baggerstort Braassem milieu-rapportage' Groen licht Apolloproject op Europaplein in Alphen Krakers snel uit boerderij bestuursleden Leiden Omgeving inwonende vecht komst restaurant an bij de Raad van State Voorschoten: MARIËNHAVEN ezwaren tegen afgifte vergunning OUWPLANNEN? ini oer i rbvcu BI O Leidse Courant "i zaterdag 24 oktober 1992 i HAAG/TER AAR - Om- A. Boss heeft giste- in een spoedprocedure bij üaad van State bezwaar ge- akt tegen de vestiging van restaurant in het pand pweg 33 in Ter Aar. s, die naast het toekomstige aurant woont, vreest dat hij flast zal ondervinden van het aurant, in de vorm van la- ;i, stank en parkeerproble- t. Dit terwijl er nu al regelma tig hinder is van activiteiten in het dorpshuis aan de overzijde. Tijdens een hoorzitting gisteren bij de Raad van State kwam van de kant van de gemeente het ver wijt dat Boss zijn bezwaren pas had gemotiveerd toen de verbou wing van het pand al enkele we ken gaande was. Inmiddels is al een miljoen gulden door de exploitant van het restau rant, G. van Rossenberg, geïnves teerd. De opening is in december Overigens moet ook de gemeente nog beslissen over een bezwaar schrift van Boss. De waarnemend voorzitter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State, mr. J. de Vries, merkte gisteren op dat de gemeente tot nu toe nauwelijks antwoord heeft gegeven op de bedenkingen van Boss. „Dat zal bij de afhandeling van het bezwaarschrift in elk ge val moeten gebeuren", aldus De Vries, die volgende week bekend maakt hoe hij zelf over de kwestie denkt. Eerste sleutel Mossenest overhandigd NOORD WTJKERHOUT Wethouder W. Rus man van ruimtelijke or dening heeft gisteren de eerste sleutel officieel uitgereikt aan C. Dui venvoorde en J. Duin dam. Zij gaan aan de Astilbe 4 in Noordwijkerhout wo nen. Deze woning is één van de 57 koopwoningen in het plan Mossenest. ALPHEN AAN DEN RIJN De gemeente Alphen stelt 10.000 gulden beschikbaar voor de realisering van een beeldengroep op de rotonde van het Europaplein in Alphen. Het kunstwerk van de Rotterdammer Lex Wegchelaar bestaat uit lelijke eenden, een opengesneden caravan, vissen en ruimte vaarders. Alleen als het zogenoemde Apol loproject door andere bijdragen kan worden verwezelijkt, gaat de gemeentelijke subsi die niet door. Dat heeft cultuurwethouder G. Brussen-Leerdam deze week bekend ge maakt. Volgens het college van burgemees ter en wethouders past het Apolloproject in het gemeentelijk beeldend kunstbeleid. De provinciale commissie voor beeldende kunst heeft een positief advies uitgebracht. De Rotterdamse kunstenaar Wegchelaar heeft zijn ontwerp gebaseerd op de beelden groep in de centrale vijver in het park van het paleis in Versailles en vertaald naar de tegenwoordige tijd. Wegchelaar is met het kunstwerk 'Straatbeeld' in de huidige beel denroute van Alphen aan den Rijn opgeno men. Hij is recent nog in de belangstelling gekomen door een groot kunstobject in het nieuwe gebouw van de Tweede Kamer in Den Haag. De subsidie was bij de gemeente aange vraagd door Alpha Nuova. Het doel van deze stichting is in Alphen en omgeving vernieuwende projecten op het gebied van de beeldende kunst te realiseren. Het Apol loproject zal zeker drie jaar worden ge plaatst. Via sponsoring zal het merendeel van de kosten, totaal 57.000 gulden, wor den gefinancierd. Bij de plaatsing van het beeld op de rotonde van het Europaplein zal de Alphense bevol king worden betrokken door een uitgebrei de voorlichting in de tweede helft van no