„Ik moet iets bekennen: ik heb op Perrot gestemd" 8000 kilometer met 5 liter brandstof 'Oxford Bill' rugbyde verkeerd Rand van wereld wacht met smart op goede veerboo Buitenland "Ja, ook dit jaar gaan we weer skiën, in Val-du-mer-de St.-Eglises. En jij "Eh..., oh..., uh..., wij beslissen pas na vrijdag 6 november." 6! Leidse Courant i donderdag 29 oktober 1992 DEN HAAG/SOESTER- BERG De Amerikanen in Nederland hebben al geko zen. Voor Clinton, Bush of Perrot. In het holst van de nacht hebben zij de televisie debatten gevolgd en vervol gens per luchtpost hun stem uitgebracht. Een verkiezing zonder toeters en bellen, maar niet zonder betrokken heid. De slagboom van de vliegbasis Soesterberg blijft gesloten. Mi litairen mogen geen politieke uitlatingen doen, verklaart ka pitein Terry Bowman. Nergens hangen posters of plakken stic kers met verkiezingsslogans. Toch heeft een groot deel van de militairen gestemd, denkt Bowman. „Met alle 1600 mili tairen is individueel gesproken over het belang van stemmen. We spreken daarbij nooit over partijkeuze. Dat is een privé- aangelegenheid", aldus Bow man. In '88 zou slechts 40 pro cent van de Amerikanen in het buitenland hebben gestemd. Hoe hoog het percentage stem mers op de vliegbasis Soester berg is, zal altijd onbekend blij ven. De militairen sturen hun stembiljet zelf op naar het stembureau in de staat waar ze vandaan komen en schaduw verkiezingen of opiniepeilingen worden niet gehouden. Ameri kanen praten weinig over poli tiek en laten zich zelden uit over hun stemgedrag. Vlaggetjes „Ik weet niet eens wat mijn bes te vrienden stemmen. Tuurlijk heb je wel een vermoeden, maar weten doe je het niet. Een Ame rikaan doet net zo geheimzin nig over zijn stemgedrag als een Nederlander over de belas ting", vertelt Glenda Ohr in de 'American Womens Club' (AWC). In de Haagse sociëteit lunchen, bridgen en babbelen Amerikaanse vrouwen. Een ge zellige, rommelige huiskamer met klapstoelen, ballonnen, 'Delftsblauwe' molentjes en een 'American Salad Bar' met veel ingeblikte coca cola light maar geen lachende Clinton of Bush boven de fruitsalade. In Neder land is nauwelijks promotiema teriaal voorhanden. Het is duur en vaak ongepast. „In Wasse naar wonen heel veel Amerika nen, maar je gaat er niet op de stoep staan met buttons of vlag getjes van Bill Clinton. Dit is Nederland", zegt Roberta En schede, voorzitter van de Ne derlandse Democraten Abroad. Speciaal voor de campagne schreef de voormalig actrice het lied 'Rockin' with the man from Little Rock'. De Democraten in Nederland laten meer van zich horen dan de Republikeinen. „Democra ten maken altijd meer lawaai", meent Nancy Koster, voorzitter van de Republicans Abroad. „Bovendien is Nederland uitge sproken democratisch. Ameri kanen in het buitenland zijn veelal zakenlieden en dus Re publikein, behalve in Neder land". Koster heeft pas deze week posters en balonnen ont vangen terwijl de ongeveer tienduizend stemgerechtigde Amerikanen in Nederland hun stem al hebben uitgebracht, e toeters en bellen dienen als versiering bij het grootse 'who's the president breakfast' vol gende week woensdagochtend in het Kurhaus. Want van een verkiezingsstrijd in Nederland is geen sprake. Sterker nog, Koster en Enschede werken sa men. Vanaf het voorjaar heb ben zij samen scholen, kerken en sociëteiten bezocht om zo veel mogelijk Amerikanen een stembiljet te bezorgen. „Wij werken hand in hand omdat je in het buitenland in de eerste plaats Amerikaan bent en daar