Smalle marges in een ruime business-class Trendy meubilair rolt op wielen Vandaag De Dag Euro Disney als spel Muzikale lichtbol Spiegel-die-je-nazegt Opbouwend schroeven Inklapbaar Barbiehuis Zonder batterijen Leidse Courant donderdag 29 oktober 1992 PEELGOED Het mag dan niet zo goed gaan met Euro Disney, de aandacht voor het fenomeen houdt maar aan. Spellenfabrikant MB heeft nu een Euro Disneyspel uitgebracht, dat is geënt op vier attracties uit Disneypark: de goudkoorts op Big Thunder Mountain, de race door het doolhof met Alice in Wonderland, het veroveren van schatkisten en het inladen van de buit op het Piratenschip, en een vlucht door de ruimte. Bij ieder spelonderdeel hoort een opdracht. Als een opdracht met succes is voltooid, krijgt de speler als beloning een souvenir: Mickey Mouse oren, Disney- ballonnen, een teddybeer, of een tas. Wie als eerste met de souvenirs bij Tinker Bell is, kan proberen van de ophaalbrug van Disney's kasteel te glijden, waarna aan de triomftocht lang Main Street begonnen kan worden. Het is spel is geschikt voor kinderen vanaf zeven jaar en kost ongeveer evenveel als een toegangskaartje voor Euro Disney, namelijk 69,95. Het is verkrijgbaar bij speelgoedspeciaalzaken en warenhuizen. Ook baby's en peuters ontsnappen niet aan de belangstelling van de Disney- verkopers. Vrolijke Disney-figuurtjes gaan bewegen en produceren melodietjes zodra kindlief (tussen 3 maanden en 2 jaar) de muzikale lichtbol aanraakt. Om het ding ook daarwerkelijk licht te laten produceren moet tegen een van de drie felgekleurde stootrandjes 1 worden geduwd. En daarmee heeft fabrikant Mattel de eerste prikkels waarop een baby reageert - licht, geluid en beweging - bij elkaar gebracht voor een prijs van circa 70 gulden. De spiegel-die-je-nazegt doet qua vorm enigszins denken aan het tegenwoordig in elke box onmisbare activity-center, alleen hebben de rammels, bellen en ratels hier plaats gemaakt voor knoppen die een cassettebandje in werking stellen. Baby ziet zichzelf dan niet alleen in de spiegel maar hoort ook de eigen stem. j Een telefoonhoorn aan het gevaarte stelt de dreumes bovendien in staat ook nog urenlange telefoongesprekken met zichzelf te voeren. De prijs ligt rond de 90 gulden. Met de Mickey-cassettespeler volgt Mattel de rage die met name Sony eerder ontketende door vrolijk gekleurde, stootvaste en makkelijk te bedienen weergave-apparatuur voor kinderen op de markt te brengen. Deze recorder is versierd met een dansende Mickey en Minnie en kost tussen de 100 en 120 gulden. Él ISÏÏPI Het razenpopulaire Duplo, de peuter/ kleutervariant van Lego, kreeg er «w - onlangs een nieuwe lijn bij: Duplo Toolo. Het gaat om elementen met 'ingebouwde' schroeven, die kunnen worden aan- en losgedraaid met een veilige, speciaal ontwikkelde kinder- schroevedraaier. Groot voordeel van dit letterlijk opbouwende speelgoed is dat de schroeven niet uit de elementen kunnen vallen en dus niet zoek raken. De speciale klik-schroevedraaier draait bovendien door als de schroef mMBS De Stichting Goed Speelgoed gaf Duplo Toole recent de onderscheiding 'Speelgoed van het jaar 1992'. Duplo heeft inmiddels vier dozen uitgebracht op thema's als auto's, brandweerwagens, hijskranen en bulldozers. De begindoos kost ƒ32,50. Ook kastjes zijn tegenwoordig uitgerust met wieltjes. door Ida Bromberg „Iedereen die het mooi vindt, koopt het," zegt Fred van Diemen van de Amsterdamse winkel Wonen 2000. Mooi en bovendien handig. Het inte rieur verandert in een handomdraai, nu steeds meer meubels aan de rol gaan. Simpele stereokastjes hadden ze al langer, maar ook tafels, kasten, bedden en banken worden tegen woordig voorzien van wielen. We zagen ze recent nog onder de trendy meubelen van kledingont werper Jean Paul Gaultier, maar: 'Alles is mobiel, we veranderen ons interieur als we daar