Overal bellen zonder draadje Tijdloos zilver goedkoper dan in de winkel Chocoladeknabbelaars contra bonbonbarbaren Vandaag De Dag I c Leidse Courant I donderdag 29 oktober 1992 EENMAAL, ANDERMAAL De yup bestaat niet meer, de draagbare telefoon des te meer. Er is geen houden meer aan. Miljarden keren wordt er ieder jaar gebeld. En steeds meer op straat, in de auto, op de fiets, in het restaurant. Ondernemers ruiken geld en staan te trappelen. door John Stael Er zijn van die rubrieken waar de prijzen op veilingen DOOR aanzienlijk lager liggen dan de vergelijkbare prijzen JAN PlETER voor moderne artikelen in de winkel. Zilver is zo'n GLERUM rubriek. Je merkt op veilingen datje een uitstekend couvert (lepel en vork) kunt kopen voor circa 100 gulden terwijl dat in de winkel al gauw 300 tot 400 gulden kost. En aangezien zilver een tijdloos materiaal is, is aan de buitenkant niet te zien of het couvert uit 1990 of 1890 dateert. Je kunt dat overigens wel exact zien aan de keuren van het zilver. Omdat al het in Nederland vervaardigde zilver uitvoerig gemerkt is. En dat is dan ook meteen één van de aantrekkelijkheden van zilver, door de mogelijkheid alles nauwkeurig te dateren kan het object veel meer gaan leven. Al het zilver gemaakt vóór 1814 heeft een aantal merken: de Nederlandse Leeuw, die aangeeft dat het om zilver van het juiste gehalte gaat; een stadsmerk, dat de stad aan geeft waar het stuk vervaardigd is; het teken van de zilversmid die het stuk gemaakt heeft, en de voor iedere stad Si ^V^:; - mm Biedermeier pasteischeppen, Schoonhoven 1868, gemaakt door Adrianus Kuylenburg. verschillende jaarletter die ook ieder S. V *r~r- m se* jaar verspringt en waardoor je exact .r kunt vinden in welk jaar het stuk "V gemaakt is.Na de Franse tijd, tijdens - het Koninkrijk de Nederlanden krijgt het in Nederland vervaardigde zilver een gehalte teken: een staande leeuw voor eerste gehalte zilver (dat wil zeggen 934 delen zilver op 66 delen metaal), en voor het tweede gehalte teken, een lopend leeuwtje Zilveren broodmand uit de (833 delen zilver op 167 delen fabriek Hooykaas, ™etaalh DaafnaasV'inden.we weer -moo de naam van de maker en de, nu voor oChoonhoven 1938. heel Nederland dezelfde, jaarletter. Nu moeten we ons ook niet helemaal blindstaren op deze keuren want zoals alles vervalst wordt, worden ook keuren vervalst en worden ook soms oude keuren aangebracht op moderne voorwerpen. Zo hebben wij een moderne theepot waar een 18de-eeuwse bodem is ingesoldeerd. Deze lijkt daardoor een stuk ouder dan in werkelijkheid het geval is. Of een dienblad dat ik onlangs tegenkwam waarvoor de keuren dusdanig op een rijtje stonden (terwijl ze meestal over zo'n blad verspreid staan) datje in dit geval kon aannemen dat er wat aan de hand was. En dat klopte ook omdat in dit blad de keuren van een lepel of vork uitgezaagd en in de bodem gesoldeerd waren. Een heel handig boekje met heel veel nuttige informatie, als U ooit zilver tegenkomt op antiekmarkten is 'Nederlandse goud-en zilvermerken' door Elias Voet, waarin alle jaar letters en stadstekens staan afgebeeld. Een volgende keer zal ik in deze column iets vertellen over het soort objecten watje voor relatief weinig geld op veilingen, antiekmarkten en in de handel tegenkomt. Richtprijs En dan nog even wat anders. In deze krant van 16 oktober j.l. staat onder de titel 'Zijbalkon' een column van Frans Happel over zijn ervaring op mijn veiling van 19de eeuwse schilderijen. Een schilderij gecatalogiseerd met een richtprijs van 1500 tot 2000 gulden werd daar verkocht voor 5000 gulden en het bieden werd door mij begonnen met de kreet: „Ik heb een bod van 3200 gulden". Frans Happel, die geïnteresseerd was in dit schilderij voor een bedrag van 2000 gulden verliet kennelijk teleurgesteld de veilingzaal en vraagt zich in zijn column af hoe het mogelijk is dat de veilingmeester begint met een bod van 3200 gulden. Sterker nog hij schrijft: ...