Gemor in parlement over nieuwe vergaderruimte Het lijkt wel of men niets geleerd heeft ►r Bezorgdheid om radeloosheid van het welvarende Westen Binnenland Soldaat gewond door exploderende granaat Proef met Herman mag doorgaan Hectaretoeslag voor boseigenaren Staatssecretaris houdt vast aan eigen id-kaart Oudere werknemer niet meer eerst ontsla. ASSEN Een soldaat van de Johan Willem Frisokazerne in Assen is gisteren zwaar gerond geraakt. Hij werd getroffen door een oefengranaat van het type PLAT, een pantserinfante rie anti-tankwapen. De man is opgenomen in het Academisch Ziekenhuis in Groningen. De granaat was tijdelijk, in afwach ting van een definitieve bestemming, met andere wapens op geslagen in de wapenkamer van de kazerne. De attributen, al len fors overjarig, zijn afkomstig van de Adolf van Nassauka- zerne in Zuidlaren die eerder dit jaar gesloten werd. Volgens de marechaussee is het een volslagen verrassing dat de gra naat met scherp was geladen. De gewonde soldaat is wapen hersteller. Hij was bij een collega op bezoek. Die demonstreer de hem het wapentuig uit Zuidlaren. De marechaussee stelt een onderzoek in naar de toedracht. Wie het wapen heeft afge vuurd, is nog niet bekend. Het slachtoffer kon gisteren niet worden gehoord. Zijn collega was compleet van slag. Bukman: DEN HAAG Minister Buk man (landbouw) wil het gene tisch experiment met het kalf Herman doorgang laten vin den. Herman is een genetisch veranderd kalf. Het dier is eigendom van het bedrijf Gene Pharming Europe in Leiden en het Instituut voor Veeteeltkundig Onderzoek (IVO) in Lelystad. In een geza menlijk project proberen beide partijen de genetische eigen schappen van koeien zodanig te veranderen, dat de dieren uit zichzelf melk produceren die lactoferrine bevat. Deze stof geeft mogelijk bescherming te gen uierontsteking, een kwaal waar een groot deel van de vee stapel mee kampt. Gene Phar ming en het IVO hebben in een eerder experiment een twintig tal kalveren gefokt, waarvan aan de genetische eigenschap pen was gesleuteld. Slechts één van de dieren bleek daadwerke lijk veranderd. Helaas bleek het om een stierkalf te gaan, Her man. De onderzoekers willen daarom verder fokken met Her man, in de hoop dat zijn doch ters eveneens genetisch aange past blijken te zijn. Bukman heeft de aanvraag laten onder zoeken door een speciale weten schappelijke commissie in ver band met de ethische aspecten die aan het experiment kleven. Een meerderheid van de weten schappelijke commissie ziet geen morele bezwaren in voort zetting van het experiment, zo lang het welzijn van Herman en zijn nakomelingen maar niet in DEN HAAG Particuliere boseigenaren krijgen in de loop van volgend jaar een basisbedrag voor elke hectare bos die ze beheren en onderhouden. Op het basisbedrag krijgen ze een toeslag al naar gelang de aard en de func tie van het betreffende bos. Dat bleek gisteren in de Tweede Kamer tijdens de behandeling van de Land bouwbegroting. De vergoeding moet in de plaats komen van het bestaande ingewikkelde subsidiestelsel waar particuliere boseigenaren een beroep op kunnen doen. Over de hoogte van de hectaretoeslagen op bossen liet de staatssecretaris zich nog niet uit. Volgens staatsse cretaris Gabor zijn berichten over plannen om entree te heffen op bosbezoek uit de lucht gegrepen. Tijdens het debat over zijn begroting hield minister Bukman voor alsnog vast aan zijn plan om de uitrijnormen voor mest een jaar eerder aan te scherpen. 