ank: grote variatie in neuzen .tra geld voor me gemeenten „Uitspraken van Peper over Turken ongenuanceerd" Binnenland Bacteriën maken salades lekkerder Schip loost olie: spoor van 22 km ner ontziet grijs teken bedrijfsleven VAN ONZE CENTEN Nederland-België Wallage tevreden over fusieproces in voortgezet onderwijs Leidse Courant i q dinsdag 27 oktober 1992 i u leken tipte allieerden AAG Biermagnaat [eineken heeft de geal- in de Tweede Wereld- curieuze wijze geïn- over Duitse troepen- iingen. Aan de hand 'ering van bier twee at per week inzicht in de troepe- ;elingen. Die informa- le Heineken door aan ;rden, zo zegt hij in ;eren gepresenteerde rakwerk' van Sylvia directievoorzitter van (heer. Mensen WAGENINGEN In de toekomst kunnen vlees-, vis-, groenten- en vruch tensalades door toevoeging van bacte riën houdbaar en lekkerder worden ge maakt. Die uitvinding heeft ir. M. Bo- nestroo van de Landbouwuniversiteit in Wageningen gedaan. Bonestroo is vandaag op zijn ontdekking gepromo veerd. Volgens de methode van Bonestroo wor den aan salades melkzuurbacteriën toege voegd. De salade wordt vervolgens in de verpakking een aantal uren op een tempe ratuur van 42 tot 45 graden gehouden (fer mentatie) en daarna afgekoeld tot koel- kasttemperatuur. De bacteriën zorgen er voor dat de salade daarna vijf tot zes weken houdbaar is, terwijl de smaak nog beter is ook. Tot nu toe worden aan salades altijd voe- dingszuren en conserveermiddelen toege voegd. Hoewel op de verpakking staat dat de salade daardoor zeven tot acht weken houdbaar is, is dat volgens Bonestroo niet waar. Door de doorzichtige verpakking en de verlichte koelvitrine wordt de olie al veel eerder ranzig, terwijl de toegevoegde azijn scherp gaat smaken. Conservering met melkzuurbacteriën heft deze bezwa ren op. De methode van Bonestroo werkt alleen bij salades met maximaal 25 procent vlees of vis. Grotere hoeveelheden en selderie wer ken de fermentatie tegen. Aparte rijstrook voor bus en carpoolers DEN HAAG - Minister Maij van verkeer overweegt het streekbusvervoer en car poolers voorrang te geven op de rijksweg A12 tussen Den Haag en Gouda. Gedacht wordt aan het aanleggen van een aparte rijstrook, die voor het 'gewone' autover keer verboden terrein is. Nog dit jaar wordt hierover een besluit genomen, zo laat de CDA-bewindsvrouw weten in reac tie op kamervragen over de begroting '93 van het Rijkswegenfonds. Op de rijksweg tussen Den Haag en Gouda is het aandeel woon-werkverkeer opvallend groot. Op werkdagen bedraagt dit bijna 45 procent. Daarentegen is het aandeel vrachtverkeer (vijf procent) relatief laag. Gemeentebegroting Rotterdam sluitend ROTTERDAM De Rotterdamse gemeen tebegroting van in totaal negen miljard gul den is sluitend. Er is geld over voor nieuw beleid. Dat wordt gericht op een schoner, verzorgder en veiliger Rotterdam. Volgens het stadsbestuur zijn de positieve resulta ten vooral ontstaan doordat de gemeente zich op verschillende terreinen heeft terug getrokken. De herijking van de gemeente lijke taken moet er toe leiden dat van de huidige negen wethouders er in de volgende raadsperiode zeven overblijven. Het is voor het derde achtereenvolgende jaar dat de ge meentebegroting sluitend is. Van het totaal van negen miljard gulden is bijna de helft afkomstig van het rijk. DEN HELDER Een onbekend schip heeft voor de kust van noordelijk Noord- Holland, Den Helder en Texel een oliespoor van 22 kilometer lengte en een breedte van circa tien meter veroorzaakt. De afstand tot de stranden beloopt ruim 15 