nvoering van Bmpobeurs wordt :n grote chaos' Minder forse bezuinigingen op stadsvervoer Geen plaats meer voor provincies Binnenland Al-bemanning ndelde correct' Nederlands kind eerste griepgeval in Europa Kamer tegen strenger mestbeleid in 1994 Poreuze kunststof helpt voetbalknie 3STBANK AI O Leidse Courant "i donderdag 29 oktober 1992 i *j IZALEM - De bemanning van het vrachtvliegtuig dat 4 oktober neer- op de Amsterdamse Bijlmermeer, correct gehandeld en had de ramp innen voorkomen. Zo luidt de con- van een voorlopig rapport van een sche regeringscommissie, dat giste- gepubliceerd. In het rapport laat de ssie kritiek doorschemeren op de i andse luchtverkeersleiding. Een b voerder van het ministerie van ver- n waterstaat in Den Haag, die ook e namens de Rijks Luchtvaartdienst, q jgst verbaasd te zijn over het onder- s n het rapport. Er is op het ministe- ts over bekend. Agenten geschorst bij Warmoesstraat AMSTERDAM De Amsterdamse politie heeft vijf politiemensen geschorst wegens wangedrag. Het vijftal, een vrouw en vier mannelijke hoofdagenten, is afkomstig van het bekende bureau Warmoesstraat. De groep wordt beschuldigd van dronken schap onder diensttijd, onbeschoft en agressief gedrag tegenover het Amster damse publiek. Ook zouden de agenten ar restanten hebben bedreigd en mishandeld. Politiewoordvoerder K. Wilting ontkent dat laatste overigens. „Het gaat niet om strafbaar gedrag, maar om voor de politie onwaardig gedrag". Het rapport dat over het vijftal is opgemaakt, ligt bij de korpslei ding. Op korte termijn wordt over verdere stappen tegen deze groep beslist. ZWIJNDRECHT Het griepvirus heeft de kop weer opgestoken. Een jongetje van anderhalfjaar uit Zwijn- drecht blijkt de eerste patiënt in Europa die dit seizoen geveld is door het griepvirus. Overigens is het jongetje inmiddels weer ontslagen uit het ziekenhuis. Volgens directeur dr. M. Sprenger van het Nationaal Influenza Centrum heeft de griep dit jaar vroeg toegeslagen. Vo rig jaar deed het eerste geval zich half november voor, zo deelde hij gisteren mee. Het gaat om Influenza A, het virus dat gewoonlijk in de wintermaanden opduikt. Het griepvaccin biedt overigens wel bescherming te gen dit type virus. Tot nu toe circuleren vooral ver- koudheidsvirussen die dus verschillen van het griepvi rus, aldus Sprenger. In Frankrijk zijn woensdag twee gevallen bekend geworden van Influenza B, die ge woonlijk vooral in het voorjaar toeslaat. Celstraf geëist voor fraude met wijn DEN BOSCH - Tegen een wijnverkoper uit Heesch is gisteren voor de rechtbank in Den Bosch twee en een half jaar gevange nisstraf geëist omdat hij goedkope Zuidafrikaanse wijn voor duurdere Argentijnse zou hebben verkocht. De wijnhandel van de 53-jarige verdachte leverde aan diverse supermarktketens. Volgens officier van justitie mr. J. Pieters vond alle fraude plaats onder leiding, in opdracht, en ten bate van verdachte. In totaal zou voor een miljoen gulden zijn gefraudeerd met de dou ane, de belasting en de EG als slachtoffers. Officier Pieters had slechts één frauduleuze zending ten laste gelegd, maar hij be weerde dat er op dezelfde wijze vele partijen wijn rechtstreeks uit Zuid-Afrika waren binnengekomen. Onderzoek in Argenti nië leerde dat daar nooit handel was gedreven met verdachte zo als uit onder meer valse facturen moest blijken. Raadsman mr J. Boone zei dat er onvoldoende aanwijzingen waren voor kwa de trouw bij zijn cliënt en dat „koste wat het wil" naar een slui tende aanklacht was toegewerkt. Uitspraak over veertien da gen. DEN HAAG - Een meerderheid in de Tweede Kamer van CDA, WD en SGP is tegen het eerder verscherpen van nor men voor uitrijden van mest. Minister Bukman van Land bouw wil vanaf 1994 de norm voor fosfaat op grasland met 12,5 procent verlagen. Dat is een jaar eerder dan gepland. Volgens CDA-kamerlid Van Noord ondergraaft