banning stijgt in embusstrijd VS Grote verbolgenheid over Majors ultimatum Buitenland Rusland is bevreesd voor catastrofe in Centraal-Azië Milosevic en Boban versterken positie Jt s a choice Weer rassenrellen Duitsland tereid ftreden Rabin dreigt Hezbollah met ijzeren vergelding sbergis verliest Jeugd betoogt ezingen Litouwen massaal tegen racisme Premier Spanje streeft Dode en arrestaties bij naar nieuwe ambtsperiode optreden leger Algerije - De Litouwse Onafhankelijkheids- Sajudis van president Vytautas ris heeft bij de eerste vrije verkiezin- ten een nederlaag geleden. Volgens igen van het Duitse onderzoeksbu- die meteen na de sluiting van de en op de Litouwse televisie werden naakt, behaalde Sajudis slechts 27 an de stemmen. De ex-communisti- iwse Democratische Arbeiderspartij, voering van Algirdas Brazauskas zou van de stemmen hebben behaald. en-Democraten hebben 14,5 procent immen in de wacht gesleept, terwijl I-Democraten goed zijn voor zeven n m de stemmen. BRUSSEL Een kleine tienduizend jongeren uit verschillende Europese landen hebben zaterdag in Brussel ge protesteerd tegen racisme en fascisme. Zij verweten de regeringen een te wei nig sociaal beleid te voeren, waarin on voldoende aandacht bestaat voor werk loosheid en armoede, de voedingsbodem voor rassenhaat en fascisme. Het was voor het eerst dat in Europa een internationale jongerenbeweging stelling nam tegen extreem-rechts. De demonstratie was georganiseerd door de beweging Youth against Racism in Europe. MADRID - De Spaanse Socialisten hebben gisteren met een grote partijbijeenkomst in de stierenvechter sarena van Madrid gevierd dat zij tien jaar geleden aan de macht kwamen. Rond 40.000 partijleden juichten partijleider en pre mier Felipe Gonzalez toe, die daar aankondigde dat hij zich kandidaat stelt om na de verkiezingen in 1993 door te gaan als minister-president. „Jullie kunnen op mij rekenen", riep Gonzalez, die in tien jaar regeren grijzer en ernstiger is geworden en wiens jongensach tige grijns men nauwelijks meer ziet, zijn enthousiaste partijgenoten toe. De premier en adjunct-partijvoorzitter Alfonso Guerra prezen de prestaties van de socialistische regering in de afgelopen tien jaar, die Spanje heeft doen opnemen in de Gemeenschap van de meest ontwikkelde landen. ALGIERS Bij vier dagen van gecoördineerde acties tegen islamitische fundamentalisten in Algerije is een dode gevallen en zijn ruim 150 personen gearresteerd. Leulmi Abdennacer, plaatsvervangend leider van de Gewapende Islamitische Beweging, kwam zaterdag bij een confrontatie met een speciale legereenheid in de westelijke stad Mascara om het leven. Leger en politie hadden 10 maanden tevergeefs gezocht naar de radica le moslimleider. Het legeroptreden leidde voorts tot de aanhouding van ruim 150 extremisten, van wie volgens de politie 23 lid zijn van het verboden Islamitisch Reddingsfront. De arrestanten worden verdacht van een reeks aanslagen die werden gepleegd nadat in februari de staat van be leg was afgekondigd en waarbij 200 militairen en poli tiemensen de dood vonden. i GTON De span de Amerikaanse gsstrijd. Met nog it campagnedagen >eg, weet Democra- >te Huiskandidaat eon zijn voorsprong blikeins president )i ush plotseling be- o erkleind. u ij ran de jongste enquê- h og maar een verschil irocent zien tussen Bush. Vooral de op- de partijloze derde Ross Perot blijkt de jen ten koste te gaan s|b nog altijd favoriete e New York Times- ft aan dat eind vorige 'ocent van de Ameri- Clinton wilde gaan 37 procent op Bush :ent op Perot. Tevo- afstand tussen Clin- h twee maanden lang t er dan tien procent Andere meest recen te enquêtes tonen, zij een minder scherpe dezelfde tendens, algemeen geldt dat wogde kans op her ten niet aan hemzelf, 'erot is te danken. De de huidige pre- 'Geheime