Mensen 'Ik ben echt een heel gek mens 1 Anita ontzenuwt leugens over 'moedertjelief JOSEPHINE VAN DER MEER SWART Even niet D e Britse choreograaf Sir Kenneth MacMillan is donderdag op 62-jarige leeftijd in Londen overleden. Hij stierf waarschijnlijk aan een hartaanval tijdens een uitvoering van zijn ballet 'Mayerling' door het Royal Ballet in Covent Garden. MacMillan was meer dan veertig jaar verbonden aan het Royal Ballet. Eerst als danser, maar al in de jaren vijftig begon zijn carrière als choreograaf. In 1977 werd hij benoemd tot eerste choreograaf, nadat hij zeven jaar regisseur van het balletgezelschap was geweest. Hij bleef tot het laatst toe actief en zijn laatste werk, 'The Judas Tree', ging in maart in première. foto Fotopersbureau Dijkstra Josephine van der Meer als Patricia in de keuken van 'In de Vlaamsche pot'. man die advocaat is en mijn werk bij de televisie". Aan*toneel - Josephine begon haar carrière bij Globe (nu het Zuidelijk Toneel) in Eindhoven - moet ze voorlopig niet meer denken. „Dat ge reis met een bus door het land en dan speel je voor halfgevulde zalen. Er is in Nederland geen hond die naar to neel gaat. Vergelijk dat eens met 'In de Vlaamsche pot' waar zo'n drieë neenhalf miljoen mensen naar kij ken". „Zo'n aantal bereik je in je hele leven niet onder de schijnwerpers. Of je moet driehonderd jaar worden", ver telt Josephine van der Meer. Het mag duidelijk zijn dat de actrice het heerlijk vindt om bij de televisie te werken. Eerst in de geflopte Vero- nica-serie 'Take off en nu dan via haar castingdirector Hans Kemna in 'In de Vlaamsche pot'. „Ik had tegen Hans gezegd dat ik comedy wilde gaan doen. Dat is iets wat bij me past. Ja, ik ben echt een heel gek mens". Willem Pekelder f o lief als Dirkje was, zo'n haaibaai is Patricia. De U nieuwe actrice in 'In de Vlaamsche pot' is gelukkig ie rol. „Dirkje zou ik niet kun- lelen. Dat lieve en naïeve ct me niet zo aan. Recht voor ap, daar houd ik van", zegt Jo- ne van der Meer. „Of ik bij het ek net zo geliefd zal worden als e weet ik niet. Maar dat is niet 'Alexis was in 'Dynasty' ook opulair, maar wel een zeer in- sante actrice". getreuzel is het motto dat de ige Haagse op het lijf lijkt ge ven. Tijdens haar eerste optre- ide populaire Veronica-serie <e dat wel heel letterlijk door »n een paar minuten met F rits van Deursen) naar bed te „Ik vind die duidelijkheid goed. Frits heeft twee seizoe- chter Dirkje aangelopen zon- ïcces, nou dan weten de kijkers el. Nu met mij is het meteen Ook Frits' rol wordt daardoor issanter. Ik val vooral op Frits' rnaam Van Sweelinck Aerden- Er bestaan echt van die extre- ouwen die direct 'er op' willen zo'n naam horen". 'Het leven van alledag is mij te saai. Ik probeer vreselijk de massa te ontstijgen. Als ik thuis mensen ontvang wil ik ze de hele tijd amuseren. Ja, heel vermoeiend'. „Patricia raakt zwanger en eerst dringt Frits dan aan op een abortus, maar zij piekert daar niet over. Uit eindelijk wil Frits ook dat het kind wordt geboren en dat gebeurt dan in de laatste aflevering. Mag ik dat ei genlijk allemaal wel vertellen, vraag ik me nu ineens af. Nou ja...". Door haar grote mond heeft ze in de serie meteen ruzie gekregen met Irma Adèle Bloemendaal) - 'een aanwinst, deze raskomedienne' - en het zal niet bij één conflict blijven. „Ik vind het heerlijk dat ik me zo kan laten gaan. Ik zou willen dat dit in het echt ook kon. Ik moet me soms zo inhouden, ik woon in Den Haag in een keurige buurt, weetje. Ik reis vier uur per dag van huis naar Hil versum en weer terug, en dan maak je soms vervelende dingen mee. Zo deed een keer een man op het perron z'njas wijd open, terwijl hij naar mij keek. Als zoiets in de serie gebeurt, kan ik gewoon schreeuwen: Hou 'es op, ouwe lui!". Dat vindt Josephine het leuke aan 'In de Vlaamsche pot', het brutale, af en toe wat grove. „Dat controversië le vind ik heerlijk, 't is allemaal zo braaf in Nederland". In zekere zin zijn Patricia en Josephine hetzelfde. „Ik ben zeer extravert en