De telefoon staat lier roodgloeiend' Meer geld nodig voor wegenonderhoud en groen Leiden Omgeving Algemene beschouwingen Leiderdorp BOUWPLANNEN? B O Leidse Courant zaterdag 31 oktober 1992 zj ffWIJK/HILLEGOM - inds het nieuws bekend is «rorden sta^t de telefoon >r roodgloeiend. Ook heb- we vanmiddag al zeker rentig mensen ingeënt"., it is duidelijk, GGD-arts [via van der Lans heeft na- in de publiciteit kwam een Hillegomse jongen lio heeft, geen moment st meer gehad. En dat zal Drlopig nog wel zo blijven Het is immers voor het •st sinds zeer lange tijd dat een polio-geval in de Bol- istreek werd geconsta- ird. Tijdens de laatste epi- mie, in 1978, werd deze re- naf de eerste polio-melding weken geleden was er ttemin de angst dat de be- etting naar deze regio zou rslaan. Met name in Kat- |k en Lisse wonen een aan- ilijk aantal mensen die uit principiële overwegingen af hebben gezien van vaccinatie. Van der Lans schat hun totale aantal op 5 tot 10 procent van de bevolking. Precies is het niet meer na te gaan, omdat cen traal opgeslagen gegevens over inentingen voor 1970 vrijwel geheel ontbreken. Van der Lans: „Men ging er vroeger vanuit dat dat een verantwoor delijkheid van de mensen zelf was, maar met zo'n epidemie merkje pas hoe lastig dat eigen lijk is. Mensen hebben vaak nog wel een oud vaccinatieboekje maar die zijn soms erg ingewik keld, vooral die uit de jaren vijf tig". De GGD-arts raad mensen overigens wel aan het boekje mee te nemen wanneer men zich voor een vaccinatie komt melden. Behalve mensen die niet of on voldoende zijn ingeënt lopen ook baby's van niet gevacci neerde moeders gevaar polio te krijgen. Volgens Van der Lans gaat het in de Bollenstreek om honderd tot tweehonderd van deze kinderen. De rest van de ruim 2000 Bollenstreek-baby's lopen het eerste half jaar geen risico. Zij zijn de eerste maan- den beschermd door de afweer- stoffen die ze van hun moeder hebben meegekregen. Inmid dels zijn al een aantal baby's uit de risicogroep in Katwijk gevac cineerd. Ook gistermiddag is dat gebeurd. Niet alleen de GGD maar ook dienstdoende huisartsen wer den gisteravond overstelpt door telefoontjes. „Nogal panieke rig", zo karakteriseert dr. A. Mulders, dienstdoende huis arts in Hillegom de strekking ervan. Vaccineren doet Mul ders in principe niet. Een ge ruststellend woord is door- Sinds start epidemie 1350 mensen ingeënt Sinds het eerste polio-geval bekend werd zijn bij de GGD in katwijk al 1350 mensen gevaccineerd. Daaronder behoren ook een groot aantal van de 1000 kinderen tot 12 jaar die drie weken geleden een vaccina tie-oproep door de bus kre gen. Vijfhonderd mensen die een prik kwamen halen waren nooit eerder gevacci neerd. Het aantal mensen dat vaccinatie weigert lijkt dan ook veel kleiner dan tij dens de vorige epidemie in 1978, aldus GGD-arts Syl via van der Lans. Geen fietspad bij Hertogspark ALKEMADE De aanleg van een fietspad tussen het Her togspark en de Paardebrug in Rijpwetering zit er voorlopig niet in. Dat liet wethouder W. Nugteren donderdagavond weten tijdens de replieken van de algemene beschouwin gen. Zijn partijgenoten van het CDA hadden er voor gepleit om een eventueel overschot op de reconstructie van het Noordeinde in Roelofarendsveen te gebruiken voor de aan leg van het fietspad in Rijpwetering. De wethouder herin nerde hen er echter gisteravond aan dat hij aan de RAAK- winkeliers al heeft beloofd dat bij een positieve uitslag van de aanbesteding de openbare verlichting van het Noordein de zal worden verbeterd en er sierbestrating zal worden aangelegd. CDA-fraktievoorzitter N. Bakker zei hierop dat het college toezeggingen doet, waar de gemeenteraad niet achter staat. „Ik blijf erbij dat een fietspad in Rijpwetering veel belangrijker is", aldus Bakker. „Wie nu begint over een fietspad in de Rip in plaats van verfraaiing van het Noordeinde, die haalt de systematiek van de prioriteiten