Coffeeshop probeert sluiting af te wenden Dichters en theatersporters actief op Leidse pod Scheidend voorzitter De Geus onderscheiden B 1 Meer geld nodig voor wegen en groen B4 STMA ERGER DAN U DENKT. Dichtersfestival in het Leidse Volks huis en Theatersport in X. Gezien op 30 oktober. Theatersport is daar weer te zien op 27 november. Dat het in de Leidse Schouw burg en het LAKtheater, Het LVC en de Stadsgehoorzaal volop kunstzinnig borrelt is voor de lezers van deze krant hopelijk geen verrassing meer. Maar het gebeurt steeds meer dat ook vanuit andere instellingen bloed naar het culturele hart van Leiden wordt gepompt. Dat neemt soms zulke vormen aan dat de op kunst beluste Lei- denaar gedwongen is een keuze te maken en dus veel aan zich voorbij moet laten gaan. Een re censent die niet voorzien is van de gave van de bilocatie zou er bijna wanhopig van worden en moet zich soms beperken tot twee halve evenementen. Gisteren bijvoorbeeld. Op mini male afstand van elkaar vonden een dichtersfestival en een wed strijd in theatersport plaats. Evenementen dus die een kunstliefhebber zich niet graag door de neus laat boren. In het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk worden naast veel meer ook cursussen crea tief schrijven gegeven. Resulta ten daarvan waren gisteren te horen in het daar georganiseer de en goed bezochte tweede Dichtersfestival. Van groot belang tijdens derge lijke cursussen is de sfeer in de groep. Die bepaalt hoe ver de dichters in spe durven gaan en hoeveel emoties er uiteindelijk in woorden gevat worden. Nou, dat zat wel snor. Alleen al de ti tels geven aan hoeveel gevoel en betrokkenheid er aan de orde kwam: Het blote lopen door de zee, Recept voor warmte, Vluchteling, Een nieuwe ge boorte, Ik droomde over een ideaal en Afrika, hoe voel je je zijn daar wat voorbeelden van. De inspiratiebronnen waren heel uiteenlopend, maar in de beste traditie van het Volkshuis werden heel wat onderwerpen van groot maatschappelijk be lang aangesneden. We verzui pen in ons eigen gif, krijgen maar geen genoeg van overbo dige luxe, de politiek staat machteloos tegenover een bol werk van terreur als de mafia. Maar er zijn ook lichtpunten, zoals Maria, die via de dertien- de-eeuwse legende van Beatrijs nog steeds als muze kan dienen. En uit de overal grif beoefende haikoes kwam ons weer heel wat, vaak herfstige natuur te gemoet. De persoonlijke ontboezemin gen liepen van het plezier datje aan relaties kunt beleven tot en met het verdriet om een dood geboren kind, met vele schake ringen daartussenin. Dat alles werd afgewisseld en opgeluis terd door het zeemanssmart lappenkoor Tussen wal en schip. Wat minder serieus en diepgra vend verliep de wedstrijd thea tersport in X, maar daar viel wel weer meer te lachen. Van de voormalige sexbioscoop Rex is een mooi theatertje gemaakt waar het goed toeven is. Daar zijn nog steeds films te zien, zij het nu wat minder eenzijdig ge richt. Maar er gebeurt veel meer: allerlei voorstellingen op het gebied van toneel en mu ziek, en dus zo nu en dan dus ook theatersport. Voor wie niet met dat fenomeen bekend is, even de spelregels. Twee teams nemen het tegen elkaar op en wie het beste is in het improviseren van scènes wint de cup. Daarbij worden de teams mee- en tegengewerkt door het publiek en de jury. Die laatste instantie bestond giste ren uit twee stoïcijnse types die zich niet uit het veld lieten slaan, maar integendeel onver stoorbaar probeerden de zaal te provoceren met aanvechtbare Het publiek deed intussen ac tief mee. Met van te voren uit gedeelde attributen kon dat zijn enthousiasme of afkeuring la- Doe mee met het Nationale Beleggingsspel. Prijzen tot fl. 1000,-. Maandelijks ranglijsten. Stuur briefkaart voor gratis info. pakket naar: Org.bureau Nat. Beleggingsspel, Postbus 509 2700 AM Zoetermeer EN OMGEVING LEIDSE COURANT ZATERDAG 31 OKTOBER 1992 seum ilkenkunde icht voor bouw nieuwe [posities IEN - Het Rijksmuseum Volkenkunde in Leidéh is Émaandag tot en met 26 no- ilber gesloten voor publiek, jurende die periode wordt de tentoonstelling 'Insu- |e in Leiden' afgebroken en It gestart met de opbouw een aantal nieuwe exposi- Op 27 november opent het ium haar poorten weer de tentoonstellingen 'Van tot kust, pre-colombiaans iwerk uit Meso-Amerika' jhinese achterglasschilde- in'. Wat de eerste expositie •ft komen meer dan 350 ituren van voor