Plastic dat in het niets verdwijnt 2 Weten Werken Abortuspil is bruikbaar voor anti-conceptie Leidse Courant i dinsdag 27 oktober 1992 BIT VOOR BIT foto Apple Computer Met de Duo doek kan de Powerbook worden gebruikt met een normaal toetsenbord en een kleurenmonitor. Nieuwe Macintosh-pc's Apple Computer heeft twee nieuwe Macintosh pe's geïntroduceerd: de Ilvi en de IIvx. Beide machines zijn uitgerust met de Motorola 68030 microprocessor, die in de vi draait op een kloksnelheid van 16 MHZ en in de vx op 32 MHz. De laatste machine heeft een co-processor en een cache-geheugen. De twee modellen hebben nogal wat uitbreidingsmogelijkheden. Zo kunnen de machines worden uitgerust met een versnellerkaart. Beide systemen worden geleverd met een werkgeheugen van 4 Mb, uit te breiden tot 68 Mb. Tegelijk met de introductie van de nieuwe pe's heeft Apple de Powerbook verbeterd. Van de portable computer zijn twee nieuwe uitvoeringen: de 160 en de 180, die beide een beter grijswaardenscherm hebben gekregen. De Powerbooks draaien op dezelfde Motorola- processoren als de nieuwe pe's. De kloksnelheid is afhankelijk van het model 25 MHz of 33 MHz. De Powerbook 145, die in augustus werd geïntroduceerd, blijft leverbaar. Voor Powerbook- gebruikers heeft Apple een desktop station ontwikkeld, waarin de portable computer kan worden geschoven. Op kantoor of thuis kan hierdoor met een normaal toetsenbord en een kleurenscherm worden gewerkt. Het docking- systeem kan in een netwerk worden opgenomen. Het systeem is opgebouwd rond twee speciale uitvoeringen van de Powerbook: de Powerbook Duo 210 en 230: modellen die minder dan twee kilo wegen en maar 3,6 cm dik zijn. Het elektronische hart wordt weer gevormd door de Motorola 68030. De 210 draait op een snelheid van 25 MHz en heeft een harde schijf van 80 Mb, de 230 draait op 33 MHz en heeft een harde schijf van 80 of 120 Mb. H DOS-software op Acorn Het Engelse computermerk Acorn blijft een aparte plaats innemen in de automatiseringswereld. De bijzondere personal computer met zijn eigen besturingssysteem krijgt in ons land steeds meer afnemers. Vooral voor grafische toepassingen is de Acorn uitstekend geschikt en dat voor een prijs die heel wat lager ligt dan de in die sector gebruikelijke Apple Macintosh. Maar ook voor allerlei andere toepassingen is de Acorn zeer geschikt. Ook al is er voor het RISC OS 2-besturingssysteem veel programmatuur (veelal gratis of tegen een lage prijs) beschikbaar; alles draait er natuurlijk niet op. De meeste standaard-software is nou eenmaal voor IBM- achtige PC's geschreven, of dat nou leuk is of niet. Voor de A5000 was al wel een PC-emulator verkrijgbaar, maar in veel gevallen levert de lage snelheid daarvan problemen op. De Engelse fabrikant Aleph One heeft daarom een insteekkaart ontwikkeld, waarop een complete PC met een 386SX processor is ondergebracht. De kaart kan in elke Acorn-RISC computer worden gestoken, waarna alle PC-software op de Acorn kan draaien. De MS-DOS-applicatie kan binnen het multitasking-systeem van de Acorn gewoon in één van de vensters draaien, tegelijkertijd met een of meerdere Acorn-toepassingen. De sterke kanten van de Acorn blijven beschikbaar. Zo kunnen tekst- of grafische schermen uit het MS-DOS-venster met de muis naar een Acorn-applicatie worden gesleept om direct ingepast te worden. De 386-kaart wordt geleverd met een werkgeheugen van één of vier MB. De prijs variëert van 2195 tot 2795 gulden. De Acorn-computers worden in ons land geleverd door ECD Computers in Delft, die ook de pc- kaart importeert. Windows voor kinderen Een van de aardigste boeken die we de laatste tijd onder ogen hebben gehad verscheen bij uitgeverij A.W. Bruna: 'Windows voor kinderen' van Addo Stuur. Het boek geeft kinderen vanaf acht jaar