vember. VOORSCHOTEN - De ne gen krakers van de boerderij aan het St. Nicolaespad zul len snel weer op straat staan. Dat is de verwachting van de gemeente Voorschoten. Een gemeente-woordvoerder denkt dat een kort geding be gin volgende week zal dienen voor de president van de Haagse rechtbank. De gemeente Voorschoten heeft er alle vertrouwen in dat de rechter de gemeente in het ge lijk zal stellen. „De krakers wil len aan het einde van de maand bij het energiebedrijf water en licht aanvragen, maar eerlijk gezegd denk ik niet dat ze dat zullen halen", verwacht de woordvoerder. De gemeente wil de boerderij 'Wie kan keeren de hand des heeren' verkopen aan een die renarts, die met de koop de ver plichting accepteert om het pand op te knappen. De kraak- actie belemmert deze trans actie. De krakers, die het pand ander halve week geleden betrokken, zeggen dat het bouwsel sinds mei vorig jaar leegstaat. De ge meente stelt echter dat de laat ste bewoonster op 1 december 1991 haar biezen pakte. „De rechter keurt alleen kraakac- ties goed als panden heel erg lang leeg hebben gestaan. Wij kunnen aantonen dat we heel snel tot verkoop wilden over gaan. We hebben alleen veel tijd moeten steken in een onder zoek naar de toekomstige be stemmingvan deze lokatie", al dus de gemeente. De boerderij ligt op het tracé van rijksweg 11-west, een snel weg die de A44 (Den Haag-Bol lenstreek) en de A4 (Rijswijk- Amsterdam) met elkaar moet verbinden. Of deze weg er ooit komt is de vraag. Pas na de eeuwwisseling gaat de provin cie onderzoeken of de weg nodig is. Verdere voorbereidingen ne men ten minste tien jaar in be slag. Intussen zijn de krakers druk bezig hun zwaar vervallen en onverwarmde onderkomen pro visorisch op te knappen. Die in spanningen moeten leiden tot woon- en werkruimte voor de groep. „Over een maand is dit een schitterende villa", zegt één van hen. „Als we hieruit moeten zien we wel weer ver der. We willen deze boerderij in elk geval niet uitwonen, maar er iets positiefs mee doen". ADVERTENTIE MARIËNHAVEN is een psychogeriatrisch verpleeghuis op katholieke grondslag te Warmond met een klinische capaciteit van 208 bedden en 15 plaatsen dagbehandeling. Er zijn circa 325 mede werkenden en circa 60 vrijwilligers werkzaam. In substrtutieprojecten wondt nauw samengewerkt met verzorgingshuizen en eerstelijnsinstellingen. Daarnaast bestaat er een samenwerkingsovereenkomst met het naastgelegen kloosterbejaarden oord Mariëngaerde/Mariënweide. Het verpleeghuis heeft een regionale functie voor de subregio's Leiden e.o. en de Bollenstreek Het profileert zich als een psychogeriatrisch centrum dat zijn specifieke psychogeriatrische kennis en deskundigheid onder andere uitdraagt door advisering, scholing en training. Naast de voortdurende ontwikkeling op zorginhoudelijk en organisatorisch gebied, bereidt Mariënhaven zich voor op een omvangrijk nieuwbouw- en renovatieproject dat in 1994 zal starten. Verpleeghuis Mariënhaven wordt bestuurd op basis van een Raad van Beheer-model, waarbij bestuur en directie eigenstandige verantwoordelijkheden en bevoegdheden hebben. De directie wordt ondersteund door een managementteam. Ter aanvulling van het bestuur zou het graag in contact komen met kandidaat Van geïnteresseerden wordt verwacht: aantoonbare interesse en affiniteit met ontwikkelingen in de ouderenzorg; bestuurlijke kwaliteiten en ervaring, bij voorkeur op gebied van financieel of zorginhoudelijk beleid; het onderschrijven of minimaal respecteren