Gezellig in de file Karl Lagerfeld is overal IDEE/C2 Smakelijk cadeau voor de relaties TREND/C3 Moderne meubelen lopen op wielen* Massaal bellen zonder snoer Luxe lokt de vliegende zakenman Koffiezettertje, blitse stoelhoezen en natuurlijk een setje car-hifi van een paar duizend piek: wij weggebruikers weten heus wel hoe we het file-probleem moeten oplossen. LEIDSE COURANT DONDERDAG 29 OKTOBER 1992 doorRiaSchuurhuizen Een beetje rond, gedrongen mannetje met een paardestaartje en vaak een waaier in de hand: Karl Lagerfeld. Hét mode-genie van de jaren negentig, want wat hij de afgelopen weken aan shows en kleding liet zien, grenst aan het on gelofelijke. Veel mode-ontwerpers zijn op van de zenuwen zo vlak voor een grote show in Parijs. Karl Lagerfeld draait er zijn hand niet voor om. Shows voor Chloé, Lagerfeld en Chanel in een tijdsbestek van vijf dagen. Tien dagen daarvoor een show voor Fendi in Milaan... Net zo min als voor een show maakt La gerfeld zich erg druk over het feit dat hij per jaar zo'n vijftien collecties ontwerpt. En allemaal hebben ze hun eigen stijl. „Ik ben altijd bezig, aan een stuk door, ga ook nooit op vakantie. Ik hoef ook geen knopje om te draaien om van de ene naar de andere collectie te gaan. Het is een door lopend proces en ik vind het heerlijk. Van je hobby je werk maken, is toch fantastisch", vertelde hij een paar jaar geleden. Karl Lagerfeld is een Duitser uit Hamburg. Zoon van gefortuneerde ouders. Na zijn opleiding in Duitsland vertrok hij naar Parijs en ondanks het feit dat hij daar hele maal ingeburgerd is, is hij Duitser gebleven. Hoewel Lagerfeld al een behoorlijke naam als ont werper had, werd hij echt wereldnieuws toen hij naar het huis Chanel ging. Hij slaagde er bin nen de kortste keren in om het stoffige couture- huis weer springlevend te maken, en wat heel knap was: de Chanelstijl toch te laten bestaan. Sinds die tijd is Chanel opnieuw een groot succes. Een beetje shockeren vindt Lagerfeld wel leuk. Enkele seizoen geleden begon hij de show van Chanel op een gekke ma nier te stileren. Tot grote schrik van de inkopers die niet wisten wat ze za gen. Het wereldberoem de mdüel Claudia Schif- fer, die trouwens een ont dekking is van Lagerfeld, liep heupwiegend, een tikje ordinair over het po dium met hoge lieslaar zen onder een keurig Chanelrokje. Gelukkig voor die inkopers bleek in de showroom nog de ge wone Chanel-collectie te hangen. La gerfeld had het voor de show gewoon wat anders gecombineerd. Met dat soort fratsen weet hij in ieder geval elk halfjaar weer de pers te halen. Dit keer liet hij de mannequins grote witte mannenonderbroeken, uiteraard met de naam Chanel er groot op ge schreven, dragen. Daarmee laat hij het laatste mannenkledingstuk ook verhui zen naar de kasten van de dames. Het is het zoveelste accessoire van Chanel dat Lagerfeld er de afgelopen jaren bij heeft ontworpen. En dat over de gehele wereld voor niet onaanzienlijke prijzen over de toon bank gaat. Ontwerp van Karl Lagerfeld voor het huis Chloé, waar hij begon als ontwerper en nu weer is teruggekeerd. van de auto. We zorgen gewoon dat het lekker gezellig is als we in de Het onderzoeksbureau GfK in Amstel veen schat dat in Nederland voor een bedrag van 450 tot 500 miljoen gulden wordt besteed aan car-hifi, ruim tien procent van de totale verkoop van elek tronica. Het gaat nadrukkelijk om een schatting. Duidelijke cijfers ontbreken, omdat het hier om een ondoorzichtige markt gaat waarop tal van verkopers