stap voor stap uitleg over werken met het grafische besturingssysteem. Veel leerlingen van de basisschool komen via het Comeniusproject in aanraking met de computer; in dat kader is ondersteuning zeer welkom. Kinderen kunnen aan de hand van dit boek al heel snel overweg met de basis-principes van het programma en ze hebben er nog lol in ook. Dat laatste heeft veel te maken met de speelse wijze waarop Stuur ze aan het werk zet. Al snel laat hij hen aan de slag met Paintbrush, het tekenprogramma van Windows. Tekenen vinden bijna alle kinderen leuk, en als het nog met de computer kan ook is het natuurlijk helemaal geweldig. Gaandeweg leren ze daarmee haast ongemerkt allerlei zaken als verslepen, kopiëren via het prikbord, selecteren uit de keuzemenu's, opbergen en terugroepen van bestanden enzovoort. Al snel komt ook het database-prop-amma Kaartenbak aan de orde. Op een diskette die bij het boek hoort staat een leuk bestand met tekeningen, die uit die kaartenbak kunnen worden gehaald en in het tekenprogramma verder verwerkt. Als dat allemaal is gebeurd moet er natuurlijk een stukje tekst bij; tijd dus om met het tekstverwerkingsprogramma Write aan de slag te gaan. Het boek is bij uitstek geschikt om op school te worden gebruikt, maar zeker óók thuis, als daar een pc staat waar Windows op is geïnstalleerd. Niemand hoeft bang te zijn voor vervuiling van de harde schijf: Stuur laat zijn leerlingen werken met een eigen 'Winkind'-diskette, waar alle tekeningen en stukjes tekst op kunnen. Voor ouders en leerkrachten is er een apart hoofdstuk met nuttige aanwijzingen over hoe de kinderen met het boek en het programma aan de slag kunnen. Een prima uitgave die kinderen tot de laatste bladzijde blijft boeien! ISBN 90-229-3804-2, prijs f 32,50. Plastic bakjes voor hap-en-snap-waar, wat zou het een opluchting zijn als alleen die al spoorloos zouden verdwijnen na gebruik. Het is een droombeeld, dat echter met de komst van bioplastic werkelijkheid wordt. door Mark Glotzbach „Het is warempel écht plastic, zeg gen mensen uit de petrochemische industrie die bij ons komen", zegt dr. Bert Tournois van het Instituut voor Agrotechnologisch Onderzoek van de Dienst Landbouwkundig On derzoek (ATO-DLO) in Wagenin- gen. Dat instituut doet onderzoek naar bioplastics, volledig afbreekba re plasticsoorten uit plantaardige grondstoffen. De achtergrond van het ATO-onderzoek is agrificatie, het bestuderen of grondstoffen uit de landbouw ook voor wat anders dan voedsel kunnen dienen. Tournois: „De natuur levert ons een breed scala aan grondstoffen, in de vorm van koolhydraten, eiwitten, oliën, vetten en vezels. Er bioplastic uit maken is een van die nieuwe in teressante mogelijkheden". „En daarbij gaat het niet alleen om het wegwerken van produktie-over- schotten. Biomaterialen hebben tal van eigen waardevolle eigenschap pen en mogelijkheden. Daarnaast hebben ze het voordeel van afbreek baarheid en hernieuwbaarheid, de bron raakt nooit uitgeput". Kringloop Bioplastic wordt op natuurlijke wij ze afgebroken, en wel totaal. Bacte riën zetten het materiaal om in kool dioxide (C02) en water. Het water verdampt en de vrijkomende kool dioxide wordt in de nieuwe opgroei ende gewassen vastgelegd en blijft dus in de kringloop. Het proces draagt derhalve niet bij aan het broeikaseffect. Tournois: Nog. een belangrijk voor deel: de afbraak geschiedt gewoon buiten, bij normale temperaturen. De gebruikelijke petrochemische plastics worden nu meestal nog ver brand, waarbij ongewenste stoffen v als dioxinen kunnen ontstaan. Of ze komen voor duizenden jaren in het milieu terecht, op de belt of daar bui ten". „Afbreekbaar genoemde plastics be staan tot nu toe uit een mengsel van petrochemische en plantaardige grondstoffen. Eigenlijk komt dat neer op