kilometer. Het olie- spoor werd gisteravond ontdekt en in de vannacht met speciale nachtapparatuur in het patrouillevliegtuig van de kustwacht in de gaten gehouden. Volgens het Kust wachtcentrum gaat het vrijwel zeker om afgewerkte olie uit een machinekamer. De bemanning van het pa trouillevliegtuig is er niet in geslaagd het lozende schip te achterhalen. De kustwacht verwacht dat het spoor door de geringe breedte en de soort olie snel verdunt en oplost in het omringende zeewater en dat gerichte be strijding niet nodig is. K MEERSHOEK NGEN De door- de lucht van de ta- •ieken van Theodo- meijer, niet ver van ling, roept bij de psy- dierbare herinnerin- lan zijn eerste pakje b zoete uitstoot van Brfabriek doet hem khalzen. Stankover- een relatief begrip, Pierre Cavalini van universiteit in Gro- lit eigen ervaring. De lis de andere niet. q promoveerde vorige me uitkomsten van een lik naar stankoverlast, ischapper vergeleek in inde situaties geur- jpties in de lucht met de ]eid hinder voor de be- h de omgeving van een i)e conclusie: stankhin- fczondheid hebben met elkaar te maken. Een directe oorzaak voor ziekte is stank niet, concludeert de ar- beidspsycholoog. Maar de men sen die hinder ondervinden van stank, hebben over het alge meen meer klachten over een slechte gezondheid dan de om wonenden die nergens last van hebben. Cavalini: „Het blijft de vraag wat die klachten nu pre cies veroorzaakt. Dat kan de stank zelf zijn, maar ook de angst voor eventuele kwalijke gevolgen van de overlast. De mensen die vrezen voor hun ge zondheid, hebben ook weer het meeste last van de stank". Voor zijn onderzoek verrichtte de Groningse wetenschapper dapper veldwerk in de omge ving van enkele suikerfabrie ken, een veevoederfabriek, een tabaksfabriek en een champig- non-mestkwekerij. Een rond leiding door zo'n suikerfabriek sloot hij misselijk af. „Die lucht vind ik fantastisch smerig. Ik begrijp echt niet hoe werkne mers daar acht uur per dag kunnen doorbrengen, laat staan hoe mensen daar in de na bije omgeving kunnen wonen. De stank van de champignon kwekerij, gewoon een giganti sche hoop paardemest, viel mij wel weer mee. En daar waren juist hevige protesten van om wonenden tegen de stank". Cavalini wijst op de uitkomsten van een onderzoek naar de heerlijkste en smerigste geur tjes. Als beste kwam de lucht van vers brood uit de bus, te genover de geur van kadavers in ontbinding. Volgens de on derzoeker zorgt overprikkeling ervoor dat op den duur elke geur gaat tegenstaan, hoe heer lijk ook. „Ik heb vroeger wel eens een weekje in een bakkerij gewerkt. Dat was voldoende om de hele week geen boterham te eten. Ook wanneer je een heer lijk parfum over de stad zou sproeien, zou je na verloop van tijd klachten krijgen". Over smaak valt niet te twisten, erkent Cavalini. „Ik ken men sen die vinden dat de lucht van de suikerfabrieken in Gronin gen bij de herfst horen. Zij zijn er min of meer aan gehecht". Suikercampagne Lang niet alle mensen in de om geving van een stinkfabriek on dervinden dus hinder. „Voor suikerfabrieken geldt boven dien dat ze niet meer dan drie maanden per jaar draaien. Dat maakt de overlast voor sommi ge mensen beter te verdragen. Zij weten dat de stank niet eeu wig duurt". De maanden dat ze draaien, zorgen de suikerfabrieken voor een gigantische uitstoot van geuren, vele malen groter dan de emissie van bijvoorbeeld een tabaksfabriek. Dat maakt voor de neuzen van de omwonenden echter weinig verschil. „Gek ge noeg leidt een aanzienlijk lage re uitstoot van stank tot even