Lctie tegen fraude net fruitautomaten Beatrix 12,5 jaar koningin: een prestatie van formaat Binnenland Brandbrief grote steden over openbaar vervoer Lubbers maakt bedrag IDB-fraude toch bekend Ruim 200 slachtoffers Bijlmerramp in hotels iiü m PvdA-bestuur gaat bezem halen door kamerfractie Provinciebestuur verhoogt salaris Bedrijfsleven 'wint' bij loonsbevriezing Pas eind '93 besluit opvolging Ria Beckers Gelderland dreigt met boycot van Betuwelijn I Duisenberg: aow-premie moet omhoog A Q Leidse Courant "i t vrijdag 30 oktober 1992 i •ins Maurits bij ippartij ongedeerd PWOLDE Prins Maurits, de zoon 'pieter van Vollenhoven en prinses griet, is gisteren op de rijksweg A28 tr de rook van Zuidwolde de macht het stuur kwijtgeraakt. Zijn auto, die igrail raakte en in de berm belandde, volledig vernield. Prins Maurits en iedewerker van de veiligheidsdienst iaast hem zat bleven ongedeerd. Vol- 1 de politie en de Rijksvoorlichtings- st is de oorzaak van het ongeluk te wij- tan het feit dat door plassen water op eg de banden geen grip meer hadden et wegdek. De prins was van Gronin- waar hij bedrijfseconomie studeert, op naar Apeldoorn. DEN HAAG „In strijd met de beginselen van behoorlijk bestuur". Zo noemen de gemeentebesturen van Amster dam, Rotterdam en Den Haag het voornemen van de minis ter Maij-Weggen om de openbaar vervoerbedrijven een ex tra bezuiniging op te leggen voor onder meer reparaties en onderhoud. De colleges protesteren in een brandbrief aan de minister fel tegen de invoering van de nieuwe exploitatie-kostenre- geling. De drie openbaar vervoerbedrijven moeten in 1993 samen voor ruim 50 miljoen gulden bezuinigen. Dat is ruim 21 miljoen meer dan de stadsvervoerbedrijven zich voor vol gendjaar hadden voorgenomen in het kader van de verbete ringvan de efficiëncy. De extra opgelegde bezuiniging leidt tot grote exploitatie verliezen en mogelijk tot gedwongen ontslagen, zo vrezen de bedrijven. DEN HAAG Premier Lubbers heeft tóch bekendge maakt voor welk bedrag mogelijkerwijs is gefraudeerd door een medewerker van de Inlichtingen Dienst Bui tenland (IDB). Het gaat om een bedrag van zo'n twin tigduizend gulden, in 1990 aan deze medewerker be schikbaar gesteld voor het verrichten van een gehei me operatie. Eind september deelde Lubbers de Twee de Kamer mede dat als gevolg van onduidelijkheden rond de aanwending van dit geld de Rijksrecherche een oriënterend onderzoek verricht. Hij meldde toen niet de hoogte van het bedrag. Gisteren ging Lubbers echter overstag. Aanleiding hiertoe vormde een ver zoek van de Haagsche Courant, die onder de formele dreiging van een procedure op grond van de Wet Openbaarheid van Bestuur (WOB), openheid van za ken wilde hebben. AMSTERDAM Meer dan tweehonderd slachtoffers van de Bijlmerramp worden nog opgevangen in twee Amsterdamse hotels. Een aantal illegalen onder hen moet uiterlijk morgen de hotels verlaten. Ze weigeren dat en vechten hun afwijzing voor legalisering juridisch aan. Vrijwilligers van Turkse organisaties helpen bij het invullen van papieren voor het advocatenkantoor Bakker Schut. Ze willen alsnog, via de gebruikelijke procedure, een verblijfsvergunning aanvragen. De re den voor hun afwijzing door de gemeente Amsterdam om op de lijst voor staatssecretaris Kosto te komen die moet beslissen over verblijfsvergunningen, is hen niet gegeven. Hoofdcommissaris Nordholt van de Amster damse politie heeft als een van de redenen 'een crimi neel verleden' genoemd. De Turken zeggen van niets te weten. Aankondiging controles beïnvloedt rijsnelheden DEN HAAG Het aankondigen