Rendement vastgoed omhoog door leasing Ook witte boorden ontdekken de bus Vastgoed c I 9 Leidse Courant zaterdag 24 oktober 1992 i zj puwput van het Haagse stadhuis in wording. door Herman Rosenberg 't Nieuwe Haagse stadhuis? Finan cieel gezien zit dat project goed in el kaar, verklaart hij met stelligheid. Zó goed zelfs dat ir. Wim Rust het stadhuis volgende maand als 'case study' opvoert tijdens een door hem geleide tweedaagse cursus over de 'financiering van commercieel vast goed'. Rust is directeur van het bedrijf Fakton in Rotterdam dat gespeciali seerd is in het ontwerpen van finan cieringssystemen voor onroerend goed. Stel, je wilt als gemeentebe stuur een nieuw stadhuis, maar je kunt het eigenlijk niet betalen. Dan zou Rust een plan kunnen maken waarmee het wèl haalbaar wordt. Hij zou een soort lease-constructie kunnen verzinnen. Zou, want in het Haagse geval was het niet Rust die de constructie be dacht, maar een expert van het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP). Daarna haalde de gemeente de Rotterdammer erbij om de zaken door te rekenen. Kern van het systeem is dat het ABP het stadhuis laat bouwen en het ver volgens aan de gemeente verhuurt. In het contract is van alles vastge legd: de trendmatige stijging van de huur, onderhoud, speciale wensen, het recht op koop. Rust: „De con structie is niet gebaseerd op gegooc hel met cijfers, zoals een hoop men sen denken. De partijen hebben ge woon nagedacht en zijn zeer dicht bij elkaar gekomen. Het is een contract op maat geworden. Stel dat de ge meente de bouw wèl zelf had gefi nancierd, zoals Van Otterloo (ex- wethouder financiën, red.) wilde, door gewoon geld te lenen, en de ren te was plotseling omhoog gegaan, wat dan? Misschien is de rente over een paar jaar elf procent. Dan moet je als gemeente opeens wel bijna 25 procent meer aan aflossingen beta len. Nee, dat was levensgevaarlijk geweest". Niet vlekkeloos Helemaal vlekkeloos verliep het ove rigens niet in Den Haag. En Rust weet ook waarom. Het ABP had vol gens hem nooit een contract mogen afsluiten met de gemeente voordat er óók overeenstemming was met de aannemers. Het gevolg was dat er een jaar nadat belegger en gebruiker het eens werden, nog steeds niets of maar heel weinig was gebeurd in de bouwput. Het ABP moest zelfs op een gegeven moment op zoek naar een nieuwe aannemer. „Dat heeft ze geld ge kost, maar van een Stopera-effect (de kosten van het Amsterdamse stadhuis/schouwburg bleken uitein delijk ver boven de begroting, red.is absoluut geen sprake. Hoe het bouwproces zich verder zal ontwik kelen weet ik niet. Maar het beleg gingsdeel van het project zit in elk geval goed in elkaar met waarborgen voor ABP en gemeente". Nog niet zo gek lang geleden lieten grote ondernemingen hun arbeiders per bus van huis naar het werk en omgekeerd vervoeren. Het bezit van een eigen autootje maakte een einde aan deze vorm van woon/werkverkeer. Door de files is het bedrijfsvervoer weer sterk aan het terug komen. Alleen stappen nu naast de blauwe ook de witte boorden in. im Lambregtse 'oon-werkverkeer per bus zit ijk in de lift. Daaraan heeft het van schaterlachende mensen ius die de file voorbijrijdt ste- bijgedragen. Directeur ver- jn marketing, drs. H.J.E. Mod- in van Westnederland is er van dat, wanneer de bus op evoelige plaatsen nog gebruik zou kunnen maken vluchtstrook of van vrije bus- filepro- 4En! in ons land bin- |rt tot het verle- kunnen beho- f is het echter nog niet. Ook het ivervoer heeft te met diverse ge- in en overheden lemaal zo hun eigen ideeën iet openbaar vervoer hebben, irman geeft het voorbeeld van ieente Zoetermeer: „Ik woon die omgeving en zie da- onze bussen in de enorme fi- lan. Wanneer in Zoetermeer 'id f°°k S1"0611 