de vervroeg de verscherping van de normen het draagvlak van het mi lieubeleid onder de boeren. Hij was in zijn algemeenheid toch al niet te spreken over de wijze waarop dit kabinet het landbouwbeleid uitdraagt. „Afbouw van rijksbijdragen, te weinig geldmiddelen voor nieuw beleid en toenemende re gelgeving staan een groter draagvlak in de weg", aldus Van Noord. De minister zal op korte termijn uitsluitsel geven over de vraag of de mestnormen inderdaad in 1994 al aange scherpt zullen worden. Hij wil de norm voor fosfaatuitstoot op grasland terugbrengen van 200 naar 175 kilo per hectare. identen brstander iselectie [CHEDE De kwaliteit Jet hoger onderwijs kan ,7 worden als de universi- 1 studenten mogen se- (en, vindt ruim de helft je studenten. -eier denkt meer dan de ta van hen dat hun kans ;0 n baan toeneemt, als er meer studies een stu- jnstop zou komen. Dat uit een enquête die de ..>e Socialisten en de stu- mvakbonden hebben h id en onder 402 studen- 6(m Leiden, Utrecht en hede. De enquête is gis- gepresenteerd bij een issiebijeenkomst met ster Ritzen in Enschede, litkomsten van de en- soms verrassend. Zo !t jn veel alfa-studenten t studie te makkelijk. Nog tien procent vindt de e ie te moeilijk. Over de v n het onderwijs iben de studenten weinig Q ihten. De massaliteit van w/erwijs bevalt 50 pro- e s/echt. Opvallend is ook et beleid van minister bij veel studenten op jke bijval kan rekenen, lerde vindt de beper- de studiefinancie- ;ot vijf jaar (de cursus- dus een jaar) geen pro- Vooral de jongere- zien dit niet als een be- lering. De 'tempobeurs' juist bij de ouderejaars UTRECHT De harde con frontatie met de politie van Den Haag ligt nog vers in het geheugen. Het protest tegen de plannen van onderwijsmi nister Ritzen beleefde daar vorig jaar een hardhandige finale. Daarom heeft de stu dentenvakbond LSVb voor de demonstratie van morgen gekozen voor Utrecht. „Ik wil geen beelden van bloe dende mensen op televisie", legt LSVb-voorzitter Simone van Geest uit. „Daar gaat het niet om. De korting op de stu diefinanciering moet na afloop onderwerp van gesprek zijn". De klachten over de studiefi nanciering zijn inmiddels een vertrouwd fenomeen. Net als het bokbier komen demonstra ties tegen nieuwe ingrepen elk najaar terug. Centraal tijdens de bijeenkomst in Utrecht staat de tempobeurs. Door de komst van zo'n tempobeurs wordt stu diefinanciering verbonden met studieresultaten. Bij onder maatse prestaties verandert een beurs in een lening. Een fi nanciële prikkel om de vaart er in te houden, aldus het ministe rie, dat de wijziging volgend jaar wil doorvoeren. In Zoeter- meer spreken de ambtenaren van studievoortgangscontrole; het woord tempobeurs is op be vel van de minister uit het voca bulaire geschrapt. De studentenvakbond LSVb ziet de plannen als de zoveelste verkapte bezuiniging op de on derwijsuitgaven. De begroting van volgend jaar gaat uit van honderd miljoen gulden aan op brengsten. Simone van Geest: „Het klinkt natuurlijk heel re delijk allemaal. Uitgangspunt is dat iedereen moet werken voor zijn ge.ld. Dat vinden wij ook. Maar studiefinanciering mag niet worden gebruikt als instrument om mensen sneller te laten studeren. De studie beurs is immers een sociaal recht, een voorziening voor kos ten van studie en levensonder houd. Eisen over studievoort gang passen daar niet bij". De 23-jarige vakbondsvoorzit ter voorziet dat de tempobeurs bovendien een averechts effect zal hebben. Uit vrees voor een torenhoge studieschuld kiezen studenten straks meer dan nu voor de veilige weg, is haar overtuiging. „Wie kiest er nog voor een technische studierich ting, wanneer je schuld in geval van vertraging kan oplopen tot dertienduizend gulden per jaar. In het ergste geval heb je na af loop van je studie een studie schuld van een ton. Ik geloof dat zulke bedragen voor som mige mensen