van snelheidscon troles via de media heeft een daling van tien procent aan snelheidsovertredingen tot gevolg. Dat consta teert het Aktiecentrum Naleving Snelheidslimieten, dat 2 november officieel door minister Hirsch Ballin van justitie wordt geopend. Het actiecentrum een initiatief van de ministeries van justitie, Vrom, verkeer en waterstaat en economische zaken heeft de afgelopen maanden een aantal proefacties' gehouden op verschillende plaatsen in Nederland. In september werden snelheidscontroles via kranten en radio aangekondigd bij Voorburg, Vianen, Waar denburg en in oktober bij Leiden. De afgelopen da gen werd aangekondigd gecontroleerd op de A28: Volgens woordvoerder J. Benninck van het actiecen trum liep het aantal overschrijdingen van de maxi mumsnelheid tijdens de controles duidelijk terug. :ES JONKER JHAAG Exploitanten fruitautomaten moeten dicht worden om aan te in hoeveel geld er in hun casten is gegooid en hoe- er is uitbetaald. Een elijke maatregel hiertoe t op zo kort mogelijke lijn van kracht worden. verzoek van deze strekking le CDA-kamerleden enbrink en Vreugdenhil aan de ministeries van omische zaken, financiën stitie. ens het CDA dat vorige tijdens een werkbezoek in erdam onder meer met pro blemen rond de gokverslaving in aanraking kwam is het 'een leemte in de wet', dat de ei genaren van gokautomaten geen precieze verantwoording hoeven af te leggen over hun omzet. „Er bestaan nog steeds moge lijkheden om te manipuleren. Die situatie moet niet langer kunnen voortduren", aldus Krajenbrink, die een betere re geling voor het controleren van de fruitautomatenbranche hard nodig vindt. Alle gokkasten, die in een sterk groeiend aantal horeca-aange- legenheden staan, beschikken in principe over een teller. Zo lang de eigenaar echter niet verplicht is om de tellerstand bij te houden, kan er vrij een voudig mee gerommeld worden. En indien daarvan sprake is, zal de fiscus altijd de dupe zijn. Bij het CDA tast men in het duister over de mate waarin de gokbranche te weinig geld over zijn omzet aan de belastingen afdraagt. „Maar duidelijk is dat er wordt gefraudeerd", verze kert Krajenbrink, die van de Rotterdamse korpschef Hes- sing vorige week nog mocht ver nemen dat dit soort belasting fraude alleen al in de Maasstad in de miljoenen guldens loopt. Het voorstel tot het verplicht bijhouden van de tellers van de fruitautomaten kan slechts een succes worden als er ook sanc ties aan verbonden zijn. De christen-democraten denken hierbij in eerste instantie aan Wateier Vredesprijs Namens de stad Leiden neemt voorzitter A. Dronkers van Vluchtelingenwerk (rechts) de papieren in ontvangst die bij de Wateier Vredesprijs horen. De Carnegiestichting kende de prijs toe aan Leiden vanwege haar grote inzet voor vluchtelingen. Op de achtergrond wethouder H. de la Mar van de werkgroep 'Leiden Stad van Vluchtelingen'. Mr. Max van der Stoel (links) is voorzitter van het bestuur van de Carnegiestichting. De uitreiking had gisteren plaats in het Vredespaleis in Den Haag. FOTO: ANP BZ als psverzekering Jert fiscale iblemen op g van de voorpagina) HAAG De voors en is van eigen risico's en bijdragen in de nieuwe verzekering worden inkort nog eens onder- t. Er is al een onderzoek naar de vraag of de volksverzekering nog wel als model Idienen voor de zorgver- •ing van de toekomst, suggestie van CDA-ka- id Lansink om als uit- spunt het ziekenfonds- mi te nemen wordt eens in dat onderzoek kkken. j AWBZ wordt omgevormd 1 nieuwe basisverzekering, ;ot nu toe steeds de bedoe- geweest, dreigen er enke- ile problemen, zo