Teloorgang van Major kan einde van Maastricht betekenen Requiem voor vrijhandel klinkt steeds luider Opinie Vastgoed DE SLEUTELS Aan de leden/huurders van woningbouw vereniging De Sleutels Afscheidsreceptie de heer J. de Geus STEENUIL TE HUUR HOE LANG MOETEN WE NOG ALS DE DOOD VOOR DE LIEFDE ZIJN? Jones Lang Wootton I c Leidse Courant i zaterdag 24 oktober 1992 In korte tijd heeft de Britse pre mier John Major driemaal ge voelig gezichtsverlies geleden. Eerst met de duikeling van het pond uit het EMS, vervolgens met de smadelijke aftocht van zijn minister en vriend David Mellor en afgelopen week met het kolenmijnen-debacle. Major's beproeving is echter nog lang niet ten einde, want in de coulissen staat 'Maastricht' al weer te wachten. De desastreuze teloorgang van Major's reputa tie in eigen land kan zeer onaan gename gevolgen hebben voor het 'Verenigde Europa', of wat daarvan over is. De glorieuze overwinnaar in Maastricht heette John Major. Het lukte hem eind vorig jaar te gen alle verwachtingen in een verdrag uit de onderhandelin gen te slepen waarmee hij de Eu rosceptici binnen de eigen Con servatieve partij de wind uit de zeilen nam. Knarsetandend gin gen de andere EG-leden ak koord met dit op Britse maat ge sneden verdrag. Na het Deense 'nee' en het magere Franse 'ja' is het nu aan Major 'Maastricht' ongeschonden door het Britse Lagerhuis te loodsen. Krap een jaar later blijkt er van de reputatie van Major in eigen land niet veel meer over. Het na vrante is dat juist Thatcher in november 1990 de wacht werd aangezegd omdat een groeiend aantal Conservatieven genoeg had van haar anti-Europese be leid. Volgens de toen heersende opvattingen had Thatcher de Britse economische recessie la ten verergeren door het afwijzen van het EMS en toekomstige EMU. Nadat Heseltine Thatcher de genadeklap had gegeven mocht Major, de pro-Europeaan, het proberen. Hij hoopte dat door een meer op de EG afgestemde economische politiek de Britse economie meer in de pas zou gaan lopen met die van de ande re Europese landen. Major's mi nister van financiën, Lamont, zette daarbij inflatiebestrijding via een stringent monetair be leid boven aan de agenda. Het wonder bleef uit. Hoewel de inflatie laag bleef, hielden de Britse consumenten de knip op slot, investeringen werden uit gesteld en de werkloosheid nam toe. De uiterst zwakke economie deed de koers van het pond ineenklappen. De recessie heeft zich verder verdiept en lijkt nu zelfs in regelrechte depressie te verzanden. Ergernis Vervolgens maakte Major de klassieke politieke fout door La mont de kans te geven zijn fa lend beleid gedeeltelijk op het conto van de EG (lees Duits land) te schuiven. Behalve de er gernis van de Duitsers warmde hij daarmee ook het lijk van de Eurosceptische Conservatieven op. En of dat nog niet genoeg was maakte de regering van Major deze week een onvoorstelbare blunder. Gefixeerd op het ge zond maken van de economie heeft Major zich op de effecten van Heseltines plannen voor de mijnsluitingen verkeken. Zo'n beetje de gehele Britse bevol king is in opstand gekomen en wees massale en onmiddellijke sluiting van de kolenmijnen af. Een dergelijk staaltje van hak ken met de botte bijl zou zelfs de IJzeren Dame Thatcher niet hebben aangedurfd. In 1984 won ze maar op het nippertje de