OMTEBEWAREN /redesbemiddelaars louden vast aan eenheid 5 •ory's zitten serieus met lonty Python-mysterie Buitenland Palestijnen vragen inzet bij vredesoverleg Belastingen strijdpunt Duitse politiek DA'S NOU SEXFILMS BEDERVEN JAMMER llliy DE PRET li BEDM Fraude bij verkiezingen in Cameroun Bulgaarse regering gevallen Leidse Courant donderdag 29 oktober 1992 Ihulp voor GOS 'O In Tokyo is vandaag een tweedaag- iternationale conferentie over noodhulp twaalf voormalige Sovjetrepublieken be ien. Vertegenwoordigers van meer dan ig staten en meer dan tien internationale nisaties bespreken op de Conferentie over Rb aan de Nieuwe Onafhankelijke Staten n de wijze waarop de langere termijn hulp ii ganiseerd moet worden. Japen heeft 100 jen dollar uitgetrokken voor nieuwe nood- aan de voormalige Sovjetrepublieken die r et GOS vormen. De waarnemend minister buitenlandse zaken van de Verenigde Sta ll Lawrence Eagleburger, kondigde aan dat ithington 260 miljoen dollar (420 miljoen beschikbaar stelt voor voedselhulp en liljoen dollar (22 miljoen gulden) voor me- e ïehulp. Crisis in Japanse regeringspartij TOKYO Binnen de Liberaal-Democra tische Partij (LDP), die Japan al 37 jaar ononderbroken bestuurt, is sinds giste ren sprake van een ware crisis. In de machtigste factie binnen de LDP is het tot een scheuring gekomen naar aanlei ding van de vraag wie de opgestapte Shin Kanemaru moet opvolgen. De scheuring vormt een bedreiging voor de regering van premier Kiichi Miyazawa, die als lei der van een van de kleinere facties slechts met forse steun het ambt van premier kan vervullen. Waarnemers waarschuw den de afgelopen dagen dat een verdere splitsing van de liberaal-democraten Ja pan in een crisis kan storten. WASHINGTON - Arabi sche en Israëlische onder handelaars hebben gisteren somber de balans opgemaakt van een jaar vaak vruchte loos overleg. De Palestijnen hebben alle partijen bij de besprekingen gevraagd zich opnieuw uit te spreken voor werkelijke voor uitgang binnen drie maan den. In Washington werden de bilaterale besprekingen tussen Israël en de Arabische landen opgeschort tot 9 no vember. Na de laatste ge sprekken overzagen de afge vaardigden in een bespiege lende bui een jaar van onver vulde beloften sinds de histo rische Midden-Oostenconfe rentie in Madrid op 30 okto ber 1991 hen voor het eerst samenbracht. In de besprekingen, waarin Israël overleg voert met Syrië, Jordanië en een gezamenlijke delegatie van Libanon en Pa lestijnen uit de bezette gebie den, is de eerste fatale termijn niet gehaald. In Madrid werd nog gezegd dat de Palestijnen in de bezet te gebieden binnen een jaar voorlopig zelfbestuur moes ten krijgen. De Palestijnse woordvoerster Hanan Ashra- wi riep Rusland en de Vere nigde Staten, de co-sponsors van de besprekingen, op nog eens de doelstellingen en re gels van het proces vast te stellen en een actievere rol te spelen. De vertegenwoordigers van Israël en Libanon constateer den naar aanleiding van de onrust in Zuid-Libanon deze week dat zij van mening ver schillen over de veiligheidszo ne die Israël in dat gebied heeft ingesteld. Taylors rebellen bij Monrovia MONROVIA - De rebellen van Charles Taylor zijn volgens hulp organisaties opgerukt tot vijf kilo meter van het centrum van de Li beriaanse hoofdstad Monrovia. Soldaten van de Westafrikaanse vredesmacht raakten bij de aanval van Taylors troepen gewond. De rebellen kregen een fabriek in handen die aan de rand van het moerasland staat. Het is voor het eerst sinds het begin van de bele gering op 15 oktober dat de rebel len een gebouw in handen krijgen. Vanuit de fabriek kunnen zij de stad met raketten bestoken. Iers kabinet wankelt DUBLIN De dagen van de Ierse rege ring lijken geteld nu premier Albert Rey nolds zich laatdunkend heeft uitgelaten over de leider van de partij waarmee hij regeert. De regering beschikt in het par lement over een meerderheid van welge teld één zetel. Als „roekeloos, onverant woordelijk en oneerlijk" beschreef pre mier Reynolds gisteren het gedrag van zijn coalitiepartner, de Progressief-De- mocraten. Hierop hadden vele Ierse kranten berich ten op de voorpagina in de trant van: 'Hoe lang nog?'