De ramp als mega-business Rijksluchtvaart Dienst: vragen en verwarring Zaterdag DI 9 Leidse Courant a zaterdag 24 oktober 1992 i ir Alexander Münninghoff onze drassige delta heerst van 'isher de gedachte, datje van on- uk niet per se slechter, maar ze- ook niet beter hoeft te worden, zo rept de calvinistische oerwet- er in ons land dan ook in de wet geen Woord over smartegeld r nabestaanden van (rampen)- ihtoffers. is de overledene kostwinner, dan i er een vergoeding worden vast Zuinigjes wordt de mogelijk- d aangestipt, dat iemand die na i ongeluk van een deel van zijn le- ïsvreugd is beroofd daar naar rato npensatie voor kan krijgen. Dit es uiteraard ter beoordeling van rechter. ar het pure verdriet om een over- ene kan in de Nederlandse optiek it met geld worden goedgemaakt, •verdriet kun je terecht bij Onze ive Heer. nders een land als Amerika is dat wel in anders. Daar wordt wél smarte- d toegekend, en veel ook, voor wat in noemt 'immaterial damage', Stoffelijke schade, het praatprogramma van Karei de Graaf van vorige week gaf een tegenwoordiger van het Califor- iche advocatenkantoor Stearns i voorbeeld van zo een immaterië- schade: een vrouw zat in San incisco in een tram die bovenop heuvel van de rem af schoot en t een noodgang naar beneden 1 isde. Vrijwel ongeschonden kwam vrouw uit het ongeval te voor- ïijn, maar desalniettemin depo- erde zij een miljoenenclaim bij de ihtbank. Want door de schok was nymfomane geworden, beweerde e Amerikaanse vertegenwoordi- Ford heet hij, voegde er meteen m toe dat de rechter die claim uit- ndelijk had afgewezen maar dat de :anten, die het bizarre verhaal uit- ibreid hadden gebracht, aan die af- op van de zaak verder geen aan- icht meer hadden geschonken, iathoefde misschien ook niet, want ookalhad de jury, die in Amerika zo als bekend het beslissende woord preekt, ditmaal gezond verstand etoond. het aantal gevallen van hartegeld dat in vergelijkbaar aanzinige gevallen wél wordt toe- »kend is legio. En dan gaat het va- ;r om miljoenen dan om duizen- in, zeker als de tegenpartij een gro- firma is, zoals een luchtvaart- aatschappij of een chemische gi- int. ambulance chasers' aar ook welgestelde particulieren, als artsen, lopen de kans dat zij ep in de buidel moeten tasten als in een zaak van 'immaterial da- ige' verwikkeld raken, tt zwaard van Damocles is dan ook reden, dat in Amerika menige toe- llig passerende arts bij een ver- ersongeval zijn eed van-Hippocra- even opzij zet en doorloopt. Want or je het weet doe je het niet hele- )ed. en dan komen de nabe- aanden met hun verwoestende aim opzetten die in de meeste ge- dien, als de schade ook maar even et niveau van spontane nymfoma- ie ontstijgt, ook zal worden toege- ezen. har de rechter in dat land dus niet irugdeinst voor toewijzingen met 5 nullen, mag het geen verwonde- ig wekken dat ook de advocatuur Amerika zich maar al te graag informeert aan de wet van de grote stallen. ij een ongeval van enige betekenis lelden zich reeds binnen een dag Bij een ongeval van enige betekenis staan in de Verenigde Staten terstond advocaten op de stoep van de nabestaanden om uit te leggen, hoe groot de schadevergoeding misschien kan zijn. Ze zijn nu ook overzee gegaan, want met de vliegramp in Amsterdam-zuidoost zouden wel eens goede zaak kunnen worden gedaan. vertegenwoordigers van advocaten kantoren op de stoep van de nabe staanden om deze mensen uit te leg gen, hoe groot hun claims eventueel kunnen uitpakken. De Amerikaanse term 'ambulance chasers' geeft