drukkig", zegt de actrice over haar karakter. „Het leven van alledag is mij te saai. Ik probeer vreselijk de massa te ont stijgen. Als ik thuis mensen ontvang wil ik ze de hele tijd amuseren. Ja, heel vermoeiend". Vaak hebben mensen met zo'n op vallend vrolijke kant ook zeer neer slachtige trekjes. Hoe zit dat met Jo sephine? „Je wilt weten of ik een tra gische clown ben. Nou, dat denk ik niet. Toen ik jonger was, had ik wel zeer depressieve momenten. Op de toneelschool in Maastricht bij voor beeld. Je moest daar voortdurend presteren en zat permanent in de be oordelingsstress. Ik ben nu redelijk zelfverzekerd en niet meer neer slachtig. Ik heb er gewoon geen tijd meer voor. Ik heb twee kinderen, een D. I k ga dinsdag eindelijk met zomervakantie. Dat was er nog niet van gekomen. Op mijn programma staat een bezoek aan de fosfaatmij nen van Seroe Colorado, waarover ik later in mijn geologische studie nog zal gewagen en mijn oudste broer reist mee. Dat is wel even wat anders dan vroeger. Toen bezochten we voornamelijk landen met verloederde striptease-danseressen. Mijn vrouw blijft thuis. Wij zijn namelijk enorm geëmancipeerd. Bovendien hebben we schoolgaande kinderen en een hongerende veestapel. Wij moeten dus loten. Zodoende trok ik in januari de herfst en mijn vrouw de zomer. Uiteraard zijn we meermalen samen of met z'n allen gegaan, maar dan hadden we al heimwee als we op weg naar Schiphol Aalsmeer passeerden. Vervolgens vroegen we ons na drie dagen af of de hond z'n draai wel zou vinden en in de gevallen dat we per auto reisden, werd elk Frans cafeetje benut om naar huis te bellen met de vraag hoe het op de boerderij met die andere schooiers ging. Dat was knoeiwerk. Daar zijn we dus mee opgehouden. Zodoende besloten we vorigjaar de ontwikkelingen te overbruggen met een separate vakantiekeuze, die ons trouwens goed uitkomt, omdat mijn vrouw altijd naar de zon wil en ik die juist kan missen als kiespijn. Ik reis nu met mijn oudste broer. We zijn terdege aan elkaar vertrouwd. Ik kan me trouwens sinds zijn echtscheiding niet één vakantie herinneren waar hij niet bij was. Mijn vrouw regelde zijn bewassing, ik de reis. Dat vond hij makkelijk. Hij was op reis een gezellig kwispelende Hector, die altijd dorst had en honger. Op die manier hadden we toch nog 'n beetje de hond bij ons. Nu is het andersom. Hij neemt zijn meisje mee, maar die kent hij dan ook pas vijfjaar, drieëntwintig dagen, vier uur en negen seconden, zo nauwkeurig getuigt en geniet hij dagelijks van de herontdekking van een geslaagd samenlevingspatroon. Naar oud gebruik maken we één geldpot. Dat leerden van onze ouders, maar geroutineerd als hij is heeft hij nu al laten weten dat nachtconsumpties voor eigen rekening komen. Meneer gaat namelijk tegenwoordig vroeg naar bed, terwijl hem vroeger nog nooit één behoorlijk ontbijt ten deel is gevallen. Dan had hij in de gekste tenten en tot diep in de morgen weer eens wildvreemde mensen tot zijn publiek gemaakt met grappen, waarvan ik de clous kon dromen. De volgende morgen sliep hij dan bevredigd een geweldige roes uit. Fosfaatmijnen en koraalkalk, konden hem gestolen worden. Maar nu, in alle haast om nog iets van het leven te maken, beschouwt hij elke nieuwe morgen tot zijn onuitsprekelijk genoegen als een nieuw wonder en laat hij zich frapperen door de sprankelende tonen van vogels, waarvan hij niet meer wist dat ze bestonden, 't Is een heel andere man geworden. Hij sjouwt ook ineens enorme koffers de luchthaven op, die in geen enkele verhouding staan tot dat kleine tasje van vroeger met daarin voornamelijk weggooiondergoed. Hij heeft zelfs al vier keer nerveus om de tickets gevraagd, terwijl hij in oude doen in het vliegtuig ging zitten en pas bij terugkomst in Holland op de kaart ging kijken in welke nachtbars hij was geweest. Daarom zal het mij benieuwen in Colorado. U hoort gauw. Julie Andrews terug in New York oor de eerste keer sinds ruim dertig jaar staat Julie Andrews binnenkort weer op het toneel in New York. Vanaf