£eidóe (Sowuvnt Slecht vaar- en wegennet bedreigt 180.000 banen i Alleen bevriezing lonen remt groei werkloosheid Fokker 50 kan snel verdwijnen A2 A4 A5 A7 B1 Besparing op loonkosten moet banen Philips redden Meer dan 20.000 illegalen in Den Haag Jt »or Hans Simons is bijna alles weer bespreekbaar Kabelaansluiting Merenwijk duurder door kabelbelasting VRIJDAG 30 OKTOBER 1992 22 PAGINA'S in drie katernen GEESTELIJK LEVEN tostici springlevend ïdanks verkettering Bezorgdheid om ideloosheid van het /elvarende Westen laadsel Russische irinses Anastasia jelijk volgend jaar lente opgelost porteurs: niets mis et groente en fruit EIDEN OMGEVING Leiden krijgt fors iraatje in de schoot geworpen Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 84ste jaargang no. 25482. Losse nummers 1,50. Vannacht opklaringen, enkele mistbanken en minimumtempe ratuur van 4 graden aan zee tot omstreeks min 2 graden in het binnenland. Overdag perioden met zon en droog Middagtem- peratuur ongeveer 8 graden. Weinig wind kracht 3 of minder. Baby met polio overleden ROTTERDAM In het ziekenhuis Dijkzigt in Rotterdam is een vier weken oud poliopatiëntje overleden. Bij een niet belastend onder zoek met een MRI-scanner ontstonden hartrit mestoornissen, waarna de baby overleed. Alle zuigelingen kunnen gebruik maken van het rijksvaccinatieprogramma. Maar ze krijgen hun eerste inenting op z'n vroegst pas als ze twee maanden oud zijn. Tot die tijd zijn ze beschermd door de antistoffen die ze van hun gevaccineerde moeder hebben „meegekregen". Pasgeboren ba by's van ongevaccineerde moeders kunnen wel direct het orale poliovaccin (suikerklontje) krij gen, maar daarvoor moeten de ouders toestem ming geven. Deze week is ook bij een vijfjarige jongen in West-Brabant polio vastgesteld. Het kind komt uit een gezin dat om godsdienstige re denen niet tegen deze ziekte is ingeënt. Oude mensenresten in bagagekluis MAASTRICHT - Bij het vervan- gen van oude bagagekluizen op het station in Maastricht hebben NS-medewerkers enkele eeuwen oude menselijke resten, twee sche dels en een groot aantal beende ren, gevonden. De vondst is gede poneerd op het politiebureau en zal naar verwachting dezer dagen op een kerkhof begraven worden. Volgens de politie is er geen sprake van een misdrijf. Het is niet be kend wie deze oudheidkundige vondst, verpakt in een plastic zak, in een bagagekluis van het Maas trichtse station heeft achtergela- Gigantische steur in China gevangen PEKING In China is een giganti sche steur ter grootte van een mini bus gevangen. Wetenschappers van het Chinese Instituut voor Steurbe- houd schatten dat de 500 kilo zware en ruim vijf meter lange vis circa hon derd jaar oud is. Volgens experts gaat het om de grootste en oudste vis die ooit in de Jangtze-rivier is aangetrof fen. Wellicht betreft het de grootste zoetwatervis ter wereld, aldus een woordvoerder van het Chinese steur- instituut. De Chinese steur behoort tot de beschermde diersoorten en staat bekend als een 'levend fossiel'. De Chinese steur is de grootste van de 27 steursoorten die bekend zijn. UTRECHT De directie van Philips wil dat de loonkosten in 1993 niet boven het niveau van 1992 uitkomen. Daarmee moet een bespa ring van 210 miljoen worden bereikt. De aangekondigde operatie bete kent dat de huidige tweejarige cao op kleine punten moet worden bijge steld. Als dit niet mogelijk blijkt dreigen 2500 tot 2800 van de 40.000 arbeidsplaatsen bij het concern te moeten verdwijnen. Dat bevestigde een woordvoerder van Philips gisteren na een gesprek tussen Philips en de bonden. Als Philips geen maatregelen neemt, stijgen de loonkos ten in 1993 met 6,9 procent. Dat percentage wil Philips terugbrengen naar 