lijst overhoop", reageerde wethouder L. Beelen. Nieuwe spitsbus naar Forepark LEIDSCHENDAM Werknemers van bedrijven die zich vestigen in het Forepark in Leidschendam kunnen direct met de bus bij hun werkplek ko men. Streekvervoerder Westneder land begint met een rechtstreekse busverbinding tussen NS-station Voorburg, via het sprinterstation Voorburg/Leidschendam naar het nieuwe bedrijventerrein. De bus gaat waarschijnlijk rijden vanaf eind no vember, zodra de eerste ondernemin gen zich hebben gevestigd in het Fore park. De kosten voor de openbaar-vervoer- verbinding zijn voor rekening van de bedrijven in het Forepark. Druk vliegverkeer boven Valkenburg VALKENBURG - Vanaf het Marinevliegkamp Valkenburg zal de komende twee weken door een aantal Orions deelge nomen worden aan een oefe ning. Aan de oefening doen schepen en vliegtuigen van ver schillende NAVO-landen mee. Ze vinden hoofdzakelijk boven zee plaats. Het luchtverkeer van en naar de basis zal als ge volg van de oefening zowel 's nachts als overdag drukker zijn dan normaal. Antroposofen Dat mensen van streng gerefor meerde huize zich afzijdig hou den van inentingen is vrij alge meen bekend. Van een andere kleine bevolkingsgroep is dat niet het geval. Ook antropo sofen onthouden hun kinderen de bekende cocktail. „Maar dat geldt niet voor de polio-prik", legt Van der Lans uit. „Die krij gen ze wel. Daar houden we ook rekening mee op het bureau. We beschikken over afzonder lijke vaccins voor bescherming tegen alleen polio. Deze ouders geloven dat het heilzaam kan zijn wanneer hun kinderen de andere bekende kinderziekten waartegen gevaccineerd wordt gewoon doormaken". Volgens Van der Lans is er ove rigens voldoende vaccin in voorraad om de aan de vraag te voldoen. „Woensdag heb ik nog overleg gehad met de betrokken instanties. Daar werd onder meer medegedeeld dat het RIVM, waar het vaccin is opge slagen, nog over een toereiken de voorraad beschikt". Ruim 1350 mensen hebben zich de afgelopen weken bij de GGD in Katwijk gemeld voor een vaccinatie tegen polio. FOTO: TEJO RINGERS LEIDERDORP Er moet meer geld worden uitgetrok ken voor het onderhoud aan wegen, straten, pleinen, ver lichting en groen in Leider dorp. Tijdens de gisteren ge houden algemene beschou wingen in het kader van de begroting 1993, spraken alle raadsfracties hun bezorgd heid uit over het achterstal lig onderhoud binnen de sec tor openbare werken. Collegepartijen en oppositie partijen sloten op dit punt een monsterverbond. Een voorstel van de PvdA om de bezuinigin gen op openbare werken onge daan te maken, kon reeds in het vooroverleg op raadsbrede steun rekenen. De socialisten willen 100.000 gulden meer uit trekken voor openbare werken. De algemene beschouwingen werden overigens overscha duwd door de op handen zijnde kerntakendiscussie. Die discus sie moet leiden tot een structu reel betere begrotingspositie van Leiderdorp. Pas bij de be handeling van de Voorjaarsno ta 1993 zal duidelijk worden of dat het geval is. Waar de klap pen gaan vallen werd nog niet duidelijk. Wat dat betreft hiel den de fracties hun kruit droog. Volgens waarnemend-fractie voorzitter van het CDA T. Meij er is er politieke moed voor no dig om tot een gezamenlijke in spanning te komen. De WD is niet gerust op een goede afloop van de discussie. Volgens frac tievoorzitter P. Muller staat zelfs het voortbestaan van Lei derdorp als zelfstandige ge meente op het spel. „Het ma ken van keuzes kost moeite. Ze ker als iedere partij haat stok paardjes wil ontzien. Het echte probleem is dat deze raad zo veel wil, dat de gemeente Lei derdorp de kans loopt te strui kelen over goede bedoelingen en kopje onder gaat", aldus een pessimistische Muller. De WD wijst hogere lasten voor de bur ger af. Voor de PvdA is dat juist wel bespreekbaar. Groen Links ziet wel iets in verhoging van de onroerend goedbelasting. Volgens PvdA-fractievoorzitter