'Geen maatregelen tegen iepziekte' DEN HAAG Staatssecretaris G (natuurbeheer) is niet van plan ma gelen te treffen om uitbreiding van d smettelijke iepziekte tegen te gaan bor heeft dat de Tweede Kamer gist laten weten. Volgens nem is de zi goed onder controle te krijgen, mits getaste bomen consequent worden nietigd en er resisente iepen voor i plaats komen. De iepziekte heeft name ernstig toegeslagen in de Zee gemeente Westerschouwen en in Am dam. Vanuit deze gemeente klink roep om hervatting van de steun vai nisterie van landbouw, natuurbehei visserij om de ziekte te bestrijden. DEN HAAG De nieuwe vergaderzaal van de Tweede Kamer is deze week een half jaar in gebruik. Met de kin derziektes nog vers in het ge heugen, lijkt een groot aantal Kamerleden nu al structure le problemen te hebben met de nieuwe vergaderruimte. Vooral de plaats van het spreekgestoelte, de akoestiek en de grootte van de zaal zit veel volksvertegenwoordi gers dwars. De onvrede over de vergader ruimte is zo groot dat een deel van de parlementariërs vindt dat er „geknutseld" moet wor den aan de voorkant van de zaal. Het spreekgestoelte waar vandaan de Kamerleden hun pijlen richting kabinet afschie ten, is momenteel gesitueerd tussen de stoel van voorzitter Deetman en het zogenoemde „Vak K", waarin de aanwezige kabinetsleden zitten. Veel Ka merleden zijn van mening dat het spreekgestoelte, net als in de oude vergaderzaal, tegen over de regeringsburelen dient te staan. De Kamer en de rege ring staan in een duaal bestel tegenover elkaar, zo is de ge dachte. Jacob Kohnstamm (D66) beti telt de opstelling zelfs als „staatsrechtelijk fout". „Als volksvertegenwoordiger spreek je de regering toe. Dan hoor je ze in het gezicht te kijken. Als je nu achter het spreekgestoelte staat en je wilt wat zeggen te gen dié zakkenwassers in het kabinetsvak, moet je je half om draaien of met een schuin oog kijken naar Vak K". De demo craat wordt in zijn kritiek ge steund door zijn complete frac tie. Hoe de opstelling er uit moet komen te zien, weet D66 ook niet. „Er moet een archi tect aan te pas komen", aldus de D66-woordvoerster. Ook volksvertegenwoordigers van de regeringscoalitie zijn niet enthousiast over de zaal van waaruit Nederland wordt bestuurd. Bram Stemerdink (PvdA) betitelt de zaal als „de- battechnisch heel slecht. Je praat in een geweldige ruimte, zonder dat je oogcontact hebt met de regering". Stemerdink verzamelde vlak voor de verhui zing van de oude naar de nieu we zaal 76 handtekeningen, met het doel de oude kamer in tact te houden. Toen het er op aan kwam, bleken slechts vijf tig van de 76 handtekeningzet- ters hun woord te houden, zo dat de oude zaal niet als verga derkamer bleef bestaan. Ste merdink nu: „De nieuwe zaal mist sfeer en dat slaat discus sies dood". Sleutelen Stemerdinks partijgenoot Flip Buurmeijer zou zich „goed kun nen voorstellen" dat het spreekgestoelte verhuist naar de rechterkant van de voorzit- tersstoel, zodat zowel de rege ring als de Kamer kan worden aangekeken. Volgens Buur meijer is het duale karakter in de nieuwe opstelling overigens wel overeind gebleven, omdat de regering duidelijk apart zit van de Kamerleden. CDA-er Ad Lansink ziet het niet zitten om te gaan sleutelen aan de zaal, hoewel ook hij niet blij is met de opstelling van het spreekgestoelte. „Alles wat je nu gaat doen is lapwerk en tast de architectuur aan". Lansink zegt verder moeite te hebben met de grootte van de vergader zaal. „Je zit ongelooflijk ver van de mensen af, zodat je geen idee hebt of je verhaal overkomt". Hans Dijkstal van de WD heeft geen moeite met de afstand tus sen de voorkant