zin in hebben', is nu ook de slogan van een winkel als Habitat. Habitat heeft al langer meubelen op wielen en wieltjes in de collectie, uit functioneel oogpunt. Denk aan ser veertafeltjes en de bovengenoemde stereokastjes. Maar dit jaar heeft Habitat voor het eerst meubelen aan de collectie toegevoegd waarbij de wielen niet alleen hun functie heb ben, maar ook als decoratie dienen. De wielen onder een bureaustoel zijn puur functioneel. Maar tegen woordig zou je tegelijkertijd met je stoel én met de tafel kunnen rollen, ook die krijgt wieltjes. By Habitat in de vorm van een rolkast met uitklap baar schrijfblad. Maar, een schrijfta feltje moet wel stil blijven staan als het serieus wordt gebruikt. Meubelen die ook stevig met hun po ten op de grond moeten staan, heb ben daarom wielen die vergrendeld kunnen worden. De wielen van een stereokastje wer den meestal onopvallend gehouden. Maar die onder de nieuwe tafels van Habitat mogen worden gezien. Bij- zet- en salontafels worden zo rolta- fels met grote industriële wielen van staal en rubber. Een remsysteem blokkert twee van de vier wielen als het meubelstuk op zijn plaats staat. Bij voorbeeld de Squadra, een rolta- feltje dat slechts bestaat uit een dik blad met vier zwenkwielen. Simpel en mooi. Het blad is van plaatmate riaal, gefineerd met gebeitst hard hout of mahoniekleurig gebeitst hout. Een subtielere variant op de robuus te wielen uit de industrie heeft Habi tat ook in huis. Tafeltjes van glazen bladen gecombineerd met een frame van beukehout gaan rijden met klei ne kunststof wielen eronder. Valt er iets achter de kast? Geen pro bleem: ook kasten, rekken en andere opbergmeubelen worden rollend materieel. De bergmeubelen van Habitat zijn er van groot tot klein; zwart, strak, eenvoudig uitgevoerd met handgrepen van geborsteld staal. 'Mobile', heet deze lijn terecht. Bedden ,,'t Rijdt als een trein," meldt Fred van Diemen van Wonen 2000 in Am sterdam. Hij heeft het over de bed den met wielen die deze trendsetten de interieurzaak verkoopt. Het bed met wielen is er van Amerikaans kersehout en van metaal, in een enorm scala kleuren. Van alle meu belen die kunnen rollen, verkopen de bedden het beste. Wat er bij Wo nen 2000 verder nog op wieletjes staat? „Kasten, stoelen, tafels..." somt Van Diemen op. Wat niet, zou je haast denken. „Ja, gewoon alles eigenlijk. Het hele huis kan aan de rol". Maar: rijdbaar of niet, dat blijft een optie. De bedden bij voorbeeld zyn zowel op wieleh als op poten te krijgen. Wonen 2000, met aan de overkant het filiaal De Kasstoor, verkoopt de rollende meubelen overigens al lan ger dan vandaag. Het begon ooit, al weer jaren geleden, met de Con Ruoet, letterlijke vertaling: Met Wielen. Een salontafel van Gae Au- lerte, die nog steeds in de winkel staat. Er kwam daarna steeds meer vraag naar meubelen op wielen. „Er zit geen filosofie achter," zegt Van Diemen dan ook. „Het is pootjes of wielen en nu hebben we eens een keer voor wielen gekozen. Het is aangeslagen en hoe langer hoe meer fabrikanten spelen er nu op in. Een nieuwe trend". Kleuren Hoe groot de keuze uit rolbare meu belen bij Wonen 2000 ook is, het type wiel dat de stukken siert, is één en dezelfde: grote, industriële wielen. Verkrijgbaar in verschillende kleu ren, zoals zwart, groen en paars of standaard gegalvaniseerd staal. Groot betekent bij Wonen 2000 een wiel met een doorsnee van zo'n vijf entwintig centimeter. Van Diemen verklaart: „Die lullige wieltjes, dat is geen gezicht. Het moeten wel wiélen zijn." Bij De Bijenkorf zou Van Die men dus niet moeten zijn; daar blij ven de wielen bescheiden. De Bijen korf biedt een klant de mogelijkheid het meubelstuk van zijn of haar keu ze met pootjes of met wieltjes te ko pen. Het gaat daarbij om salontafel tjes, kleine kastjes, banken - vooral de klassieke, Chesterfield-achtige - en voetenbanken. „De mogelijkheid bestond al lan ger", .zegt Ellis van de Berg, pr-me- dewerkster van de Bijenkorf, „maar we merken hier duidelyk dat het nu een echte trend begint te worden. Er komt steeds meer vraag naar". Of mensen wielen willen omdat ze het mooi vinden of omdat het fuctio- neel is, dat weet ze niet. „Maar veel mensen hebben tegenwoordig in huis harde, gladde vloeren: meube len op wielen zyn dus wel hartstikke handig, lijkt mij". Luchtvaartmaatschappijen vechten om de gunst van de zakenman. En dat valt niet mee, want deze reiziger is grillig in zijn gedragingen. De een wil razendsnel inchecken, de ander op z'n gemak stukken lezen in de lounge. Een verhaal over een gigantische markt. Barbie, de succesvolste en populairste modepop ter wereld, heeft een nieuw huis: een droomhuis dat in een handomdraai tot koffertje kan worden ingeklapt en overal mee naartoe kan worden genomen. Het huis staat vol leuke spulletjes, is al behangen en gedecoreerd en beschikt zowel over een (te verlichten) tuin als over een romantisch dakterras. Het interieur van het Barbie-huis is dankzij een verplaatsbare binnenwand steeds te veranderen. Dit poppenhuis kost inclusief accessoire bijna 160 gulden. Zonder batterijen, maar aangedreven door luchtdruk vliegen de race-auto's en vliegtuigjes van Streex naar hun bestemming. Het vliegtuigje of de auto worden op de starter geschoven en een flinke klap op een blaasbalgje doet de rest. Een set van blaasbalg met auto of jet kost ongeveer twintig gulden en is geschikt voor kinderen vanaf vijfjaar. Er zijn diverse uitbreidingsdozen. door Rien van den Anker Op het zakenreisbureau hadden ze verbaasd naar de klant gekeken toen hij met het merkwaardige voorstel kwam. „Geef mij maar drie tickets economy naar Tokio op mijn naam", had hij gezegd. „Maar normaal reist u toch eerste klas reageerde het meisje nog achter de balie. Maar de vaste klant had voet bij stuk gehouden. Een first class-ticket naar de Japanse hoofd stad kost zo'n 9500 gulden, had hij hen voorgerekend terwijl voor een speciaal apex economy ticket met te voren vastliggende heen- en terug vlucht zo'n 2200 gulden moet wor den neergeteld. „Met die drie tickets ben ik goedkoper uit, kan ik lekker languit slapen en bovendien houd ik nog geld over voor hotelovernachtin gen". In de zakenluchtvaartwereld is dit verhaal bekend. Alle maatschappij en, vooral zij die veel vluchten ma ken binnen Europa, zien een ver schuiving van first-class naar econo my. Er zijn nu al overlopers die de first class vervangen door de voor hen relatief eenvoudige business- class. De KLM liet onlangs weten dat 6 procent van de zakenmensen nu genoegen neemt met minder beenruimte en een eenvoudiger maaltijd. Sommigen vliegen zelfs met een chartervliegtuig en nemen desnoods plaats tussen gewone toe risten. „Vooralsnog wordt er nauwelijks minder gevlogen, maar wel zie je dat er bij bepaalde bedrijven meer op de kleintjes wordt gelet", zegt Hans Wijnveldt van Swissair. „Het aantal potentiële business class-klanten neemt daardoor wel af, hetgeen leidt tot een nog fellere concurrentie strijd". Daarbij vechten de maat schappijen om het hardst om die za kenman die nog wel bereid is fors te betalen voor comfort en luxe dat al dan niet terecht bij zijn status hoort. „Het probleem is dat het zo moeilijk is een goed beeld te krijgen van de wensen van die zakenreiziger", meent Ronald Raadsheer van Singa pore Airlines. „Voor de een is het van belang dat hij tot dertig minuten voor vertrek kan inchecken, voor de ander is de toegang tot een speciale lounge interessant, omdat hij dan op z'n gemak de stukken nog kan door nemen". Satelliet-faxen Duitse onderzoeken toonden eerder aan dat zakenmensen die vaak vlie gen het liefst de auto voor de balie willen parkeren, in enkele seconden hun boarding pass willen