een ongunstige vereniging van eigenschappen: de watergevoe ligheid en afbreekbaarheid van een natuurlijk polymeer met de niet-af- breekbaarheid van een petrochemi sche kunststof. Na 'afbraak' reste ren korreltjes, die eeuwenlang in het milieu blijven". „Er is nog geen definitie van wat moet worden verstaan onder biologi sche afbraak. De snelheid van het proces, de omstandigheden, de af- braakprodukten; het is heel belang rijk dat daar tests voor worden ont wikkeld om tot goede definities te komen. ATO werkt daaraan". Aan de ontwikkeling van bioplastics wordt wereldwijd gewerkt. Zo heeft het Britse chemieconcern ICI bij- Kooldioxyde (CQ,) water voorbeeld zijn 'Biopol', door bacte riën geproduceerde polyesters. Tournois: „De micro-organismen nemen koolhydraten op en maken daar mooie polyesters van, die ze op slaan als reserve-grondstof en die vervolgens kunnen worden gewon nen. Deze plastics zijn volledig biolo gisch afbreekbaar". ATO richt zich in het bijzonder op volledig, afbreekbare bioplastics. Tournois: „Zulke zuivere bioplastics gaan bij het GFT-afval, maar omdat ze helemaal verdwijnen maken ze tóch de compostberg niet groter. En aangezien ze geen petrochemische bestanddelen bevatten, belemmeren ze ook de plastic-recycling niet. De milieubeweging vreest dat ze dat wél zouden doen". In Nederland wordt slechts onge veer vijftien 'procent van het afval- plastic hergebruikt en tien van die vijftien procent is dan nog produk- tie-afval direkt van fabrieken. -Tournois: „Grootschalige recycling kan alleen bij afvalstromen van elk één soort plastic. Maar in de praktijk zit alles door elkaar en vaak bestaat een verpakking uit meerdere plastic soorten of uit plastic plus een ander materiaal, zoals het geval is bij een melkpak. Scheiding kost ongeveer evenveel als het vervaardigen van nieuw materiaal en dan kiest men toch voor nieuw". „Slechts de helft van het in huishou dens gebruikte plastic kan uit het af val worden teruggewonnen, zo is ge bleken. De test verdwijnt in het mi lieu. Dat zijn bijvoorbeeld kleine voorwerpjes, combjnatieverpaklyn- gen of plastics die om andere rede nen niet praktisch te sorteren zijn, zoals plakband op papier en luiers". „Vervanging van deze fractie door afbreekbaar plastic vergroot tegelij kertijd de kansen voor recycling. Het aandeel van recyclebaar plastic in het plasticafval neemt immers toe. Bioplastics brengen recycling dus dichterbij". Rijp De maatschappij is rijp voor afbreek bare plastics, aldus Tournois. De consument is het zat, al die onver woestbare verpakkingen. Bioplas tics maken nu mogelijk de beste soort plastic voor een bepaalde toe passing te gebruiken. Maar keur- INF0GRAFIEK SlJTHOFF PERS merken zijn er nog niet in Neder land. Tournois: „Een keurmerk op plas ticverpakkingen is echt een vereiste. De consument moet kunnen zien wat hij in de GFT-bak kan werpen en wat niet. En een combinatie-ver pakking moet bestaan uit vergelijk bare materialen, afbreekbaar of niet afbreekbaar. Melkpakken van bio plastic en karton, beide afbreekbaar. Voor veel andere verpakkingen gaat dat ook op. Neem een shag-pakje. Dat is van papier met een plastic laagje erop. Dan denk je: maak het helemaal van biologisch of helemaal van recycleerbaar materiaal". „Plastic is zo goedkoop, dat het te veel wordt toegepast. Champignons, appels; binnen een week zijn ze op, maar ze zitten verpakt in spul dat duizenden jaren in het milieu aan wezig blijft. Voor dat soort toepas singen, zeg verpakkingen die tot een half jaar meemoeten, is het zonde om materiaal te nemen dat zó lang goed blijft". Ecobalans Wat gebruik je als verpakkingsmid del: papier, bioplastic, recycle-plas- tic? Het opstellen van een ec kan duidelijk maken wat di economische en voor het voordeligste oplossing is. De van