Geven om cultuur die je lief is. Hoogovens verwacht ook komend jaar negatief resultaat ABN AMRO stapt in mobiele telefonie £r roenLinks wil lorzitting over ;rkoop Fokker 1 Economie Nettowinst DSM ruim gehalveerd Kleine ondernemer moet meer aan scholing doen ^gemann-groep wil in België onderzeeërs voor Taiwan bouwen' M trekt zich terug Air Littoral JRDAM - De KLM wil zich terugtrek- de Franse verliesgevende binnenland- itvaartmaatschappij Air Littoral. Dat is >n vernomen uit kringen binnen de Jn de Franse financiële pers doen al ge- tijd geruchten de ronde dat KLM van lang van 35 procent in Air Littoral af wordt door zegslieden binnen de KLM jg mee gehouden dat het besluit moge- lafdeze week wordt bekendgemaakt. De roerster van de KLM zegt dat „op dit it geen mededelingen worden gedaan" jr Littoral. KLM-president-directeur iw liet tijdens de presentatie van de fers in augustus al blijken dat de KLM plan was de verbezen bij Air Littoral op te laten lopen. deL imeentelijke leven ilverkt in kracht' - In de door het berekende koopkracht diverse inkomensgroe- jwel degelijk rekening ge- met gemeentelijke ta- Minister De Vries (soci- ;en) wijst er de Tweede op dat de gemiddelde heffingen en be- gen, zoals rioolrecht en [end-goedbelasting, van H is op de uitkomsten. In alsfief aan de Kamerfracties 5 ife Vries zien dat het koop- Nvrplaatje voor minimumin- °is dit jaar door de hoogte dfeieentelijke tarieven met ;n beent- omlaag is bijgesteld jUfn uiteindelijke verbete- P Eiri 0,2 procent. Afhanke- ieh het beleid van gemeen- Mnnen de feitelijke beste- i uiteindelijk wel ruimer 'er|pper uitvallen. Bij v'oor- rkj de bij de vakcentrale 'c4aangesloten vakbonden dat in de voorgestelde rkelingen van de koop- 3Cl onvoldoende rekening gehouden met andere rerzwaringen „Kwaliteit Nederlands groente en fruit is onder de maat" PARIJS De kwaliteit van het Nederlandse groen te en fruit wordt slechter ten opzichte van het bui tenland. Dit stelt het produktschap voor Groente en Fruit. Volgens voorzitter J. van der Veen vermindert hierdoor de concurrentiekracht van de tuinbouw. Op een levensmiddelenbeurs in Parijs zei Van der Veen gisteren dat de Nederlandse tuinbouw stilstaat „terwijl een concurrent als Frankrijk werk maakt van merkprodukten die meer opbrengen. Dat is be dreigend voor onze concurrentiepositie". Van der Veen wijt de teruglopende afzet van de Nederlandse tuinbouwprodukten in het buitenland aan de kwali teitsproblemen. Zo is de export naar Frankrijk in twee jaar tijd gedaald van 12,3 procent naar 8,6 pro cent. De voorzitter van het produktschap meent dat er met een keurmerk duidelijk onderscheid moet worden gemaakt tussen topkwaliteit en mindere produkten. Philips mag kleuren Duracell gebruiken BREDA Philips hoeft de kleuren van de verpak king van zijn alkaline-batterijen niet te veranderen, zoals concurrent Duracell in een kort geding had ge ëist. Dat heeft gistermiddag de Bredase rechtbank president J. Mendlik beslist. Het Amerikaans-Belgi sche bedrijf Duracell, dat in Nederland een verkoop kantoor in Oosterhout heeft, zou per week een ver lies lijden van 20.000 gulden, nadat Philips begin september zijn verpakking van alkaline-batterijen ging uitvoeren in de typische Duracell-kleuren: zwart/rood/oranje. Volgens Duracell is er gevaar voor associatie. De consument zou daardoor kunnen gaan denken dat Duracell in Philips is opgegaan. Mr. Mendlik vindt dat Duracell te ver gaat met al haar kleurencombinaties te beschermen. Het zou daar door het monopolie krijgen van breed spectrum aan kleuren. Rotterdam wil varende containerterminal ROTTERDAM - Rotterdam onderzoekt de mogelijkheid om met een varende contai nerterminal van 95 bij 23 meter het werk voor binnenschippers te vergemakkelijken. De varende terminal zou een plaats moeten krijgen in het Eem-Waalhavengebied. Het gemeentelijk havenbedrijf en de stichting Coördinatie Maritiem Onderzoek (CMO) la ten de mogelijkheid onderzoeken door de onderzoeksgroep voor de interne logistiek (RIL). Op de terminal die zelfstandig kan varen en eigen kranen krijgt, kunnen ongeveer 350 (20 voets)containers staan. De terminal ver