van de katholieke signatuur van de stichting; bij voorkeur woonachtig in de subregio Leiden e.o. of de Bollenstreek Het betreft een niet-gehonoreerde functie; reiskosten en andere kosten worden vergoed. Met het bestuurswerk is inclusief voorbereiding en bijwonen van bestuurs- en andere vergaderin gen circa 8 uur per maand gemoeid. Geïnteresseerden kunnen zich voor meer informatie wenden tot drs. H.G. Schugard, voorzitter, telefoon (07176 18 61 (nè. 19.00 uur). Brieven voorzien van een curriculum v'rtae kunnen worden gericht aan Verpleeghuis Mariënhaven, ta.v. Bestuur, Postbus 6, 2360 AA Warmond. PSYCHOGERIATRISCH VERPLEEGHUIS EN DAGBEHANDELING IOBSWOUDE - Er mag vergunning voor de ADVERTENTIE NAAR VAN DER PLOEG! vertrouwde adres voor: IAMEN EN DEUREN. WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES, ETC. ir nieuwbouw en renovatie, jevoerd in onverwoestbaar ststof van het kwaliteitsmerk ceunlnch lerhoudsarm, leverbaar in irse kleuren, volledig arandeerd en door onze mensen perfect op maat naakt. Het geheel voorzien van lo-certificaat. n gewoon eens alles op.uw nak bekijken. We geven u graag lebreld advies. NSTSTOF OM OP TE BOOWEN. teken showroom: e Lasso 60, Roelofarendsveen, 01713-15361 - telefax 01713-15202 ceuninck stort van bagger in de Braas sem worden afgegeven voor dat er een milieu-effect-rap portage (MER) is uitgevoerd. Dat vinden de gemeente Ja- cobswoude, de Vereniging van Huiseigenaren aan de Noordoever van de Braasse- mermeer, de Stichting tot Behoud van het Braassemer- meer en de Zuidhollandse "Milieufederatie. De provincie is echter niet van plan zo'n onderzoek uit te voeren. Daartegen hebben zij be zwaar gemaakt. Tot en met maandag kunnen er bij de provincie nog bezwaren worden ingediend tegen de ont- werp-beschikking. Die worden de komende maanden in behan deling genomen. De vergun - ning-afgifte is voorzien voor ja nuari. Maar bij afwijzing door de provincie kunnen bezwaar makers nog in beroep gaan bij de Raad van State. En die heeft de mogelijkheid via een schor sing het storten te verbieden tot de bezwaren zijn afgehandeld. De Stichting tot Behoud van het Braassemermeer heeft zelfs twee bezwaren de deur uit laten gaan. „Eén namens onze 600 donateurs en één namens de stichting zelf', vertelt A. K- looster. De provincie meent dat het uit voeren van een milieu-effect- rapportage niet nodig is omdat de komende vijf jaar 'maar' 455.000 kubieke meter bagger wordt gestort. Dat is minder dan de grens van 500.000 ku bieke meter waarbij êen MER verplicht is. Het opstellen van een MER zou bovendien te veel tijd vergen. De gemeente Jacobswoude ver wijt de provincie 'onbehoorlijk bestuur' als de vergunning in derdaad wordt verleend. Dan zou er worden gestort zonder dat de plaatselijke omstandig heden precies zijn omschreven. De gemeente laakt de grens van de stort van 500.000 kubieke meter bagger waarboven een MER is verplicht. „De capaci teit van de inrichting moet be palend zijn en niet de mate waarin de inrichting wordt ge bruikt", aldus burgemeester en wethouders van de Braassem- gemeente. De totale capaciteit van de voormalige zandwinput is 4,5 miljoen kubieke meter. De provincie wil een vergun ning verlenen voor de stort van 455.000 kubieke meter. In de praktijk is dat meer, stellen B en W bovendien, want 50 meter rondom de bagger in de put moet als bufferzone dienen. Ook wijzen Jacobswoude en de stichting op nieuwe technieken die reiniging van vervuilde bag ger mogelijk maken. Zij noe men daarbij een