zelfs aanleiding zijn om maar helemaal te stop pen. Het risico wordt gewoon te groot. Dat kan nooit de bedoe ling zijn". Studiebegeleiding „Als de minister iets wil doen aan de kwaliteit van het hoger onderwijs, kan hij beter de pro blemen aanpakken op de hoge scholen en universiteiten. Een betere studiebegeleiding kan de motivatie van studenten verbe teren. Daar wordt veel te wei nig aan gedaan. In Rotterdam, waar ik studeer, heeft één stu diebegeleider elfhonderd men sen onder zijn hoede. Veel stu denten lopen met hun ziel on der de arm. Je moet het zelf maar zien te rooien". Volgens de vakbond kleven er ook praktische bezwaren aan de invoering van de tempo beurs. Simone van Geest voor spelt een chaos bij de Informati seringsbank. De gevolgen van eventuele fouten bij de registra tie, voor menige student en ou der geen onbekend verschijn sel, zullen straks extra zwaar aankomen. „Voor een goede re gistratie moeten de onderwijs instellingen beschikken over een degelijke studievoortgangs controle. Daar is op dit moment op veel universiteiten geen sprake van. De verwezenlijking daarvan kost Ritzen vast en ze ker handenvol geld". Behalve de tempobeurs vallen ook andere voorstellen uit de begroting van volgend jaar slecht bij de vakbond. Zo heeft de LSVb grote moeite met de verhoging van het collegegeld van studenten boven de 27 jaar van 1950 gulden tot 3150 gul den. Voor deze groep wordt stu deren zo langzamerhand onmo gelijk, concludeert de studen- tenbond. Ook is er de beperking van de studiefinanciering voor de mensen die na een studie aan het middelbaar beroepsonder wijs overstappen naar het ho ger beroepsonderwijs. Zij heb ben voortaan recht op vijf jaar studiebeurs. Hij dendert maar door, om schrijft Simone van Geest kort de activiteiten van de minister. Zijn veelgeprezen bereidheid tot gesprekken met studenten levert naar haar mening in de praktijk weinig op. „Een vriend van me trok eens een mooie ver gelijking tussen Deetman en Ritzen. Deetman probeerde de kikkers in een teil kokend wa ter te stoppen. Dat zorgde voor hevige protesten. Ritzen start met water van een aangename temperatuur, maar voegt keer op keer wat kokend water toe. Het resultaat is uiteindelijk hetzelfde: het kookpunt is nu weer bereikt. Ritzen is moeilijk aan te pakken, juist omdat hij zo aardig is in de persoonlijke omgang. Dat is eigenlijk een probleem". GRONINGEN - Toepassing van poreuze kunststof is moge lijk een oplossing bij meniscus letsels (voetbalknieën). Dat wij zen proeven bij honden, konij nen, geiten en ratten uit. Mis schien is het ook mogelijk om een volledige meniscus te ver vangen door een prothese. Dat schrijft drs. J. Klompmaker in zijn proefschrift waarop hij vol gende week woensdag aan de Groningse universiteit promo veert tot doctor in de genees kunde. Knieblessures zijn vaak het begin van jarenlange ellen de. Een gescheurde meniscus wordt vaak behandeld door een gehele of gedeeltelijke verwijde ring van dit lichaamsdeel. Aan gezien de meniscus een belang rijke functie heeft bij de bescher ming van het gewrichtskraak been van de knie, veroorzaakt verwijdering op lange termijn grote problemen. Klompmaker komt tot de volgende oplossing. Hij haalt een stukje uit de me niscus waarvoor hij een poreuze kunststof in de plaats zet. Daar na blijkt door de kunststof heen vaatrijk weefsel te groeien. Op den duur vormt dat weefsel zich om in weefsel dat sterk op me niscusweefsel lijkt. Met deze ex perimenten kon hij twee derde van de scheuren in de meniscus genezen. Volgens Klompmaker lijkt het mogelijk een volledige meniscus te vervangen door een prothese. Hij vond bij een pro these van poreuze kunststof ver gelijkbare resultaten als bij im plantatie van dat kunststof in een klein deel van de meniscus. Weliswaar treedt ook bij een prothese nog enige slijtage op, maar Klompmaker verwacht