kunstenaars luiden e noodklok iver begraafplaats Aantal misdrijven daalt in AZL iets Tulpen uit Wassenaar voor Apeldoorn Little Richard naar Nederland B2 (Vinkelhof jubileert Passagiers komen met de schrik vrij B3 Bewoners Leiderdorp protesteren vergeefs tegen verkeersoverlast ALLERLEI(DS) Vrachtwagendief vast na dolle rit Persoonlijk cadeau LEIDEN EN OMGEVING LEIDSE COURANT DONDERDAG 22 OKTOBER 1992 )EN Als de gemeente niet snel ingrijpt, [at een belangrijk monu- ent voor het nageslacht De begraafplaats roenesteeg dreigt nog voor aangekondigde restaura- begint, ten offer te vallen vandalisme. a een reeks van kleinere ver dingen is nu ook een forse en- il ten offer gevallen aan de jeldenstorm die inmiddels al aanden woedt op de histori- begraafplaats. Drie luidden deze week in een brief aan de Albert Ploos van Marjolijn Groustra en ^rmance Mees hebben het af- jaar met regelmaat ge- jhilderd en getekend op de be- taafplaats. Zij zagen daarbij jet lede ogen aan hoe de welis- aar verwaarloosde, maar tot irig jaar bijna ongeschonden steeds meer ver- werden aangericht, schrijven ze, had- ze goede hoop dat met de van de ge- de toekomst van de be- aafplaats was verzekerd, [gelopen dinsdag werd die )op echter de bodem ingesla- in. Toen bleek dat het volgens en 'meest toonaangevende' eeld van de begraafplaats in iin was geslagen. Bovendien as de sokkel van het beeld om Volgens de drie De .beeldbepalende engel voor hij ten offer viel aan vandalen. briefschrijvers zouden boven dien delen van het beeld zijn ge stolen. Volgens de kunstenaars konden de vernielingen worden aangericht doordat er op dit moment in feite geen beheer meer zou zijn van de begraaf plaats. Ze waarschuwen ervoor dat als er niet snel iets gebeurt, er niets meer overblijft. Om dat te voorkomen zou de gemeente Groenesteeg desnoods maar moeten sluiten voor het pu bliek. Bewaking De vernielingen op de begraaf plaats waren voor de gemeente eerder al aanleiding om extra maatregelen te nemen. Met de omgevingsvaklieden die het be heer van de buurt onder zich hebben was afgesproken dat zij overdag een oogje in het zeil zouden houden, 's Nachts zou een bewakingsdienst de be graafplaats in de gaten houden. Volgens de kunstenaars komt daar echter weinig van terecht. De begraafplaats Groenesteeg is een van de weinige negen tiende eeuwse dodenakkers die als zodanig bewaard is geble ven. Ze lag oorspronkelijk aan de buitenrand van de stad. Er bevinden zich historische gra ven van bekende Leidse fami lies, maar ook bijvoorbeeld de zerk van de moeder van Vin cent van Gogh. Die is inmiddels voor alle zekerheid vervangen door een replica. De begraafplaats is vanwege haar bijzondere karakter tot monument verklaard. De ge meente ontwikkelde plannen voor de restauratie van aula en begraafplaats. Binnenkort wordt met de restauratie van de aula begonnen. Krakers die in dat pand woonden, hebben het inmiddels verlaten. Daardoor is er nu ook minder toezicht. Voor de restauratie van de begraaf plaats zelf zijn wel wat voorbe reidingen getroffen. Zo is een inventarisatie gemaakt van de aanwezige grafmonumenten. Met het begin van de restaura tie wordt gewacht tot er vol doende subsidiegelden beschik baar zijn. De begraafplaats was in afwachting van de restaura tie wel alvast toegankelijk ge maakt voor publiek. Van de eens zo opvallende engel op de begraafplaats r 1EIDERDORP - Het Leider- prpse winkelcentrum Winkel- jof viert op morgen en zaterdag n 12-jarig jubileum. Hoogte raten uit het feestprogramma men het optreden van de zan- Marco Borsato en het consu- lentenspel, dat wordt gepresen- lerd door Wil Luikinga. Het estprogramma begint morgen jdens de