'Meer hulp van EG voor Joegoslavië' WD vreest nieuwe paspoortaffaire sistente malariamug brenger van de dood tzen: invoering üdiefinanciering zwarte bladzijde Binnenland D'Ancona begrijpt CDA-standpunt over gezinshereniging niet Van Thijn krijgt prijs voor communicatie Wapenarsenaal ontdekt in woning Boeing El Al maakt voorzorgslanding De sigaar van Churchill Meer woningen nodig rond Rotterdam Een aantal van de zeventien auto's die zaterdag middag betrokken waren bij een kettingbotsing op de rijksweg bij Hendrik Ido Ambacht, wordt weggesleept. Door hagelbuien werd het wegdek plotseling spekglad. Naast een hoop blikschade vielen een zwaar- en een lichtgewonde te betreuren. ANP rs vrachtschip loordzee gezonken )EN - Het Noorse vrachtschip Nord- gistermiddag gezonken op de Noord- ruim 50 kilometer uit de kust van Eg- an Zee. bemanningsleden zijn opgepikt door ■rende vrachtvaarder Sevilla. De kapi- gistermiddag in een noodbericht we- het schip zware slagzij maakte. De zes lingsleden zijn daarna in twee red- ■pen gegaan. Het schip was met 2352 onderweg naar Anderwerpen, het rendien 35 duizend liter dieselolie in d. Volgens een woordvoerder van terstaat zijn lood en dieselolie uiterst ik voor het zeemilieu. Hij verwacht schip „zeer waarschijnlijk" moet wor- jrgen. DEN HAAG De Amsterdamse burgemeester drs. Ed van Thijn heeft vanmiddag de Machiavelli-prijs voor overheids communicatie toegekend gekregen. Volgens de Stichting Machiavelli, die deze prijs (een plastiek in brons) jaarlijks uitreikt, is Van Thijn dit jaar uitgekozen omdat hij als burgemeester van de hoofdstad „met grote be trokkenheid namens het bestuur van de gemeente Amster dam communiceert". Volgens de jury mag de toekenning van de prijs zeker niet in de eerste plaats worden gezien als een be loning voor Van Thijns recente optreden na de vliegramp in de Bijlmermeer. De jury is door deze gebeurtemnissen echter wel gesterkt in haar overtuiging dat Van Thijn de prijs verdient. Van Thijn kon overigens de uitreiking van de prijs in de Haag se sociëteit De Witte als gevolg van een overvolle agenda niet zelf bijwonen. ROTTERDAM De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag bij toeval een wapenarsenaal ontdekt in een woning in Rotterdam-Noord. Ze trof op zolder on der meer vier vuistvuurwapens, negen ge weren, duizenden patronen en grote hoe- veelheden kruit, kneedspringstof en mor tiergranaten aan. De eigenaar daarvan, de 43-jarige G.G.O. uit de Maasstad, is aange houden. De politie kwam eigenlijk om een aangifte van mishandeling te onderzoe ken. O. zou zijn vrouw tijdens een ruzie hebben toegetakeld. O. is als sportschutter slechts in het bezit van een wapenvergun ning. Al het illegale wapentuig is in beslag genomen. SCHIPHOL Een Boeing 747 vrachtvlieg tuig van El Al heeft zaterdagavond om 21.24 uur een zogenoemde voorzorgslanding ge maakt op Schiphol. Aanleiding was een op lichtend alarmlampje in de cockpit dat waarschuwt voor brand in de hulpstraalmo tor in de staart, die zorgt voor de energie- voorzièning van het vliegtuig als het op de grond staat. Het bleek loos alarm te zijn,- zo is achteraf vastgesteld, aldus een woord voerder van de luchtverkeersbeveiliging. Het vliegtuig kwam uit Londen. Bij een voorzorgslanding is de brandweer van Schiphol paraat. De landing werd vanuit noordelijke richting uitgevoerd op baan 19R, de Zwanenburgbaan. iljoen mensen worden jaarlijks besmet met de ziekte Eén derde van dat aantal gaat eraan dood, vooral in celingslanden. Daar