opereren; niet alleen elektronica-han- delaren en auto-dealers, maar ook ben zinestations, bouwmarkten, autoshops en warenhuizen. Volgens adjunct-di recteur Theo Hendriks van Halfords, marktleider op het gebied van auto-be nodigdheden, bepaalt de car-hifi in elk geval wel voor het overgrote deel de om zet op de totale markt in auto-accessoi res, die volgens zijn, ook weer voorzich tige, schatting zo'n 700 miljoen gulden bedraagt. „Duidelijk is wel, dat de ver kopen stijgen. Praat ik over Halfords, dan zien we dat onze omzet ten opzichte van het vorigjaar nu al met zestien pro cent is gegroeid. Maar ik kan niet zeg gen wat het percentage bedraagt voor de hele Nederlandse markt". Om die reden laat de Rai afdeling Auto vak op dit moment door de Universiteit van Amsterdam een onderzoek uitvoe ren naar de markt in auto-accessoires. Volgens Rai-secretaris Dick Monté wor den de resultaten eind november be kend. „Dat wij überhaupt onderzoek la ten doen, maakt op zich al duidelijk dat deze branche sterk aan betekenis wint". Heilige koe Wat ook weer mag blijken uit de woorden van Theo Hendriks van Half ords, een volledige dochter van Macin tosh. „Op dit moment hebben wij in Ne derland en België 76 winkels, inclusief drie superstores. We verwachten het netwerk binnen enkele jaren uit te bou wen tot 160 filialen, waaronder dan zo'n twintig superstores van rond de duizend vierkante meter. Uit alles blijkt dat onze auto een heilige koe is waaraan we geld willen en zullen blij ven uitgeven". Volgens Hendriks verlegt de aandacht zich daar.bij van buiten naar binnen. „De verkoop van spoilers, ombouwse- tjes en dergelijke neemt duidelijk af. Mensen zijn tot de conclusie gekomen, dat ze van die investeringen niets te rugzien bij de verkoop van hun auto. Sterker: soms is zo'n auto zelfs nog minder waard. Dat uiterlijk vertoon verdwijnt dan ook, we rijden de auto niet meer voor onze buurman, maar voor onszelf en daardoor is de belang stelling verschoven naar het interieur. En dat is inderdaad begonnen met de toenemende verkoop van car-hifi, met enkele jaren geleden nog een gemiddel de aanschafprijs van 300 en nu al van 550,- met zelfs uitschieters naar 10.000 tot 40.000. Het goedkope 'happy Hongkong-produkt' is nagenoeg van de markt verdwenen. Car-hifi wordt nadrukkelijker dan voorheen ge zien als sfeermaker in de auto, waarbij kopers hun installaties door de sterke ontwikkeling in auto-alarms en andere beveiligingssystemen beter bewaakt weten". Verhoogde aandacht „Maar daarnaast bemerken we ook een verhoogde aandacht voor andere auto- accessoires, zoals felgekleurde stoel hoezen, velours-matten en nog eens tienduizend andere artikelen voor op of om het dashboard. Wat we drie jaar ge leden nog voor onmogelijk hielden, is inmiddels gemeengoed. Naast zaken van praktische aard - zoals verho gingskussentjes voor kinderen zodat ze achterin niet door de verplichte drie- puntsgordel worden gewurgd spelen zeker ook emoties mee. En ik denk dat die tendens, die zich thans sterk door zet, simpel is te verklaren. De overheid denkt het file-probleem op te lossen door ons uit de auto te halen. Maar ik vermoed dat de Nederlandse wegge bruiker de overheid een stapje voor is. Want we lijken de file gewoon voor lief te nemen: we gaan er in staan en zorgen er ondertussen voor dat het in de auto lekker gezellig is". eindredactie peter van der hoest vormgeving kltty stijnman rlijk vertoon verdwijnt, de aandacht is verschoven naar het interieur