veel overlast. De mate van stank is in de beleving van de mensen van ondergeschikt be lang". Het onderzoek van Cavalini be rust voor een belangrijk deel op gesprekken met omwonenden. Op zogeheten stankdagen (hoge uitstoot, weinig wind) be zocht de onderzoeker met een ploeg enquêteurs de getroffen buurten. „Er is veel variatie in neuzen. De een ruikt heel goed, de ander ruikt slecht. De reac ties op onze vragen liepen ook sterk uiteen. Je merkt bijvoor beeld dat sommige mensen wennen aan stank als zij langer in de buurt wonen. En oudere mensen hebben over het alge meen minder last van stank". Maar weinig mensen onderne men actie om van de stank af te komen, heeft Cavalini ervaren. „Bijna alle ondervraagden lie ten weten het oneens te zijn met de stelling dat mensen moeten leren leven met de stank van fabrieken. Maar bij na iedereen was ook van me ning dat zij geen enkele grip hebben op de overlast. Karakte ristiek voor collectieve proble men van mensen; klachten van het individu worden bij voor baat gezien als kansloos". Brand na ontruiming ME'ers kijken toe hoe collega's de gekraakte villa Eikenrode in Heemstede via een ladder binnengaan. Het monumentale pand werd gisterochtend ontruimd, nadat het twee en een half jaar lang door krakers was bewoond. Twaalf uur later werd de villa door een uitslaande brand volledig in de as gelegd. De brand zou zijn ontstaan tijdens meteen gestarte bouw werkzaamheden. De politie sluit echter brandstichting niet uit. foto: anp AG Zeventig 'arme' waaronder Den jeiden, krijgen met in- 1994 extra geld van uit het Gemeente- rnhet bedrag van in to- lig miljoen gulden zijn iet miljoen voor Den lijna 900.000 voor Lei- md. Het geld wordt bij "rijkere' gemeenten ild. atssecretarissen De auta van binnenland en Van Amelsvoort ciën hebben dit aan de [amer laten weten. De eden nemen met deze naatregel Gemeente- aanbevelingen over iteren gepresenteerde Insnoeren of uitbui- Raad voor de Ge- iancien. ndt het noodzakelijk irdeelsleutels voor het lefonds fundamenteel herzien. Jaarlijks ver deelt het Rijk, aan de hand van de grootte van een gemeente, 16 miljard gulden over de 647 Nederlandse gemeenten. Maar in plaats van alleen naar het aantal woningen te kijken, moet veel meer rekening wor den gehouden met de ver plichte uitgaven van ge meenten aan bijstandsuitkerin gen en aan bepaalde centrum voorzieningen (theaters, sport faciliteiten) waar ook buurge meenten van profiteren, aldus de Raad. Ook staatssecretaris De Graaff vindt dat de verdeling van de gelden moet worden 'verfijnd'. „Daarmee komen we tegemoet aan knelpunten in de sociale structuur van een gemeente", stelde de bewindsvrouw. Die verfijning houdt in dat in de verdeelsleutel rekening wordt gehouden met het aantal inwo ners met een laag inkomen in een gemeente en dat de bijdrage per woning wordt verlaagd. Overpompen Brandweerlieden pompen op een bedrijfsterrein in de Rotterdamse Waalhaven giftig chloorsulfon, ook wel chloorzwavelzuur genoemd, over uit een lekkend vat. Het weggelekte chloorsulfon veroorzaakte gistermorgen bij vijf mensen ademhalings moeilijkheden. Ze moesten worden behandeld in een ziekenhuis. foto: anp ROTTERDAM Burgemees ter Peper van Rotterdam moet zich tegenover zijn gemeente raad verantwoorden voor uitla tingen in een interview met Het Parool dat Turken in de Maas stad massaal misbruik maken van sociale voorzieningen. Peper citeerde daarbij volgens eigen zeggen uitspraken van zijn korpschef Hessing in een besloten vergadering van de ge meentecommissie politiezaken, begin