V. Molkenboer moeten niet al leen de uitgaven, maar ook de inkomsten bekeken worden. Molkenboer hield een pleidooi voor de instelling van een werk groep om de financiële positie van Leiderdorp te verbete ren. WD en CDA maken zich zorgen over plannen van het rijk kleinere gemeenten te kor ten ten gunste van de grote ste den. Daartegen moet scherp worden geprotesteerd bij de VNG en de Tweede Kamer. De WD diende een motie daarover in. Met verlangen wordt uitgeke ken naar het rapport over de Engelendaal, de verkeersader die Leiderdorp in tweeën deelt. WD en PvdA staan wat de eventuele oplossingen betreft, lijnrecht tegenover elkaar. Vol gens de PvdA vraagt het ver keer op de Enegelendaal om maatregelen. „Er is sprake van OP NAAR VAN OER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN. WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststof van het kwaliteitsmerk deceuninck Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt. Het geheel voorzien van Komo-cortificjit. Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken. We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. _m At/*, tutu Fabnek en showroom De Lasso 60, Roetotarendsveen, tel. 01713-15361 - telefax 01713-15202 een onveilige situatie, voor m§t name het langzame verkeer, zp stelde Molkenboer. De WD voelt echter niets voor een ver smalling van de Engelendaal. Volgens fractievoorzitter Mul ler komen daar wat hij noemde 'Leidse situaties' van. De WD waarschuwde het colle ge voorzichtig te zijn met het plan voor de ouderenhuisves ting op het Van Alphenplein. Muller noemde de leegstand in het pas gereedgekomen oude- rencomplex 't Keerpunt aan de Cor Gordijnsingel zorgwek kend. Volgens Muller moet de zaak desnoods worden terugge draaid. In ieder geval moet er een totaalvisie voor de ouderen huisvesting op het Van Alphen plein komen, waarin ook het as pect zorg, zowel bouwkundig als financieel wordt meegeno men. De WD-fractievoorzitter hield ook een pleidooi voor doorstroming van 55-plussers naar een goedkoper eigen huis. Net als het CDA rangschikte hij de gang van zaken bij de toewij zing van de voor senioren be stemde kwadrantwoningen in de categorie eens maar nooit meer. Volgens het CDA moet de dis cussie rond het Oude Dorp zich niet beperken tot de aanleg van een kerkplein bij de Dorpskerk. Volgens fractievoorzitter Meij er moet er een werkgroep ko men om alle wensen te inventa- WEEKEINDE let bijdragen van Willem van Itena, Frank Buurman, Rens (oldenhof en Monique Roso fan Tol Twee (1) c e gemeenteraad van Alkema- 1 i moest lange tijd een smaak- 0 laker ontberen nad^t Henk in Tol (PPR) vertrokken was. J et was armoe troef tijdens de n ïrgaderingen. Maar gelukkig jn de tijden weer veranderd, n wederom is het de kleine K nkse hoek (Groen Links) van ,a aaruit scherpzinnigheid en- p ilturele diepgang ontsprin- f in. Gerard (G.A.S.) van der (1 eest is een waardig opvolger n in Van Tol, dat bleek zonne- 1 aar uit zijn algemene he re houwingen op de begroting 193, die op sommige punten (den denken aan de briljante ai scheidsrede van Henk van >1 indertijd. le an der Geest opende sterk et een citaat van George Ber- 4 ird Shaw, dat een lans breekt li lor de edele kunst van het rijgen. Om vervolgens een ngdurig betoog te houden et talloze niet ter zake doen- maar fraai geformuleerde 9 tweidingen. Net zoals Van tiJol gaat ook Van der Geest oethe-achtige citaten niet uit v weg. „Ich weiss nicht was 11 es bedeuten dass ich so 0- öhlich bin". In dat citaat zit enk het verschil tussen Van d1 en Van der Geest: Van der 31 eest is over het algemeen wat ei olijker, lijdt nog niet aan de J" rzuring die bij Van Tol na j n jarenlang raadslidmaat- ir hap van onmachtige opposi- Goed fout Een nieuwsfoto gebruiken om een product aan de man te brengen is geen nieuw fenomeen. De Benetton-reclames hebben in dat kader al de nodige ilitiek is een kwestie van ge il en