. De betrekkingen tussen de premier en de Progressief-Democra- ten waren al erg belast door een referen dum over abortus. Daar komt nu een ru zie over vlees overheen. ei,GRADO/GENEVE - 01 internationale vredesbe- ,0 delaars Cyrus Vance sl) en Lord Owen (EG) aj>en gisteren in Genève j ieel hun plannen gepre mieerd voor een nieuwe pidwet voor Bosnië-Her- vina. H n emiddelaars, die samen de if esconferentie over het >t malige Joegoslavië voorzit- it zeiden geen voorstander te lojvan scheiding van Bosnië rsp etnische lijnen. Wel staan >n zergaande decentralisatie ua met een zwak centrum, ts mtwerp werd eerder al ver- tyen door de Servische leider geosnië, Radovan Karadzic. De Kroatische leider in Bosnië, Mate Boban, die wordt ge steund door Zagreb, staat even eens afwijzend tegenover het plan en wil scheiding langs de etnische lijnen. Diplomaten zei den dan ook dat het plan vrijwel raat dat zich wil bevrijden van het koloniale juk". De Serviërs in Bosnië hebben reeds 70 pro cent van het grondgebied in handen en de Kroaten 20 pro cent. De moslims controleren slechts enkele steden en gebied- zeker verworpen zal worden jes. De door moslims geleide door de Servische en Kroatische nationalisten die al onafhanke lijke staten hebben uitgeroe pen. Radio Tanjug, die door gaans het standpunt van de Servische regering weergeeft, reageerde in een eerste reactie negatief op het plan dat voor ziet in handhaving van de een heid van de republiek. Het pers bureau verwijt de internationa le gemeenschap dat zij Bosnië een constitutie wil opleggen om een protecto- Bosnische regering is wel voor stander van één seculiere ster ke gedecentraliseerde staat. Vance en Owen, die in met Joegoslavische leiders over het ontwerp spraken, willen Bosnië verdelen in zeven a tien autonome regio's met een zwak regeringscentrum. Het centrale leiderschap, dat roterend in handen zou moeten komen van de verschillen etnische bevol kingsgroepen, krijgt volgens het voorstel alleen buitenland se zaken en defensie te beheren. De lokale regeringen zouden zaken als onderwijs, gezond heid en politie onder controle krijgen. Een centraal lichaam moet toezien op de naleving van de rechten van de mens en voor koming van etnische discrimi natie. Buitenlandse waarne mers benoemd ^loor de VN zou den in deze „waakhond"-orga- nen zitting moeten nemen. Intussen is de situatie in Bosnië dramatisch, aldus Radio Za greb. Er wordt rond de steden Jajce en Bihac opnieuw gevoch ten en de strijd werd juist erger op het moment dat de vredesbe- middelaars met hun nieuwe grondwet kwamen. In Bihac werd een ziekenhuis getroffen door granaten. K-aanslag ieiiren in Zuid-Oost-Turkije bewaken een trein die na een aanslag door de strijders van de Turkse Kur- e Arbeiderspartij (PKK) ontspoord is Daarbij kwamen twee mensen om het leven en vielen tiental- twonden Het Turkse leger heeft inmiddels 20 000 man de grens met Noord-lrak over gestuurd om [K-strijders uit hun bases in het bergland te verdrijven. foto ap Jeltsin verbiedt garde parlement en Reddingsfront MOSKOU De Russische pre sident Boris Jeltsin is in het of fensief gegaan tegen zijn con servatieve tegenstanders. Gis teren verbood hij in twee decre ten de garde van het parlement, die onder gezag van de conser vatieve parlementsvoorzitter Roeslan Chasboelatov staat, en het afgelopen zaterdag opge richte Front van Nationale Redding van communisten en nationalisten. Op verzoek van Jeltsin komt volgende week de Veiligheidsraad bijeen, het hoogste adviserende orgaan van de president. Aan de orde zullen „vier belangrijke kwes ties" komen. Krachtens het de creet over de parlementaire garde worden „garde-formaties