koopavond. Om 19.30 reedt Marco Borsato, winnaar an de Soundmix show, op op het leintje in het winkelcentrum, aterdag wordt de derde Winkel- iof-prestatieloop gehouden, ge- rganiseerd door de Leiden Road lunners Club. De te lopen af-' landen zijn 2,5 km, 5 km, 10,5 en 21 km. De start is om 0.30 uur op het plein voor Win- elhof aan de Statendaalder. anaf 9.00 uur kan worden inge- chreven bij het party- en bow"- ingcentrum Ten Bowl boven het winkelcentrum. Om» 12.00 uur iresenteert Wil Luikinga in het nnkelcentrum het spel 'Meer of pnder'. Brabants trio in meiden op jacht EIDEN - Drie inwoners van ten Bosch zijn gistermiddag oor de politie aangehouden, na ogingen tot inbraak op tenmin- atwee plaatsen in Leiden. Het rietal had eerst pogingen on- ternomen om in een woning aan te Lammensschansweg in te 'reken, maar dit was niet gelukt, 'mwonenden hadden hiervan melding gemaakt. Daarna wer den de drie gezien bij een flat aan e Lingstraat. Toen het drietal oor had dat ze ook hier in gaten epen, gingen ze er vandoor. De olitie kon de 26-jarige man, een 8-jarige vrouw en een vrouw rier leeftijd niet bekend is, op de Rijndijk aanhouden. Donderpreek van Willem de Ridder «DEN Willem de Ridder :omt vanavond in De Droomfa- lr>ek vertellen 'hoe het leven |,erkt'. Hij houdt dan een inlei- op de donderpreek, die hij burende twee dagen zal afste- ten Zijn inleiding is eigenlijk openbare toespraak voor de te twijfelaars. Zijn donder- Preek zal hij pfsteken op zater- aS 31 oktober en zondag 1 no- vember. Kaartjes voor de inlei- ttlrig kosten 15,-, die voor de f°toplete donderpreek 200,-. I FOTO: TEJO RINGERS Monitorbewaki'ng heeft ertoe bijgedragen dat er minder misdrijven worden gepleegd in het AZL. LEIDEN Het aantal delic ten in het Academisch Zie kenhuis in Leiden neemt enigszins af. Die indruk heeft althans woordvoerder D. Ketting van het AZL. Vol gens hem beginnen de veilig heidsmaatregelen in en om het ziekenhuis vruchten af te werpen. Begin dit jaar maakte het AZL in zijn blad Cicero melding van een stijging van het aantal agressieve patiënten. Twee tot vier keer per week zou de hulp van bewakers moeten worden ingeroepen om patiënten in toom te houden. Uit het artikel bleek verder dat ook het aantal diefstallen, inbraken en vernie lingen er niet om loog. Het AZL verscherpte inmiddels de veiligheidsmaatregelen. Het ziekenhuis werkt al enige tijd met een stil alarm en camera's zowel op het ziekenhuisterrein als in de gebouwen zelf. Het personeel werd geadviseerd om deuren op slot te doen, zelfs als ze bijvoorbeeld even naar het toilet gaan. Verder zijn veilig heidsmaatregelen genomen, die het AZL liever geheimhoudt. De bevindingen in Leiden wa ren voor de Nederlandse Vere niging van Ziekenhuizen aan leiding voor het houden van een landelijk onderzoek in 129 zie kenhuizen. De resultaten van dit onderzoek werden deze week gepresenteerd. De Neder landse ziekenhuizen worden steeds vaker geconfronteerd met criminaliteit, luidde de conclusie. Ter illustratie: in de afgelopen twee maanden wer den per ziekenhuis gemiddeld 64 delicten geregistreerd. Uit het onderzoek blijkt d^t het AZL niet behoort bij de koplo pers wat criminaliteit betreft. Bepaalde ziekenhuizen in Rot terdam en Den Haag scoren stukken hoger. Hoewel Ketting de indruk heeft dat de situatie in het AZL inmiddels al iets aan het verbeteren is, verwacht hij pas echt dat het beter wordt als het AZL niet langer verspreid over allerlei gebouwen zit, maar in één gebouw wordt on dergebracht. Dat maakt contro le in elk geval een stuk eenvou diger. WASSENAAR - De stad Apel doorn krijgt morgen twaalfhon derd tulpenbollen van de Was- senaarse bollenkweker