Toekomst kerk hangt af van instandhouding van gezin 2a Geestelijk Leven Opinie Barmhartig EO-Familiedag trekt 20.000 bezoekers Directeur Ambaum van het MEDO: li COMMENTAAR mST £eidóe0outO4it Leidse Courant maandag 26 oktober 1992 Lubbers spreekt bij jubileum De Bazuin AMSTERDAM Premier R. Lubbers is een van de sprekers tijdens de jubileumbijeenkomst van het katholieke opinieweek blad De Bazuin in Amsterdam. De bijbelexegeet prof. dr. B. van Iersel zal spreken over de uit straling van christelijke ge loofsgemeenschappen in Ne derland. Minister-president Lubbers spreekt in aansluiting daarop over christen-zijn in de samenleving. De lezing begint op 13.30 uur. Aanmelding via Bazuin, Ant woordnummer 4318, 3500 VE Utrecht. 'Keuze voor armen' moet in slotdocument CELAM SANTO DOMINGO De keuze voor de armen moet de rode lijn in het slotdocument van de vergadering van de Latijnsamerikaan- se bisschoppen, de CELAM, worden. Verder moet daarin meer worden gezegd over de houding van de RK Kerk tegenover de oor spronkelijke bewoners van dit continent en over het milieuvraag stuk in Latijns-Amerika. De deelnemers aan de vierde assemblee van de Latijnsamerikaan- se bisschoppenconferentie (CELAM) hebben besloten de ontwerp tekst, die reeds tien dagen onderwerp van discussie was, te her schrijven. Deze was te 'hoogdravend' en 'niet overtuigend ge noeg". „De tekst behandelde problemen die met het godsdienstige leven niets te maken hadden," aldus een brief van de CELAM - deelnemers aan de commissie, die onder leiding van Curiekardi naal Eduardo Martinez Somaio het slotdocument redigeert. De nieuwe tekst moet „kort en overtuigend" zijn en moet zich niet verliezen in algemeenheden. De brief is een duidelijk teken dat de meeste bisschoppen zich verzetten tegen al te veel invloed van het Vaticaan. Fantasie is belangrijker dan kennis Albert Einstein RK Kerk sluisde 620 miljoen mark naar de DDR BERLIJN De Rooms-Katholieke Kerk heeft toegegeven dat zij via Alexander ^chalck-Golodkowski de DDR heeft voorzien van westerse valuta. Van 1966 tot de val de Muur in 1989 is er in totaal 620 miljoen mark (ongeveer 700 miljoen gulden) via het bureau 'Kommerzielle Koördination' (KoKo) naar de DDR gesluisd. De helft van het bedrag is in contanten betaald. Voor een deel werd het geld gebruikt voor een kerkelijk bouwprogramma. Dit schrijft prelaat Gerhard Lange in het tijdschrift 'De nieuwe orde'. Het is voor het eerst dat de RK Kerk toegeeft zaken te hebben gedaan met Schalck-Golodkowski, wiens taak het was de DDR aan wester se valuta te helpen. Tegen hem loopt een gerechtelijk onderzoek. Lange was van 1974 tot 1989 namens de Oostduitse bisschoppen conferentie verantwoordelijk voor de contacten met het staatsse cretariaat voor kerkelijke aangelegenheden in de DDR. Ook de kerken hadden hun „bijdrage" te leveren om de DDR aan westers geld te helpen,'aldus Lange. Daarbij is de RK Kerk contacten met de staat „niet uit de weg gegaan als het om de belangen van de mensen of van kerkelijke projekten ging". Zalig de barmhartigeri, want zij zullen barmhartigheid ondervinden. door JOKE FORCEVILLE Mijn Hartekreetvan onlangs heeft reacties opgeroepen. Dat is een goede zaak. Niet dat ze allemaal hetzelfde getoonzet waren. Die weerklank was voor mij niet onverdeeld aangenaam. Ik bedoel dat enkele brieven allesbehalve in harmonie klonken met wat ik ten gehore had gebracht. Op zichzelf genomen behoeft dat helemaal geen probleem te zijn. Tenslotte is dat weer eens een levend bewijs van de woorden van Monseigneur Möller, die ik als uitgangspunt had gebruikt. Diebovendien in mijn stuk nog verder werden uitgewerkt. Altijd en overal zijn mensen, die proberen samen te leven, onderling zeer verschillend. Datervaren we ook in de Kerk. Wie er positief tegenaan kijkt, kan dat als boeiend, avontuurlijk ervaren. Al die vogels van verschillende pluimage in Gods tuin zingen zoals ze gebekt zijn. Ze houden koren van gekwinkeleer