De trage schoonheid van Virgin Gorda Slager Gouon en zijn droomkasteel 81 sswRI992 I Zaterdag Reizen MAAGDENEILANDEN De Maagdeneilanden vallen al eeuwen onder het gezag van de Britse kroon, maar de band Wordt losser. Ook de oude tradities verdwijnen. Nog altijd krijgt de Britse vorstin volgens een twee eeuwen oude afspraak twee zakken zout, maar de rode telefooncellen zijn al uit het landschap verdwenen. En in de eens zo rustige haventjes leggen steeds vaker exclusieve jachten aan. Bericht uit een bijna verloren paradijs. door Michel van Egmond Plotseling staat hij naast ons. In de schaduw van een palmboom wordt vervolgens het -gecompliceerde be groetingsritueel afgewerkt. High-fï- ves, low-fïves en alle andere denkba re variaties op de traditionele hand druk worden in slow motion uitge voerd. Hij straalt de rust uit die zo kenmer kend is voor Virgin Gorda en de an dere 39 eilanden die tezamen de Bri tish Virgin Islands vormen. Zijn dreadlocks worden gevangen gehou den door een zelf gebreide muts, een zonnebril houdt zijn ogen verbor gen. Hij verkoopt t-shirts op het vrijwel verlaten stuk strand. 'That's my shop', zegt hij met een trage hoofd knik richting het touw dat hij tussen twee palmbomen heeft gespannen. Daar hangt zijn koopwaar, uitge stald voor het handjevol bezoekers dat de moeite heeft genomen langs een smal pad tussen de rotsen af te dalen. We vragen hoe de zaken gaan. Van daag heeft hij nog niets verkocht, misschien dat het morgen beter gaat. Het gebrek aan klandizie deert hem in elk geval niet. 'Yeah mon, no problem', grijnst hij. Met deze, on der de plaatselijke rastafari's zeer populaire, uitroep worden de grote en kleine problemen van alledag la chend weggewuifd. Virgin Gorda is er tenslotte de plek niet naar om je druk te maken. In deze oase van rust laat je alles op je afkomen en heb je vrede met de wending die het leven neemt. Ook op Tortola, met 10.000 bewo ners het dichtstbevolkte eiland, is 'laid-back' het sleutelwoord. Het handjevol toeristen dat hier jaarlijks voet aan wal zet is zó klein in getal, dat zij nog geen stempel op de gang van zaken heeft kunnen drukken. En dus is het dagelijks leven in en rond Roadtown, de hoofdstad van het eiland, tot op de dag van vandaag vrijwel onaangetast gebleven. De buschauffeur stopt nog steeds voor een praatje als hij langs de kant van de weg een kennis ziet lopen, de au torijlessen worden ook nu nog op het pleintje voor dq markt gegeven en ie dere eilandbewoner twijfelt nog steeds aan het nut van verkeerslich ten. De dag dat de eerste knipperbol op Tortola wordt geïnstalleerd is nog ver weg. Onontdekt gebied Het authentieke karakter van de ei landengroep doet het plaatselijke bureau voor toerisme trots spreken over 'nature's little secrets'. Toch zijn de Maagdeneilanden niet alleen voor het massa-toerisme onontdekt De extravagante luxe van de jachthaven van Tortola vormt een schrille tegenstelling met het achterland. gebied. Ook de gemiddelde Engels man heeft geen idee waar hij de Bri tish Virgin Islands kan vinden. Niet zo gek, omdat de band tussen de ei landen en het moederland steeds losser wordt. Er is weinig British meer te ontdekken aan The Virgin Islands, of het moet de verjaardag van koningin Elizabeth zijn, die tra ditioneel in het plaatselijke cricket stadion wordt gevierd. Dan wordt de Union Jack uit de motteballen ge haald en trekt iedereen - van de gou verneur tot de vrijwillige brandweer - in een langgerekte sliert door de stad. Of de jaarlijkse overdracht van twee zakken zout, afkomstig van Salt Is land. De afspraak die twee eeuwen geleden werd gemaakt - eens per jaar moeten twee zakken zout aan het Engelse hof worden aangeboden als dank voor het exploiteren van de zoutmijnen - wordt nog steeds in ere gehouden. Het feit dat Salt