VS en EG stevenen af op handelsoorlog WINTERPEEN, UIEN EN RUNDERGEHAKT. A2 A4 A8 Premier Major zet eigen partij voor het blok biTweede Kamer tegen verplichte inenting polio B6 B8 11 Nederlanders moeten vaker naar drogist in plaats van huisarts NCB beklaagt zich over Marokkaanse organisatie MAANDAG OKTOBER 1992 ardinaal Simonis: jritici paus doen kerk geen recht Resistente malariamug nger van de dood [Overnameprijs -okkeraandelen hog even raadsel panning stijgt in embusstrijd VS Benson het t in toegiften DEN OMGEVING op '92, een groot i gezellig choolfeest Ccidóc (Sowuvnt Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 84ste jaargang no. 25478. Losse nummers 1,50. Vannacht opklaringen, weinig wind, een enkele mistbank en minimumtemperatuur omstreeks 4 graden. Morgen geleidelijk toe nemende bewolking gevolgd door regen. Middagtemperatuur ongeveer 10 graden. Zuidelijke wind, toenemend tot matig, kracht 4, aan de kust en op het IJsselmeer tot krachtig, 6. Liberiaanse rebellen laten Nederlander vrij MONROVIA Het leger van de Liberiaanse ver zetsleider Charles Taylor heeft op zijn hoofdkwar tier in Gbargna drie dagen lang vier VN-medewer- kers, de Nederlander Richard Snellen en drie Libe- rianen, in gijzeling gehouden. De vier werden giste ren ongedeerd vrijgelaten. De VN-medewerkers zouden informatie hebben verstrekt aan de Westa- frikaanse vredesmacht waarmee deze zijn voordeel kon doen bij de bombardementen die donderdag op het hoofdkwartier van Taylors rebellengroep wer den uitgevoerd. In en rond de Liberiaanse hoofd stad Monrovia werd dit weekeinde fel gevo.chten tussen de Westafrikaanse vredesmacht en de rebel len van Taylor. Tientallen burgers die in het schootsveld terecht kwamen raakten gewond. Een onbekend aantal burgers werd gedood. Tekening van Rembrandt gestolen AMSTERDAM Op de natio nale kunst- en antiekbeurs PAN, die jaarlijks in de RAI in Amsterdam wordt gehouden, zijn gisteren twee tekeningen gestolen met een totale waarde van 800.000 gulden. In de nacht van donderdag op vrijdag wer den uit vier vitrines antieke sie raden gestolen. De tekeningen die zondag zijn ontvreemd, zijn een zwart-krijttekening van Rembrandt en een gewassen pentekening van Jacob de Gheyn II. Meer dan 25.000 mensen hebben in de afgelopen tien dagen de beurs bezocht. Bloedbad in Natal Dollar verder omhoog Staatsgreep Tadzjikistan mislukt JOHANNESBURG In Zuid-Afrika zijn ten minste twintig mensen om het leven gekomen en 27 ernstig gewond geraakt toen gewapende mannen zaterdag het vuur openden op een groep mensen die in de provincie Natal een ce remoniële bijeenkomst bijwoonden. De aanval lers, waren uitgerust met mitrailleurs en scho ten in het wilde weg op de bij de ceremonie aan wezige mensen. Onder de slachtoffers bevon den zich vier vrouwen en twee kinderen. Het zwarte woonoord Folweni is regelmatig het to neel van botsingen tussen aanhangers van het ANC en de Inkatha Vrijheidspartij van Buthe- lezi. Het is niet duidelijk tot welke partij de slachtoffers behoorden. Volgens het Zuidafri- kaanse persbureau Sapa werden in hetzelfde woonoord zaterdagnacht zes jongeren van cir ca 16 jaar om het leven gebracht. AMSTERDAM De koers van de Amerikaanse dollar is vanmorgen verder gestegen. Op de wisselmarkt in Amsterdam werd 1,7335 geno teerd, bijna anderhalve cent hoger dan de slotkoers van 1,7195 van vrijdag. De valutahandel houdt nog rekening met een verlaging van de rente in Duitsland. De dollar zou daardoor aantrekkelijker worden voor beleggers in vergelijking met de mark en de gulden. Het pond sterling noteerde vanmorgen 2,7520 tegen een slotkoers van 2,7765 vrijdag. Valutahandelaren schreven het koersverlies toe aan de aanhoudende politieke onzekerheid in Groot-Brit tannië. DOESJANBE - Tadzjiekse opstandelingen en waarne mend president Akbarsjah Iskandarov zijn gisteren 'een spoedzitting van het parlement overeengekomen. Aanleiding was een staatsgreep, zaterdag, waarbij in hoofd stad Doesjanbe tijdens felle straatgevechten zo'n twintig doden zouden