hebben en dan snel de lucht in willen. Bij lange vluchten willen ze 't liefst slapen en zeker niet lastig worden gevallen met drankjes en overheerlijke maal tijden. „Maar o wee als je dat alles weg zou laten", aldus Wijnveldt. „Dan zou men het ons kwalijk nemen. Ook wij kennen die tegenstrijdigheden. Aan de ene kant een 'Express incheckba- lie', aan de andere kant een lounge". Om de zakenreiziger, die zorgt voor tweederde van de inkomsten, het naar de zin te maken wordt dus zo veel mogelijk aan alle wensen vol daan. Maar daardoor wordt het steeds moeilijker om zich te onder scheiden van de concurrent. Boven dien, als de een met wat nieuws komt neemt de ander het al snel over. Schenkt de een champagne bij het ontbijt, dan volgt de ander. En exclusief ganzelever aanbieden duurt ook niet lang. Zo hebben inmiddels alle maat schappijen hun aparte incheckbalies die haastige reizigers op weg helpen. Iedereen biedt zijn eigen, van het ge wone reis volk gescheiden, wacht ruimte waar in serene rust gratis drankjes kunnen worden genuttigd tot de baliedame persoonlijk komt melden dat het tijd is om in te stap pen. En nog is dat niet genoeg, want men blijft pogingen doen om anders te zijn. Singapore Airlines introduceer de kort geleden de Megatop-campag- ne, waarin de service aan boord on der meer is uitgebreid met de moge lijkheid om «vanuit de elektrisch te verstellen ruime fauteuil via de sa telliet te kunnen telefoneren en te faxen. Televisie kijken kan voortaan op een schermpje in de rugleuning van de voorbuurman, terwijl je zelf kan bepalen wanneer de film moet beginnen. In de gaten Swissair opende onlangs in haar thuishaven Zürich een aparte hal al leen voor business- en first class- klanten. Bovendien zullen de Zwit sers hun vliegtuigen op de Europese lijndiensten binnenkort als eerste voorzien van slechts vier stoelen in plaats van vijf per rij. „Het is con stant elkaar in de gaten houden. Zo bied ik tussen Amsterdam en Zürich of Genève tijdens de avondvluchten wel een warme maaltijd omdat de KLM, die op deze route mijn groot ste concurrent is, dat niet doet", ver telt Wijnveldt. Toch is het de vraag of dat voldoende zal zijn. Volgens Raadsheer gaat het om het totale pakket dat uiteindelijk leidt tot klantenbinding. „Er zit na tuurlijk ook iets bij van imago. Je hebt nu eenmaal mensen die alleen Duitse auto's willen rijden. Zo is dat ook in de luchtvaart en ik denk dat wij een beeld hebben gecreëerd dat veel mensen aanspreekt. Wij zeggen dat we anders zijn en dat moetje dan wel waarmaken. Als je dat niet doet, dan ben je zo'n klant voor altijd kwijt". En hij voegt er aan toe: „Aan de an dere kant tellen ook de vertrektijden mee. Veel reizigers zijn bij intercon tinentale vluchten best bereid om diezelfde dag een paar uur later te vertrekken om met de favoriete maatschappij te kunnen vliegen. Maar men gaat niet zo ver dat men daarvoor bereid is pas de volgende dag te gaan vliegen". Soms doen de bedrijven dingen die ze eigenlijk niet eens willen. „Uit een enquete bleek dat veel klanten graag een frequent flyers program ma wilden. Voor elke gevlogen lucht- mijl krijgt men dan punten. Onze di recte concurrentie deed dat al, dus zijn wij er ook mee begonnen. Hoe wel we er in ons hart eigenlijk niets voor voelen", zegt de Swissair-ma nager. Singapore Airlines heeft nog niet zo'n spaarkaart, maar invoering wordt wel overwogen. En ook Raads heer is tegenstander: „Als iedereen het eenmaal doet is iedereen weer gelijk. En dan is het effect van on derscheid weer weg. Maar als je ach ter blijft, loopje het risico klanten te verliezen". foto Singapore Airlines Een zakenreiziger in een riante, elektrisch te verstellen vliegtuigstoel. Als een maatschappij zulke luxe aanbiedt, kan de concurrentie niet lang achterblijven.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 19