slag met vakbondsleider Arthur Scargill (mijnwerkers) die des tijds met de langdurige mijnsta king het land bijna op de knieën dwong. En een herrezen Scargill blijft de ergste nachtmerrie voor de Tory. De wijze waarop de ondoordach- Premier John Major. te plannen werden gepresen teerd en de bijna onmiddellijke ommezwaai van de regering- Major hebben de 'backbenchers' en Eurosceptici uit hun slaap ge wekt. Ze ruiken bloed. Dat belooft weinig goeds voor de ratificatie van het Verdrag van Maastricht. Major heeft zijn zwakke kanten getoond en te genstanders in de eigen Tory-ge- lederen zullen om de meest uit eenlopende redenen Major's geesteskind de nek willen om draaien. Voor Major is het erop of eronder, aangezien hij zijn po litieke lot aan de ratificatie van Maastricht heeft verbonden. Met nieuwe amendementen en aanpassingen kan Major niet bij zijn EG-collega's aankomen. Een zwaar beschadigde Major zal dan vervangen worden door een premier die zich hoogst waarschijnlijk niet meer kan permitteren een gematigd pro- Europees beleid te voeren. In middels hebben zoveel Conser vatieve politici hun best gedaan de indruk te wekken dat het Britse koninkrijk beter af zou zijn zonder Europa, dat ook de publieke opinie in Groot-Britta- nië een zondebok ziet in 'Maas tricht'. Als de huidige of een nieuwe Britse regering gedwon gen wordt haar land verder te isoleren, zal dit ingrijpende con sequenties hebben voor de machtsverhoudingen binnen Europa. Een gedevalueerde Britse EG-stem is extra pijnlijk voor Nederland. Hollands Nog maar enkele weken geleden zou Lubbers 'een brief aan Ma jor hebben gezonden, waarmee hij zijn Britse collega op het be lang van een Brits tegenwicht voor de opbloeiende Duits-Fran se as zou hebben gewezen. Offi cieel werd alles ontkend maar ongetwijfeld heeft dit typische 'Hollandse signaal' Bonn en Pa rijs bereikt. Het lijdt geen twijfel dat Den Haag het belang van een goede verstandhouding met Groot- Brittannië nooit uit het oog heeft verloren. Sinds 1957, het ontstaan van de Europese Ge meenschap, ontleende Neder land juist extra invloed aan de fysieke afwezigheid van de Brit ten, die zich pas in 1973 als vol waardig EG-lid aanmeldden. Nederland kon zich tegenover Frankrijk, De Gaulle, en Duits land, Adenauer, presenteren als een soort waarnemend lid voor Groot-Brittannië. Met het lid maatschap van de Britten, en la ter Denemarken, Griekenland, Spanje en Portugal kalfde die Nederlandse invloed af, maar het evenwicht bleef min of meer gehandhaafd. Nu het verenigde Duitsland steeds meer uitstijgt boven zijn naaste EG-concurrenten, lijkt Frankrijk eieren voor zijn geld FOTO:AP, te hebben gekozen door zich dichter tegen dij oosterbuur aan te schurken. De Nederlandse EG-stem klinkt zwakker dan ooit, nu ook de Britse ster in rap tempo verbleekt. Het is een machtspolitiek feit dat alleen Groot-Brittannië, mits actief be trokken bij Europa, het enige EG-land is dat nog een politiek tegenwicht kan vormen tegen een te eigengereid optreden van een 'groeiend Duits-Frans mon sterverbond. Nu het de vraag is of Major lang zal overleven kun jè vaststeken .dat Lubbers' signaal al achter haald is. Nog nijpender is de vraag of Groot-Brittannië zich zelf in Europees opzicht al dus danig verzwakt heeft, dat Bonn en Parijs zich niet veel