uropa dekmantel binnenlandse roblemen op CDU-partijdagen 5 „VN-troepen in Joegoslavië waarschijnlijk op goede weg" li Buitenland mvol sportpaleis voor ly Graham in Moskou fWT^ 2335.- CUBA-CARIBISCH GEBIED nkrijk wijst onnen uit JS Frankrijk heeft vier Russische n-agenten laten weten dat ze voor het van deze maand het land dienen te n verlaten. De agenten worden be- i van spionage naar het testpro- van de Franse kernwapens. Naar ding van de affaire is een Franse burger aangeklaagd op beschuldiging indverraad. Tegen twee andere ver- ?n loopt een justitieel onderzoek om- met de Russische agenten zouden n samengewerkt. De Franse televisie- TF1 berichtte dat de Fransen op het van de spionnen kwamen na een tip n oud-agent van de KGB, de voormali- chtingendienst van de Sovjetunie. De ep in juli naar Frankrijk over. Eindelijk voedsel voor Bardera BARDERA Een Duits vrachtvliegtuig heeft gisteren voor het eerst sinds elf dagen voedsel hulp afgeleverd in de door hongersnood ge troffen Somalische stad Bardera. De landing liep bijna uit op een ramp, toen een guerrilla strijder een granaat afvuurde die het vliegtuig net miste. Door het incident is het duidelijk dat van regelmatige noodhulptransporten op Bardera voorlopig geen sprake kan zijn. Bar dera is een van de steden in Somedia die het hardst getroffen worden door de hongersnood. Dagelijks sterven er zo'n 70 mensen. Het voedsel dat gisteren afgeleverd werd is goed voor twee dagen. Er bevinden zich zo'n 17.000 mensen in Bardera. Het voedsel dat het Duitse vliegtuig afleverde bestond onder meer uit melkpoeder uit Nederland. Aardbeving in Marokko RABAT Bij een lichte aard beving in het zuidoosten van Marokko zijn gisteren een moe der en haar dochtertje om het leven gekomen. De vrouw had met haar kind toevlucht ge zocht in een overdekte markt in de plaats Tafïlalet. Ook raakten vijftien mensen gewond. De be ving, die een kracht had van 5,2 op de schaal van Richter, werd het sterkste gevoeld in de regio Erfoud. Er was melding van stroomstoringen als gevolg van de aardbeving. Over de omvang van de eventuele schade was niets bekend. Apendierentuin in Abchazië verwoest SOECHOEMI Gewapende Georgiërs heb ben een onderzoeksinstituut in de Georgische regio Abchazië verwoest en apen, potentieel dodelijke virussen en een experimenteel vaccin tegen aids gestolen. De Komsomolskaja Pravda schreef dat alleen de muren van het Instituut voor Experimentele Pathologie en Therapie nog overeind stonden en dat de helft van de 3000 apen en andere primaten die voor testen werden gebruikt, zijn gedood of zijn gestolen. De 'apendierentuin' is een van de vele plaatsen in^de Abchazische hoofdstad Soechoemi die zijn vernietigd sinds in augustus de strijd in de regio losbarstte nadat Georgië troepen had ge stuurd. Het instituut is beroemd vanwege zijn grote collectie apen uit de hele wereld en door zijn onderzoeken. Rellen Cameroun na verkiezingsuitslag YAOUNDE Kort nadat het hooggerechtshof van Cameroun gisteren officeel had bekendge maakt dat Paul Biya de presi dentsverkiezingen van 11 okto ber had gewonnen, braken er rel len in het Westafrikaanse land uit. Volgens het hof behaalde de zittende president Biya een krap pe overwinning op zijn rivaal John Fru Ndi. In de provincie stad Bamenda staken opstande lingen huizen in brand van pre mier Simon Achidi Achu en an dere prominente Camerounse re geringsfiguren van de eenheid spartij, de Camerounse Demo cratische Volksbeweging. Vredesmacht verovert basis in Liberia MONROVIA De Westafrikaanse vredesmacht in Li beria heeft gisteren een belangrijke basis veroverd van rebellen onder leiding van Charles Taylor. Straaljagers van de vredesmacht ECOMOG bombardeerden tevens Gbarnga, het hoofdkwartier van Taylor in het binnen land. Terwijl de gevechten rond de hoofdstad Monrovia doorgingen, meldden ooggetuigen dat Westafrikaanse troepen Caldwell hadden ingenomen. Deze