ptaan. .door Frank Hitzert uister goed, zegt Oscar Stern wanneer de beide portieren van zijn BMW in het slot zijn gevallen, want zo'n soundje hoor je nergens. En vervolgens zingt Michael Jackson met 300 Watt alle knoop jes van ons overhemd. Oscar is 26 en een Hage- van het handige soort. Hij houdt luziek én van zijn BMW 325i uit en dus pakte Oscar onlangs een ievedraaier. „Wat heet, deze car is naai gestript geweest. Op een gege- ïoment herkende ik alleen m'n Doard nog". Maar op 4 september e klaar, dit popconcert op wielen. ;ostte Oscar drie weken denkwerk, Ur sleutelen, anderhalve dag tes- afstellen, en 30.000 gulden, fdstream Technologies' staat er z'n voorruit. Wat heet. 'namo levert thans 140 ampère in van de standaard 80. In de kof- schiet een tweede accu extra We zien meterslange, duimdik- 'els met vergulde koppen en tel- itien speakers inclusief de vier ^brs achterin; voor de lage tonen. .Jis even netjes weggewerkt, het- 3 "Iscar 'cosmeticintegration' 'ht even, een geintje". Hij pakt zo- Is een luciferdoosje en drukt, en ens opent zich achterin automa- n lade, waarin we drie eindvër- rs herkennen. ,,En dat daar is het i-overfilter', dat de 'digital analy- dat de wisselaar voor tien cd's imet behulp van de afstandbedie- jS^oorin kan bedienen". Een en an- jvert een piek- van 1000 en een bu-vermogen van 300 Watt, en dat volgens het systeem van de 'front trearfill'. Dat klinkt allemaal heel khnisch, maar waar het in feite op komt, is dat Michael Jackson Btpersoonlijk op je dashboard staat 21 gen. „Het hoeft niet hard te zijn, als het maar onvervormd is. En dat is het. Kijk, op deze manier worden files nog leuk ook. Want waar kan ik anders ongestoord luisteren? Daarom ook rijd ik nu graag een straatje om". Oscar Stern is best trots op het resul taat. „Wat heet, ik was timmerman, elektricien, automonteur, stoffeerder en vormgever tegelijk". Op 6 september al, twee dagen nadat 'dit project' was af gerond, deden Oscar en zijn BMW iri het Londense Wembley-stadion mee aan de wedstrijden van de 'Iasca', de In ternational Auto Sound Challenge As sociation. Het Haagse duo werd in de categori^'pro's onder de 500 Watt' tiende van de 32. „Allemaal creatieve jongens die van een lekker stukje mu ziek in de auto houden", aldus Oscar. „Als het aan mij ligt, wordt er daarom binnenkort een Nederlandse afdeling van de Iasca opgericht". Monootje „Er zit muziek in de branche", zegt Os cars baas, Henk van Schajik, eigenaar van de Autoradio Speciaaldienst (ASD), een gespecialiseerd bedrijf voor de in bouw van auto-audio met vestigingen in Den Haag en Utrecht. Genoemde BMW dient dan ook vooral om geïnte resseerden duidelijk te maken wat er vandaag de dag allemaal mogelijk is. Van Schajik: „Ik heb het nog meege maakt dat we voorin zo'n monootje hadden met een speakertje in het mid den van het dashboard. Vervolgens kwam het radio/cassette-setje en nu willen we cd-spelers, woofers en boos ters. De techniek stelt de mensen in staat om in hun auto een concertzaal na te bootsen. We praten ook niet meer over autoradio's, maar over car-hifi. En ik merk aan m'n omzet dat steeds meer mensen daarvoor graag een paar centen willen neertellen. Op 7 november open ik aan de Binckhorstlaan, de Autostra da van Den Haag, dan ook een nieuwe, veel grotere vestiging". Waar we voort aan, zo staat in de folder in typisch jon gensachtige taal te lezen, 'de mooiste knopjes van Den Haag' kunnen vinden.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 17