„degene die een bod van 3200 gulden deponeerde (gek bedrag overigens), zal vermoedelijk ook niet gelukkig zijn geweest dat zijn eindbieding als begin werd gebruikt. Bestond dat bod eigenlijk wel of wilde de eigenaar voor minder zijn Poggenbeek niet kwijt? Mogelijk, maar wat heeft een belangstellende dan aan een richtprijs? Leuk hoor zo'n veiling. Als je het snapt, tenminste". Wel nu, het antwoord op beide vragen is snel gegeven en als de heer Happel de moeite genomen had even met mij te bellen of een seconde na te denken had hij er ook zelf op kunnen komen. Op het schilderij van Poggenbeek waren zes biedingen binnengekomen vóór de veiling, voor bedragen vanaf de richtprijs tot 3500 gulden. Het bod onder de bieding van 3500 gulden bedroeg 3000. Deze bieder kon echter, doordat er een hoger bod was uitgebracht het stuk nooit verwerven en er moest dus ingezet worden één bod hoger dan 3000 gulden: dus 3200 gulden. Het is natuurlijk spijtig dat de heer Happel zijn kunstbezit niet heeft kunnen verrijken met een inderdaad zeer goede Poggenbeek. Veilingen waar zilver onder de hamer komt Den Haag: Van Stockum's: Kunst-en antiekveiling, 4 ^2 en 5 november; A—1 Glerum c.s: Zilver Juwelen, 30 november; 55 Venduehuis der notarissen: Najaarsveiling Pulchri, 7 - 9 november; Amsterdam: Christie's: Zilver Juwelen, 2 december Sotheby's: Zilver Juwelen, 1 en 2 december; Laren: L. Gijselman: Naj aars veiling Singer, 6 - 8 no vember; Haarlem: Oprechte veiling: Inboedelveiling, 27 - 31 ok tober; Rotterdam: Vendu Notarishuis: Kunst-en antiekvei ling, 27 - 30 oktober. Toekomstbeeld voor de doorsnee burger: een alledaagse telefoon in de kamer, een draadloos setje voor alle andere vertrekken in huis en een mobiele telefoon voor overal, ook voor in de auto. Verder een speciale telefoonuitvoering voor het geval hij naar het buitenland gaat en indien nodig een satellietuitvoering als hij vertrekt naar onherbergzame gebie den. Gemak dient de mens, maar wie wordt er echt beter van? De draagba re telefoon was ooit een speeltje dat gebruikt werd door yuppen, maar die zijn er niet meer. De draagbare telefoon des te meer. Er zijn bedrij ven die een draagbare telefoon aan hun werknemers schenken als emo lument. Totdat ook hier de fiscus een keer toeslaat. Degenen die zo'n ding gebruiken zeggen zonder uitzondering niet meer zonder te kunnen. Het is geen aardigheidje meer, maar zakelijk on misbaar. Want niet alleen de in het Italiaanse pak gehesen zakenman heeft er baat bij. Het kan kostenbe sparend werken voor bij voorbeeld de loodgieter die overdag zijn op drachten wil kunnen afhandelen, maar zich geen secretaresse of tele foniste kan permitteren. Op dit moment verkoopt PTT Tele com ongeveer duizend draagbare te lefoons per dag. En aan de opwaart se lijn in ons land lijkt voorlopig geen einde te komen. Een juist groeiper centage valt niet eens meer te geven, het moet ergens liggen tussen de 30 en 40 procent. In het jaar 2000 zul len er naar alle waarschijnlijkheid één miljoen aansluitingen zijn. Eind vorig jaar waren dat er nog 115.000 en binnen twee maanden zullen dat er 165.000 zijn. Het maximum aan tal dat PTT Telecom op dit moment kan verwerken ligt op 250.000, maar niemand hoeft bang te zijn: er wordt hard gewerkt aan een nieuw net waardoor geen aanvragen zullen hoeven worden afgewezen. Bovendien zal er binnen niet al te lange tijd concurrentie komen, dus het aanbod wordt groter. Telefone ren is nu nog een exclusieve conces sie van PTT Telecom. „Maar ze lig gen op de loer. Minister Maij van verkeer en waterstaat wil in ieder geval een tweede commerciële licen tiehouder naast PTT Telecom", zegt een woordvoerder van het voormali ge staatsbedrijf. „Wij vinden het goed dat er concur rentie komt, soms kan je samen meer dan alleen. En, de totale markt zal ongetwijfeld groeien. Goed voor de prijs, want omdat er nauwelijks bedrijven waren die zich er mee kon den en mochten bezig houden bleef de prijs erg hoog. Wij moesten de boel ontginnen en dat kost altijd geld". Buurtwinkel Inmiddels staat ondernemersland trappelend van ongeduld te wachten op het groene licht van de regering. Want er wordt wat afgekletst in ons land. Vorig jaar telde PTT Telecom ruim acht miljard telefoongesprek ken, waarvan er 300 miljoen naar het buitenland gingen. Een forse groei van tien procent vergeleken met het jaar daarvoor. De 5,6 mil joen partculiere en ruim anderhalf miljoen zakelijke