afspraak Clinton-Delors' LONDEN Voorzitter Jacques Delors van de Europese Com missie en de Amerikaanse presidentskandidaat Bill Clinton hebben een geheime afspraak om een akkoord bij de GATT- handelsbesprekingen te vertragen tot na de verkiezingen van 3 november. Dit meldt de Sunday Telegraph onder aanhaling van anonieme vooraanstaande EG-functionarissen in Brussel. Delors, die vanwege de te verwachten protestacties van Fran se boeren toch al niet voor een snel akkoord was, zou niet graag zien dat president George Bush de vruchten plukt van een GATT-overeenkomst. De Franse socialist voelt zich meer verwant met de Democraat Clinton en was daarom „maar al te graag bereid om mee te werken", aldus de Britse zondags krant. Clinton en zijn campagnestaf hebben het bericht tegen gesproken. Maar Bush gebruikte het gisteren onmiddellijk als nieuwe munitie tegen zijn rivaal. iens ineens veel fel- lestijl - nauwelijks aar Perot blijkt veel wondering te heb- ihouden aan diens optreden in de tv- lebatten. Boven- de tv-advertenties lengte van een half in de miljardair nu aan avond zijn op lossingen aandraagt voor Ame- rika's economische problemen, veel burgers te overtuigen. Pe rot besteedt zo'n dertig miljoen dollar van zijn eigen kapitaal (in totaal ruim 3000 miljoen) aan tv-reclame. In sommige opiniepeilingen is de steun voor Perot in twee we ken tijd gestegen van minder dan tien tot meer dan twintig procent. Die toename kon de jongste dagen nauwelijks an ders dan vooral de enorm uitge groeide Clinton-aanhang aan tasten, omdat in het 'uitgekle de' Bush-kamp niet veel meer te halen viel. Woordvoerders van de Clinton- campagne probeerden gisteren koel en zelfverzekerd te blijven. „Het is een volkomen natuur lijk proces dat in de laatste et malen voor de verkiezingen de race spannender wordt. Wij hebben steeds geweten dat dit zou gebeuren. Maar onze voor sprong is solide en zal niet meer verdwijnen. Daarvoor is het Amerikaanse volk te zeer uit op verandering", aldus zegsman George Stephanopoulos. President Bush heeft de laatste dagen zijn aanvallen op Clin ton's karakter en levenswandel gematigd. Hij waarschuwt nu vooral voor de belastingverho gingen ('Let op je portemon nee!') die Clinton - in strijd met diens beloften - voor de gemid delde Amerikaan in petto zou hebben. Bovendien hoopt Bush populariteit te winnen met zijn kritiek op de pers en op de en quêtes. De media zijn volgens de president pro-Clinton en verzwijgen bewust elk positief economisch nieuws. En de en quête-bureaus „proberen de mensen te vertellen wat ze vin den". Ross Perot heeft gisteren voor het eerst 'traditioneel' campag ne gevoerd door in levenden lij ve op massale verkiezingsmani festaties in New Jersey en Pennsylvania te verschijnen. Tot dusverre had hij zich nau welijks vertoond buiten de tv- studio's waar hij aan zijn 'info- mercials' werkte. Perot verklaarde gisteren dat hij in juli uit de stembusstrijd is gestapt omdat de Republikein se campagne een aantal 'vuile trucs' had beraamd. Onder BELGRADO De Servische president Slobodan Milose vic en de leider van de Kroa tische Bosniërs, Mate Boban, hebben dit weekeinde hun positie versterkt. Daarmee lijkt een einde aan het conflict in Joegoslavië niet dich terbij te zijn gekomen. Milose vic, door velen gezien als de kwade genius achter de strijd op de Balkan, werd zaterdag herkozen als partijleider van de alleenregerende Servische soci alisten. Boban werd zaterdag nacht tot voorzitter gekozen van de Kroatische Democrati sche Unie (HDZ), waardoor hij naar eigen zeggen kan bepalen wie de volgende president van Bosnië wordt. Dat Bosnië moet in zijn visie uit drie wetgevende nationale eenheden bestaan. „Dit is de enige manier om de rechten van de Kroaten te be schermen", zo zei Boban in een interview. Zijn