abelnet moet ;eld opbrengen Leiden onderhandelt met nieuwe partners over compostfabriek Asvers van Orkater nu al voor driekwart briljant Aj ax wint in fantasie opstelling B4 Opening regio kantoor Casema entueel privatiseren erval tiackbar Pel™e,ente Geen gedwongen fusies bijeenkomst van Leidse sportclubs Burger mag kandidaat erepenning aandragen LEIDEN EN OMGEVING LEIDSE COURANT DONDERDAG 29 OKTOBER 1992 lEN Het kabelnet de gemeente jaarlijks PJtot 1,3 miljoen gulden opleveren. Dat kan door ieffen van een belasting kabels die in gemeente- ^®fld liggen of door het ver in van ruimte op de kabel commerciële diensten. 'Jr ook valt te overwegen adskabel te privatiseren r ze voor een lief bedrag frkopen aan een bedrijf. drie mogelijkheden schet- rethouder S. de Vreeze gis- tond tijdens de algemene pouwingen op de begroting JeJ. De Vreeze vindt het ge- aardigd om een heffing a/vaa 'fe precariorecht te vragen voor de kabels in de grond. „Het is een voorziening waar alle Leidenaars van profiteren". De heffing van zo'n belasting zou voor de Stadskabei niet tot tariefsverhoging hoeven leiden. Het zou kunnen worden be taald uit de winst die nu wordt geboekt, zo'n twee miljoen per jaar. Anders ligt het voor de Stichting Kabelnet Merenwijk (SKM). Die hanteert nu lagere tarieven. De Vreeze vindt dat een reële mogelijkheid. De hef fing van het precariorecht noemde hij gisteren als eerste mogelijkheid, commerciële diensten en privatisering volg den pas daarna. Zijn plannen werden gister avond alleen door de WD on der vuur genomen. In een inter ruptie merkte fractievoorzitter Th. van der Nat op het niet rechtvaardig te vinden als al leen de inwoners van de Meren wijk een tariefsverhoging voor de kiezen krijgen. Hij verwees- daarbij naar een brief van bestuurslid Th. Valk van de SKM. Volgens hem wil de gemeente de SKM om zeep helpen door precariorecht te gaan innen. Van der Nat vindt verder dat de winsten van de Stadskabei moeten worden gebruikt voor investeringen in verbeteringen. Daarvoor zouden ze zijn opge bracht door de abonnees. opgefleurd door kindertekeningen Je eigen tekening levensgroot terugzien op een vuilniswagen voor groente- fruit- en tuinafval (GFT) van de gemeentereini- ging. Het overkwam gistermid dag de 12-jarige Patricia Sloot en de vijfjarige Simone van Leeu wen, beide leerlingen van de Stevenshofschool in Leiden. De wagen kwam gisteren speciaal voor de makers van de tekenin gen langs de school rijden Het is de overigens de tweede reinigingswagen die getooid met kindertekeningen door Leiden rijdt. De tekeningen werden ge kozen uit de in totaal drieduizend inzendingen voor de prijsvraag 'Kleur je eigen GFT-wagen', die in april werd uitgeschreven voor alle zestig basisscholen in Lei den. Aanleiding voor de prijs vraag was de invoering van het gescheiden inzamelen van GFT- afval in de hoogbouw in Leiden. FOTO WIM VAN NOORT lEN Drie mannen heb- ellgisteren gisteravond tegen rs^lf uur snackbar Hendo aan •nixstraat overvallen. Op iijdstip waren er geen klan- •ee mannen, die bivak- in droegen, kwamen bin- en bedreigden het perso- met een pistool. De ver- irs, een 30-jarige en een vrouw uit Leiden, gedwongen de inhoud kassa, omstreeks 700 af te geven. Eén van de en trachtte nog te vluch- ^jnaar werd opgewacht door 13 Berde overvaller, die op de 57 fik had gestaan. Nadat het Apinnen was, verdwenen de 36Vi rallers spoorloos. 31 i| meen te brengt ||en krant uit 26 JjOjEN De gemeente Lei- ;aat een eigen krant uit jen in moet uiteindelijk alle natie worden gebundeld in verschillende gemeen- e uitgaves staat. De krant wekelijkse bijlage bij huis-aan-huisblad. Elke weken wordt daar de krant aan toegevoegd. Bij huis-aan-huisblad de ge- te wil aanhaken, wilde Duder Walenkamp gister- 1 nog niet zeggen omdat de •handelingen met de ver ende media nog niet zijn ipen. Het is echter niet de om direct alle andere ge- telijke uitgaven, stop te „Onze bestaande infor- femedia moeten we niet fen de nek omdraaien. De jkrant moet ook nog groei- itomobiliste dtop itaarnpaal ■«4 g$>ENAAR Een 22-jarige ie vrouw is gisteravond hóogsjaar