is geen geld voor behandeling, als ria al als dusdanig wordt herkend. Malaria eist in Afri- slachtoffers dan aids. Maar elk tropisch land moet zich n, vinden de geleerden. Want er is weinig inspanning Dor het oplopen van de ziekte; niet seks, zoals bij aids, n stekende mug brengt malaria over. En die vervelende jkt steeds vaker resistent te zijn tegen bestrijdingsmid- elfs de nieuwste medicijnen krijgen geen vat meer op de 1RDAM Nee nee, belang van de VN- en de toeristen in telinslanden is de re- or een wereldwijde van het probleem Ie mens en de mug die enden jaren levens gramma's die we ont- zijn enkel en alleen ip de mensen die in die ;ven. De toeristen en de pen zullen we vooral >n om aandacht voor de vragen", zei gisteren t-directeur-generaal lenderson van de We- jndheidsorganisatie, au de Verenigde Naties, teek wordt in de Amster- EtAI een malaria-confe- ehouden die de strijd te- ziekte moet intensive- Vergeten ziekte' eiste open jaar meer dan een loden, vooral in arme, wikkelde Afrikaanse Éllen ministers en an- geplaatsten, vooral uit ontwikkelingslanden, pro beren met elkaar te komen tot een politieke consensus. De mug die de ziekte overbrengt heeft namelijk niet stil gezeten: die is inmiddels resistent ge worden voor alle medicijnen die ooit als het afdoende antwoord tegen malaria zijn gebracht. Eind jaren zestig was de we reldwijde euforie groot: DDT betekende het einde van de ziekte, maar enkele jaren later lachten de meeste muggen het middel uit. Het latere 'chloro- quine' onderging eenzelfde lot, evenals enkele andere opvol gers. Inmiddels wordt opnieuw hard gewerkt aan een medicijn dat vermoedelijk over twee of driejaar klaar zai zijn. Een vac cin, een preventief middel tegen de ziekte, ligt niet in het ver schiet. „Daarover kunnen we geen indicatie geven. We weten niet wanneer we dat voorhan den zullen hebben," zei dr. U Ko Ko, WHO-directeur voor Zuidoost-Azië. Koortsje Belangrijkste doelen in een we reldwijde aanpak van malaria, zijn het verbeteren van de me dische infrastructuur en voor komen dat regeringen het pro bleem niet erkennen. Vooral in de minder ontwikkelde gebie den moet mensen het gevaar van de ziekte worden bijge bracht. Wat begint als een on schuldig koortsje, heeft een do delijke afloop als niet binnen enkele dagen de malaria wordt herkend. Een gevaar dat overi gens ook voor toeristen, terug gekeerd in hun rijke westerse leven, geldt. Een maand na be smetting kan de ziekte zich nog openbaren. Voor het individu bestaat, zo lang er geen afdoende vaccin voorhanden is, de preventie uit het slapen onder een klamboe, het zoveel mogelijk bedekken van blote lichaamsdelen en het insmeren met onprettig geu rende muggestiften. De midde len in anti-malaria tabletten kunnen, zoveel is inmiddels duidelijk, geconfronteerd wor den met een onaantastbare te genstander: de resistente mug. „Preventieprogramma's in arme landen kunnen alleen ef fect sorteren als alle soorten overheden van samenwerking zijn doordrongen", zegt Hen derson. Vooral bij bouwprojec ten en het werken in achterge bleven gebieden, zeker in de buurt van water, slaat de ziekte zijn slag. Henderson: „Pas als ministeries van gezondheid, economie en financiën bereid zijn samen te werken, heeft een programma kans van slagen". Voor de Nederlandse regering past de bestrijding van malaria perfect binnen de doelstellin gen van de ontwikkelingshulp, zegt dr. Papireau Salm, gezond heids-adviseur van het Neder landse ministerie van buiten landse