fraai de frenetieke ge drevenheid weer die in deze branche de punten op het scorebord brengt. Want het is een markt waar iedereen op jacht is en waarin tijd een cruciale rol speelt. Het is 'bigbusiness'. Toverformule Helemaal mooi is het natuurlijk, als er een echte ramp heeft plaatsgevon den waarbij honderden 'clusters' (groepen) van nabestaanden be werkt kunnen worden. Want elke groep heeft in potentie kans op een fors bedrag, als de ramp tenminste in een herkenbaar paar schoenen te schuiven valt. De Bijlmerramp is een sprekend voorbeeld. Hier gaat het om 'mega-business'. De toverformule waarmee de Ameri kaanse advocaten deze markt op gaan luidt 'no cure, no pay'. Dat is een term die doet denken aan de kwakzalverpraktijken in het Wilde Westen van de vorige eeuw, maar die in advocatentaal betekent: als het ons niet lukt om uit uw ellende een fraai bedrag te destilleren, betaalt u helemaal niets, maai- als we daar wél in slagen geeft u ons van datzelfde fraaie bedrag een percentage. Het percentage beloopt minstens dertig, vaker nog tegen de veertig procent van de 'opbrengst' van een zaak. Het verklaart ook de aanwe zigheid van de reeds genoemde heer Ford in het Americain Hotel in Am sterdam. Na zijn smaakmakende te levisie-optreden ziet Ford nu helaas geen kans meer om een Nederlandse krant te woord te staan. „We hebben reeds met elf klanten een contract afgesloten", laat hij ons vanuit zijn suite weten, „en de komende dagen zijn we van ochtend tot avond volge boekt." De heer Stearns, naamgever van het bedrijf, zal dit weekeinde in hoog steigen persoon naar Amsterdam komen om de vorderingen van zijn ondergeschikten op dit front in ogenschouw te nemen. Ook hij zal, evenals Ford, alert en inmiddels goed gedocumenteerd zijn over de ramp, want. hij weet dat er concurre rende kapers op de kust zijn. Er is immers geen wet in Nederland die het ondernemende Amerikaanse advocaten verbiedt om op eigen houtje de Bijlmer af te struinen, op zoek naar nabestaanden en anders zins betrokkenen die zich aangelokt voelen door de verkooppraatjes die dit soort professionals in huis heb ben. Gezien de om vang van de ramp in de Bijlmer meer kan gesteld worden, dat er nu vöor het eerst in Nederland een dollarjacht geo pend zal worden in het kader van de traumawinst. En ongetwijfeld zullen vele be trokkenen zich hierdoor aange trokken voelen: waar de Neder landse rechter hen immers met lege handen ach terlaat, zal diens Amerikaanse col lega hen wellicht met een onge dachte stortvloed van dollars com- De plaats van de ramp, tusSen de flats Groeneveen en Klein Kruitberg. penseren. Mr. L. Hamer, mede-oprichter van het Amsterdamse kantoor Hamer Van der List dat domicilie heeft ge kozen in de sfeervolle Vondelkerk, laat evenwel weten dat hij de activi teiten van de heer Ford van de firma Stearns 'ongelukkig' vindt. „Want ons doel moet zijn om onze cliënten de optimale juridische posi tie te geven in verband met potentië le aansprakelijkheden", meent Ha mer, die op de dag van ons onder houd zijn achtste Bijlmer-klant zal ontvangen. „En dat kan alleen maar als je met je vakgenoten gecoördi neerd te werk gaat. Het kan best zijn dat we uitein delijk inder daad in Ameri ka terecht ko men omdat Boeing aan sprakelijk ge steld kan wor den. Maar dat moet nog terde ge onderzocht worden. Inzake de Bijl merramp kun je vooralsnog alleen maar aannemen, dat de luchtvaart maatschappij El Al de klos zal zijn. Want het was hun vlieg tuig dat de el lende veroor zaakte. Dus we zijn nu bezig