basis aan de rand van Monrovia was een van de belangrijkste steun punten van het Nationaal Patriottisch Front van Libe ria (NPFL). De val van Caldwell is een belangrijke te genslag voor het NPFL dat vorige week donderdag met een nieuw offensief begon. De Verenigde Naties en de Verenigde Staten trokken eerder deze week een groot deel van hun vertegenwoordigers terug uit Liberia. De hoofdstad Monrovia heeft dezer dagen de zwaarste ge vechten te verduren in twee jaar tijd. i S WIJNANDS ELDORF - Vorig in Dresden, speelde C tter Helmut Kohl op de n lagen van zijn CDU 1( ansrol. Als 'kanselier b Duitse eenheid' liet n ïieuwe Oostduitse par iten uitvoerig aan het Ze mochten hun hart n over het DDR-verle- het moeizame hereni- roces, óók binnen het '0 waar de door de wol ge- parlementariërs uit emocratische Westen pans weinig moeite de- iq en doen hun gro- h ervaring en kennis, ook hun betweterig- it collegiale proporties ;e brengen. ir, in Düsselfdorf, waar de CDU-partijdagen beginnen is de positie van Kohl minder glanzend. De stemming in Duitsland is, net als binnen de CDU, snel veranderd. De partij rafelt aan alle kanten. Er is een onverholen roep naar 'conservatieve lichtbakens' in de partijleiding, zoals Heinrich Lummer, woordvoerder van de Konservativen binnen het CDU, het noemt. De modernis ten van toen zijn oud geworden, en bijna uitgerangeerd. Heiner Geissler, progressief en strijd baar, stortte afgelopen week einde met zijn ULV-vliegtuig neer en zal de partijdagen moeten missen. Het is nog maar de vraag of hij in het be stuur herkozen wordt. En de niet minder strijdbare Rita Süssmuth, de Bondsdagpresi dente die in het verleden partij chef Kohl herhaaldelijk hinder lijk voor de voeten liep, heeft zich niet eens meer herkiesbaar gesteld. Volgens partijsecreta ris Peter Hintze moet de CDU meer dan ooit de partij van het midden blijven, en oppassen om met een bedenkelijke koers- zwenking stemmen rechts van het midden weg te halen. Europa had op de komende par tijdagen een prachtige dekman tel kunnen zijn voor de nijpen de binnenlandse problemen. Het had een veelzijdig en be trekkelijk veilig thema kunnen zijn. Maar de financiering van de economische wederopbouw van de nieuwe deelstaten heeft zich als minstens zo belangrijk discussiepunt aangediend. Uit gerekend door toedoen van Oostduitse CDU-afgevaardig- den die de partijleiding er toe gedwongen hebben concreet over dit thema te praten. Niet happig Het partijbestuur is daar niet erg happig op en wil ten koste van alles voorkomen dat er op de partijdagen een openlijk en ongetwijfeld controversieel de bat wordt gevoerd over de wijze van financiering van de DDR- erfenis: belastingverhogingen, en wanneer dan?, toch een vorm van 'dwangobligaties', of een hogere bijdrage van alleen de beter-verdienenden? Het zijn voor de regering en dus voor de CDU hoogst precai re vragen. Maar onder aanvoe ring van de bijna gehate ver keersminister Krause dringen de 151 Oostduitse van de in to taal 1000 afgevaardigden aan op concrete uitspraken en maatregelen. Ook het thema- Europa is minder onschuldig dan het aanvankelijk leek. Van de bijna vierhonderd tekstbij dragen uit de partij hebben er meer dan 270 betrekking op het begrip Europa. Allemaal vra gen ze om duidelijkheid en zelfs garanties over de toekomstige rol van Duitsland, de deelstaten afzonderlijk en de gemeenten in het geïntegreerde Europa. Brussel mag niet alles gaan be disselen en de mark mag niet aangetast worden. De CDU wil zich niettemin als een Europese partij profileren. Kanselier Kohl zal weinig moeite hebben om zijn partij Europa-vriende lijk te laten optreden, al zal ook hij zelf andermaal aandringen op meer bevoegdeheden voor het Europese Parlement, op minder centralisme in Brussel en op gemeenschappelijke op lossingen voor nijpende proble men, met name dat van de asiel zoekers. Dat het in de CDU niet allemaal meer is zoals