0, gezien de tegenvallende omzet en winsten. Hoe de vlag er bij het concern werkelijk bij hangt, wordt overigens pas duidelijk op 5 no vember. Dan maakt Philips de cijfers van het derde kwartaal bekend. De woordvoerder legde in dat verband een koppeling tussen het terug dringen van het aantal banen en het bereiken van de besparingen. Be stuurder N. Broers van de Industriebond FNV stelde nadrukkelijk dat de tweejarige cao in zijn optiek niet wordt opengebroken. Pitohui eerste giftige vogel CHICAGO De prachtige oranje- zwarte pitohui uit de oerwouden van Nieuw-Guinea is de eerste vogel waarvan bekend is dat hij giftig is. Amerikaanse onderzoekers ontdek ten hem bij toeval toen zij probeer den met een draad paradijsvogels te vangen en enkele pitohui in de strop pen terechtkwamen, zo schrijven zij in de nieuwste editie van het tijd- schrijft Science. Zij ondervonden aan den lijve dat de vogel een krach tig gif produceert op de huid en de vleugels, dat gevoelloosheid en ver lamming kan veroorzaken. Uit labo ratoriumtests bleek dat het gaat om het gif homobatrachotoxin, dat ook gevonden is bij giftige kikkers in de Amazone. DEN HAAG - In Nederland gaan 180.000 banen verlo ren, wanneer in de komende tien tot vijftien jaar niet fors wordt geïnvesteerd - ge dacht wordt aan 55 miljard gulden - in de infrastruc tuur. Elk jaar dat verloren gaat door dralen met proce dures en beknibbelen op in vesteringen in verbetering en uitbreiding van het we gen- en vaarnet kost de Ne derlandse economie bijna 10.000 structurele arbeids- Alleen door de infrastructuur op korte termijn te verbeteren kan ons land zijn positie als in dustrie- en distributieland ten opzichte van het buitenland blijven waarmaken. Door de open economie is Nederland meer dan enig ander land in Europa afhankelijk van de mainports (Rotterdam/Amster dam en Schiphol) en het Euro pese achterland, zo staat te le zen in het rapport 'Concurre ren met infrastructuur'. Het alarmerende rapport is vanmorgen door drs. Neelie Kroes, voorzitter van de Stich ting Nederland Distributieland (NDL) en oud-minister van ver keer en waterstaat, in het ge bouw van de Tweede Kamer aangeboden aan drs. W.J. Deet- man, voorzitter van de Tweede Kamer, en mr. P.J. Biesheuvel, voorzitter van de vaste kamer commissie voor verkeer en wa terstaat. Zij deed dit in aanwe zigheid van drs. S. Orlandini, voorzitter van de Vereniging NDL, en J.D. van Karnebeek, directeur van NDL. Pagina A7: Nederland loopt duidelijk achter met infra structuur Grondoffensief Turks leger Turkse soldaten beschermen hun oren wanneer zij mortiergranatern afvuren op de het gebied zwaar hadden gebombardeerd. Ook worden de Turkse Kurden vanuit het PKK, de rebellenbeweging van de Kurdische minderheid in Turkije. Het Turkse leger is zuiden aangevallen door Iraakse Kurden. De PKK vecht voor autonomie voor de Kurden een grondoffensief begonnen tegen PKK-bases in de Sivi-vallei, die twaalf kilometer van jn Zuidoost-Turkije en opereert voornamelijk vanuit Noord-lrak de Turkse grens op Iraaks grondgebied ligt, nadat eerder Turkse gevechtsvliegtuigen H foto: ap TELIJK LEVEN/OPINIE ENLAND ENLAND is...: NIEUWS YOMIE N/REGIO B fT STVERLENING DIENSTEN EN TUINBOUW 'ROGRAMMAS sende Argentijn lAl gehaald LDOORN Een 24-jarige Inde Argentijn is gister- tot zijn stomme verba- poor de Apeldoornse poli- jn de Koninklijke Mare- ksee van de snelweg Al ge- J. De man fietste richting |n waar hij zijn vriendin bezoeken. De Engelsspre- b Argentijn verklaarde |e weten dat in Nederland fietspaden langs snelwe- iggen. Wel vond hij de Al, hs een politiewoordvoer- ten prachtig fietspad, maar en beetje druk met auto's. Ie witte streep op het mid- an het wegdek begreep