voor de aanleg van rac* aan zou worden opgeofferd, en L°r ons een £r0°t probleem zijn elèK?! betreffende wethouder en ien ^at bëgrijp ik best - ik kan „j. jet maken in een gedeelte van lout een S^uk zwart asfalt aan te J- Het probleem laat me echter Js. Ik heb hem nu voorgesteld Steeds meer lachend langs de files om in plaats van zwart, groen asfalt te gebruiken". Als andèr voorbeeld noemt hij het stuk rijksweg tussen Zoetermeer en Den Haag: „Daar is het asfalt breed genoeg voor drie banen in plaats van twee, zoals nu. Met een simpele verf- streep kunnen drie banen ontstaan, waarvan één dan bestemd zou kun nen worden als busbaan. Rijkswa terstaat heeft echter plannen de eventuele derde baan te bestemmen voor carpoolers. Maar hoe beheers en controleer je zoiets? Daar zijn ze nog niet uit. Ik zie liever een busbaan. Want één ding staat vast. Als wij langs de files suizen, betekent dit een signi- fikante stijging voor het openbaar vervoer". Kortom, het oplossen van knelpunten is niet immer een fi nancieel probleem. Tijdens de pers conferentie in verband met de Auto bus RAI 92, die van 28 oktober tot 1 november in Maastricht wordt ge houden formuleerde kortgelden drs. J.W. Rat, lid van de raad van bestuur van Verenigd Streekvervoer Neder land (VSN) - waarvan Westneder land ook deel uit maakt - het pro bleem als volgt: „De VSN-groep heeft op dit moment niet te klagen over het budget dat beschikbaar is voor businfrastructuur. Nee, het is zelfs zo erg, dat het geld wel beschik baar is, maar niet kan worden uitge geven aan de door ons voorgestelde en akkoord bevonden plannen. De oorzaak van deze vreemde gang van zaken is, dat veel lagere overheden, c.q. wegbeheerders, wachten met het uitvoeren van infrastructurele werken tot er meer duidelijk is op het gebied van de vervoerregio's en op een nadere uitwerking van diver se plannen uit het Structuurschema Vervoer en Vervoer". Heilige koe Dat steeds meer automobilisten hun heilige koe laten staan en voor het woon-werkverkeer de bus pakken, bewijzen de cijfers over 1991. Verle den jaar vervoerde Westnederland met 850 bussen het recordaantal rei zigers van 71,9 miljoen. Dit beteken de een groei van twaalf procent ten opzichte van het jaar daarvoor. Deze stijging is voor een groot deel veroor zaakt door de invoering van de stu dentenkaart. Daarnaast groeide echter het aantal vervoerde reizigers met de speciale sneldiensten voor het woon-werkverkeer zeer sterk: in 1991 met 34 procent. In totaal ver voerde Westnederland 5,8 miljoen sneldienstreizigers. Hun aantal is de afgelopen vier jaar verdubbeld. Uit onderzoek is vast komen te staan dat 35 tot veertig procent van de sneldienstreizigers ex-automobilist is. Verleden jaar werden acht nieu we sneldiensten ingevoerd en sinds eind 1991 exploiteert Westneder land tussen het gebied Rotterdam, Den Haag, Leiden, Utrecht, Gorin- chem en Dordrecht 33 sneldiensten. Om de doorstroming van het snelnet in de gehele Randstad te garanderen is echter wel achthonderd kilometer vrije busbaan nodig langs rijks-, pro vinciale, en gemeentelijke wegen, zo staat in het jaarverslag van Westne derland over 1991. Gezien de cijfers is het niet moeilijk aan te geven waar de reizigersgroei vandaan moet komen: bij de auto mobilist die zijn auto nog steeds in zet voor het woon- werkverkeer. Expresbus Binnenkort zal hij worden verleid zijn auto te verruilen voor de expres bus. Dit idee wordt momenteel na der uitgewerkt. Het is de bedoeling dat de expresbus er overal hetzelfde gaat uitzien en aan dezelfde kwali teitsnormen gaat voldoen, zowel wat betreft de lijnvoering, de inrichting, de halte enzovoorts. De reistijd mag hooguit anderhalf maal de reistijd per auto zijn. Het Verenigd Streek vervoer Nederland