het jarenlang was de rijen gesloten en deemoe dige gehoorzaamheid aan het hoogste partijgezag bewijst het feit dat voor 't eerst onge vraagd en tegen de wil van het bestuur in zich een bestuurs- kandidaat gemeld heeft voor het vice-voorzitterschap. Het is de Saksische minister van bin nenlandse zaken, Heinz Eg- gert, die met onconventionele daden en uitspraken de CDU- centrale in Bonn doorlopend opschrikt en ergert. Geld nodig voor nazi-schat De 58-jarige Helmut Gansel (rechts), voormalig agent van de Tsjechische inlichtingendienst, is naarstig op zoek naar sponsors uit het bedrijfsleven om het opgraven van een nazi-schat in de buurt van Praag te financieren. Op een groot opgezette persconferentie in Amsterdam presenteerde Gansel zich gisteren onder anderen met dr. Bohatova (midden), adviseur van de Tsjechische president Havel, om de achter grond te schetsen van 'de schat van Stechowitz'. Dat het project commercieel tot op het bot wordt uitge beend blijkt wel uit het voornemen om een speelfilm te maken over het boek The Prague Connection' dat binnenkort uitkomt. De filmrechten blijken te zijn opgekocht door de omstreden zakenman Robert Doorn (links). foto: anp ADVERTENTIE -Projectbureau Sociale Vernieuwing Gemeente Den Haag- „Ongewone vragen", zei Mar garita, een gepensioneerde le rares. Ze was bezig het geloof te vinden dat de communistische staat haar zo lang heeft onthou den. Ze vond het mooi dat Gra ham in gewone mensentaal sprak, anders dan de Russisch- orthodoxe kerk. Daar gaat alles in het onbegrijpelijke oud- kerkslavisch. gJOU „Waarom leven e8isen niet in vrede? Waar- l' le lucht blauw? Waarom ;t me niet mijn leven te eren? Waarom heb ik larom? m 5.000 Russen verzamel- fh gisteren in het Olym- portcomplex om van Bil- ham een antwoord te op deze en andere kwel- levensvragen. De be- Amerikaanse evange- al vele malen eerder in l, zelfs in de atheïsti- ivjetunie geweest, maar zijn eerste kruistocht t land, aldus perswoord- Larry Ross. Graham is kou op uitnodiging van •ken van Rusland. De :iding en training heb- jaar geduurd en de kos- het religieuze circus ibracht door christenen hele wereld, inclusief :i hadden gezegd dat we ;n honderd man bij el- rnden krijgen voor het sei een van de Russen in irogramma. „Ons koor 10 man". ,he lippen in de zaal be- 'oorzichtig mee met de itse liederen die het koor van Russen, Wi- Oekraïeners en Litou- |u eens met piano, dan let orgelbegeleiding of a |bracht. De in Oezbekis- )ren Sjirinaj Dosova, nu 'angeliste in Moskou, op de blije toon waar lovigen niets bij voelen bijzondere gebeurtenis in haar le- toen vernam lezus voor haar was ge- maar... hij leeft voort, haar mooie woorden op de vloer voor het po litiemensen met grijze ltsen op in walkie-tal- waten en joegen ordebe- in Leger-des-Heilsach- „Het begon wel leuk", zei de 23- jarige Ira, een wetenschappelijk medewerkster. Ze was gekomen omdat ze Billy Grahams vragen wel interessant vond. Het ant woord? Dat heeft ze niet gekre gen. Ira, teleurgesteld: „Het was mij te oppervlakkig". ERDUT Zwijgend staat de in een blauw kogelvrij vest gestoken VN-soldaat voor zijn geïmproviseerde wacht huisje. Zwijgend groet hij richting witte Peugeot, waar van hij de bestuurder her kent als zijn commandant, de Belgische kolonel Pierre Pee- ters. Het hek zwaait open, de toegang tot de Kroatische corridor tussen de twee door de VN gecontroleerde gebie den aan weerszijden van Osijek ligt open. Tenminste voor de kolonel. Waar de commandant verder mag rijden, worden de in zijn gevolg meerijdende journalis ten bij de eerste de beste Kroa tische politiepost terugge stuurd naar het VN-gebied. Ac creditatie van de Verenigde Na ties en bemiddeling van de kolo nel helpen niet. Peeters mag doorrijden naar het luttele kilo meters verderop gelegen VN- hoofdkwartier aan de andere zijde van de rivier de Drava. De 'volgers' zien zich in de stro mende regen