auto op de Landschei- eg in Wassenaar tegen taarnpaal geknald. Ze is in pijnlijke heup in het ''dphuis opgenomen. De reed op de Landschei- eg in de richting van leningen toen zij door on- 1de oorzaak de macht over tuur verloor, de berm in- jtn tegen een lantaarnpaal i ifllstand kwam. Volgens de 1 is het uitgesloten dat de 45* teveel gedronken had. 68tüto werd aanzienlijk be- 3?gd jjjftmfietsers iïontroleerd 39t iO»bN De motorbrigade i 9e Leidse politie heeft gis- J3 bromfietsen gecontro- 5n0P diverse plaatsen in de *nte, waaronder de Wil- 33e Zwijgerlaan. Er werden 3iomfietsen gecontroleerd, Ia processen-verbaal ver- 33»- Drie bromfietsen waren i.nrk opgevoerd, zes brom- 3 maakten te veel lawaai 37trest vertoonde technische LEIDEN - Naast de Gevulei - de Gemeenschappelijke Vuilverwerking Leiden en om streken en de Proav het Provinciaal Afvalverwijde- ringsbedrijf moeten nog meer gemeenten deelnemen in het project van de compostfa briek. Leiden overlegt met andere ge meenten die wel een schei- dings- en vergistingsinstallatie willen bouwen, maar zelf het ri sico niet durven te nemen. Ge zamenlijk kan dan de techniek van de vergisting verder wor den uitgewerkt. Dat zei milieu wethouder H. de la Mar gister avond tijdens de algemene be schouwingen. Met welke ge meenten hij dan in onderhan deling is, liet hij nog niet los. Ook de provincie is erbij betrok ken. Tegelijk wordt gewerkt aan een risico-analyse, waarin staat be schreven wat er mis kan gaan bij de bouw van een scheidings- en vergistingsinstallatie in Lei den. Daarbij wordt gekeken naar de technische haalbaar heid, maar ook naar de gevol gen van vertraging van ruimte lijke ordeningsprocedures. Het belangrijkste is echter de afzet van de produkten die aan het einde van het vergistingsproces ontstaan: biogas, compost en het onverwerkbare afval, dat nog steeds moet worden ge stort. Volgens De la Mar loopt Leiden geen groot financieel risico met het opzetten van het project. Voor de onwikkeling van de technische opzet, de 'basic engi neering' is vier miljoen gulden nodig. Als er meer partners zijn kan Leiden voor 'enige tonnen' het schip in gaan. „Dat is aan vaardbaar voor zo'n risicodra gend project", vindt De la Mar. De risico-analyse moet over an derhalve week op tafel liggen. De wethouder beantwoordde zijn zelf geponeerde vraag 'waar dat nu voor nodig' is door te wijzen op de kosten van an dere vuilverwerking. Die kost nu een kleine 300 gulden per ton, de vergistingsinstallatie zou ongeveer 180 gulden per ton kosten. Het verschil zou Leiden jaarlijks 4,5 miljoen op leveren en op die manier kan de strop die is ontstaan na onder andere het niet doorgaan van de vuilverbranding bij Ypen- burg en het sluiten van de Leid se vuilverbranding worden op gevangen. Daarvoor moet nog 12 miljoen worden afgeschre- Misselijk De la Mar maakte er gister avond geen geheim van dat hij een beetje misselijk werd van een ieder 'die al bij voorbaat probeert om het project om zeep te helpen'. „Dat gebeurt in Wassenaar, maar dat gevoel krijg ik hier ook steeds meer". Een dag eerder had coalitiege noot CDA nog duidelijke vraag tekens gezet bij de financiële haalbaarheid van de installatie. Veel eerder had de gemeente Wassenaar - lid van de Gevu lei en zodoende automatisch bij het project betrokken geëist dat er meer duidelijkheid kwam over de financiën van het pro ject. Anders dreigt Wassenaar af te haken. Orkater speelt Asvers. Script: Peter Zegveld en Dick Hauser. Muziek: Thijs van der Poll. Toneelbeeld: Peter Zegveld. Licht: Sefan Dijkman. Kos tuums: Arno Bremers. Gezien op 28 oktober in het LAKtheater, Leiden. Herhalingen tot en met zaterdag. Het meisje Mensje Jan in haar witte broderiejurkje verpleegt geknakte bloempjes en gevan gen konijntjes en blaast zelfs het wolkje weg dat voor de zon schuift. Zuiverder kan de on schuld niet verschijnen. De man Z heeft een kale kop, een vuurrode lange jas, een lage, rauwe stem en een geweer. In derdaad, die deugt niet. Hij schiet de harmonie uit de we reld binnen de lijst middenop het toneel waar Mensje Jan net nog zo vrolijk