eiden krijgt fors xtraatje in de hoot geworpen B De Valk met laag Towering Inferno-gehalte Voorzitter Raad van Bestuur AZL wordt directeur MediPark Forse kritiek gemeenteraad op reclamebelasting Bibliotheek verhuist naar Het Dorpshuis B3 Huppelhof gespaard voor denk- sporters B4 rerval bedrijfs- der Boosheid over lagere stijging lasten bedrijven ALLERLEIDS Leiden EN OMGEVING LEIDSE COURANT VRIJDAG 30 OKTOBER 1992 IEN De gemeente [n kan in 1993 rekenen en meevaller in de in- ten van meer dan een ïiljoen gulden. De EWR gie- en Watervoorzie- Rijnland) heeft de ge- jte over de afgelopen aar ten onrechte BTW {betalen. rerd gisteren duidelijk tij de commissievergadering nën, waarin de gemeente- ting over 1993 werd be- fcld. De vraag van Groen fractievoorzitter J. Lau- if het waar was dat Leiden Kse meevaller te wachten beantwoordde hoofd van ing financiën H. van der [bevestigend. De inspec- ier belastingen heeft laten i dat de gemeente Leiden [heeft op restitutie van 00 gulden. Dat bedrag [gelijk aan de te veel be- feBTW over de jaren 1989, en 1991. Het betrof hier [die werd betaald over uit- prd onderhoud van onder [openbare verlichting. Dat Bg zou de EWR ineens «enkunnen uitkeren, imaast ontstaat jaarlijks Swrdeel van 170.000 gul- Dat is het bedrag dat staat EN AAN DEN RIJN - -[-jarige bedrijfsleider van _phense bouwmarkt is gis- pid rond half zeven op de ijslaan in Alphen aan den hervallen. m, afkomstig uit Nieuwe- kerd benaderd door drie (ln op het moment dat hij pcassette met de dagop- ingeboekt voor de BTW voor onderhoud, die dus niet meer hoeft te worden betaald. Daar mee vervalt structureel een kostenpost. Wethouder S. de Vreeze (finan ciën/PvdA) wilde zich echter nog lang niet rijk rekenen. ,,We hebben de toezegging van de EWR dat ze het bedrag zou overmaken, nog niet zwart op wit. Daarom gaan we er nog vanuit in de begroting voor 1993". Crisis Hij is sowieso niet van plan om de begroting tussentijds bij te stellen, ondanks alle meevallers en tegenvallers die de komende weken de gemeente nog zullen bereiken. Deze week werd be kend dat Leiden in 1994, 900.000 gulden extra krijgt door een andere verdeelsleutel voor de algemene uitkering uit het Gemeentefonds, de belang rijkste inkomstenbron voor een gemeente. Voor 1995 staat zelfs een verhoging van de uitkering met 1,8 miljoen gulden op sta pel. Een mooie meevaller, geeft De Vreeze toe. Tegelijkertijd wees hij er tij dens de algemene beschouwin gen deze week op, dat er moge lijk ook een behoorlijke bezuini ging staat te wachten. Door de stagnatie van de economische ontwikkeling en de Europese valutacrisis zit het kabinet met onverwachte financiële tegen vallers. De Rijksbegroting voor 1993 zou fors moeten worden bijgesteld. Volgens eerste schattingen officiële bereke ningen zijn nog niet voorhan den moet de rijksoverheid zo'n twee miljard gulden extra bezuinigen voor volgend jaar. De gemeenten zullen daar on getwijfeld een aandeel in heb ben. De Vreeze: „Ik hoop dat de raad zowel het goede als het slechte nieuws heeft opgepikt". Dat had de gemeenteraad in derdaad gedaan, lettend op de opmerking van bijvoorbeeld P. Langenberg, fractievoorzit ter van D66: „Het ziet ernaar uit, dat we in de nabije toe komst de mee- en de tegenval lers tegen elkaar kunnen weg strepen". Een meevaller valt bijvoorbeeld ook te verwachten als de infla tie volgend jaar door loonmati ging lager uitvalt. De gemeente heeft rekening gehouden met een hogere prijsstijging en houdt per saldo geld over als de ambtenarensalarissen minder stijgen dan was voorzien. Een bijstelling van de gepresen teerde begroting zoals wel het geval is met de rijksbegro ting 1993 is in Leiden niet te verwachten. „Dan kunnen we bezig blijven en de begroting nooit sluiten", aldus De Vreeze. Een filmploeg van PTT-Telecom maakte gisteren filmopnames bij 'de brand' in molen De Valk. i foto wim van noort Filmopnames bij Molen LEIDEN Zowel Groen Links als de Socialistiese Partij hebben gisteren hun boosheid geuit over het feit dat het lozingsrecht