Mensen Hij is nu ook nog gaan schrijven 15 k i 'Joodse cultuur moet weer overleven' I PIETER VAN VOLLENHOVEN FRANS HAPPEL Drama N a enkele kamerbrede successen als vooral 'Medisch Centrum West' en ook wel 'De brug', werd vastgesteld dat de Nederlandse kijker düs van Nederlandse dramaseries hield. En daar begon de verwarring. VRIJDAG 30 OKTOBER 1! Willem Pekelder )ie kan meer dan pianospe len, grapte Wim Kan toen Pieter van Vollenhoven in rap tempo een gezin van inderen stichtte. En inder- de echtgenoot van prinses riet is een veelzijdig man. Zit Raad voor de Ver keer sveilig- liet voor, dan neemt hij wel lachter zijn vleugel, of... achter irijfmachine. igochtend ziet in het Scheve- e Circustheater zijn nieuwe 'Gevleugelde vrienden' het ilicht. Dat gebeurt in combina- iteen pianoconcert dat hij sa- iet die vrienden - Louis van n Pim Jacobs - geeft, 's Avonds iet drietal af naar 't Spant in m om daar een tweede optre- verzorgen en de cd 'The histo- ie musical' te presenteren. De ran concerten, boekje en t naar de Stichting fonds hulp 1 achtoffers, waarvan mr. Pieter Dllenhoven voorzitter is. ïleiding voor de cd en het boek eters tweede overigens, want 0 publiceerde hij samen met Margriet 'Eskimo's, mensen r tijd' - is dat de Gevleugelde 'De uitgever wilde ter gelegenheid van ons lustrum een boekje samenstellen, maar dat deed ik liever zelf. Ik heb het vervolgens in één weekeinde geschreven. Twee weken daarna was ik bereid het in de vuilvernietiger te gooien'. Vrienden als muzikaal trio vijfjaar bestaan en tevens al die tijd hebben opgetreden voor hulp aan slachtof fers. Het geschrift gunt de lezer een kijkje in het onstuimige muzikale leven van Pieter en zijn kornuiten. Met ge voel voor humor en zelfspot be schrijft de zwager van de koningin zijn eerste schreden op het muzikale pad. In de jaren vijftig richtte hij zijn eigen dixielandorkest op, The Dixie land Society geheten. Dit speelde nummers van andere, beroemde or kesten, 'op het gehoor, hetgeen in mijn geval ook vrij gemakkelijk kon', schrijft Pieter van Vollenhoven. Een paar bladzijden verder noteert de pianist daf'een plezierige bijkomstigheid van een orkest is dat als het eenmaal speelt niemand meer hoort of de piano eigenlijk wel meedoet'. „De uitgever (La Rivière Voorhoe ve in Kampen, red.) wilde ter gele genheid van ons lustrum een boekje samenstellen, maar dat deed ik lie ver zelf. Ik heb het vervolgens in één weekeinde geschreven", zegt Pieter van Vollenhoven op het kantoor van de ANWB in Den Haag. „Twee we ken daarna was ik bereid het in de vuilvernietiger te gooien". Gelukkig is dat niet gebeurd, al is het maar omdat het Fonds hulp aan slachtof fers anders een aardige bron van in komsten zou zijn ontnomen. Dit fonds is eind 1989 opgericht om de ruim zeventig bureau's voor slacht offerhulp in Nederland, die vorig jaar 49.000 mensen hielpen, finan cieel te ondersteunen. „Pas sinds vo- rigjaar worden de bureau's structu reel door het ministerie van justitie gesubsidieerd, wat een erkenning van het werk inhoudt. Van dit geld worden de beroepskrachten betaald. De vrijwilligers worden uit andere bronnen bekostigd, bij voorbeeld uit onze optredens", zegt Pieter van foto John Ruis Met zijn Gevleugelde Vrienden Louis van Dijk en Pim Jacobs geeft Pieter van Vollenhoven zondag een concert in het Circustheater. Vollenhoven. Met Louis van Dijk en Pim Jacobs treedt hij maximaal vijf entwintig keer per jaar op, waarbij de opbrengst