Prince Polley is de koning te rijk Nederlands trio al uitgeschakeld Sport Krajicek en Siemerink naar de halve finales Leidse Courant zaterdag 24 oktober 1992 Vanderlijde de populairste sporter Den Haag Arnold Vanderlij de was in Barcelona de popu lairste Nederlandse olympische sporter. De Limburgse zwaar gewicht, die voor de derde ach tereenvolgende maal een bron zen medaille veroverde, behaal de de meeste stemmen in een verkiezing, die door Coca Cola was georganiseerd. De drievou dige Europese kampioen in het zwaargewicht bleef Ellen van Langen, de olympische kampi oene op de 800 meter hardlopen en wielrenster Leontien van Moorsel voor. Vandaag krijgt Vanderlijde in Utrecht door An- dré Bolhuis, de chef de mission, Prince Bismarck Opoku Polley komt naar Het Kasteel om Sparta de das om te doen, maar niet uit wrok, wraak of om wie dan ook een hak te zetten. De nu 23-jarige Ghanees praat met respect en warmte in zijn stem over de club en de mensen die hem als achttienjarige jongen, koud aangekomen in dat vreemde kikkerland, met open armen ontvingen. zijn prijs, een bedrag van 10.000 gulden, uitgereikt. De Limburger die een jaar geen wedstrijden zal boksen, gaat de tien mille gebruiken voor zijn studie sportmanagement, die hij onlangs aan de universiteit van Groningen is begonnen. Maradona in shirt van Bayern München München Diego Maradona trekt op 11 november voor één keer het shirt van Bayern Mün chen aan. De Argentijn speelt dan met de Duitse formatie een vriendschappelijk duel tegen Lazio Roma, de club van oud- Ajacied Winter, de Duitsers Doll en Riedle en de Engelsman Gascoigne. Het idee Maradona als gastspeler te laten optreden, is afkomstig van manager Uli Hoeness. Die regelde vier we ken geleden na het vriend schappelijke duel tussen Mara- dona's werkgever Sevilla en Bayern het eenmalige optreden van de Argentijn. Woordvoer der Hörwick van Bayern ver klaarde, dat de technicus voor zijn kunsten een 'fooitje' ont vangt. Snelle remises in halve finales Tilburg Met twee vlugge re mises zijn de halve finales van het Interpolis-schaaktoernooi na de eerste partij nog helemaal open. Smirin - Adams en Gel- fand - Kamski duurden respec tievelijk twintig en 36 zetten. Vandaag, eventueel morgen in de barrages, moeten de beslis singen vallen. Bij Gelfand- Kamski, de Witrus tegen de jon ge Amerikaan, kreeg het pu bliek in Tilburg een oude vari ant van het Grünfeld-Indisch te zien. Talloze analyses hebben het venijn er min of meer uitge haald. Witspeler Gelfand kon nog enig initiatief nemen, maai" erg ophefmakend was de strijd niet. Velen keken in een aanpa lende zaal naar een simultaan van grootmeester Hort, die ga degeslagen door honderden toe schouwers ongeveer dertig te genstanders bestreed. De partij Smirin-Adams was een Mars hall-variant van het Spaans. De Engelsman probeerde Smirin te verwarren, maar de Israëliër bezag de ontwikkelingen gea museerd en remiseerde in een ommezien. In het volgende duel heeft Adams wit en dan zal Smi rin zijn kunststukje tenminste dienen te herhalen. Organisatie Weissensee in beroep Heerenveen De Stichting Wintermarathon is ervan over tuigd dat Nederlandse mara thonschaatsers mogen mee doen aan de wedstrijd over tweehonderd kilometer op de Weissensee. De KNSB is echter een andere mening toegedaan. Het dagelijks bestuur van de schaatsbond besloot onlangs geen medewerking te