mening komt overeen met die van de Bosni sche Serviërs, die ook voorstan der zijn van opdeling van de re publiek langs etnische lijnen, maar staat haaks op die van president Alia Izetbegovic (moslim) die nog steeds het idee van een eenheidsstaat na streeft. Milosevic, enig kandidaat, kreeg op een partijbijeenkomst in Belgrado 914 van de 934 stemmen. Hij zal echter zijn partijleiderschap niet uitoefe nen, omdat de Servische grond wet de combinatie van beide functies - president (sinds de cember 1990) en partijvoorzit ter- verbiedt. Na zijn herver kiezing kondigde Milosevic dan ook aan dat hij het partijvoor zitterschap niet bekleedt zo lang hij president van Servië is. Zijn functie wordt voorlopig waargenomen door de alge meen secretaris van de partij. Volgens de premier van Joego slavië, Milan Panic, paste Milo sevic' herverkiezing in de „bes te communistische tradities". Ook het afgelopen weekeinde werd op diverse plaatsen in Bosnië-Hercegovina fel gevoch ten. Kroaten en Serviërs voer den voor de vijfde achtereenvol gende dag strijd in het zuiden van de republiek. De leider van de Bosnische Serviërs, Radovan Karadzic, dreigde zaterdaga vond dat zijn aanhangers vlieg tuigen in zullen zetten tegen de Kroaten als zij hun aanvallen niet stoppen. BONN Op verschillende plaatsen in Duitsland is het dit weekeinde weer tot rellen gekomen tussen rechts-radi- cale jongeren en buitenlan ders. In het Oostduitse Greifswald ontstonden zaterdagnacht voor de vijfde achtereenvolgende dag rellen. Enkele honderden buitenlandse studenten trok ken in gezelschap van linkse jongeren de straat op om te pro testeren tegen de agressie van de skinheads. Daarbij ontston den opnieuw botsingen. In Ingolstadt in het noorden van Beieren werd zaterdag een centrum voor asielzoekers in brand gestoken. In Luebz, een andere Oostduitse stad, werden de ruiten van een asielzoekers centrum ingegooid. In de deel staat Schleswig-Holstein wer den drie opvangcentra voor bui tenlanders bestookt. In Norder- stedt werden de ramen van een woning met buitenlandse vluchtelingen ingegooid. In Ueberlingen werden op een begraafplaats van dwangarbei ders uit het concentratiekamp Dachau vijftig betonnen graf- kruisen omver gestoten. Op de begraafplaats en elders in Ue berlingen werden met verf aan gebrachte hakenkruisen aange troffen. In Ravensbrueck wer den brandbommen gegooid naar een gebouw met een mo nument ter nagedachtenis van de joodse vrouwen die in het daar gevestigde concentratie kamp aan hun einde zijn geko men. Op 8 november wordt in Berlijn een demonstratie gehouden te gen de toenemende vreemdelin genhaat. De demonstratie is ge organiseerd door alle partijen in de Bondsdag. Gevreesd wordt dat de betoging zal wor den verstoord door neo-nazisti- sche jongeren. Centraalafrikaanse verkiezingen stopgezet Een aanhanger van Ross Perot, getooid met een George Bush-masker. meer zouden handlangers van storen. In juli gaf Perot als ver- Bush van plan zijn geweest om klaring voor zijn vertrek de 'op- de huwelijksplechtigheid van leving van de Democratische een van Perot's dochters te ver- Partij' met als gevolg de onmo- FOTO:AP gelijkheid dat Perot de verkie zingen zou winnen. De Amerikaanse verkiezingen zijn volgende week dinsdag. BANGUI De presidentsver kiezingen in de Centraalafri kaanse Republiek zijn gisteren in de hoofdstad Bangui op last van de regering stopgezet, om dat er sabotage zou zijn ge pleegd. Behalve in Bangui werd ook in Parijs, waar duizenden Centraalafrikanen wonen, en in de westelijke stad Berberati het stemmen stopgezet. De ver kiezingen elders in de Centraal afrikaanse Republiek gingen gewoon door, verklaarde minis ter van veiligheid Ismaela Ni- maga. De oppositie had geeist om de verkiezingen overal uit te stellen. Niet bij naam genoem de personen zouden sabotage hebben gepleegd. Details daar over maakte Nimaga niet be kend. 