Ie weg van armoede naar welvaart Grootgrutters in minder zonnige periode Economie Einde luchtlijn Twente-Schiphol WEEKOVERZICHT Rente daalt en onzekerheid stijgt li GELD GOED lish Airways snijdt fors in nieuwe aanwinst )EN - De Britse luchtvaartmaatschappij British Airways neemt •neens Britse luchtvaartmaatschappij Dan Air over. Dat heeft de jar van de verlieslatende regionale luchtvaartmaatschppij, Davies ewman, gisteren bekendgemaakt. De nieuwe eigénaar zal Dan Air overneming fors afslanken. Daarbij zullen 1400 tot 1600 van de ;weeduizend arbeidsplaatsen komen te vervallen. h Airways zal tegelijkertijd een einde maken aan de chartervluch- Dan Air en het aantal bestemmingen in de lijndiensten terug gen van 28 tot 12. Verder zullen 26 van de 38 Dan Air-toestellen, in verkocht. British Airways is op dit met al bezig met de reorgani- 'an zijn regionale vluchten om zijn financiële positie te verbeteren, is onbevestigde berichten kost Dan Air British Airways niet meer D miljoen pond sterling 82,5 miljoen). British Airways voerde al onderhandelingen over overneming van Dan Air, maar deze ge- cen werden in september zonder resultaat afgebroken. De Britse aartreus hervatte de onderhandelingen nadat eerder deze maand iddingspoging van Virgin Atlantic Airways, eveneens een Britse aartmaatschappij, op niets was uitgelopen. EINDHOVEN/ENSCHEDE - Base Busi ness Airlines in Eindhoven heeft gisteren besloten de luchtlijn Twente-Schiphol maandag te staken. Van voortzetting kan pas sprake zijn als de financiële basis voor de exploitatie is gegarandeerd, zo heeft de vliegmaatschappij laten weten. Gebleken is dat de luchtverbinding Twente-Schiphol' ondanks kostenbesparingen een stapsge wijze groei van het aantal passagiers en een ticket-subsidie van de KLM nog verre van kostendekkend is. Het herstel van de luchtverbinding is volgens Base Business Airlines mischien mogelijk als over enkele maanden de lijndienstverbinding Amster- dam-Lutcm v.v. van start gaat. President Britse bank denkt niet aan aftreden LONDEN De president van de Britse centrale bank, Robin Leigh-Pemberton, denkt er niet over om zijn functie neer te leggen. Er is geen reden om op te stap pen, zo heeft de hoogste man van Bank of England gisteren gezegd na de kritiek dat zijn bank onvoldoende alert is ge weest op de gang van zaken bij de wegens fraude gesloten Bank of Credit and Com merce (BCCI). Om het aftreden van Leigh-Pemberton was gevraagd door La- bour-parlementslid Keith Vaz, die ook opkomt voor de belangen van de gedu peerde spaarders van BCCI. Hij noemde het aftreden van de centrale-bankpresi- dent een juiste stap na het verschijnen van het rapport. Leigh-Pemberton gaf toe dat zijn bank wellicht niet zo alert is geweest als ze had moeten zijn, maar vond dat geen reden om ontslag te ne men. Hij verklaarde verder zich goed voor te kunnen stellen hoe de gedupeer de spaarders zich voelen en begrip te hebben voor hun verontwaardiging „net zoals ik verontwaardigd ben over het cri minele beheer van BCCI en de gevolgen daarvan". Hij verdedigde de rol die de centrale bank speelde in de laatste jaren van BCCI. „We wisten wat er aan de hand was, maar de buitenwereld dacht wellicht dat we niet zo actief waren als we zouden moeten zijn". Het rapport zegt niet dat het fout is geweest om BCCI te sluiten en zegt evenmin dat de bank eerder dicht had moeten gaan. Er was een kleine kans dat BCCI onder een nieuwe leiding had kunnen voortbe staan, aldus Leigh Pemberton. jonge tijgers van Azië: S TIEMAN APORE In een gele ka- jen naar het eiland Sento- themapark voor de kust ngapore, vat een plaatse- Chinese vrouw op haar gmiddaguitje het wonder Stille Oceaan samen: 'erken te hard", zegt ze en meelijwekkend lachje. lCjaar links torenen de wol- jabbers van het zakencen- uit boven 's werelds na grootste containerha- ot zover het oog reikt lig- J.