erkent Simons. iZ-premie wordt name- leen geheven over de eer- ilastingschijf, dus over in- is tot ruim 40.000. Wie ibbele verdient, zou over lere helft van z'n salaris geheel geen AWBZ-pre- ■ven te betalen. Dit zou jd zijn met de door het ka- gepropageerde gedachte ierke schouders zwaardere 0 behoren te dragen dan ke schouders. notie verzekeraars is Simons Iels al intensief in ge- over de vraag hoe het de ide jaren verder moet. belangrijke toezegging lij van de particuliere ver- lars al binnen. De zogehe- ""Z-premie, een solidari- jdrage van 414 gulden die ilier verzekerden betalen tejaarden met een dure zal volgend jaar niet wor- 'erhoogd. Begin dit jaar ind grote commotie onder ;iculier verzekerden om- ïvi WTZ-bijdrage in één klap 170 hoger werd. tovember publiceert de icretaris een nota over ikomst van de bejaarden- 1 Daarin komen nieuwe voor de organisatie en fi- lijipring van drie soorten de orde: in verpleeg- verzorgingshuizen en mogenstoets r druk van vrijwel de vol- Tweede Kamer heeft Si- zijn plan om een vermo- pets voor verpleeghuizen koeren weer terzijde ge- De vermogenstoets, die al at in verzorgingshuizen, tin dat bewoners het over- deel van hun kapitaal fn inleveren. In de toege- nota zal Simons mogelij- jernatieven hiervoor aan- oè>positiepartijen reageer- 70isteravond met gemengde iens op de plooibare hou- lie Simons heeft aangeno- FVRN HAAfl On Hor- fel urn. cnannen vnnr Hp7p vprhncii Idoor RIK IN 'T HOUT DEN HAAG - Het nieuwe PvdA-voorzittersduo, Felix Rottenberg en Ruud Vreeman, gaat ernst maken met zijn voor nemen om de bezem te halen door de Tweede-Kamerfractie van de partij. Het partijbestuur heeft een voorstel overgenomen van een aantal afdelingen, waaronder Den Haag, om voortaan zelf de ontwerplijst met kandidaten voor de Kamer samen te stellen. Rottenberg en Vreeman heb ben meermalen gezegd dat het in de huidige fractie schort aan kwaliteit en dat er dus dringend andere mensen in moeten ko- Vóór de vorige algemene ver kiezingen was het nog zo dat de lijsttrekker door het congres werd gekozen en dat de andere kandidaten voor de Kamer door de (twaalf) gewesten werden aangewezen. In maart van dit jaar besloot het congres al de rol van de gewesten in te perken. Het bestuur wil nu dat het con gres één centrale, landelijke lijst krijgt voorgelegd, zoals ook al is voorgesteld door de com missie-Van Kemenade, waarin Rottenberg zitting had. Het partijcongres zal zich op 12 december over het voorstel van het bestuur moeten uitspreken. Er is nog een kleine mogelijk heid dat er juridische beletselen zijn, omdat het congres eerder dit jaar vastlegde dat ook de ge westen een rol moeten spelen bij de kandidaatstelling. De uitspraken van Rottenberg en Vreeman hebben voor veel onrust gezorgd in de huidige Kamerfractie. Veel leden vrezen voor hun baan, temeer omdat de PvdA het in de opiniepeilingen nog al tijd zo slecht doet. Geen enkel kamerlid wilde gisteren reage ren op het voorstel. DEN HAAG - Onder fel pro test van Groenlinks heeft het provinciebestuur van Zuid-Hol land gisteren besloten het inko men van de zes gedeputeerden op te trekken van 132.000 naar 150.000 gulden bruto per jaar. Het voorstel was afkomstig van het ministerie van binnenland se zaken, waar men wil dat ge deputeerden worden betaald op een niveau dat in redelijke ver houding staat tot het inkomen van wethouders en gemeente secretarissen uit grote steden. „Wij hebben ons zelf niet inge spannen voor deze verhoging", aldus gedeputeerde G. Brouwer (PvdA) die zich niet gelukkig voelde met het verdedigen van een eigen