intact 'en in actie. En zorgen er dus voor dat geen mens kan indutten. Maar soms moet de ene soort vogels eens even zwijgen om de andere haar toon te laten zetten. Kijk, en dat heb ik toen geprobeerd. Wie onbevooroordeeld heeft gelezen op 14 september, moet hebben ontdekt dat ik niet tegen kerkelijke geboden van leer ben getrokken; dat ik niet heb ontkend dat de kerk voorschriften mag geven. En zeker niet het bewuste dat Jan en Alleman en Lijsje en allemeisje voor het lieve vaderland weg (of voor de lieve kerk weg!) mag leven. Misschien had ik het ook allemaal, maar wat directer moeten schrijven. Mijn hartekreet was ervoor bedoeld, dat we nooit uit het oog dienen te verliezen, dat één van Gods mooiste eigenschappen zijn barmhartigheid is. Daarvoor heb ik een pleidooi willen houden. Christus zelf had herhaaldelijk moeite met de mensen in zijn omgeving die de leer boven het leven stelden. Hij genas zieken op de sabbath (Lucas 6,10); hij maakte mensen duidelijk dat ze op die dag hun zoon of os dié dreigde te verdrinken in een put daar uit moesten halen (Lucas 14,5). Toen een overspelige vrouw bij hem werd gebrach t, zond hij haar heen met de woorden: Zondig niet meer (Joh. 8,11). Maar een veroordeling kwam niet over zijn lippen. Meer dan ik ooit in mijn jeugd heb beseft, ben ik me er in de loop van de jaren bewust van geworden, dat zonder de barmhartigheid van God de meesten onderons hun uiteindelijke, glorierijke doel niet zullen bereiken. En ik teken er protest tegen aan dat christenen die, als ik, onverbiddelijk geloven in die oneindige barmhartigheid er niet meer „bijzouden horen Alsof die zonder meer zijn wetten met voeten treden. Zonder Zijn genade houdt geen mens het uit! Maar kerk, hiërarchie en theologie blijven alles bij elkaar toch maar getekend door de gebroken gestalte van het mens-zijn. Mijn hartekreet heeft geen an dere bedoeling gehad dan te verzuchten dat de Kerk van Jezuè Christus - en niet alleen „behoren "wij daartoe, veeleer bepalen wij haar-aan de wereld het barmhartige gelaat van zijn Stichter laat zien. Ik meende daarbij op alleszins bijbelse grond te staan. Lezen we niet in de Bergrede: Zalig de barmhartigen, want zij zullen barmhartigheid ondervinden. UTRECHT Thema van de 21e familiedag van de Evan gelische Omroep in Utrecht was zaterdag 'Maak ons tot een stralend licht'. Naar schatting 20.000 mensen uit het hele land kwamen hier voor naar Utrecht. Onder hen waren welgeteld 4946 zanglustigen van 75 gemeng de koren, 6 mannenkoren, 10 kinderkoren en 19 jongeren koren. Ds. A. Van der Veer zei dat het gebed van vorig jaar dat de EO A-omroep mag worden is ver hoord. Maar daarmee zijn we er niet, aldus Van der Veer, die vond dat de aanhangers van de EO als een stralend licht moeten zijn. Op de EO-Familie-Ontmoe- tingsdag staat zoals gebruike- BEROEPINGEN Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Terneuzen-Zuid A. van der Ploeg, kandidaat te Goes. Aangeno men naar Schoorl-Groot-Camp J. Kool te Avezaath; naar Rijnsburg A Tromp te Krimpen aan de Lek. Bedankt voor Veenwouden H. ten Na pel, l.l zendingspredikant, wonende te Oegstgeest. Gereformeerde Kerken Beroepen te Idskenhuizen D. Wester- neng te Sint Laurens; te Maasland S.Tj. van der Hauw te Zwijndrecht. Aangenomen naar Middenmeer drs P. Monsma te Metslawier Bedankt voor Hardenberg L.J. Oomkes teMeppel KERKRADE De Rooms- Katholieke Kerk weet dat een huwelijk kan stranden, zegt prof. dr. J.H.Th.G. Am baum, president van het In ternationaal academisch in stituut voor studies over hu welijk en gezin MEDO te Kerkrade. „Je bereikt niets als er een ideaal wordt ge steld dat onhaalbaar is," al dus Ambaum in een vraagge sprek. Huwelijk en gezin staan duide lijk onder druk, vooral in het Westen. Sociologisch gezegd: de macro-structuren zijn behoor lijk aangetast, in het Westen door de secularisatie, in het Oosten door jarenlange com munistische overheersing. De driehoek van school-parochie- gezin is verbroken. Vanuit bepaalde wetenschap pelijke kringen wordt echter bp het belang van het gezin voor kerk en samenleving gewezen. Het gezin js een van de meest stabiele instanties. Daarom is het volgens Ambaum belang rijk dat de micro-structuren, onder meer het gezin, in stand blijven. 