na pas Democraat of Republi kein. Je waant je op een eiland ver van huis, voelt je meer pa triottisch en zoekt elkaar op",' aldus Koster. Gokster Vijf vrouwen uit het diepe, die pe zuiden schuiven de stoelen Ook bij de vorige Amerikaanse verkiezingen kwamen de 'Nederlandse' Amerikanen bijeen in het Kurhaus in Scheveningen. dichter aan de tafel. Bij wijze van uitzondering is in de AWC politiek het onderwerp van ge sprek. Allemaal hebben ze via televisie de nachtelijke debat ten gevolgd en allemaal zijn ze er over eens dat de media op de hand zijn van Clinton. „Ik hoop dat Bush wint, al was het alleen maar .om de media op hun num mer te zetten. In de Verenigde Staten rijden talloze auto's met op de bumper de tekst: 'negeer de media, stem Bush", aldus Glenda Ohr. Iedereen is blij ver verwijderd te zijn van het verkiezingscir cus. „De dosis informatie die je 'hier krijgt is precies goed. In de •Verenigde Staten word je over voerd. En hoe langer de cam pagne duurt, hoe meer modder er naar elkaar gegooid wordt. Iedereen wordt er ziek van", meent Ohr. De televisie-optredens van de presidentskandidaten hebben het stemgedrag van de vrouwen niet beïnvloed. Een enkele heeft wat meer sympathie ge kregen voor Democraat Bill Clinton, maar uiteindelijk heb ben ze toch allemaal gestemd voor Bush, zo lijkt na een half uur. Nog een half uur later vol gen de bekentenissen. Mary Phillips stemt niet langer op Bush maar op Clinton, net zoals haar man, „een die-hard Demo craat". Haar clubgenoten ho ren er niet van op, zij „wisten wel" dat Mary vroeg of laat door de knieën zou gaan. Maar Ruth Abraham... „Ik moet iets bekennen", verzucht ze, het y hoofd gebogen, „ik heb op rot gestemd". De ontboeze wordt vol begrip ontvai „Geeft niet Ruth, Perrot slecht nog niet. Perrot i moedig man. Hij is tenni naar Vietnam geweest, Clinton niet zeggen", zeg rol Tomko. Zij is getrouwi een Vietnam-veteraan en knapt op Clinton toen be werd dat hij gedemonst heeft tegen de Vietnam-cx De persoonlijkheid van c sidentskandidaten vindei vrouwen zeker zo belangri het verkiezingsprogramm de mannen uitdragen. Parent: „Ik kijk naar de soon. Een president moet biel zijn, moedig, consiste integer. De moeder van Cli gaat wekelijks naar de paai races en ik verafschuw ken". Maar zoon Bill toch niet wekelijks op de baan gesignaleerd? „Nee, hij is wel opgevoed door moeder en die is een goksti Intelligent Ook de invloed van de v van de president wordt als groot ingeschat. En dus i goed wanneer ook de w helft van de president voorgrond treedt zodat d< zers haar kunnen leren nen. „Denkt u dat Ria Lu geen invloed heeft op man? Achter elke goede staat een goede vrouw", t kert Roberta Enschede. Parent is er zelfs van over dat Barbara Bush de verk gen zou winnen, als zij ziel didaat zou stellen. Uit arm vreest Democrate Mary lips. „Ik vind het een scl dat er geen betere kandi zijn dan Clinton, Perr Bush. Er moeten in de Ve de Staten toch meer inte te mensen zijn dan deze publikeins antwoord in „Iemand die een beetje i gent is wil geen presiden den". 