meer ge legen willen laten liggen aan de gevoeligheden binnen het eilan denrijk. Het zoveelste teken aan de wand was de bemoeienis van de Duitse defensie-minister Ruhe met de Britse kolencrisis. Eerder deze week, nog wel tijdens het bezoek van de Britse koningin, wees Ruhe Major er 'fijntjes' op dat de ontwikkeling van het Europese gevechtsvliegtuig door de Brit ten zelf te hoog gegrepen is en dat ze het geld beter in de af bouw van kolenmijnen kunnen stoppen. De Duitsers vrezen de Britten niet meer. (Jan van Ommen is redacteur van onze krant.) Id J De zich nu al zes jaar voortsle pende martelgang van de GATT- besprekingen over het vrijma ken van de wereldhandel is op nieuw tot stilstand gekomen. Volgens pessimisten zijn de ge beurtenissen van de afgelopen dagen toen Amerikaanse to ponderhandelaars het overleg met de EG verlieten - de op maat voor het definitieve Requi em van de vrijhandel. EG-woordvoerders hielden daar entegen staande dat van een ech te mislukking geen sprake is en dat de onderhandelingen derhal ve worden voortgezet. Maar in Washington tapte een hoge han delsfunctionaris uit een ander vaatje: „Er is geen overeenstem ming met Europa mogelijk. Nieuwe besprekingen zijn dan ook niet voorzien". Afgelopen weekeinde sloten de voornaamste betrokkenen bij de onderhandelingen - Japan, de VS, de EG en Canada - een snelle doorbraak niet uit. Er was zelfs een ontmoeting voorzien tussen EG-landbouwcommissa- ris Ray MacSharry en de Ameri kaanse landbouwminister Ed Madigan in Dublin. Om dat ge sprek voor te bereiden zaten to ponderhandelaars van de VS en de EG al enkele dagen rond de tafel om zich van een hoeveel heid technische problemen te ontdoen. Alles leek inderdaad naar wens te verlopen. Dat belet te Frankrijk niet een domper op de overmaat aan optimisme te zetten dat met name door EG- commissaris Andriessen aan de dag werd gelegd. Deze week liet president Mitterrand weten dat „de VS niets te bieden hebben dat de meningsverschillen met Frankrijk kan overbruggen". De Europese Commissie voert namens de EG-landen de GATT- onderhandelingen. De verant woordelijkheid daarvoor ligt in handen van EG-commissaris Frans Andriessen die een moge lijk akkoord natuurlijk als de welluidende finale van een in drukwekkende Brusselse carriè re beschouwt. Maar het zijn uit eindelijk de afzonderlijke EG- lidstaten die hun goedkeuring aan het onderhandelingsresul- De GATT en de Uruguay-ronde Zes jaar geleden begon in de stad Punta del Este in Uruguai nieuwe onderhandelingsronde van de wereldhandelsorgani GATT (daarom de Uruguay Ronde genoemd) van vier jaar die vooral richtte op de landbouw, de diensten en de intellectuë gendommen (auteursrechten, octrooien etc.). Aan het einde die periode zou een grote conferentie worden belegd om de 1 guay Ronde' af te sluiten. Handelsbarrières zouden worden: broken. De conferentie, die in december 1990 in Brussel pl vond, werd evenwel een mislukking, vooral omdat de VS en d het niet eens konden worden over een verlaging van de landb subsidies in Europa. De onderhandelingen werden daarna v gezet. taat moeten geven. Al enkele we ken is duidelijk dat het Parijs dat onder zware druk van het Franse Groene Front staat politiek niet mogelijk is achter welk akkoord dan ook te gaan staan. De Franse boeren - die voornaamste