zaken: „De armoede be strijden is gelijkertijd de mala ria bestrijden". HILVERSUM De Europese Gemeenschap moet meer gaan doen aan de opvang van vluch telingen in het voormalige Joe goslavië. Nederland zou daarvoor van daag bij de Europese Commis sie in Brussel voorstellen doen, aldus minister Van den Broek (buitenlandse zaken) gisteren voor de NOS-radio. De minister vindt dat het hulp programma van de EG moet worden uitgebreid. Zo moeten er meer opvangkampen in Kroatië en Bosnië komen. Ver der moeten in navolging van Duitsland en Nederland andere EG-lid*staten meer vluchtelin gen uit Joegoslavië toelaten. Van den Broek herhaalde dat ons land de grenzen voor de meest kwetsbare gevallen moet openhouden. Verwijten over het feit dat Ne derland heeft gezegd even „pas op de plaats" te willen maken met de opvang van vluchtelin gen uit Joegoslavië noemde mi nister Van den Broek „vol strekt misplaatst". Hij vindt dat ons land heel dui delijk voorop heeft gelopen en hij wees erop dat Nederland te gen het eind van dit jaar zo'n zesduizend voormalige Joego- slaven als ontheemden zal heb ben opgevangen. „Er zijn maar weinig Europese landen die ons dat na kunnen zeggen". Overigens zei de minister wel van mening te zijn dat ook Ne derland moet zien of „we ons nog iets extra op kunnen rek ken" als de Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen daartoe oproept. „Maar je moet kunnen waarmaken watje toezegt". UTRECHT „Ik vraag me wel eens af wat het CDA beweegt om zo te hameren op de inper king van gezinshereniging en gezinsvorming. Een partij die zo hecht aan het gezin zou toch moeten toejuichen dat mensen ook in Nederland in gezinsver band willen leven en dus hun gezinsleden laten overkomen". Dat zei minister D'Ancona (WVC) zaterdag in Utrecht op een bijeenkomst van de CDA- jongeren. De bewindsvrouw reageerde op de door het CDA tijdens de alge mene beschouwingen bepleite vergaande beperkingen van ge zinshereniging en gezinsvor ming. Volgens D'Ancona is er sprake van een vertekend beeld omdat vaak wordt aangenomen dat al deze nieuwe immigran ten op uitkeringen zijn aange wezen. Ketting botsing Filmacteur Patrick Swayze rookte tijdens het interview dat ik met hem had minstens evenveel als ik. Maar voor het gesprek begon vroeg hij: „Het is een beetje hypocriet, maar: schrijf alsjeblieft niet in je artikel dat ik rook. En maak vooralgeen foto van me met sigaret. Omdat ik als bekend acteur een zogenaamd 'rolmodel' ben zou ik het goede voorbeeld moeten geven Waarop bij mijn artikel destijds wel een foto van Swayze zonder sigaret stond, maar in het artikel zelfde letterlijke uitspraak van Swayze. Want zo 'n dilemma mag je de lezer toch niet onthouden. Het zijn de kleine zwakheden die een mens des te menselijker maken In België mogen die zwakheden straks niet meer. Een foto van Winston Churchill met sigaar zal uit de nieuwe drukken van de geschiedenisboeken verdwijnen. Althans, dat denkt de Raad voorde Reclame daar, gezien de grote advertentie die deze instantie in Belgische kranten plaatste: „Het lijkt onvoorstelbaar, maar de foto van Sir Winston Churchill, de man die ons land mee bevrijdde van het totalitaire nazi-regime, wordt uit de geschiedenisboekjes verwijderd. Enkel en alleen omdat de goede man en zijn goede sigaar onafscheidelijk waren. Belachelijk, zegt U? Toch ligt er vandaag een wetsvoorstel op tafel dat elke vorm voor reclame voor tabaksproducten wil verbieden Aldus de advertentie. Dat van die tabaksreclame kan ik me nog