maart volgend jaar is ze te zien in de revue 'Putting it together' van Stephen Sondheim in de Manhattan Theatre Club. De laatste keer dat Andrews, vooral bekend van 'The sound of music', een theaterrol speelde in de Big Apple was in 1960 in 'Camelot'. Dalton Trumbo gerehabiliteerd D e schrijver Dalton Trumbo, een van de zogenoemde Tien van Hollywood die in de jaren vijftig op de zwarte lijst stonden wegens vermeend lidmaatschap van de communistische partij, is postuum gerehabiliteerd. Het Schrijversgilde van Amerika heeft bekendgemaakt dat hij alsnog wordt geëerd voor de uit 1949 stammende film 'Gun Crazy', die hij onder de naam van een collega schreef. Trumbo, die in 1976 overleed, was een van de Tien van Hollywood, die in de gevangenis terechtkwamen en op de zwarte lijst werden geplaatst omdat ze weigerden voor het Comité van On Amerikaanse Activiteiten van het Huis van Afgevaardigden te verschijnen. Hij moest voor dit comité, onder leiding van communistenjager Joe McCarthy, een verklaring afleggen over zijn vermeende lidmaatschap van de communistische partij. Choreograaf Kenneth MacMillan overleden Kenneth MacMillan ontwierp meer dan veertig traditionele en modene balletten, waaronder het populaire 'Romeo and Juliet' 1965) en 'Manon' (1974). Hoewel hij het meest bekend is van zijn werk voor het Royal Ballet, schreef hij ook voor Ballet Rambert en het American Ballet Theatre. In de jaren tachtig werkte hij met de Britse musical-componist Andrew Lloyd Webber samen aan diens show 'Requiem'. MacMillan had een voorkeur voor balletdrama's die lieten zien hoe onder de conventies van de maatschappij hartstocht en frustraties schuil gaan. Zo werd voor het eerst onverbloemde erotiek in het Engelse ballet gebracht met zijn jarenlange hit 'The invitation' (1960). Diana en Charles gaan naar Korea oor de eerste keer brengen leden van de Britse koninklijke familie een officieel bezoek aan Zuid- Korea. Kroonprins Charles en prinses Diana vertrekken volgende week voor een bezoek van vier dagen op uitnodiging van president Roh Tae Woo. Stralend en mooi zou ze tijdens haar zwangerschap zijn. Van alle kanten kreeg Anita van Vugt-Verschoor de ga rantie. De constante misselijkheid moest ze maar even voor lief nemen; na drie maanden zou ze opbloeien tot een plaat je. Een gave huid en glanzend haar, werd Anita in het vooruitzicht gesteld; ze zou zelfs krullen krijgen. Maar de spiegel onthulde het tegendeel. „Als ik daar in keek, zag ik heel iets an ders. Ik voelde me dik, was opgeblazen door het vocht dat ik vasthield en had pukkels". Anita van Vugt, inmiddels moeder van de een jaar oude Fabian, moest meer verha len aanhoren die in werkelijkheid anders uitpakten. Volgens haar hebben die alle maal één ding gemeen. „Ze hebben mij op geen enkele wijze voorbereid op wat me te wachten stond". Adviezen In haar zojuist verschenen boek 'Moe dertjelief. De grootste leugens over het moederschap' belicht ze de andere kant. Of zoals zij zegt: „Ik probeer een beetje orde aan te brengen in het oerwoud van halve waarheden en goedbedoelde, maar meestal onjuiste adviezen. Want een vrouw krijgt heel wat over zich uitge stort. Tegelijkertijd wordt er veel niet verteld. Het is mijn motivatie geweest om het boek te schrijven in de hoop dat anderen er herkenning in vinden 'Moedertjelief is een soort tegenwicht voor alle jubelverhalen, zegt Van Vugt. „Ik aanbid mijn kind, al toen hij in mijn buik zat. Ook ik heb lyrische gedichten en mooie rijmpjes gemaakt, maar die gevoelens zijn al zo vaak beschreven. Ik heb alles wat willen relativeren. Met de nodige iro nie", lacht ze. De waarheid is verdoezeld door haar om geving, vindt Anita van Vugt. Haar beste vriendinnen, twee zussen en zelfs haar moeder maakten zich er schuldig aan. foto Hans de Bakker Anita van Vugt-Verschoor met zoontje Fabian: 'Ik hoop dat anderen er herkenning in vinden'. Vooral de bevalling is haar veel te mooi voorgespiegeld, zegt ze. „Doet het pijn, vroeg ik soms als de angst me bekroop. 