verlenen aan de marathon in Oostenrijk, die op 27 januari wordt gehou den. Op een persconferentie in Heerenveen liet voorzitter Aart Koopmans van de Stichting Wintermarathon gisteren we ten in beroep te gaan bij de Tuchtcommissie van de KNSB. „En dat gaan we winnen ook. Juridisch rammelt de maatre gel van de KNSB aan alle kan ten". De organisatie van de wedstrijd op de Weissensee werd in augustus lid van de KNSB. Daarmee dacht men eindelijk af te zijn van de einde loze serie problemen met de bond. Maar schijn bedriegt, zo bleek. Zaterdagvoetbal in Noord-Holland eruit Den Haag De afdeling Noord-Holland van de KNVB heeft vanwege de grote hoeveel heid regenval als eerste alle voetbalwedstrijden voor van- Door Loet van Schellebeek Enschede Morgen Sparta- FC Twente. Met de ontwape nende lach die hem destijds heel snel een plaats in de harten van de Sparta-supporters be zorgde zegt Prince Polley zich te verheugen op het weerzien met Spangen en hij is er vast van overtuigd, dat het genoe gen wederzijds zal zijn. „Maar", laat hij er met gevoel voor de veranderde verhoudin gen op volgen, „na afloop zullen ze niet zo blij meer zijn, want dan is Sparta - mede door mijn toedoen - z'n ongeslagen record kwijt. Ja, ik scoor morgefi voor FC Twente, daar ben ik zeker van. Op z'n minst één keer". Eindelijk speelt Sparta een keer thuis als hij in Rotterdam is/en tegen FC Twente is de toegang nog gratis ook. Het tweede, ja, dat ziet hij wel eens aan het werk als hij op bezoek is bij zijn vader, moeder en drie broertjes in de Mathenesserstraat, maar het eerste - nee. „Ik denk," zegt hij nu, „dat ik nog minstens een jaar langer bij Sparta had moeten blijven. Voor mijn ontwikkeling". En voor zijn moeder. Die deed er al les aan om haar oudste thuis in de (toen nog) Taanderstraat te houden. Maar: „Football is mo ney", weet zoonlief en hij lacht er verontschuldigend bij. De aanbieding van Beerschot was zo veel aantrekkelijker dan wat Sparta voor hem in petto had, dat pa Polley geen boekhouddi- ploma's nodig had om Prince te adviseren voor Belgie te kiezen. Rob Baan, destijds trainer van Sparta, zag zijn topscorer en publiekslieveling met lede ogen vertrekken. Hij kan nog boos worden als hij bedenkt, hoe wei nig zakelijk het bestuur zich ge droeg bij de onderhandelingen. „Die jongen wilde helemaal niet weg, maar je weet hoe dat gaat bij Sparta: steeds een tientje er bij in plaats van in één keer honderd gulden. Op een gege ven moment zat Koudijzer voor Beerschot op de tribune en voordat ze het wisten was-ie weg". Typisch Sparta Typisch Sparta, aldus Baan, en hij kent de club lang genoeg om dat te mogen zeggen. „Herin ner je je nog hoe hij inviel tegen Feyenoord? Nou, toen-ie kwam kon hij eigenlijk niks. Hij kon niet koppen, links trappen was hopeloos, hij deed alles met de punt van zijn rechterschoen. Maar hij ging zo snel vooruit, dat ik tegen het bestuur zei: 'Neem hem nou, leg 'm vast, an ders ben je hem straks kwijt". Maar nee hoor, wachten, wach ten en nog eens wachten. Tot dat hij inviel tegen Feyenoord en prompt scoorde. Na afloop wisten ze niet hoe gauw ze hem apart moesten nemen. Bouwer stond helemaal te trillen toen- ie zijn handtekening zette, bang dat ze hem alsnog kwijt zouden raken. En dat was ge beurd ook hoor, want hij kostte niks". De trainer prijst zich gelukkig, dat hij thans bij FC Twente met een daadkrachtiger