landbouwexpor- teurs in de EG zijn en die op grond van de ingrijpende wijzi gingen van het landbouwbeleid van de Gemeenschap al veel meer hebben moeten inleveren dan hen lief is willen geen verdere offers brengen. Parijs is er zich van bewust dat, als de boeren andermaal de straat op gaan en de grote wegen blokke ren, de politieke gevolgen niet te overzien zijn. Een boerenop stand zou zelfs het wankele pre sidentschap van Frangois Mit terrand kunnen bedreigen. Dus houdt Parijs zijn poot stijf en voert het allerlei argumenten aan die op zichzelf niet van grote waarde zijn. Zo zeggen de Fran sen dat de sterke ontwaarding van de dollar de Amerikaanse boeren op de exportmarkten on evenredig veel begunstigt. Vol gens minister van buitenlandse zaken Dumas kan er vóór de pre sidentsverkiezingen in de VS eenvoudig geen goed GATT-ak- koord gesloten worden. En ver liest persident Bush de race, dan zal er eerst met de nieuwe presi dent Clinton moeten worden ge praat, ook al omdat de/Democra ten veel meer tot handelsprotec- tionisme geneigd zijn dan de Re publikeinen. Het optimisme van Brussel en Washington ten spijt moest aan de onderhandelings tafel onder een zeer ongunstig gesternte worden gepraat. Tus sen de VS en de EG speelt al vele maanden een onoplosbaar con flict over de subsidies die B geeft aan de verbouwen oliehoudende zaden zoali Over procedures om niet pese landbouwprodukten I toegang tot de EG-mark geven kon men het evenmi worden. De verminderin het agrarisch exportvolui de VS eiste, bleek een ono melijke hinderpaal te zijn lijkertijd konden de onderl laars op het stuk van een: niet-agrarische zaken - het vrijmaken van de marl de dienstensector nieti vergelijk komen. Dus sta gefrustreerde en moegel Amerikaanse onderhan Joe O'Mara dinsdag op en het Brussels overleg zone dere boodschap. Ofschoon de Duitse minisl economische zaken Mölli en de Britse premier Maji ben gezegd dat de onderl lmgen moeten worden vi zet, lijkt het klimaat alleei verslechterd te zijn. Tegi tijd neemt de aandrang i resultaten te komen toe. zonder een GATT-a wordt het in de toch al wereldeconomie nog moe Deskundigen zeggen di GATT-akkoord de wereld in vijf jaar tijd met 200 i dollar zal doen toei Niettemin is er een nieuw rikaanse president en ee stige verkiezingsuitslag i Franse socialisten voor om de GATT-bespreking« vlot te trekken. Maar ii wordt het Requiem voor handel in de wereld steeds lijker hoorbaar. (Jo Wijnen is onze cori dent in Brussel.) WONINGBOUWVERENIGING De heer J. de Geus heeft na 32 jaar besloten zich als bestuurder terug te trekken uit de volkshuis vesting. Hij is 28 jaar voorzitter geweest, éérst van de Protestants Christelijke Woningbouwver eniging en later, na fusie in 1988, van woning bouwvereniging De Sleutels. Als voorzitter heeft hij De Sleutels door de moeilijke eerste vijf jaar geloodst. De leden hebben hem voor zijn verdien sten voor De Sleutels benoemd tot ere-voorzitter. Het afscheid van de heer De Geus willen wij niet ongemerkt voorbij laten gaan. Wij hebben voor hem een feestelijke afscheidsreceptie georgani seerd. Wij nodigen u hierbij uit om deze receptie bij te wonen en om afscheid te nemen van een man, die de volkshuisvesting in het algemeen, maar die van Leiden in het bijzonder op inspire rende en voortreffelijke wijze