hij fl' weinig. Tegen de Argen- 1 geen procesverbaal opge- DEN HAAG Vreemdelingen die in Nederland willen wonen en werken moeten al bij het Ne derlandse consulaat in hun thuisland een voorlopige ver blijfsvergunning aanvragen. Zonder dit document zijn ze niet alleen illegaal in ons land, maar zouden ze zelfs nooit voor legalisatie in aanmerking mo gen komen. Zonder de voorlopi ge vergunning wordt iedereen het land uitgezet. Dit voorstel om de drempel te gen de komst van illegalen te verhogen werd vanmorgen ge daan door de Haagse politie en de gemeentelijke sociale dienst (GSD). Strikte hantering van het beleid zou de komst van nieuwe illegalen ontmoedigen. Volgens de politie leven er tus sen de 20.000 en 23.000 illega len in Den Haag, voor het me rendeel Surinamers, Turken en Marokkanen. Tot nu toe lagen ramingen over hun aantal tus sen 6000 (Vreemdelingen dienst) en 50.000 (GG en GD). Politie en GSD bepleiten naast de verplichting van de door de consul verstrekte 'Machtiging tot Voorlopig Verblijf een strengere cóntrole van werkge vers op het in dienst nemen van illegalen: uitbuitende onderne mers zouden hun bedrijf met een moeten sluiten. Voorts moeten er voor de vreemdelin gen betere faciliteiten komen om terug te keren naar het land van herkomst. DEN HAAG Het bevriezen van de lonen per 1 januari is de enige manier om de groei van de werkloosheid in 1993 te beper ken. Het zal wél tot gevolg heb ben dat uitkeringsgerechtigden en ambtenaren een kwart pro cent koopkrachtverlies lijden. Bovendien stijgt het financie ringstekort tot drie miljard gul den. Als de werknemers echter blij ven vasthouden aan een looneis van 2,5 tot 3 procent (inflatie plus kleine loonsverhoging), dan zal de werkgelegenheid af nemen met enkele tienduizen den banen en groeit de werk loosheid met 25.000 arbeids plaatsen. Het kabinet heeft daarom op grond van de cijfers van het Centraal Planbureau niet aangedrongen op die zoge naamde 'nullijn', maar gaat zelfs verder door aan te sturen op volledige bevriezing van de lonen. De werkgelegenheid zal daardoor volgend jaar met 14.000 banen minder afnemen. Werkgelegenheid weegt voor het kabinet zwaarder dan het (groeiende) financieringste kort. Dit tekort valt bij bevrie zing namelijk ruim een miljard gulden hoger uit dan het gat van twee miljard dat ontstaat bij een loonstijging van drie procent. Pagina A3: Bedrijfsleven 'wint' bij loonsbevriezing Illegale videofilms In Mexico weet justitie met illegale videofilms wel raad: de wals er over. Dit jaar werd bij veertig invallen door de Mexicaanse politie voor 300 miljoen gulden aan illegaal gekopieerde films in beslag genomen. Daarvan werden gisteren 250.000 banden vernietigd. foto: ap VAN RIETSCHOTEN HAAG is van volksgezondheid is I de vormgeving van zijn (oor een nieuwe zorgverze- opnieuw ter discussie te tl. Gisteren maakte hij in feede Kamer duidelijk dat wat hem betreft bijna alles weer bespreekbaar is. Hij maakte een voorbehoud: de weg terug is de finitief afgesloten. De kritiek die het afgelopen jaar vanuit het parlement en tal van maat schappelijke organisaties op de beoogde samensmelting van zie kenfonds en particuliere ziekte kostenverzekering is geuit, blijkt Simons niet onberoerd te hebben gelaten. Onder de druk van deze kritiek en niet in de laatste plaats op aandringen van coalitiepartner CDA besloot hij gedurende het komende jaar pas op de plaats te maken. Die adempauze, gisteravond door alle kamerfracties toegejuicht, geeft hem gelegenheid zijn con cept voor de zorgverzekering- nieuwe-stijl nog eens goed tegen het licht te houden. „Eén basis verzekering voor alle burgers blijft het doel, maar de vorm is niet meer heilig", sprak Simons bijna