| hepen voor anker. Rechts hoorsteenpijpen van de finaderijen van Singapo- een generatie zijn de 'tij- :onomieën van de regio tille Oceaan (Zuid-Korea, Singapore en Hong n armoede opgeklom- j.ot een zekere mate van rt. Het inkomen per 'an de bevolking overtreft 1.000 dollar per jaar dat euw-Zeeland, de Ierse Re- ,e c, Griekenland en Portu- volgende generatie inwo- an Singapore zal vermoe- over een hoger besteed- nkomen beschikken dan •itse tijdgenoten, en daar- j, ïoger opgeleid zijn. losieve economische groei n doost Azië van de jaren strekt zich tot ver buiten .ouit. Terwijl de Europese meiikaanse zakenwereld met recessie en zelfs Ja- is op de plaats moet ma- -jvijzen de laatste voorspel- erop dat defeconomieën ië zich zullen blijven uit- met gemiddeld meer procent per jaar, inflatie rekend. eerste keer lijkt de regio otendeels te hebben los- jeld van de wereldecono- op eigen kracht te groei- lewel er bezorgdheid be ver de situatie in het Wes- ct Azië te veranderen van -"|io van goedkope expor- ■n een regio van consu- de Organisatie voor lische Samenwerking en keling waren de econo- ran het Azië-Stille Oce- ed, inclusief Japan, in irantwoordelijk voor 24 van het wereldinkomen. '|r( zal hun aandeel volgens spellingen 35 procent be en in 2040 meer dan vijf ent. Dergelijke voorspel- jijn natuurlijk moeilijk te naar de westerse indus- in politici doen er goed niet te negeren. De lei- conomieën van Zuidoost gapore spaart 48 procent van zijn of haar inkomen. De combinatie van Chinees on dernemerschap, Japanse pro- duktietechnieken en manage ment, beschikbaar kapitaal en enthousiasme voor de ontwikke lingen aan de kant van de bevol king is een bedwelmende cock tail gebleken. Graham Hay- ward, directeur van de Interna tionale Kamer van Koophandel te Singapore: „In Europa ligt het werk na vijf uur 's middags stil. Hier gebeurt dat niet. De za ken gaan 24 uur per dag door en zeven dagen per week, indien noodzakelijk". Nijver De wolkenkrabbers van het zakencentrum in Singapore steken hoog uit boven 's werelds op één na grootste containerhaven. Azië voldoen steeds meer aan de voorwaarden om te worden op genomen in de club van ontwik kelde naties. Spanningen Natuurlijk zijn er politieke, raci ale en religieuze spanningen in de regio, die worden onderdrukt door de stijgende welvaart. Veel politieke leiders vragen zich nu af hoe ze de sociale veranderin gen die het resultaat zijn van be ter onderwijs en de verwachte overgang naar een langzamere groei, kenmerkend voor rijpere economieën, het beste kunnen aanpakken. De regionale leiders halen hun banden aan om de economische stuwkracht te handhaven en de politieke stabiliteit te vergroten. Tijdens hun top in juli nam de Associatie van Zuidoostaziati- sche Naties (Asean) de eerste stappen naar een vrijehandels- zone. De reductie of afschaffing van in- en uitvoerrechten zou een regionale economie die de interne handel vergroot om aan de plaatselijke vraag te voldoen meer drijfkracht geven en daar naast de afhankelijkheid van voormalige markten in de met depressie kampende ontwikkel de wereld verkleinen. Tijdens dezelfde bijeenkomst gaven de politici blijk van hun verlangen de regionale spannin gen te bezweren door onver wacht met de Zuid-Chinese Zee verklaring te komen. Deze moest de kans verkleinen op conflicten tussen de verschillen de landen die aanspraak maken op de Spratly-eilanden, 275 kilo- Asean vormt vrijhandelszone MANILLA De ministers van economische zaken van de Ase an, de Associatie van Zuidoostaziatische Landen, hebben in gro te lijnen overeenstemming bereikt over de aanloop naar een vrijhandelszone die eind 2007 moet zijn oj%ericht. Dat is giste ren bekendgeworden in de hoofdstad van de Filipijnen waar de Asean-landen bijeenkwamen. Indonesië, Malaysia, Singapore, de Filipijnen, Brunei en Thailand gaan op 1 januari van start met de AFTA, zoals hun vrijhandelszone wordt genoemd. In de aanloop zullen de Aesan-landen de invoertarieven voor eikaars produkten, verdeeld in vijftien groepen, geleidelijk verlagen tot vijf procent. De AFTA is