Canadezen verwerpen wijziging grondwet CDA wil hardere aanpak gevangenen u A2 A3 B3 Strijd tussen Israël en Hezbollah escaleert De Graaff houdt vast aan id-kaart Staatssecretaris Ter Veld: meer ruimte voor belonen werk li Toestand Bosnische stad Jajce „kritiek" DINSDAG 7 OKTOBER 1992 18 PAGINA'S in twee katernen EESTELIJK LEVEN loreel beroep op Iers werkt niet' Stank: grote variatie in neuzen cTEN WERKEN j t milieu van 560 oen kleurenfoto's ELIJK LEVEN/OPINIE MLAND VIAND OGRAMMA'S I WERKEN en slecht gankelijk r toeristen ederland, omdat bezoe- binnenstad niet kunnen Toeristen komen dan atief vaak per trein naar Daarnaast vinden toe- lat Leiden te weinig win elijkheden heeft. De eni die nog minder win bben, zijn Kampen, Enk en Veere. Van de bezoe ijft 13 procent overnach blijkt uit een vakantie van het onderzoeks NIPO. De toeristen oor- over het algemeen positief over de stad: 47 velt een positief oor laar daarmee scoort de og altijd slechter dan n<j)ouda, Alkmaar en Enk- Maastricht is de onbet- zitoploper op toeristisch niet minder dan 80 pro- n de toeristische bezoe- zeer te spreken over de echter dan Leiden doen iotterdam, Amsterdam, lag en Arnhem het. Lei- lort wel hoog voor wat het aantal overnach tin- el Heen de grote steden it nog beter, maar ook snijcoort Maastricht het Leiden bevindt zich op vlakken informatie- ling, aantal bezoekers n, aantal bezienswaar- n in de middenmoot. £eid6c <&owa/nt Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 84ste jaargang no. 25479. Losse nummers 1,50. Half tot zwaar bewolkt en enkele buien, mogelijk met onweer. Mi nimumtemperatuur omstreeks 5 graden. Middagtemperatuur on geveer 10 graden. Zuidwesten wind, matig, kracht 4, aan de kust en op het IJsselmeer krach tig, 6, later mogelijk hard, 7. Kroonprins loopt marathon van New York DEN HAAG - Prins Wil- lem-Alexander wil deelne men aan de marathon van New York. Afhankelijk van zijn lichamelijke conditie zal hij zondag verschijnen aan de start van de hard loopwedstrijd over ruim 42 kilometer. Ter voorberei ding heeft de 25-jarige prins drie keer in de week intensief getraind in de Noordhollandse duinen. Vorige week zondag liep Willem-Alexander de halve marathon van Haarlem. KIRYAT SHEMONA/RMEISH - Verzetsstrijders in Zuid-Libanon hebben vanochtend raketten afge vuurd op Noord-Israël. Daarbij is een 14-jarige Israëlische jongen om het leven gekomen en zijn vier Is raëliërs gewond geraakt. De aanval volgde op zware artilleriebeschie tingen en bombardementen van het Israëlische leger gisteren waar bij ten minste drie doden en acht tien gewonden vielen. De actie van Israël was een vergelding voor de dood van vijf militairen bij een aan slag van de pro-Iraanse Hezbollah in het zuiden van Libanon zondag. De leiders van de Hezbollah kon digden gisteren een algemene mo bilisatie aan en bezwoeren de strijd tegen Israël voort te zetten. Israël en Libanon blijven deelnemen aan de zevende ronde van de vredesbe sprekingen over het Midden-Oos ten die deze week begon. Een van de raketten die werden afgevuurd door de Libanese verzetsstrijders kwam terecht in het dorp Rmeish in de door Israël ingestelde 'veilig heidszone' en doodde een Libanese onderwijzer en diens 18 maanden oude zoon. De vrouw van de onder wijzer werd zwaar gewond. Aandeel Fokker circa 37 gulden DEN HAAG - Voor één aandeel Fokker zal Dasa een prijs van rond de 37 gulden gaan betalen. Dit bedrag wordt genoemd door inge wijden; het ministerie van economische zaken houdt zich formeel