voor het goede doel jaarlijks gemiddeld vierhonderddui zend gulden is. Met puzzelacties in kranten en bladen en sponsoring door het bedrijfsleven weet het fonds dit bedrag te verhogen tot 1,3 mil joen per jaar, maar dan nog komt men zeven ton tekort. „We willen als fonds binnen enkele maanden met een concept komen om een eigen vermogen te kweken, zodat we daar uit kunnen putten. Ook willen we de fondsenwerving internationaliseren in verband met de Europese eenwor ding". De motivatie om geld in te zamelen voor slachtoffers van verkeersonge lukken en criminaliteit put hij uit 'de misère waarin deze mensen zit ten'. Waarbij het niet zal verbazen dat met name de verkeersslachtof fers hem na aan het hart liggen. „Maatregelen op het gebied van ver keersveiligheid worden nooit met ge juich ontvangen. Denk aan het pun- tenstelsel in Frankrijk, de snelheids begrenzers, het dimlicht overdag. Er is meer aandacht voor bestrijding van criminaliteit dan voor veiligheid op de weg", vindt Pieter van Vollen hoven. Voor het concert zondagmorgen om 11.00 uur in het Circustheater zijn nog kaarten verkrijgbaar a vijftien gulden. Prinses Margriet zal er waarschijnlijk niet bij zijn want die heeft volgens Pieter al verschillende malen met 'fors gekrulde tenen' in Drikus Barendregt Sergej Joeran Barendregt draagt Statentrofee over D e 62-jarige Drikus Barendregt heeft gisteren in Den Haag uit handen van mr. S. Patijn, commissaris der koningin in Zuid- Holland, de provinciale penning gekregen. Dat gebeurde bij het afscheid van de SGP'er als lid van Provinciale Staten. Tien jaar lang heeft hij in dat bestuursorgaan gezeten. Volgende maand wordt Barendregt opgevolgd door zijn partijgenoot Servaas Stoop. Die wordt met zijn 30 jaar het jongste Statenlid van dit moment. Barendregt stapt tussentijds op, omdat het politieke werk hem wat teveel wordt. Hij blijft nog wel lid van de Eerste Kamer en hij kreeg veel lof toegezwaaid. „U bent zo'n spreker naar wie je als vanzelf luistert", zei Patijn over hem. „U kan het in hoofdlijnen zeggen, in eenvoudige bewoordingen' Barendregt had op zijn beurt ook iets uit te delen. Vorig jaar reikte de PvdA'er Peter van Heemst, die als gedeputeerde na de verkiezingen het veld moest ruimen, bij zijn vertrek de 'E.P. van Heemst Trofee, voor het Beste Statenlid' uit aan de SGP'er. Die hield tot het laatste moment de spanning erin aan wie hij de wisselprijs nu op zijn beurt zou overdragen. Barendregt koos tenslotte voor Kees van der Zalm van de PvdA, 'met wie ik de beste communicatie en de hardste confrontaties had'. Voetballer Joeran huwt voor contract De e zelfstandige landen die vroeger de Sovjet-Unie vormden proberen een eigen voetbalcompetitie op te zetten, maar dat verloopt niet zonder problemen. De 23-jarige aanvaller Sergej Joeran - hij verhuisde van Dinamo Kiev naar Benfica Lissabon - liet zich scheiden van zijn Oekraïnse vrouw om de handen vrij te hebben voor een huwelijk met een Portugese. Het was de voorwaarde voor snelle inburgering, het voorkomen van een overschot aan buitenlanders bij Benfica en mogelijke beschikbaarheid voor de Portugese nationale ploeg. Het is een van duistere zaken die de nieuwe situatie en de uittocht naar het westen van topvoetballers met zich meebrengt. Een ander probleem: international Tsvejba vertrok na het uiteenvallen van de Sovjet-Unie van Dinamo Tiflis, in Masterclass De bekende Amerikaanse vibrafonist David Friedman, met op de achtergrond bassist