huppelde. Orkater wisselt vaak van sa menstelling en werkt nu met een zware bezetting in het LAK aan een nieuwe produktie. Voor Asvers zijn drie ex-leden van Hauser Orkater bij elkaar, de groep die eind jaren zeventig verraste met een ongekend soort muziektheater. Oudge dienden Dick Hauser, Eddie B. Wahr en Thijs van der Poll wer ken voor het eerst samen met beeldend en theaterkunstenaar Peter Zegveld. En vruchtbaar ook. De muziek zet met zware pau ken middeleeuwsachtig in, wat goed past bij het allegorische karakter van wat komen gaat: een echte strijd tussen goed en kwaad. Scène 3: de ouders van Mensje Jan met een hoog Kniertjegehalte. In al het huis raad zit een gat, „neem een lek kere doughnut". Mensje Jan komt zingend thuis, maar in het gat in de tafel schuilt de dui vel, die haar meeneemt in zijn wereld. Daar lokt hij haar met konijnen en probeert hij haar idealen af te breken: „ridder, cowboy, kannibaal, filmster zijn we allemaal". Ze draven op en er blijft niets van over. Toch schijnt het meisje daar geen al te grote hinder van te ondervin den. Later zijn de rollen omge draaid. Mensje Jan verschijnt in een Playboykonijnejurkje, daagt Z uit en heeft nu het heft in handen. Het kwaad in de ge daante van de schoonheid is minstens zo fataal als de lelijke variant. Simone de Jong en Ben Ramakers verschillen optimaal en blijven het hele stuk aan el- In die fase wordt langzamer hand duidelijk dat Asvers nog niet af is. De monologen van Z mogen dan uit Caligula van Ca mus komen, Z maakt soms toch een stuurloze indruk. Dat geldt nog veel sterker voor het geïm proviseerde slot. Dan breken de mannen van Orkater uit de to neelwerkelijkheid en spelen ze dat ze repeteren. Het onver wachte einde leverde niet meer dan een verbaasd kort applaus- jeop. Aanvankelijk waren alleen de voorstellingen van vorige week aangekondigd als try outs, maar het zal nog wel even du ren voordat Asvers première- rijp is. Intussen is er wel drie kwart voorstelling waarin veel meer gebeurt dan in veel stuk ken die wel klaar zijn. Orkater is nog steeds een bron van ta lent en vondsten, zeker in deze opstelling. Zegveld is een grote aanwinst: hij heeft veel humor en propt Asvers vol verrassende beelden. Die bereikt hij met uit eenlopende middelen als speel goed, poppenkast, projectie, schaduwbeelden, en inventieve decorstukken. Ook het helse en hemelse instrumentarium is met veel vindingrijkheid sa mengesteld. En daar wordt weer erg Orkaterse muziek mee gemaakt. Asvers is nu al een heel rijke voorstelling die alleen nog wat meer verband en een briljant slot nodig heeft om klassiek te worden. Startsein renovatie monumentale pandjes Wethouder T. van Rij van volkshuisvesting gaf gistermiddag het startsein voor een grote renovatie van een viertal monumentale pandjes op de hoek van de Uiterstegracht en de Groenesteeg in Leiden. De ei genaar van de panden, een Leids bouwbedrijf, verbouwt de huisjes de komende tijd tot twee tweekame rappartementen en vier driekamerappartementen. Daarbij worden ook de gevels weer in ere hersteld Met de renovatie is een bedrag van 9,6 ton gemoeid. De gemeente Leiden heeft daarvan ongeveer de helft voor zijn rekening genomen, een bedrag dat afkomstig is uit het fonds voor monumentenzorg De panden, die dateren uit het begin van de negentiende eeuw, waren in de loop der tijd danig in verval ge raakt. Door een grote brand werden twee van de panden aan de Groenesteeg op 2 oktober 1989 nage noeg verwoest, waarbij ook de twee belendende panden schade opliepen. De toenmalige eigenaar vond de kosten van een opknapbeurt te hoog en deed wat er nog van de huisjes over was, van de hand. FOTO: WIM VAN NOORT Dr. Lelyviaduct en Blauwpoortsbrug zaterdag open beide plaatsen vrijdagmiddag weken was de binnenstad door afgerond. Alleen bij extreem de gelijktijdige afsluitingen met LEIDEN - Het Dr. Lelyvia duct en de Blauwpoortsbrug in Leiden gaan waarschijnlijk za terdag weer open. Als de weers omstandigheden meezitten, worden de werkzaamheden op slecht weer neemt de afronding langer in beslag en gaan beide verkeersknooppunten maandag