'Was dit het allemaal waard?' Het racisme van het Vlaams Blok Zaterdag/ Boeken D H Geschiedenis van de mythe Amerika Leidse Courant i zaterdag 24 oktober 1992 i Klappen met vuisten, geweerkolven, rubberen slangen, in brand gestoken nekharen en tegen de huid gedrukte sigaretten ze hadden alle weerstand gebroken van de geallieerde krijgsgevangenen in Irak. Zo werden ze op de televisie vertoond. 'Voor mij was dit het allerergste moment,' aldus Adrian John Nichol, die samen met zijn collega, Tornado-piloot John Peters een boek schreef. ibvanHuët was de verontwaardiging in sten toen de Iraakse televisie ar op 20 januari de gezwollen en vertoonde van zeven geal- jsgevangen piloten, an hen waren Britten, luite- c ihn Peters (29), piloot, en lui- lV Adrian John Nichol (27), na- Saddams oorlogspropagan- j een gebroken Peters zien die oordeling van het geallieerde >f nazegde. Zowel premier fals president Bush beschul- het Iraakse regime van een vertoning' die niet ongestraft ven. en Nichol hebben hun erva- ;e boek gesteld, ten dele als om de pijnlijke ervaringen ms martelkamers te kun- erken. 'Tornado Down' •n afgrijselijk detail van De- irm, die voor de piloten pas ien hun Tornado werd neer door een met de hand afge- Saml6-raket. „Hoogwaardige technologie de van vijftien miljoen pond één flits kreupel gemaakt 't moderne equivalent van ipult". de vooravond van de Golf- .chten de vliegers niet dat zou worden. In maart as er een voorteken, zo bleek if. Tijdens de zeer realistische lag'-training vanaf Nellis Air Jase nabij Las Vegas, liet een aanse kolonel zich tegenover tten ontvallen: „Train van- Isof je morgen een oorlog - )e kans is groot dat we de ko- achttien maanden samen een moeten vechten. Die zal niet - et Europese front zijn. Ik kan eggen datje allemaal weer sa- 't zijn in de woestijn, maar nu lijn tegen een Arabische na- stijn aanden later stegen Peters en inderdaad op van de basis *rak in Bahrein voor een van te en laatste 'low level'-bom- - enten bij daglicht. Van onge- 0 meter moesten ze hun s' (een 'cocktail' van direct rende en tijdbommen) op de nen van het Iraakse vliegveld maylah werpen, honderd ki- ten westen van Basrah. De riskante aanvallen kostten 7 binnen enkele dagen vijf o's, waarna voor een andere werd gekozen. Een Tornado-jachtvliegtuig, zoals er in de Golfoorlog binnen enkele dagen vijf werden neergehaald door Iraaks geschut. Inzet: piloot John Peters en navigator Adrian John Nichol zoals ze door de Iraakse televisie werden getoond. Stoere pilotengrapjes in de tot offi ciersmess gepromoveerde Sheraton bar in Bahrein krijgen een wrange nasmaak wanneer de Britten hun schietstoel moeten activeren en lan den in vijandelijk gebied. „Kun je het geloven? We staan in de woenstijn in Irak!", zegt een verbijs terde Nichol tegen zijn nog beduus de kameraad Peters die gewond is j aan hoofd en knie. De eerste reflex is de reddingscode te zenden. Daar- I voor moeten de vliegers hun knalo ranje reddingsvesten opblazen. Nichol: „Natuurlijk de perfecte camouflage in de woestijn, net zo on opvallend als een stelletje bavianen dat met Kerstmis boodschappen doet in Oxford Street". Een Iraakse patrouille heeft de twee Britten dan ook snel gevonden. Een door een vrolijke kennis meege geven lijstje met 'handige' Arabische zinnen moet de navigator snel ope ten wanneer hij als uitsmijter ont waart: 'Saddam Hoessein is a bas tard. I hate him'. Met de grote overmacht kunnen ze zich alleen overgeven en John Ni chol bereidt zich voor op het ergste: „Hoe zou onze eigen grondploeg een Iraakse piloot behandelen die net een heleboel hoog explosieve bom men op ze had gegooid en al hun ka meraden had gedood?". De eerste ondervragers zijn Iraakse officieren die goed Engels spreken omdat velen in Engeland hun opleiding hebben gehad. De toon verandert wanneer beulen van de regerende Baath-partij de krijgsgevangenen onder handen ne men. Aanvankelijk ge ven de altijd geblind- doekte vliegers alleen hun naam, rang en nummer. Lange mar telsessies klappen met vuisten, geweer kolven, rubberen slan gen, in brand gestoken nekharen en tegen de huid