deemoedig. Pagina A3: AWBZ als basisver zekering levert fiscale proble- men op DEN HAAG - De Fokker 50 kan op korte termijn verdwij nen. De produktie mag op elk moment worden gestaakt mits dit 'de continuïteit van Fokker niet ernstig in gevaar brengt'. Het einde kan dus ook komen als de produktie van het toestel economisch nog rendabel is. Dit is het belangrijkste nieuws feit uit de vrijgegeven 'overeen stemming op hoofdpunten' tus sen Fokker, Dasa en minister Andriessen van economische zaken. Totdat gistermiddag om half vijf de handtekeningen werden gezet, is over de Fokker 50 onderhandeld. De bewindsman onthulde giste ren dat hy vijftien dagen gele den 'Dasa op straat heeft gezet' door de onderhandelingen te staken. De prijs van circa 25 gulden die Deutsche Aerospace voor de aandelen Fokker bood was voor hem onaanvaardbaar. Daarna heeft hij een, al enigs zins voorbereide, reddingsope ratie voor Fokker uitgewerkt. Al vrij snel heeft Dasa via de raad van bestuur van Fokker geprobeerd de zaak weer vlot te trekken. De daarop volgende gesprekken tussen de twee on dernemingen hebben woens dagnacht tot overeenstemming geleid. Gisteren pas is de minis ter weer aan de onderhande lingstafel verschenen. De overeengekomen prijs van 37 gulden per aandeel noemt Andriessen 'heel goed in over eenstemming met de intrinsie ke waarde van Fokker'. Verder heeft hij 'redelijk vertrouwen' in de toekomst van de Fokker 50. De minister noemt Dasa 'de best denkbare partner' voor Fokker. Een echt alternatief was volgens hem nauwelijks voorhanden. Wel denkt hij dat de twee partners 'door het ge weldige cultuurverschil' nog flink aan elkaar zullen moeten wennen. De overeenstemming moet nu worden uitgewerkt in acht af zonderlijke contracten. In die tijd zal Dasa de laatste fase van het onderzoek naar de financië le positie van Fokker uitvoeren. Vervolgens moeten de diverse achterbannen instemmen: de Tweede Kamer, de raad van commissarissen van Fokker en het bestuur van Daimler-Benz. Andriessen hoopt niettemin dat de transactie nog voor het eind van het jaar een feit kan zijn. Pagina A7: Dasa is op hangen de pootjes teruggekomen Koper Koningin Beatrix zweert in de Nieuwe Kerk in Amsterdam trouw aan de grondwet tijdens de inhuldigingsceremonie. Vandaag viert ze haar ko peren jubileum als vorstin. Twaalf en een half jaar geleden werd ze, in een roerig Amsterdam, ingehuldigd als koningin. FOTO: anp Pagina A3: Beatrix 12,5 jaar koningin: een prestatie van for maat LEIDEN - Een abonnement op het kabelnet in de Merenwijk kan 20 tot 25 gulden duurder worden door het nieuwe precariorecht dat de gemeete voor kabels in de grond wil invoeren. Voor de abonnees van de stadskabei het gemeentelijk kabelbedrijf heeft de nieu we belasting geen gevolgen voor de tarieven. De kostenstijging kan worden opgevangen door grote reserves en de winst die het kabelbe drijf maakt. Maar voor bijvoorbeeld de PTT en kabelnetexploitan ten stijgen de kosten fors. J. Kruijshaar, hoofd van de stadskabei en belastingen becijferde dat het voor SKM neerkomt op een extra kos tenpost van 120.000 tot 150.000 gulden. Op een aantal van 6000 abonnees, betekent dat 20 tot 25 gulden per abonnee. Vrouw betrapt met vals dollarbiljet LEIDEN - Een 45-jarige Leidse vrouw is gisteren in een bank aan de Breestraat aangehouden omdat zij probeerde een vals twintig dollarbiljet te wisselen. De vervalsing was van slechte kwaliteit en het bankpersoneel belde onmiddellijk de politie. De vrouw beweerde dat het biljet afkomstig was van een kennis van een kennis en dat zij niet wist dat het vals was. Zij is na het opmaken van proces-verbaal weer vrijgelaten.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1