'Pijn, wat is pijn? Je bent het zo vergeten'. Een ander zei weer dat het te vergelijken was met menstruatiek- rampen. Een eerlijk antwoord heb ik nooit gekregen". Ze heeft er achteraf wel een verklaring voor. „Je gaat lijden aan een soort geheu genverlies. Ik weet nog precies wat ik heb geroepen tijdens de bevalling en wat ik deed, maar de herinneringen aan pijn zijn weggewist". In haar boek laat ze de pijn niet onver meld. „Ik ben er boos over geweest dat ik er van te voren niets over wist. Die kwaadheid herkennen andere vrouwen als ik het onderwerp aansnijd. Laten we er maar eerlijk over zijn; als vrouwen moeten we niet het image in stand hou den dat alles honderd procent ideaal is. Zelfs moeders die al maandenlang niet goed slapen, komen met hoera-ver halen, terwijl je de kringen onder hun ogen ziet. Het negatieve uitje niet. Daar betrap ik mezelf trouwens ook op". Baan Anita van Vugt, die onder meer produkt- manager was bij een Amerikaans farma ceutisch bedrijf, besloot tijdens haar zwangerschap te stoppen met werken. Een volledige baan leek haar niet te com bineren met het moederschap. Boven dien wilde zij zich meer gaan toeleggen op het schrijven. De bemoeienis van mensen strekte ver, heeft ze ervaren. „Men vond het vreemd dat ik mijn baan opgaf. 'Jij, iemand die zo vol in het leven staat', waren de reacties. Is moederschap dan geen leven, vraag ik me af Als ze een andere beslissing had geno men, was daar evengoed commentaar op gekomen, weet Anita van Vugt. „Een van mijn vriendinnen wilde wel fulltime blij ven werken. Het is een keuze die goed bij haar past; zij heeft haar hart heel dicht bij haar werk en kan gemakkelijker de knop omdraaien. Maar dan krijgje weer het verhaal van de ontaarde moeder, die haar kind na zes weken naar de crèche brengt". De kritische geluiden kwamen vrijwel al tijd van vrouwen, zegt ze. „De meesten zijn niet loyaal, terwijl, juist zij je zouden moeten steunen. Want een beslissing waar je voor honderd procent achter staat, is er niet. Je moet altijd een beetje schipperen met je gevoelens. Als je dan ook nog al die aanmerkingen krijgt, moet je verdomde sterk in je schoenen staan, wil je niet gaan twijfelen". 'Moedertjelief is verschenen bij BZZTöH en kost ƒ.19,50. Nominaties voor Publieksprijs De Stichting Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek heeft de titels bekendgemaakt van vijf boe ken die meedingen naar de Publieks prijs voor het Nederlandse Boek. Het gaat om 'Heren van thee' van Hella Haasse, 'Zwemmen met droog haar' van Kees van Kooten, 'In een sluier gevangen' van Betty Mah- moody, 'Eerst grijs, dan wit, dan blauw' van Margriet de Moor en 'De Wetten' van Connie Palmen. De prijs bestaat uit 15.000 gulden en een sculptuur van Jeroen Henne- man. Het publiek heeft de vijf titels geselecteerd door een stem op één van de boeken uit te brengen, die tussenjanuari 1991 en juli 1992 zijn verschenen. De stemperiode liep vanaf 8 september tot en met dins dag 27 oktober. Op 5 november wordt bekendgemaakt welke van deze boeken de meeste stemmen van het publiek heeft gekregen. Podiumprijs voor Jacques Palinckx De stichting Jazz en Geïmproviseerde Muziek in Nederland SJINheeft de Podiumprijs 1992 toegekend aan de gitarist en componist Jacques Palinckx. Hij krijgt de prijs omdat hij volgens de jury 'ongetwijfeld het meest eigenzinnige talent in de Nederlandse geïmproviseerde muziek is'. De bijbehorende vijfduizend gulden worden hem in februari in Tilburg uitgereikt. De Podiumprijs wordt sinds 1983 meestal jaarlijks toegekend aan een musicus wiens werk van belang is voor de ontwikkeling van de jazz en de geïmproviseerde muziek in Nederland. De bedoeling is de prijs in een vroeg stadium van de carrière van de kunstenaar uit te reiken. Julie Andrews J t Dalton Trumbo foto EPA De choreograaf Sir Kenneth MacMillan geeft hier aanwijzingen aan de dansers Darcy Bussell en Jonathan Cope tijdens repetities in 1989 voor 'The prince and the pagodas'.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 11