gedrukte sigaret- ten breken elke weerstand. Een Amerikaanse piloot denkt al zijn tanden kwijt te zijn wanneer hij een kaal elektriciteitssnoer rond de nek krijgt waarop stroom wordt ge zet. Peters geeft als eerste toe en voelt zich extra slecht wanneer zijn vriend Nichol laat weten nog niet te hebben gepraat. Bedreigingen met verkrachtingen en de dood breken tenslotte alle krijgsgevangenen. Pe ters vreest de ergste stroommarte- Britse piloten in Saddams martelkamers lingen wanneer zijn beulen hem een nacht wakker schoppen en zijn broek naar beneden trekken. Met een rode stift wordt zijn geslachts deel bestreept. Pas later begrijpt de piloot dat werd gekeken of hij joods was. De nachtmerrie gaat door wanneer het zoveelste kerkercomplex waar heen de vliegers wor- den doelwit is lieerde bombardemen ten. Onder de bewa kers vallen slachtof fers en overlevende collega's koelen hun woede op de Amerika nen, Britten en een Koeweitse piloot die zo mogelijk nog slechter wordt behandeld. De sadistische verhoren gaan onver minderd voort. In hun pijn verbazen Nichol en Peters zich over de naïeve vragen. Alles wat de beulen wilden weten hadden ze via hun ambas sades kunnen lezen in de Britse pers. Voor de 'show' op de Iraakse tv wor den de piloten voor een simpele keu ze gesteld: meewerken of een pis toolschot in het hoofd. Nichol: „Voor mij was dit het allerergste moment. Ik haatte het op televisie te worden vertoond, met elke vezel van elke ze nuw. Ik dacht dat ik de wereld zou tonen hoe zwak ik was, dat ik te ge makkelijk had toegegeven. Ik dacht dat iedereen me als een verrader zou brandmerken". Vrijlating De vrijheid kwam net zo onverwacht als de gevangenneming. „Over twin tig minuten ga je naar huis", hoort Peters en voor het eerst meldt zich een dokter. De laatste beproeving wordt de ruwe passage door een haag van schreeuwende reporters. Westerse bedrijven stellen de krijgs gevangenen 'spontaan' nieuwe kle ren beschikbaar. Om niet dienst te doen als gratis reclameborden wor den ze binnenstebuiten gedragen. „Met al die merkjes aan de buiten kant moeten we er uit hebben gezien als halve garen", denkt de piloot, die 24 uur eerder mag gaan dan zijn na vigator. Nichols laatste schrik is wanneer na zijn vrijlating Iraakse luchtafweer- schutters hun kanonnen richten op het Rode-Kruisvliegtuig waarmee hij naar huis zal vliegen. Een laatste intimidatie. Thuis in North Shield is er het hartverscheurende weerzien met zijn ouders die waren gepijnigd door de Britse schandaalpers. In vet te koppen had deze eerst gemeld dat de navigator was omgekomen; vader en moeder Nichol durven geen tele foon meer op te nemen. „Was dit het allemaal waard?", vraagt John Peters zich af bij de her denkingsdienst voor een gesneuvel de collega. „Saddam Hoessein was nog steeds aan de macht, nog steeds vervolgde hij zijn eigen volk en veel van zijn Republikeinse. Garde kon ontsnappen. We hebben geleerd dat er dingen zijn die je gewoon niet kunt veranderen en dat je die maar moet accepteren. Onze oorlog was anders. We stegen op en vlogen een paar uur op de eerste ochtend; de rest was een kwestie van overleven". Na hun herstel keerden beide vlie gers terug in actieve dienst. Peters op de basis Brüggen in Duitsland, Nichol is overgeplaatst naar Lin colnshire. Beiden zijn uitgesloten van de Westerse verkenningsmissies die nu weer boven Irak vliegen. 'Tornado Down', door John Peeters en John Nichol, uitgeverij Michael Joseph (Penguin Group), 15.99. it Schampers het feit dat de leiders van im-rechtse Vlaams Blok bij ïeden ontkennen dat de par- >ch is, blijkt het tegendeel, ert de Vlaamse publicist rijsels aan te tonen in zijn ioek 'Het Vlaams Blok'. Gij- het gedachtengoed van de itrafeld en vergeleken met ■amma's van het Franse ational en Hitlers NSDAP. iresentatie van het boek in pen heeft een delegatie van ims Blok nog geprobeerd wat iet eten te gooien. Het luid- optreden betekende met- •nbedoelde start van een pu- «scampagne rond dit nieuwe ik van Hugo Gijsels, die il opzien baarde met boeken Bende van Nijvel en de se politicus Paul Vanden nts. Gijsels is het