open. De name tijdens de spits moeilijk met de auto te bereiken. Een groot aantal opstoppingen was het gevolg. rw/Al* r)17A |*151 LEIDEN De sportclubs in Leiden zullen niet worden gedwon- Sen tot fusies. Volgens wethouder A. van Bochove (welzijn) levert Srïrinhnl ^at financieeI*niets op, bovendien is het principieel in strijd met •T het verenigingsrecht. LEIDEN - Er komt binnen- Van Bochove reageerde daarmee op suggesties van D66 om via ge kort een voorlichtingsavond dwongen fusies te bezuinigen op de sportuitgaven. Volgens Van over de overlast die het vlieg- Bochove is dat echter niet zinvol omdat de kosten van sportbeoefe- verkeer varl en naar Schiphol in ning voor de gemeente vooral ontstaan door het beschikbaar stel- Leiden veroorzaakt. Dat kon- len van accommodaties. En er zullen niet ineens minder velden no digde burgemeester C. Goe- dig zijn als de sporters over minder clubs zijn verdeeld, koop gisteravond aan. Onlangs Van Bochove lag gisteravond opnieuw onder vuur waar het ging heeft Kij daarover overleg ge- om het welzijnsbeleid. Zijn betoog waarin hij de geschiedenis had met de stichting Geluidhin- schetste van het welzijnsbeleid werd herhaaldelijk onderbroken der Schiphol die eerder aan- door P. Langenberg van D66 die meende dat hij beter kon aange- drong op een fellere opstelling ven wanneer hij met zijn langbeloofde welzijnsnota zou komen, van de gemeente. Goekoop Bochove reageerde daarop met de opmerking dat de nota er zoals heeft inmiddels ook overleg ge- beloofd echt komt. WD'er A. Geertsema reageerde daar cynisch voerd met de Rijksliichtvaart- op. „Over twee kaar, na de verkiezingen". dienst en Schiphol over de ge- Van Bochove meende eerder niettemin duidelijk te zijn geweest luidhinder. Beide instellingen dat de nota er volgend jaar komt. Daarvoor komt er nog een confe- zullen volgens hem ook op de rentie over het te voeren welzijnsbeleid waaraan instellingen en de informatieavond zijn vertegen- gemeenteraad mee kunnen doen. Hij erkende te hebben onder- woordigd. Daar komt dan ook schat wat de gemeenteraad had gewild na de discussie op 21 maart het resultaat van het nu lopen- over minderhedenbeleid. Daarover verspreidde de wethouder gis- de onderzoek naar overlast aan teren een korte notitie waarin hij in grote lijnen schetste hoe een de orde. dergelijk beleid tot stand moet gaan komen. Kraakpoging verhinderd LEIDEN De Leidse politie heeft gistermiddag een kraakpoging verijdeld. Drie mannen probeerden het dichtgespijkerde pand Morsweg 326 weer toegankelijk te ma ken. Planken voor de voordeur en dakpannen werden verwij derd. Het drietal weigerde zijn identiteit bekend te maken en is aangehouden. Er is proces verbaal opgemaakt wegens ver nieling. LEIDEN De Leidse bevol king krijgt vanaf volgend jaar meer inspraak bij de toe kenning van de Leidse ere penning. Door middel van advertenties in dag- en week bladen wil de gemeente bur gers oproepen mensen in hun omgeving voor te dragen voor een erepenning. Tot nu toe was de toekenning van de penning elk jaar aan de vooravond van 3 October een zaak van het college van burgemeester en wethouders. Daar moet verandering in ko men, aldus burgemeester Goe koop gisteravond bij de algeme ne beschouwingen. „En dat be gint ook al langzaam te komen, want dit jaar waren er drie voordrachten gedaan door bur gers Hij reageerde ook nog op de suggestie van Groen Links fractievoorzitter J. Laurier, om ook eens een onbekende Leide- naar te decoreren. „Die pen ning is bedoeld voor mensen die zich verdienstelijk hebben ge maakt voor de stad. En de stad is ook weer niet zo groot dat, als je je verdienstelijk maakt, je on bekend blijft". Goekoop gaf nog een aantal voorbeelden van personen en instellingen die 'toch ook niet in het limelight stonden' en toch een penning kregen. Maar omdat het volgend jaar het jaar van de oudere is, zou de ge meente ernaar streven in 1993 een oudere te onderscheiden. „Maar dat zal niet zijn omdat iemand volgend jaar 100 wordt. Hij moet er wel wat voor heb ben gedaan". GFT-wagens

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9