'anaf vandaag wordt ihouden met het af- Gregor Gysi, de fan de Duitse politie- Ds. weekeinde bereid te oonlijke consequert- en trekken uit het als landelijk partij- il geruime tijd wist jnse PDS-voorzitter in de DDR-tijd me- Oostduitse st, de Stasi, was. dit weekeinde zijn Ie partij neergelegd. Drdt sinds de Duitse beschuldigd van :ten. De in de vertegenwoordigde PDS is de voortzet- enlLroegere Oostduitse sche partij SED. ers; "de kortgeleden, sa- Pe Oostduitse CDU- (Vervolg van de voorpagina) LONDON Major weigerde gisteren in een interview met de BBC in te gaan op de drei ging van een Waterloo in het Lagerhuis. „Ik zeg daar niets over. Laat anderen maar de conclusies trekken die ze wil len". Veel van de dissidente Tory-afgevaardigden weten dat ze hun zetel zullen verliezen in geval van nieuwe verkiezingen. 'De economische politiek van de regering Major is alles behalve populair. Notoire Euro-sceptici als Sir Teddy Taylor reageer den verbolgen op Majors ulti matum, dat via zijn woordvoer der wereldkundig werd ge maakt. Alle Britse zondagsbladen openden met Majors dreige ment dat werd opgetekend uit de mond van zijn woordvoerder Gus O'Donnel. Hij slaagde er zo in ieder geval in wat aandacht af te leiden van de grote anti-re- geringsdemonstratie in Londen tegen de voorgenomen mijns- luitingen en de economische po litiek in het algemeen. De weerstand binnen de partij tegen de door een falend econo misch en Europees beleid ver zwakte premier is zo groot dat vrienden van Margaret That cher hebben laten weten dat de IJzeren Dame klaar is voor een come-back. Lord Tebbit, That chers voormalige minister en officieuze spreekbuis, maakte in de Sunday Times duidelijk dat een nederlaag over Maas tricht in het Lagerhuis geen re den is voor nieuwe verkiezin gen maar dat de verantwoorde lijke premier beter plaats kan maken voor een ander. De Labour-oppositie liet weten hoe dan ook tegen de regering te zullen stemmen ook al is men in principe vóór Maastricht. Woordvoerder John Prescott meende dat premier Major het Europese debat had verdraaid tot een vertrouwenskwestie. Labourleider John Smith nam gisteren enthousiast deel aan de grote steunbetoging voor de Britse mijnwerkers in Londen. Hij vroeg premier Major „eerst een mijn te bezoeken alvorens over sluiting te beslissen". Naar schatting 150.000 mensen kwamen op de been voor het derde massaprotest binnen vijf dagen. Onder druk van de pu blieke opinie moest premier Major al terugkomen op het plan 31 mijnen te sluiten waar door in een keer 30.000 mensen werkloos zouden worden. Tijdens de demonstratie werd geëist alle mijnen open te hou- politicus Diestel, zijn Burgerbe weging. Geen politieke partij, maar een beweging waarin Oostduitsers hun identiteit overeind zouden kunnen hou den en hun belangen zouden kunnen verdedigen tegenover de beleidsbeslissingen in Bonn. Opnieuw bomexplosie in Londen LONDEN In een woonwijk in het zuidwesten van Londen is gis teravond rond negen uur een lichte bom ontploft. Bij de explosie in de buurt van Victoria-station vielen geen gewonden, er werd al leen materiële schade aangericht. De verantwoordelijkheid voor de aanslag was vanmorgen nog niet opgeëist. Het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA) heeft de afgelopen drie weken dertien bomaanslagen gepleegd in de Britse hoofdstad, de meeste met lich te explosieven. Daarbij is een dode gevallen en zijn een vijftiental mensen gewondgeraakt. sisch leger dentallen norezen op Indonesische troe- de afgelopen maan- in honderd burgers nor zonder proces ïzet om een eind te iet verzet tegen het Jakarta. Dat heeft beweging Fretilin bekendgemaakt, orezen werden ge- >mdat zij ervan ver in deel uit te maken verk van het