salarisverhoging. Wel stond hij achter het idee en de uitvoering. Groenlinks hekelde de 18.000 gulden verhoging als 'bizar' en 'niet te verkopen te genover de bevolking'. Behalve Groenlinks waren negen leden van de PvdA, drie van D66 en de eenmanspartij van Centrumde mocraten tegen het voorstel, dat door een ruime meerder heid werd aangenomen. DEN HAAG Het is nu al weer 12,5 jaar geleden dat de prinses van Oranje werd in gehuldigd als koningin Bea trix der Nederlanden in de Nieuwe Kerk te Amsterdam. Een zorgvuldig en jarenlang voorbereide gebeurtenis. Niets was aan het toeval overgelaten. Nieuwe paleizen waren uitvoe rig gerestaureerd en in gereed- ontwikkeling van de Nederlan- politiek zijn het erover eens: we kunnen geen betere treffen. Dat heeft niet alleen iets met de tijdgeest te maken, maar is ook een prestatie van formaat die we haar ten volle kunnen toere kenen en waarmee zij van harte gefeliciteerd dient te worden. Het uitoefenen van het beroep van staatshoofd, en zeker in dien dat een erfelijk staats hoofd is, gaat gepaard met hoogte- en dieptepunten. Hoog te- en dieptepunten die een nauwe relatie hebben met de economische en staatkundige Een politieman slaat in op een oproerkraaier tijdens de inhuldiging van prinses Beatrix tot koningin. heid gebracht voor de nieuwe vorstin en ook de Nieuwe Kerk had een uitvoerige en ingrij pende restauratie achter de rug. De oude koningin had haar dochter diepgaand voorbereid en opgeleid voor het vak. Het kabinet-Van Agt-Wiegel was in zijn nopjes met deze eersteklas gebeurtenis. Toen de dag zelf. Een mislukte balkonscène aan het paleis op de Dam en rellen die tot in de Nieuwe Kerk te horen waren, 's Avonds toch een beetje feest en de andere dag de nieuwe ma jesteit op bezoek in het zieken huis bij de politie-agenten die gewond waren geraakt tijdens de heftige rellen. Nu 12,5 jaar later staan de mensen in het land een drachtig vereend achter haar troon. Niets dan lof. Onze ma jesteit is een vakvrouw. Spreekt haar talen voortreffelijk, is in heel veel geïnteresseerd, heeft haar hofhouding getransfor meerd tot een efficiënt werkend bedrijf en laat niets aan het toe val over. Links en rechts in de den. De grote Thorbecke de basis voor de huidige parle mentaire democratie. Willem III had daar grote moeite mee. Aanvankelijk wilde hij niet eens koning worden als dat moest onder ministeriële verantwoor delijkheid. Ook de opvolgster van koning Willem III, konin gin Wilhelmina, had het niet al tijd makkelijk met de beperkin gen die het constitutionele, ko ningschap met zich meebrengt. De kern van het constitutionele koningschap is dat de koning onschendbaar is en de minis ters verantwoordelijk. Dat be tekent voor de koning in kwes tie dat hij zich heeft te onthou den van politieke uitspraken en dat al zijn handelen onderwor pen is aan het oordeel van de verantwoordelijke ministers. Dat maakt het koningschap tot een uiterst moeilijk ambt. Want we vragen van de koning niet meer en niet minder dan om zich in het openbaar nimmer persoonlijk uit te spreken over politieke kwesties. Ook de di recte familie van de koning valt onder deze onschendbaarheids clausule. Toen prins Bernhard eens joyeus opmerkte dat het parlement wel eens in de vier jaar bijeen zou kunnen komen om het beleid van de regering goed of af te keuren, opdat er in de tussentijd flink geregeerd zou kunnen worden, was het koninkrijk te klein. De prins werd bij de minister-president op het matje geroepen en kreeg een forse reprimande. Discipline De huidige vorstin en haar ge zin hebben zich tot nu toe bui ten