£cidóe Courant Fokker definitief in Duitse handen „Duits tolplan is echt van de gekke" A4 A5 B1 B5 -directeur IS eist ie miljoen Beraad loonmatiging nog zonder resultaat Verlies Hoogovens loopt op tot half miljard donderdag oktober 1992 22 PAGINA'S in drie katernen eestelijk leven Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 84ste jaargang no. 25481Losse nummers 1,50. In de kustprovincies mogelijk nog een bui. In het binnenland droog en enkele zonnige perio den. Minimumtemperatuur van 5 graden aan zee tot 1 graad in het binnenland en plaatselijk vorst aan de grond. Middagtempera- tuur rond 9 graden. Tot zwak af nemende wind, kracht 3 of min der, uit uiteenlopende richtin gen. Fuchs voorgedragen als directeur voor Stedelijk AMSTERDAM Rudi Fuchs, de huidige directeur van het Haags Gemeentemuseum, wordt door de Amsterdamse wethouder van cultuur Ernst Bakker (D66) voorgedragen als opvolger van Wim Beeren. De huidige directeur van het Stedelijk Museum in Amsterdam gaat op 30 januari 1993 met pensioen. Bakker maakte de enkelvoudige voordracht gister avond bekend. De raadscommissie voor cultuur is akkoord met het voorstel. Als de voltallige gemeen teraad er op 11 november mee instemt kan Fuchs op 1 februari 1993 beginnen. De keuze is op Fuchs ge vallen gezien zijn „goede kennis van de kunst, de kunstwereld, de museumwereld, zijn internationale vermaardheid en zijn grote ervaring met het leiden van een museum van allure", aldus Bakker gisteren. Pagina A4: Fuchs winnaar 'Een van de acht' DEN HAAG/BONN - Vanaf 1994 en mogelijk nog eerder zullen ook perso- nenauto's tolgeld moeten gaan betalen op de Duitse snelwegen. Voor het vrachtverkeer was al besloten om met ingang van 1994 tolgeld te heffen voor het gebruik van de Autbahn. De Duitse minister van verkeer, Krause (CDU), wacht op de EG- richtlijnen om de hoogte van de tolgelden te bepalen. Het heeft er alle schijn van dat midden klassers en milieuvriendelijke automobilisten minder zwaar belast zullen gaan worden. Vol gens een woordvoerder van het ministerie van verkeer en wa terstaat ziet Nederland niets in de Duitse tol. „Vignetten passen niet in het beeld van Europa 1993. De grenzen gaan open en vervol gens gaan er controles plaats hebben op vignetten. Wij en mi nister Maij-Weggen zien meer een fiscale harmonisatie, ofte wel het verhogen van de benzi- ne-accijns. Dat is veel logischer en geeft veel minder romp slomp". „Dit is echt van de gekke", zo reageert de woordvoerder van de BOVAG (autobraiiche) op de Duitse tolplannen. „Dit is ge heel in strijd met de Europese eenwording. Ik hoop dat Maij- Weggen zich sterk maakt om de plannen van tafel te krijgen". De woordvoerder de NIWO (be roepsvervoerders) vindt de in voering van tol 'uiterst onge lukkig'. De weggebruiker moet nu gaan opdraaien voor de Duitse infra structuur en de begrotingste korten. Kamer wil nieuw overleg over id-kaart DEN HAAG - De Tweede Kamer gaat via een motie staatssecretaris De Graaff- Nauta van binnenlandse za ken vragen het overleg met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten over het gezamen lijk produceren van een iden tificatiekaart/Europese reis kaart te heropenen. Dat bleek gisteren na een overleg van de vaste Kamercommissie belast met het Project Reisdocumen ten en de VNG. Politie enige afnemer van gesmokkeld uranium WIESBADEN - Hoewel er steeds meer radio actief materiaal uit Oost-Europa op de zwarte markt in Duitsland wordt aangeboden, is vol gens de Duitse recherche de enige afnemer tot dusver de politie. In de hoop grote winsten te maken, proberen kleine groepjes criminelen, veelal met aanzienlijk risico voor de eigen ge zondheid, uranium- of plutoniumhoudende af valstoffen te smokkelen. In de zaken waarbij de politie betrokken raakte, ging het veelal om op lichting, waarbij de aanbieder niet werkelijk in bezit van nucleair materiaal bleek. In 1991 werd er 42 maal nucleair materiaal aangebo den dit jaar tot dusver 97 keer. In slechts tien