cement dat het Blok bij elkaar houdt en de en ongekend electoraal elan e, 'onmiskenbaar een viru- cisme ten aanzien van mi- en politieke vluchtelingen', varen die asielzoekers en elingen in de beginjaren van ams Blok niet de belangrijk- itegische strijdpunten. Gij- Vat niet wegneemt dat het Blok in 1981 de verkiezin- ing met de rechtstreeks aan 's ontleende slogan: '400.000 ten. Waarom dan gastarbei- )e Duitse NDSAP gebruikte ren '30 de verkiezingsslogan 0 werklozen, 400.000 jo- in 'ijsels ziet de verklaring voor legische ommezwaai van het Blok in het succes van Jean 's Pen in Frankrijk, die open- strijd aanbond tegen de mi- Flip Dewinter schreef de Vlaamse racismebijbel. granten en daarmee de kiesdrempel van 10 procent overschreed. Op een partijcongres op 25 maart 1984, ii-onisch genoeg de Internatio nale Dag tegen het Racisme, legde het Vlaams Blok de basis van wat vandaag de dag nog steeds het mi grantenprogramma van de partij is. Op het congres werd met cijfers aan getoond dat migranten langer werk loos zijn dan Belgen, dat ze meer profiteren van de sociale uitkerin gen en dat ze crimineler zijn. Vlaams Blok-parlementariër Filip Dewinter schreef in 1989 het boekje Jean-Marie Le Pen inspireerde het Vlaams Blok bij zijn strategie. 'Eigen Volk Eerst', volgens Hugo Gijsels tot mei van dit jaar de enige racisme-bijbel in Vlaanderen. Dit voorjaar kwam Dewinter met zijn 70 voorstellen ter oplossing van het vreemdelingenprobleem, waarmee de charismatische spreekbuis van het Vlaams Blok en zijn kompanen een einde willen maken aan de 'mul- ti-culturele waanzin van de pro-im migratielobby'. Were Di Gijsels besteedt ook aandacht aan de figuur van Karei Dillen, voorzitter van het Vlaams Blok en Europarle mentariër. Dillen was in de jaren ze ventig leider van Were Di, een ex treemrechtse denktank. Volgens Were Di moest voor 'het probleem van de niet-Europese inwijking Eu ropese oplossingen worden uitge werkt, waarbij steeds moet worden uitgegaan van de niet-integreer- baarheid van deze niet-blanken'. Dillen huldigt dit standpunt nog steeds. In het Europese Parlement verkondigde hij vorige maand, tij dens een debat over de aanvallen van skinheads en neo-nazi's op asiel zoekerscentra in Duitsland, dat veel migranten zelf ook geweld gebrui ken, zich schuldig maken aan crimi nele activiteiten en dat het beleid er daarom op gericht moet zijn deze mensen terug te sturen naar het land van herkomst. Het 70-puntenprogramma van Filip Dewinter is, zo ontdekte de vroegere voorzitter van de Vlaamse Volksunie Jaak Gabriëls, vrijwel identiek aan de voorstellen van Le Pens Front National in Frankrijk. Hugo Gijsels daarover in zijn boek: "Een aantal van de maatregelen die door het Vlaams Blok en door het Front Na tional worden voorgesteld, lijken ontleend te zijn aan Adolf Hitier." Publicist Hugo Gijsels vergelijkt de kreten en actiepunten van het Vlaams Blok met die uit de vooroor logse .verkiezingscampagne van het Vlaams Nationalistisch Verbond, zeg maar de Vlaamse NSB. Het VNV nam in 1938 aan de gemeenteraads verkiezingen deel met een kartellijst die de naam Het Vlaams Volksblok droeg. Ook voor deze beweging kwam het 'eigen volk' op de eerste plaats. Het VNV neemt het door Adolf Hit ler in 'Mein Kampf geïntroduceerde begrip 'uit zelfsverdediging' over: '...als er evenwel niet zeer spoedig aan de vreemde overrompeling paal en perk wordt gesteld, dan groeit het ook hier snel uit zelfverdediging naar een antisemitische politiek. De slagzin 'uit zelfverdediging' met de oranje bokshandschoenen werd niet toevallig de verkiezings leuze van het Vlaams Blok voor de afgelopen parlementsverkiezingen in België. Gijsels vergelijkt tot slot enkele con crete voorstellen van het Vlaams Blok ten aanzien van migranten met de anti-joodse wetten van Adolf Hit ler en concludeert 'met een aan ze kerheid grenzend vermoeden' dat zowel Jean-Marie Le Pen in Frank rijk als Filip Dewinter in Vlaanderen bij het nazisme te rade zijn gegaan. Een voorbeeld: Het Vlaams Blok wil geen sociale woningen meer toewij zen aan migranten en hun werkloos heids-uitkeringen en kinderbijslag afbouwen. Vanaf september 1937 werden de sociale voorzieningen voor joden systematisch afgebouwd en twee jaar later werd voor joden een speciale inkomstenbelasting van kracht. 