uit foto Stephen Evenhuis Mr. L. Hamer vindt de jacht op klanten door Amerikaanse advocaten ongelukkig. te zoeken, welke wettelijke regelin gen er in Israël voor dit soort geval len bestaan. „Maar daarmee zijn we er nog niet. In een zaak als deze gaat het erom, de aansprakelijke partij precies vast te stellen. Dat zal zeker El Al zijn, maar ook misschien Boeing, of een toeleveraar van Boeing, of de club die het onderhoud van die machine moest verzorgen. En vergeet ,onze eigen Rijks Lucht vaart Dienst niet, waar de laatste tijd allerlei verhalen over loskomen die het niet onmogelijk maken dat in die kringen ook verhaal gehaald kan worden. Dat moeten we allemaal on derzoeken, en dat zal tijd kosten. De uitkomst kan best zijn, dat we in meer landen tegelijk een procedure starten. Maar om nu direct deze zaak op z'n Amerikaans aan te pak ken, dus met het oogmerk de zaak voor de profijtelijke Amerikaanse rechter te brengen, acht ik onjuist. Want de onderzoeken naar de ramp zijn nog lang niet afgerond en nie mand kan nog exact weten, waar jé met de meeste kans op succes je recht kunt halen. SLM-ramp Mr. Hamer spreekt uit ervaring. Sa men met zijn confrère mr. P.H. Bak ker Schut was hij immers in 1989 de vertegenwoordiger van zo'n zeven tig 'clusters' van nabestaanden van de SLM-ramp in Suriname. Die kre gen uiteindelijk allemaal veel meer dan de afkoopsom die hun in eerste instantie werd aangeboden. Hamer: „Na enige tijd beseften we, dat het interessant zou kunnen zijn om na te gaan, of we in de SLM-zaak in Amerika zouden kunnen procede ren. Immers, de crew van dat toestel was ingehuurd van een uitzendbu reau voor piloten in Miami, Florida. Toen we de Amerikaanse markt acti veerden, kregen we ogenblikkelijk een vracht aan aanbiedingen. Aller lei advocatenkantoren, die allemaal riepen dat zij de beste waren, en dat we nooit of te nimmer met bij naam genoemde con currenten in zee moes ten gaan. De merites van al die bedrijven konden we vanuit Ne derland niet vaststel len, en dus zijn Bakker Schut en ik op zeker moment naar Amerika gegaan om ter plekke poolshoogte te nemen." Die verkenningstocht bracht het duo tot enkele behartenswaardige inzichten. In de eerste plaats konden beide rechtsgeleerden aan de hand van objectieve informatie (uit uni versitaire bron) al snel een schifting maken tussen de betrouwbare en onbetrouwbare kantoren die zich voor de SLM-zaak wilden inzetten. Hamer: „Je kunt zeggen dat er in heel Amerika vier, hooguit vijf kan toren zijn die zich in dit soort zaken op het vereiste niveau bewegen. La ger moetje dan ook niet gaan. Want het gaat er per slot van rekening om, dat je in Amerika procesvertegen woordigers hebt die bij de rechtbank iets klaar kunnen spelen." Belangrijker nog was de tweede con clusie die het advocatenkoppel uit Amerikaanse advocatuur zoekt klanten in Bijlmermeer foto Jacques Zorgman zijn Amerikaanse reis trok: het gaat er in dit soort gevallen om, of je über haupt tot de Amerikaanse recht bank toegang krijgt en zo ja, in welke staat. Waarbij de vraag of de rechter het Amerikaanse recht 'zal laten gel den, of zijn toevlucht zal nemen tot de normen die in het meest betrok ken land gelden, van eminent belang is. Want als de Ameri- kaanse rechter tot dat laatste besluit, geldt in zijn vonnis opeens weer het Nederlandse recht als we het over de Bijlmerramp heb ben. En dan zal er geen sprake zijn van smartegeld. Hamer: „Maar alleen al die strijd om bij de Amerikaanse rechter ontvankelijk verklaard te worden is