deelt de containers tussen de 30 bestaande terminals aan de havenkades. HEERLEN De nettowinst van DSM is in het derde kwartaal van dit jaar ruim gehalveerd en op 53 miljoen uitgekomen. Over dezelfde periode van vorig jaar werd nog 117 miljoen verdiend. Voor het vierde kwartaal verwacht de raad van bestuur een verde re verslechtering. De resultaten over de eerste negen maanden van dit jaar zijn in vergelijking met die van hetzelfde tijdvak van 1991 gedaald van 451 miljoen tot 263 miljoen. Factoren zijn on der meer het effect van voortdurende overcapaciteit in de petro chemie en van laaggeprijsde importen uit Oost-Europa, zowel op marges als volumes. De ongunstige omstandigheden die de resul taten van het derde kwartaal hebben gedrukt zullen in het vierde kwartaal naar verwachting voortduren. Op een zwakke Amster damse effectenbeurs is de koers van de aandelen DSM vanmorgen meteen fors onderuit gegaan. De openingskoers was 10 procent la ger op 77, een aderlating van 8 ten opzichte van de voorgaande slotprijs. IJMUIDEN Hoogovens moet ook de verwachtingen over 1993 naar beneden bij stellen. De sterker wordende crisis op de afzetmarkten door de recessie en de con currentiedruk uit Oost-Eu ropa maakt de eerder gepu bliceerde raming dat Hoogo vens in 1993 „een positief re sultaat uit de gewone be drijfsuitoefening zal beha len" onzeker. Toen dacht de top dat het con cern in de zwarte cijfers kon ko men als de nu lopende reorgani satie tijdig kon worden uitge voerd en de marktomstandig heden gelijk bleven. Nu is een negatief resultaat niet uitgeslo ten. Hoogovens heeft al enige tijd last van de crisis op de staal- markt. De top presenteerde in september voor het eerst in de geschiedenis van het bedrijf een reorganisatieplan. Volgens dat plan worden bij de staaldivisie 2300 banen geschrapt. Onge veer 1000 werknemers verdwij nen via gedwongen ontslagen. Door het schrappen van de 2300 banen blijven er 11.500 banen over. In september hoop te het concern ongeveer 300 miljoen te besparen. Hoogovens ontkomt er nu ook niet aan de aluminiumsector te onderwer pen aan een kostenbesparings programma. Hoe ingrijpend die is, is nog niet duidelijk. Crisis De Westeuropese staal- en alu- miniumproducenten verkeren in een diepe crisis. De verkoop prijzen staan onder sterke druk. Bij sommige staalproduk- ten daalden de prijzen binnen enkele jaren met dertig pro cent. Volgens deskundigen ver keert de staalindustrie in een crisis die lijkt op die van het be gin van de jaren tachtig. Er is een overcapaciteit van ruim 15 procent en bovendien komt er goedkoop staal en alu minium uit Oost-Europa. Som mige belangrijke afnemers, zo als de autofabrikanten en de witgoedproducenten, nemen minder af door het aanhouden van de zwakke economie. Hoogovens is niet de enige pro ducent die in de problemen is geraakt. Eerder kwamen de Franse Usinor-Sacilor en de Duitse Thyssen negatief in het nieuws. In Duitsland verwach ten de vakbonden dat er bij de staalindustrie de komende ja ren 25.000 van de in totaal 120.000 banen zullen verdwij- Personeel van Hoogovens in IJmuiden massaal bijeen tijdens een besproken. eerdere FNV-bijeenkomst waar de reorganisatieplannen werden FOTO ANP AMSTERDAM - ABN AMRO gaat samen met een aantal andere ondernemin gen een gooi doen naar één van de twee licenties voor een Nederlands netwerk voor mobiele telecommuni catie. Daartoe is een consor tium van bedrijven opgezet, waarin de bank een belang krijgt van tussen de 25 en 49 procent. De groep denkt dat het telecom- netwerk een investering vergt van tussen de drie- en achthon derd miljoen gulden. De uitein delijke omvang hangt af van on der meer de voorwaarden die de overheid stelt en van de dicht heid van het net waarvoor wordt gekozen, aldus E.W. van Someren Gréve, die binnen de bank aan het hoofd staat van de werkgroep die zich hiermee be zighoudt. Èr komen in ons land twee vergunningen om een zo genoemd GSM-net (Global Sys tem for Mobile Communica tions; onder meer draagbare- en zaktelefoons, maar ook data- verzending) te gaan exploite ren. Eén licentie is bestemd voor de PTT. De andere gaat naar een particuliere