artikel in de Staatscourant van 6 oktober met als conclusie dat het stort- beleid vanwege de nieuwe mo gelijkheden tot reiniging van baggerspecie, is achterhaald. Voorts maakt Jacobswoude be zwaar tegen de stortmethode en tegen het feit het college als adviseur niet in kennis wordt gesteld van de opzet van de be monstering en de resultaten daarvan. Ten slotte wijst de ge meente op de noodzaak tot na zorg, ook na verloop van de ver gunning over vijf jaar. De aan vraag is dus ten onrechte ge richt op een tijdelijke periode. Voorzitter J. van Rijn van de Vereniging van Huiseigenaren aan de Noordoever van het Braassemermeer vindt de bag gerstort in het meer onaan vaardbaar. Van Rijn: „De bag ger waaiert uit "over de hele bo dem. Afgelopen zomer lag er al een -laag van tien centimeter bagger op plekken waar wij zwommen. Het is onbegrijpelijk dat wij aan Rijnland een veront- reiningsheffïng moeten beta len, terwijl ze tegelijkertijd het water vervuilen' Een dierenarts heeft belangstel ling voor de boerderij 'Wie kan keeren de hand des heeren' foto: w.f.a. assink L WEEKEINDE [dragen van Rudolf feijn en Rens Koldenhof. 'ionturenpark T was een doorslaand succes week, daar in het bunga- ajpark Sollasi in Noord wij nhout. Schietende bankover- Jers, bloedstollende achter- kingen ep een heuse klop- eht door ME, een speciaal Ar- jatieteam, journalisten, fo- Irafen, cameramensen en urmen Roeland. dan die timing. Net toen een beetje, saai begon te rden gebeurde er weer wat. lisjes opengebroken, een kif gepakt, nog meer huisjes n, nog meer boeven gepakt, weer vrijgelaten, buit u. k, buit zoeken, buit niet ;r zoeken, bewoners zoeken t, het hield maar niet op. ,ecteur Noorlander zag het vanuit zijn Landro- k< handenwrijvend aan. Eèn e fect plan en een perfecte roering. En dat in de herfst- piantie. Avonturenpark Sol- in Noordwijkerhout in één een begrip in heel Neder- ]tld. „Eat that, Hellendoorn", eli velde hij zachtjes voor zich E uwe mogelijkheden doem- voor zijn geestesoog op. 0- arom geen Dallas-achtige irs reien in Noordwijkerhout? 9' io shot JR?' met in de - fdrol burgemeester Andel, dodelijk getroffen 131 ens een werkbezoek aan ïdasi. Met als verdachten ge 'the cat' Heemskerk, icked Winnie' Rusman, oud- g gemeester Francesco Win- (hasta la vista) en de immer n ïinnelijke Miss Mary de 1'ij, Alles gepland in de stvakantie, dat zou toch paar goedbetalende gasten 3ten kunnen opleveren om r nog leegstaande bungalows ,aullen' alleen nog zorgen van al die ie(gale huisjesbewoners af te len. Die tien Polen bijvoor- 'dU. die gezamenlijk zonder 9 rren honderden guldens >ktir per week ophoesten, voor 2 voorrecht zij aan zij de t C ht te mogen doorbrengen i glde vloeren van een tweeka- vrhuisje. Dat zal geen proble- di)jn opleveren. Wat dat betreft 9e> de aanwezigheid van de een 'blessing in disguise'. !Üe gasten waren zich kapot 9e chrokken en zouden maar 3 graag hun bullen pakken. /aJ «"schrikkelijk hè, meneer Noorlander. Dat ons dat nou moet overkomen". Afwezig gaf hij antwoord: „Ja, ja, me vrouwtje, dat dat ons nu moet overkomen. Het is werkelijk verschrikkelijk". Hellehond (1) Leiden heeft een heel bijzonde re begraafplaats. Aan de Groe- nesteeg ligt een van de weinige overgebleven originele negen tiende eeuwse begraafplaatsen van Nederland. Imposante grafmonumenten, eenvoudige stenen, waaronder die van de moeder van Vincent van Gogh, konden er decennia lang blij ven liggen zonder ten prooi te vallen aan overijverige grafrui- mers. De