DREAM TEAM Flexibele uittreding ambtenaren Geen grote nieuwe bezuinigingsronde Cultuur li B5 Dasa wil maar de helft voor Fokker betalen Onderminister verwelkomt Japanse keizer in China anian rl4 Dagen Gratig ~j EcidócSoma/nt VRIJDAG 23 OKTOBER 1992 22 PAGINA'S in drie katernen (atholieke pastores beschouwen uitvaarten als (te) zware last cian llie heeft geen spijt van vlucht pmuzikanten willen Clinton YOMIE N/REGIO .TVERLENING DIENSTEN EN TUINBOUW B6 )/MOTO B7 ROGRAMMA'SB8 UURC1/2/3/4/5 LH >EN C6 Ceidóe Sou/temt Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 84ste jaargang no. 25476. Losse nummers 1,50. Morgen half tot zwaar bewolkt en buien, in de nacht en och tend mogelijk met hagel en on weer. Minimumtemperatuur omstreeks 5 graden, middag- temperatuur ongeveer 10 gra den. Wind uit zuidwest tot west, matig tot vrij krachtig, 4 a 5, aan de kust en op het IJssel- meer, krachtig tot hard, 6 a 7. Vertrouwen in kabinet daalt DEN HAAG - Het vertrouwen in het kabinet Lub- bers/Kok is in de week van de algemene beschou wingen met negen procent afgenomen. Op dit mo ment heeft nog 37 procent van de kiezers veel ver trouwen in het kabinet, terwijl dat percentage vóór het vorige week gehouden debat over het regerings beleid voor 1993 lag op 46. Dit blijkt uit een onder zoek in opdracht van de NOS. Het vertrouwen in het kabinet is - behalve onder aanhangers van de oppositiepartijen - fors gedaald onder kiezers van de regeringspartijen CDA (van 62 naar 57 procent) en PvdA (van 36 naar 31 procent). Van de ondervraagden zei, indien er nu verkiezin gen zijn, 32 procent CDA te kiezen en 18 procent PvdA. Voor D66 sprak bijna 20 procent zich uit, waarmee deze partij bij verkiezingen de tweede van het land zou zijn. De VVD kan rekenen op ruim 15 procent van de kiezers. AMSTERDAM Dasa wil maar 25,50 gulden voor een aandeel Fokker beta len. Eerder werd steeds gesproken over een bod per aandeel tussen de 40 en 50 gulden. Hierdoor loopt het ministerie van economi sche zaken honderden miljoenen guldens mis. Een woordvoerder van het minsterie verklaarde vanmorgen desondanks dat het „de goede kant opgaat" met de onderhan delingen. „Een precieze datum kan ik niet geven, maar er zit schot in". Naast de moeilijkheden rond de deal met Dasa zit Fokker in acute geldnood. De ABN AMRO heeft per 1 oktober de kredietkraan dichtgedraaid. Fokker heeft op korte ter mijn 800 miljoen gulden nodig om de lopen de verplichtingen te betalen. Vooral de ont wikkelingskosten van de F 70 lopen hoog op. Normaal worden die kosten voor 90 pro cent voorgeschoten door het rijk en het NIVR uit een speciaal fonds. Doordat de on derhandelingen met Dasa voorrang kregen is geen aandacht besteed aan het nieuwe fonds. Bij de verkoop van Fokker aan Dasa zou deze zaak meegenomen worden. Nu be kend is dat Dasa veel minder voor Fokker wil betalen dan oorspronkelijk begroot, komt de vliegtuigbouwer verder in de pro blemen. De staat wilde een groot deel van de opbrengst van de aandelen beschikbaar stellen voor de ontwikkelingskosten. Door de vertragingen balanceert Fokker op de rand van het faillissement. Een reddingso peratie door de overheid wordt voorbereid. Ondertussen is ook de verhouding tussen Fokker en Dasa onder druk komen te staan. Dasa wil voorlopig niet meer meebetalen aan de ontwikkeling van de Fokker 70. Dasa bouwt de romp voor dit vliegtuig en neemt een deel van de kosten voor zijn re kening. Dasa wil nu eerst orders zien voor de F 70 voor het bedrijf doorgaat met de ontwikkeling van de romp. Daarnaast heeft Dasa aangekondigd over drie jaar met een directe concurrent van de F 50 op de markt te komen. Pagina A7: Andriessen moet buigen voor Geen animo voor drukken paspoort en ID-kaart DEN HAAG Geen enkele drukkerij