'De toekomst van de wereld en de kerk loopt via het gëzin' is een uitspraak van paus Johan- neS'Paulus II. Het gezin is niet alleen de kiemcel van de maat schappij, maar ook 'een kerk in het klein'. Daar wordt geloof er varen en doorgegeven. Daarom ziet de RK Kerk het gezin als een huiskerk. Om het wetenschappelijk on derzoek over de huiskerk te be vorderen, liet de paus in Rome (1982) en Washington (1988) twee academische instituten voor de bestudering van huwe lijk en gezin oprichten.'Boven de Alpen moest er ook een der gelijke instelling komen. Dat werd het internationaal acade misch instituut voor de bestu dering van huwelijk en gezin, dat sinds de oprichting in 1990 is gevestigd in de voormalige abdij Rolduc te Kerkrade. Het is toegewijd aan de 'Mater Eccle siae Domesticae' (Moeder van de huiskerk). Vandaar de afkor ting MEDO-instituut. Volgens de Rooms-Katholieke Kerk is het huwelijk onontbind baar. Desondanks strandt één op de drie huwelijken van rooms-katholieken. „Dan kun je zeggen: 'Je hebt niet aan de norm voldaan; dus je bent afge schreven' of je kunt je neerleg gen bij de trieste werkelijkheid. Maar beide oplossingen deugen niet," vindt Ambaum. Ambaum verwijst naar een uit spraak van de huidige paus. In een recent document over het gezin spreekt Johannes Paulus II van de 'lex gradualitatis', de wet van de geleidelijkheid.. „We moeten de mens bij de hand ne men onder het motto: we lopen met je mee." Ambaums woorden klinken ge matigder dan die van bisschop Gijsen van Roermond, groot kanselier van het instituut. Bij de opening van het instituut zei mgr. Gijsen dat MEDO de men sen geen gemakkelijke oplos singen voor hun problemen zal bieden. Het instituut zal, zo zei de bisschop van Roermond, de praktische consequenties van de leer van de RK Kerk tonen, ook al staan deze vaak haaks op de gangbare meningen over hu welijk en gezin. Aan het MEDO-instituut wordt een interdisciplinaire theologi sche studie met specialisatie in de theologie van huwelijk en ge zin aangeboden. Daarnaast is er een geheel nieuwe studie richting: wetenschappen van huwelijk en gezin, een volledige universitaire studie. Het MEDO-instituut leidt ge kwalificeerde medewerkers op voor de gezinspastoraal. „De kerk heeft behoefte aan goed geschoolde mensen die geen brokken maken," zegt Am baum. Voor afgestudeerden aan het MEDO-instituut zou er ver der werk kunnen zijn bij advies bureaus voor huwelijk en gezin, hulporganisaties zoals de VBOK (Vereniging ter bescher ming van het ongeboren kind), in de journalistiek, de politiek of de wetenschap. De Kerk moet naar de mening van Ambaum meer doem om het uiteenvallen van huwelij ken te voorkomen. Hij denkt daarbij aan een betere voorbe reiding „zodat jonge mensen niet onbesuisd het huwelijk in vliegen", aan leren omgaan met conflicten en aan pastoraat voor gescheiden mensen die zijn hertrouwd. De opleiding aan het MEDO vindt plaats in een leefgemeen schap. Huwelijk en gezin zijn sterk met de persoonlijkheid verbonden. Daarom is persoon lijkheidsvorming een belang rijk onderdeel van het verblijf aan het MEDO. Die vorming is volgens Ambaum beter gewaar borgd in een gemeenschap met een rector en een spirituaal dan in een los verband. Het huidige academische jaar is het MEDO met 30 studenten begonnen, waarvan zes voor de theologische opleiding. Dé stu denten zijn afkomstig uit Roe menië, Hongarije, Tsjechoslo- wakije, Oostenrijk, Polen, Duitsland, Frankrijk, een Azia tisch land (waar christenen worden vervolgd) en Neder land. Van de twee talen aan het MEDO, Engels en Duits, moeten de studenten er een ac tief en een passief beheersen. Ambaum