Relatiegeschenken met smaak Gebloemde stretchhoezen en glansbehang Vandaag De Dag Eenpansgerechten Dagelijkse recepten Ranzige boter Alles moet op I c Leidse Courant I DONDERDAG 29 OKTOBER 1992 KOOKBOEKEN Gemak speelt een belangrijke rol in het moderne eetpatroon. Voor de consument die tijd wil besparen en toch verantwoord en lekker wil tafelen, heeft het Nederlands Zuivelbureau een kookboekje gemaakt onder de titel 'Eenpans Eetplezier'. Deze uitgave in de bekende reeks kookboekjes van het bureau omvat ongeveer 100 recepten. De meeste gerechten zijn binnen een half uur tot drie kwartier gemaakt zoals verschillende stoofschotels of makkelijke maaltijdsalades. Andere gerechten kunnen goed worden voorbereid, zoals soepen of ovenschotels. Via het register kan snel een keuze worden gemaakt uit gerechten met vlees en vleeswaren, vis, schaal en schelpdieren, kip, kalkoen en konijn of uit de 22 vegetarische schotels. Alle gerechten zijn in kleur afgebeeld en vaak voorzien van tips voor variaties. 'Eenpans Eetplezier' is voor 6,95 te koop in de boekhandel. Gemak wordt ook geboden door het nieuwe 14-daagse tijdschrift 'Menu'. Het met advertenties gelardeerde kookmagazine wil antwoord geven op de dagelijkse vraag 'Wat zullen we nu weer eens eten?' en biedt daartoe in elke uitgave een keuze uit zeven hoofdgerechten, vier voorgerechten, vier bijgerechten en vier nagerechten. Men kan kiezen tussen snel en gemakkelijk te bereiden maaltijden en bewerkelijker menu's. Menu is echter vooral bedoeld voor mensen die weinig tijd hebben om te koken en toch lekker en een beetje origineel willen eten. In principe gaat het om maaltijden die in 20 tot 40 minuten op tafel staan. In tegenstelling tot de meeste kookboeken, zijn de recepten in Menu allemaal gebaseerd op twee personen. Het handzame tijdschrift biedt naast de receptuur meteen informatie over de voorbereidingstijd en bereidingstijd als ook over de voedingswaarde. Daarnaast zijn er vaste rubrieken met aandacht voor kooktechnieken, trends, nieuwe produkten, tips over keukengereedschap etc. en wat al niet meer op culinair gebied. 'Menu'is voor 1,45 te koop bij supermarkten en tijdschriftenwinkels, een jaarabonnement kost 40 gulden. Pakweg honderd jaar geleden moesten boerinnen voor het bereiden van boter en kaas een thermometer gaan gebruiken. Dat was toen een heel nieuw ding, ontwikkeld door 'mannen uit de wetenschap'. Maar de boerinnen met hun jarenlange ervaring vonden de thermometer overbodig. Het warme water dat zij in de karn goten, mocht niet heter zijn dan 32 graden. Bij hogere temperatuur ontbinden de kaasdeeltjes in de room en veroorzaken ranzigheid en ander bederf in de boter. De boerinnen waren gewend om met de hand te voelen of het water warm genoeg was. Het bleek dan dan een graad of 35 te zijn. „In hoofdzaak is aan dit misbruik de weinige duurzaamheid van de meeste boter toe te schrijven", aldus een zuivelleraar van de Geldersch- Overijselsche Maatschappij van Landbouw. Niet overal waren boerinnen eigenwijs. Omstreeks 1890 werd in Friesland en een aantal Zuidhollandse gemeente de thermometer intensief gebruikt. Martij n Bakker meldt dit in zijn boekje 'Boterbereiding in de late negentiende eeuw', een uitgave van de Walburg Pers. Prijs 24. De keuken van Thailand TMA.ILA.INJD Naar het Verre Oosten met de 'De keuken van Thailand' van chef-kok Kurt Kahrs, uitgegeven in de serie Culinaire Boekerij van Zomer Keuning. Het is een boek met louter kleurenfoto's, dat naast authentieke recepten tevens de nodige informatie over het land, het volk en de cultuur geeft. Nu Thailand als vakantiebestemming zo populair is en t inmiddels ook de eerste Thaise restaurants hier hun deuren hebben geopend, zal menigeen zich ongetwijfeld graag zelf aan de intrigerende Thaise keuken - op het kruispunt van Chinese en Indische culturen - wagen. Enige zin voor avontuur is daarbij wel noodzaak. Prijs 34,50. Geen kookboek in de traditionele betekenis van het woord, maar een serie vrolijke schetsen over culinaire zaken komt van de hand van gastronoom Johannes van Dam, vooral bekend als publicist in Het Parool en Elsevier. 