Kunsthal stemt gasten gunstig Erick Kila, wandelaar in de nacht Acteurs: weinig goede en heel veel slechte tijden Cultuur Rijswijks koor met een zware opgave Ironisch alternatief van Sebodah Leidse Courant zaterdag 31 oktober 1992 u ens' maakt is op Oscar sel - De succesfilm 'Daens' le Belgische regisseur Stijn nx is door een jury onder van de schilder André aux voorgedragen voor de x voor de beste buitenland- liet-Engelstalige) film, zo de Vlaamse deelregering ren bekendgemaakt, ns' is gebaseerd op de ro- tPieter Daens' van de Vla- Louis Paul Boon over een lal bewogen priester die in veede helft van de 19de actief was in Aalst. De is al bekroond op het film ral van Venetië met de spe- vermelding van de inter- jnale katholieke jury. viel verder in de prijzen iet festival van de histori- film in Rueil-Malmaison Chicago. In Vlaanderen g de rolprent de Gulden- rprijs, en werd hij door de mse autoriteiten benoemd 'filmambassadeur' van nderen' 1992-93. Daarom •de Oscar-nominatie van ns' in de VS via een promo- mpagne worden onder- id. leelgroep akt tv-serie terdam - Toneelgroep Am- am (TGA) heeft van het ileringsfonds een bedrag inderhalf miljoen gulden gen voor het maken van riedelige tv-serie, die in op het scherm moet ver- len. De reeks, getiteld Tongen', wordt geschre- n geregisseerd door de ar- k leider van TGA, Gerard- ijnders en is gebaseerd op tucht-affaire Oude Pekela 188. Tussen de veertig en kinderen uit het dorp in seksueel zijn misbruikt volwassenen. Rijnders het onderwerp gekozen t de affaire hem „ver- tkelijk intrigeert". De afleveringen van elk vijftig ten zullen worden opgeno- op film. Als speelfilm zou Tongen' in de bioscoop len worden vertoond. Af- elijk van de reglementen de Nederlandse Filmdagen de speelfilm kunnen mee- en naar een Gouden Kalf. seum koopt Vandaag opent koningin Beatrix in Rotterdam de Kunsthal. Een museum zonder collectie, dat met zes tentoonstellingen zijn naam in één keer vestigt. De toekomstige bruikleengevers zijn alvast in de watten gelegd. KUNSTHAL, ROTTERDAM (Westzeedijk 341): Tentoonstellingen 'Hofcultuur uit Indonesië' (t/m 17 januari), 'Het Koninklijk Paleis' (t/m 24' januari), 'Rotterdamse kunst' (t/m 10januari), 'Rotterdam in de jaren '50', 'Werken op papier' en presentatie van logo's (t/m 3 januari). Geopend: di-za 10.00-17.00, zo 11.00- 17.00. Toegang 10; CJP, 65 tot 15 jaar en groepen vanaf 15 personen: 7,50. door Cees van der Geer Uit de praktijk zal nog moeten blijken, of de gekozen opzet is vol te houden. Als formule ech ter is de aanpak van de nieuwe Kunsthal Rotterdam zonder meer een succes te noemen, ge meten althans naar het aanbod waarmee directeur Wim van Krimpen en de zijnen zich pre senteren. Met maar liefst vijf tentoonstel lingen tegelijk opent de Kunst hal: 'Hofcultuur uit Indonesië', 'Het Koninklijk Paleis', 'Rot terdamse kunst', 'Rotterdam in de jaren '50' en 'Werken op pa pier', achter welke weinig zeg gende titel een tentoonstelling schuilgaat met tekeningen van Andy Warhol, Ariselm Kiefer en Francesco Clemente. Een klei ne expositie in het auditorium, met alle ontwerpen voor het logo van de Kunsthal, comple teert het aanbod. En dan is er natuurlijk ook nog het gebouw zelf, een ontwerp van Rem Koolhaas, dat inmid dels door de vakpers al tot ar chitectuur van wereldklasse is verklaard. De enorme hal, waai-van de grootte aan de bui tenkant niet is af te zien, blijkt een verrassende hoeveelheid ruimte te hebben, opgedeeld over een aantal zalen die elk ge schikt zijn voor onderling soms zeer verschillende tentoonstel lingen. Slechts één keer raken twee tentoonstellingen elkaar - de tekeningen van Warhol, Kiefer en Clemente en de foto's van Rotterdam - zonder dat dit tot een botsing leidt. Wel is de over gang van de mystiek geïnspi reerde tekeningen van Clemen te naar de foto's van Oorthuys, Jonker, Van Wijk en Klein erg groot. Toch schuilt achter de beelden van haven en wederop bouw, van Lijnbaan en Feye- noordstadion, havenarbeiders en