streeft ernaar de eerste expresbussen volgend jaar no vember op de weg te hebben. Wie ook heilig in de bus gelooft als struc turele oplossing voor het mobiliteits probleem is voorzitter W. Lijmer van de sectie Autobussen binnen de af deling Speciale Voertuigen van de RAI. Volgens hem kan het filepro bleem uitsluitend worden opgelost door de personenauto gedeeltelijk te vervangen door een goed georgani seerd, fijnmazig, openbaar vervoers net met een hoge ritfrequenties, of wel de autobus. „Met gemiddeld 1,7 passagier per personenauto en 17,6 per bus, vervangt één bus zelfs bij de huidige bezettingsgraad al tien per sonenauto's. Die ene bus is twaalf meter lang. De auto's met hun tus senruimte nemen in de stad al zo'n 75 meter weg in beslag". Milieuvriendelijk „Bovendien", zo voegt hij er aan toe, „zijn bussen milieuvriendelijk en veilig. Rekening houdend met het aantal vervoerde reizigers per kilo meter is het energieverbruik van een bus liefst 12,5 procent lager dan dat van de trein. De autobus blijkt nationaal en internationaal één van de veiligste vervoermiddelen te zijn. Na het passagiersschip en het vlieg tuig zelfs hét veiligste vervoermid del. De bus eist bijna drie maal min der slachtoffers dan de trein en tien maal minder dan de auto". Om meer automobilisten tijdens de spitsuren 'binnen te halen' zal vol gens Modderman de servicegraad verder moeten worden verhoogd. Voor het woon- werkverkeer zullen steeds meer 'touringcar-achtige bus sen' moeten worden ingezet. De au tomobilist zal tijdens zijn busreis van en naar het werk in de watten moeten worden gelegd. „Een zit plaats is het minste wat wij hem moeten garanderen. Een plek han gende in de lus kan gewoon niet meer. Ook een flinke vertraging past niet meer in het beeld van de bus. We zeggen nu: wat er in de dienstre geling staat maken we waar. Willen we de concurrentie aangaan met de auto, dan zal de reistijd met de bus ongeveer net zo snel moeten zijn. Hooguit mag de bus er anderhalf keer zo lang over doen dan de auto. Zit je binnen die grenzen, dan kun nen we de automobilist verleiden te overwegen met de bus te gaan. Het tarief speelt daarbij wel een rol, maai' later. Een vaste zitplaats en snelheid zijn veel belangryker". Bedrijfsleven Modderman erkent dat het bedrijfs leven steeds meer aandacht voor de bereikbaarheid per openbaar ver voer begint te krijgen. „Het feno meen bedrijfsvervoer (vooral in zwang gekomen door de grote scheepswerven zoals de Rotterdam- sche Droogdok Maatschappij, Wil ton en Verolme) komt weer terug. Toen, omdat de mensen geen ver voer hadden en nu vanwege de con gestieproblemen en de kosten. Bo vendien wordt het bedrijfsvervoer door subsidie van het ministerie van verkeer en waterstaat gestimu leerd". De bussen die nu worden in gezet zijn echter niet te vergelijken met vroeger. Luxe is nu het sleutel woord en de blauwe boorden van pakweg dertig jaar geleden zijn nu verbleekt tot witte. Over de proeven met de vlucht strook als vrije busbaan zegt Mod derman uiterst tevreden te zijn: „De protesten daartegen waren begrijpe lijk, maar ongegrond. Alle proeven zijn geslaagd. Ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Vergeet niet dat we te maken hebben met beroepschauffeurs. Die weten echt wel wat ze doen". Duidelijk verschil met een aantal ja ren geleden vindt Modderman dat het bedrijfsleven steeds meer aan dacht krijgt voor de bereikbaarheid per openbaar vervoer. „Wy worden steeds vroeger bij de plannen voor de ontwikkeling van een industrieter rein betrokken". Wil het ooit nog goed komen met de kantorenmarkt in Nederland, dan moeten benepen visies opzij worden gezet. Een kantoor leasen als een auto, dat is de toekomst volgens vastgoed-expert ir. W.N.J. Rust. foto