'Alles moet op' (Nijgh Van Ditmar, 32,50) bevat komisch-valse verhalen over uiteenlopende zaken e mooie gewoonte in Amerikaanse J restaurants óm overgebleven eten verpakt mee te geven voor thuis), maar vooral over uiteenlopende produkten, gerechten en ingrediënten als aardappelpuree, amandelspijs, duif, forel, inktvis, mosterd, olijfolie, rijst, Tarte Tatin, ui en wentelteefjes. Johannes van Dam combineert ervaringen uit zijn leven als lekkerbek, met praktische en historische informatie over al het lekkers. Dat I alles bij voorkeur met een ironische ondertoon. En op gezette tijden mag hij graag met een kwinkslag uithalen naar andere culinaire praatjesmakers. Het boek bevat een affiche met twaalf tekeningen in kleur van DirkWiarda, - die op aangegeven plaatsen in het boek kunnen worden ingeplakt. Chocoladebommen voor een introductie die moet knallen, een bouwwerk van schuimtaart - precies zoals de architect het in werkelijkheid heeft ontworpen, of een taart in de grijs-blauwe companykleuren van de autofabrikant. De banketbakkers van Cake a Way kan het niet gek genoeg zijn. doorCoos Versteeg en kalenders voor 1993 met de bedrijfsnaam en het logo erop gedrukt of toch maar een kerstpak ket met een fles wijn, blik zalm, pot vruchten, doosje After Eight en paté de foie gras erin? Bij bedryvig Nederland zijn de afge lopen weken weer de jaarlijkse gid sen vol relatiegeschenken in de brie venbus gevallen. Het relatiege schenk is een complete industrie ge worden - variërend van eenvoudige lucifers in bedrukt huisje tot luxe kalfsleren attachékoffers - die het hele jaar door draait, maar het hoog tepunt in het najaar beleeft. De gid sen worden steeds dikker en glan- zender, want elke keer is het weer moeilijker voor een onderneming om met iets origineels op de proppen te komen. Cake a Way, een samenwerkingsver band van vier gerenommeerde ban ketbakkers in Den Haag, Vught, Purmerend en Apeldoorn, heeft met het oog op de feestdagen onlangs ook een 'mailing' de deur uitgedaan. Maar geen glossy catalogus, zelfs geen eenvoudige folder, doch ge woon een briefje. „Want we leveren maatwerk, speciaal voor de op drachtgever gemaakt. Dat vang je niet zo makkelijk in een folder of wat dan ook", zegt Jan van Renen, initi atiefnemer van Cake a Way en in het dagelijks leven eigenaar-direkteur van de succesvolle Haagse patisse rieketen Paanakker. Uit een map met paperassen haalt hij een uitgeknipt artikel, waarin wordt verhaald over de taart die de KLM cadeau doet bij verrassingsbe- zoeken (om de kennis te testen) aan reisbureau's. „Ik kan die taart wel in een folder zetten, als de KLM daar geen probleem van maakt, maar dan bellen er weer vooral mensen die zo'n soort taart willen. Het leuke vinden wij nou juist dat mensen iets bij een bepaalde gelegenheid willen doen eh dat we met die klant wat speciaals uitwerken". Dat de patissiers van Cake a Way daar naar tevredenheid van de op drachtgevers in slagen, mag blijken uit het feit dat niet alleen de KLM, maar ook PTT Telecom, Nationale Nederlanden, Philips, AKZO, Maz da, Opel en nog een hele reeks