C. O- verdevest. Het is de bedoeling dat tulpen, die daaruit groeien en ook Apeldoorn heten, het ko mend voorjaar in het centrum in bloei zullen staan. Dan viert de stad het 1200-jarig bestaan. Volgens Overdevest, die op uit nodiging van de stad de tulpen bollen gaat aanbieden bij de burgemeester en het comité 1200 jaar Apeldoorn, kocht zijn vader het zaaisel in 1943 van D. Lefeber die zich in Lisse be zighield met het kruisen van soorten. „Bij het kweken bleek dit een verbetering van de tul penrassen. Uiteindelijk hield mijn vader 120 tulpenbollen over. Knecht Jaap de Vreugd liet hij met een speld in de kaart van ons land prikken. Zo kreeg nummer 48 de naam Apel doorn", aldus de 59-jarige bol lenkweker. De 'Apeldoorn' is, na vijftig jaar, nog steeds de meest geteelde rode tulp en de bollen worden met miljoenen over de hele wereld 'geëxpor teerd. Behalve door zijn diep rode kleur, is de bloem ook ge liefd vanwege de lange steel en geniet onder het publiek een grote naamsbekendheid. De nu. 75-jarige De Vreugd, die ruim 60 jaar bij het Wassenaarse fa miliebedrijf heeft gewerkt, zal bollenkweker Overdevest op het uitstapje naar Apeldoorn vergezellen. LEIDERDORP - De Van der Marckstraat is een vrij rustige straat met in hoofd zaak bestemmingsverkeer. Met dit standpunt legt het college van burgemeester en wethouders de protesten van de bewoners van de Van der Marckstraat, tegen de ver keersoverlast in hun straat, naast zich neer. Volgens de bewoners veroor zaakt het verkeer in de Van der Marckstraat veel overlast. Het verbod voor vrachtverkeer, dat al enige jaren geldt, wordt door de vrachtwagenchauffeurs op grote schaal genegeerd. Ook het personenautoverkeer is de laat ste jaren sterk toegenomen, waarschijnlijk omdat de Van der Marckstraat als sluiproute wordt gebruikt. Op die manier mijden de automobilisten de Engelendaal met zijn verkeers lichten, schrijven de bewoners aan het college. De mening van het college staat daar lijnrecht tegenover. De verkeersintensiteit in de Van der Marckstraat, aldus het college in een brief aan de bewo ners, bedraagt volgens een re cent gehouden verkeerstelling 2300 motorvoertuigen per et maal. En dat is acceptabel. Vol gens het college sorteert het verkeerscirculatieplan in Lei derdorp effect. Het verkeer op de Engelendaal neemt juist toe en dat op de Van der Valk Bou- manweg en indirect ook in het Zijlkwartier wordt minder. „Van hinderlijk sluipverkeer, zoals door u bedoeld, kan naar onze mening geen sprake zijn zo stelt het college. Wel heeft het college de politie verzocht meer toezicht te hou den op het inrijverbod voor vrachtwagens en zo nodig pro cessen verbaal uit te schrijven. Andriesen opent nieuw gebouw Estec Noordwijk NOORD WIJK Minister J. Andriessen heeft vandaag in Noordwijk een nieuw gebouw van het Europees Centrum voor Ruimtevaartonderzoek (Estec) geopend. Het gebouw waaraan de Nederlandse rege ring vijf miljoen gulden heeft bijgedragen, wordt bestemd voor nader onderzoek op het ge bied van automatisering en si mulering van ruimtevaartmis sies. In het nieuwe centrum worden onder meer modellen nagebouwd waarin nieuwe technologieën kunnen worden beproefd. Ook de houdbaarheid van materialen die gebruikt worden bij de vervaardiging van ruimtevaartschepen zullen in het nieuwe centrum dat Erasmus gaat heten worden ge test. Het Europees ruimtevaarta gentschap waarvan Estec in Noordwijk deel uitmaakt heeft in het ruimteveer Columbia dat naar verwachting vandaag van af Cape Canaveral opnieuw zou worden gelanceerd, een aantal detectors laten inbrengen die onder meer op hun houdbaar heid in de ruimte zullen worden beproefd. Auto rijdt door na