zijn gevallen. Persbureau Interfax maakte echter melding van honder den slachtoffers. Iskandarov kwam gisteren op een Russi sche legerbasis bijeen met Safarali Kendzjajev, de leider van de opstandelingen, om een oplossing te zoeken na de staatsgreep. Kendzjajev is de voormalige parlementswoord- voerder en een Nabijev-aanhanger. Hij zei tegenover persbureau Interfax dat slechts het parle ment het recht heeft de wettigheid van het afzetten van Na- bijev, vorige maand, en die „van de huidige regering en haar besluiten" te heroverwegen. Pagina A5: Rusland vreest catastrofe in Centraal-Azië BRUSSEL De Europese Gemeenschap en de Verenig de Staten (VS) stevenen af op een handelsoorlog. Als niet binnen enkele dagen een doorbraak wordt bereikt in het al zes jaar slepende GATT-overleg, lijkt een har de confrontatie onvermijde lijk. De speciale Amerikaanse han delsafgevaardigde Carla Hills heeft al verklaard dat het „slechts een zaak is van enkele dagen" voordat de VS hoge ta rieven zal instellen op de invoer van Franse en andere Europese produkten. Dit dreigement is het gevolg van de ruzie tussen Europa en de VS over oliehoudende zaden. De Amerikanen beschuldigen de EG ervan de eigen producen ten met forse subsidies te be voordelen. Het is een van de on derwerpen waarover beide par tijen het maar niet eens kunnen worden. Het totale landbouw beleid is het belangrijkste strui kelblok van de besprekingen. Hills gaf de EG de schuld van het vastlopen van de internatio nale besprekingen over vrijma king van de wereldhandel in het kader van de GATT (Algemene Overeenkomst inzake Tarieven en Handel). Volgens Hills zijn de VS pas weer bereid verder te praten als de lidstaten van de EG een gemeenschappelijke po sitie hebben ingenomen. Daar zag het afgelopen week einde nog niet naar uit. Vooral Frankrijk verzet zich tegen ver dere concessies op landbouwge bied. De Franse premier Béré- govoy waarschuwde dit week einde voor sociale onrust en een boerenopstand als zijn land nog meer water bij de wijn zou doen wat betreft het afbouwen van de landbouwsusbisidies. Frank rijk is na de VS de grootste land- bouwexporteur ter wereld. Pagina A4: Groot-Brittannië stelt loyaliteit Delors ter dis cussie Zevenling Lidia Santartia uit Napels is vrijdagavond in Rome bevallen van een zevenling. Ze bracht het septet ter wereld in de universiteitskliniek van het Heilig Hart in de Italiaanse hoofdstad. Twee van de zeven, beiden jongens, zijn kort na de geboorte overleden. De vijf andere kinderen van de 23-jarige moeder, een jongen en vier meisjes, moes ten worden overgebracht naar andere ziekenhuizen in Rome die over de noodzakelijke apparatuur beschikken. De'kinderen wogen bij de geboorte tussen de 500 en 900 gram. De moeder had een behande- linq teqen onvruchtbaarheid ondergaan. FOTO: EPA 'Komeet verwoest de aarde in 2116' SYDNEY Het einde der tijden is nabij. Volgens de Australische astronoom Duncan Steel heeft de fatale klap op 14 augustus 2116 plaats, als de komeet Swift- Tuttle botst met de aarde met een kracht van meer dan anderhalf miljoen atoombommen. Steel heeft berekend dat de banen van de aarde en de komeet el kaar over 124 jaar op 14 au gustus kruisen. Na de inslag zou het grootste deel van het leven op aarde zijn ver dwenen. Volgens sterren kundige Schilling van het Zeiss Planetarium in Am sterdam is de kans op een fa tale klap gering. De leider van de Zuidko- reaanse Dami Missie, Lee Jang-rim, heeft zijn onge veer 10.000 volgelingen ge waarschuwd dat het door hem voorspelde einde van de wereld, aanstaande woensdag, wel eens niet kan doorgaan. Lee had zeven ja ren van oorlog, overstro mingen en hongersnood voorspeld. Ongeveer 150.000 mensen kwamen gisteren, ondanks de stromende regen, in London op de been voor het derde massaprotest binnen vijf dagen. De demonstratie was bedoeld om kracht bij te zetten aan de eis 31 mijnen open te houden, maar werd al snel een uiting van het algemene ongenoegen over het be leid van premier Major. FOTO: AP LONDON Premier Major heeft