van de zaal en stoelen van de leden. Cynisch: „De afstand tussen regering en het parlement is sinds Lubbers zo groot, dat dit ook niet meer uitmaakt". Dijkstal's partijge noot Linschoten heeft helemaal geen klachten over de nieuwe vergaderzaal. „Ik vind hem fan tastisch en ik kan met iedereen oogcontact maken. Eindelijk hebben we een zaal waar je de hele dag kunt zitten". De argu menten van de criticasters noemt hij „gezocht". Erica Terpstra, partijgenoot van Linschoten, vindt het „leuk" dat de mensen op de pu blieke tribune vanaf het spreek gestoelte rechtstreeks aangeke ken kunnen worden. Toch moet ze erg wennen aan de „zijde lingse positie" van het kabinet. „Het zou plezierig zijn als de opstelling anders was", aldus Terpstra, die de rest van het nieuwe gebouw betitelt als een „wonderbaarlijke verbete ring". GPV-er Gert Schutte zegt over het algemeen geen problemen te hebben met de vergaderzaal. Wel moet hij wennen aan de po sitie van het kabinet, die hij „niet zo praktisch" vindt. „Dat is een negatief punt, waar zeker eens naar gekeken moet wor den". CDA-Kamerlid Wim Mateman ziet meer negatieve punten. Vooral de akoestiek in de nieu we zaal verdient volgens hem „niet de eerste prijs". Mate man: „Daar moet echt iets aan gebeuren. Nu is het zo dat er meteen drie ssst-ssst-ssst-roe- pende kamerbodes op je afko men, als je overleg voert met een van de collega-Kamerleden. Daardoor ontstaat een heel sto- De onvrede onder parlementariërs over de nieuwe vergaderzaal is groot. rend kleuterklas-idee. We moeten onderling kunnen over leggen, want dat is een essen tieel onderdeel van ons werk". Ook de opstelling van het spreekgestoelte vindt Mateman geen verbetering. „Het gemak is niet toegenomen in de nieuwe zaal en dat lijkt me wel de be doeling als je iets nieuws maakt. Ik wil geen zaal die mooi is, maar een die functioneel is". De kritiek van Mateman op de akoestiek wordt gedeeld door Wilbert Willems (Groen Links). Hij noemt het geluid in de nieu we Kamer een „crime". „De a- koestiek is te goed. Je hoort echt alles wat er wordt gezegd. Dat vind ik een ernstig min punt van de zaal". Ook heeft Willems moeite met de grootte en de opstelling van de zaal. Kamervoorzitter Wim Deet man vindt het eigenlijk nog te vroeg om te praten over het functioneren van de ruimte. „De zaal is de zaal", vindt hij. „We hebben hem met z'n allen zo gewild. Veel Kamerleden hebben nog nauwelijks het woord gevoerd. Laten we nu eerst maar eens een paar jaar aan het werk gaan. In de toe komst zullen er best wel eens wat dingen worden veranderd in de zaal, want dat is in de 177- jarige traditie van de oude zaal ook vaak genoeg gebeurd. Op FOTO: STEPHEN EVEi het moment is het echtei veel te vroeg om daarov praten". De klachten over koestiek wuift Deetman „De omloop is niet prima doeld om met elkaar te ov gen. Daar hebben we ande mers voor. Bovendien ii best mogelijk op zeer gede toon met elkaar te praten, mige Kamerleden doen da ter op zo'n luide toon, di erop lijkt of ze een groti staan toe te spreken". 