tijd verstreek, de be graafplaats raakte in onbruik en overwoekerd door verwaar loosd groen om nog niet zo lang geleden opnieuw te worden ontdekt. De schilderachtige dodenakker was inmiddels een monument en moest als zodanig bewaard blijven. De gemeente sprokkel de subsidies bijeen voor een be scheiden restauratie. En in de kranten verschenen verhalen over het bijzondere karakter van de begraafplaats, verge zeld van schilderachtige foto's. En daarmee begon de ellende. Want alle hernieuwde interes se vermocht wat de tand des tijds niet kon. Terwijl de be graafplaats jarenlang een plek was die door de meeste mensen werd gemeden, bleek ze plots in trek te zijn als speelplaats voor kinderen, en erger, voor vandalen. Spelenderwijs bra ken antieke grafstenen; orna menten verdwenen. Inder haast ingestelde bewaking ver anderde daar weinig aan. Deze week werd een van de opval lendste beelden gesloopt. „Su- pervandalisme", noemde wet houder Hans de la Mar dat. Hellehond (2) Een ambtenaar van de ge meente was inmiddels terug houdend geworden om nog over Groenesteeg te praten. Want ja, de krant kon de zaak wel aan de kaak stellen, maar iedere publiciteit lokte ook nieuwe vandalen naar de be graafplaats. Al was het maar om te zien of ook zij de krant konden halen. Opnieuw bleek ook waarom de begraafplaats zolang zo goed bewaard kon blijven. De vorige bewoners van de woning bij de aula hadden jarenlang als ware hellehonden de zaak bewaakt. De begraafplaats mocht dan openbaar zijn, maar pottekij- kers werden resoluut de poort gewezen. Na hun vertrek kre gen vandalen vrij spel. Hoewel gezegd moet worden dat met de krakers die na verloop van tijd in de aula trokken ook af spraken werden gemaakt over toezicht. Maar de betrekkelijke aanwe zigheid van de krakers, bewa king overdag en incidentele controle 's nachts blijken nau welijks te helpen tegen 'gewo ne-' en 'supervandalen'. De ge schiedenis leert dat alleen het installeren van bewoners als hellehonden echt heeft ge werkt. Nu het er op lijkt dat met het vertrek van de laatste officiële bewoners van de aula de menselijke variant van die soort lijkt te zijn verdwenen,' moet de gemeente een creatie ve oplossing zoeken. Voor het behoud van de be graafplaats zit er niets anders op dan de restauratie te benut ten om de plek zo. griezelig mo gelijk te maken en te voorzien van horror-valstrikken. Plot seling opduikende zombies, handjes uit graftombes, zwarte katten, ratten, vleermuizen, zware mist. En Hans de la Mar in de aula. Is Hans meteen van zijn daklo- zenprobleem af. Hij kan op dit moment namelijk zijn pas ge kochte nieuwe huis niet in. De vorige bewoners weigeren er uit te gaan. Het zijn harde maatregelen, maar tegen su pervandalen is waarschijnlijk geen ander kruid gewassen. Sommigen doen echt alles om publiciteit te krijgen. Als je Madonna heet is dat niet zo moeilijk, één stifttand en wat naaktfoto's en je bent wekenlang in beeld. Voor de gemiddelde winkelier ligt dat toch wat moeilijker. Een publiciteitsstunt doet dan soms wonderen. In Lisse was daar deze week een sterk staaltje van te zien. Een prachtig scenario: het kledingmagazijn dat zich door niets en niemand laat weer houden op de kortste weg naar de klanten. „Het logo was goed te zien in De Telegraaf", klonk het tevreden uit de mond van een woord voerder van het 'getroffen' bedrijf. Toch wel een beetje te kostbaar om van free publicity te spreken, dachten wij. foto: wim van noort Rechtdoor

Leidse Courant | 1992 | | pagina 11