het antwoord op de Europese Gemeen schap en op de Noordamerikaanse wijhandelszone waarover de Canada, de Verenigde Staten en Mexico eerder dit jaar overeen stemming bereikten meter te noorden van Borneo, die rijke oliereserves zouden hebben. De creatie van een internatio naal politiek kader voor regiona le groei is deels een erkenning van de groeiende wederzijdse af hankelijkheid van de landen in de regio. De economieën hebben drie gemeenschappelijke facto ren die zelfs nog belangrijker zijn dan hun geografische nabij heid. Zij hebben sterke regerin gen en een op de buitenwereld gericht ontwikkelingsbeleid waarin marktmechanismen een belangrijke rol spelen. Japan, het eerste Aziatische land waar de industrialisatie voet aan de grond kreeg, heeft bijgedragen tot de groei elders in de regio. Toen de Japanse wel vaart en lonen stegen in de jaren zeventig en tachtig, verplaat sten bedrijven hun arbeidsin tensieve produktie naar nabijge legen landen om hun kosten voordeel in stand te houden. Die strategie is door een aantal wes terse bedrijven nagevolgd, waar door kapitaal binnenstroomde. Het opendeurbeleid en de goed kope arbeidskracht waren van cruciaal belangvoor dé economi sche ontwikkeling. Nu de levensstandaard en de kosten gestegen zijn in de vier tijgers is echter het tempo van de groei afgezwakt. Er is een niéuwe cluster van snel groeien de staten naar voren getreden, met zelfs nog goedkopere ar beidskracht. Maleisië en Thai land, met een voor dit jaar ver wachte groei van acht procent, proberen uit alle macht hun eco nomieën tot bedaren te brengen. De landen hebben tijd nodig om hun infrastructuur te verbete ren en overmatige inflatie te vermijden. Indonesië, met een overwegende plattelandsbevolking van meer dan 170 miljoen mensen, groei de vorig jaar meer dan 6,6 pro cent. Zelfs de Filipijnen verto nen tekenen van herstel. Dit jaar heeft zich in China een ex plosie voltrokken. De industrië le produktie is naar schatting de eerste helft van het jaar met 20 procent gestegen nu de vrije markthervormingen het zuiden van het land overspoelen. Vietnam, Cambodja en Loas wachten langs de zijlijn en bie den hun zelfs nog goedkopere arbeidskracht aan in ruil voor buitenlandse investeringen. Maar Ket is de plotselinge groei in China, een land waar meer dan een miljard mensen wonen, die de aandacht heeft gevestigd op het menselijke element van de economische ontwikkeling van Zuidoost Azië. Commentatoren in het gebied zijn van mening dat de opbloei van Azië grotendeels een Chi nees fenomeen is. De Chinese werkethiek en het Chinese ge meenschapsnetwerk hebben een sleutelrol gespeeld bij het ontwikkelingsproces. Als gevolg van de migratie van miljoenen Chinese arbeiders tijdens het Europese koloniaal bestuur woont in ieder Aziatisch land een aanzienlijke Chinese ge meenschap. Er zouden nu meer dan dertig miljoen mensen van Chinese afkomst buiten China wonen. Zij vormen een multina tionale gemeenschap van onder nemers, hebben familie en za ken in het hele gebied, een ster ke spaarzin en bereidheid om te gokken en zijn gewoon hard te werken. Volgens schattingen overstijgt de persoonlijke rijk dom die zij zich hebben vergaard zelfs die van de Japanners. Zij staan niet alleen in hun spaar zaamheid en ondernemerschap. De gemiddelde inwoner van Sin- De Aziatische nijver blijkt een succes. De industriële onderne mingen van Taiwan en Korea in vesteren elders in de regio om de kosten te drukken en markten te ontwikkelen. Als de marktge oriënteerde hervormingen van Peking worden doorgezet, zul len de Chinese ondernemers door heel Azië, met het voordeel dat zij dezelfde taal spreken, plaatselijke contacten hebben en toegang tot kapitaal, waar schijnlijk een essentiële rol spe len bij de modernisering van China. De stijgende inkomens maken van de werknemers enthousias te consumenten. Tegen het jaar 2000 zal de welvaart dusdanig zijn gestegen dat meer dan 110 miljoen huishoudens in de regio, inclusief