oktober. PvdA-fractiespecialiste politie zaken H. Bader noemt het on genuanceerd en onfatsoenlijk dat Peper Turken beschuldigt van fraude zonder dat hij daar- AG Het bedrijfsleven moet de mogelijkheid behouden en kleine bestelbussen met een grijs kenteken aan te Op dit standpunt stelt zich een kamermeerderheid van D en PvdA. Wel gaan de drie grote fracties akkoord met eiffing van het 'grijs rijden' voor particulieren. Het hand- het grijze kenteken voor zakelijk verkeer betekent dat •etaris Van Amelsvoort van financiën de gedachte op- an ruim 200 miljoen gulden kan vergeten. Bijtanken Onderwijs minister Ritzen moest gisteren even 'bijtanken' tijdens een debat in Utrecht met studenten over zijn plan een voortgangs controle in te voeren. Op grond van de controle wordt beslist over toekenning en hoogte van een studiebeurs. De studenten zijn fel tegen de zogenoemde I 'tempobeurs'. i foto: anp Redactie: Dick van Rietschoten In de Nederlandse politiek spelen vrouwen een aanzien lijk grotere rol dan in België het geval is. Toegegeven, wij staan nog ver af van het ide aalbeeld waarin de politieke functies fifty-fifty tussen mannen en vrouwen zijn ver deeld, maar niettemin liggen wij in de emancipatie-race een paar ronden op onze zuiderbu ren voor. In België is politiek nog vrij wel geheel een mannenzaak, zo bleek onlangs uit een on derzoek van het ANC. Nee, het gaat hier niet om de club van Nelson Mandela, maar om het Algemeen Nederlands Congres, een Vlaams-Neder lands studie- en documenta tiecentrum waarvan het hoofdkwartier te Brussel is Het diepgravende onderzoek leverde de volgende verschil len tussen het Nederlandse en Belgische vrouwengehalte in de politiek op. Onze Tweede Kamer bestaat momenteel voor 27 procent uit vrouwen. In de Belgische Tweede Ka mer daarentegen komen de vrouwen niet verder dan 9 procent. Ook tussen de beide Eerste Kamers gaapt een kloof: in Nederland is 25 pro cent van de senatoren een vrouw en in België slechts 10 procent. Het aantal vrouwelijke burge meesters valt in Nederland nog altijd bar tegen: 9 procent. Maar het kan natuurlijk nog slechter: in België bijvoor beeld, waar het percentage 4 bedraagt. Nog niet eens de helft dus. Met de Eva's onder de gemeenteraadsleden (22 pet.), wethouders (17 pet.), statenleden (30 pet.) en gede puteerden (24 pet.) winnen we eveneens ruimschoots. Voor België zijn deze percentages respectievelijk 14,10,15 en 5. Op gelijk niveau met de Bel gen staan we, o schande, als het gaat om het aantal com missarissen der koningin of gouverneurs van de vrouwelij ke kunne: nul komma nul. Ook het percentage vrouwelij ke ministers is in beide landen identiek: ruim 20 pet. Helaas is er ten aanzien van de staats secretarissen geen goede ver gelijking mogelijk, want Bel gië heeft er maar één. Een man. Het kamerlid van de week De Tweede Kamer telt 150 le den, maar van dat aantal ge niet hooguit tien procent natio nale bekendheid. Daarom zet ten we elke week de schijnwer per op één van onze minder be kende volksvertegenwoordi gers. Vandaag ter kennisma king: Machteld Versnel- Schmitz (D66), 52 jaar, uit Utrecht. „Je wordt er wel eens horendol van" „Sorry voor de rommel op m'n bureau. Ik was juist van plan vandaag weer eens wat stapels paperassen in m'n archief te bergen. Hier wreekt zich het gemis aan een persoonlijke medewerker. De meeste ka merleden hebben een eigen se cretaris of secretaresse maar wij van D66 niet. We hebben alleen een algemene staf van beleidsmedewerkers, die ten dienste staat van de fractie als geheel. Een