Sigi Busch, tijdens een gisteren gehouden masterclass. Dit lesje maakte deel uit van het eerste congres dat door de International Association of Jazz Educators in het ME CC in Maastricht werd georganiseerd. Was dat toeval? Nee, want zaterdag begint in dezelfde stad het Jazz Mecca. het onrustige Georgië, naar Dinamo Kiev (Oekraïne). Hij wilde zijn internationale loopbaan niet in gevaar brengen. Nu hij inmiddels een interland heeft gespeeld voor de Oekraïne, mag hij volgens de internationale regels niet meer voor zijn vaderland uitkomen. Ruzie na concert van Vera Lynn Wo, oordvoerder en pr- functionaris D. Lammerts van Bueren van het Bevrijdingsmuseum in Groesbeek is opgestapt. Aanleiding is het zeer onbevredigende resultaat van het benefiet-concert dat de zangeres Vera Lynn vorige maand gaf om geld in te zamelen voor het museum. Volgens Lammerts van Bueren is het concert 'lang niet de grote klapper geworden die het bestuur verwachtte'. „Er is een miniem batig saldo dat niet toereikend is voor de nieuwbouw. Het was een zakelijke mislukking en daarom stap ik per 1 januari op". Voorzitter ir J. Haalmeijer van het museumbestuur is verontwaardigd over de uitlatingen van Lammerts en ontkent dat er sprake is van een financieel debacle. iWING Zijn vroegste herinneringen voeren hem terug naar Moldavië, het gebied dat van daag de dag een twistappel is tussen Roe menië en Rusland. Baruch Kojocaru (60) ziet zichzelf in gedachten nog staan op een lange tafel, omringd door allemaal mensen die hem toeroepen. 'Zing Baruch, zing. Maak een feest voor ons', spoorde men hem aan en de kleine verlegen joodse jongen zong. Hij vergat al de mensen om hem heen, die ontroerd raakten door zijn stem en zong de liede ren van zijn voorvaderen. „Er is weinig meer wat ik herinner van mijn kinderja ren daar in Moldavië, maar dit weet ik nog zo goed. Misschien komt dat wel om dat het zingen zo'n belangrijk deel van mijn leven is geworden" Hiermee zegt de Israëliër, die in Amster dam woont, niets teveel. Dankzij zijn zin gen overleefde hij letterlijk de kampen in de Tweede Wereldoorlog. Baruch: „Ik heb alle ellende van het kampleven ge zien, de pijn, de honger en de dood, maar ik wist te overleven. De Duitsers hielden van mijn zangkunst. Sterker: ze haalden gasten van buiten het kamp naar binnen voor wie ik dan moest optreden. Als jon getje van negen jaar, moest ik zingen, te midden van die onbeschrijfelijke ellende. Die beelden vergeet je nooit. Maar ik hèb 't gehaald, vandaar dat ik nu nog wil ge tuigen". Geregeld staat hij op de planken. Niet als beroepsmuzikant, maar bezield door het verlangen om al zingend de joodse cul tuur en de herinneringen aan de Holo caust levend te houden. Morgen treedt hij op in Ouderkerk en dinsdag doet de zanger Rotterdam aan. Ook in Den Haag is hij te horen in joodse bejaardencentra. De solist van traditio nele klemzer-bands kan rekenen op een vast publiek, dat met hem de liefde voor de joodse zangcultuur deelt. „Steeds meer mensen raken geïnteres seerd in de Jiddische zangkunst, maar het zijn er helaas te weinig en ik vraag foto Herman van Os Baruch Kojocaru overleefde als achtjarigjongetje de concentratiekampen in de Tweede Wereldoorlog dankzij zijn zangtalent. me af of dat nog verandert. De joodse cul tuur moet opnieuw overleven. Veel joden weten al niet meer wat Jiddische muziek is. Ik vraag me wel eens af of onze cul tuurvorm er een volgende generatie nog is". Kojocaru - met