die niet onder het bevel staan van de president of het ministe rie van binnenlandse zaken tot illegale gewapende groepen verklaard", verklaarde een pre sidentiële woordvoerster. Het' verbod op de garde volgt daags nadat zij had gepoogd het ge bouw te bezetten van Izvestija. Het parlement probeert deze hervormingsgezinde krant, voorheen het orgaan van de Sovjetregering, al weken in handen te krijgen. Na lange on derhandelingen verliet de garde het gebouw, dat nu onder con trole staat van de Moskouse po- Minister Norbert Blüm van arbeid en sociale zaken staat op zijn handen tijdens een feest ter omlijsting van het CDU-congres in Hannover. foto: ap Idoor FRANS W1JNANDS DUSSELDORF - Sparen, kor tingen in de sociale voorzienin gen en belastingverhogingen. Met die even duidelijke als ver velende boodschap zijn de CDU-partijdagen in Düsseldorf gisteren geëindigd. De Duitse minister van financien, tevens voorzitter van de Beierse zus- litie. In een ander decreet gaf ter-partij CSU, Theo Waigel Jeltsin de ministers van justitie hield tegenover de kritisch luis- icHB VAN HUET '°tDON Is het de hond Inet zijn staart kwispelt wispelt de staart met de Ifl? De vraag lijkt een ab- 1 Monty Python-mysterie ik* is het niet. Het zijn de Se Conservatieven die er 'O^us mee zitten, ldj premier Major en de dp kan het niet zo zijn dat van Euro-sceptische de hele opzwiept. Maar de staart denkt daar an- er over en eist vrijheid van sl^jond is losgelaten door mi- nêjr van binnenlandse zaken 'ek^eth Clark, een uitgespro- ur^erdediger van het Verdrag en9Maastricht. Clarke, een LVPÜe sterke figuren in pre- ïn 1 Majors zwalkende kabi- Brgerde zich aan het luid- terlige geblaf van dertig, mis- ycrfn veertig, 'backbenchers' °l8ch maar niet wensen neer IVfegen bij de voorgenomen ac«atie van het verdrag. Pre- nk« Major wil de zaak in het thuis hebben vóór de EG- derfan 11 december in Edin- leiji die de afsluiting vormt 't iet tijdelijke Britse voorzit- er hap. Het zou zijn positie ezltafel zoveel geloofwaardi- ïsh'iaLen. I e?ns Clarke is het onwerke- seIïat een luidruchtige min- "eneid binnen de partij de jlar'derheid een ongewenste verEuropese opstelling dic- itba die de toekomst van het kan schaden. In de door- zwijgende meerderheid binnen de partij heerst toene mend ongenoegen over het ge krakeel. Meer dan 260 Conser vatieven staan achter premier Major. Hugh Dykes, een pro- Europese backbencher, wint er geen doekjes om: „De overgrote meerderheid van gematigde To ry's heeft genoeg van de excen trieke rechtervleugel die nog steeds treurt over het ter ziele gaan yan Thatcher". Teruggekomen Premier Major is inmiddels te ruggekomen op zijn dreigement nieuwe verkiezingen uit te schrijven wanneer de dissiden ten zich niet naar zijn wil schik ken. De premier verkeert niettemin in een delicate positie met een kamermeerderheid van slechts 21 stemmen. Ook met de toegezegde steun van de Liberaal-Democraten riskeert hij opnieuw gezichtsverlies na de affaires Mellor, sterling, de economische politiek en de mij nen. Vandaag beraadt het kabi net zich over de bewoordingen van de cruciale (vertrouwens- )motie van aanstaande woens dag die het debat over Maas tricht moet voorbereiden. Over de noodzaak van die motie wordt in Conservatieve kring overigens getwijfeld. Tactisch leek het een sterke zet van Ma jor om zijn autoriteit over de partij te herstellen. Maar de taaie oppositie van de backben chers heeft zijn positie toch ver zwakt, ook al wint de premier de stemming. Op een persconfe rentie in Londen zei Major gis teren vol vertrouwen te zijn over een goede afloop. De kans dat hij vervroegd naar de stem bus gaat is nihil. Het opper machtige 1922 Comité binnen de partij zal hem daar zeker van afhouden en desnoods onttro nen. Verkiezingen bij de huidi ge stemming in Groot-Brittan- nië zou politieke zelfmoord zijn. Minister van buitenlandse za ken Douglas Hurd waarschuw de