afvalverwerking horen d delijk bij. En ook de 'nul-opt zaken hoeven niet te word pakt; de aardappelen kunne de groentetas, net als vroegei Met bacteriën als fabricagem is de aanmaak van bioplastic schoon. Ook de er aan vooral produktie van grondstoffen s appel- of tarwemeel en si dank zij zuiveringstechniek vervuilend. Dat is het wini plantaardige eiwitten als gi| evenmin. De verwerking plastics tot produkten gaal zelfde manier als in de petr sche industrie: smelten en a ten. Tournois: „Ik ben er van oj dat bioplastics goed uit de men in eco-balansen. De to^ ervan is afhankelijk van de stof. Zetiheel levert plastic) echter, net als plastics uit d gevoelig zijn voor water. Ze drofiel en daarom alleen voor een vrij droge omgeving „Door bacteriën uit suikers te plastics zijn juist heel w< Je kunt er bijvoorbeeld flea maken. Pas in de bodem, v doende water en stikstof a is, worden deze plastics afgi Voor de afbraak van biopl een bepaald milieu nodig plank moeten ze natuurlijk ven, met een minimale kaï schimmeling of rot". „In bioplastics valt een ev verscheidenheid te verwac in petrochemische plastics stemming voor bepaalde do kan door middel van chemi cessen of toevoeging van dige stoffen. Je kunt zo pk variabele levensduur make Het is niet de bedoeling oi trochemische plastics te v door biologische. Voor c toepassingen, om maar w; men: rioolbuizen, regenpijj ten en boten, blijft petro plastic de grondstof. r „Achter die plastics zit eer keling van zestig jaar. H met scheurende teiltjes ei die smolten als ze te dicht 1 chel stonden. Maar dat is ei beterd". „Bioplastic moet die hele of ling nog inhalen, wat nu g behulp van de inmiddels o de petrochemische kunstst logie. In al onze wetenscl programma's doen de pe sche industrie en de verwei dustrie mee. Er zijn al plastics op de markt, Bio meer. En ik verwacht dat e bije toekomst een redelij ment beschikbaar zal zijn" HET ONDERZOEK samenstelling mark glotzbach tekening chavaleh h0ukes |l<| Tekenen met Paintbrush is voor kinderen snel te leren. Gaandeweg leren ze veel over Windows. Volgens het medische tijdschrift New England Journal of Medicine is het Franse middel RU-486, dat gebruikt wordt voor het opwekken van abortus, prima geschikt als 'morning after'-pil. Onderzoekers menen zelfs dat RU-486 bruikbaar is als anti-conceptiemiddel voor 'één maal per maand'. Het abortusmiddel werd in 1988 door het Franse bedrijf Roussel- Unclaf op de markt gebracht. Het is tot nu toe in slechts enkele landen verkrijgbaar, waaronder Engeland en Zweden. In de Verenigde Staten is RU-486 verboden na hevige protesten van de anti abortusbeweging. In Engeland is een onderzoek naar het middel onder 800 vrouwen gehouden. De helft van deze vrouwen kreeg drie dagen na seksueel contact het middel te slikken; de andere groep kreeg de normale anti-conceptiemix van ethinyl estradiol en norgestrel. Uit de eerste groep werd geen enkele vrouw zwanger; van de controlegroep gebeurde dat bij vier vrouwen wel. Volgens de onderzoekers heeft het middel, dat voorkomt dat een bevruchte eicel zich in de baarmoeder nestelt, minder bijwerkingen. Wel is een nadeel dat de menstruatie erdoor kan worden uitgesteld, zodat vrouwen langer in onzekerheid blijven of ze zwanger zijn of niet. Invloed dammen op natuur nu te voorspellen De ecoloog J. de Leeuw heeft een computermodel ontwikkeld waarmee de invloed op de natuur van grote dammen, zoals de pijlerdam in de Oosterschelde, kan worden voorspeld. Door de stormvloedkering komt de vloed minder hoog op de schorren dan vroeger, waardoor er minder schorren worden overstroomd en de voedselrijkdom voor de vogels afneemt. Hoger gelegen schorren blijven helemaal droog, wat leidt tot het verdwijnen van de typische zoutwaterplanten. Toen dé stormvloedkering in 