Island te genwoordig slechts wordt bewoond door een hoogbejaard Brits echtpaar doet daar niets aan af. Toch hebben veel tradities de tand des tijds niet doorstaan. Zo kwam men een aantal jaren geleden tot de conclusie dat de karakteristieke knalrode Engelse telefooncellen aan de rand van een tropisch regenwoud wel erg schril afstaken tegen de om geving. Nog meer dan in de traditionele in grediënten zand, zee en zon ligt de ware schoonheid van de Maagdenei landen in haar bevolking en onder de zeespiegel. Het is dan ook typisch voor deze archipel dat de grootste trekpleister zich op de zeebodem be vindt. De boeien die voor de kust van Salt Island liggen voeren duikers naar het graf van de RMS Rhone, het postschip dat in 1865 in Engeland te water werd gelaten en twee jaar later haar ge- weldadige en voortijdi ge einde vond op de klip pen van Salt Island. Het paradepaardje van de Royal Mail Steam Packet Company bleek niet bestand tegen de orkaan die in 1867 door de Carribean woedde en daar een ravage aan richtte. Een kleine vijf honderd mensen kwa men om het leven door de windhoos, die alle eilanden in het gebied bin nen afzienbare tijd schoonveegde. Toen de wind was gaan liggen ble ken op Tortola nog precies achttien huizen overeind te staan en waren zo'n vijfzeventig schepen verloren Eén passagier, een Italiaan, over leefde de ramp en ook een handjevol Britse bemanningsleden spoelde, na uren in het water te hebben, gedob berd, op de verschillende eilanden aan. Jaren later bleek de natuur echter niet alleen te hebben genomen. Het wrak van Rhone, dat met het ver strijken van de tijd op de zeebodem een nieuwe schoonheid had aange nomen, groeide uit tot een bede vaartsoord voor duikers en snorke laars. Als een gift van de zee en de wind ligt het tot op de dag van vandaag voor de kust van Salt Island. De legenden op de eilan den zeggen dat het wrak van de Rhone niet het enige kostbare over blijfsel uit vervlogen tij den is. Zo zou de schat van Norman, een piraat uit de zeventiende eeuw, zich nog altijd op of rond het naar hem genoemde Norman Is land bevinden. Norman en zijn colle ga's waren lange tijd de enige (tijde lijke) bewoners van de Britse Maag deneilanden. Nadat eerst de Ara waks en de Caribs, twee indianen stammen uit Zuid-Amerika, voet aan wal hadden gezet, was Colum bus in 1493 de eerste Europeaan die zich op de Virgin Islands meldde. In de daaropvolgende eeuw verhuisde het merendeel van de Indianen naar Guadaloupe, Domenica, Martinique en St. Lucia om zich daar bij grotere gemeenschappen te voegen. De ach tergebleven indianen werden gevan gen genomen door de Spanjaarden en als slaven aan het werk gezet in de koper, zilver en goudmijnen in de andere delen van de Nieuwe Wereld. De Maagdeneilanden bleven vrijwel verlaten achter, en waren bijna twee eeuwen lang een niemandsland tus sen de nederzettingen van Caribs en de Spanjaarden. Piraten Daarna trokken horden ontdek kingsreizigers en avonturiers door de straat, die later naar een van hen werd vernoemd: Sir Francis Drake Channel. Veel interesse hadden ze niet voor het woeste, heuvelachtige gebied. Voor piraten waren de Maag deneilanden echter een paradijs. Met de bescherming van de zee rondom, een goed uitzicht op de 'prooi' en de heuvels als vluchtplaats oefenden de eilanden een onweer staanbare aantrekkingskracht op hen uit. Onder hen bevond zich ook Edward Thatch, de man die onder het pseudoniem Blackbeard de we reldzeeën bevoer, en naar wie Thatch Island werd genoemd. Avonturiers uit vele landen legden tegelijkertijd een claim op de eilan den. Ook de Nederlanders doken in 1 Vroeger was Henri Alain Gouon slager, maar vijftien jaar geleden werd hij 'verliefd op een kasteel'. Dat er toen nog uitzag als een bouwval, maar inmiddels omgetoverd is tot een soort droomkasteel. Henri zelf voelt zich als een 'markies zonder beurs'. door Beatrice Keuhen Biefstukjes worden gekruid, stukjes appel geschikt op een bed van bla- 'derdeeg en gele room. Kasteelheer Henri Alain Gouon van Le Castel du Verger goochelt met zijn ingrediën ten. 