nog op de vlakte over de door het Duitse bedrijf te betalen prijs voor een Fokker-aandeel. Ofschoon genoemd bedrag hoger is dan de beurskoers, ligt het niettemin beduidend lager dan het bedrag dat zowel Fok ker als minister Andriessen had verwacht. Op de Amsterdamse effectenbeurs sprong Fokker gisteren vijftien procent omhoog. De koers steeg van 15,80 gulden naar 18,20 gulden. Een definitief akkoord over de overname van Fok ker door Dasa is er overigens nog steeds niet. De bedrijven zetten, zoals dagelijks wordt ge meld, de laatste puntjes op de i. Idoor JANET FEENSTRA DEN HAAG - Staatssecretaris De Graaff-Nauta van binnenlandse zaken houdt ondanks protesten van de Tweede Kamer vast aan haar voornemen een aparte rijks-identiteitskaart in te voeren, die gelijk kan dienen als EG-paspoort. De bewindsvrouw is niet van plan met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) te gaan praten over de ontwikke ling van één gezamenlijke identiteits kaart, zoals een kamermeerderheid vori ge week voorstelde. Volgens De Graaff is de identiteitskaart van het rijk over anderhalf tot twee jaar gereed. De VNG kan het niet sneller doen, aldus de staatssecretaris. Volgens haar heeft de VNG „evenveel of meer tijd nodig" als Binnenlandse Zaken, als de ge meentelijke kaart tegelijk nationaal iden titeitsbewijs en EG-reisdocument moet, worden. De gemeentekaart van de VNG is per 1 januari 1993 beschikbaar. De staatssecretaris weigert de wens van de Kamer om het bij één kaart te houden, te volgen. „Dat levert eerder tijdverlies dan tijdwinst op", aldus De Graaff. WD-kamerlid Wiebenga noemt het „on verstandig" van De Graaff dat zij de kaart toch door wil zetten. De WD'er wil op korte termijn een apart kamerdebat over de id-kaart. Hij verwacht een stevige botsing met de staatssecretaris in de Ka- OTTAWA/MONTREAL - Er komt geen nieuwe Cana dese grondwet. In het refe rendum van gisteren hebben de kiezers zich tegen de ver andering van de grondwet uitgesproken waarmee de politieke leiders de Fransta lige provincie Quebec, met de belofte van grotere autono mie, bij Canada wilden hou den, zo blijkt uit de voorlopi- uitslagen. Overigens stemden de kiezers niet alleen in Quebec maar ook in de meeste Engelstalige pro vincies tegen de grondwet die het al tientallen jaren slepende conflict met Quebec had moeten oplossen. In de nieuwe wet zou Quebec meer macht en grotere autonomie krijgen, werd de be noemde Senaat grondig her vormd en kregen de oorspron kelijke Indianen en Eskimo's recht op zelfbestuur. Quebec kreeg ook een speciale status om zijn taal en cultuur te be schermen. Alleen in drie van de vier Atlantische provincies (Newfoundland, Prince Edward Island en New Brunswick) stemde een grote meerderheid van de kiezers voor de voorstel len. Deze provincies, die met Nova Scotia samen de armste regio van het land vormen, zou den volledig van de rest van Ca nada afgesneden worden als Quebec zich zou afscheiden. Na telling van 73,4 procent van de stemmen leidden de nee-stem mers landelijk, met 51,8 tegen 47 procent. In Ontario hielden de voor- en tegenstemmers el kaar in evenwicht. De stembu reaus in British Colombia, de laatste provincie waar gestemd wordt, sloten wegens de ver schillende tijdzones in Canada pas om 05.00 uur (Nederlandse tijd). Premier Mulroney erken de vannacht zijn nederlaag bij het referendum en riep de Ca nadezen op zich op de economi sche problemen te richten. Het probleem van Quebec blijft be staan, merkte de premier op, en hij