heeft tot nu toe interesse getoond in een opdracht van het ministerie van binnenlandse zaken om een nieuw fraudebestendig paspoort en een Europese reis- en identiteitskaart te ver vaardigen. Op 10 oktober riep staatssecretaris De Graaff-Nauta bedrijven op zich te melden. Volgens de WD biedt dit nu de kans om de aanbestedingsprocedure, die nog tot 17 no vember loopt, stop te zetten. De meerderheid van de Kamer toonde zich daar woensdag voorstander van omdat men het onzin vindt dat het rijk een Europese reis- en identiteits kaart wil vervaardigen terwijl de Vereniging van Nederlandse Gemeenten begin volgend jaar een zelfde soort kaart op de markt brengt. DEN HAAG Rijksambte naren die ouder zijn dan 57 jaar krijgen met ingang van 1 april 1993 de mogelijkheid tot aan het pensioen korter te gaan werken, danwel ver vroegd uit te treden. Dit principe-akkoord heeft di recteur-generaal Hans Pont van Binnenlandse Zaken van nacht bereikt na urenlange on derhandelingen met de ambte narenbonden. De AbvaKabo zal het resultaat met een positief advies aan de achterban voor leggen. „Er wordt nu voorzien in een grote behoefte onder ambtenaren om ook na het 61e jaar, maar dan wel korter, te blijven werken. Wij verwachten dat het risico van afbranden op hogere leeftijd nu wordt inge perkt", aldus woordvoerster A. Pastoors vanmorgen. Het akkoord houdt in dat oude re rijksambtenaren straks de keuze krijgen uit meerdere vor men van arbeidstijdverkoring. Wie ouder is dan 57 en tenmin ste vijfjaar in dienst kan kiezen voor een 32-urige werkweek met een netto-salariskorting van 5 procent. Bij deze optie verspelen werknemers hun leeftijdsdagen (extra vrije da gen) en de adv-dagen (arbeids duurverkorting). De pensioen opbouw blijft wel in tact. Op 61-jarige leeftijd doen zich drie mogelijkheden voor: de 32- urige werkweek kan worden voortgezet, men kan kiezen voor een 24-urige werkweek met een korting van tien pro cent op het loon qf men kan ge bruik maken van de volledige vut met behoud van tachtig procent van het loon. Ook bij een 24-urige werkweek wordt normaal pensioen opgebouwd. Alleen als het 'dienstbelang' zich tegen korter werken ver zet, kan de rijksoverheid een ambtenaar het recht op korter werken ontzeggen. De AbvaKabo vindt dat in het principe-akkoord goede bduw- stenen biedt voor een verdere flexibilisering van de arbeids tijd bij de rijksoverheid. In 1994, zo meent de bond, is er meer geld beschikbaar voor ver dere arbeidstijdverkorting on der handhaving van de vut. Pastoors: „Dit voorjaar is de vut-leeftijd verhoogd tot 61 jaar. Dat levert in 1994 extra geld op, dat we willen inzetten voor flexibeler vormen van werk". Het ministerie van binnenland se zaken toonde zich vanoch tend ook zeer tevreden met het bereikte resultaat. De oude vut regeling, zo bleek al tijdens het centraal ambtenarenoverleg in mei, wordt door de overheid als te rigide ervaren. Hoewel de regeling vrijwillig is, maken vrijwel alle ambtenaren Van 61 jaar en ouder er gebruik van. „Als ambtenaren de moge lijkheid krijgen na hun 57e kor ter te werken, zullen ze het waarschijnlijk langer volhou den. Dat leidt tot minder uitval en dat is winst", aldus een woordvoerster van het ministe- Tochtgat Een inwoner van Sarajevo maakte gisteren gebruik van een vuurpauze om het door een treffer ontstane tochtgat in zijn woning te verkleinen. Dat de burgeroorlog veel meer dan materiële schade veroorzaakt, bleek vandaag toen de VS en mensenrechtenorganisatie Amnesty Inter national een rapport preseneerden over de gruweldaden in Bosnië-Hercegovina. In het Amerikaanse verslag is sprake van 2000 moorden, martelingen van gevange nen. moedwillige vernieling van eigendommen en de massale verdrijving en deportatie van burgers. Verschil lende