'Paspoorten Piet': DEN HAAG - Het oud-ka merlid Piet de Visser kan zijn oren en ogen niet geloven. Uit Rotterdam is hij naar de nieuwe vergaderzaal van de Tweede Kamer in Den Haag gekomen om het eerste be drijf van het nieuwe 'pas poortendrama' te aanschou wen. „Het lijkt wel of men niets geleerd heeft", ver zucht hij. „Met open ogen is de overheid in dezelfde val getrapt". In 1988 kaartte PvdA'er De Vis ser als woordvoerder van bin-, nenlandse zaken de 'paspoorte naffaire' aan. Een parlementai re enquêtecommissie conclu deerde dat een stammenstrijd tussen de ministeries van bin nenlandse zaken en buiten landse zaken er de oorzaak van was dat de produktie van een nieuw fraudebestendig pas poort op schadeclaims van het bedrijfsleven was uitgelopen. De staatssecretarissen Van Eekelen en Van der Linden werden verantwoordelijk ge steld en moesten aftreden. Het kabinet likte zijn wonden en be sloot voorlopig zijn vingers niet meer aan een nieuw reisdocu ment te branden. Piet de Visser kreeg vanwege zijn doortasten de optreden tijdens het beslis sende debat in de Kamer de bij naam 'paspoorten-Piet'. „En nu, nog geen vier jaar later, ligt staatssecretaris De Graaff- Nauta onder vuur", stelt hij vast. „En dat zij het zwaar te verduren heeft is niet ten on rechte, hoewel ik haar erg graag mag. Want een stammenstrijd is er opnieuw, alleen nu tussen Binnenlandse Zaken en de Ver eniging van Nederlandse Ge meenten. Beiden willen een ei gen document produceren. En De Graaff-Nauta heeft zich al contractueel verplicht". De Graaff-Nauta heeft volgens 'paspoorten-Piet' globaal de zelfde fout gemaakt als haar roemloze ex-collega's Van der Linden en Van Eekelen. „Zij is op 5 oktober verplichtingen met het bedrijfsleven inzake de produktie van het paspoort aangegaan, terwijl zij zich niet eerst van politieke steun had verzekerd. Wie de identiteits kaart en het paspoort zou mo gen en moeten gaan produce ren, de gemeenten of de rijks overheid, daar waren politiek geen knopen over doorgehakt. Het lijkt er sterk op dat Binnen landse Zaken maar heeft door- gerommeld, in de hoop dat het vanzelf wel goed zou komen". Maar zoals bekend laat de VNG zich niet zomaar terugfluiten. Ook deze organisatie heeft al een drukker, Joh. Enschedé, in de arm genomen. De Visser: „Wat De Graaff-Nauta nu te doen staat, is zichzelf samen met de VNG in een kamertje op sluiten met als opdracht samen één document voor identificatie en het reizen in Europa te ma ken. Maar daarbij moet wel het uitgangspunt zijn dat het mi nisterie van binnenlandse za ken het voortouw heeft en de condities bepaalt. Wat laten we wel wezen: als de produktie van een nationaal identiteitsbewijs geen aangelegenheid van de rijksoverheid is, wat is het dan wel"? Dat de VNG zich heeft opge worpen om een identiteitskaart te produceren, wil De Visser de vereniging niet verwijten. „Het is logisch dat dit soort organisa ties in het vacuüm springen dat de terugtrekkende overheid Oud-kamerlid Piet de Visser. zelf laat ontstaan. Maar wat of wie is de VNG? Een vereniging, niet meer dan een lobby-organi satie! Die mag je toch niet de eerste verantwoordelijkheid voor de produktie van zo'n do cument geven"? De enige uitweg uit de misère is volgens De Visser dat de rijks- FOTO: STEPHEN EVENHUIS overheid zijn verantwoordelijk heid herneemt. „Want echt, als de grote staatsman Thorbecke hier nu vandaag op de publieke tribune had gezeten, dan was hij ter plekke doodgegaan. Nu ja, hij is al dood. Hoogstens kan hij zich nog in zijn graf om draaien". DEN HAAG Staatssecretaris De Graaff-Nauta peinst er niet over de aanbesteding van de rijks-identiteitskaart en het nieuwe paspoort in te trekken. Daarover liet de bewindsvrouw gisteren tijdens het spoeddebat over de id-kaart in de Tweede Kamer geen misverstand be staan. Ook wil zij de aanbesteding en produktie van een nationaal identiteitsbewijs, dat tevens geldt als Europese reiskaart, niet overlaten aan de Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten. Als het aan de Kamer ligt zou de VNG, die toch al per 1 