onderstreepte dat het niet mogelijk zal zijn deze kwestie in de „voorzienbare toekomst" op te lossen. Pagina A5: „Dit betekent soe vereiniteit voor Quebec" Leiden is de minst ;elijke toeristische stad De laatste loodjes In de verkiezingsbus van Bill Clinton en Al Gore heerst een opperbeste stemming. De Democratische kandidaten begonnen gisteren met hun echtgenotes aan de laa van de verkiezingscampagne. Uit twee nieuwe peilingen blijkt, dat de voorsprong van Clinton op president George Bush licht is gestegen naar 11 punten. DEN HAAG - Het CDA wil de rechten van de zwaarst gestraf te gevangenen drastisch inper ken, omdat deze groep over het algemeen het meest poogt te ontsnappen. Het sporten in groepsverband moet worden verboden en de bezoekregeling dient te worden verscherpt. Coalitiegenoot PvdA is voorals nog wat huiverig voor dergelij ke maatregelen. CDA-woordvoerder Soutendijk zal de voorstellen volgende week presenteren tijdens de be handeling van de begroting van justitie. De aanleiding hiervoor vormt de ontsnapping vorige week van vier gevangen uit De Grittenborgh in Hoogeveen. „Zolang de zwaarste criminelen nog in bestaande gevangenis sen moeten worden onderge bracht, moeten we er voor zor gen dat ze niet meer van de ene naar de andere afdeling moeten om mee te kunnen doen aan bij voorbeeld het sporten. Want dan ontstaat juist het gevaar", aldus Soutendijk. Het bewa kingspersoneel werd vorige week tijdens het groepssporten gegijzeld. „Daarom moeten we voorlopig alleen individueel sporten toestaan", zegt Souten dijk. Ze vindt bovendien dat de gevangenen door een dikke gla zen wand van hun bezoek ge scheiden moeten worden. PvdA-woordvoerder Zijlstra vreest dat met de maatregelen van het CDA de spanning in de gevangenissen nog groter zal worden en escalatie dreigt. „Je moet ook denken aan het perso neel want door het steeds stren gere regime zullen criminelen bij hun ontsnappingspogingen steeds gewelddadiger worden". Soutendijk vindt die angst te recht, en meent dat er daarom extra personeel moet en kan worden aangetrokken. „Vooral in het noorden en het zuiden van het land is nog voldoende personeel te vinden". De CDA- woordvoerder wil het liefst haar plannen indienen met de PvdA, maai- als dat niet gaat, zal ze vrijwel zeker met de WD een kamermeerderheid kunnen vormen. 'Vluchtgevaarlijke' gevange nen worden momenteel onder gebracht in delen van vier extra bewaakte inrichtingen, waar onder die in Hoogeveen, totdat twee nieuwe zwaarbeveiligde gevangenissen klaar zijn. Dat zal naar verwachting over on geveer een jaar zijn. Een voorstander van de grondwetswijziging leunt teleurgesteld op de stok van de Canadese vlag. foto. ap ROTTERDAM Sociale dien sten krijgen meer wijheid om werklozen die zich scholen of ac tief naar werk zoeken te belo nen. Daartoe wordt de huidige vrijlatingsregeling in de bijstand afgeschaft. De gemeenten mo gen het betreffende geld (135 miljoen gulden) naar eigen in zicht besteden. Zeer binnenkort wil staatssecretaris Ter Veld van Sociale Zaken een advies aanvraag over dit onderwerp naar de Sociaal Economische Raad (SER) sturen. De huidige vrijstellingsregeling houdt in dat bijstandstrekkers geduren de maximaal twee jaar per maand 260 gulden mogen bijver dienen zonder dat er op de uitke ring gekort wordt. In de praktijk werkt deze regeling soms ave rechts, aldus Ter Veld. Wie een volledige baan accepteert, komt vaak op een lager netto-inko men dan de uitkering plus vrijla ting. Straks mogen de sociale