klanten bewijzen DOOR WlLKO V00RD0UW Als ging het om heiligschennis, zo fel reageert chocoladekenner Robert Linxe: „Mais non, mais non. Hoe durft u dat soort rommel te vergelij ken met chocolade. Dat is triefel, die de smaakpapillen bederft. C'est hor rible." We hebben het over Belgi sche bonbons, die tegenwoordig op veel straathoeken in Nederland, Frankrijk en uiteraard ook België verkrijgbaar zijn. Niet geheel zijn smaak dus. Robert Linxe, eigenaar van het zeer exclusieve Parijse 'La Maison du Chocolat' heeft cacao-gevoelige smaakpapillen. Hij reist de hele we reld af op zoek naar nog geraffineer der cacao-bonen, die hij in zijn cho colade verwerkt. Maar naast kenner is hij dus ook liefhebber. En een van de meest beluisterde leden van de 'Club des Croqueurs de Chocolat', de Club van de chocolade-knabbelaars. Ongeveer 150 meest vooraanstaan de lieden hebben zich verenigd als de enige ware club van chocolade-lief hebbers. Het doel is om waar ook ter wereld de kleuren van de lekkernij te verdedigen tegen de overvallen van bonbonbarbaren uit België en de valse aanvallen van de slanke lijn-fa- naten. Kortom: de dames en heren prediken het ware chocoladegeloof. Om chocoladeliefhebber te worden moet je voor alles lekkerbek zijn, meent Linxe. „Je moet van de goede dingen des levens houden. De mees te liefhebbers houden ook van een goed glas wijn, vaak van een sigaar en helemaal van een lekkere kop koffie, dat wil zeggen een expresso van mocca of andere edele arabica- variëteiten. Want koffie en chocola Archieffoto Toen Cortes in 1521 Mexico veroverde, maakte hij daar kennis met de cacaoboon en leerde hoe de Azteken er een drank van brouwden. de gaan erg goed samen." Als hij dat zegt is net de bestuursvergadering van de chocoladeknabbelaars ten einde. De heren en dames zaten met enkele grote flessen water aan tafel, en al pratend, aten ze hele blokken chocolade weg. „Zo proef je chocola de het beste. Gewoon, een heel blok, met een glas water. Het is heel moei lijk om een goede drank bij chocola de te verzinnen, want het overheerst bijna altijd. Tegenwoordig is een glaasje banyuls (een zoete dessert wijn) of port erg in, maar ik houd het liever op mineraalwater," meent Linxe. De andere bestuursleden val len hem enthousiast bij. Waar zoal over wordt gesproken? Ten eerste over de komende beurs van de choco ladeliefhebber. Verder over nieuwe boeken die het licht moeten zien. Daarin staat onder meer hoe je cho colade moet bewaren („Nee, nooit in de koelkast. De kou en de vochtig heid tasten het aan. Gewoon, in de kast in een vertrek waar het 16 tot 17 graden is," raden ze aan). Ten slotte houdt men elkaar op de van nieuwe adressen of juist gelegenheden waar men van colade een potje maakt. Na de vergadering volgt hel Per slot van rekening zijn voor niets bijeen in het Pari taurant Duquesnoy, waar dei teerde chef en chocolade Jean-Paul Duquesnoy de zwaait. Die dag heeft hij ziel sloofd op een vijftal chocola! ten, van welke hij er overigen! een op de kaart heeft staan worden aan het oordeel van df belaars toevertrouwd. Zenufl is hij niet, zo zegt Duquesno wel het de eerste keer is dat d' belaars bij hem vergaderen. De 'Feuillantine au chocolat ja', de 'Gateau Solognot', 'Beaugency' en 'Marquise au tes' kunnen de goedkeuring fijnproevers wegdragen. Voo zozeer zelfs, dat hij een twee tje Opéra (koffie met chd neemt. „Dit is geweldig," zil met van emotie verstikte sD schiet op de chef af. „Welke g heeft u gebruikt?" „Net 1 wijn," legt hij later uit, J grands crus en kleine wijne quesnoy werkt met heel goef colade en heeft dan bovendi! eens het vakmanschap om mee om te gaan. Hij wil erl veel aan toevoegen, spullen i ter, margarine, meel, fruit, dl wat dies meer zij. Nee gewod colade. Een smaak die je ol tien minuten in je mond hoi die niet bitter, zoet, zuur oftf mag zijn. Gewoon de smaak' cao." Al dromend pakt hij c truffeltje. I foto Gemak dient de mens, de hond uitlaten en telefoneren tegelijk. dat het voormalige staatsbedrijf geen buurtwinkel is. En dan hebben we het uitsluitend over de aansluitingen. Over het aan tal telefoons dat Nederland telt kan PTT Telecom nauwelijks iets zin nigs zeggen, er