Servische groepen maar ook moslims en Kroaten zouden voor de gruwelijkheden verantwoordelijk zijn. De evacuatie van bijna 6.000 vrouwen en kinderen uit Sara jevo, die vandaag zou beginnen, is opgeschort omdat hun veiligheid niet kan worden gegarandeerd, aldus Pero Butigan, hoofd van het Bosnische Rode Kruis, gis teren. FOTO: AP Vier gedetineerden ontsnappen HOOGEVEEN Uit strafinrichting De Grittenborgh in Hooger veen zijn vanmorgen om kwart voor negen vier gedetineerden ont snapt. De ontsnapping is voorafgegaan door een gijzeling van zes personeelsleden. Geen van hen heeft letsel opgelopen. Drie van de mannen zijn afkomstig uit de extra beveiligde inrichting, die nog respectievelijk acht, drie en een jaar straf moesten uitzitten. Ter wijl het gezelschap door het gebouw op weg naar de uitgang was werden nog twee personeelsleden in gijzeling genomen. Buiten aangekomen werd de auto van een gevangenbewaarder die juist arriveerde door de drie mannen gekaapt, die er vervolgens mee vandoor gingen. PEKING Keizer Akihito is vandaag in Peking aangekomen voor het eerste bezoek van een Japanse monarch aan China in 2000 jaar. Akihito en keizerin Michiko werden in Peking wel kom geheten door de Chinese onderminister van buitenland se zaken Xu Dunxin en staats raad Song Jian. Bij zijn aan komst op het vliegveld hield Akihito geen toespraak. Hij had er bij zijn vertrek uit Tokyo echter op gewezen dat Japan en China een lange uitwisselings geschiedenis hebben. De keizer zei verheugd te zijn dat zich de laatste jaren goede relaties ont wikkelen tussen Japan en Chi na. Hij zei te hopen dat zijn be zoek aan China ten goede zal komen aan het wederzijdse be grip. De keizer zal tijdens een staatsbanket een rede uitspre ken. Met spanning wordt in China en Japan afgewacht hoe Akihito zal refereren aan de oorlog. Waarnemers verwach ten niet dat de keizer directe ex cuses zal aanbieden voor wat de Japanse troepen tussen als be zettingsmacht in China hebben aangericht. De invasie vond destijds plaats onder Akihito's vader Hirohito. Sinds hij in 1989 de macht overnam heeft Akihito tegenover Zuidoostazi- atische landen, waaronder In donesië en Malaysia, wel gezegd dat hij de oorlogstijd „diep be treurt". De Chinese regering heeft laten weten niet op een keizerlijk excuus uit te zijn. Pagina A5: Arm China gebaat bij rijke vriend Japan Geen krant ontvangen Bel tus sen 18.00 en 19.00 uur, zater dags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. ADVERTENTIE WON I N G V E R E N I L E I D E N ^JIJDRAGEN VOOR RIOOLONTSTOPPING Leiden zal huurders die adert 1 juli jl. een opslag op de servicekosten heb- n gekregen van 1,50 per maand voor rioolont- opping, deze opslag terugbetalen. Het streven is terugbetalingen voor 1 december 1992 te reali- terugbetaling geldt voor de bewoners die sedert juli jl. tot de rioolontstoppingsbijdrage zijn verplicht t Wbv. Leiden. Ook huurders van eengezinswo- |en, waarvoor de heffing met ingang van 1 sep- ïmber 1992 gold, voor zover zij tijdens de enquete 'bben aangegeven de rioolontstoppingsbijdrage te Hen betalen, krijgen hun geld terug, et ingang van 1 november is de bijdrage voor het itstoppen van het riool niet meer in de huur bere nd. terugbetalingsregeling geldt NIET voor huurders, een contract bezitten waarin de bijdrage voor °olontstopping is opgenomen. Daders overval geldloper aangehouden DEN HAAG De politie heeft de drie daders aangehouden die waren betrokken bij een roofmoord in Rijswijk afgelopen vrijdag. Een 35-jarige bedrijfsleider van een supermarkt werd doodgescho ten toen hij een geldcassette in de nachtkluis wilde deponeren en werd overvallen. Gistermiddag heeft de vermoedelijke schutter zich gemeld bij een politiebureau in Amsterdam. Het gaat om een 