voor kleinverbruikers veel meer stijgt dan dat voor grootverbruikers. Dat zou betekenen dat bedrijven buiten schot blijven bij lastenver zwaring en dat de burger daar de dupe van is, is de mening van bei de fracties. Groen Links-fractievoorzitter J. Laurier: „Het lozings recht voor bedrijven zou met hetzelfde percentage moeten worden verhoogd als voor gebruikers/bewoners". Volgens het voorstel van het college van b en w krijgen eigenaars een verhoging van 25,9 procent oftewel 35 gulden per aansluiting voor hun kiezen. Het lo zingsrecht voor gebruikers wordt met slechts 3,75 procent ver hoogd. t van enige duizenden LEIDEN Rookwolkjes ont snappen uit een raampje in de kop van molen De Valk. In de verte loeien de sirenes. Twee brandweerauto's komen aanrij den, brandweerlieden springen uit de wagens, rollen slangen uit en stormen naar boven. „Stop", roept de regisseur. „Dit moet over!". Een filmploeg van PTT-Tele- com maakte gisteren opnames in Leiden voor de bedrijfsfilm 'Als elke milliseconde telt.' In die film wordt een beeld ge schetst van de werking van het nieuwe, door PTT-Telecom ontwikkelde brandmeldsys- teem van de Leidse brandweer, dat in november officieel in ge bruik wordt genomen. Het sy steem werkt in principe op de zelfde manier als het vorige, maar geeft minder kans op sto ringen. Het geavanceerde sy steem is vooral bedoeld voor in stellingen en monumentale panden. Door kleine computer tjes aan te brengen kan haarfijn brand worden geregistreerd. Is het machientje rook op het spoor dan gaat er in de 'Fire- commkast' van de brandweer een alarm af, waarna brand weerwagens onmiddellijk kun nen uitrukken om te redden wat er te redden valt. De filmopnames bij het Leidse monument trokken gisteren veel bekijks. Dat het niet ging om de opnames voor 'The To wering Inferno, part two' werd het publiek al snel duidelijk. De toeschouwers die spektakel hadden verwacht, gingen te leurgesteld naar huis. Geen mo len gehuld in nevelen, laat staan een molen in lichterlaaie. Op de bovenste verdieping van de molen was een rookmachine geïnstalleerd, die aanvankelijk slechts een zielig sliertje, maar even later toch een paar fikse wolken rook produceerde. „O, is dat nou alles", werd alom ge mompeld. Vier uur deed regisseur Schol- ma erover om het zes minuten durende filmpje op te nemen, wat volgens hem extreem kort is. „Er moesten dertig shots worden opgenomen, en daar van mislukte er maar eentje. De andere shots waren in één keer goed." Dit recordtempo was volgens Scholma te danken aan de discipline van de figurerende Leidse brandweerlieden en hun bevelvoerder. Die laatste leek zich overigens niet zo op zijn ge mak te voelen tussen al die stoe re brandweerboys. Ook met zijn helm en brandweertenue wist hij zich niet goed raad. Deze filmster in de dop bleek de di recteur van PTT-Telecom, dis trict Den Haag te zijn, die graag aan het filmpje wilde meedoen om 'voeling te krijgen met de maatschappelijke effecten van zijn bedrijf. In een beetje film loopt altijd al les goed af, en dat is ook in 'Als elke milliseconde telt' het ge val. De molen blijft gespaard en de bewoners komen zonder kleerscheuren weer naar bui ten. Eind goed, al goed. Op 5 november wordt het zes minuten durende filmpje ver toond in de Leidse brandweer kazerne tijdens de officiële ope ningshandeling van het nieuwe brandmeldsysteem. Een 'klas sieker' wordt het filmpje in elk geval niet, weet regisseur Scholma. „Je zou het een weg- werpfilmpje kunnen noemen. Een paar shots worden nog wel gebruikt in het jaarjournaal van PTT-Telecom, maar dan is het afgelopen en belandt-ie in het archief'. it s in de kluis van een an de Paradijslaan wilde :ren. Terwijl één man de 11 sleider een duw en een greep een andere man n [cassette en vluchtten zij i de richting van de Cas- Jstraat. Tot op heden ont- ieder spoor van de over- Het slachtoffer liep iheuren en een verwon- in zijn rechterhand op. itie van Alphen zoekt ge- ser raakt fietser SP wilde Leiden opnieuw onder curatele stellen LEIDEN