gevallen bleek de contactpersoon de hand op een beetje radioactieve stof te hebben gelegd. x, Majesteit tot zijds genoegen l's zitten serieus met Monty Python mysterie den omgeving belnet moet geld opbrengen ADO Den Haag eervol tenonder bij Vitesse AMSTERDAM - De feitelij ke overneming van Fokker door Deutsche Aerospace is rond. De twee bedrijven en het ministerie van economi sche zaken hebben vannacht definitief overeenstemming bereikt. Dasa neemt het staatsbelang van 31,6 procent over alsmede een onderhandse emissie van 13,2 miljoen aandelen door Fokker. Er wordt 37 gulden per aandeel betaald. Dit levert de staat 392 miljoen en Fokker 488 miljoen op. De Fokker 50 blijft in produktie zolang er voldoende vraag naar dit toestel is, zo zijn de partijen overeengekomen. Fokker wordt omgevormd tot een zogeheten beperkte struc tuurvennootschap. Daarmee gaat de zeggenschap over de on derneming over van de raad van bestuur en ten dele de Ne derlandse staat naar de aan deelhouders. Omdat Dasa 51 procent van de aandelen in han den krijgt, komt de macht daar mee bij het Duitse concern te recht. Wel is er voor belangrijke be slissingen over Fokker een meerderheid nodig van zeven van de negen commissarissen. De raad van commissarissen zal vier onafhankelijke leden ken nen. Tot het jaar 2000 mag de Nederlandse overheid één van die vier benoemen. De ontwikkeling van de Fokker 70, de verkorte versie van de Fokker 100, wordt voortgezet en het toestel moet in 1994 in produktie komen. Daaraan wordt meegewerkt door Deut sche Airbus. Deze werkmaat schappij is al risicodragend partner in het Fokker 100-pro- ject. De prijs van de rompstuk ken die Deutsche Airbus hier voor levert gaat omlaag, maar vanmorgen was nog onduidelijk met hoeveel. In elk geval bete kent dit onderdeel van het ak koord dat Fokker op een be hoorlijke kostenbesparing kan rekenen. Pagina A7: GroenLinks wil hoorzitting over verkoop van Fokker ELIJK LEVEN/OPINIE NLANDA3/4/8 iJLAND A5/6 ÏMIE A7 HAAG J. Reitsma, icteur van de stichting sociaal-cultureel eist van de gemeente liljoen gulden schade- ding. s Reitsma heeft wethou- -i/an Kampen (PvdA, soci- lliltureel werk) op oneigen- •onden aangifte tegen laan. Hierdoor is hij zijn ?jld, 2,3 miljoen gulden, f ppen. De immateriële schat hij op 7 ton. Hij dit in een brief aan de (jhteraad. a stelt dat Van Kampen ;t najaar van 1990 zocht a'^in mogelijkheid om aan- ^jp doen tegen hem. Op t Jerzoek legden drie (ex- 'erkers van de stichting ide verklaringen over :teur af. Pas in het voor- Igde de aangifte, na een in NRC-Handelsblad. 3ola suggereert in zijn brief int] gemeenteraad dat Van artfti zelf de motor is achter artpr hem belastende, arti- wal onwijst hij erop dat inmid- gebleken dat van een [enfraude geen sprake is, it de gevolgen van het ;k de gemeente zelf in- ongeveer een miljoen hebben gekost. Daarbij nog de kosten voor de lisatie van het welzijns- >k al miljoenen guldens begroot. (rant ontvangen Bel tus- 100 en 19.00 uur, zater- Jssen 14.00 en 15.00 uur, nnr.071-122248 en uw yordt nog dezelfde avond Minister De Vries van sociale zaken beantwoordt vragen na afloop van het beraad gisteravond tussen kabinet, werkgevers en werkne- L DEN HAAG Het kabinet, werkgevers en werknemers zijn elkaar gisteravond niet genaderd in het overleg over de noodzaak van loonmati ging als gevolg van de ver slechterende economie. De werknemers zijn door het kabinet gevraagd voor 1993 ge noegen te nemen met bevrie zing of ten hoogste een minima le stijging van de lonen. Het be raad wordt maandag voortge- zet. Bevriezing van de inkomens zou voor de uitkeringsgerech tigden en de ambtenaren een achteruitgang van de koop kracht met een kwart procent tot gevolg hebben. De andere werknemers gaan er ten hoog ste een kwart procent op voor uit. Deze wens van het kabinet is als één van de scenario's op genomen in de gisteren gepre senteerde cijfers van het Cen traal Planbureau (CPB). De vakcentrales toonden zich onder de indruk van de