Hans de Bakker Ir. W.N.J. Rust: „Nederland moet wennen aan behoorlijke huurprijzen". Volgens Rust is het gebruik van dit soort lease-constructies één van de mogelijkheden om de malaise op de kantorenmarkt te doorbreken. Hij gebruikt het Haagse voorbeeld om aan te tonen dat er meer mogelijk dan alleen maar het traditionele ko pen of huren van een kantoor. En het kan niet alleen anders, het móet anders volgens hem. „In Nederland moeten bedrijven nog erg wennen aan het leasen van huisvesting. Bij auto's is het al wel ingeburgerd. Het gaat erom dat men doorkrijgt watje allemaal moet beta len als je gewoon zelf een auto hebt of als je least. Dan gaan die lease-be dragen een heel ander leven leiden. En dat geldt ook voor het leasen van een kantoor. Een belegger kan met een gebruiker een constructie op maat ontwerpen". Rust ontwierp zelf opdracht van de rijksgebouwen dienst een lease-constructie voor de rechtbanken. Maar hoe kunnen de mensen wor den verleid tot dergelijke nieuwighe den? Rust: „Er moeten kleine pro fessionele vastgoed-fondsen komen die zich gaan toeleggen op het huis vesten van instellingen en bedrijven. Je hebt natuurlijk makelaars die dit werk doen, maar die zijn geen eige naar. Daar vind je minder de prikkel om eruit te komen. Het gaat erom dat de eigenaar en de gebruiker van uit hun eigen belang tot een goed contract komen". Frankfurt Voordat Nederland echt toe is aan het leasen van kantoorruimte moet wel aan één belangrijke voorwaarde worden voldaan. „De bedrijven moeten nu eindelijk eens wennen aan behoorlijke huurprijzen. Eén vierkante meter kantoorruimte kost in Nederland gemiddeld 220 gulden. Dat was in 1980 ook al zo. Ter verge lijking: in Frankfurt is duizend gul den vandaag de dag heel normaal' De vastgoed-expert rekent snel voor dat met dit soort lage huren eigenlijk geen project meer van de grond te krijgen valt. „Tenzij je als belegger genoegen neemt met een veel te laag rendement. Dat is hier gebeurd. Toen ik in het verleden een aantal toplocaties in Nederland onder de loep nam schrok ik me rot: rende menten van zes en 6,5 procent. Een staatslening doet al negen procent. Daarom zijn er zoveej beleggers in de problemen geraakt. Ze lenen geld tegen negen procent, ontvangen ver volgens te weinig inkomsten en kun nen dan niet meer aan hun verplich tingen voldoen". Dat er niettemin toch veel in kanto ren is belegd komt doordat inves teerders dachten dat ook in Neder land de huurprijzen omhoog zouden gaan. De Zweedse vastgoed-baron nen die een paar jaar geleden vooral in Amsterdam actief waren, hoopten hierop. Nu hebben ze zich bijna alle maal teruggetrokken. Een andere belangrijke factor is de waarde van de gebouwen. „Ook die moet stijgen om een belegging ren derend te maken", legt Rust uit. „Maar in de praktijk blijkt dat een kantoor na tien jaar aan een stevige opknapbeurt toe is. Na twintig jaar is het hopeloos verouderd en komt het waarschijnlijk leeg te staan. Ook daar moet rekening mee worden ge houden bij het vaststellen van de huurprijs". Boulevards Hoe moet het nu met die mooie kan toorboulevards die de gemeentebe sturen van Den Haag en Amsterdam zo graag willen? Die zijn onder de huidige omstandigheden niet van de grond te krijgen, weet Rust. „Je ziet dat zelfs grote institutionele beleg gers als het ABP pas op de plaats ma ken. Deze 'down' in de markt kan natuurlijk niet eeuwig duren. Maai ik verwacht dat Nederland nog vier of vijfjaar nodig heeft om te wennen aan huren van een behoorlijk niveau en aan lease-constructies. Ik weet niet waar het aan ligt. Het is iets Cal vinistisch misschien. Waarom zou je vierhonderd gulden betalen als je ook ergens een kantoortje voor 25C gulden kunt huren?".

Leidse Courant | 1992 | | pagina 19