gedwongen een omweg van 120 kilometer te maken. Gebrek aan officiële toestemming geldt als de offi ciële reden van het gebrek aan Kroatische medewerking. Zo wel de kolonel als de journalis ten hebben genoeg aan de steel se blikken van de agenten op de in de Servische hoofdstad Bel grado geregistreerde volgwa- gen om de werkelijke reden van de pesterij te bevroeden. Servi sche nummerplaten zijn in de fel nationalistische Kroatische stad Osijek niet populair. Het incident is tekenend voor de situatie in en rond de door de VN gecontroleerde gebieden in Kroatië. Op papier heeft de VN het voor het zeggen, maar in de praktijk zijn het nog steeds de lokale autoriteiten dje de dienst uitmaken in het gebied. Terrorisme Op papier garanderen de VN vrij verkeer tussen en in de Uni ted Nations Protected Area's (UNPA's), in de praktijk zijn het de Servische en Kroatische vechtersbazen die bepalen wie wel en niet wordt toegelaten. Kolonel Peeters, als vice-com- mandant van de VN-vrede- stroepen in het gebied toch niet de minste, kan daar weinig aan veranderen. Hij verheelt de problemen niet: „De eerste fase van het vredesplan is voltooid. De officiële Kroatische en Joe goslavische legereenheden heb ben zich uit het gebied terugge trokken. De tweede fase waarin de paramilitaire bendes ontwa pend moeten worden, is vastge lopen. Op ,dit ogenblik zit er weinig schot in de zaak, we wer ken binnen een mandaat waar bij op basis van vrijwilligheid de wapens worden ingeleverd. Voorheen ging dat goed, nu gaat dat minder. De orders tot ontwapening die in Knin moeten worden gegeven, ko men niet meer af'. Grootste probleem van alledag voor de blauwhelmen is het ter rorisme waarmee de Servische autoriteiten de laatst overge bleven niet-Serviërs uit de UN PA's willen jagen. Kroaten, Ru thenen, Hongaren en andere et nische groeperingen worden onder de ogen van de VN weg gezuiverd. De wereld toont zich verontwaardigd over de etni sche zuiveringen in Bosnië, over die in Kroatië wordt nau welijks gerept. „De zuivering was al vrijwel klaar toen de VN ter plaatse kwam. Wat we nu zien, is de afwerking", aldus Peeters. Bomaanslagen, intimidatie, het in brand steken van woningen, de VN kan er nauwelijks tegen optreden. „Als er levens op het spel staan, grijpen we in, maar meer dan de politie waarschu wen kunnen we niet doen. We zijn meestal te laat, we kunnen niet overal zijn. Wel zien we toe op de vervolging van de schuldi gen, maar we moeten keer op keer constateren dat ook de rechtspraak niet meer werkt zoals dat in een democratie zou behoren". Politie Peeters ziet een vicieuze cirkel ontstaan. Veel van de soldaten die zich onder fase 1 van het vredesplan hadden moeten te rugtrekken, hebben hun wa gens blauw geschilderd en een politie-uniform aangetrokken. Als agent zijn zij terug gekeerd. Er is veel te veel politie, maar de autoriteiten zeggen hen niet te kunnen missen wegens de vele bomaanslagen en de on rust. „Wij hebben vragen bij het gedrag en het optreden van deze politie-agenten die eigen lijk geen agénten zijn. Zij zor gen ervoor dat het bewape ningsniveau in de streek veel te hoog blijft. Als zij inderdaad zouden optreden, dan zou het terrorisme snel moeten afne men. Maar dat gebeurt dus juist niet", stelt Peeters juist de poli tie mede verantwoordelijk voor het etnisch geweld. Toch vindt hij zijn taak niet zinloos. „Als we er niet waren geweest, zou de situatie,veel erger zijn. We zitten waarschijnlijk op de goe de weg". De beide partijen met hoge principes confronteren, helpt volgens hem niet. De VN lossen de zaken lokaal zo prak tisch mogelijk op, aldus Pee ters. Hoogdravende scherpslij perij is hem vreemd. Het geweld heeft zich tot dus verre niet tegen de vredes macht gekeerd. Een van de in Baranja gestationeerde Belgi sche soldaten heeft het leven verloren toen hij op een mijn reed, maar dat wordt algemeen als een ongeluk betiteld. Pee ters