slopend. Want houd er rekening mee, dat de tegenpartij je tot aan het graf zal blijven bevechten. Dat betekent in dit geval de advocaten van Boeing, maar boven hen nog de confrères van Lloyd's, de uiteindelijke verze keraar. Daar zitten de beste specia listen ter wereld, dat zijn lui die niks anders doen dan dit soort mondiale klussen behandelen. En die zijn echt keihard. Wat niet verwonderlijk is, want op hun kantoor gaat het om de vraag, of een zaak met dertig miljoen pond kan worden afgekocht, of dat ze voor vijftig miljoen pond het schip in gaan. Of dat ze er eventueel met een habbekrats uit springen. Dat zijn nogal bedragen, en dus wordt er ge vochten." Daarbij wordt er, aldus Hamer, niet op een reputatietje meer of minder gekeken. In een zaak als de Bijlmer ramp zal, indien het strijdtoneel naar Amerika wordt verplaatst, de hele trucendoos worden opengetrok ken, het hele scala van intimidatie en verdachtmakingen zal worden toegepast. En dan moet je blinde lings kunnen vertrouwen op je Ame rikaanse advocatenpartner, anders wordt het niks. Diens taak zal het vooral zijn, om de procesmogelijkhe den optimaal te benutten. Zodra immers de rechter in Amerika de zaak niet ontvankelijk verklaart en deze doorverwijst naar Neder land, is het financiële gewin meteen tot vrijwel niets gereduceerd. De voornaamste taak is dus om de zaak op de Amerikaanse rol te krijgen. Afkoopsom Hamer weer, puttend uit eigen erva ringen: „En zodra dat gebeurd is, be gint de tegenpartij ogenblikkelijk met onderhandelingen over een af koopsom. Het hele spel, dat vele maanden kan duren, gaat er name lijk alleen maar om, dat men eikaars procesmogelijkheden aftast. Dat is éen spannende fase, want je kunt het eigenlijk nooit voorspellen. Zo dra het echter vaststaat datje met je claim voor de rechter kunt verschij nen haken ze in Amerika af en wordt er een deal gesloten." „Dit alles is zeer complex, zeker ge zien het gegeven dat in alle Ameri kaanse staten verschillende wetten bestaan. In het Bijlmergeval moetje, concreet, weten wat de kansen zijn in Washington, waar Boeing zijn vestiging heeft. Dat is ook mijn be zwaar tegen de aanpak van de firma Stearns, overigens een gerenom meerd bedrijf, die nu met contracten loopt te wapperen waar de gemiddel de burger in Nederland de draag wijdte niet van kan doorgronden. Met als mogelijk gevolg, dat we straks in Amerika met meerdere vertegenwoordigers van de Bijlmer slachtoffers zitten, en dat is objectief slecht. Dan geef je de tegenpartij na melijk de kans om ons tegen elkaar uit te spelen, heus, daar zijn ze bui tengewoon listig in. En dan kom je uiteindelijk voor de Amerikaanse rechter namens twee Bijlmercliën ten. Nou, die man ziet je niet staan, en je hebt ook geen mogelijkheid om een vuist te maken. De enige oplossing is, datje met je confrères een gecoör dineerd overleg pleegt en de zaak ge zamenlijk aanpakt. Dat is in de be handeling van de SLM-ramp heel ef fectief gebleken, en ik denk dat het ook nu weer de meeste kans op sue- ces inhoudt." Eigen belangen Nee, zegt mr. Hamer streng, in Ne derland is 'no cure, no pay' niet toe gestaan: „Sinds de tijd van de Zeven Provinciën is het bij ons zo geregeld, dat een advocaat zijn eigen belangen niet mag laten meetellen en uitslui tend het belang van zijn cliënt be hartigt. Daarvoor krijgt hij een ho norarium." Op de schalkse vraag of de SLM- zaak, die toch enkele miljoenen heeft opgeleverd, geen uitzondering op deze regel vormde toont Hamer zich gedecideerd: „Nee, we hebben daarin