aanrijding LEIDEN Een onbekende au tomobilist is gisteravond door gereden nadat hij of zij rond 18.30 uur een bromfiets had ge schept op de Haagweg in Lei den. De automobilist kwam uit de richting van de Rijnzicht- brug en wilde de Haagweg op, maar verleende daarbij geen voqrrang aan de bromfiets. De duo-passagier, een 18-jarige Leidse, liep daarbij kneuzingen op aan knie en enkel. De brom mer werd zwaar beschadigd. Cerex-complex gekraakt LEIDEN Het voormalige broodfabriek De Vooruit aan de Korevaarstraat in Leiden is ge kraakt door een groep van vijf tien personen. De groep ver blijft al sinds maandag in het pand, dat eigendom is van de gemeente. Volgens de gemeente is het pand verhuurd. Volgens de krakers staat het al negen maanden leeg. De politie heeft besloten om niet tot ontruiming over te gaan. De gemeente zal een kort geding aanspannen om de krakers eruit te krijgen. Hothouse Het podium van Hothouse in De Waag wordt zaterdag be volkt door SFEQ, een Neder landse jazz-rockgroep die in middels ook al tijdens het North Sea Jazzfestival op de planken heeft gestaan. Het concert begint om 21.30 uur. Donateurs van Jazzzpodium Hothouse hebben gratis toeganganderen betalen 12,50. Kindertheater Het Nomad Kindertheater treedt zaterdag op in cultureel centrum De X, Haarlemmer straat 52. Vanaf 14.00 uur houden de acteurs de kinderen bezig, onder meer met een voorstelling 'Land in zicht'. De X heeft zaterdag een doorlo pend kinderprogramma. Van af 11.00 uur zijn er clowns, Disney-tekenfilms en andere attracties. Het is bovendien de laatste dag van de Kinderex positie, met tekeningen en schilderingen van leerlingen van Leidse basisscholen. En tree: 5,-If 2,50. Kaarten kunnen ook worden gereserveerd bij De X, tel: 071- 123568 (11-16.00 uur). Spullen De Ouderen Activiteiten Com missie Binnenstad zoekt spul len vooreen rommelmarkt op 4 november. Die kunnen worden ingeleverd bij het Dienstencen trum Binnenstad, Hogewoerd 65. Bingo Een videorecorder en een mag netron behoren tot het prijzen pakket, zaterdag, bij de bingo in buurthuis Op eigen wieken, Valkenpad. De zaal gaat open om 19.00, de eerste bingo be gint om 20.15. LEIDEN Een 22-jarige man uit Houten is gisternacht in een weiland in Zoeterwoude aangehouden, na een dolle rit met een in Leiden gestolen vrachtauto. De eigenaar van de vrachtauto, een 27-jarige Leidenaar, zat rond middernacht in zijn woning aan de Herensingel tv te kijken, toen hij een vrachtwagen hoorde starten. De man herkende onmiddelijk het geluid van zijn eigen wagen en rende naar buiten. Hij zag nog net de auto de hoek omgaan. De po litie zette de achtervolging in op de vrachtauto die werd gezien op de Hoge Rijndijk, richting Zoeterwoude. Op het doodlopende ge deelte van de Weipoortsweg, sprong de vrachtwagendief uit dë rij dende wagen. Hij rende weg, sprong in een sloot en kon even later in een weiland worden aangehouden. De vrachtauto was inmiddels tegen een boom tot stilstand gekomen. Deze originele Parker Rollerpen, waarin uw eigen naam wordt gegraveerd, krijgt u toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. 1 Noteer als nieuwe abonnee ingaande: Dhr./Mevr.: Voorl.: Straat: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bc/orging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per. O maand (automatische betaling) f27,00 kwartaal (automatische betaling) f79,80 kwartaal via acceptgiro f82,80 Stuur als dank een Parker Rollerpen naar: Postcode/plaats: Op de pen moet staan: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de Leidse Courant, antwoordnummer 998. 2501 VC Den Haag. JNZ £eidóe6ouAa/nt j T

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9