indenken, dat van het verbieden van Churchilis foto absoluut niet. Ik hoop dat de Belgische reclameraad overdrijft. Want het lijkt me te gek. Stel dat je alle zaken die mogelijk nare gevolgen hebben uit je geschiedenisboekjes moet weren, dan kan je ze beter niet meer uitgeven. Je zou alle historische vorsten en ridders hun zwaarden moeten afnemen omdat daar toch reeksen doden door gevallen zijn. Je zou elke kaperkapitein moeten schrappen want kapen blijft diefstal. En Churchill zonder sigaar Dan moeten we een complete wefeld van publicaties gaan doorspitten op de aanwezigheid van tabak. Dat geeft handenvol werk. Churchill geen sigaarDan moet Harry Mulisch ookz'n pijp inleverenEn Lucky Luke zonder sigaret op de lip. Kapitein Robs tegenstander Cigaret Larry krijgt een andere naam. Popeye wordt hertekend zonder rookgerei in z'n bolle wangen. En rookte die lieve Paulus de Boskabouter ook af en toe niet uit een eikelhoedje? Als we echt schoon schip gaan maken, moesten we ook de gedichten van Willem Godschalk van Foquenbroch 1640-1670) maar meteen uit de literatuurbloemlezingen schrappen. Zoals zijn sonnet 'Op een pijp, die ik niet aan kon houwenOf dat andere met de befaamde beginregel 'Wijl ik dus zit en smook een pijpjen bij de haard'. Laten we gaan doen of we allemaal ideaal zijn. Hè ja. r9 k ?OORT De invoe- de studiefïnancie- 986 was een zwarte in de geschiedenis 33 onderwijswetgeving weinig aandacht is aan de uitvoering vet, aldus minister an onderwijs zater- Amersfoort. Daar 'ijfde verjaardag ge- n de „steunpunten anciering". ilde zaterdag ook een Inputergestuurd tele- ■m in werking dat en voor een betere be- eid van de steunpun- e student een steun- waarvan de lijn is be- o 1 hij straks automa- "verbonden naar een dat zijn telefoontje •eantwoorden. Nu is Met behulp van een reuzetelefoon stelt onderwijsminister Ritzen een nieuw telefoonsysteem in werking, waardoor de 25 Steunpunten Studie financiering voortaan op een centraal 06-nummer zijn aangesloten. FOTO: ANP het nog zo dat in drukke tijden de klanten, meest studenten, in 40 procent van de gevallen „in gesprek" krijgen en de lijnen in 20 procent van de tijd zelfs overbezet zijn. De steunpunten krijgen ook een computer die buiten kan toortijden standaard vragen kan beantwoorden. Met een druk op een telefoontoets kan de student antwoord krijgen op de vragen als: hoeveel mag ik bijverdienen?, of: hoeveel stu- diedietijd heb ik nog? Hoge prioriteit Ritzen benadrukte dat hij aan een goedlopend systeem van studiefinanciering hoge priori teit geeft, want de studenten moeten hun tijd besteden aan studeren en niet aan klagen over een beurs, zei hij. „De dy namiek van de overheid is er niet op gericht ook aandacht te besteden aan de uitvoerbaar heid van haar wetten",aldus Ritzen. De steunpunten studiefinancie ring waren aanvankelijk be doeld als noodverband om dui zenden wanhopige studenten te hulp te schieten bij vragen over hun studiefinanciering. De Groningse dienst studiefinanie- ring kon al die vragen al lang niet meer aan en de stapels brieven waren onoverzienbaar geworden. Nu worden de steun punten beschouwd als een on misbaar contactpunt tussen studerenden en de overheid. Jaarlijks melden zich ruim een miljoen studenten en ouders voor vragen over de studie beurs. Er werken nu 190 mensen en de kosten van de „begeleiding" be lopen zo'n twaalf miljoen gul den. Idoor DICK HOFLAND DEN HAAG - De WD vreest een nieuwe paspoortaffaire. De liberalen zien grote overeen komsten