bestuur heeft te maken. Want ook toen Youri Mulder van de zomer niet - zoals de verwachting was - naar Spanje verdween, werd er toch geld vrijgemaakt om Prin ce Polley aan te trekken. Baan: „We zaten een beetje dunnetjes in de spitsen en er kwam wat geld vrij door de verkoop van Arthur Numan, dus...". Een telefoontje van Polley se nior had hem op het spoor van de in Belgie wegkwijnende aan valler gezet. Prince trainde toen al een paar weken bij Ex celsior, nadat hij bij Germinal Ekeren in onmin was geraakt met bestuur en technische staf. Hem werd verweten, dat hij na de op penalties verloren finale om de Africa Cup (waarin de voormalige 'Soccer Prince' van Asante Kotoko een belangrijk doelpunt maakte) niet recht streeks uit Senegal was terug gekeerd, maar eerst naar Gha na was gevlogen voor de huldi ging. „Ik kreeg een boete en m'n sala ris werd ingehouden," herin nert de 'boosdoener' zich, „en de trainer zette me op de bank. Ik heb toen besloten om niet meer voor die club te spelen. Op het laatst, toen Schmoller weg ging, probeerden ze nog wel me te houden, maar ik had er geen zin meer in. Het liefst ging ik helemaal weg uit België. Jos Daerden vroeg of ik naar Beve- ren wilde komen als opvolger van Peter van Vossen, maar ik was niet geïnteresseerd. Het is beter voor je als je weer in Hol land komt voetballen, zei m'n vader, en m'n moeder zag me ook het liefst terugkomen. Ju nior, m'n jongste broertje, was helemaal blij toen het met Twente rond kwam. Sparta zou TENNIS FOTO EPA Richard Krajicek in actie tegen de Rus Alexander Volkov, die hij in twee sets versloeg. IOC-lid De Stefani in Rome overleden Rome Het Italiaanse IOC-lid Giorgio de Stefani is op 88-jari- ge leeftijd overleden. Het Itali aanse Olympische Comité maakte dit gisteren bekend. De Stefani was lid van het IOC sinds 1951. De Italiaan kwam uit de tenniswereld. Voor Italië speelde hij dertien jaar in het Davis Cup-team. Hij was jaren lang voorzitter van de Interna tionale Tennis Federatie. Wenen/Hongkong Richard Krajicek en Jan Siemerink zijn in vorm. Krajicek bereikte gis teren bij het tennistoernooi in Hongkong de laatste vier, Sie merink deed hetzelfde in We nen. Siemerink heeft het in We nen naar zijn zin. Vorig jaar be reikte hij in de Oostenrijkse hoofdstad de finale, waarin hij verloor van de Duitser Michael Stich. Gisteren haalde de Rijns burger de laatste vier door een overwinning op de als vierde ge plaatste Amerikaan Brad Gil bert. De Nederlander kende in de eerste set geen problemen: 6- 1. Gilbert veranderde zijn spel wijze en pakte met dezelfde cij fers de tweede set. In de beslis sende reeks hervond Siemerink zijn oude vorm. Met 6-3 stapte hij de halve finales binnen. De Tsjechoslo waak Peter Korda is zijn laatste tegenstander op weg naar de eindstrijd. Krajicek ontmoet het invitatietoernooi van Hong kong Ivan Lendl. De Nederlan der werd groepswinnaar door de Rus Alexander Volkov te ver slaan. De eerste set was duide lijk voor de Hagenaar (6-3), in de tweede had hij het moeilijk. Volkov hield stand, waarna de tiebreak uitsluitsel moest ge ven. Met 9-7 pakte Krajicek ook de tweede set. In de halve finales is Lendl zijn tegenstander. De tot Ameri kaan genaturaliseerde Tsjecho- slowaak heeft de vorm weer te pakken. Vorige week sloot hij in Tokyo een periode van veertien maanden zonder toernooiwinst af. In Hongkong verloor hij gis