dit soort best wel opwinden de gebeurtenissen weten te houden en dat vergt veel stuur manskunst en vooral een grote mate van discipline. Het heeft echter ook iets onmenselijks en daardoor is het dogma van de onschendbaarheid ook buiten gewoon kwetsbaar. Een iets royalere opstelling, zeker als het gaat om haar gezin, zou het leven van de familie Oranje meer kleur geven en eigenlijk zie ik niet in waarom we dat als volk niet zouden kunnen op brengen. Waarom mogen de prinsen Floris en Constantijn er geen openbare mening op na houden als ze daar behoefte aan hebben? Ik zie er, indien wij daar gedisciplineerd mee om gaan, beslist geen constitutio neel bloed uit vloeien. In het kader van de Europese eenwording is het van het grootste belang om de Neder landse identiteit te koesteren en te ontwikkelen. Willen we goed functioneren in een vere nigd Europa en in een steeds mondialer wordende economi sche en culturele orde, dan zul len we heel goed moeten weten wie we zélf zijn. Op dit punt heeft Nederland geen traditie. Grote volkeren als de Fransen, de Engelsen en Duitsers heb ben die wel en kunnen daar bij voortduring op terugvallen. In Nederland zullen we een tradi tie van Nederlandse identiteit vrijwel volledig moeten opbou wen. Bouwstenen zijn er ge noeg, maar de samenhang en het gevoel van Nederlander schap zijn slechts matig ont wikkeld. Het lijdt geen twijfel dat het Huis van Oranje in deze zoektocht naar de Nederlandse identiteit een grote rol kan spe len en dat met name de majes teit daarin smaakmaakster zal hebben te zijn. Eén kant van de nieuwe Europese munt moeten we vooralsnog maar gereser veerd houden voor de beeltenis van onze koningin. Dat doet ons beseffen dat we Nederlan ders zijn binnen het verband van een verenigd Europa. De vele kwaliteiten van konin gin Beatrix worden dezer dagen in alle dag- en weekbladen be licht. Bij zoveel voortreffelijk heid denk ik echter wel eens: zou het af en toe niet een onsje minder mogen zijn. Dat doet ons beseffen, dat ook de majes teit een mens is met gevoelens, met problemen, met momenten waarop ook zij het even niet ziet zitten. Die momenten zijn er ze ker; haar levenspad gaat ten slotte niet altijd over rozen. In de Bijlmermeer zagen we een andere koningin dan de veel ge prezen vakvrouw. Betrokken en geëmotioneerd. Wat mij be treft laat zij die kant van haar zelf eens vaker zien. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Als de lonen be vroren zouden worden, moeten alle lopende cao's (zowel één als tweejarige) die nog voorzien in een loonsverhoging vanaf 1 januari, opengebroken worden. Het gaat dan om ruim twintig procent van het totaal aan cao's. Bevriezing van de lonen bete kent dat het brutoloon vanaf 1 januari in guldens gelijk blijft en dat er dus geen looneisen worden gesteld. Overigens lig gen de lonen in 1993 dan toch nog een procent hoger dan dit jaar. Dat komt doordat de cao's voor de meeste werknemers en ambtenaren per 1 april aflopen. Daardoor wordt de bevriezing ook pas per 1 april een feit. Ook al bedraagt de inflatie bij bevriezing van lonen zo'n 2,25 procent, dan nog blijft er voor de werknemers in het bedrijfs leven een koopkrachtverbete ring van een kwart procent over. Ze profiteren namelijk van een verhoging van de belas tingvrije som en lagere premies voor ziektewet en wao. Bevriezing van de lonen zou dus niet irt strijd zijn met het voorstel van CNV-voorzitter Westerlaken om te streven naar een loonontwikkeling die neerkomt op koopkrachtbe- houd. De uitkeringsgerechtig den profiteren echter niet van die lagere premies en