Jacques Halland een van de weinige échte vertolkers van Jiddi sche liederen - wil er alles aan doen om te voorkomen dat het mis gaat. Hij voelt zich dat verschuldigd aan de joodse ge meenschap in zijn geboorteplaats in Mol davië. Moldavië behoorde voor 1945 tot Roeme nië. Na de oorlog ging het gebied deel uit maken van de toenmalige Sovjet-Unie en nu hoort het bij het Rusland van Boris Jeltsin, ondanks de steeds luidere roep in Moldavië om aansluiting bij Roemenië. Toen het Rode Leger meer dan vijfen veertigjaar terug als bevrijder Moldavië binnentrok was Baruch, als een van de weinige overlevenden uit de Duitse con centratiekampen, al in Israël. Met mede gevangenen was hij vrijgekocht door rij ke Amerikaanse joden. Bontwerkster Hij komt uit een gezin met dertien kinde ren. „We moesten de eindjes aan elkaar zien te knopen. Mijn moeder was bont werkster. Overdag zorgde ze voor het ge zin en 's nachts deed ze thuis haar werk. Ik hoorde haai- dan zingen. Dat was haar manier om zich staande te houden". Niet iedereen van het gezin overleefde de jaren van gevangenschap en dwangar beid. Baruch Kojocaru had échter het 'geluk' om in gevangenschap als zanger te worden opgemerkt. Door zijn talent wist hij de gasovens van Auschwitz te ontlopen. „Geen enkele getuigenis kan in volle om vang duidelijk maken wat de kampen voor de gevangenen inhielden. De wreed heid die er was, maar ook de goedheid van gevangenen onderling en van de kant van sommige Duitsers. Er was één militair, die mij hielp, en mij voedsel gaf. Pas later toen ik, vrijgekocht, in Israël was, ging ik dat steeds meer beseffen. Ik was getrouwd, had kinderen en sinds en kelejaren ben ik zelfs grootvader. Toch was ik rusteloos en besloot alles in Israël achter te laten". „Hoewel ik niet gelovig ben, geloof ik in lotsbestemming. Toen Israël zich moest verdedigen tegen zijn Arabische buren, ben ik teruggekeerd om mijn land in zijn strijd om te overleven, te helpen. Toch voel ik me in Nederland thuis. Ik ben blij dat ik hier in het oude Europa bood schapper mag zijn - getuigend van die nog oudere joodse cultuur". Vietnamese arts twee keer beroofd De Vietnamese dokter Tran Trong Trai vertrekt met gemengde gevoe lens uit ons land. Zaterdag vertelde de revalidatie-arts in deze krant over zijn programma's voor gehandicapte Vietnamese kinderen. Vol lof was hij over de steun die hij daarbij kreeg van de Nederlandse hulporganisatie Komitee Twee en haar donateurs. Aan deze goede ervaringen moet hij nu een paar bittere pillen toevoegen. Trai is deze week in Amsterdam op één dag tot twee keer toe beroofd. Op het Centraal Station werd zijn tas gestolen, met daarin onder meer tra veller-cheques en een proefschrift waaraan hij werkt. Een paar uur later werd hij in de tram slachtoffer van een zakkenrol ler, die er met zijn portefeuille van door ging. De arts, die de afgelopen maand in Arnhem logeerde, moest in de hoofstad zijn om als tolk op te tre den voor twee Vietnamezen. Gift voor Unicef Een kwart miljoen kreeg Paul van Vliet gisteren uitgereikt. De cheque nam de cabaretier in ontvangst als ambassadeur van Unicef- Nederland. Het geld - bestemd voor kinderen in het voormalige Joegoslavië - is geschonken door KMPG, waarin accountants en consultants verenigd zijn. Zij waren - gisteren in de Grote Kerk in Den Haag bijeen op een aan Unicef opgedragen congres. Van het bedrag worden kinderkleding, dekens, vaccins en vitamines gekocht. Het VN-kinderfonds brengt