slechte CPB-cijfers die het kabinet heeft voorgelegd, maar hebben het kabinet gisteren niets toe gezegd. Minister De Vries sprak na afloop van het overleg over een 'dramatische verslechte ring' van de economie. Zo zou de produktiegro'ei van bedrij ven volgend jaar afnemen van 2,5 naar 1 procent. Dientengevolge zal de werkge legenheid dalen en dreigt het aantal werklozen met 25.000 op te lopen tot 510.000 personen. Het extra financieringstekort bedraagt ongeveer twee miljard gulden en ook de collectieve las tendruk (belastingen en premies) zal volgend jaar fors (0,8 procent) toenemen tot 53,9. CDA en PvdA hebben gis teren intern overlegd, maar spreken zich nog niet uit over de mate waarin zij denken dat het kabinet moet bezuinigen. In ieder geval wordt bij het CDA aan meer bezuinigingen gedacht dan de twee miljard die nodig zijn om het financierings tekort te dekken. De christen democraten willen de collectie ve lastendruk op 53,6 houden. Dat betekent nog eens een ex tra bezuiniging van ongeveer een miljard. De WD zegt dat het kabinet heeft gefaald door voortdurend een veel te rooskleurig beeld van de economische situatie te geven. Met name premier Lub bers wordt gehekeld die vorige week in zijn partijblad nog hoopte dat forse bezuinigingen achterwege konden blijven. Ook D66 vindt dat het kabinet er enorm naast heeft gezeten. Sinead O'Connor: van pop naar opera DUBLIN De opstandige Ier se zangeres Sinead O'Connor zegt de popmuziek te verlaten om opera te gaan studeren na een ruzie met haar platenmaat schappij. In een interview in Melody Maker verklaart de kaalgeschoren zangeres uit Dublin dat haar volgende sing le, een versie van „Don't cry for me Argentina", haar laatste zal zijn. Sinead O'Connor stopt ook omdat ze haar schuld aan God heeft afgelost. De 25-jarige Ier se zangeres zei in Dublin opera te gaan studerfen èn een gezin te stichten „met kinderen die ge lukkig zullen opgroeien". O'Connor baarde begin deze maand opzien door op de Ame rikaanse televisie een foto van de paus te verscheuren uit pro test tegen de dogma's van de rooms-katholieke kerk, die vol gens haar mensen ongelukkig maakt. De Ierse is in haar jeugd slachtoffer geweest van kinder mishandeling en dat zou de re den zijn geweest waarom zij zangeres is geworden. „Ik wist niet of ik het zou overleven en heb toen God om hulp ge vraagd. Ik beloofde Hem dat ik voor Hem zou werken, als Hij mij hielp. Hij gaf mij mijn stem en deze heb ik gebruikt, niet al leen met zingen", zei O'Con nor. „Ik had slechts één ding te zeggen en daarvoor heb ik de omstandigheden geschapen. De zangeres had haar grootste hit met Prince's „Nothing com pares 2U". IJMUIDEN - Voor heel 1992 verwacht Hoogovens een negatief bedrijfsresul taat van ongeveer 320 mil joen. Bovenop het verwachte verlies komen nog eens de kosten voor afvloeiingsregelingen en af waarderingen. Hoogovens denkt daarvoor enkele honder den miljoenen guldens te moeten reserveren. De verdere verslechtering van de staal- en aluminiummarkten zet een for se domper op de resultaten van Hoogovens. Het concern, dat in september al bekend had ge maakt 2300 banen bij de staal- divisie te willen schrappen, sluit niet uit dat er nog meer ba nen moeten verdwijnen, zo heeft een woordvoerder van het concern gisteren bevestigd. Concrete aantallen wilde hij niet noemen. Hoogovens moet door de tegen vallende ontwikkeling verder gaan met het nemen van maat regelen voor het hele concern. Daarbij kijkt Hoogovens niet al leen naar de staalsector, maar worden ook de andere divisies onder de loep genomen. Door de sterker dan verwachte tegenvallers op de staal- en alu- miniummarkt denkt Hoogo vens in het tweede halfjaar van 1992 een negatief resultaat uit gewone bedrijfsuitoefening te behalen van ongeveer 250 miljoen. In augustus voorspelde Hoogovens dat het resultaat over. de tweede periode „fors la ger" zou zijn dan het verlies van 70 miljoen in de eerste zes maanden van 1992. In 1991 leed de fabrikant een