'Le marquise sans bourse', zoals Gouon zichzelf noemt, geniet er van om zijn gasten te verwennen. En piet te vergeten zichzelf. ,,Ik houd niet van water, ik prefereer wijn", lacht de grijsaard ondoor grondelijk. Hij schenkt zichzelf een vin blanc in, fatsoeneert de zwartfluwelen strik om zijn paardestaart. Vijftien jaar geleden kocht de Fransman het R^van zeventiende eeuwse kasteel in Saint Chris- tophe du Ligneron, gelegen tussen La Roche sur Yon en Challans in de West-Loirestreek, de Vendée. „Het was lefde op het eerste gezicht", zegt Gouon, zijn armen ten hemel strek kend. Het was een bouwval, een wrak. Jaren achtereen reisde hij met zijn vrouvy Colette van Parijs, waar hij slager was, naar de ruïne om de boel op te knappen. Langzaam aan verrees een droom- paleisje aan de D 948 waar het goed toeven is. Elk hoekje, elk gaatje is opgefleurd met een of andere lieflijke compo sitie. Vier jaar geleden ging de slager met pen sioen. Met Colette be sloot hij zijn levensda gen te slijten in le Castel du Verger, op 25 kilo meter afstand van de Atlantische Oceaan. De 'markies zonder beurs' trachtte de bouwval zoveel moge lijk in oude staat te her stellen. Dat is hem gro- mjFi tendeels gelukt. Je en Anker waant je als gast, te midden van de gelam- brizeerde verblijven, in de zeven tiende eeuw. Alleen de apparatuur in de keuken verraadt het heden. Antiekmarkten werden afgestruind op zoek naar meubels en serviesgoed in stijl. De stoffering aangepast. Ze ven slaapvertrekken, elk in eigen kleur, doen koninklijk aan. Voor een overnachting betaalt de gast rond de 85 gulden. Het kasteel werd vermoedelijk ge bouwd in 1639. Rond 1700 kwam het in handen van de familie Mauclerc de Marconnay. Tot 1865 bleef het ei gendom binnen de familie. Madame Mauclerc de Marconnay, die in dat jaar kinderloos stierf, liet het kasteel na aan haar nicht Aimée de Baudry d'Asson. Hoe de geschiedenis vervol gens verliep kan Gouon niet vertel len. Waar je in een museum alleen maar mag kijken naar herinneringen uit een rijk verleden, in le Castel du Ver ger eet, slaap, telefoneer, baad je te midden van een weelderig klimaat. Het kasteel doet huiselijk aan, het lééft. Vooral door de manier waarop Henri en Colette met hun gasten omgaan: op een gastvrije, vrijblij vende manier. Zo je wilt, vertellen ze al dan niet tijdens het koken of de afwas over de restauratie van hun droom. Leidden ze je rond over het zes hectare grootte terrein waarop ook een boerderij, twee torens en een achttiende eeuwse kapel staan. Le Castel du Verger, het droomkasteel van Henri Alain Gouon. In een boog boven de ingang van de Saint Chapel hangt gekleurde ker- misverlichting. Binnen staat de ver zameling heilige beelden van Gouon, de zoveelste hobby van de Frans man. Gipsen engelen omarmen el kaar op een vies gelig tapijtje waarop ook de Heilige Maria, Sint Vincent en Jeanne d'Arc staan. Gebrand schilderde ramen hangen aan flar den uit hun sponningen. Menig ver zoek diende Gouon in bij de overheid om geld te krijgen voor de renovatie. Tot nog toe zonder resultaat. In de tuin drapperen frambooskleu- rige hortensia's de afrastering van het gazon, waar gietijzeren tuin meubels staan. Het zwembad is in 'winterslaap'. In de toren bij de in gang heeft de markies een klein ap partementje gebouwd. Op de begane grond een klein zitje en een douche, op de eerste verdieping een slaapver trek. Nee, verwarming is er niet. Gouon: „Het is een excellent nest voor jonggehuwden" Terug in Le Castel du Verger kom je, via de