gedreigd nieuwe ver kiezingen uit te schrijven als het Lagerhuis de ratificatie van het verdrag van Maas tricht tegenhoudt. Het ultimatum geldt vooral de Euro-sceptici in Majors eigen Conservatieve Partij. Tussen de 30 en 40 dissidente Tories overwegen tegen Maastricht te stemmen, terwijl Majors meerderheid in het Lagerhuis maar steunt op 21 afgevaar digden. Volgens opiniepeilingen zou ook driekwart van de Britse bevolking tegen zijn. Op de BBC-radio bevestigde Major gisteren dat hij de om streden ratificatieprocedure wil doorzetten. De premier was in Egypte voor de herden king van de Slag van El Ala- mein, vijftig jaar geleden. De voor zijn eigen carrière ris kante slag om Maastricht gaat hij niet uit de weg. Het inleidende debat begint 4 november aanstaande. Het verdrag is volgens de premier „in het belang van Groot- Brittannië". Niet zozeer van wege de inhoud er van maar vooral op de langere termijn voor de Britse invloed op de besluitvorming in Europa. Naar verluidt wil de premier sterk staan op de EG-top in Edinburgh die het Britse voorzitterschap afsluit. Pagina A5: Verbolgenheid over Majors ultimatum Jays zet Canada op stelten vljk is niet groots aar wel effectief en rensport moet terug naar af DEN HAAG Een meerder heid in de Tweede Kamer - CDA, WD en de kleine confes sionele partijen - is tegen een verplichte polioprik. De Kamer reageert daarmee op het stand punt van het kabinet dat op nieuw moet worden bekeken of inenting tegen ernstige besmet telijke ziekten verplicht moet worden gesteld. De tegenstan ders vinden dat de integriteit van het menselijk lichaam hier bij in het geding is, en dat de po litiek in die gevallen mensen niet mag dwingen tot zaken die ze niet willen. Daarmee worden mensen aangetast in hun per soonlijke levenssfeer. In het ge val van polio gaat Jiet daarbij vooral om mensen die uit ge loofsovertuiging tegen inenting zijn. „Er is bovendien geen sprake van gevaar voor de volksgezondheid. Wie wil kan zich laten inenten en daarmee voorkomen dat hij polio krijgt", aldus de woordvoerder van het CDA. Staatssecretaris Simons van volksgezondheid heeft de heroverweging over dit punt in het kabinet bepleit. Enkele we ken geleden zei hij nog niets te voelen voor een verplichte inen ting. In het tv-programma Het Capitool zei hij gisteren van ge dachten te zijn veranderd. „Ik vraag me inmiddels af of een grotere dwang toch niet wense lijk is. Mag je mensen zelfstan dig laten beslissen ten koste van leed dat je daarmee kinde ren aandoet?", aldus Simons. Zijn eigen partij, de PvdA, is het met hem eens dat er een nieuwe afweging moet worden ge maakt. Communisten en neo-fascisten bundelen krachten tegen Jeltsin ADVERTENTIES REGIO A9/10 VERLENING AIO JGRAMMA'S Al 1 81T/M8 inen vast na seminslag !N AAN DEN RIJN - einverkeer tussen Al- in den Rijn en Gouda is e/gavond gedurende en- 'n gestremd geweest na H (seminslag in de boven- '0 De bliksem sloeg in ié de Goudse Schouw, toen en van 18.16 uur uit Al- asseerde. De bovenlei- ii ik en raakte verstrikt in 'der. De veertien trein- i frs mochten de trein i ig niet uit omdat het ri- i1 tond dat de buitenzijde trein onder stroom "oen dat gevaar was af- mocht iedereen er MOSKOU Conservatieve communisten en neo-fascis- tische partijen hebben zater dag hun krachten gebundeld om een Nationaal Reddings front te vormen, dat presi dent Boris Jeltsin en diens regering tot aftreden moeten dwingen. „Ons doel is een geïntegreerde beweging te lanceren die de his torische loop van de gebeurte nissen in dit land kan verande ren", aldus vice-voorzitter Ilja Konstantinov. De Russische re gering - die in december een zitting van een vijandig Con gres van Volksafgevaardigden tegemoet gaat - wordt door cri tici uit alle politieke stromin gen aangevallen wegens het fa lende hervormingsbeleid waar door de economische proble men in het land alleen maar toenemen. Jeltsin hield zaterdag een spoedvergadering met minis ters om de aanvallen van de op positie te .bespreken. Er zijn nauwelijks aanwijzingen dat