ande re grote bedrijven de weg naar de banketbakkerij al heeft gevonden. „Daar ben ik best trots op, dat we die ondernemingen als klant hebben. En het leuke is dat ze met wensen komen die onze creativiteit prikke len. Voor een groot computerbedrijf moeten we telkens als ergens een netwerk wordt opgeleverd iets ma ken dat speciaal is toegesneden op het karakter van die klant", vertelt Van Renen. „Niets is ons te dol, hoe gekker hoe liever". Dat Jan van Renen persoonlijk ner gens voor terugdeinst bewees hij vo rig jaar zomer, toen hij voor het AVRO-programma 'De Uitdaging' in een tent op het Haagse Plein een gigantische bakkerij uit de grond stampte en daar vervolgens een taart van tien bij twaalf meter bakte. Het bezorgde hem behalve een ver melding in het Guiness Book of Re cords meteen een goede naam in Hil versum, want binnenkort staat Pe ter Jan Rens weer voor een show bij hem in de bakkerij en ook de bruid staarten voor Linda de Mols trouw- programma komen bij Paanakker uit Den Haag vandaan. foto Jacques Zo Jan van Renen aan de slag met een bom van chocolade, waarin desgewenst nog een duurzaam cadeautje kan worden verstopt. Jan van Renen wilde ooit veearts worden, maar rolde na zijn HBS-op- leiding bijna onvermijdelijk toch in het banketbakkersvak, dat zowel door zijn vader als grootvader in Zeist werd uitgeoefend. „Van kinds af aan had ik natuurlijk al meegehol pen in de bakkerij en ook meege draaid bij de verzorging van chique partijen in Zeist en Doorn. De zaak van mijn vader bestaat al een tijd niet meer, maar het 'wintergebak' van Van Renen - een soort schuim- gebak met een zachte kern - is in Zeist nog altijd een begrip". In versneld tempo deed Jan van Re nen na de HBS alsnog een aantal vakgerichte cursussen, keek rond bij befaamde pattissiers en chocolatiers in binnen- en buitenland en nam vervolgens de Haagse patisserie Paanakker aan het Distelvinken plein over. „Ik heb toen heel bewust gekozen voor de bovenkant van de markt. Kwaliteit, zuivere dagverse produkten, geen imitaties. De win kel heb ik door een binnenhuisarchi tect laten verbouwen en inrichten. Die zag er daarna niet meer uit als een doorsnee banketbakkerij en dat was voor 1973 heel gewaagd. Ook fi nancieel heb ik toen grote risico's ge- i, want alles bij elkaar kostte die verbouwing twintig jaar geleden al zo'n 150.000 gulden". Maar de ondernemerszin werd be loond, want de zaak liep meteen als een trein. De volgende stap was dat Van Renen een aparte chocolaterie begon, „want chocolade heeft een atmosfeer nodig die niet overeen komt met een banketbakkerij, een droge ruimte zonder stof en niet te warm", verduidelijkt hij. Paanakker levert nu handgemaakte bonbons en andere hoogwaardige chocolade-ar tikelen aan collega's in het hele land. Een kleine tearoom annex winkel in de Korte Poten, zaken in de bad plaatsen Kijkduin en Scheveningen en nog eens een tearoom met winkel in de Haagse Bonneterie; Paanakker groeide maar door. De oude bakkerij was inmiddels verruild voor een groot bedrijfspand en Jan van Renen had zich bovendien tot een vooraan staand lid van Het Patisserie Colle ge, een vereniging van een kleine honderd Nederlandse top-patissiers, opgewerkt. Nieuwe uitdaging Maar er was weer een nieuwe uitda ging nodig. Van Renen had wel eens bonbons gemaakt met de naam van een bedrijf erop. En een enkele taart van een meter bij een meter voor een jubilerende zaak was ook niets bij zonders. Maar, vroeg hij zich af, zat er geèn markt in een smaakvol rela tiegeschenk, een PR-taart compleet met bedrijfslogo, eventueel in spe ciale verpakking? „Het idee om