beschei den verlies van ƒ51 miljoen. Pagina A7: Hoogovens ver wacht ook komend jaar nega tief resultaat ADVERTENTIE Bush vlak achter Clinton Zes dagen voor de Amerikaanse presidentsverkiezingen loopt president George Bush (40%), hier in ge zelschap van onder anderen filmster Arnold Schwarzenegger, nog maar twee procent achter op zijn De mocratische tegenkandidaat Bill Clinton (38%), zo blijkt uit de opiniepeiling gisteren van CNN/USA To day/Gallup. De peiling van de omroep ABC houdt Bush' achterstand nog op zeven procent. Het Ameri kaanse begrotingstekort is in de afgelopen twaalf maanden 7,7% gegroeid tot 290,2 miljard dollar. De VS heeft een geschiedenis van 23 jaar achtereenvolgende tekorten en de nationale schuld is daardoor opge lopen tot bijna 4.000 miljard dollar. Volgens economen maakt het tekort het voor een nieuw Congres en een nieuwe president zeer zwaar om de economie te stimuleren, wie er ook wint op 3 november FOTO: AFP Pagina A6: „Ik moet bekennen: ik heb op Perrot gestemd" Mogelijk invoering combi-ticket par keren/openbaar vervoer LEIDEN In Leiden wordt mogelijk in de nabije toekomst een combinatieticket ingevoerd voor het parkeren van de auto aan de rand van de stad en te vens voor toegang tot de bus. J. Gelderman, het hoofd van de dienst parkeerbeheer in Leiden onderzoekt momenteel serieus in hoeverre dit idee praktisch uitvoerbaar is. De bedoeling van deze combi ticket is het bevorderen van het parkeren aan de buitenrand van de stad. „Daar waar het parkeren geen ondraaglijke overlast veroorzaakt". Je zetje auto neer aan de buitenrand, waar dan ook parkeerautoma ten staan en waarvoor je een parkeerticket nodig hebt. Met dit zelfde ticket kun je op de bus stappen naar het een- Gepeperde rekening scharensliep AMSTERDAM - Het Gemeentevervoerbedrijf Amsterdam (GVB) heeft onlangs 65.000 gulden betaald aan een scharensliep voor het slijpen van gereedschap. Een magazijnmedewerker van de basiswerkplaats werd twee weken geleden benaderd door een particuliere firma voor slijpwerkzaamheden. De medewerker gaf wat gereedschap, zoals boren, zagen en beitels mee. Afspraken over de prijs werden niet gemaakt. Een paar dagen later kwam de scharensliep terug met het geslepen materiaal en met een reke ning van 100.000 gulden. Het GVB weigerde te betalen, de nieuw- waarde van het materiaal zou slechts 10.000 gulden bedragen. Het slijpbedrijfje riep vervolgens de hulp in van zigeunerkoning Peta io. Die schreef een brief aan burgemeester E. van Thijn met de vraag te bemiddelen. Vorige week is overeengekomen een deel van de rekening te betalen, nog altijd 65.000 gulden. trum. Volgens Gelderman, is het het mooiste als dit systeem in heel Nederland zou worden ingevoerd. „Maar je moet ergens begin nen, dus waarom niet op lokaal niveau. Wie weet volgen andere steden dan snel". Plastic geld Wethouder J. Walenkamp stopt de eerste plastic parkeerkaart in de nieuwe parkeerautomaten, die sinds kort her en der ver spreid staan door de Leidse bin nenstad. Behalve met muntgeld, stellen deze automaten zich ook tevreden met plastic geld. Het systeem werkt ongeveer hetzelf de als bij de plastic telefoonkaar ten van PTTttelecom en is be doeld voor aie mensen die niet altijd muntgeld op zak hebben. Je koopt een kaart in de voorver koop en de parkeerautomaat schrijft het bedrag af dat voor de gewenste parkeertijd nodig is. De kaarten zijn vanaf 1 novem ber te koop bij de dienst Parkeer beheer. Het is de bedoeling dat het aantal verkooppunten in de loop van het volgend jaar wordt uitgebreid. Leiden is de eerste gemeente in Nederland die werkt met dit in Frankrijk ontwor pen en veelgebruikte systeem. Het centrum van Leiden telt in middels 61 van deze automaten. Met de aanschaf en aanleg was een bedrag gemoeid van 1,5 mil joen gulden. Aan het eind van het jaar wordt bekeken of het sy steem bevalt en moet worden uitgebreid naar de rand van stad. FOTO: WIM VAN NOORT

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1