zodanig onderhandeld, dat onze cliënten het meest profijt kre gen. Wij zijn uiteindelijk zeer be hoorlijk betaald, maar dat bleef bin nen het kader van wat in onze orde gebruikelijk is. Dat was voor onze Amerikaanse partners wel even wennen, maar zo zijn deze zaken bij ons nu eenmaal geregeld. Wie de berichtgeving >ver de luchtramp in de Bijlmermeer de afgelopen twee weken leeft bijgehouden krijgt de indruk, dat de Rijksluchtvaart Dienst gegevens wil achter houden. oorHendri Beltman I Ip Rijksluchtvaart Dienst heeft inds zondagavond 4 oktober her- laaide malen meegewerkt aan een [rote verwarring over de toedracht fan de ramp met de El Al-Boeing, die 'P de flatgebouwen in de Bijlmer- leer neerstortte. 'p maandag 5 oktober, tijdens een iderhaast belegde persconferentie, ivorden op grote kaarten tot in de- kils de fatale route en laatste minu ten van de vlucht uit de doeken ge- Hoewel diverse ooggetuigen daarvóór al hadden gemeld dat het vliegtuig vrijwel .gelijktijdig twee motoren had verloren, houdt de RLD op dat moment staande dat er zes minuten tijdsverschil was tussen het verlies van de rechter binnenmo- tor en de rechter buitenmotor. Vragen over deze zaak worden door de woordvoerders van de RLD niet beantwoord. Een dag later verklaart de dienst dat de oorzaak van de ramp mogelijk gezocht moet worden in het afbreken van zogenaamde breek- pennen, waarmee de motor aan de vleugel is verzekerd. Achteraf lijken het niet die breekbouten te zijn ge weest. Op woensdagochtend 8 oktober meldt een verslaggeefster van de Vara-radio vanuit de Bijlmer dat de cockpit voice recorder is gevonden. Brandweercommandant Ernst, on getwijfeld ter zijde gestaan door me dewerkers van de RLD, heeft dat be kend gemaakt. Ook het Algemeen Nederlands Persbureau komt met het bericht. Echter, enkele uren na de hoopgevende mededeling volgt een ontkenning: de cockpit voice re corder is nog steeds spoorloos. Ver warring alom. Een ander voorval. De RLD belegt vorige week vrijdag een persconferentie. Op een indruk wekkende en overtuigende manier vertelt de leider van het onderzoek, ir. Henk Wolleswinkel, dat de oor zaak van de ramp waarschijnlijk moet worden gezocht in metaalmoe heid in een trekstang. „Voor dege nen, die bekend zijn met metaalmoe heid bestaan er angstige overeen komsten tussen deze ramp en de ramp met eenzelfde type toestel op 29 december vorig jaar bij Taiwan", zo stelt ir. Wolleswinkel. De RLD gaat zelfs zover dat ze de Amerikaanse luchtvaartautoritei ten inspecties gelast op dit vitale on derdeel. Zo niet, dan zal niét worden geschroomd het Nederlandse lucht ruim voor dit type toestellen te slui ten. Inderdaad zijn er redelijk wat over eenkomsten tussen de El Al-ramp en de ramp bij Taiwan met een vlieg tuig van China Airlines. Maar me taalmoeheid is in het geval van de ramp bij Taiwan nog niet geconsta teerd omdat de betrokken onderde len nog op de zeebodem liggen. Dinsdagavond geeft de RLD een persbericht uit, waarin wordt ge steld dat de Amerikaanse luchtvaar tautoriteiten 'adequaat' hebben ge reageerd op het verzoek van de RLD en inspecties zullen uitvoeren. Het Nederlandse luchtruim wordt niet gesloten. Maar in hetzelfde persbe richt wordt plotseling niet meer ge sproken over metaalmoeheid in een trekstang. Het blijkt nu opeens te gaan om een gebroken beslag-oog bij een breekpen. Dat is volstrekt wat anders. Woensdag weigert de RLD de band vrij te geven, waarop de conversatie staat tussen de verkeersleider en de cockpitbemanning. „We willen de privacy van de omgekomen beman ningsleden beschermen", heet het in eerste instantie. 