Japan, over een inko men van meer dan 10.000 dollar per jaar beschikken, met prijzen van 1986. Dat is een heleboel koopkracht. Westerse ondernemers zien de economieën van Zuidoost Azië niet alleen als een bedreiging maar ook als een kans. Veel Eu ropese multinationals hebben al produktiebases in het gebied. Somige exporteurs doen het er erg goed. Vorig jaar bedroegen de Engelse exporten naar het ge bied, Japan en China uitgezon derd, 4,7 miljard pond, een der de van de jaarlijkse Britse export naar Engelands grootste afzet markt Duitsland. Terwijl de Azi atische markt snel groeit, kan niet hetzelfde worden gezegd van markten in Duitsland, Frankrijk of Amerika. De inwoners van Singapore be treuren het op hun zeldzame vrije zondag misschien dat zij zo weinig vrije tijd hebben, maar hun lange werkdagen en hun noeste sparen dragen bij tot de transformatie van hun regio. Die transformatie is nog niet voltooid, maar biedt een rijkdom aan mogelijkheden. The Times Idoor PEET VOGELS DEN HAAG Goed nieuws van het rentefront deze week. Zowel de lange rente, rente op leningen langer dan één jaar, als de korte rente daalden. De renteverlagingen kwamen juist op tijd, want eerder in de week werd bekend dat Europa zich op een mager economisch jaar moet voorbereiden. Lage re rente kan de economische groei weer een stimulans ge- De week begon met slecht nieuws. De OESO, de club van 24 westerse industrielanden, maakte bekend dat de econo mische groei volgend jaar flink gaat tegenvallen. Dat nieuws werd op de effecten beurzen slecht ontvangen.'In Amsterdam werd de onzeker heid nog vergroot toen kop- ieërfabrikant Océ-van der Grinten, één van de beurslie- velingen, een winstdaling be kendmaakte. Dat nieuws sloeg in als een bom en de koers verloor dezelfde dag bij na 20 procent. Ook Ahold, een andere favoriet van de beleg gers, waarschuwde voor al te optimistische verwachtingen. „Na de zonnige periode ko men we in een periode met re gen en daarbij hebben we ook nog de wind tegen", verklaar de de bestuursvoorzitter. Twee beursfavorieten die sombere boodschappen bren gen, dat is echt slecht nieuws. „Welk aandeel kan er nog ver trouwd wjgrden als deze be drijven het al minder doen", aldus een beurshandelaar. Niet veel lijkt het. Geruchten bepalen voor een groot deel de koersvorming. DAF weet daar inmiddels alles van. De afgelo pen week meldden kranten dat de verkoop aan Daimler Benz al rond was en de dag daarop werd DAF met gecon fronteerd met Volkswagen als mogelijke koper. Eerder wa ren de namen van Begemann en het Japanse Hino al geval len. De sombere stemming werd later in de week wat rechtge trokken. Duisenberg had een kadootje voor de bedrijven in de vorm van een renteverla ging. Bovendien daalde de rente op de kapitaalmarkten en die rente is uiteindelijk be palend voor de rente op lang lopende leningen. Voor bedrij ven en mensen met een hypo theek is dat goed nieuws. Ook voor de politiek trouwens. De lagere rente betekent lagere rentelasten voor de overheid en dus minder bezuinigingen om de uitgaven in de hand te houden. Londen beleefde een goede beursweek. De renteverlaging van vorige week en de stabiele koers van het pond zorgden voor een goede stemming op de effectenbeurs. De aanhou dende stroom berichten over de recessie deerden de hande laren minder. De Engelsen zijn inmiddels wel gewend aan rampspoed. Ook de Duitse beurs was per saldo iets beter. Ook de Duitsers worden heen en weer geslingerd tussen de hoop op renteverlagingen en de vrees voor een recessie. De renteverlaging van de Bun desbank werd algemeen als te leurstellend ervaren, maar de hoop op verdere dalingen houdt de markt levend. Minister De Vries is van mening dat vissers zich nog te weinig bewust zijn van de gevaren die het werk met zich meebrengen. FOTO: SP „Risico ongeval op viskotter te hoog" beidsomstandigehden in de vis serij allerminst rooskleurig is. Uit onderzoek blijkt dat het ri sico op een ernstig ongeval in de visserij