het Reddingsfront of andere conservatieve communisten die regelmatig met rode vlaggen in Moskou en St. Petersburg de monstreren voor terugkeer naar het verleden, veel steun onder de bevolking genieten. Toch lijkt Jeltsin zich er zorgen over te maken dat zijn pro gramma wordt bedreigd door meer gematigde conservatieven in het Congres. In een andere bijeenkomst in de Russische hoofdstad kwamen zaterdag meer dan duizend con servatieve communisten bijeen op het Oktoberplein bij het beeld van Vladimir Lenin. Zij riepen op tot herstel van de oude Sovjetunie en het afzetten van de huidige regering. Vanmorgen maakte de Zuidko- reaanse krant Kyunghyang Shinmun bekend dat Jeltsin zijn reis naar Zuid-Korea in no vember wil uitstellen vanwege de politieke spanningen in Rus land. Peter Hertigreen leverancier van RECLAME ideeën BEEKLAAN 400 - DEN HAAG tel 070-3630427 fax 3637481 BACrflltö co. Wij verzorgen graag uw kerst Tel. 070-3585527 Winterpeen, CO zak 1 kilo 0«7 Uien r*f\ net 1 kilo U%7 Rundergehakt, 500 gram 775 5.49 Q QQ kilo ®®©®7445 7,77 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Orthodoxe joden willen goj-sperma TEL AVTV Orthodox-joodse kinderloze echtparen, die tot kunstmatige bevruchting be sluiten, maken gebruik van niet-joods sperma. Het goj sperma, compleet met gespeci ficeerde kwaliteitseisen, zoals de kleur van de ogen, lichaams bouw en huidskleur, wordt be steld in de Verenigde Staten Volgens professor Shlomo Mas hiach, hoofd van de gynaecolo gische afdeling van het Tel Has- homer-ziekenhuis in Tel Aviv, weigeren de orthodoxe echtpa ren joods sperma te gebruiken, omdat in dat geval de theoreti sche kans bestaat dat kinderen die dezelfde biologische vader hebben met elkaar trouwen. Tot voor kort reisden de ortho doxe kinderloze echtparen naar Europa of de Verenigde Staten voor kunstmatige goj-bevruch ting. Maar sinds kort is ook in Israël de goj-sperma service be schikbaar. Het Amerikaanse goj-sperma kost 22 dollar per portie. DEN HAAG Als de Neder landers bij lichte kwalen minder vaak voor een recept naar de huisarts gaan en ge woon bij de drogist een ge neesmiddel kopen, kan er op de kosten van de gezond heidszorg jaarlijks honder den miljoenen guldens wor den Deze stelling betrok vanmiddag drs. Z. van Rossum van het ge neesmiddelenconcern Roche Nicholas op het congres van de drogisterij-organisatie Phar- macon. In Nederland wordt per burger jaarlijks maar 39 gulden uitge geven aan 'zelfmedicatie'. In de ons omringende landen ligt dat bedrag veel hoger. In Duitsland is het 108 gulden en in Frank rijk zelfs 123 gulden. Ook in de Verenigde Staten is zelfmedica tie populair. Het gebruik van medicijnen buiten de huisarts om ligt daar zelfs vier maal zo hoog als in Nederland. Volgens Van Rossum moeten huisartsen hun patiënten sti muleren om indien mogelijk zelf medicijnen te halen bij de drogist. Dat bespaart de huis arts een hoop onnodig werk en bovendien sparen de zieken fondsen, de ziektekostenverze keringen en de burgers die een eigen risico hebben hiermee heel wat kosten voor huisarts consulten uit. Weliswaar wor- - den op recept voorgeschreven medicijnen vergoed via de AWBZ, maar van Rossum wees erop dat geneesmiddelen die men zonder recept kan verkrij gen over het algemeen veel goedkoper zijn dan de recept medicijnen. UTRECHT - Het Nederlands Centrum Buitenlanders (NCB) heeft zich in een brief aan minister Dales van binnenlandse zaken beklaagd over de Unie van Marokkaanse Moslim Organisaties in Nederland (Ummon). De Ummon maakt zich in de ogen van NCB- voorzitter M. Rabbae schuldig aan intimidatie van kritische Ma rokkanen in Nederland. Een woordvoerder van het NCB bevestig de vanmorgen dat het NCB minister Dales hier onlangs van op de hoogte heeft gesteld. Volgens Rabbae oefent de Marokkaanse over heid via de Ummon druk uit op landgenoten die de situatie in Ma rokko openlijk bekritiseren. Moskeebesturen worden gedwongen zich bij de koningsgezinde Ummon aan te sluiten.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1