's Middags komt RLD-woordvoerder Hans Scholten met een andere uit leg over die geheimhouding: „Het heeft niets met bescherming van pri vacy te maken, maar domweg met het feit dat wij een vooronderzoek verrichten. Het uiteindelijke onder zoek wordt uitgevoerd door de. Raad voor de Luchtvaart. Die moet bepa len of dergelijke informatie open baar mag worden" Het antwoord op de vraag over het 'extra rondje' boven de Bijlmer wordt pas donderdagochtend gege ven door een woordvoerder van de Luchtverkeersbeveiliging: „De ge zagvoerder moest dat rondje wel ma ken, wilde hij op de goede hoogte uit komen van de baan waarop hij wilde landen". Vastgesteld kan worden dat de Ne derlandse overheid niet in staat is om op een passende wijze voorlich ting te geven bij een vliegtuigramp. De overheid is er niet op ingericht, heeft onvoldoende geschoold perso neel ter beschikking en draagt er zelfs toe bij dat meer vragen worden opgeworpen dan antwoorden wor den gegeven. RLD-woordvoerder Hans Scholten geeft dat ook min of meer toe. „Het is een onontwarbare kluwen, een chaos. En iedereen trekt aan een eindje van die kluwen en formuleert zo zijn eigen conclusies". „Het is niet bepaald sterk, niet fraai en verdient op zijn zachtst gezegd niet de schoonheidsprijs", zo vat L.S. de Boer, bestuurslid van de Ver eniging van Nederlandse Verkeers vliegers het samen. Maar tegelijker tijd geeft hij aan waar het mogelijk wringt: de relatie tussen Ameri kaanse luchtvaartautoriteiten (FAA)en de RLD. Decennia lang hebben de Ameri kaanse luchtvaartautoriteiten, de FAA, het voortouw genomen bij de veiligheidscontrole in de luchtvaart. Hun wil was en is internationaal wet. Maar aan het einde van de jaren tachtig werd die positie van de FAA enigszins ondergraven, toen de af zonderlijke Europese luchtvaartau toriteiten besloten tot de oprichting van de Joint Aviation Authorities JAA). Dit overkoepelende Europese omgaan verdeelde onderling de con trole over de diverse vliegtuigtypes. Daarbij kreeg de Nederlandse Rijks luchtvaart Dienst zeggenschap over het wel en wee van de Boeing 747. Een klein land wil zich dan waar ma ken. Dat gebeurde ook in juni 1989, toen de. KLM haai- eerste Boeing 747-400 kreeg afgeleverd. De leve rantie werd een fors aantal dagen vertraagd, omdat de RLD onder aan voering van ir. Henk Wolleswinkel zich niet kon vinden in bepaalde luchtwaardigheidsverklaringen van de Amerikaanse FAA. De FAA meende dat er in elk geval gevlogen kon worden met twee ty pen motoren: de Pratt Whitney en de General Electric. Wolleswinkel wilde de Boeing 747-400 slechts aan vaarden als ook de Roll Royce-moto- ren voor dit vliegtuig waren goedge keurd. VNV-bestuurslid De Boer zegt: „Ik heb het idee dat Wolleswinkel wel eens wat te hoog van de toren blaast, zich hoe dan ook waar wil maken". Insiders sluiten dan ook geenszins uit dat dé ferme taal die de RLD nu opnieuw in de richting van de FAA heeft geuit een eventueel vlieg verbod wederom een politieke zet is met de bedoeling de macht van die FAA wat te temperen ten gunste van de Europese luchtvaartautoriteiten. De Boer is diplomatiek als hij zegt: „De RLD is niet geëquipeerd voor een ramp als deze. Ze hebben mis schien best de kwaliteit in huis om een dergelijke ramp te onderzoeken, maar tegenover de media en het pu bliek hebben ze onvoldoende mana gement getoond. Dat heeft ten on rechte voer gegeven aan specula ties".

Leidse Courant | 1992 | | pagina 27