twee keer zo groot is als in de bouwwereld. Volgens De Vries is verbetering van de ar beidsomstandigheden niet in de eerste plaats een taak van de overheid. Hij ontving een rap port van de Technische Univer siteit Delft en het Rijksinsti tuut voor Visserij Onderzoek, getiteld Kotter 2000. Daarin wordt aanbevolen bij de bouw van schepen meer rekening te houden met de werkomstandig heden aan boord. Gedacht wordt aan verhoogd brugdek, railing en beter vistuig. VLAARDINGEN - Vissers moeten beter ingelicht worden over de arbeidsomstandighe den aan boord. Minister De Vries van sociale zaken is van mening dat vissers zich nog te weinig bewust zijn van de geva ren die het werk met zich mee brengen. Hij wil daarom meer voorlichting, een betere regis tratie van ongevallen en des kundige begeleiding. De be windsman zei dit deze week in Vlaardingen bij de opening van de tentoonstelling Kotter 2000. In zijn toespraak stelde De Vries dat het beeld van de ar- lingus voor bijna de helft te koop N De regering van Ierland is bereid 49 procent van de afcijdende nationale luchtvaartmaatschappij Aer Lingus te in, zo heeft de Ierse premier, Albert Reynolds, verklaard, ■ds sloot de verkoop van een meerderheidsbelang nadrukke- I De vakbonden hebben woedend gereageerd. Zij vrezen een vermindering van het aantal banen. Onlangs maakte Aer bekend duizend van de bijna 14.000 arbeidsplaatsen te hrappen. De Ierse luchtvaartmaatschappij heeft flink te lij der de internationale recessie. De onderneming heeft al schip gemaakt op de Europese routes, maar leed vorig jaar lies van bijna twaalf miljoen Ierse pond 35 miljoen). De :huld bedraagt 580 miljoen pond 1,7 miljard). Bezoek dè internationale inishing School in Nederland en leer al de vaardigheden die je nodig hebt voor later. hing S< jegrip. Een ideale leer- t |e gaat werken of ver- Ook in Nederland is er School. Ecole Internatio- unon biedt |e de moge- i |ezelf te ontwikkelen e je tegelijkertijd voor op divers s- en zakenwereld Oc "unon de ideale schakr ECOLE INTERNATIONALE TUN0N S3™ ternationaal vormende opleiding „Najaren van mooi weer ko men we met de detailhandel in voedings- en genotmidde len in een minder zonnige periode. Sterker nog: het gaat regenen en in die regen zullen we ook de wind nog tegen hebben". Deze onheil spellende boodschap heeft economisch directeur Hille Bosma van Albert Heijn (Ahold) onlangs gebracht op een supermarkt-managers- Het Aholdconcern beschermt zich in dit zware weer met for se maatregelen, zoals extra na druk op de kostenverlaging en een grotere mate van efficiën- cy. De maatregelen zijn nodig om de winst en daarmee het di vidend op peil te houden. De te treffen maatregelen passen dus perfect in Aholds 'investor relations'. Ook mag de vraag worden ge steld in hoeverre de winst bij Ahold de laatste maanden wordt beïnvloed door de lage dollarkoers. In de eerste helft van 1992 heeft de circa negen procent lagere omrekenings koers van de dollar de winst 'in negatieve zin' beïnvloed en wel met 3,2 miljoen gulden. Overigens bevatte het half- jaarsbericht dat op 3 septem ber verscheen, geen aanwijzin gen dat zo zwaar weer voor het concern op komst was. Bij Ahold zijn de omzetten en re sultaten zich kennelijk eerst in het derde kwartaal ongunstig gaan ontwikkelen. Aangeno men mag worden dat de ont wikkeling bij de andere super marktketens in grote lijnen hetzelfde is geweest. Unigro Soortgelijke onheilspellende boodschappen komen dan ook van andere zijde. De levens middelengroothandel Unigro met de winkelketens Spar, Su per en Cirkel 'stroomlijnt' de organisatie, waardoor maxi maal 250 arbeidsplaatsen zul len verdwijnen. De stroomlij ning bij Unigro heeft echter nog een andere reden: enig ei genaar Eric Albada Jelgersma wil op zijn vroegst over drie jaar naar de beurs. Daarvoor moet echter de winstgevend heid fors verbeteren. In de eer ste helft van dit jaar steeg de geldomzet van Unigro met acht procent, terwijl de netto winst