prima team, daar niet van, maar op de leden i-kamerlid Machteld Ver- snel-Schmitz. foto: dijkstra daarvan kun je niet perma nent een beroep doen". „Ik behoor tot de laatste lich ting nieuwe kamerleden, van september 1989. Ik weet nog goed hoe ik me de eerste maanden voelde: gejaagd en verwilderd". „Gelukkig had ik al een be hoorlijke politieke ervaring achter de rug, want ik ben ja renlang raadslid en statenlid in Utrecht geweest. In 1970, vier jaar na de oprichting van onze partij, werd ik lid van de allereerste D66-fractie in de Utrechtse gemeenteraad. Dat was pas echt afzien! Je moest alles zelf uitzoeken en bestu deren, want er bestond im mers helemaal geen D66-frac- tie vóór ons. Er waren dus geen oude rotten met erva ring, op wie je kon terugval len. In de Kamer was dat na tuurlijk wel het geval". „Ik was erg blij dat ik als ka merlid onder meer volkshuis vesting en ruimtelijke orde ning mocht gaan doen. Als raads- en statenlid had ik daar ook veel mee te maken, dus dat was voor een groot deel be kend terrein. Toch heb ik ge merkt dat ik in het begin door de deskundigen van de andere fracties met enige argwaan werd bekeken. Men besteedde nauwelijks aandacht aan me, want zo'n nieuweling zou er wel niet veel van weten, niet waar? Pas toen men een paar keer in een debat had gemerkt dat ik er echt goed in thuis was, kreeg ik het gevoel dat ik werd geaccepteerd". „Natuurlijk is het vaak fruste- rend dat je tot een oppositie partij behoort. Je krijgt de ideeën van je eigen fractie er bijna nooit door. De mooiste momenten die ik tot nu toe als kamerlid heb gehad zijn dan ook de keren dat een motie of een plannetje van mij door de meerderheid van de Kamer werd overgenomen". „Aan het kamerlidmaatschap ben je minstens zeventig uur per week kwijt. Daar wordt je wel eens horendol van hoor, want voor de leuke dingen des levens heb je nauwelijks tijd meer. Een van de weinige uit spattingen die ik me nog ver oorloof is m'n zaterdagse be zoek aan de bloemenmarkt in Utrecht. Heerlijk vind ik dat, vooral als de markt bijna afge lopen is en je lekkere grote bossen kunt kopen voor een appel en een ei. De zaterdagen probeer ik zo veel mogelijk vrij te houden voor mezelf en m'n gezin. Ik heb drie kinderen, die gelukkig al vrij zelfstandig zijn. De jongste is vijftien. Als ik nog kleine kinderen thuis had gehad zou ik niet aan een baan als deze zijn begonnen. Dat zou ondoenlijk zijn ge weest". Agenda Tweede Kamer De Kamer debatteert vandaag onder meer over de waterver ontreiniging. Vanavond komt de begroting voor Antilliaanse en Arubaanse Zaken aan bod. Morgen wordt een groot deel van de dag besteed aan de be grotingen voor Binnenlandse Zaken en Landbouw. Des avonds mag staatssecretaris Simons weer eens het strijd perk betreden om zijn plan nen voor een nieuwe ziekte kostenverzekering te verdedi gen. Donderdag worden de laatstgenoemde drie onder werpen afgerond. voor duidelijke aanwijzingen heeft. Ook hekelt Bader het feit dat Peper vertrouwelijke infor matie uit een besloten vergade ring op straat gooit. Peper zei in een interview in Het Parool „dat de politie heeft ontdekt dat hier in Rotterdam 1100 Turken stonden geregi streerd op één adres. Dit bete kent dat er busladingen vol mensen uitkeringen komen ha len en dan weer terugkeren naar Turkije. Dit soort dingen gebeurt". De eerste burger van Rotter dam meende zo de stelling te onderbouwen dat bestanden van verschillende overheidsin stanties aan elkaar gekoppeld moeten worden om dergelijk misbruik van sociale voorzie