dat de eigenschappen van de kunststof nog verbeterd kunnen worden. De promovendus ba seert deze resultaten op onder zoek bij proefdieren. Voor de methode bij mensen kan worden toegepast, is nog enig nader on derzoek nodig. luchte Surinamers na tien jaar terug IAAG Leden van het Nederlandse 'comité herdenking êrs 8 december' zullen in Paramaribo aanwezig zijn bij de ifïiciële Surinaamse herdenking van de decembermoorden •2. Onder hen zijn Johnny Kamperveen, zoon van de ver eigenaar Ampie Kamperveen van het radiostation ABC en lla Rambocus, zus van de vermoorde militair Rambocus. I bezoeken hun vaderland voor het eerst sinds hun vlucht Ir geleden. coup van 1980 vermoordden militairen in 1982 vijftien te nders van hun regime. De slachtoffers waren afkomstig uit n van politiek, vakbonden, advocatuur en onderwijs. Sinds- in Nederland en in Suriname (in kleine kring) herdenkin- iouden. Dit jaar is door de Surinaamse regering voor het stemming voor een officiële herdenking gegeven. ADVERTENTIE Daling potheekrente. )e rente van de tbankhypotheken ^enj is gedaald nu vanaf: 2 jaar vast: 8,7(9,2%) 5 jaar vast: 8,5% (9,0%) -4 7 jaar vast: 8,7% (9.2%) 12 jaar vast: 8,7% (9.2%) 'De rentes gelden voor iheken met gemeehte- ptie en maandbetaling Cn haakjes staan de ef- ve rentes vermeld). Voor spaarhypotheken een 0,2% hogere rente. meer weten over de ankhypotheken? 20 - 584 77 77 of haal kier op het postkantoor. 140| 070 Twijfels bij gerechtshof over avondverkoop benzinestations DEN HAAG - Het gerechtshof in Den Haag vindt de maatregel van het ministerie van econo mische zaken, waarmee het pomphouders per januari 1991 werd verboden bepaalde levens- en genotsmiddelen na zes uur 's avonds te verkopen, onduide lijk. Dit blijkt uit een tussenar- rest in een hoger beroep van drie Zeeuwse pomphouders. Het hof vindt dat niet duidelijk is welke produkten pomphou ders 's avonds wel en niet mo gen verkopen. De Algemene Maatregel van Bestuur werd genomen omdat volgens economische zaken de detailhandel steen en been klaagde over oneerlijke concur rentie. Begin vorig jaar verlo ren diverse pomphouders (vere nigd in de stichting Beta) een kort geding dat bij de Haagse rechtbankpresident mr. A. van Delden diende. Volgens de ad vocaat van de stichting dient de indertijd ingestelde regeling geen enkel redelijk belang, om dat er geen goede controle en handhaving van de maatregel door de overheid zou zijn te ga randeren. Bovendien vond de raadsman dat de maatregel niet voldoet aan het gelijkheidsbe ginsel, omdat op luchthavens en NS-stations wel na sluitings tijden allerlei soorten artikelen mogen worden verkocht. Varkenshouders in protest Zo'n vijfhonderd boeren uit de provincies Gelderland en Utrecht heb ben gisteren in Den Haag van de overheid een schadevergoeding geëist omdat zij gedupeerd worden door het vervoersverbod van var kens dat op 8 september is ingesteld vanwege de besmettelijke blaasjesziekte. „Bij ons thuis zitten de varkens bijna in de huiskamer vanwege het vervoersverbod. Wij als boeren durven onze schuren bijna niet meer in", aldus een verontwaardigde demonstrant. De fi nanciële compensatieregeling zoals die nu door de EG is vastgesteld voor geslachte varkens stelt volgens de boeren weinig voor. Het geld komt nauwelijks bij hen terecht. foto: Stephen evenhuis DEN HAAG Voor de pro vincie als bestuurslaag is in de toekomst geen plaats meer. Nadat een CDA-com- missie eerder deze week dit standpunt al innam, bleek gisteren tijdens de behande ling van de begroting van Binnenlandse Zaken dat een Kamermeerderheid vier be stuurslagen afwijst. CDA, WD en D66 zijn voor stander van drie bestuurslagen: het rijk, regionale besturen (die de provincies vervangen) en de gemeenten. De PvdA kiest er voor de provincies wel te hand haven buiten de Randstad, maar in de 'grootstedelijke ge bieden' te komen tot