zowel Tory-rebellen als de Labour-oppositie niet te probe ren de regering ten val te bren gen met Maastricht. Labour zou blijk geven van 'negatief, opportunisme' en 'een koers wijziging .van 180 graden' in dien de traditioneel pro-Euro- pese partij haar principes zou verloochenen, aldus Hurd. Het niet wellicht helemaal opportu ne verwijt van koerswijziging oogstte een daverend gelach van- de oppositiebanken. De nieuwe Deense voorstellen, noemde Hurd „een belangrijke stap voorwaarts". Het Labour-schaduwkabinet heeft zich inmiddels beraden over de te volgen tactiek. Plaatsvervangend partijleid ster Margaret Beckett achtte het „zeer waarschijnlijk" dat de fractie woensdag tegen de rege ring stemt hoewel men in prici- pe pro-Maastricht is. „We zit ten met een regering aan flar den en ons wordt nu gevraagd diezelfde regering te prijzen...", schamperde Beckett. Oud-par tijleider Neil Kinnock was dui delijker: „Als de regering zijn hoofd op de rails wil leggen moeten we daar in het landsbe lang overheen rijden". Paddy Ahsdown, leider van de Libe raal-Democraten, richtte zijn pijlen op zowel de stuurloze re gering als het 'principeloze' La bour, maar bevestigde een voor bereidende Maastricht-motie te zullen ondersteunen. veiligheid opdracht Front van Nationale Redding te ontbinden om de „grondwette lijke structuren" van de Russi sche Federatie te beschermen. Het Front schendt de Russische terende kanselier en een volle zaal CDU-afgevaardigden het been stijf: vóór 1995 komen er geen belastingverhogingen. „Wie daarover praat miskent de conjuncturele werkelijk- grondwet met zijn oproep het heid", aldus Waigel. bestaande machtsstelsel omver Sparen is de boodschap, en wie te werpen, zei Jeltsin maandag al meteen over hogere belastin- al. gen begint verliest al gauw de lust om serieus te besparen. Het CDU-congres ging in meer derheid akkoord met de finan ciële voorstellen van het partij bestuur, hetgeen betekent dat het kabinet vanaf vandaag al kan gaan sleutelen aan de over heidsuitgaven en de begroting voor volgend jaar. Het kan niet anders of het komt voor de Duitsers in de komende jaren tot 'pijnlijke prioriteiten' om het hoofd te bieden aan de DDR-schuldenerfenis van zo'n 400 miljard mark. 'De Duitsers leven boven hun stand', meen de CDU-bondsdagfractieleider Schauble in Düsseldorf. Sparen alleen is volgens hem niet ge noeg om veertig jaar verdeeld heid en socialistische overheer sing ongedaan te maken. Wai- gels verzet tegen belastingver hogingen betekent een steun in de rug voor die CDU-politici die' bang zijn dat snelle belasting verhogingen tot stemmenver lies zullen leiden bij de algeme ne verkiezingen in 1994. Nu al roept de sociaal-democratische oppositie dat de CDU zich bij herhaling schuldig maakt aan 'belastingleugens'. Kohl trad na de laatste verkiezingen als kanselier aan met de belofte dat er in deze zittingsperiode geen belastingverhogingen zouden komen. Waigel verdedigde ove rigens de wijze waarop de mo netaire unie tussen de beide Duitslanden bij de hereniging meteen en compleet werd door gevoerd. Ook coalitie-genoot FDP liet bij monde van voorzitter graaf Lambdsdorff weten dat er over belastingsverhogingen vóór 1995 niet te praten valt. Duitsland demonstreert opéén Beier na BONN - Eindelijk loopt Duits land te hoop. 'Het wordt tijd', is het zelfkritische motto waar mee een groot aantal organisa ties in Bonn de burgerij oproept mee te lopen in een demonstra tie tegen de aanhoudende bui tenlander-vijandigheid in de Bondsrepubliek. Dat moet de 14e november gebeuren. Daarvoor, op zondag 8 novem ber, vindt in Berlijn een lande lijke manifestatie plaats om de buitenlanders in Duitsland en het bedenkelijk toekijkende buitenland te tonen dat de Bondsrepubliek, ondanks straatgevechten en molotov cocktails, de mensenrechten in eigen land ten koste van alles wil verdedigen. Het wordt in derdaad tijd, dat (top)politici en burgers daartoe