op het bedrijfsleven ge richte artikelen te gaan maken, heb ik daar een paar keer in Het Patisse rie College ter sprake gebracht. Ik wilde dat meteen landelijk aanpak ken. Maar ik heb twee keer voorge steld om op 'Sail' te gaan staan, om dat je weet dat de grote bedrijven daar komen, en ik kreeg er geen voorstanders voor". Uiteindelijk deed hij het gewoon zelf, met enkele bevriende collega's: Den Otter in Vught, Groot in Pur merend en Maassen in Apeldoorn. Net al hijzelf vakmensen, maar bo vendien gelijkgestemde geesten. Nu alweer drie jaar geleden richtten ze met z'n vieren de b.v. Cake a Way op. Het land is nu in evenzoveel stukken verdeeld en ieder bedient zelf of via geselecteerde koeriersdiensten zijn gebied. Grote klussen worden geza menlijk aangepakt. „Als je tweedui zend speciale taarten moet maken, is dat een kwestie van een model ma ken en even een polaroidfoto naar de anderen sturen". De PR-taart i reweg het meest gevraag* Soms is dat makkelijk, maar mi vraagt het een speciale „Een grote autofabrikant had alle dealers in het land eei dig in grijs met uitsluitend bl decoratie, niet direct de makk ste kleuren. Maar het reclai reau dat de opdracht verzorgd* dolenthousiast over het resu Voor Philips hebben we choc* bommen gemaakt bij een intr tie die moest inslaan als een bo een klant die een cadeau wild* ben voor Chiquita vroeg om enorme banaan te maken". Cake a Way heeft de tijd mee, Jan van Renen, want er is gro hoefte aan originele relatieges ken. „We zeefdrukken hele voo lingen op taarten en of het n een klein dingetje gaat of omi stuks - liefst 2000 natuurlijk maken het. Ach, misschien is dl modeverschijnsel, maar ik den er op het gebied van relatieges ken in combinatie met eten een markt zal blijven. Je moet i je ogen open houden, kijken v om je heen gebeurt". Voorlopig gaan de relatieges ken van Cake a Way er in als ko door Alice Broeksma Net zoals in Nederland zijn door heel Engeland vrijwel identieke nieuwbouwwijken gebouwd. Maar in Engeland zijn het geen flats, maar huisjes op de grond. Huisjes met rode en bruine puntdaken en muren van papier, en tuinen. Nu heeft zo'n tuin beslist wel voor delen. De kat en de hond kunnen makkelijk worden uitgelaten en de kinderen ook. Het grootste voordeel echter is het bezit van een grasmat, want wat valt er anders te doen op zondag na de pub. Iedereen heeft een Fly-mo, een elektrische grasmaaier die zijn hys terische stem laat gieren in Enge land in elke tuin in elke nieuwbouw wijk op elke zondag, behalve in de winter. Als die sprieten maar gemil limeterd zijn, dan kan men er weer tegenaan. Dan is het slechts een kwestie van nog een avondje buis en dan kan de week beginnen. De Britten zijn het binnenshuis aar dig eens over smaak. In eeïi land, waarin het recordaantal in lichtge vende kledij gestoken jongens moet rondfietsen op mountainbikes, be vindt zich ook een recordaantal ge bloemde bankstellen. Men denkt hier in de 'suite': een driezitsbank en twee leunstoelen. Of twee tweepersoons bankjes. Maar variant één geniet verreweg de grootste populariteit. Dat van die bloemen, dat komt weer door die tui nen. Britten zijn dol op de getemde natuur en het gazon is de overtref fende trap. Maar de doorsnee Brit, die wat moeite steekt in meer dan een grasmat kan er vaak ook écht wat van. De resultaten kunnen, zo als internationaal bekend is, schitte rend zijn. De Victorianen waren de meesters en die stijl is blijven han gen. Voddenbaal De ware schoonheid is ook de inspi ratiebron gebleken voor de ultieme lelijkheid. Waar komen al die ge bloemde stretchhoezen vandaan die over die bank