'Kekkonen was KGB-agent' HELSINKI De openstelling yan Sovjet-archieven heeft nieuwe bewijzen aan het licht gebracht over de betrekkingen tussen de Finse president Urho Kekkonen (1900-1986) en de Sovjet-geheime dienst (KGB), die verre van positief uitvallen voor het legendarische staats hoofd. De man die 25 jaar presi dent van Finland was blijkt niet alleen sinds 1956 geld van de KGB te hebben aangenomen om zijn opeenvolgende campag nes voor het presidentschap te financieren, maar ook heeft het Kremlin hem voor zijn herver kiezing in 1962 in het ambt ge houden door middel van gehei me afspraken. De politieke rol van Kekkonen was in binnen- en buitenlaned tot dusver nage noeg onaantastbaar. De met zijn naam verbonden neutrali teitspolitiek gold als beslissen de factor voor het feit dat Fin land niet het slachtoffer is ge worden van de expansiedrift van de Sovjetunie, maar onaf hankelijk wist te blijven. Wat Kekkonen zelf betreft ging het kennelijk om een onafhan kelijkheid met nogal wat nuan ces. Leider moord commando gedood BOGOTA De Colombiaanse politie heeft bekendgemaakt gisteren de leider van het moordcommando van het cocaï nekartel in Medellin tijdens een inval in diens schuilplaats te hebben doodgeschoten. De 33- jarige Brances Munoz zou ver antwoordelijk zijn voor de ont voering en marteling van en de moord op honderden mensen. Idoor BOB VAN HUÊT OXFORD De universiteit van Oxford heeft al gekozen in de Amerikaanse presi dentsverkiezingen. En wel met overweldigende meer derheid voor Bill Clinton. Universiteitsbestuur en hoogleraren glunderen bij de gedachte straks 'hun' oud student in het Witte Huis te kunnen begroeten. De 22-jarige Clinton arriveerde in Engeland 1966) dank zij een Rhodes-studiebeurs die, omge rekend naar vandaag, 20.000 gulden bedroeg. Hij maakte deel uit van een groep van 32 veelbelovende studenten. Twee jaar volgde hij in Oxford colle ges filosofie, politicologie en economie. Makkers uit die En gelse jaren worden niet toeval lig getipt voor hoge posten in de toekomstige Amerikaanse rege ring. Tenminste wanneer de Republikeinen niet net zo'n fe nomenale eindsprint produce ren als de Britse Conservatie ven dit voorjaar. Clinton weet maar al te goed hoe het in Engeland kan toe gaan. Uit schijnbaar verloren positie werd de gedoodverfde winnaar Labour op de meet ge klopt. Conservatieve partij functionarissen reisden naar de VS om het bevriende Bush- team op te peppen met het voor beeld van Major. Ze vertelden hoe lonend het kon zijn steeds te blijven dreigen met belas tingverhogingen onder een 'linkse' president. Zeg maar. Bill Clinton in de rol die Neil Kinnock fataaal werd. 'Houd je hand op je portemonnee', echoot het daarom aan de over zijde van de Grote Plas. De favoriet van de Tories (hoe innig was niet de relatie tussen Reagan en Thatcher) is zeker niet die van Oxford. Een verkie-: zing van oud-student Clinton al studeerde hij niet af zal het aanzien van de universi teit alleen maar verder verho gen. En wie weet denkt de pre sident aan zijn oude universi teit bij bi-laterale wetenschap pelijke projecten. Zeker nu hij zo dicht bij de hoogst denkbare promotie is ge komen blijkt Clinton indruk te hebben gemaakt in Oxford. „Een buitengewoon intelligen te student", aldus een oud-prof. De jonge Amerikaan wist alles van het voormalige Oostblok, dat hij gedurende een 40-daag- se reis bezocht. De jonge Bill genoot van zijn Engelse studietijd. Hij reisde naar Wales om de. geboorte plaats van zijn held Dylan Tho mas te bezoeken en was onder de indruk van de Engelse cul tuur en de mistige landschap pen. Oxford vrijwaarde hem van de bommenrook in Viet nam, een omstreden kwestie in de verkiezingscampagne. Dienstplicht Medestudenten zijn Clintons bezorgdheid over dienstplicht niet vergeten. Hij nam deel aan Bill Clinton is nu ook de trots van Oxford. anti-Vietnamdemonstraties in Londen, maar behoorde zeker niet tot een harde kern pacifis ten. Hij