diensten zelf bepalen of zij de vrijlatingsregeling handhaven, uitbreiden of .afschaffen. Ook kunnen ze werklozen die hun arbeidskansen verbeteren een Inzameling afgedankte tv's DEN HAAG De Consumen tenbond pleit voor een inzamel en verwerkingssysteem voor af gedankte kleurentv's omdat on derdelen daarvan nogal eens stoffen bevatten die schadelijk zijn voor milieu en gezondheid. Het gaat daarbij om onderdelen van de tv's die vaak broomhou- dende brandvertragers bevatten die ervoor moeten zorgen dat het apparaat bij kortsluiting niet direct in brand vliegt. JAJCE Bij zware gevechten rond de stad Jajce in het westen van Bosnië zijn de verdedigers onder zware Servische aanval len verder teruggedrongen. De Bosnische radio noemde de toe van Bosnië. Vanuit Belgrado vertrok vanochtend een VN- hulpkonvooi met 207 ton voe dingsmiddelen voor de noodlij dende bevolking van de Bosni sche hoofdstad Sarajevo. stand in de volledig van de bui- Nederland neemt op korte ter- nti en bijstand voor slachtoffers Bijlmer in ktSRDAM De gemeente Amsterdam heeft bijna een gulden uitgekeerd aan slachtoffers van de vliegramp in ner. De sociale dienst keerde in totaal 925.000 gulden irvan ging 882.000 gulden naar de mensen die door de un woning hebben verloren. Voor de inrichting van een t toegewezen woning kregen 66 huishoudens een bedrag niddeld 8500 gulden. Zo'n zelfde bedrag gaat ook naar lz? huishoudens die geen legitimatiebewijs meer konden gen. De vijftig families die in noodwoningen zijn onder- ït,, kregen ieder rond de 5000 gulden voor de inrichting. tenwereld afgesloten stad „meer dan kritiek". Bij hun aanvallen op Jajce heb ben de Servische strijders ken nelijk ook gevechtsvlegtuigen ingezet. In een resolutie heeft de Veiligheidsraad van de Vere nigde Naties het de Serviërs verboden te vliegen boven Bos nië. Servische troepen zouden inmiddels Jajce zijn binnenge drongen en de burgerbevolking bedreigen. Het Bosnische leger bereidt intussen een nieuw of fensief voor-tegen Mostar, de hoofdstad van Hercegovina, en het Neretva-dal in het zuiden mijn nog tweehonderd ex-ge- vangenen uit Bosnië-Hercego- vina op. Het gaat daarbij om ernstige gevallen, waarbij in sa menspraak met de VN-Hoge Commissaris voor de Vluchte lingen (UNHCR) zal worden vastgesteld wie voor vertrek naar Nederland in aanmerking komen. Nederland heeft tot nu toe rond 4900 vluchtelingen uit het voormalige Joegoslavië op genomen. De verwachting is dat dit aantal eind dit jaar tot rond 6000 zal zijn opgelopen. Pagina A5: Plan voor nieuwe grondwet Bosnië Met het oog op de toenemende kou verzamelt de jeugd in Bosnië-Hercegovina nu al zoveel mogelijk brandhout. FOTO: AP Rusland bestemt Koerilen voor economische zone MOSKOU. Het hoogge rechtshof van Rusland heeft ingestemd met plannen om de Koerilen-eilanden, inclusief de vier eilanden die Japan wil terughebben, te betrekken bij de ontwikkeling van het eiland Sachalin tot een vrije economische zone. De plannen zijn onderdeel van enkele nationale ontwik kelingsprojecten waarbij Rus land gebruik maakt van kapi taal en technologie van wes terse landen. Rusland heeft de vier zuidelijke Koerilen-ei landen na de Tweede Wereld oorlog geannexeerd en Japan wil ze terug. Een woordvoerder van het Ja panse ministerie van buiten landse zaken verklaarde van daag dat Japan de plannen onmogelijk kan accepteren. „Rusland is kennelijk van plan de bezetting van de eilan den defeintief te maken", zei hij. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1