verzet, mde in een verkla- en van 42 gevange rden vastgehouden van leger en politie n Viqueque en veel rden gemarteld, al tering. De arresta- plaats voor de top bonden landen in n Jakarta. (Vervolg van de voorpagina) DOESJANBE - Het Russi sche ministerie van buiten landse zaken waarschuwde zaterdag dat de vijandelijk heden „catastrofale gevol gen" kunnen hebben voor heel Centraal-Azië. De Rus sische regering deed een op roep aan de Verenigde Naties en andere internationale or ganisaties om het conflict te helpen beëindigen. De opstandelingen uit de zuide lijke regio Koeljab bestormden de hoofdstad Doesjanbe zater dag nadat Iskandarov wegens de „gecompliceerde politieke si tuatie" in heel Tadjikistan de staat van beleg had afgekon digd en in Doesjanbe een uit gaansverbod had ingesteld. Binnen drie uur waren de par lementsgebouwen, het presi dentieel paleis, de ministeries en het kantoor van de hoogste geestelijk leider in Tadjikistan bezet. Nabijev, een communist van de oude stempel, werd in septem ber tot aftreden gedwongen na maanden van onrust in Tadji kistan. Nabijev weigerde aan vankelijk te gaan, maar zwicht te uiteindelijk onder de druk van democratische en islamiti sche partijen. De aan Iskandarov trouwe ko lonel Alidzjon Solibajev, die aan het hoofd staat van het Comité voor Nationale Veiligheid, de Tadzjiekse televisie en ver scheidene ooggetuigen meldden gisteren de gedeeltelijke terug trekking door de opstandelin gen.. Om twaalf uur gistermid dag was het weer relatief rustig in Doesjanbe, nadat regerings troepen verscheidene wijken onder controle kregen. Maar volgens de Russische televisie werd er gisteravond nog ge vochten. De VS evacueerden gisteren hun ambassade in Doesjanbe. Zodra de omstandigheden het toelaten zullen ambasadeur Stanley Escudero en de rest van het ambassadepersoneel naar de ambassade terugkeren. Achttien Amerikaanse burgers in Doesjanbe kregen de gele genheid samen met de ambas sadestaf uit de stad te vertrek ken. Betonblokken Trucks kieperen vanaf een pontonbrug over de Donau grote blokken beton in de rivier bij Cunovo in Tsjechoslowakije. De Tsjechen maken een dam tijdens de laatste fase van de constructie van de omstre den Gabcikovo hydro-elektrische centrale. Hongarije is tegen de dam en heeft de zaak aanhangig ge maakt bij het Internationaal Gerechtshof in Den Haag. FOTO: AP den, maar al gauw ontpopte het protest zich tot een algemener ongenoegen over het beleid van premier Major. In Hyde Park riep mijnwerkersleider Arthur Scargill op de regering onder druk te houden. Hij riep op tot nieuwe demonstraties „in elke Britse stad". Norman Willis, leider van het machtige vakver bond TUC vatte de stemming onder de demonstranten samen als „een kruistocht voor het be houd van banen in heel het land". TELAVTV - Premier Yitschak Rabin heeft gisteren gedreigd dat Israël „met ijzeren vuist' terug zal slaan na de bomaan slag van de pro-Iraanse Hezbol lah in de door Israël ingestelde veiligheidszone in Zuid-Liba- non eerder op de dag. Bij de aanslag, de zwaarste in Zuid-Li banon in twee jaar, kwa men vijf Israëlische militairen om het leven en werden vijf mi litairen gewond, van wie drie ernstig. De Hezbollah blies net binnen de veiligheidszone een tank van het Israëlische leger op, die deel uitmaakte van een konvooi van legervoertuigen. Rabin verklaarde dat Israël bij zijn reactie niet zijn inspannin gen om vrede in het Midden- Oosten te bereiken uit het oog zal verliezen. Vandaag ging de nieuwe ronde van de multilate rale onderhandelingen van de vredesconferentie over het Midden-Oosten van start. De Hezbollah is fel gekant tegen het vredesproces. Verzetsstrij ders in Zuid-Libanon maakten zich op voor Israëlische lucht- of artillerie-aanvallen.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5