teren weliswaar van de Duitser Stich, maar het verlies indrie sets had geen verregaande ge volgen. De andere halve finale in Hongkong gaat tussen de als eerste geplaatste Amerikaan Michael Chang en de Kroaat Goran Prpic. nog veel mooier zijn geweest, lekker dicht bij huis, maar dit vindt hij ook prachtig. Hij komt regelmatig bij me logeren, met m'n vader. Tegen Go Ahead zat de hele familie op de tribune en morgen zullen ze er ook zijn". Flatje Dat hij op zijn flatje in Ensche de verder van huis zit dan toen hij bij Beerschot en Ekeren speelde, hindert hem niet. Hij kookt zelf zijn potje of profi teert van de moederlijke zorgen waarmee hij bij zijn wekelijkse bezoek aan Rotterdam wordt omringd. „Ze geeft altijd eten mee". De vriendin, die zich in de zomer van 1990 bij hem voegde, is-terug naar Ghana. Polléy doet er niet moeilijk over. „We zijn uit elkaar. Ze be greep niet, dat voetballen mijn Met vier treffers is hij inmid dels topscorer van de verras sende runner-up uit Twente. Die neus voor goals had hij al tijd al. In Ghana en later bij Sparta. Of het nou met een om haal was, met de hak of met z'n punt, scoren deed hij altijd. De 'Choco-Prince' dankte er zijn enorme populariteit op Span gen aan. En ook in Antwerpen liep men met hem weg. Bij Beerschot, waar hij zeven keer scoorde, kozen zijn collega's hem zelfs tot speler van het jaar. De aanvaller tekende op 'het Kiel' voor drie jaar en had het er best naar zijn zin. Maar Beerschot ging failliet ('Nee, niet omdat ze mij hadden ge kocht'), er kwamen malversa ties aan het licht en de club werd teruggezet naar de derde klasse. Bij de spelers, die men gedwongen was te verkopen, was ook Prince Polley. Bij Germinal ging het goed tot dat Gunther Hoffmann - de eni ge international - terugkeerde van een blessure. Van een sy steem met twee werd op drie spitsen overgeschakeld en dat klikte van geen kant. In Pol ley's vertraagde terugkeer uit Afrika werd vervolgens de stok gevonden om de hond te slaan. Hij wordt niet graag aan die pijnlijke periode herinnerd, blij als hij is met de kans die hem in Enschede wordt gegund. Hij miste er de voorbereiding, had heel lang niet of nauwelijks ge speeld en trof het bovendien niet, dat FC Twente in Youri Mulder en Ronald de Boer een tandem heeft, dat feilloos func-, tioneert. „Die achterstand was hét erg ste niet," vertelt Rob Baan. „Hij is van een structuur, zo sterk - al heeft-ie geen stuiver conditie, dan scoort hij Maar het vinden van de combinatie met De Boei tijd nodig. Het begint nu men, dat zagje zondag, ma kan nog veel beter' Ook daarom is Polley c met de hereniging met Baan. „Een andere traine misschien minder geduld me gehad. Baan kent m weet dat ik nog niet op oude niveau ben. Maar hel steeds beter. Het vertro komt terug, ik scoor weer.' Morgen op Spangen ook, randeerd. En die lach krijgl toeschouwex-s er gratis en niets bij. UITSLAGEN GOLF Madrid (Spa). Open ti telstrijd'van Madrid. Stand na tweede ronde: 1. Jimenez (Spa) en Montgomerie (GBr) 135 sla gen, 3. Feherty (GBr) 136, 4. Torrance en Richardson (GBr), Canizares en Luna (Spa), McNulty (Zim) en Darcy (Ier) 137. Chiba (Jap). 