verbaasde Engelse vrienden met de organisatie van een kerkdienst tegen de oorlog. Opmerkelijk heet achteraf dat de student uit Arkansas het zo wel met voor- als tegenstanders van de oorlog goed kon vinden. Sommigen begrijpen dat als een gave voor compromis, anderen zien het en president Bush zal dat vast onderschrijven als bewijs van opportunisme. Eén moment nipte de jonge Bill aan de hippie-beweging. Hij rookte een joint, maar inhaleer de toch niet. De Clinton uit die dagen had zijn haar in de war en droeg een baard. Pogingen om de sleur van de studie te doorbreken met rugby waren niet erg succesvol. Volgens Amerikaanse traditie maar in strijd met de Engelse spelregels vloerde Bill te veel spelers zon der bal. Het Oxford-blue droeg hij derhalve niet. Het al dan niet terechte imago van de lady-killer heeft wortels in het Engelse. Medestudente Sarah Maitland, thans schrijf ster, herinnert zich een lezing van Germaine Greer die de pro vocerende stelling verkondigde dat arbeiders betere minnaars ADVERTENTIE AMSTERDAM. Mevrouw G. Pietersen wist niet wat haar overkwam. Met vijf liter benzine naar de USA. „Met Mobil benzine!" zo verklaarde de vrouw tegenover een van onze verslagge vers. „Alleen nog even een rebus oplossen en een slagzin afmaken", voegde de 40-jarige inwoonster uit Amsterdam eraan toe. Mevrouw Pietersen speelt mee in de grote reis- wedstrijd van Mobil. Met allerlei fantastische reisprijzen. De eerste prijsronde loopt t/m 15 november a.s. Bossen gematigde streken verdwenen ADVERTENTIE LONDEN Rond negentig procent van de natuurlijke bos sen in de gematigde streken, buiten de voormalige Sovjetu nie, is verdwenen. De overige tien procent wordt ernstig be dreigd. Dat blijkt uit een rapport van het Wereldnatuurfonds (WNF) onder de titel „Bossen in Moei lijkheden". Volgens het WNF dreigt met name in het noord westen van de Verenigde Sta ten, Canada, China, Scandina vië en Oost-Europa het natuur lijke bos voor altijd te verdwij nen. „De bestaande methoden om de natuurlijke bossen te be schermen zijn betreurenswaar dig en dienen te worden verbe terd", zo oordeelde Chris El liott, een hooggeplaatste func tionaris bij het Wereldnatuur fonds. Zure regen, vervuiling, ontoereikende wetgeving en de omvorming tot produktiebos- sen zijn volgens Elliott de voor naamste redenen voor het ver dwijnen van het natuurlijke bos in de genmatigde zones. Zo is langs de 800 kilometer lange Canadese westkust zeker 60 procent van het natuurlijke bos gekapt. In Chili sporen de auto riteiten boeren aan bomen te kappen en te vervangen door snelgroeiende naaldbomen. Het naaldhout wordt na enkele jaren in versplinterde vorm ge ëxporteerd naarJapan. Het WNF stelt dat de komende jaren het lot van het natuurlij ke bos in de gematigde zones en het tropisch regenwoud nauw met elkaar verbonden is. Het fonds maant regeringen te be seffen dat de natuurlijke bossen meer te bieden hebben dan hout. Vrijdag 6 november vallen de eerste prijzen weer. -♦< MEER KANS, MEER GELD, IN DE STAATSLOTERIJ. foto: afp waren dan burgermannen. Stil te in de zaal, tot Clinton op stond en zei: „Voor het geval u besluit de bourgeois een nieuwe kans te geven, mag ik u mijn te lefoonnummer geven?". Greer antwoordde geamuseerd dat ze het voorstel in overweging zou nemen. De gelukkige 'Engelse jaren' eindigden met een dubbele tra gedie. Een bevriende Tjechi- sche student verongelukte in Turkije en Clintons beste stu dievriend, Frank Aller, pleegde zelfmoord bij terugkeer in