voetballende straatjochies minstens even veel poëzie, al was het maar omdat de foto's zichtbaar maken hoezeer de wereld inmiddels is veranderd: zou bij een thuiswedstrijd van Feyenoord nu nog één agent te paard volstaan om temidden van de toestromende suppor ters een oogje in het zeil te hou den? Paleis Elders in het gebouw zijn er niet van zulke abrupte overgan gen. De twee hoofdtentoonstel lingen - 'Hofcultuur' en 'Het Koninklijk Paleis', hebben elk een eigen etage gekregen. Ove rigens verdient de titel 'Ko ninklijk Paleis' wel enige toe lichting. Twaalf directeuren van grote Nederlandse musea werden uitgenodigd met wer ken uit hun eigen collecties de ter beschikking gestelde kabi netten zodanig in te richten, dat ze denkbeeldige functies kregen: Troonzaal, Portretten galerij, Bediendenkamer, Slaapkamer Muziekkamer. Al te letterlijk is deze opdracht niet uitgevoerd. Zo is het kabi net van het Stedelijk met wer ken van o.a. Willem de Koon ing, Yves Klein, Robert Ryman en Ossip Zadkine meer een me tafoor van het koninklijk gehal te van de collectie, dan een wer kelijke weergave van een troon zaal. Ja, de-kunst troont er in volle glorie. Wat dichter bij het thema bleef het Noordbrabants Museum, dat zijn 'Jardin des Plantes' inrichtte met schilde rijen en sculpturen van o.a. Erik Andriesse, Vincent Rijn- bende, Guido Geelen, Pieter Laurens Mol en Martin van Vreden, alle met bloemen als onderwerp. Tot de meeste g foto Niels van de Hoeven Een van de twee hoofdtentoonstellingen in de Kunsthal is 'Het koninklijk paleis'. Hier een blik in de slaapkamer. gen behoort de inzending van het Haags Gemeentemuseum, dat de 'Muziekkamer' van het denkbeeldige Paleis voor zijn rekening nam. Naast twee klei ne, 18de-eeuwse vleugels van de gebroeders Erard is het voor al de monumentale kastwand met exotische muziekinstru menten - trommen, gongen, bekkens en bazuinen - die in druk maakt. Tegelijkertijd is die (Paleis)- tentoonstelling er een erken ning van, hoezeer de Kunsthal voor de realisatie van zijn beleid ook afhankelijk is van de be- m Het Museum Br Volkenkunde in Rotter- Aeeft 35 bladzijden ge- uit een 16de-eeuws Indi- lbum voor droomduiding arzeggerij, een zogenoem- iname. Voor de aankoop is 100 gulden betaald, falname bevat afbeeldin- lie verwijzen naar de Ko- le Bijbel en Islamitische le en. In het voormalige Per- erd dit 'boek der voorteke- geraadpleegd voor belang- beslissingen. De voorspel- it de bladen snel door zijn n gaan en de raadvrager daar dan een vinger tus- )e aangewezen afbeelding tide dan de 'waarheid'. De te falnames zijn in de loop iren uit elkaar gehaald en ilad verkocht. Deze aan- is vrijwel compleet en dat lek te noemen, aldus het Hm. sthandel st EG ïrdam De handel in en antiek zal stagneren EG-voorstellen voor deze he worden aangenomen, eest de Nationale Vereni- oor de Kunsthandel. Ook turele uitwisseling dreigt lammen. ns de plannen van de Eu- Commissie moet er na egvallen van de grenzen e export van bijna elk cul- oed eerst een vergunning in verkregen. Zo'n papier alleen afgegeven als het in geen enkel land als na il bezit wordt gezien. 'Dit tot een bureaucratische lomp', schijft de vereni- lan de betrokken Neder- bewindslieden. Verder n cultuurgoederen die op ïtmatige wijze van de ene it naar de andere zijn ge- lorteerd, volgens een spe- ichtlijn worden terugge- 'Dit betekent dat een ko- te goeder trouw heeft deld, gedupeerd kan wor- )or een eis tot teruggaaf. Europese Ministerraad op 10 november een be ver de voorstellen. Ideres Joan heil overleden De Amerikaanse schil- Joan Mitchell is gisteren l jarige leeftijd in een Pa- ekenhuis overleden aan inker. De in Chicago ge- Mitchell leefde sinds de Franse hoofdstad. Zy 1 dl in haar werk sterk iri- en door impressionisten. bijzonder door Claude Haar eerste doeken wa- landschapsschilderingen. kreeg het werk een duide- stracter karakter met ge- sche vormen. Amsterdammer probeert hij te worden, uit een licht soort masochisme. De Hagenaar Erick Kila is er echter van overtuigd dat hem dat nooit helemaal zal lukken. 