1,7 miljoen gulden. Stand na tweede ronde: 1. Mey er (VSt) 132, 2. Tatea Ozaki (Jap) 133, 3. Naimichi Ozaki (Jap) 134, 4. Kuramoto (Jap) 135, Faldo (Eng) 141, Calcavec- chia (VSt) 142. HANDBAL Bystrica. Vier-lan- dentoernooi, mannen, eerste dag: Duitsland-Nederland 18- 18 (10-7). Scores Nederland: Groener 5, Veerman 3, Eure- lings 3, Van Olphen en Schuurs 2, Nijdam, Nusser en Jongen 1. Tsjechoslowakije-Denemarken 20-13(10-6). Schiedam. Hollandtoernooi, vrouwen, vierde dag: Neder land-Rusland 21-23 (9-10). Sco res Nederland: Mouton 10, Kleintjens 4, Boriceanu 3, Wou ters 2, De Kok en Van Vliet 1. Topscoorster Rusland: Derioe- gina 9. Noorwegen-Roemenië 21-20(8-10). SCHAKEN Tilburg. Interpolis- toernooi. Halve finales, eerste partij: Gelfand (WRu)-Kamski (VSt) 1/2-1/2, Smirin (Isr)- Adams (Eng) 1/2-1/2. SQUASH Amsterdam. NCM Dutch Open, mannen, 135.000 gulden, eerste ronde: Waite (Can)-Scheffer (Ned) 6-15 14- 17 15-13 15-13 15-4, Whitlock (Eng)-Frenz (Dui) 17-15 15-13 15-6, Meddings (Eng)-Elopuro (Fin) 15-7 15-12 13-15 15-8, Marshall (Eng)-Wiens (Dui) 15- 11 15-8 15-8. Jansher Khan (Pak/1)-Hands (Eng) 15-7 15- 13 15-13, Nicolle (Eng)-Beeson (Eng) 10-15 15-10 15-9 15-8, Hill (Aus)-Eyles (Aus) 15-9 15- 11 1-15 12-15 15-4, Norman (NZe)-Zubair Jahan Khan (Pak) 15-8 14-15 15-8 15-5. Dittmar (Aus/2)-Buit (Ned) 15- 4 15-5 15-7, Walker (Eng)-Me- ads (Eng) 15-10 11-15 12-15 15- 715-11. TENNIS Taipeh. Mannen, 500.000 gulden, kwartfinales: Grabb (VSt/3)-Steven (NZ1) 5-7 6-3 6-2, Kuhnen (Dui/8)-Bloom (Isr) 6-3 6-4, Morgan (Aus)- Carslen (Den/2) 6-3 6-4, 01- hovski (Rus)-Nargiso (Ita) 7-6 4-6 6-4. Wenen. Mannen, 500.000 gul den, tweede ronde: Antonitsch (Oos)-Santoro (Fra/8) 6-4 2-6 6- 4. Kwartfinales: Siemerink (Ned)-Gilbert (VSt/4) 6-1 1-6 6- 3, Pozzi (Ita)-Prinosil (Dui) 6-4 6-0, Korda (Tsj/l)-Antonitsch 7-66-4. Lyon. Mannen, 1 miljoen gul den, kwartfinales: Reneberg (VSt)-Randall (VSt) 6-3 6-2, Washington (VSt/3)-Novacek (Tsj/5) 6-3 6-1, Pioline (Fra)- Boetsch (Fra) 6-3 1-6 6-4, Pioli ne (Fra)-Boetsch (Fra) 6-3 1-6 6-4. Brighton. Vrouwen, 550.000 gulden, kwartfinales: Graf (Dui/l)-McNeil (VSt/8) 6-0 6-2, Huber (Dui/4)-Paradis-Magnon (Fra) 6-3 6-1, Mary Joe Fernan dez (VSt/2)-Tauziat (Fra) 6-4 6- 3. Hongkong. Mannen, 1 miljoen gulden: groep A: Krajicek (Ned/4)-Volkov (Rus) 6-3 7-6. Groep B: Stich (Dui)-Lendl (VSt/2) 5-7 6-4 6-4. Groep C: Chang (VSt/l)-Emilio Sanchez (Spa) 6-16-1. VOETBAL Eerste divisie FC Zwolle-Telstar 3-1 (1-0). 16. Duim 1-0, 49. Roege 2-0, 64. De Roode 2-1, 85. Boere 3-1. Scheidsrechter: Van Egmond. Toeschouwers: 2500. Gele kaart: Tevreden (Telstar). BUITENLANDS VOETBAL Duits land: Wattenscheid 09-1. FC Saarbrücken 3-1, Hamburger SV-Schalke 04 1-2, Dynamo Dresden-1. FC Nürnberg 1-2. Handballers SQUASH laten tegen Duitsland winst liggen Bystrica Patrick van Olphen had het Nederlands handbal team gisteren op de openings dag van het vierlandentoernooi in Bystrica (Tsj) naar de over winning kunnen gooien tegen Duitsland. De international van Sittardia miste 35 seconden voor het einde een strafworp, waardoor de eindstand op 18-18 uitkwam. De Duitse ploeg, die tijdens de Olympische Spelen in Barcelona volledig afging, bleef door de redding van doelman Brandstater een nieuwe blama ge bespaard. Het vernieuwde team speelde tegen Nederland rommelig maar leidde bij de rust wel met 10-7. In de tweede helft liepen de Duitsers uit naar 15-11, daarna bepaalde de ploeg van Guus Cantelberg het spel. Een mi nuut voor het einde had Oranje nog een voorsprong, die door Schwarzer ongedaan werd ge maakt. Aan Nederlandse zijde was Groener de beste