aanbie der, die het netwerk in 1995 in gebruik zal kunnen nemen. De PTT zou met haar net desge wenst al eerder van start kun nen gaan, aldus een woordvoer der van het ministerie van ver keer en waterstaat. Eisen Door de overheid worden eisen opgesteld waaraan een particu liere aanbieder moet voldoen. Het consortium van ABN AMRO is één van de vele bedrij ven dat voor de exploitatie van het net in aanmerking wil ko men. De groep dringt er op aan dat de voorwaarden die aan de toekomstige licentiehouder worden gesteld kend zullen worden. In totaal hebben zich zo'n hon derd geïnteresseerden gemeld, waaronder heel veel kleinere ondernemingen. Hoeveel van deze aanbieders daadwerkelijk een gooi naar de vergunning zullen doen, is op dit moment nog niet duidelijk, omdat steeds nieuwe samenwerkingsverban den ontstaan. Naast ABN AMRO hebben an dere Nederlandse banken, waaronder de ING Bank, be langstelling om in groepsver band mee te dingen naar de li centie. ABN AMRO heeft die plannen nu naar buiten ge bracht. In het consortium zullen naast de ABN AMRO de Nationale In vesteringsbank, de Heidemij en Radio Holland Cellular Servi ces deelnemen, alsmede vijf sa menwerkende elektriciteits maatschappijen. Ook het Britse Cable Wireless en het Ameri kaanse Pacific Telesis Interna tional behoren tot het consorti um. De Nederlandse onderne mingen krijgen een meerder heidsbelang. ABN AMRO wordt waarschijnlijk de groot ste aandeelhouder van de groep, aldus Van Someren Gré ve, die niet uitsluit dat het con sortium op termijn beursnote ring aan zal vragen. Ook elders in Europa wordt ge werkt aan het opzetten van GSM-netten. In andere landen hebben banken eveneens inte resse getoond om in groepsver band zo'n netwerk voor mobie le communicatie te gaan behe ren. Op termijn zal tussen deze netten concurrentie kunnen ontstaan. "jprRai '92 geopend „ijuwe tweecylinder boxermotor van BMW in een futuristische verpakking. Hij is te zien op de Motor- die vandaag in Amsterdam is geopend. De tentoonstelling is tot en met 1 november voor het pu- izichtigen. FOTO: ANP :\v» UK kabe; Andriessen lanceert campagne voor midden- en kleinbedrijf Idoor KOOS VAN WEES oj ij na hei(j KOOPMAN va( VAN WEES evd jolg van de voorpagina HAAG Nog volgende il het GroenLinks-ka-' Paul Rosenmöller een ting organiseren over ;oop van Fokker aan rerschillende partijen giefi daar hun visie op de :ht bereikte 'deal' geven en tevens op- aafing moeten verschaf- bier de markt- en fïnan- "liositie van het Duitse •ei" concern Dasa/Daimler-Benz. „Ik maak me steeds meer zor gen over de vraag of Dasa wel de sterke partner is die Fokker no dig heeft. Dasa staat zelf voor ingrijpende reorganisaties. Voordat wij als Tweede Kamer een goed oordeel over de ver koop kunnen vellen, wil ik daar eerst dieper induiken", aldus Rosenmöller vanochtend. Voor de hoorzitting wil Groen- Links onder anderen Pieter La- keman van de Stichting Onder zoek Bedrijfsinformatie (Sobi) uitnodigen, de Fokker-vakbon den en de Rotterdamse hoogle raar Wassenberg. Als de overige kamerfracties weinig voor een hoorzitting voelen, wil Rosen möller deze op eigen kracht or ganiseren. „Dan komen de col lega's vanzelf wel luisteren". Omdat de inhoud van het van nacht bereikte akkoord vanoch tend nog niet bij de Kamer be kend was, viel het de lucht vaart-specialisten van de frac ties moeilijk al een oordeel te vellen. VVD'er Len Rempt: „Wat moet ik zeggen? Het is goed dat er blijkbaar knopen zijn doorgehakt. Het personeel en Fokker hebben wel erg lang in onzekerheid verkeerd. Maar een politiek oordeel schort ik op tot de minister ons per brief van alle ins en outs op de hoogte heeft gesteld". Ook de WD vindt dat Andries sen de Kamer moet duidelijk maken waarom Dasa dé aange wezen partner voor Fokker is. Len Rempt vreest overigens dat ook het vannacht bereikte ak koord nog 'voorlopig' is. „Ik meen dat er eerst nog boeke nonderzoek nodig is. Dat zal nog wel de nodige tijd vergen". D66, CDA en PvdA waren van ochtend nog niet voor commen taar bereikbaar. DEN HAAG - „Ik hoor al tijd dat het moeilijk is om vakbekwaam personeel te werven. Maar die vakbe kwaamheid kan