'Uitgestrekte lanen en hoge panden. Dat is Brakman en daar ben ik dol op'. door Jan-Hendrik Bakker Den Haag „Ik heb net zoveel bewondering voor mensen die een poppenspel aan het maken zijn, als voor een ploeg die een grote, miljoenen verslindende film staat te draaien. Mij gaat het om de ambachtelijkheid waarmee mensen zich wijden aan hun taak. Dat is nog eens iets anders dan al die drukte makers in televisiequizzen die zichzelf zo belangrijk vinden voor iets waar ze niets voor hoe ven doen". Van lawaaischoppers houdt Erick Kila niet. Zijn deze week verschenen roman 'Het ver moeden van Brech' gaat over de lelijkheid van de drukte en her rie die de samenleving produ ceert, en een man, Edwin Brech, die 's nachts door de stille, verlaten straten van Den Haag dwaalt. Over een toneel stuk van Elias Canetti, waar Brech ooit in speelde, en over het vermoeden dat de mensheid niet deugt. Waarschijnlijk is dit boek het enige ter wereld dat eindigt met een regie-aanwijzing: 'Het de cor van een nachtelijke stad: een man loopt op het trottoir. Hij heeft geen tekst, geen spe ciale bedoelingen; hij loopt naar huis'. Op het omslag van de ro man zien we zo'n nachtelijk de corstuk: een spookachtig leven loos, monumentaal pand aan de Groot Hertoginnelaan. Erick Kila (38), die eerder een novelle schreef over een jonge jongen temidden van de exoti sche betovering van Kaïro, houdt van Den Haag. „In Den Haag", zegt hij, steeds met een lichte ironie, „kan de geest pas echt waaien. Voor mij, als schrijver, heeft de stad veel te bieden. Ik hou van de atmosfeer van uitgestrekte lanen en hoge panden. Dat is Brakman en daar ben ik dol op. Als de geest ergens kan waaien dan is het wel op de Laan Copes van Cat- tenburch of het Bankaplein, niet op de Nes in Amsterdam of ergens anders in die smalle straatjes". Toneelspel En de nachtwandelaar Kila kan het weten. Want in de Amster damse Nes komt hij al jaren. Dit in verband met de activiteiten van de toneelvereniging, waar de schrijver zich in zijn vrije uren aan het toneelspel wijdt. Hier is de wereld waar hij pro beert 'Amsterdammer te wor den'. Een licht soort masochis me drijft hem daarbij, zegt hij. „Ik ben nu eenmaal vreselijk verlegen. Zo'n type dat als er in de tram iemand begint te gillen, in plaats van te hulp te schieten gauw gegeneerd naar buiten gaat zitten kijken. Op het to neel heb ik nog steeds planken koorts. En als ik dan al die Am sterdammers zie acteren, het gemak waarmée bedoel ik, dan weet ik: ik zal nooit een Amster dammer worden" In 'Het vermoeden van Brech' put Kila ruim uit zijn grote hob by. Een belangrijk deel van de roman bestaat uit de herinne ring aan een toneelstuk van Ca netti, waarin Brech ooit heeft meegespeeld, 'De bruiloft'. Haat, herrie, schraapzucht en andere inhaligheid zijn daar te samen in een groot huis. Het burengerucht is vreselijk. De hele zaak lazert aan het eind dan ook in elkaar. Brech heeft aan het stuk het vermoeden overgehouden dat de mensheid niet deugt. Dat vermoeden be leeft hij vele jaren later, weer opnieuw, maar nu in de context van zijn eigen bestaan. Joegoslavië Vraag aan de schrijver: waarom is het uitgerekend een toneel stuk dat Brech op die gedachte brengt? Wie het journaal aanzet en de beelden uit Joegoslavië ziet, komt ook al snel tot dat vermoe den? Omzichtig antwoordt Kila, voorheen leraar Nederlands, eerst met een betoog over de wijze waarop een schrijver in een roman een gedachte kan proberen uit te beelden, dan: „Ik heb altijd een huivering voor grote begrippen. Ik hou er niet van als mensen, pats, van die kille waarheden neerzetten. Dat wantrouw ik, dan ga ik twijfelen, ik hou van twijfel. reidwilligheid van musea om bruiklenen af te staan. Hoe kun je ze beter gunstig stemmen, dan ze gelijk en met z'n allen als eregasten op je openingsten toonstelling uit te nodigen? Een prachtig staaltje van de diplo matie die in de toekomst regel matig nodig zal zijn