nemen, vindt van der 3e lest. „Feit is dat we het in d ze raad met zijn allen ij" neten doen of we nu staat- rgers (PvdA), hamburgers VD), hemelburgers (CDA) of jaburgers (Groen Links) n. Sommigen zijn werkelijk p i op te vreten, mits gekruid ïar et de enige smaakmaker die er op tafel mag staan: het ut der wijsheid". Vervolgens irdt de raad vergeleken met n speeltuin, waarin jojo, wip draaitol populaire speeltjes u. „maar dat geeft niet, om- t ik nog steeds iets des kinds mij heb", zegt Gerard. in Tol Twee (2) 'p m andere opvallende over eenkomst tussen Van der Geest en Van Tol zijn de wat ongenuanceerde aanvallen op de schrijvende pers, omdat de journalisten niet genoeg aan dacht zouden besteden aan de kleinste politieke partij. Van Tol stelde vele jaren geleden al ten aanzien van de journalis ten Herman van Amsterdam (Leidsch Dagblad) en Ton Pie- ters (Leidse Courant) dat zij in hun rubrieken in lulkoek we dijverden om de gunst van het lezende publiek. LC-verslagge- ver Roel den Outer werd verge leken met een krullenjongen die leed aan een journalistieke vorm van aids. Van der Geest is wat subtieler, maar noemt LC- correspondente Ellen Verhaar niettemin een persmuis die in haar eentje de hele Alkemade- se leeuw verslaat. Haar wordt geschiedvervalsing in de vorm van het het stelselmatig over belichten van wat de ene partij zegt en het onderbelichten van wat de andere partij (Groen Links) zegt verweten. Onvolle dige, misleidende journalistiek die mogelijk mede heeft geleid tot de ondergang van de Leidse Courant, suggereert Gerard van der Geest. Dit nu gaat wel erg ver. De Leidse Courant heeft in Alkemade meer dan twee keer zoveel abonnees dan in Leiden en dat aantal is in het Verhaar-tijdperk niet afgeno- Van der Geest wil dat van iede re raadsvergadering door de gemeentelijke voorlichtster een zakelijk verslag wordt ge maakt. Hij betoogde dat dit verslag zou moeten worden af gedrukt in alle huis-aan-huis- bladen. Een handige zet, want als verslaggever van Buijze Pers schrijft Gerard de halve Alkemadese Courant vol en dat scheelt hem natuurlijk werk en het levert advertentie-inkom sten op. Een onaanvaardbare vermenging van belangen ove rigens, zou je zo zeggen, als een raadslid in de plaatselijke pers een campagne voor zichzelf kan gaan voeren. De Alkema dese Courant als partijblad van Groen Links, dat kan Loe Buij ze nooit voor ogen gehad heb ben toen hij oprukte in de Rijn- Saai Het is maar goed dat Leiden nog geen public channel heeft, oftewel een televisiekanaal dat de uitzendingen van gemeen teraadsvergaderingen recht streeks uitzendt. Het zou de schaarse kijkers een diepe te leurstelling hebben bezorgd, als zij het hadden gewaagd om de algemene beschouwingen te volgen. Want er was niks aan. Waar zijn de felle discussies ge- opgeleverd. In talloze bushokjes en mupi's door heel Leiden is sinds kort een nieuw voorbeeld te jj bewonderen. I Hoewel: I bewonderen Goed I nieuws prima, maar deze plaat haalt het R toch niet bij die van dat pandabeertje. Goed fout, dus.» FOTO: WIM VAN NOORT bleven die vroeger nog eens er gens over gingen? Dat raadsle den elkaar bijna te lijf gingen vanachter hun tafelmicrofoons en elkaar de lelijkste verwen singen toebeten De politiek is een beetje saai geworden, laten we dat nou maar toegeven. Zelfs een kwinkslag van wet houder Hans de la Mar kon de boel niet meer opfleuren. En wat werd Anneke Boot node gemist in de PvdA-frac- tie, in de hele raad zelfs. Zij was de enige die tussendoor wei eens een snedige opmerking plaatste die het slachtoffer sprakeloos in zijn zak kon ste ken. Want zeg nou zelf: WD'er Theo van der Nat probeert wel de clown uit te hangen, maar hij is ook zo'n type waarvan je op een gegeven moment vurig zou wensen dat hij z'n mond eens hield. Aan Pex Langen- berg tot voor kort toch zijn maatje in de oppositieban- ken had hij ook niets meer dit jaar. De toespelingen