heeft gediend. Wij stellen uw aanwezigheid zeer op prijs. De receptie zal worden gehouden op vrijdag 30 oktober 1992 in Het Witte Huis, Wilhelminapark 33, Oegstgeest, van 16.30-20.30 uur. Het bestuur van De Sleutels. De Steenuil heeft knotwilgen nodig. De Stichting Natuur- en Vogelwacht onderhoudt knotwilgen en plant ze aan. Niet alleen voor de Steenuil maar ook voor het aanzien van ons landschap. Steun ons, wordt donateur Giro: 550.30.20 St. Natuur- en Vogelwacht Weerdestein 41, 3328 MK Dordrecht Tel. 078-174983 Industrieterrein De Grote Polder Zoeterwoude Huurprijs vanaf 57.50 p. m2. 1600 m2 gunstig gelegën bedrijfsruimte met kantoorruimte en buiten terrein, (eventueel in gedeelten) Inlichtingen: 071/410238 of 071/899344 Zolang er geen medicijn is, blijft aids als een zwaard van Damocles boven de liefde hangen. Daarom mogen we niet rusten voor we de race tegen aids gewonnen hebben. En dat kost tijd. Maar ook geld. Hoe eerder hoe AIDS FONDS: GIRO 8957 beter Nu dus. isto RADIALIX-K. DRU Radialix 2.280,- DRU Mondriaan 1.845,- DRU Decora v.a. 1.375,- natuurlijk bij: W. P. HARTWIJK IJZERHANDEL NIEUWE BEESTENMARKT 7 t/m 11 LAMMERMARKT 3-7 LEIDEN TE HUUR 2000m2 BEDRIJFSRUIMTE MET KANTOOR ROOSEVELTSTRAAT 48-50 TE LEIDEN Twee naast elkaar gelegen bedrijfsunits ieder groot ca. 1000 m2 met ca. 125 m2 kantoorruimte gelegen op het bedrijvenpark aan de Rooseveltstraat te Leiden. Uitstekend bereikbaar via de rijksweg A4. Vrije hoogte 6 m., nokhoogte 9 m. Max. vloerbelasting 3.000 kg/m2. Huurprijs bedrijfsruimte f. 90,- per m2 per jaar, exclusief B.T.W Huurprijs kantoorruimte f. 110,- per m2 per jaar, exclusief B.T.W BEDRIJFSHUISVESTING BV 079-219350 070-3461000 Oostdwarsgracht 2A/B Grachtenhuis m. prachtige ligging a/d Oude Singel, hoek Oostdwarsgr Bestaande uit een aparte beneden- en bovenwoning, voorz.v. C.V.-gas. I kamers, keuken, toilet en douche. Boven: Aparte in-/opgang, halletje, v\ kamer, keuken, douche en toilet. 2e et: Slaapkamer en flinke woonzolder. Renovatie noodzakelijk. 175.000,— k.k. Frederik Hendriklaan 38 Uitstekend onderh. winkelruimte 60 m2) met vitrine en garagebox achti gebouw. Gelegen in klein, goed bereikbaar winkelcentrum. Ind: Hal, 2 kaï keuken, toilet, archiefkast, v.z.v. C.V. m. vloerverwarm., boiler. Ind., plaf verlicht., C.V. aangelegd door huidige huurder en t.o. voor 5.000,- incl. stoff. huur: 1.700,p.m. Kamperfoelielaan 33 'Goed onderh., zonnig gel. 3/4 kamerappart. (2e woonlaag). Voorz.v. C) zonnig balkon (z), werkbalkon, berging onder het gebouw. Ind: Gang, douche m. wastafel, royale woonkr. (oorspr. 2 kmrs), zijkamer, slaapk keuken. Ruime lichte woning in rustige, groene omgeving. Alleen v. Oegstgeester gegadigden en niet in de regio woonachtige econo gebondenen. 135.000,— k.k. Rijnzichtweg 24 Royaal benedenhuis m. voor- en achtertuintje, berging, achterom. Moe huis (bwjr. '39) m. ruime ligging en uitzicht. Vr.z.v. C.V.-gas. Ind: Vestibule, toilet, royale woonkr. parket, open hrd en opensl. deuren, kleine zijk achterkr, keuken, kelderk. 1e et: Slaapkr, kastenwand, badkr. m. ligb douche. Alleen v. Oegstgeester gegadigden en in de regio woonachtige, alsmede economisch gebondenen. Makelaardij in onroerende goederen Geversstraat 63, Oegstgeest, Tel. 071-175151, Fax 071-175634

Leidse Courant | 1992 | | pagina 20