om plannen te kunnen verwezenlijken. Rotterdammers Ook de tentoonstelling 'Rotter damse kunst' mag gezien wor den als een gebaar. In de discus sies die aan de vestiging van de Kunsthal voorafgingen, spra ken ook de Rotterdamse kunstenaars mee. Een deel van hen vreesde, dat er voor de pre sentatie van hun werk nauwe lijks nog geld en plaats over zou blijven. De rijke keuze uit de stadscollectie laat zien dat die vrees voorbarig was. Oude meesters als Kees van Dongen, Cees Timmer, Dolf Henkes en Hendrik Chabot hebben er evengoed een plaats als jonge ren als Joep van Lieshout, Lid- wien van de Ven en Edwin Janssen, terwijl de generatie die in de jaren zestig groot werd met o.a. Woody van Amen, Daan van Golden en Jacob Zek- veld goed vertegenwoordigd is. De presentatie van de ontwer pen voor het logo van de Kunst hal sluit prachtig aan op de competitie rond deze opdracht. Gekozen is voor de tweeënvijf tig krantepagina's waarop een jaar lang met steeds een ander ontwerp van het beeldmerk de vestiging van de hal aangekon digd werd. Het definitieve ont werp, twee omhoog wijzende pijlen en een mannetje gevat in een rechthoekig contour (een krat), verwijst duidelijk naar de aard van zowel hal als stad. HELFT IS HALF JAAR WERKLOOS door onze parlementaire redactie DEN HAAG Acteurs in Ne derland kennen weinig goede en veel slechte tijden. De helft is jaarlijks zes maanden werkloos en verdient nog geen 13.000 gulden per jaar. Dat is de uit komst van een enquête onder acteurs die gisteren door de Kunstenbond FNV werd gepu bliceerd. Samengevat komt het er op neer, dat erg veel acteurs erg weinig verdienen en slechts weinigen veel verdienen. Het onderzoek is uitgevoerd on der een representatieve groep van 280 acteurs en actrices door de wetenschapswinkel van de Universiteit van Utrecht. „Dit is het eind van de mythe van het fantastische acteursvak. Ieder een kent alleen de buitenkant, de glamour. De binnenkant blijkt nu heel wrede kanten te hebben", aldus Rein Douze, be stuurslid van de Kunstenbond FNV. Kortgeleden stelde actrice Nel ly Ftijda, onder meer bekend van haar rol als Ma Flodder, dat amateurs van de televisie moeten worden geweerd. Op die manier kan volgens haar de werkloosheid onder gediplo meerde acteurs verminderen. Ze kreeg daarin bijval van di verse collega's, zoals Joop Do- derer. „Iedere acteur wil wer ken, desnoods voor niks. Want als je niet werkt, ben je niet goed", zei Frijda. De enquête geeft haar gelijk. Acteurs werken gemiddeld twee maanden voor niets, voor al bij het toneel. Eén op de drie werkt maar drie maanden per jaar, 55% een half jaar en 23% heeft meer dan negen maanden werk. De acteurs vinden talent veruit het belangrijkste. Daar na is ervaring een voorwaarde om het goed te doen. Een oplei ding, op de toneelschool, wordt als niet zo belangrijk ervaren. Toch volgde 66% (vervolgcur sussen acteren, zang en stem- beheersing. In totaal heeft 70% een beroepsopleiding gevolgd. Actrice Kitty Courbois vertelde vorige maand in het feminis tisch maandblad Opzij, dat er nauwelijks werk is voor oudere actrices. Ook zij heeft gelijk. Voor actrices ligt de piek rond hun twintigste. Actrices van 35 jaar en ouder komen nauwelijks nog aan de bak. Mannen daar entegen houden hun hele leven werk; hun top ligt rond het 45e levensjaar. FNV-bestuurder Douze hoopt dat de enquête schrijvers, maar vooral producers tot andere ge dachten brengt. Hij gaat pro ducenten als Joop van den Ende en John de Mol met de onder zoeksresultaten confronteren. KLASSIEK OUDE KERK, RIJSWIJK Christelijke Oratorium Vereniging Excelsior Rijswijk o.l.v. Stephen Kavelaar m.m.v. solisten, organist Tijn van Eijk en het Randstedelijk Begeleidings Orkest. Werken van Mozart. doorAdriaan Hager In een tot de laatste plaats be zette Rijswijkse Oude Kerk weerklonken gisteravond Mo- zarts Krönungsmesse en het Requiem. Een veeleisende com binatie van twee meesterwer ken uit de koorliteratuur. Ex celsior Rijswijk is nooit moei lijkheden uit de weg