met ongeveer 14 miljoen gulden gelijk bleef. Gesteld kan worden dat bij Unigro de toekomstige investor relations een rol spelen. De levensmiddelenpoot van Vendex International (zeg maar Vroom en Dreesmann) met winkelketens als Edah en Dagmarkt kampt eveneens met het probleem van slinken de winstmarges. De Boer Winkelbedrijven met 111 supermarkten, 138 drogis terijen en 64 slijterijen klaagt over een snelle groei van de loonkosten en het terughou dende aankoopgedrag van de consumenten. Bovendien is De Boer in april getroffen door stakingen uit onvrede over het verloop van cao-onderhande lingen. In de eerste helft van dit jaar behaalde De Boer een nettowinst van 12,2 miljoen gulden tegen een van 13,5 mil joen gulden in dezelfde periode van 1991. Die winst kwam per aandeel uit op respectievelijk 3,05 en 3,46 gulden. Gedetailleerde informatie over supermarktketens als Aldi, Dirk van den Broek, Jack Her mans en Nieuwe Wema bezit ik niet. Ik vermoed echter dat deze ketens geen opzienbarend goede resultaten zullen kun nen publiceren. Concurrentie Hoezeer de concurrentie leidt tot margeverkrapping blijkt uit de statistische cijfers van het CBS. In de eerste zeven maanden van dit jaar steeg de geldomzet van de detailhandel in voedings- en genotmiddelen in vergelijking met dezelfde pe riode van 1991 met 4,7 pro cent. De winsten blijven echter veelal gelijk (zie Unigro) of zijn dalend (zie De Boer). Gaan we verderop in de detail handel kijken, dan zien we een zelfde neergaande ontwikke ling. Het mooie weer van de af gelopen zomer heeft de waren huizen van De Bijenkorf en Vroom en Dreesmann parten gespeeld. Daardoor moet bij de Bijenkorf (KBB) rekening/wor den gehouden met een lagere winst, terwijl de V&D waren huizen, die hadden gehoopt dit jaar zonder winst of verlies af te sluiten, toch weer verlies zullen lijden. Macintosh met de winkelke tens Kwamtumhallen, Half ords, Superonfex en de Klercks maakt in het halfjaarsbericht gewag van een aanhoudend laag consumentenvertrouwen, terwijl er daarnaast sprake was van grote algemene loon kostenstijgingen. De netto winst bedroeg in die periode 6,2 miljoen gulden tegen 11,4 miljoen gulden in dezelfde pe riode van 1991. Macintosh twijfelt of de opgelopen achter stand 'in de traditioneel be langrijke tweede helft van het jaar' goedgemaakt zal kunnen worden. Goudsmit met onder meer Jamin, Sweetheart, So ciety Shop en Ter Meulen zal dit jaar afsluiten met een ver lies van rond 3,5 miljoen gul den (1991 winst 6,1 miljoen gulden). De problemen bij de warenhuisketen Ter Meulen hebben zelfs tot een surséance van betaling geleid. Tegenwind Uit het voorenstaande kan worden geconcludeerd, dat de hele detailhandel met zware tegenwind te kampen heeft. Dat klopt in grote lijnen. Toch zijn er uitzonderingen. Neem Sligro, een groothandel in le vensmiddelen die de eerste jaarhelft afsloot met een winst van 4,2 miljoen gulden (zelfde periode 1991 2,7 miljoen gul den). 'De winststijging is te danken aan een daling van de rentelasten. Schuitema, eeny meerderheidsbelang van Ahold, verantwoordde voor de eerste 28 weken van dit jaar een winst van 15,5 miljoen gul den (zelfde periode 1991 13,8 miljoen gulden). Schuitema omvat de supermarktketens Casper, C1000, Kopak en Spar Voordeelmarkt. Triest is hier dat de twee Spar-grossiers Schuitema en Unigro sinds een wat merkwaardige trans actie in aandelen Schuitema op voet van oorlog leven. Het vervelende van deze opge wekte informatie is echter dat met geen woord wordt gerept over de gang van zaken in het derde kwartaal, waarin al thans voor sommige super marktketens de achteruitgang goed heeft doorgezet. Onze grootgrutters en andere detaillisten zullen, nu de con sumenten het wat zuiniger aandoen, kunnen bewijzen wat zij waard zijn. Er is niets wat de mooi-weermanagers van de keiharde, uitgeslapen zaken lieden scheidt als tegenwind met regen. Het wordt een spannende tijd.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 21