Ame rika. Om niet naar Vietnam te hoeven... FOULA Vissers die met moeite hun kostje bijeen scharrelen op Foula, een van de meest geïsoleerde eilan den van de Shetland-archi- pel, dreigen de dupe te wor den van een weinig efficiënt beleid rond de aanschaf van een nieuwe veerboot. Na negen jaar en anderhalf mil joen pond (ruim vier miljoen gulden) aan investeringen in een nieuwe pont zitten de ei landbewoners opgescheept met een boot die zij niet vertrouwen en die „het niet goed doet". De affaire is voor de Shetland-be- woners in het algemeen, naza ten van de vikingen, een gênan te aangelegenheid. Voor de ruwweg veertig bewoners van Foula is de affaire evenwel er ger: zij worden door de gang van zaken in hun bestaan be dreigd. Breekbare relatie Foula, vijf kilometer lang en nog geen vijf kilometer breed, zonder bomen, met een open oceaan ten noorden, ten westen en ten zuiden, onderhoudt een uiterst breekbare relatie met de rest van de wereld. De telefoon verbinding is kwetsbaar en de kleine vliegtuigjes die er kun nen landen blijven vaak aan de grond vanwege mist en harde wind. De bewoners zijn bij slecht weer voor hun contact met de andere Shetland-eilanden en de vaste wal op de veerboot aangewezen. Die boot moet, gezien het vaak gure weer en de hoge zee, aan hoge eisen voldoen. De eilandbewoners hadden ja renlang een eigen boot, die als thuishaven Foula had. Het re gionaal bestuur van de Shet land-eilanden kwam echter op een gegeven moment tot de con clusie dat het ontbrak aan vol doende middelen om deze dienst te blijven subsidiëren. De boot kreeg voortaan als thuishaven Walls, op het groot ste eiland, Mainland. De bewoners van Foula wilden toen een nieuwe veerboot, een verlengde steiger en een nieuwe kraan, ten dele om meer bezoe kers te trekken. De Eilanden- raad besloot in 1983 voor de nieuwe faciliteiten geld be schikbaar te stellen. Inmiddels bezit Foula een we pier en een nieuwe 1 maar geen boot. De drie j laat afgeleverde pont blijk voudig niet opgewassen de 32 kilometer veelal ru\' die Foula van Walls scheii boot werd na een proef vorig jaar november, al „mooi-weer-watertaxi" lificeerd en is sindsdier meer uitgevaren. Kapseizen Kenny Henry, stuurman reddingsboot, zegt dat df miniumboot draaide, zodi wind van achteren kwam,; hij dwars op de golven kwi liggen en kans liep te kf zen. George Sutherland, I zeezaken van de Eilanden stelt in zijn officiële rappoi na alle betrokkenen vj woordelijk: de eilandbewc de ontwerpers, de bouwei geringsfunctionar i ssen raadsleden. Jim McCaig, ontwerper het scheepsbouwkundige nieursbureau G.L. Watso dat het ontwerp tot stam gekomen in samenwerkini verscheidene raadsleder Rob Holbourn, de kapitei; de veerboot. Holbourn ze[ hij een geheel ander on' had bepleit, waarin de ni werd gelegd op veilighei bouwkundige afdeling vi Eilandenraad wilde evi vooral een snelle boot. Gramschap De bewoners waren woi dat zij de zwarte piet k toegespeeld en gaven een rapport uit waarin zij uit king gaven aan hun gram en bezorgdheid. Maggie therch, verpleegster en ei resse van een kleine boe op Foula, klaagt dat haa torderbedrijfje voor bi over de kop is gegaan omi veerbootmaatschappij vaste tijden voor de ovei kon garanderen. Zij wijst vendien op dat de vast plaats van de boot op moet zijn, omdat alleen i manier een arts kan word haald als er geen vliegtui landen. „Zonder onze eigen pont nen we net zo goed van vertrekken", is haar soi conclusie.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 6