'Het Vlaams Blok' door Hugo Gij sels, uitgeverij Kritak, Leuven. door rob soetenhorst De overgang van het ene wereldrijk naar het andere met Amerika als laatste in een lange reeks. Dat is het thema, waaraan de kenner van de Amerikaanse geschiedenis Schulte Nordholt in het Columbusjaar zijn jongste boek heeft gewijd. Zelf merkt hij op dat het hier gaat om de ge schiedenis van een mythe. De ont wikkeling van de menseüjke bescha ving verloopt volgens die mythe van oost naar west. Wie dat schouderophalend afdoet als een gebrek aan modern kritisch in zicht, wordt na het einde van de Koude Oorlog wel geconfronteerd met de economische opkomst van oost-Azië en het pessimisme in het hedendaagse Amerika over de ont wikkelingen in de Verenigde Staten zelf. De wonderen van de opkomst en de inventiviteit van de Ameri kaanse techniek, als basis voor een rijke economie in een land van onbe- grense mogelijkheden, staan ernstig op de tocht. Dat laatste thema roert Schulte Nordholt, biograaf van onder ande ren president Wilson, maar ook be roemd om boeken over de Ameri kaanse Biirgeroorlog en de geschie denis van de zwarten in de Verenig de Staten, op het eind van zijn boek uiteraard ook aan. Maar de kracht van het werk ligt vooral aan het or denen van literaire en filosofische bronnen in de loop van de afgelopen eeuwen over Amerika. De schrijver blijkt daarbij te kunnen putten uit een formidabele kennis van vooral onbekende Spanjaarden, Italianen, Engelsen en Amerikanen. Betekenis Maar langzaam drong het in de zes tiende eeuw tot de Oude Wereld door wat de betekenis was van de ontdek king van die Nieuwe Wereld. Ook al zou de naamgever Amerigo Vespucci uit Florence al in een vroeg stadium waarschuwen dat Europa heel dui delijk te maken zou krijgen met een nieuwe opkomende macht. Weer een andere Italiaan, de Calabriër Tom- masso Campanella zou een van de beroemste Utopia's schrijven, het rijk van de zon, een Spaanse heil staat in Amerika met tyrannieke trekken. Wel werd vanaf het midden van de 16de eeuw in Spanje al degelijk ge discussieerd over de ethische aspec ten van de koloniale politiek. In de koloniën kwam het tot harde botsin gen tussen veroveraars en hervor- mingsgezinden. De weerslag daar van ondervond het moederland en rijk van Philips II. De Spanjaarden zouden als koloni satoren vooral door Engelsen wor den opgevolgd. Het besef van het be lang van het bouwen aan eigen im perium was vanaf Elisabeth I al on der grote groepen in de Engelse sa menleving doorgedrongen. Zoals Schulte Nordholt schrijft: 'De heilsverwachting werd niet alleen gedemocratiseerd, maar ook gesecu lariseerd'. Theologen en andere ge leerden mengden zich in het debat over de betekenis van de nieuwe we reld voor Engeland. Heilsverwachtingen rond een dui zendjarig rijk mengden zich met het verlangen naar een leven in de onge repte natuur van de nog onontdekte Amerikaanse wildernis. Schulte Nordholt blijkt hier dus te beschik ken over een indrukwekkende ken nis van schrijvers die zich met die thema's bezig hielden. De aandacht voor de Indianen en hun droevige lot als slachtoffers kwamen feitelijk pas laat, in een stadium dat Amerika al een soort wereldmacht was gewor den. Namelijk na de verkondiging van de Monroe-leer, op een tijdstip dat Europa zich op Restauratie con centreerde. Supermacht De gang van zaken in de 19de en 20ste eeuw, waarin Amerika zich tot supermacht ontwikkelde, schetst Schulte Nordholt in enkele brede streken. De namen van schrijvers, denkers en ideologen klinken dan ook bekender. Dat neemt niet weg dat De mythe van het Westen steeds zeer leesbaar blijft. Schulte Nord holt beschikt naast eengrondige kennis over een heldere en enthousi asmerende stijl. Vooral daardoor is het lezen van dit boek een feest. De mythe van het Westen - Amerika als wereldrijk, door J. W. Schulte Nordholt, 294 pagina's, Meulenhoff, f45.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 31