gegaan en in Stephen Kavelaar bezit het koor een dirigent die uitdagin gen aandurft. Hij benaderde de Krönungsmesse met uitbundig heid, zette de partituur nadruk kelijk neer, nam flinke tempi en liet het koor stevig zingen. Dat de begeleiding door het Rand stedelijk Begeleidings Orkest in sommige passages overheerste, wist Kavelaar echter onvol doende te voorkomen. Een ver meldenswaard positief aspect is dat de koorleden hun partijen goed bleken te beheersen. Wat helaas ook bleek is dat het en semble op het gebied van de zui verheid problemen heeft. Met name de sopranen lieten meni ge steek vallen. Een geheel an dere geest dan de Krönungs messe ademt het Requiem. De weergave maakte duidelijk dat Kavelaar met dit werk voor zijn koor te hoog had gegrepen. Er waren teveel hachelijke mo menten, de onzuiverheden wa ren talrijk en de ware overtui gingskracht ontbrak. Het solis tenkwartet werd gevormd door Hanneke Kaasschieter (zij ver ving Marianne Koopman), Sas- ja Hunnego, Robbert Overpelt en Matt Dirks (hij verving Bas Ramselaar). De vier leverden met name in het Requiem goed werk. Vandaar dat het echt een ver moeden is, daar is niets ironisch aan. Wie ben ik om te zeggen dat de mensheid slecht is. Dat klinkt zo definitief'. „Maar", zegt hij even later, „het is wel zo dat ik van pessi misme hou. Ik kan dat mooi vinden, prachtig soms. Mis schien is het zelfs zo dat misme amusementswaarde heeft. Maar ik zoek het ongeluk niet op. Je zult mij niet horen zeggen: wat een geluk dat ik niet gelukkig ben. Een ongeluk kige jeugd is het niet votfr mij, als schrijver. Want het gaat er juist om dat je afstand neemt. Je moet fantasie hebben, en kij ken wat er dan gebeurt..." 'Het vermoeden van Brech' is verschenen bij uitgeverij Goos- sens en kost 27,50. Woensdag avond 4 november is Kila te gast in literair Theater Bra- noul. POPMUZIEK PAARD, DEN HAAG Sebodah met Lou Barlow (gitaar, zang), Eric Gaffney (bas) en Jason Loewenstein (drums). pessi- door Erik Quint Het komt niet vaak voor, maar af en toe moet de aandacht bij een popconcert uit gaan naar wat zo oneerbiedig het voorpro gramma heet. Gisteravond deed zich in het Paard zo'n ge val voor, want bij het Neder landse debuut van het spraak makende Amerikaanse trio Se bodah was het optreden van de zich al jaren herhalende Britse formatie The Wedding Present bijzaak. De groep rond voorma lig Dinosaur Jr.-bassist Lou Barlow wist te boeien door een onbevangen, maar niet zelden ironische visie op het fenomeen 'indierock'. Het begrip 'indie rock' staat al lang niet meer voor onafhanke lijk (independent indie) ge produceerde pop. Indie is al weer een tijdje synoniem voor alternatieve gitaarmuziek. De term kan momenteel zowel slaan op Amerikaanse helden als Nirvana en Sonic Youth, als op Engelse schoenenstaarders als My Bloody Valentine. Als we Sebodah mogen geloven is indie rock hard op weg om net zo gewoontjes te worden als de middle of the road-pop van Toto. Op hun album 'Sebodah vs heimet' zingt Barlow in het hilarische 'Gimme indie rock' cynisch over het succes van So nic Youth. Geplaagd door technische pro blemen en brekende snaren wa ren de drie kwartier die Sebo dah was toebedeeld fragmenta risch. De sinds Dinosaur Jr. op gitaar overgestapte Barlow is geen virtuoos als zijn voormali ge werkgever J. Mascis, maar het speelse materiaal van Sebo dah zijn beslist intrigerend. Daarnaast zijn ironie en cynis me stijlmiddelen die Barlow graag hanteert. 'Dit is een rock 'n' roll show' en 'I love rock' wa ren kreten die hij verbeten de zaal in slingerde. De muziek van het ongrijpbare trio kende naast een boeiend gebruik van dynamiek ook diepgang, niet in de laaste plaats door de hoekige structuren en dë onverwachte tempowisselingen. Eigenwijs als Sebodah is, ging de groep na drie kwartier niet in op de op vallende vraag naar meer. Jam mer. foto Jacques Zorgman 'In Den Haag kan de geest pas echt waaien', vindt Erick Kila.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 17