schutter. Hij scoorde vijf keer. Veerman en Eurelings maakten drie tref fers, Van Olphen benutte twee strafworpen. Van de twintig ontmoetingen met Duitsland verloor Nederland er zestien. De zeventiende nederlaag bleef voor de nummer negen van het laatste WK voor B-landen ach terwege. Vandaag speelt het Nederlands team tegen gast land Tsjechoslowakije, morgen wordt het toernooi afgesloten tegen Denemarken. Vrouwen De Nederlandse vrouwen hand- balploeg heeft in Schiedam op de vierde dag van het Holland- toernooi met 21-23 verloren van Rusland. Bij de rust stond het team van trainer Ton van Linder een doelpunt achter: 9- 10. Amsterdam Nederlands squashkampioen worden is één, de nummer twee van de wereld ranglijst verslaan is van een ge heel andere orde. Na de vroeg tijdige uitschakeling van Ray mond Scheffer, die de Canadees Gary Waite liet glippen (2-3) en Michael Vertogen, kansloos te gen de Schot Mark MacLean (0- 3), ondervond ook Lucas Buit het internationale standsver schil tegen Chris Dittmar aan den lijve. De 25-jarige Amstelveense pro fessional had gisteravond in de eerste ronde van het NCM Dutch Open weinig in te bren gen tegen de Australiër die dinsdag in de finale wordt ver wacht. Daar had hij rekening mee ge houden. Maar hij kon ook niet met hoog geheven hoofd van de baan stappen. Daar had hij wel op gehoopt. De gamestanden 4- 15 5-15 7-15, niet geflatteerd, spraken echter voor zich. Buit kon zich hooguit enkele onge dwongen fouten verwijten; ver der was Dittmar veel en veel te sterk. Tweede keer „Je speelt niet vaak tegen jon gens uit de top-10. Het was pas mijn tweede keer in twee jaar squash op ISPA-niveau en op nieuw tegen Dittmar. Vorig jaar verloor ik in de tweede ron de ook met 3-0. Toen ik vorige maand hoorde dat ik hem direct weer zou treffen bij de Dutch Open, was dat slikken. Niet dat je op voorhand kansloos bent, maar normaal gesproken zijn de spelers uit de toptien een klasse beter. Ze hebben een be schermde positie. Het iS moei lijk daar tussen te komen", zei Buit die zich in een jaar tij de 70ste naar de 40ste pla de mondiale rangorde hee gewerkt. Buit begon be met een psychologische ac stand ook nog eens met ei siek probleem aan zijn s onmogelijke opgave tege Australische voorzitter vi profassociatie, die al vijf zilver won bij het WK. Bu chamelijke gesteldheid, doorgaans sterkste waper na een kwakkelperiode no optimaal. „Ik heb een reeks toern gespeeld in de Verenigde S en Zuid-Amerika. Toen il augustus terug kwam in N land, werd ik ziek. Angin.' heeft me een maand gekoi genlijk voel ik me pas sine week weer fit. Voor zo'n b( rijk evenement is dat heli jammer. Je gaat er toch a van uit dat je wel eventjes winnen van Dittmar. Als ook nog niet voor honden cent kunt gaan". De opzet redelijk tegensti bieden, het publiek iets te zien en zelf iets te leren m partij slaagde maar ten Buit het zich niet verleid fratsen en deed zijn gelol stand op zijn kansen te ten. Die kwamen, maar zo n dat het uitzicht op de t' ronde, ook omdat de ve topvorm ontbrak, eigen! van begin af aan werd ve beid. Dittmar had daar oi aanvechtbaar het meeste op, net zoals even daarvc voriet Jansher Khan, di ongebruikelijk lang op de stond tegen de Enge Tony Hands maar ook in de eerste klus klaarde. lm* WSÊm Prince Polley. blij over de hereniging met Rob Baan.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 12