de komst lolumbus aan bod. Daarbij grafaardewerk centraal, aardewerk is te zien tot en 7 maart 1993. Volkenkun- •esenteert vanaf 27 novem- jtevens vijftien achttiende Chinese achterglas- Ideringen met tafereeltjes le audiëntie van de keizer' leest in het paleis'. Deze nstelling loopt tot en met ibruari 1993. llicht itbreiding ;aanbod voor ig opgeleide lochtoon - Wethouder H. ik (sociale vernieuwing) [/onderzoeken of de moge- leden voor hoog opgeleide :htonen om Nederlands te kunnen worden uitge- Dit antwoordde Koek tij de begrotingsbehandeling de commissie sociale ver- iwing op vragen van PvdA- ;lid C. de Boer. Het raads- ;elde dat het huidige aan- aan lespakketten Neder- door Boerhaave en het iehuis onder jiet niveau is oog opgeleide allochtonen. ;ouden, mede in het licht de lange wachttijden bij I instituten, bij andere in- -jingen terecht moeten kun- De Boer deed daarbij de istie om particuliere oplei- linstituten in de arm te ne- Wethouder Koek zei het Boer eens te zijn dat het ;et aan lessen Nederlands iriabel mogelijk moet zijn. ir er zit een grens aan. We ien niet de middelen of de ilijkheden om voor heel in- yluele gevallen pakketten *jte bieden. Maar ik wil wel in of het lukt om een groep opgeleiden samen te stel- 'an een omvang waardoor itaalbaar blijft". \idschendam: deurbel [JSCHENDAM - Het ge- fitehuis van Leidschendam na vijftig jaar eindelijk Heurbel gekregen. Dit is ge- 1 op verzoek van D66-frac- orzittet D. Meuldijk, die week enige tijd voor een 'ten deur had gestaan. De i hadden de deur afgeslo- |>mdat ze elders in het ge- bezig waren en hadden dijk niet herhaaldelijk de Men deurklopper horen ge- De fractievoorzitter toen onverrichterzake r weer naar huis. Hij miste poor wel een commissie- dering. Fonds 55055 "bank 70.70.70.120 Scheidend voorzitter J de Geus van woningcorporatie De Sleutels werd gisteren uitgebreid in de bloe men en de onderscheidingen gezet. LEIDEN - J. de Geus, scheidend voorzitter van wo ningbouwvereniging De Sleutels, kreeg gisteren drie onderscheidingen op rij voor zijn verdiensten op het ge bied van volkshuisvesting in Leiden. Hij ontving de NCIV-onder- scheiding die werd uitgereikt namens de NCIV-koepel voor woningcorporaties. De Natio nale Woningraad reikte hem de NWR-penning van verdienste uit. En als klap op de vuurpijl kreeg hij het Cornelis Jop- penszbeeldje van de gemeente Leiden. De leden van De Sleu tels hebben hun ex-voorzitter tot ere-voorzitter benoemd. Gisteren kreeg hij symbolisch ook de eerste steen aangeboden voor de bouw van 46 nieuwe wo ningen aan de Kooilaan. Dit bouwplan is bij omwonenden in de Kooi echter niet onomstre den. De Geus is 32 jaar volkshuisves- ter geweest waarvan 28 jaar als voorzitter. Hij was eerst voor zitter van de Protestants- Christelijke Woningbouwver eniging PCW. Die ging in 1988, met woningbouwvereniging Ons Belang en De Tuinstad- wijk, op in de woningcorporatie De Sleutels, waarvan hij ook voorzitter werd. De Geus wordt als voorzitter van De Sleutels opgevolgd door T. van der Valk. In Leiden heeft hij ook zijn sporen op het gebied van volkshuisvesting verdiend als hoofd van de gemeentelijke directie huisvesting en ruimte lijke ordening. Van der Valk is nu directeur van de Federatie van Nederlandse Reklasse- ringsinstellingen. De Geus kreeg al eerder de gou den gedenkspeld van de ge meente Leiden en een konink lijke onderscheiding. ten blijken. Papieren rozen die nen als positief, natte sponzen als negatief commentaar. Die vliegen dus regelmatig het podi um op, en nog vaker naar de jury, die gisteren vooral spon zen oogstte. Een voorbeeld van een op dracht van gisteren is: maak een musical. Het publiek mocht de titel daarvan roepen en stel de de teams voor de niet een voudige opdracht een coherent verhaal te maken over Druiven in het zwembad en Zeemans leed in Tirol. En dat moet dan ook nog gebeuren in drie minu ten. Er is heel wat vindingrijk heid en improvisatietalent voor nodig om daar chocola van te maken, maar het is verbazend wat een getalenteerde en ge trainde theatersporter daar al lemaal nog mee kan. De wedstrijd van gisteren was bijzonder spannend en ging tussen Papaver uit Alkmaar en de plaatselijke vedetten die dan ook onder de naam Moeders Mooiste door het leven gaan. Na veel met veel vernuft be dachte en uitgevoerde spelletjes was het verschil klein. Uitein delijk won Moeders Mooiste, waarbij