die Pex maakte op klassieke paar- houdingen en baltsgedrag kon den nauwelijks anders worden uitgelegd dan als democrati sche toenaderingspogingen in de richting van het college. Het oud zeer dat D66 in 1990 bui ten de collegeonderhandelin gen werd gehouden, is blijk baar alweer weggeëbd in het zicht van de verkiezingen in '94. Oude tijden zijn niet meer. Wat overblijft is een bijeenkomst van dames en heren, die op vriendelijke toon informatie uitwisselen. Goed, er ver schijnt nog weieens een queru lant op het toneel om wat olie op het vuur te gooien. Foutje! De olie bleek water te zijn, en in plaats van een opflakkerend vuurtje, rest nog slechts smeu lende as. Einde discussie. Dus men neme nog een kruidnoot je, of een chocolaatje, slurpe nog eens van de inmiddels kou de koffie en hope dat het snel ten einde is. Dat de commissie vergaderingen interessanter mogen zijn. Anders wordt het nooit wat met de aantrekkelij ke dorpspolitiek voor de bur ger. Dubbeldekker Het is maar goed dat niet alles wat de Voorhoutse gemeente raad wil, ook gebeurt. Want dan zou de bibliotheek er wel heel bizar uit komen te zien. Van enige consensus tussen de politieke partijen is geen spra ke. Zelfs een compromis lijkt een onmogelijkheid. Burge meester de Goeij kondigde al aan dat uit het raadsvoorstel de creativiteit van het college zou blijken. Het is te hopen dat er een Michelangelo in haar schuilt, want zo creatief kan bijna geen mens zijn. Maar laten we eens aannemen dat alle plannen van de Voor houtse raadsleden in hetzelfde gebouw verwezenlijkt kunnen worden; gewoon voor de grap. Van buiten ziet het gebouw er vreemd uit. Beneden de biblio theek; een degelijk, bijna saai, solide, glamourloos bouwsel van baksteen en beton. Maar dan de eerste etage... het ene appartement is van solide na tuursteen; het volgende van golfplaat en bordkarton. En er bovenop een marmeren en gla zen geval met gedraaide zuilen en getinte ramen. Wie zouden toch in zo'n architectonisch monster zonder weerga willen wonen? We maken een denkbeeldige wandeling over de galerijen op de bibliotheek. Op nummer 1 woont de blije familie CDA knus en gezellig met hun eigen seniorenlift. Voor Marieke Goossens misschien wat aan de vroege kant, maar voor haar partijgenoten blijkbaar een on ontbeerlijke luxe. Speciaal voor Daan IJdo, die zich druk maakt over de sociale veilig heid, baadt de gevel 's nachts in 1000 watt schijnwerpers. De buren op nummer 2 zijn er nooit, lijkt het wel. Het innige Gemeentebelangen-trio Joop Warmenhoven, Leo van Steijn en Jacques Beelen laten hun flatje gewoon leeg staan. Voor de eventuele asielzoekers; hoe sympathiek van ze. De buur man op nummer 3 is daar in elk geval zeer tevreden over. Paul Jochemsz van de PvdA heeft het best naar zijn zin, in zijn eentje in een voordelige ge subsidieerde drie-kamer koop woning. Zelfs al mag hij de CDA-lift dan niet gebruiken. Hij voelt zich weer helemaal 29 jaar oud. Zijn buurvrouw op nummer 4 is Ada Wijling, die ook principieel een afwijzend standpunt aangaande de lift heeft ingenomen. Speciaal voor haar hangt er een touw ladder aan de balustrade. Zij is dan ook het voordeligst uit van iedereen en huurt haar tri- plexen flatje voor een habbe- krats. De hele tweede etage is het domein van de WD, die er een glanzende penthouse heb ben laten verrijzen. Wout Meij er en Leo van der Zon leunen glimlachend, met een glaasje port in de hand over het balcon en kijken neer op het plebs be neden. Het heeft ze een rib uit het lijf gekost, dat apparte ment, maar het uitzicht maakt het meer dan waard. De werkelijkheid is anders. Voorlopig staan alle kibbelen- de raadsleden gewoon nog in de rij voor de bibliobus. Wel licht is het een idee om daar ook een stacaravan op te schroeven. Met zo'n dubbel dekker zou meteen het pro bleem van de 'camping van Dam' opgelost zijn.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 15