wordt vanuit gegaan dat tegenwoordig ieder huis wel meer dan één ouderwetse telefoon telt. Binnen niet al te lange tijd zal onge veer 15 procent van al het telefoon verkeer via een draagbare telefoon verlopen. Nu ligt dat percentage tus sen 2 en 3. Een 'booming' markt, heet het dan. Daarom zullen zullen die geldruikende ondernemers slechts aandacht hebben voor de draagbare telefoon en weinig zin en vooral geld hebben om kris kras door het hele land kabels aan te leggen. Liever hier en daar een paar moder ne centrales, die alle mobiele tele foongesprekken via een satelliet kunnen opvangen. In de Verenigde Staten zullen, om de groei van het aantal gesprekken via draagbare te lefoons te kunnen verwerken, maar liefst 77 satellieten de lucht worden ingestuurd. In de minder rijke landen, vooral in de voormalige Oostbloklanden, staan ondernemende burgers even eens te popelen om de mobiele markt te bewerken. Temeer omdat de kans groot is dat in die landen een draad loos telefoonnet het in kwaliteit zal winnen van het bestaande, vaak ha perende aardse net. PTT Telecom haast zich om te zeg gen dat de kwaliteit van een mobiel telefoonnet hier in Nederland het nooit zal halen bij een draadjestele foon. „En het is uitgesloten dat het ooit gelijk zal worden", zegt de woordvoerder vastberaden. Dromen De draagbare telefoon blijkt dus zo wel in Nederland als in andere lan den een goudmijntje. De groei vorig jaar in de Verenigde Staten bedroeg 43 procent en gemiddeld in Europa 35 procent. Cijfers waar onderne mers alleen maar van kunnen dro men. Nu nog wordt de draagbare telefoon vrijwel uitsluitend gebruikt door de zakelijke markt. Met de invoering van 'Kermit', een toestel waarmee overal in Nederland mits in de di recte nabijheid van een zogenoemd 'Greenpoint' kan worden gebeld, probeert PTT Telecom de markt te verbreden. Voorlopig blijkt 'Kermit' alleen zijn weg te vinden in wat ge noemd wordt de bovenste segmen ten van de particuliere markt, met andere woorden niet Jan Modaal. PTT Telecom bestrijdt dat 'Kermit' een mislukking is. Benadrukt wordt dat het een 'slow start' moest wor den. Er zijn op dit moment ongeveer 3000 'Kermits' in Nederland te vin den, het streven is een aantal van 10.000. Maar 'Kermit' is niet de toe komst, weet ook PTT Telecom, het is meer een soort wegbereider, de voor loper van wat genoemd wordt 'per sonal mobiele communicatie'. Op weg naar een toestel waarmee overal gebeld kan worden én dat, in tegen stelling tot 'Kermit', ook gesprek ken kan ontvangen. De vraag of Nederland op draagbaar telefoongebied achterloopt is vol gens PTT Telecom met ja en nee te beantwoorden. „Als gekeken wordt naar het aantal mobiele telefoons in de Scandinavische landen, dan ligt het aantal daar acht keer zo hoog. Zweden spant sowieso wereldwijd de kroon. Nederland ligt ook achter op Engeland, maar voor op Frankrijk en Duitsland", zegt de woordvoer der. Duur De prijs van een draagbaar toestel en het gebruik is hoog. Te hoog, vindt ook PTT Telecom. Het eerste model dat begin 1990 op de markt kwam kostte 7700 gulden. Eenzelfde toestel kost nu 1690 gulden, exclu sief BTW en verwacht wordt dat de prijs nog verder zal dalen. kost per minuut 90 cent, 's i 60 cent. Een ouderwets draa lefoongesprek kost 20 cent n nuut en 's avonds 10 cent. Hel nementsgeld voor een draagbf lefoon bedraagt 85 guldej maand, ook beduidend meerj veer 60 gulden, dan voor een a abonnement moet worden teld. De verwachting is dat d ven, mede door de komst v< currentie, naar elkaar zulli groeien. Maar mobiel telefoni altijd duurder blijven. De tarieven in ons land mo; de hoge kant zijn, ze zijn we lijk, dit in tegenstelling tot 1 tenland. Het verhaal gaat da in de Verenigde Staten inf( hebben over de kosten van té I ren, je een boekwerk toegel krijgt van 50 pagina's. Er zijn echter ook voorbeel'c een draagbare telefoon nie hoeft te zijn. In Engeland, w der Thatcher bijna alles in ge[ seerd wat maar gepriviatisee worden, zijn toestellen te hui twee tientjes per maand. Met paraat kan weliswaar uitslui politie en de wegenwacht wor beid, maar je hebt in ieder g draagbare telefoon op zak.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 20