1986 werd voltooid was het voor onderzoekers nog een vraagteken wat de ecologische effecten ervan zouden zijn. Volgens De Leeuw had een eenvoudig computermodel uitkomst kunnen brengen, mits er destijds voldoende gegevens beschikbaar waren geweest. Maar omdat de bouwplannen nogal eens veranderden, was het van te voren moeilijk te bepalen hoe ver het hoogwaterpeil zou dalen. De Leeuw maakte een model dat in 1986 reeds in theorie bestond Archieffoto De oppervlakte aan schorren in de Oosterschelde is door de stormvloedkering afgenomen. Tijdens de ruimtemissie van de Columbia wordt met de. LAGEOS ll-satelliet onderzoek gedaan naar breuklijnen in de aardkorst en mogelijke verschuivingen in het aardoppervlak, vooral in gebieden met aardbevingsrisico. Grootte: Werking: gebruiksklaar. „Bij een volgende gelegenheid kunnen ecologen wél nauwkeurig voorspellen wat er gebeurt als de mens gaat rommelen in de waterhuishouding", zegt hij, de bouw van een getijdecentrale bij Zo gaat het aardkorst- onderzoek met behulp van de Lageos II- satelliet in zijn werk. o Prisma's reflecteren onderzoek- stations op Aarde 3 De tijdspanne die (te straal nodig heeft naar de Aarde t keren vertelt wetenschap over het reliëf aardoppervlak mogelijke aluminium bollen bedekt met 426 prisma's infografiekAnp de kust tussen Engeland en Wales als voorbeeld noemend. Deze stroomfabriek komt te staan in een gebied waar veel vogels fourageren op de drooggevallen schorren. Satelliet meet beweging aardkorst Het Amerikaanse ruimteveer Columbia heeft afgelopen vrijdag de Italiaanse Lageos II in een baan om de aarde gebracht. Deze kunstmaan is bedoeld om bewegingen van de aardkorst te meten. Aan de hand daarvan kunnen aardbevingen beter worden voorspeld. De Lageos II is een 400 kilo wegende bal van aluminium en koper met een doorsnee van 61 centimeter, waarop 462 prisma's zijn aangebracht die laserstralen moeten weerkaatsen. Vanaf 43 stations op aarde worden laserstralen gericht op de satelliet, die zich in een 5.898 kilometer hoge baan bevindt. Door te meten hoeveel tijd het licht nodig heeft om terug te komen, hopen geologen de trage bewegingen van de aardschollen te kunnen bepalen. Zij verwachten verschuivingen van minder dan 2,5 cm per jaar te kunnen constateren. In 1976 heeft de NASA ook al een Lageos-satelliet in de ruim gebracht. Met de nieuwe er het mogelijk om gegevens accurater te verzamelen, Italiaanse ruimtevaartbur Op het programma van de Columbus-bemanning stai het testen van een in Canai ontwikkeld visueel robotsj voor bediening van de shutf1 de kraan die wordt gebruik ruimtestation te bouwen. f Aan boord van het ruimtevj bevinden zich ook twaalf ra zullen worden gebruikt bijl onderzoek naar botafbraak" ruimte. De helft van de rati ingeënt met een nieuw meij tegen osteoporose, de gelei) ontkalking van het beende' Hersentrainin) schizofrenen Veel schizofrenen kunnenj psychiatrische inrichtinj ontslagen na via training* hebben geleerd hun herser gebruiken. Dit stelt drs. M Gaag in zijn proefschrift, \j morgen aan de Rijksunive Groningen hoopt te promo Van de 22.000 psychiatrist! ziekenhuisbedden wordt bezet door schizofrene pat) vaak sterk verschillende ziektebeelden vertonen. El van hen heeft moeilijkhedi informatieverwerking en i voorbeeld al snel vermoeid opstellen van een boodschappenlijstje. Van der Gaag ontdekte dal allerlei taken die een menl inspanning vergen kan vergemakkelijken. Veel i problemen op te lossen dol van geheugensteuntjes, hf( visualiseren en indelen in categoriëen. Ze kunnen dl' worden getraind. ij Vaardigheden die weinig/ mentale inspanning vergdl schizofrenen veel moeilijk leren, aldus Van der Gaag" betreft dan min of meer automatische processen fietsen, breien en aardapfl

Leidse Courant | 1992 | | pagina 14