one studenten. Ik heb geen zin ee te werken aan het uitgeven van n aan een doel waarvoor deze niet ïstemd". in de universiteitswereld is de taal oeth ongebruikelijk hard. Vooral Di' de decaan aangekondigde po- 'ïïi geld terug te vorderen, heeft de 't aangewakkerd en de tegenstel- verscherpt. „Poeth moetafge- en worden", klonk het deze week och al zo sombere gangen van het Bus-complex. Maar de hoogleraar heeft ook medestanders. Zij schetsen hem als een moedige, en vooral integere man die volgens ingewijden weet hoe te strijden voor een rechtvaardige zaak. „Hij is aanhanger van een open stijl van besturen. Het universiteitsbestuur zou de kwestie het liefst begraven", aldus een docent, die spreekt van groeiende steun voor Poeth. Een andere weten schapper vermoedt echter dat de de caan binnen bedrijfskunde niet op al te veel steun van zijn collega's hoeft te re kenen. „Hij heeft zich tegen het docen tencorps gekeerd, dat is hoogst onge bruikelijk. Maar het verzet is zich aan het organiseren. Vooral bij studenten en afgestudeerden". Onder studenten zijn er inmiddels stemmen opgegaan om over de kwestie een referendum te houden. Een beschaafde vorm van ver zet, maar volgens professoren is dat on geveer het maximale watje tegenwoor dig van studenten - zeker die van be drijfskunde - mag verwachten. „Een tweede Maagdenhuis ligt echt niet voor de hand", aldus een docent. „De stu denten hier zijn nogal braaf'. Antillen De wortel van al het kwaad is inderdaad te vinden op de Rotterdam School of Management. Sinds 1985 krijgen ma nagers met een al voltooide studie daar de mogelijkheid om binnen twee jaar te worden opgeleid tot Mas ter of Business Admini stration. Grote universi teiten als Harvard en Stanford hadden er ook één en Rotterdam wilde niet achterblijven. Het be gin was veelbelovend. De overheid zorgde voor een startsubsidie van 12 mil joen gulden, de organisatie groeide snel en tot twee maal toe kwam de RSM na een enquête onder 200 be drijven als beste business- school ki Europa uit de bus. Van de schone schijn bleef niet veel over toen in sep tember bleek dat de RSM .administratief de laatste jaren slecht was hoogleraren en twijfelai hadden ness-programma's in het Oostblok en de Antillen op een fiasco waren uitgelo pen. Als herinnering aan die avonturen resteren slechts schulden. Het kostte de toenmalige decaan van bedrijfskunde (tevens voor zitter de stichting RSM) prof.dr. P. van Berkel de kop. Achteraf gaf hij toe dat het anders had gemoeten. „Betere con trole was nodig geweest, is gebleken", verklaarde hij. „Er was meer onderling vertrouwen dan controle. De geloof waardigheid bij het bedrijfsleven, de klant van RSM, wordt er wellicht niet beter op"Het is echter de vraag of Van Berkel zelf schone handen heeft, want op 5 september gaf hij in het Rotter dams Dagblad toe zelf ook wel eens uit de RSM-pot te hebben gesnoept. Een reisje met zijn vrouw naar de Antillen. Van Berkel: „Je weet hoe dat gaat daar op de Antillen: de dames zijn er altijd bij als er iets te doen is. We hebben daarom met drie man besloten de vrouwen mee te nemen. Ach, als ik had geweten dat daar nu zo moeilijk over wordt gedaan, had ik het zelf betaald. Want van die 1600 gulden val ik natuurlijk niet om". Dr. Stam, lid van het College van Be stuur is blij als hij in plaats van rector magnificus C.J. Rijnvos kan reageren op de uitlatingen van collega Poeth. „Ik 'Ons belangrijkste uitgangspunt is dat we alleen in zee gaan met goede scholen en daar reken ik Nijenrode niet toe. Nijenrode heeft alleen geld, geen kwaliteit, ledereen die een kasteel heeft, denkt dat hij een opleiding kan beginnen'

Leidse Courant | 1992 | | pagina 21