doet geen mededelin gen over de financiën. Daarvoor is in de eerste plaats het be stuur, waarin bisschop Gijsen als grootkanselier zitting heeft, verantwoordelijk. Een van de voorwaarden van het Vaticaan voor de vestiging van het insti tuut in het bisdom Roermond was dat er bij de Nederlandse overheid geen subsidie zou wor- Een prospectus vermeldt dat het instituut wordt gefinan cierd door college- en kostgeld van studenten, uit middelen van kerkelijke fondsen en stich tingen maar ook door giften van particulieren. Voor studenten, die door hun bisschop zijn ge zonden, worden de kosten door het betreffende bisdom betaald. Per semester wordt er 1.200 mark collegegeld gevraagd en voor kost en inwoning 700 mark per maand. Bij de opening van het nieuwe academisch jaar in september noemde Ambaum het aantal studenten een onzeker punt. „Een internationaal acade misch instituut als het onze dient uit te gaan van zo'n 100 tot 150 studerenden." Het in stituut begon in 1990 met 15 studenten. De langzame groei is volgens Ambaum te wijten aan de huidige tijdgeest die het voorzien heeft op de christelijke religie in het algemeen en het huwelijk en gezin in het bijzon der. Bisschop Gijsen treft geen blaam. „Hij sjouwt en sleept on vermoeibaar voor het MEDO," zei Ambaum eind september. Kortgeleden had de bisschop van Roermond zijn 160e bezoek aan een collega-bisschop in Eu ropa gebracht om belangstel ling voor het instituut te wek ken. Het MEDO ziet zichzelf als een investering in de toekomst van de kerk. De vruchten van zijn activiteiten zullen pas na jaren zichtbaar worden. De Rooms- Katholieke Kerk is ervan over tuigd dat deze investering drin gend noodzakelijk is, wil de mensheid in het volgende mi- lennium niet in een periode van egocentrisme terecht komen. Daarin zou alleen nog maar plaats zijn voor het individu, maar niet meer voor de kleine gemeenschap van het gezin, de huiskerk. lijk koor- en samenzang cen traal. Liederen uit het Liedboek der Kerken, Opwekkingsliede ren, maar ook Johannes de Heer-versjes staan op het re pertoire. De bekende EO-pre- sentatoren als Feike ter Velde, Heieen- van Dijk, Henriëtte Laan, Bert van Leeuwen en Jan van den Bosch presenteren om de beurt. Ook Henk Binnendijk ontbrak niet. Via een video scherm sprak hij vanuit Surina me de EO-familie toe. De gevol gen van de ramp in de Bijlmer werden 's middags ook belicht. Het koor 'Joy of Salvation' van de Pinkstergemeente uit de Bijlmeer zong en predikant Hans Scholten vertelde over de eerste opvang. Zijn gemeente verloor acht leden door de ramp. Naast alle ellende is er ook positiefs te melden. Een man die op de tiende verdieping woonde, ontsnapte aan de dood. Hoewel hij de laatste tijd wor stelde met het geloof, ziet hij toch Gods hand in zijn redding. Met grote dankbaarheid wordt tenslotte ijdens de familiedag bekendgemaakt, dat de EO-ac- tie voor Kfarshaul, een psychia trisch ziekenhuis in Israël, 925.000 gulden heeft opge bracht. Een nieuw goed doel dat de A-omroep ondersteunt, is het 'bijna-thuishuis' in Amster dam van Stichting Kuria. Hier worden ongeneeslijk zieke mensen opgevangen om te kun nen sterven. De opbrengst van de CD 'Maak ons tot een stra lend licht' gaat naar dit tehuis. Dr. J. Ambaum Pastoor Stolk weg uit Oegstgeest OEGSTGEEST Pastoor J. Stolk van de Willibrordusparo- chie in Oegstgeest heeft per 1 november bij het bisdom Rot terdam ontslag aangevraagd. Problemen rond de taakopvat ting van de pastoor zouden de aanleiding zijn voor zijn ver trek. De laatste weken leidde de pastoor niet langer de eucharis tieviering op zondag. Behalve pastoor Stolk werkt in de paro chie pastoraal werker G. Kes- ter. Er zou sprake zijn van aan zienlijke conflicten in het pasto rale team waarvan ook een ka- techeet deel uitmaakte. Kardinaal Simonis: critici paus doen kerk geen recht DEN HAAG - De „vele theologen en kritische groe peringen" die zich verzetten tegen het primaat van de