volgende week kleding en medicijnen naar de getroffen gebieden. De strijdende partijen hebben directeur James Grant van Unicef toegezegd de convooien te ontzien. Want bij televisie is 'drama' een noemer waaronder vrijwel elke produktie valt waarin geacteerd wordt. Van Shakespeare tot Swiebertje. Om die twee uitersten maar even vast te houden: met wekelijks een stevig koningsdrama kan een omroep het echter vergeten om bij de top- 20 van de meest bekeken I programma's te komen. Met iets j als Swiebertje lukt dat wel, alleen I is dat weer cultureel te lullig om I mee aan de weg te timmeren. Zo ontstond hier en daar het idee dat er een mengvorm gevonden moest worden tussen (spel)technisch een heel hoge kwaliteit en een verhaal dat ook een kind zou kunnen navertellen. 'Drama for the millions' kortom. I Die gedachtengang werd nog I versterkt door de mooie reacties op de VPRO-serie 'Bij nader inzien'. Het verhaal daarvan was dan bepaald niet voor iedereen soepel toegankelijk, maar het méér aan kijkers dat de VPRO ermee haalde zou het bewijs zijn dat er bij een brede kijkerslaag wel degelijk een scherp oog is voor bijzondere acteursprestaties, sfeervol camerawerk en een sterke, alles omvattende regie. Doe al die constateringen bij elkaar en tot de uitkomst behoren nu zowel 'Iris' als 'Plantage allee'. Beide series hinken op van alles, maar hebben - om verschillende redenen - geen been om echt op te staan. Met voor 'Iris' Monique van de Ven in de titelrol zou er al meteen niets meer mis kunnen gaan. Resultaat verzekerd. Foute veronderstelling. Inderdaad, als Van de Ven in beeld is, zit dat tot in de hoeken vol met smakelijke j emotie. Ze is een actrice die perfect past bij ons gevoel voor I wat een Hollandse meid met I allure moet zijn. Zitje als regisseur toch met een probleem. 1 Namelijk om inzakkers te voorkomen op de momenten dat zo'n prettig talent niet in de actie betrokken is. Nu is er in 'Iris' nog het geluk dat Joop Doderer de beste rol van zijn lange carrière j speelt. Dat vult op. Helaas niet j genoeg. Zonder Van de Ven en j Doderer degradeert de handeling J onmiddellijk tot een e j nietszeggende onhandigheid. I _»ush De makers van 'Plantage allee'ii--- kunnen, hoewel die serie pas halfweg is, de twijfelachtige I verworvenheid bijschrijven dat ze een totale mislukking hebben veroorzaakt. Na toch zes afleveringen heb ik met niet één van die personages een beetje een band kunnen opbouwen. Er functioneert een moeder die slechts tweedimensionaal egoïstisch is, waardoor er de diepte ontbreekt om lekker de pest aan haar te gaan hebben. De vader is te goed gepakt om werkelijk een sympathieke sukkelaar te ervaren en er lopen wat kinderen in de rondte die stuk voor stuk reclame maken voor een strenge kostschool waar j ze nog het Spaanse riet hanteren. Een script dat knudde is, acteurs waarvan het merendeel doet vermoeden te lang bezig te zijn j geweest met een te korte opleiding, gekaderd in een cameravoering die hogeschool pretendeert. Lange, prachtige, j stemmige shots, veel locatie, technisch is alles van de plank gehaald. Hoe was het ook alweer? l Oh ja: al draagt een aap een gouden ring, het is en blijft een j lelijk ding. De publieke omroep is het j winterseizoen begonnen met de vrijwel gelijktijdige lancering van twee kostbare Nederlandse dramaseries. Gezien de resultaten voornoemd mag het wat RTL4 betreft nog lang zo doorgaan.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 21