23-jarige Hagenaar. Een 29-jarige vrouw die de vluchtwagen na de overval bestuurde is in Den Haag aangehouden. Eerder deze week werd al een 17-jarige verdachte opgepakt. Hij heeft inmiddels be kend. De geldcassette is teruggevonden. Het geld en het moordwa pen zijn nog niet terecht, aldus een politiewoordvoerder. Rode kaart voor Malle Babbe DEN HAAG Het dreigen de miljardentekort op de be groting voor 1993 hoeft niet te leiden tot forse nieuwe be zuinigingen. Volgens pre mier Lubbers is het niet uit gesloten dat een dreigend gat van 1,5 miljard gulden door tijdelijke maatregelen ge dicht kan worden. Dit zegt de premier in een vraaggesprek met het partij blad CD/Actueel. Lubbers stelt als voorwaarde om aan forse be zuinigingen te ontkomen dat de loonontwikkeling volgend jaar beperkt moet blijven tot koop- krachtbehoud. Hij verwacht dat deze afspraak binnenkort in een centraal akkoord met werk gevers en werknemers kan wor den vaj Zoals bekend voorspelde direc teur Zalm van het Centraal Planbureau twee weken terug een gat'van zo'n vier miljard gulden op de begroting als ge volg van de tegenvallende inter nationale economie en de rela tief dure gulden waardoor de export bemoeilijkt wordt. Het kabinet kondigde daarop 'aan zienlijke ombuigingen'aan, het geen voor de oppositie reden was het debat over de Miljoe nennota op te schorten totdat daar meer duidelijkheid over kwam. Premier Lubbers heeft het voorspelde gat van vier miljard inmiddels verkleind tot 1,5 mil jard gulden. „Eerst moeten we zeker weten of het 1,5 miljard wordt. Het zou mee kunnen vallen, omdat het CPB in tegen stelling tot de internationale in stituten al extra voorzichtig heeft gerekend. Ik weet niet of we het gat op een andere ma nier kunnen dekken. Misschien kunnen we deels volstaan met tijdelijk oplossingen". Eén van de tijdelijke oplossin gen is de daling van de rentelast die pas over twee jaar zichtbaar wordt eerder in te boeken. „Wanneer de rente met één procent zou dalen, levert dat pa een aantal jaren een besparing op van enkele miljarden gul dens", aldus de premier. Pagina A3: Lubbers tart CDA- fractie LEIDEN Café Malle Babbe heeft een rode kaart gekregen. De sanctie tegen het café op de Beestenmarkt is het gevolg van het negeren van de sluitingstijd in de nacht van vrijdag 16 okto ber. Surveillerende agenten troffen toen om half vijf nog dertig tot veertig mensen in Malle Babbe aan. ADVERTENTIE DE UNO TEAM TIJDELIJK V.A. F. 18.950,-. Maar dan krijgt u wel ee 5-versnellingsbak. Dus drc krachtige 1100 c aar de Fiat dealer r de dichtstbijzijnde Fiat dealer 06-0998880. Net zo goed als er mensen zijn die op maandag de krant kopen, omdat ze de sportbijlage willen lezen, zo wordt vaak op vrijdag de krant vooral de laatste tijd speciaal 'los' gekocht voor de Cultuurbijlage. Geen wonder, want wie het laatste wil weten op gebied van film, toneel, boeken, cd's, pop en klassiek, tv- uitzendingen, exposities en wat er allemaal nog meer op cultureel gebied te beleven valt, kan eigenlijk niet buiten de vrijdagkrant. Wie onderstaande bon invult en de krant op proef neemt, merkt al gauw dat de krant elke dag wel iets extra's heeft. Op dinsdag Weten Werken, op woensdag Uit en op donderdag Vandaag De Dag en op zaterdag Zaterdag. Geef de bon en daarmee uw tijd een nuttige invulling. Ik wil G de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. O direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: CD maand f. 27,00 (met automatische betaling) kwartaal f. 82,80. Dhr/Mevr: Voorl: Postcode/Plaats: Telefoon: Bei 071 - 313 677 Of deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag •n proefabonnement worden geweigerd) |^>u. vv_ uen nddy g 711848 003000 J

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1