ziet wel dat de VN klem dreigt te raken tussen de Servi sche politiek om de UNPA's te 'serviseren' en het Kroatisch verlangen om de verloren ge bieden terug te winnen. Beide partijen zien de VN daarbij als struikelblok. Vooral de Kroati sche politiek om Kroatische vluchtelingen terug te sturen naar de UNPA's baart Peeters zorgen. Ternauwernood kon begin deze maand een demon stratieve mars van verdrevenen naar het vroeger door hen be woonde gebied worden voorko men. Ontwapening Onder fase 3 moeten de VN zorg dragen voor de terugkeer van alle oorspronkelijke bewo ners. Officieel had dit al moeten gebeuren, maar op dit moment zijn de troepen daar nog niet klaar voor. Er zijn nog te veel wapens. Fase 2, de ontwape ning van de paramilitaire een heden, is nog niet afgerond. De Kroatische huizen zijn nog ver woest of inmiddels door de Ser viërs ingepikt. Hoe lang de Kroaten zich deze politiek van pappen en nathouden nog laten aanleunen, is de vraag. De poli tieke druk vanuit Zagreb om de mensen te laten terugkeren neemt toe. „Wij'houden de Kroaten niet aan het lijntje", reageert Pee ters verontwaardigd op een suggestie daartoe. ,.De Servi sche vluchtelingen die hier zijn ondergebracht, zijn ook niet al tijd gelukkig, maar hebben wei nig keus. De Serviërs zouden naai* huis moeten, dan kunnen de Kroaten hier terugkeren. Op dit moment is dit uitgesloten. We kunnen de Kroaten geen veiligheid bieden. We proberen een mechanisme op gang te brengen, waardoor de massale verhuizing kan beginnen. Maar het blijft moeilijk om de com municerende vaten zodanig met elkaar te verbinden dat de Serviërs ergens anders onder gebracht worden en de Kroaten terugkeren". 'formen Russen weg die voren waren geko- s God? Waar komt Hij p?" De meester zelf was fen draven en walste via aler in meedogenloos Jj over het publiek heen. T- Geweld. Ziekte. Echt- 'g. Waarom?" ADVERTENTIE SIJTHOFF PERS REIZEN 070-3190882 Wie van de drie? De Amerikaanse verkiezingsstrijd lijkt op z'n hevigst in het kleine plaatsje Manchester in de staat Massachusetts. Vroeger waren er aparte banken voor zwarten en blanken, nu lijken Democraten en Re- 0hHI publikeinen niet meer bij elkaar te willen zitten. Zou de stationstele foon in het midden voor de onafhankelijke presidentskandidaat Ross Perot zijn? foto anp 16-daagse strandvakantie inclusief 2 excursies Cuba is een fantastisch eiland met lange witte stranden, azuurblauwe wateren en aangename temperaturen De Atlantische en Caribische kust zijn bij uitstek geschikt om te duiken, zeilen en surfen. Naast natuurschoon en cultuur biedt Cuba ook een gevarieerd historisch en culinair aanbod. Dankzij de kleurrijke en vriendelijke bevolking zult u zich al snel thuis voelen op het 'andere' Cuba. De badplaats VARADERO waar uw hotel is gelegen, is de meest ontwikkelde badplaats van het eiland. Hier vindt u langgerekte witte zandstranden, talrijke restaurantjes, een golfbaan en een ruim aanbod aan water sportfaciliteiten U verblijft in hotel TUXPAN, een vrij nieuw 4 sterren hotel, direkt aan het fraaie strand gelegen. FACILITEITEN: receptie, grote lobby, liften, restaurants, souvenirshop, poolbiljart, bar en discotheek. Verder een groot zwembad met kindergedeelte, poolbar en grillrestaurant, tennisbanen en tafeltennis. Uw 2-persoonskamer is ruim en modem ingericht met volledige faciliteiten. INCLUSIEF vliegreis Amsterdam-Varadero v.v. per Martinair charter transfers 14 overnachtingen op basis van half-pension 2 dagexcursies inclusief lunch naar HAVANNA en QUAMA visumkosten eigen Sijthoff Pers begeleiding tijdens de gehele reis. VRAAG VRIJBLIJVEND ONS UITGEBREIDE PROGRAMMA AAN! (Deze reis wordt uitgevoerd door Arke en vindt doorgang bij 25 personen). Inlichtingen en boekingen telefonisch uitsluitend onder maandag t/m vrijdag van 09.00-15.30 pp 16-daagse vliegreis Vertrekdatum: 28 november

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5