het voordeel van de thuiswedstrijd niet mag wor den onderschat. Theatersport laat zich moeilijk beschrijven of recenseren. Het is typisch een fenomeen om zelf eens te gaan bekijken. Een avond vol verrassingen en hu mor is wel het minste dat u kunt verwachten. Eshuijs in Muzenhof Zangeres Margriet Eshuijs treedt vanavond op in de Muzenhof in Lei derdorp. Haar programma Sometimes' begint om kwart over acht. Morgenavond treedt de slagwerkgroep Percossa op in de Muzenhof Leiderdorp. Aanvang half één FOTO: PR mingsplan. Op 24 juli van dit jaar ging er daarom een brief de deur uit dat er een restaurant moest komen. Zoniet, dan zou de zaak worden gesloten. Kant en klaar Volgens Van der Pluijm, raads man van eigenaar N. van Heze, baseert de gemeente zich echter op verkeerde informatie. „Het rapport, waarop de aanschrij ving is gebaseerd, dateert van veel eerder. Terwijl medio au gustus is begonnen met de ver koop van dagschotels". Volgens de uitbater slaan deze kant-en- klaarmaaltijden erg aan, „ook omdat we ermee hebben gead verteerd". Voor Van der Pluijm was het daarom glashelder dat er inmiddels sprake is van een restaurant en dat Sticky Fin gers in die zin dus voldoet aan het bestemmingsplan. „Op het moment dat er gelegenheid is tot eten, is het restaurant". Schramm bevestigde dat ze vlak na de aanschrijving adver tenties in de krant had gezien voor restaurant Sticky Fingers. „Maar ik heb nog steeds geen overtuigend bewijsmateriaal dat het een restaurant is gewor den. Bovendien vind ik het heel toevallig dat je er na de aan schrijving opeens wel kunt eten. De vraag is overigens is hoeverre hier sprake is van een restaurant: een bitterbal kun je tenslotte in elk café krijgen". Keukenapparatuur Zij bleef echter duidelijk Van der Pluijm van mening ver schillen. Volgens Schramm is een restaurant een gelegenheid waar -voedsel wordt bereid en geserveerd. Kant-en-klaar- maaltijden zoals die in Sticky Fingers worden geserveerd, vallen daar niet onder. Schramm: „Terwijl er wel dege lijk gelegenheid is om voedsel te bereiden, er is een grote keu ken". Van der Pluijm repliceer de dat zijn cliënt juist 25.000 gulden had geïnvesteerd in nieuwe keukenapparatuur en dat het zijn bedoeling was om er maaltijden te bereiden en ze vervolgens uit te serveren. De commissie voor beroep en bezwaar doet over drie weken uitspraak in deze zaak. In de tussentijd krijgt Sticky Fingers de gelegenheid aan te tonen dat ze wel degelijk een keurig res taurant is. Schramm beloofde dat Sticky Fingers de komende weken opnieuw politieagenten en ambtenaren over de vloer krijgt om te informeren hoe het staat met de boerenkool met worst. LEIDEN Wanneer is een restaurant een restaurant Als er maaltijden worden be reid, of alleen worden geser veerd? Het antwoord op die vraag zou weieens beslissend kunnen zijn voor Sticky Fin gers, de coffeeshop in de Mandemakerssteeg die een sluiting boven het hoofd hangt. „De gemeente moet eerst maar eens een antwoord vinden op die vraag, voordat ze besluit om de coffeeshop dicht te gooien", betoogde de raadsman van de uitbater, mr. A. van der Pluijm gistermiddag voor de commis sie beroep en bezwaar. De uit bater heeft protest aangete kend tegen de dreiging zijn zaak eventueel met politie- dwang te sluiten. Reden voor deze aanschrijving is de situatie dat er een vergunning is afgege ven voor een restaurant terwijl er naar de mening van de amb tenaren een café is gehuisvest. Verschillende controles door milieuambtenaren en politie hebben dat uitgewezen, aldus G. Schramm, ambtenaar van de afdeling ruimtelijke ordening gisteren. Volgens het bestemmingsplan mag op de plek van Sticky Fin gers alleen een restaurantbe drijf worden uitgeoefend. De zaak die er voor Sticky Fingers in was gevestigd, de-Salad Bar, was ook een petit restaurant. „Maar vorig jaar zomer hebben we het verschillende malen ge controleerd, en daar bleek tel kens uit dat Sticky Fingers geen restaurant is. Er werden geen maaltijden bereid noch ge serveerd. Daarom hebben we ook in de aanvraag voor een vergunning op grond van de Drank- en Horecawet negatief geadviseerd", aldus Schramm. Herhaalde controles van de in richting nadien, sterkten de af deling ruimtelijk ordening in haar gevoel dat hier iets ge beurde dat niet in overenestem- ming was met het bestem- Sticky Fingers. foto: wim van noort

Leidse Courant | 1992 | | pagina 13