ningen terug te dringen. De woordvoerster van Peper be vestigde de juistheid van het ci taat en voegde daaraan toe dat de burgemeester geen enkele reden ziet op zijn woorden te rug te komen. De Gemeentelijke Sociale Dienst weet niets van de fraude af. Volgens een woordvoerder van de GSD is dit soort omvang rijke fraude ook onmogelijk zonder dat de dienst het weet. „Het is een onzinverhaal en zo ongenuanceerd dat wij er niet eens op willen reageren", aldus de GSD-woordvoerder. Brinkman dringt aan op extra bezuinigingen HARDERWIJK - CDA-frac- tieleider Brinkman vindt dat de extra maatregelen die het kabi net binnenkort moet nemen om de begroting op orde te brengen vooral moeten worden gezocht in extra bezuinigingen. Brinkman maande het kabinet gisteravond op een spreekbeurt in Harderwijk de problemen niet vooruit te schuiven ten koste van het financieringste kort. Hij ziet in de verslechter de economische omstandighe den een reden te meer om de wao-plannen van het kabinet ongewijzigd door te voeren. De CDA-fractieleider noemde het onverstandig van die plannen af te wijken. „Het kabinet heeft iets stevigs voorgesteld, we moeten de discussie niet steeds weer oprakelen". Brinkman is van mening dat het kabinet „met stevigheid en precisie" het aantal illegaal in ons land verblijvende buiten landers moet terugdringen. Hij noemde het heel zuur dat de overheid bij de Bijlmerramp een beroep moest doen op de ad ministratie van postorderbe drijven om de identiteit van mensen te achterhalen. De CDA-fractieleider sprak zich uit tegen een verplichte po lio-vaccinatie. Hij wees er in de richting van de PvdA-fractie op, die voorstander is van verplich te polio-vaccinatie, dat er ook geen verplichte aids-keuring is. ZOETERMEER Staatsse cretaris Wallage van onder wijs is tevreden over het ver loop van de fusies van scho len in het voortgezet onder wijs. Een kwart van de 1.455 scholen is betrokken bij een fusie. Die leiden vooral tot de vorming van brede scholen gemeenschappen met voor bereidend beroepsonderwijs (vbo), algemeen vormend on derwijs (avo) en voorberei dend wetenschappelijk on derwijs (vwo). Wallage meldde dat gisteren op het ministerie in Zoetermeer bij de installatie van de project groep Scholengemeenschaps vorming. Die bestaat uit een groep ambtenaren die zich de komende jaren speciaal bezig houdt met de problemen waar scholen op stuiten bij fusies met andere scholen. Die fusies heb ben te maken met de invoering van de zogenoemde basisvor ming in augustus 1993. Daar door krijgen leerlingen in het voortgezet onderwijs in de eer ste drie jaren globaal dezelfde vakken. Tot 1 oktober hebben zich bij het ministerie 358 scholen ge meld die willen fuseren. Dat leidt tot 119 nieuwe scholenge meenschappen. Volgens Walla ge zijn er nog meer scholen die bezig zijn met fusies, maar die zijn in hun besprekingen nog niet zo ver dat ze dat melden bij het ministerie. Ruim 120 van de scholen die zich hebben gemeld, móeten fu seren omdat ze onder de ophef fingsnorm (240 leerlingen) te recht zijn gekomen. Dat is on geveer een derde van de met op heffing bereigde scholen. De resterende te kleine scholen hebben nog tot 1 oktober vol gend jaar de tijd om een aan vraag voor fusie in te dienen. Wallage heeft die termijn in maart verruimd, omdat de eerder genoemde datum van 1 oktober dit jaar niet haalbaar bleek. Bovendien kunnen scho len die minder dan 240 maar meer dan 180 leerlingen heb ben, een beroep doen op een uit zonderingsclausule

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3