paus en de kerkelijke hiërar chie, „reduceren de kerk tot een democratische beweging rond de man van Nazareth of tot een vertelgemeenschap rond de levende Heer". Dit zei kardinaal A.J. Simonis gisteren tijdens de eucharistie viering in Den Haag ter gele genheid van de veertiende ver jaardag van het pontificaat van paus Johannes Paulus II. An ders dan de critici van de paus gaf de aartsbisschop van Utrecht hoog op van deze „emi nente missionaris, catecheet en evangelist." Na „de risicovolle operatie" die de paus in juli moest onder gaan, „zijn wij intenser dan ooit met hem verbonden", zei de kardinaal. „Wie van ons heeft niet vurig gebeden voor zijn herstel? En wie van ons was niet geroerd door de eerste fo to's na zijn ontslag uit het zie kenhuis? Beelden van een ver magerd, door lijden getekend gelaat." „Hopelijk herstelt onze paus voldoende om, zoals hij zichzelf eens noemde, weer rem Geen 'sorry' van Elisabe OF koningin Elisabeth van het Verenigd Koninkrij] honderd procent tevreden is over haar bezoek aan het nigde Duitsland blijft de vraag. Haar bezoek aan Di ^e1 zal haar zeker niet helemaal bevallen zijn: gefluit, b 'inj roep en vijandige kreten. Hoewel, de Britse koningin jpP in deze dagen meer te verwerken, want de zwaarste i re komen van haar eigen Britse kranten. Niettemin mo j de koningin duidelijk zijn geworden dat een verzoenii tei ste bij een monument dat tegelijkertijd herinnert a ijk verwoestende Duitse bombardementen op Coventrjsch veel Duitsers onvoldoende is. Ze hadden liever een si org maar gemeend 'sorry' van de koningin gehoord. De b gewilde vernietiging van Dresden, een stad zonder gisch belang, bovendien volgepropt met vluchteling hoe dan ook onder te brengen in de categorie van de oo misdaden. Het is niet omdat Groot-Brittannië tot de winnaars behoort, dat het terreurbombardement van den minder erg zou zijn dan de zelfde soort Duitse bo dementen op Britse steden. Geen 'sorry' dus uit de mond van de Britse koning! het de bedoeling was geweest om tussen Duitsla Groot-Brittannië een zelfde soort verzoening te w brengen als tussen Duitsland en Frankrijk, dan is de tie eerder mislukt. Het beeld van de Duitse bondskai Helmut Kohl en de Franse president Frangois Mitti die hand in hand over de slagvelden van Verdun st; blijft in het geheugen gegrift. Men ziet Kohl en koning n g sabeth nog niet hand in hand voor een of ander oorlojkt nument staan, maar toch... De Britse koningin had eelf dere boodschap meegebracht voor de Duitsers, namel 'wij allen Europeanen zijn'. Dat wil zeggen dat men h leden het verleden moet laten en dat men samen komst tegemoet moet gaan. Europa heeft in de voorl jaar zichzelf te gronde gericht door een permanent! derstrijd. De enige kans om in de 21e eeuw als contin overleven, ligt in de Europese samenwerking. Nie niets wapperde bij alle gelegenheden waar de Britse gin verscheen, ook de blauwe Europese vlag met c sterren. iel MET die Europese verstandhouding is het de laatsor anders maar slapjes gesteld. Speciaal tussen Duitsl; v Groot-Brittannië. Nu is het wel zo dat de Britse en 'e 1 massakranten de twistpunten onredelijk hoog opbla zo het klimaat vergiftigen. Maai' de onthulling v:1{ standbeeld van Arthur 'Bomber' Harris de belang verantwoordelijke voor het tapijt van fosfor- en bran gr; men waarin Dresden verging in het bijzijn van de gin-moeder is vele Duitsers een doorn in het oog, net als de 'viering' van de eerste V2 voor vele Britten eei 'v€ recht schandaal is. De Britse massabladen stoppen Pei dien alles in één pot: gewelddadigheden tegen bui!n ders, de val van het Britse pond uit de EMS-mand, de weigering om nog meer geld te steken in de Europes jer de ongezouten taal van Volker Ruhe, de Duitse minis Dn, Defensie en de man die genoemd wordt als de mogeli volger van Helmut Kohl, dat alles zijn voor die blade eek nen om de Duitsers af te schilderen als niet zulke b RA volle kinderen van het Derde Rijk. OP