kunnen worden ge spannen, als de nieuwheid eraf is, van de suite. Wie geen Parker Knoll heeft gekocht of een van zijn gelijken zit binnen de kortste keren op een voddenbaal waar de rek uit is. Het is een nationaal verschijnsel. Een huis dat ik goed ken, ziet er als volgt uit: er is een kleine hal met een blauw plastic-achtig glansbehang, met bamboepatroon, niet klein uit gevallen. Op de vloer een blauwgrijs bloemtapijt, in de bloemen is een pa troon geweven. Het plafond is ge spikkeld gestuct. De muur zónder behang is lichtblauw en grenst aan de beige keuken, zonder deur, maar met een open boog. Daar zijn die Britten dol op, het is standaard in dit type huis. Het geeft een zekere gran deur aan dit soort ondermaatse wo ningen. De keuken is dus beige en bevat weer geweldig veel bloemvari- aties. De tegels boven het aanrecht zijn bloemerig beige en wit. Om de zoveel decimeter zit er een tegel met een piepklein donkerbruin boederij- tje, drie boerderijtjesmotieven in to taal, keer vier. Het aanrecht zelf is gemaakt van ge perste houtsnippers bekleed met een dikke laag beige gemarmerd plastic. Tussen de roestvrij stalen waterbak en het aanrecht gaapt een kier, die volloopt met water, het geperste hout zuigt dat op en zwelt als een spons. Niet zo'n beste kwaliteit. Keukenkastjes De keukenkastjes zijn uitgevoerd in een zacht beige ruitje. En op de vloer liggen kunststof tegels met een zwart gelijnd patroon. Het blauwe kleed uit het gangetje loopt door naar de zitkamer. Ook het wilde bamboe zit hier op de muren. Er is een gaskachel, want Britse aanne mers doen het allemaal zo goedkoop mogelijk voor een maximum winst en komen er nog steeds mee weg hui zen te bouwen zonder centrale ver warming en zonder dubbele begla zing. Wie van zijn standaard gaska chel af wil moet, ieder apart in die uitgestrekte nieuwbouwwijken, zelf cv laten aanleggen of koopt een straalkachel met plastic kolen met een oranje lampje erachter voor de gezelligheid, net echt, dat vuurtje. In het huis is het de standaard gas kachel. De zitkamer kijkt uit op een tuin met een terrasje in roodwit ge blokte tuintegels en een gelige muur in tot baksteen geperst motief van beton. Dat vonden de buren nog eens een goed idee. Die hebben een zelfde muur gebouwd, maar dan in roze tot baksteen geperst beton. En de buren daarnaast hebben het weer in het geel gedaan. In de mer, tot slot, want over de bov* dieping met mosgroene plast! kamer hebben we het niet, is h fond afgewerkt met zwierige g te cirkels. In het midden van c mer hangt een lamp met eei Dat is de centrale verlichting. Najaren Engeland weet ik nu i een typisch Engels gezinshui Het is het huis waarin wij v Omdat het maar een tijdelijk zou zijn is het gebleven zoals i aantroffen. Nu laten we het zo geest van de Britten te doorgrt De buren gaan ondertusser met veranderen en vernieuwe na zonder uitzondering hanj Britse huisvrouwen glasgor* die een bordeel waardig zijn: onderrokken van een cancan- res. En gebloemde overgordijn tuurlijk en een strook gebloei hang ter afwerking van het g behang. Nu gebiedt de waarheid te i dat dit een afgeleide is van de lijke kwaliteit in dit land. War Engelse huizen met ruimte er is ook veel gebaseerd op paste bloemen, maar wel zo geraf) dat het ineens allemaal wel k massa heeft er zijn eigen pol gemaakt. En sinds de buren hun drey hebben uitgevoerd hun voort landschappen' door met een lang een slingerlijn aan te ge1 ze vervolgens hebben uitges hun gazon, sinds dat is geb het besluit gevallen: in het voor dit huis komt een 'te bord.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 18