De Socialistiese Partij deed gisteren het voor stel om de gemeente Leiden opnieuw onder curatele te stellen. Volgens fractievoorzitter N Een 46-jarige 'uit Leiden heeft gister- op haar fiets een aanrij- [eroorzaakt op de Hoge De vrouw reed op de 'oudsesingel en wilde de tijndijk oprijden. Zij gaf lorrang aan een 18-jarige itser uit Koudekerk, 'ouwen kwamen te val- iarbij de Koudekerkse kig terecht kwam en scheenbeenletsel op is overgebracht naar idemisch Ziekenhuis H. De fietsster liep een Jin haar jas op. .9 ramt auto's I0|N - Een 20-jarige man I3jde Wetering heeft van door de ogen van enkele -to op de Oude Vest twee sifjeramd. De automobilist ïlE hoogte van de Jan Vos- fcg hard achteruit. Na de S reed hij door, maar de |g aanwezige politieman nen hem snel achterha- Oude Weteringer ver onder invloed van alco- ademanalyse gaf ander- •mille in het bloed aan. in een auto die vrijwel 'al wrak was, had geen js en was niet verzekerd, 'de aan de geparkeerde (toel mee. tikel 12-status de gemeente geen windeieren gelegd: welis waar stond de gemeente onder financiële controle, maar het le verde mooi extra geld op. „Het zou politiek niet verkeerd zijn om weer een beroep te doen op de artikel 12-status". Hij ver wees daarbij naar de extra uit kering die Leiden in 1994 en 1995 krijgt, respectievelijk 0,9 en 1,8 miljoen gulden. „Waar om krijgt Leiden niet ook in 1993 extra geld? We moeten de artikel-12 status niet als een ge passeerd station afdoen". Wet houder S. de Vreeze (finan ciën/PvdA) was echter niet ge charmeerd door het idee van de socialisten. „De artikel 12-sta tus heeft ons zo'n 114 miljoen gulden opgeleverd. Ons past geen trots dat we nu uit die sta tus zijn. Maar het zou niet reëel zijn om de status opnieuw aan te vragen". LEIDEN De huidige voorzit ter van de Raad van Bestuur van het AZL, J.H. Peters (51), wordt in november directeur van het nieuwe Medi-park in Leiden. Het prestigieuze MediPark wordt opgericht op het terrein van de oudbouw van het AZL en is bedoeld voor instellingen, or ganisaties en bedrijven die acti viteiten ondernemen op het ge bied van de 'kerntaken' van het AZL en de medische faculteit van de Leidse universiteit. Die kerntaken zijn patiëntenzorg, onderzoek en onderwijs. Het directeurschap van Peters zal in de beginfase een tijdsbe- slag vergen van maximaal een dag per week. Om die reden zal Peters tot 1 oktober 1993 de functie van directeur combine ren met het voorzitterschap van de Raad van Bestuur. In de tweede helft van 1993 krijgt Pe ters het als directeur namelijk drukker als de oude ziekenhuis gebouwen van het AZL vrijko men voor de ontwikkeling van MediPark. De grond maakt deel uit van het gebied dat afgelopen zomer door het Rijk om niet is overgedragen aan het AZL. Het kantoor van MediPark komt in het zogeheten Verweij-huis aan de Rijnsburgerweg. Het MediPark bv. wordt opge richt door de stichting Medi Park, waarin het AZL en de Rijksuniversiteit Leiden zijn vertegenwoordigd. Die stich ting biedt een extra garantie voor de academische bestem ming van het MediPark. De minister van onderwijs en wetenschappen heeft onlangs officieel laten weten zijn mede werking te verlenen aan de ont wikkeling van het Medipark. Hothouse J. Peters, nu voorzitter van de raad van bestuur van het Academisch Ziekenhuis Leiden, straks directeur MediPark. foto: tejo ringers LEIDEN Het plan om belas ting in te voeren op reclameui tingen die vanaf de openbare weg zichtbaar zijn, ondervindt forse tegenstand in de gemeen teraad. Controle is schier on mogelijk, terwijl de criteria die bepalen waarover belasting moet worden betaald, discuta bel zijn. Dat bleek gisteren tijdens de be handeling van de begroting in de raadscommissie financiën. Het college van burgemeester en wethouders wil belasting gaan heffen op reclameuitingen die vanaf de openbare weg zichtbaar zijn. Nu wordt er wel belasting precariorecht geheven op objecten die op de openbare weg staan of erboven hangen, zoals balkonnetjes. Dat laatste is in het nieuwe voorstel