tussen de paspoortaf faire uit 1988 en de problemen rond het nieuw te produceren reisdocument. Woordvoerder Weisglas zei dit gisteren voor de AVRO-radio, nadat bekend was geworden dat de voor dit pro ject verantwoordelijke ambte naar per 1 november een ande re baan krijgt. De WD heeft hierover opheldering gevraagd aan staatssecretaris De GraafT- Nauta van binnenlandse zaken. Zij ontkende dat de overplaat sing iets te maken heeft met de voortgang van het project. Pro jectleider Kruimel heeft zelf om de overplaatsing gevraagd, om dat het huidge werk hem slecht afgaat. Volgens de staatssecre taris is zo'n verzoek niet onge bruikelijk. WD'er Wiebenga denkt daar anders over. „Als in het heetst van de parlementaire discussie over de identiteits kaarten de ambtelijke kapitein op het schip zegt 'ik stap er uit', dan moet ik eerlijk zeggen dat ik me zorgen maak". Wiebenga vindt het onbegrijpelijk dat het kabinet vrijdag heeft besloten de eigen identiteits- en reis kaart te willen produceren, ter wijl de Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG) op 1 januari met een eigen kaart komt. „Het kabinet moet zijn beslissing on gedaan maken in plaats van door te draven als een blind paard", aldus Wiebenga. Een ruime meerderheid in de Twee de Kamer vindt dat er geen twee identiteitskaarten moeten komen. Syrië en Libanon niet bij Midden- Oostenbijeenkomst DEN HAAG Syrië en Liba non ontbreken op de vandaag in Den Haag begonnen bijeen komst van de werkgroep mi lieu, die in het kader van het vredesproces in het Midden- Oosten wordt gehouden. In zijn openingstoespraak onder streepte minister Alders van VROM dat hij hoopt dat beide landen op korte termijn toch zullen meedoen aan de bespre kingen. De werkgroep milieu, die twee dagen in Den Haag vergadert, is een van de vijf werkgroepen die onderdeel uit maken van de vredesonderhan delingen. KONINKLIJKE AGENDA 27 oktober Prinses Margriet verricht in Den Haag de opening van het museum Paleis Lange Voor hout. De gemeente Den Haag kocht het paleis in 1990 voor ex positie-doeleinden. Het beheer is in handen van het Haags Ge meentemuseum. Mr. Pieter van Vollenhoven verricht in Wassenaar de offi ciële uitreiking van de Jaarprijs Sigma Coatings, een jaarlijkse prijs voor personen of organisa ties die een markante bijdrage hebben geleverd aan onder*- houdsbewust bouwen, ontwer pen of instandhouden van on roerend goed. Verse bloemen Ook gisteren kwamen, ondanks de wind en regen, weer belangstellenden naar de plaats waar drie we ken geleden het El Al-vliegtuig neerstortte. Dagelijks worden er nog verse bloemen neergelegd ter nage dachtenis van de bewoners van de flats die bij dit ongeluk om het leven kwamen. FOTO:ANP ROTTERDAM De voorziene uitbreiding van de woningvoor raad van 45.000 woningen rondom Rotterdam moet wor den verhoogd naar 60.000. On geveer de helft daarvan kan worden gebouwd in bestaand stedelijk gebied. De bouw van de andere 30.000 woningen zal vooral aan de zuidkant van de stad plaatsvinden. Dat staat in de nota „Oorzaak en vervolg" waarin de strategie van de 15 Rijnmondgemeenten, die samenwerken in het Over legorgaan Rijnmondgemeenten (OOR), staat verwoord. De Vi- nex (Vierde Nota Extra ruimte lijke ordening) ging nog uit van 45.000 woningen in de periode 1995-2005 maar de OOR-ge- meenten achten de behoefte aan woningen hoger. Tot 2010 dreigt, aldus de nota, verder een tekort van 400 hec tare aan bedrijfsterreinen in de regio.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3