eens de straat op gaan. Hoewel er de afgelopen tijd tal van kleinere demonstra ties zijn gehouden, en hoewel alle politici herhaaldelijk de aanslagen op vluchtelingen en asielzoekers in Duitsland als een schandvlek hebben veroor deeld, ontbrak het tot nu toe bijna pijnlijk aan een openlijke, massale betoging met de presi dent en de kanselier voorop. Nu het er eindelijk van lijkt te komen is het des te merkwaar diger dat de Beierse minister president Max Streibl luidkeels heeft laten weten niet mee te zullen lopen in die Berlijnse stoet. Hij vindt zo'n demonstra tie 'een teken van hulpeloos heid en geen vervangend mid del voor moedig ingrijpen'. Wat zou Beierse Max onder dat laat ste verstaan? Onwillekeurig denk je dan aan de manier waarop hij fluitende demon stranten bij de economische Wereldtop, onlangs in zijn hoofdstad München, zeer hard handig in elkaar liet slaan. En je denkt aan zijn voorstellen om de politie te versterken met een soort 'vrije-tijds sheriffs'. Streibl is een man van orde en gezag. Een karakteristieke, ras zuivere Beier,die zelfs Duitsers met een ander accent al half- buitenlands vindt. Een Beier, zo wordt wel eens beweerd, is de mislukte poging van de Lieve Heer om uit 'n Pruis een Oos tenrijker te maken. De Beieren reserveren hun blauw-witte pa radijs het liefst voor zichzelf. Buitenlanders zijn er welkom als goedkope arbeidskrachten, als royaal bestedende toeristen en als passanten. Voor de rest: luiken dicht. „Als we straks meer dan hon derdduizend mensen in Berlijn bijeen krijgen, kunnen we die ene bus uit Beieren wel mis sen", reageert een van de orga nisatoren hoopvol-lakoniek. PAPA WORDT MAMA DEZE MAN IS DRIE MAANDEN ZWANGER EEN lAUIS IN JE BROOI EN WAT JE VERDER IN JE VOEDSEL KUNT VINDEN WASHINGTON - Bij de presi dentsverkiezingen in Came roun op 11 oktober is volgens Amerikaanse waarnemers op grote schaal gefraudeerd. Der tien deskundigen van het Na tionale Democratische Insti tuut voor Internationale Aan gelegenheden in Washington twijfelen dan ook aan de uitslag van de verkiezingen, zo ver klaarden zij gisteren. De verkiezingen waren „vrij noch eerlijk", aldus Brian At- wood, de directeur van het in stituut. President Paul Biya, die als overwinnaar uit de bus kwam, had hoge ambtenaren blijkbaar opdracht gegeven een voor hem gunstige uitslag veilig te stellen. Zo verschenen in een kiesdis trict alle 5856 kiezers die allen voor Biya stemden. Er waren ook „spook-districten" waar op papier uitslagen van waren maar die onvindbaar bleken. Maar alleen de Camerouners kunnen over het verkiezings proces oordelen, stelde het in stituut. Premier Filip Dimitrov steekt zijn hand omhoog tijdens een stemming in het Bulgaarse parlement. foto: epa SOFIA De niet-communistische regering van Bulgarije is giste ren afgetreden. Het parlement verklaarde met 120 tegen 111 stemmen geen vertrouwen meer te hebben in de regering. De afge vaardigden van de (ex-communistische) Socialistische oppositie kregen daarbij steun van de Beweging voor Rechten en Vrijheden» (MDL) van de etnische Turken. Tijdens het debat werd de regering ervan beschuldigd dat zij er niet in was geslaagd de ineenstorting van de economie te voorkomen. Ook werd zij bekritiseerd wegens vermeende wapenverkopen aan het vroegere Joegoslavië. Premier Filip Dimitrov bood zoals vereist door de grondwet direct na de stemming het ontslag van zijn minderheidsregering aan, die be staat uit leden van de anti-communistische Unie van de Democra tische Krachten (UDF). President Jelio Jelev moet een formateur benoemen die wordt voorgedragen door de UDF. De motie van wantrouwen was het sluitstuk van een politieke crisis die al enkele maanden duurt en in de loop waarvan de regering zich keerde te gen de MDL, de vakbonden, de kerk, de pers en zelfs het staats hoofd, hoewel Jelev zelf een van de oprichters is van de UDF.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5