uitgesloten, maar daarvoor in de plaats komt een reclamebe lasting voor alle uitingen van reclame die vanaf de openbare weg zichtbaar zijn. Over alle andere vormen van gebruik van de openbare ruimte blijft preca riorecht verschuldigd. Vooral de WD zette zich af te gen de nieuwe belasting. Frac tievoorzitter Th. van der Nat: „Een affiche dat kleiner is dan een halve vierkante meter valt er niet onder, maar er mag ook weer niet te veel reclame op staan. Wat moet een boekhan del dan die eens per jaar een poster ophangt waarin hij aan kondigt dat de uitverkoop be gint? Of een sandwichman? De nieuwe belasting wordt gehe ven in situaties waar je vraagte kens bij kunt zetten". Ook over de controle had de WD'er zijn twijfels. Controle Hij kreeg bijval uit niet geheel verwachte hoek, namelijk van twee collegepartijen. CDA-frac- tievoorzitter P. Klück zei de formulering van de verorde ning 'toch wat ruim' te vinden om er nu mee akkoord te kun nen gaan. Als veiligheidsver lichting in etalages ook onder de nieuwe belasting zouden val len, kon hij er helemaal niet mee leven. Groen Links sloot zich aan bij de kritiek op de re clamebelasting. Volgens frac tievoorzitter J. Laurier zou de uitvoering te wensen overlaten, net als de controle op de recla mebelasting. Ook wist hij niet of bijvoorbeeld verkiezingsaffi ches ook onder de nieuwe veror dening zouden vallen. Er bestaat overigens wel een meerderheid voor invoering van een dergelijke belasting. Traditionele joodse Klezmer- muziek in een eigentijds jasje is morgen te horen op Jazzpodium Hothouse in De Waag. Het Ame rikaanse gezelschap Klezmo- kum vult klarinet en tuba aan met invloeden uit de jazz en ge ïmproviseerde muziek. Het op treden begint om 21.30 uur. Do nateurs van Hothouse hebben gratis toegang, anderen betalen 12,50. Israel Morgen staat de danszaal aan de Middelstegracht 8 in het te ken van Israëlisch volksdansen, 's Middags tussen 13.30 en 16.30 geeft Joke Broere les (kos ten: 15,-), 's avonds tussen 20.00 en 23.00 is er een instuif (entree: 6,-). Zaalschoeisel ver plicht. Opgeven bij Monica de Hoo, tel: 071-414865. Computerdump De Pieterskerk biedt morgen on derdak aan de tweede Leidse Computerdump. Een beurs van nieuwe en gebruikte computers, -programma's en randappara tuur voor zowel particulieren als bedrijven. De Pieterskerk opent haar poorten om 10.30 uur en de beurs is om 17.30 uur afgelopen. T'ai Chi Chuan Aikidovereniging Shi Zen Ryu geeft dit jaar weer lessen in de Chinese bewegingsleer T'ai Chi Chuan. De lessen worden gege ven door T'ai Chileraar Daniel Smith, die lesgeeft in de Yang- stijl. Hij besteedt vooral aan dacht aan 'pushing hands'. De eerste les is zondag 1 november, van 14.00-17.00, kosten bedra gen vijftien gulden. Plaats: gymzaal Molensteeg, ingang tussen nr 13a en 15. Informatie: tel. 071- 124682/134590/126302. Volksschilderen In het buurthuis Westerkwar tier, Ten Katestraat 10a, is de cursus volksschilderen begon nen, maar er zijn nog enkele plaatsen vrij. Informatie: tel. 071-310629 Bi- anca RustenhovenlPiet-Hein van As). Geluidstechniek Het LVC, Breestraat 66, organi seert een korte cursus geluids techniek. In vijf lessen wordt uitgelegd wat een PA-installatie (public adress) is en hoe je ermee moet werken. Opgeven kan tot woensdag 4 november, kosten 65gulden. Tel: 071-146449. Kindertoneel Maandag start de cursus kin dertoneel in buurthuis Matilo, Zaanstraat 126. De kinderen le ren er acteren en decors maken en in het voorjaar van 1993 bele ven zij hun première. De lessen zijn op maandag van 15.45 tot 17.15 uur. Informatie en opge ven: tel. 071-412515. Buurtvereniging wil studenten op Stille Rijn niet LEIDEN - De Buurtvereniging Maredorp is tegen de komst van LISC, de vereniging voor buitenlandse studenten, naar een pand aan de Stille Rijn. Het pand van Sloos staat al geruime tijd te koop en de studenten hebben er nu hun oog op laten vallen. De buurt vereniging wil echter niet nog een druk punt in haar wijk.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9