het officiële vlak gaat het er gelukkig wat minde tioneel aan toe. De Britse en de Duitse regeringen zi listisch genoeg om de onenigheden niet uit de hand t lopen en te beseffen waar hun belangen liggen. Ond; felle tegenstand in eigen rangen wil de Britse premii ta Major Groot-Brittannië binnen de EG van Maastricl 0g gen. De belangen die Duitsland en Groot-Brittannië liezen hebben bij een eventuele mislukking van het I p se avontuur, zijn te groot om straatruzies de boven laten voeren. een reizende catecheet te zijn", zei mgr. Simonis. „Misschien ook blijven zijn krachten daar ontoereikend voor. Maar, als hij thuis in Rome, gebonden aan één plaats terwijl hij overal zou willen zijn, min of meer gevan gen is, dan zal zijn drang tot evangeliseren ongetwijfeld een andere uitweg vinden", aldus kardinaal Simonis. De paus is volgens de kardinaal „een godsgave". Hij geeft „bij uitstek en op zeer oorspronke lijke wijze gestalte aan de mis sionaire dimensie van de kerk. Nooit voor hem bereisde een paus de hele wereld om tot in de verste streken het evangelie te verkondigen." Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Per: Kantoor redactie: Apothekersdijk 34, Leiden. Kantoor advertentie- en abonnementenafdeling Stationsweg 37. Leiden Telefax 071 -134 941 Postadres Postbus 112300 AA Leiden Koopmansstraat 9, 2288 E3C Rijswijk 071 -132221,070-3190 933 070-3906 717. Postbus 9. 2501 CA Den Haag Hoofdkantoor: Telefoon: Telefax: Postadres: Alle kantoren zijn op maandag tot en met vrijdag geopend van 08 30 tot 17.00 uur Directeur/hoofdredacteur: J W C Leune (tel 070 - 3190 808) Leiden en omgeving (tel 071 -444 046/047/48/49): G - J Onvlee (chef-re F Buurman, K van Kesteren, R. Kleijn, drs. R. Koldenhof, M. Kroft, drs. J. T Pieters en M. Roso. Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel 070 - 3190815). A van Rijn (chef), drs R Edens, A. van Holstein, E. Huisman, H Jansen, d Leeuwen - Voorbij, R. de Roo. Geestelijk leven (tel 070 - 3190 835) drs P van Velthoven. Foto (tel 070 - 3190 838): M. Konvalinka Redacties Den Haag en omgeving (tel 070 - 3190 800), sport (tel. 070 - 31 en kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834): in samenwerking met redactie Het Binnr Haagsche Courant. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van: - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingst - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Per dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten ir België De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn H. Leber, Örs K. M van de Ven en P. Vogels. De parlementaire redactie bestaat uit H B (chef), H B Bijleveld, drs. J. Feenstra, D J Hofland, K Jonker, P Koopn G. Korevaar, D.W. van Rietschoten, C.P. Visser en K. van Wees. Algemee^5 nator: J.A.L.M. Timmers. - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; - de volgende correspondenten in het buitenland drs. D. J. van den Berg (Peking), drs H. Botje (Tanis), A Courant (Athene), R Hasselerharm p (Johannesburg), drs A Heering (Rome), B van Huet (Londen), M de (Washington), F Lindenkamp (Sao Paulo), B Schampers (Brussel), W. (Parijs), drs. R. Vunderink (Moskou), W. Werkman (Jeruzalem), G (Belgrado), F. Wijnands (Bonn), J Wijnen (Brussel) De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve v publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London. Vertaa|0 M de Cocq. t-d Hi j n 08.30 tot 17.00 u Nabezorging Telefoon 071 -122 248 op m; 15 00 uur Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling' per maand per kwartaal per jaar Bij betaling per acceptgirokaart: per maand per kwartaal per jaar Het abonnementsgeld dient vooruit te Advertenties Informatie en tarieven over advertentie: lefax voor uitsluitend het doorgeven v< Bankiers ABN/AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK 663 050 n 18.00 tot 19.00 u 28,20 82,80 318,65 arden voldaan.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 2