verliezen een kwart procent koopkracht. In de miljoenennota was juist gestreefd naar koopkrachtbe- houd voor de minima. De amb tenaren zien bij bevriezing hun koopkracht in 1993 ook met een kwart procent dalen. Zij hebben dit jaar namelijk geen compen satie gekregen voor de hogere ziektekostenpremies, zoals de werknemers in de marktsector. Met name de werkgelegenheid is gediend bij bevriezing van de lonen. Alleen het bedrijfsleven dat afhankelijk is van de bin nenlandse consument en te vens relatief weinig loonkosten heeft, ziet zijn rendement ver minderen. Voor de andere be drijven is bevriezing de enige mogelijkheid het bedrijfsrende- ment te verbeteren. De bonden zullen de komende dagen moeten beslissen of ze willen afzien van een in septem ber beloofde koopkrachtverbe tering van 1,5 procent om daar mee de werkgelegenheid te be vorderen. DEN HAAG Groenlinks-senator De Boer is verbaasd over de actuele belangstelling voor de opvolging van fractie voorzitter Ria Beckers. „Het is een beetje een voetbalachtig gebeuren", reageert hij op de gemelde problemen rond het zoeken van een geschikte kandidaat. Het Eerste-Kamerlid, zelf ook al eens getipt als een van de kanshebbers, verzekert dat er nog tijd genoeg is voor het regelen van de opvolging. Pas najaar '93 neemt Groenlinks daarover een besluit. De mededeling van kamerlid en jeugdige vader Rosenmöller dat hij wegens huiselijke omstandigheden geen 'hondebaan als fractievoorzitter' ambiëert, ervaart De Boer als logisch. Het zou volgens hem ook niet zo'n gekke gedachte zijn eens te praten over mogelijkheden om het fractievoorzitterschap ietwat te jontlasten. KEES JONKER DEN HAAG Als de Betuwe lijn niet overeenkomstig onze eisen wordt aangelegd, doen wij aan dit project niet mee". Dit dreigement uitte een dele gatie van provinciale bestuur ders en burgemeesters uit Gel derland gisteren na afloop van een gesprek met ministers Al ders (VROM) en Maij (verkeer) over de toekomstige aanleg van deze goederenlijn van Rotter dam naar het Duitse Emme rich. De provincie is op zich best te vreden over de komst van de lijn, maar de leden van de dele gatie beloofden tegenwerking als de Betuwelijn onaanvaard baar veel hinder gaat opleveren voor het Gelderse milieu. De bestuurders hebben tegen over Maij en Alders een aantal voorwaarden bepleit voor de aanleg van de spoorlijn. Aller eerst moet worden gestreefd naar een maximale bundeling van het tracé langs de rijksweg A15. Tweede punt is dat de ge luidsoverlast in de buurt van dichtbewoonde gebieden niet meer dan vijftig decibel mag zijn. De laatste voorwaarde is dat de Betuwelijn niet boven het maaiveld zal mag uitko men. Ondanks een recente af wijzing van minister Alders om te kijken naar een mogelijkheid om de Betuwelijn grotendeels te 'ondertunnelen', lieten de Gelderse bestuurders weten de hoop op deze optie nog niet te hebben opgegeven. DEN HAAG De regering zou binnen vijf jaar moeten begin nen met het stapsgewijs verho gen van de aow-premie. Op die manier kunnen financiële re serves worden gevormd voor de kosten die de vergrijzing van de bevolking met zich meebrengt. Deze suggestie heeft president Wim Duisenberg van De Neder- landsche Bank gisteren gedaan voor de KRO-radio. Volgens Duisenberg zijn er in het jaar 2040 zoveel ouderen dat de aow-premie voor werkenden op 12 procent komt te liggen. Hij noemde dit een „te zware belas ting van de solidariteit". Daar om zou het huidige premieni veau (6,5 procent) al op korte termijn opgehoogd moeten wor den. UIT GRONINGEN.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3