ja nuari 1993 een gemeentelijke identiteitskaart op de markt brengt, deze taak best op zich kunnen nemen. Maar volgens De Graaff-Nauta staat de 'zorg plicht' die het kabinet heeft voor de uitvoering van de Pas- poortwet het delegeren van be voegdheden niet toe. Desondanks bleek de staatsse cretaris gisteren wel bereid om opnieuw met de VNG te gaan praten over de produktie van één identiteitskaart. De Kamer vindt, om verwarring voor de burger te voorkomen, dat er be slist maar één kaart mag ko men en De Graaff-Nauta is het daar in principe mee eens. Daarom moet de staatssecreta ris 'de verkering met de VNG maar weer aanmaken en er wat moois van maken', zoals PvdA- kamerlid Zijlstra het zei. De Graaff-Nauta verklaarde zich 'tot het uiterste in te span nen' de nationale id-kaart en de VNG-kaart in elkaar 'te doen overgaan', zoals CDA en PvdA in een motie hadden gevraagd. Volgens de fracties is het moge lijk dat de VNG-kaart, even tueel tijdelijk, wordt aangewe zen als nationaal identiteitsbe wijs, wanneer op 1 januari 1994 de Wet op de identificatieplicht van kracht wordt. De Graaff-Nauta krijgt van de Kamer tot eind juni volgend jaar, als de opdracht aan een be drijf moet worden gegund, de tijd om met de VNG tot een ver gelijk te komen. Dan wil de Ka mer van de staatssecretaris we ten of dat is gelukt. DEN HAAG - Werkm van 55 jaar en ouder ki vanaf 1 april 1993 niet 1 bij voorrang afvloeien bi slag om bedrijfseconomist denen. Handhaving van regeling zou haaks staan grotere arbeidsdeelnami ouderen waarvoor het ki zich sterk maakt. Dat st een brief die minister De van sociale zaken gistere de Tweede Kamer sti Werkgevers en werkn wilden deze ouderenri< nog tot eind 1995 handl De Vries gaat hier aan vi Hij verwacht dat bedrijv met voorrang een leeft! wust personeelsbeleid ter nemen. ADVERTENTIE Wijziging telefoonnummer (heading) Met ingang van 1 november 1992 hebben wij een nieuw telefoonnummer: 070-3752000 ABNAMR0 ABN AMRO Bank. Kneuterdijk I, Kneuterdijk 8. Hofweg I. 's-Gravenhage. t LEIDEN De wereld is in het slop geraakt en het rijke welvarende westen staat er bij en kijkt ernaar. De uitda gingen liggen voor het opra pen, maar de westerling voelt zich machteloos. Of is het on verschilligheid en gemak zucht dat ons parten speelt? En belangrijker: waar zijn de impulsen om de impasse te doorbreken? Deze prikkelende vragen legde de Leidse Veerstichting deze dagen voor aan 'geslaagd Ne derland' op het symposium 'De impasse voorbij, tijd voor nieu we impulsen'. Wetenschappers, managers, politici en de koningin hoorden de sombere en inspirerende le zingen aan. „Er is sprake van een moeilijk te omschrijven ra deloosheid. Het evenwicht in de wereld lijkt zoekt", zei voorzitter mr. A. Schaberg, wijzend op de crisis sen in de VS, de voormalige Sovjet Unie, het oosten van Eu ropa, het seperatisme en het vluchtelingenprobleem. Een deel van het publiek haalde de schouders op. Impasse? Ge woon een 'eind van de eeuw-ge voel' dat wel weer overwaait. Mooi niet dus, meent prof. Da vid Maybury-Lewis, hoogleraar antropologie aan de universi teit van Harvard. „Dit is geen bui die overwaait. Dit is het ophopende effect van het moderniseringsproces. De wereld is ontwricht. Dat gevoel leeft zelfs in de altijd zo optimis tische Verenigde Staten". Volgens Lewis is het westen de afgelopen vijfhonderd jaar op de nu heersende impasse afge stevend. Vanaf het moment dat de autoriteit van kerk en staat in twijfel werd getrokken en de bank zijn intrede deed, is het in dividualisme alleen maar ge groeid. Het