keuken, in het tweede droom- torentje. „Oehoeoe, oehoeeoe. Je suis le phantome", imiteert de mar kies de kasteelgeest terwijl hij gebo gen de smalle wenteltrap betreedt. Langs planken ingemaakte jam en vruchten, langs een nest met koe rende duiven, beland je in een ro mantisch blauwkleurig slaapver trek. Iets hoger, vanaf het platdak van de vijftig meter hoge toren heb je een wijds uitzicht over de West-Loi- restreek. Volgens Gouon kun je er prima naakt zonnen. Hij wijst kir rend naar de kerktoren van Saint Christophe du Ligneron. „En de pas toor geniet mee...". Weer beneden in de eetzaal met zijn geboende parket, koperen kroon luchters en blauwgeschilderde bal ken, knispert het haardvuur. In an tieke kasten tegen okergele behang staat verzilverd en glazen servies goed opgestapeld. Gribouille, de oude terriër, ligt met een gelukzalige snuit in diepe rust. Pas later op de avond, als de gasten klaar zijn met dineren en zijn baas op de jacht hoorn blaast schrikt de hond wak ker. De gast, voor wie het hemelse stuk appeltaart net iets te veel is, krijgt het de volgende dag zijn ontbijt. Want Gouon h( van eten weggooien. I Voor wie wil, onthulde de i zonder beurs' onlangs hel van zijn Gateaux du Ver- overheerlijke appeltaart. H\ het recept: leg in een taartvo le plakken bladerdeeg. Smt dun laagje marsepein ovew rangschik daarop schijfjes de taart een klein half uur oven op 240 graden celcius. i dens het bakken een stevig i van: een scheut Calvados, t i water en suiker. Strijk het v de taart als deze uit de oi'. Een tip van de kasteelheer: s I taart als 'ie warm is. Het leven op de Maagdeneilanden is klei en nog steeds zorgeloos. het begin van de zeventiende eeuw op en vestigden zich daar samen met onder meer Engelsen en Fransen. Op datzelfde moment bepaalde Charles I echter dat de eilanden Brits waren en enkele jaren later, in 1672, verdreef de gouverneur Sir William Stapleton de laatste Hollan ders van het eiland dat zij Leeward Island hadden genoemd. De archipel was vanaf dat moment Brits grond gebied en in die situatie is tot op de dag van vandaag nog geen verande ring gekomen. Nu is Tortola een eiland vol contras ten. Wie voet aan wal wil zetten moet zich eerst een weg banen tus sen de powerboats en luxe jachten. Eenmaal aan land is het snel gedaan met de glitter en glamour. Een taxi rit van tien minuten is voldoende om in de heuvels van Tortola kennis te maken met een andere wereld. Hier heeft de klok stil gestaan. Aan de rand van de dichtbegroeide bossen staan huisjes die in niets doen denken aan de luxe villa's die her ep der langs de kust zijn opge trokken. De paar mensen die hier le ven bewegen zich voort op ezels in plaats van in snelle sportwagens en hebben totaal geen binding met de mensen in de dorpen of langs de kust. Wie tussen die eenvoudige huisjes staat en zijn blik langs de luxe jach ten in het azuurblauwe glijden, begrijpt waarom bewoners hun hechte geme liever niet verlaten. Zij bes€ dit deel van de Caraïbische r exclusieve speeltuin van een vol gelukkigen is. Schoonheid Het is dan ook niet toevallig ter Stuyvesant Travel, een weinige reisorganisaties di chipel in haar folder heeft men, haar reisprogramma bied voor een groot deel op afspelen. De schoonheid vai tish Virgin Islands is tensl 3 best vanaf het water te bew< De Peter Stuyvesant Tra Marlin Windsurftoer was dan ook een schot in de r< vloot van zo'n twintig zeili aangevuld met een horde amateursurfers, zeilde ee lang van eiland naar eiland de deelnemers zo in staat k nemen van de verborgen g( in dit deel van de Caraïbean. De Maagdeneilanden geven heimen niet direct prijs en zorgt ze een mysteriëus k Dat het zich slechts openli aan hen die er enige moe over hebben om van haar heid te genieten. VENDÉE

Leidse Courant | 1992 | | pagina 32