sterke re gionale besturen. Volgens CDA-kamerlid Van der Heijden mogen er maximaal drie bestuurslagen bestaan: naast het rijk en de gemeenten zo'n 20 tot, 25 rechtstreeks ge kozen regi,o-besturen. Binnen acht tot twaalf jaar moet de be stuurlijke organisatie geheel worden vernieuwd, meent Van der Heijden. Het CDA wil haast zetten achter de wetgeving voor de instelling van een zelfstan dig regionaal bestuur voor Groot-Rotterdam, dat volgens de fractie op 1 januari 1995 moet gaan functioneren. De WD is met het CDA voor stander van 'provincievrije' re giobesturen en beperking van het aantal bestuurslagen. Als regeringspartij PvdA dan al leen voor de gebieden rond de grote steden regiobesturen in wil stellen, ontstaat er een zeer onwenselijk 'tweekoppig ge drocht', aldus WD-kamerlid Wiebenga. Ook D66-kamerlid Scheltema- De Nie constateerde binnen de coalitie een tegengestelde be weging. „Het CDA zet zijn vlucht naar vijf en twintig pro vincievrije regio's voort, maar in PvdA-kringen lijkt men aan het terugkrabbelen", zei Schel- tema, die minister Dales van binnenlandse zaken vroeg meer duidelijkheid te scheppen over de positie van de provincies. De bewindsvrouw antwoordt de Kamer vanavond. DEN HAAG Minister Maij denkt er over om in '93 min der fors te bezuinigen op het openbaar stadsvervoer. Als de gemeentelijke vervoers bedrijven geen kans zien om een nog uit de Tussenbalans voortvloeiende bezuiniging van 25 miljoen gulden uit te voeren, dan is de CDA-bewinds- vrouw bereid dat bedrag te ver lagen tot tien miljoen gulden. Het zou de minister te ver gaan als er gedwongen ontslagen moeten vallen om haar doelstel ling te kunnen bereiken. Gisteren vertelde zij dit in de Tweede Kamer tijdens een mondeling overleg over haar begroting voor volgend jaar. Maij heeft van de kant van de vervoersbedrijven al meerdere malen forse kritiek gekregen over de bezuinigingsplannen. Dat heeft haar niet onberoerd gelaten. Het mogelijke gat van vijftien miljoen gulden denkt de minis ter te kunnen dichten door een hogere opbrengst van de kaar tjes. Voor wat betreft de extra bezui- 'Steeds meer signalen van fraude bij Maij' DEN HAAG - Minister Maij van verkeer heeft gisteren in de Tweede Kamer benadrukt waakzaam te zijn op fraude bij het verstrekken van op drachten aan bedrijven waar ex-ambtenaren van verkeer en waterstaat werkzaam zijn. Zij reageerde op opmer kingen van SGP-kamerlid Van den Berg die de laatste tijd steeds meer signalen had gekregen dat 'zeer veel op drachten worden verstrekt aan bedrijven van voormali ge medewerkers van Rijks waterstaat'. „Ik spreek daar geen oordeel over uit. Maar we dienen er wel heel voor zichtig mee te zijn. Elke schijn van belangenverstren geling moet worden verme den", aldus de SGP'er. niging van 25 miljoen gulden in het streekvervoer verwacht Maij dat dit geen problemen op levert. Voor het streekvervoer is door het ministerie een ga rantie ingesteld; na mei '93 blij ven buslijnen waarover per dag minimaal twaalf reizigers wor den vervoerd gewoon functio neren. Meeste bezoekers Ajax zijn 'boeren' AMSTERDAM - Bij thuiswedstrijden van Ajax is het percentage bezoekers dat binnen de agglomeratie Amsterdam woont ten hoogste 35 procent. Het grote aandeel van bezoekers van buiten 'boeren', in het jargon van de Amsterdamse Ajax-supporter blijkt uit.een onderzoek van de universiteit van Amsterdam. Het onderzoek-is verricht in het kader van het milieu-effectrapport voor het nieuwe Stadion Amsterdam, dat gepland is in Amster dam-Zuidoost. De helft tot twee derde van de bezoekers komt met de auto. Voorts blijkt dat het aantal auto's niet evenredig toe- neeemt met het aantal toeschouwers. Bij drukbezochte wedstrij den stapt een deel over van de auto op het openbaar vervoer en ligt de bezettingsgraad van de auto's hoger.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3