heeft ons mensen rechten gebracht, maar ook cal culerende burgers, die vrijheid, privacy en autonomie hoog in het vaandel hebben. Economisch dier „De samenleving bestaat niet, er bestaan alleen individuen", zei Margareth Thatcher eens. De verworvenheden van het moderne leven staan op gespan nen voet met de verbintenissen aan hogere doelen: gemeen schapszin, solidariteit en het gezamenlijk zoeken naar 'wie wij willen zijn'. „De moderne samenleving heeft de mens ge maakt tot een economisch dier", aldus Lewis. Naast de consumptie verslaving kampt de westerse samenleving met etnische problemen. Ten onrechte wordt volgens Lewis vaak verondersteld dat het minderheden zijn die de staat ondermijnen. „Veel geweld wordt juist veroorzaakt door de onderdrukking van minderhe den". Enkele jaren geleden tel de Lewis 120 gewapende con- clicten op aarde, waarvan 118 in de Derde Wereld. „In negen tig gevallen waren het de auto riteiten die de wapens hadden opgenomen tegen het volk en niet andersom", aldus Lewis. Maar het is volgens de hoogle raar onmogelijk ieder volk dat een eigen staat wil, ook grenzen te geven. „We moeten naar een multi-culturele samenleving, er is eenvoudigweg geen andere weg". Van wie moeten de impulsen komen om de impasse te door breken? Het antwoord: van stu denten, politici, zakenmensen, autoriteiten, de buurman, af hankelijk van het probleem. In de Duitse malaise is volgens dr. H. Ley sen de Duitse overheid aan zet. „Er moet een dialoog komen tussen Oost- en West- Duitsland want anders begrij pen de ossi's nooit wat hun is overkomen. Maar ik bespeur geen enkele poging bij West om die dialoog te starten", aldus de president-directeur van Agfa- Gevaert en lid van de Treuhan- danstalt. Volgens Leysen moeten we ons allemaal hoeden voor „burgelijke cocooning": korte termijn visie op proble men dichtbij huis. „Een lange termijnvisie is dringend vereist want de burger keert zich van de politiek af of geeft zijn stem aan een partij die nauwelijks democratisch genoemd kan worden". Vrije keuze Volgens mr. A. Docters van Leeuwen, hoofd van de Binnen landse Veiligheidsdienst (BVD) kunnen mensen geen uitdagin gen meer herkennen. We heb ben deltawerken aangelegd, windmolens gebouwd, olie aan geboord, „maar het is oorverdo vend stil als je het hebt over vrouwenhandel. Deze groep valt kennelijk niet in de catego rie uitdaging. Want deze groep had toch in eigen land kunnen blijven? De mogelijkheid van de keuze van de ander zit ons dwars. In Singapore, een stad met vierenhalf miljoen inwo ners is het verslavingsprobleem opgelost door mensen geen keu ze te laten en gewoonweg niets toe te staan. Nu ben ik geen voorstander van het uitschake len van de vrije keuze want dat lost problemen hooguit tijdelijk op. Onze uitdaging ligt in het willen aangaan van de vermijd bare uitdaging. Urgent, want onze maatschappij toont al ver schijnselen van ontbinding", aldus Docters van Leeuwen. Hoe het bedrijfslevén impj voor veranderingen kan gi toonde A. Roddick, presij en oprichtster van Body] International. De keten 900 winkels in 41 lander ving zowel prijzen voor si vol management als zii Derde Wereld-projecten. 1 wervelstorm van inspi woorden vertelde Roddic haar onderneming nog een cent heeft uitgegevei advertenties of marketi derzoeken. „Wij hebber ideeënbus. En om klant lokken beschilder ik de ge leg een reukspoor met fum", aldus Roddick. Paj draagtassen en vrachtw worden gebruikt als pamf gen dierproeven, boski schending van de mensei

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4