je ook zelf kweken, door je werknemers te laten scholen". Minister van economische za ken Koos Andriessen presen teerde gisteren een nieuwe voorlichtingcampagne voor on dernemers in het midden- en kleinbedrijf, die ze ertoe moet brengen te investeren in scho ling. Onder het motto „Leren is investeren". Want, zo had An driessen geconstateerd, dat midden- en kleinbedrijf geeft naar verhouding wel erg weinig uit aan (bij)scholing van zijn werknemers. Gemiddeld besteedt het bedrijfsleven 1,7 procent van zijn loonsom aan scholing, zo'n drie miljard gulden. De kleine ondernemers doen het echter een stuk rustiger aan, met slechts 0,6 procent van de loon som. Onbekendheid met de op leidingsmogelijkheden, met subsidies, angst voor de kosten, het zorgt voor een enorme te rughoudendheid. Terwijl scho ling uiterst noodzakelijk is, hield de minister gisteren zijn ondernemers-gehoor voor. Werknemers blijven gemoti veerd, bieden meer rendement en zorgen voor een stijging van het bedrijfsresultaat. Andriessen kondigde zogehe ten 'impulsprogramma's' aan voor scholing in bouw, horeca en de procesindustrie. Daarbij draait het onder meer op steun van economische zaken bij het afstemmen van vraag en aan bod. Want de ondernemer die zijn personeel wil laten scholen moet zijn weg zien te vinden in een doolhof aan opleidingen. Er zijn 1500 opleidingsinstituten, met in totaal 5000 opleidingen die zich op deze markt begeven. Nog afgezien van de reguliere scholen die in het contract-on derwijs lessen verkopen aan het bedrijfsleven. Andriessen kreeg zijn bood schap overigens per kerende post terug van KNOV-voorzit- ter Kamminga. Hoe kan je plei ten voor meer scholing, vroeg hij de minister, en aan de ande re kant de subsidie voor nascho ling van ondernemers per 1 ja nuari afschaffen. En waarom bepleit je een betere opleiding als je de opleidingseisen in de vestigingswet voor onderne mers tegelijkertijd versoepelt. Eurostar gepresenteerd De Eurostar, de trein die met hoge snelheid tussen Groot-Brittannië en het Europese vasteland moet gaan rijden, is gisteren door de Franse, Belgische en Engelse spoorwegen gepresenteerd. De trein zal in 1994 worden ingezet tussen Londen en Parijs en Londen en Brussel en daarbij gebruik maken van de Kanaaltunnel. fotO:AP Prins Bernhard j Fonds Anjer CultHurfonJi voor fondsen Porsche en Ford lijden fors verlies op l omdat de financiële situatie van de werf en de economische vooruitzichten voor de scheeps bouw daar nog geen aanleiding toe gaven. De schuldeisers zijn de afgelopen weken echter mas saal met onbetaalde rekenin gen komen aanzetten. - - De Begemann-groep o van de Nieuwenhuy- feïnteresseerd in de over- i de Boel-scheepswerf )stvlaamse Temse, met >eling de Rotterdamse lok Maatschappij (RDM) lelijkheid te geven onder zeeërs voor Taiwan te bouwen. Dit werd gisteravond op de Bel gische televisie gezegd, naar aanleiding van het faillisse ment van de Boelwerf. Begemann wordt genoemd als een van de vier kandidaten die de laatste grote Vlaamse scheepswerf wil overnemen. Ook de Nederlandse scheeps bouwer Damen is geïnteres seerd. De groep van Joep van de Nieuwenhuizen zou in het Scheldestadje Temse RDM de mogelijkheid geven het politie ke verzet in Nederland tegen de bouw van de onderzeeërs voor Taiwan te omzeilen. De Boelwerf werd gisteren door de rechtbank in Sint-Niklaas, op advies van het openbaar mi nisterie, failliet verklaard. Eerder had de rechtbank dat tot tweemaal toe geweigerd, GIROTI* STUTTGART - De Duitse sportwagenfabrikant Porsche heeft in het boekjaar 1991/92 een verlies geleden van 65,8 miljoen mark, zo is gisteren in Stuttgart bekendgemaakt. In het boekjaar ervoor was er nog sprake van een winst van 17,1 miljoen mark. Porsche zag zijn omzet verminderen van 3,1 mil jard tot 2,7 miljard mark. De autoproducent heeft tot aan het afgelopen boekjaar nooit verlies geleden. Ook de Amerikaanse autopro ducent Ford heeft door de re cessie in het derde kwartaal van 1992 een verlies moeten accep teren. Het verlies van de op een na grootste autofabrikant be droeg 158,9 miljoen dollar. I

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7