BTW-Telefoon ziet markt in chaos Renteverlaging in Europa zet door OLIM Economie Oosteuropese baars en Deense paling bederven de markt L SENSATIONEEL VUE LOONG AI H Leidse Courant 1 donderdag 22 oktober 1992 1 i onderzoekt handel ndel Parretti GELES De Amerikaanse jpienst FBI onderzoekt op het [jk of de Italiaanse financier Gi- Parretti zich heeft schuldig ge- aan illegale transacties, zo is in Los Angeles bekendge- De FBI is de handel en wandel omstreden financier aan het nadat de dienst de resultaten intern onderzoek bij de film- happij MGM overhandigd had >n. Dat onderzoek werd uitge- door de nieuwe directie van De filmmaatschappij is op het k eigendom van de Franse rédit Lyonnais, maar behoorde le naam MGM Pathé toe aan Tweehonderd banen weg bij Gasunie Duisenberg: geen zwakke broeders opnemen in EMU GRONINGEN Bij de Gasunie verdwijnen binnen twee jaar tweehonderd banen. Dat zal via natuurlijk verloop gebeuren. Er hoeven geen gedwongen ontslagen te vallen. Dat staat in het defi nitieve rapport van het onderzoeksbureau Arthur D. Little. Het personeel wordt vandaag en morgen ingelicht. Het Amsterdamse adviesbureau kreeg van de Gasunie opdracht te onderzoeken in hoeverre het bedrijf beter en efficiënter kan gaan werken. De conclusie luidt nu dat de Gasunie met minder bureau cratie en minder vergaderen toe kan. Volgens het adviesbureau heeft Gasunie tien procent te veel werknemers. Bij de Gasunie werken in totaal tweeduizend mensen, duizend in Groningen en duizend in de rest van het land. Gasunie-woordvoerder B. Warner bevestigt dat het eindrapport van het adviesbureau nu besproken wordt op directie niveau. Volgens hem zal de afvloeiing 'sociaal verantwoord' gebeuren. De Gasunie heeft al een vacaturestop aan gekondigd. Die blijft voorlopig ook van kracht. Daarnaast zal ge bruik gemaakt worden van de zogenaamde 57-plusregeling, waar van oudere werknemers gebruik zullen maken. L DEN HAAG Er moet zo snel mogelijk een Economi sche en Monetaire Unie ko men in Europa, maar die mag niet toegankelijk zijn voor de zwakkere lidstaten. Dit heeft president Duisen- berg van De Nederlandsche Bank vanmiddag gezegd in Den Haag op een conferentie over de Europese integratie. Duisenberg is dus tegenstander van het opnemen van landen als Spanje en Italië die zelf wel vinden dat ze in de EMU thuis horen. Hij maant de sterke lid staten als Duitsland, Frankrijk en de Benelux om niet aan de druk van deze zwakkere broe ders toe te geven. „Men schiet in de eigen voet als men om de participatie zo breed mogelijk te maken de toegangscriteria zou verwateren", aldus de DNB-president. Volgens hem zal een EMU die toch econo misch zwakke landen opneemt „ofwel spoedig uiteenvallen of wel leiden tot sociale spannin gen of nog erger". Een tweede risico van een zwakkere EMU zou het verband tussen inflatie en werkloosheid. Als de toe gangseisen worden verlaagd, zullen de inflatie verwachtingen toenemen en zal de rente die nodig is om een bepaalde infla tiedoelstelling te bereiken ho ger zijn dan anders het geval zou zijn. „Dat beïnvloedt de werkgelegenheid negatief'. Kenmerkend voor een EMU is de invoering van één munt (ecu), die 'gemanaged' wordt door één centrale bank. Dat kan een waarborg zijn voor een sta biel monetiar beleid, stabieler dan de som van het beleid van de afzonderlijke landen nu, denkt de DNB-chef. „Boven dien worden dan de wisselkoer sonzekerheden weggenomen die bij tijd en wijle de fianciële en ook de goederen- en dien stenmarkten ernstig kunnen verstoren". Maar ook op dit punt geldt dat vooralsnog zeker niet alle EG- landen mee kunnen doen, aldus Duisenberg. Wordt de EMU dan niet te klein? Nee, want landen als Oostenrijk en Zwit serland zouden zich wel kun nen kwalificeren. Daarom is het ook nodig dat deze landen nu zo snel mogelijk toetreden tot de EG, vindt Duisenberg. Lagere winst voor Texaco NEW YORK - De netto winst van het Amerikaanse olieconcern Texaco is in het derde kwartaal van dit jaar met zes procent gedaald van 286 miljoen dollar tot 269 miljoen dollar. De om zet groeide met 6,8 procent van 9,36 miljard dollar tot 10 miljard dollar, zo heeft het concern gisteren be kendgemaakt. Texaco was de eerste grote oliemaat schappij in de Verenigde Staten die de kwartaalcij fers publiceerde. issel wil er greep op rnationale ïtvaart 5EL Als de EG op inblik iets te zeggen bben over de lucht- ilaties van de lidstaten It EG-landen, dan had ind het zogeheten ikies-akkoord met de llicht nooit kunnen Dat suggereerde de imissaris voor lucht- :en, Karei van Miert, in Brussel. yk zouden landen, ach- fgvan hun EG-partners en onderhandelingen rden moeten kunnen aldus Van Miert. k kan het akkoord dat nd met de VS heeft ge- iet aanvallen. De EG dit soort zaken geen pvendien heeft Neder- a- slim en zeer handig ld. Maar als dat meer (schept dat een situatie uropese luchtvaartwe- niet meer te beheersen t zei het eens te zijn Here Europese lucht- [atschappijen die vin- "s gevolg van het Ne- [■Amerikaans akkoord, concurrentie ont- je negatieve consequen- f de EG-binnenmarkt wendien vragen enkele ach tvaartmaatschappij - 'I EG nu om dezelfde lie de Amerikanen al in ebben. iese Commissie heeft en praatstuk naar de terraad gestuurd 3 irdt aangedrongen op n Brussel op het stuk ichtvaartrelaties van 3-8 ten met derde landen VS en Japan. Van 2 ik van een „pragmati- 1 ïpak, waarbij het de 6n is toegestaan, met inden over luchtvaar- 2 in te onderhandelen, op basis van door 3'astgestelde procedu- 'sn ander zou kunnen i dat EG-landen ge- ijn eventuele onder en met derde landen ir te melden. „Maar j mogen niet tegen el len uitgespeeld", al- Miert, die dan ook 'or „deelname van de Commissie in het on- ingsproces". De e zal dan worden bij- Dor een speciaal comi- kundigen. g greep de EG op dit op de internationale ingen in de commer- vaart heeft, blijkt uit ook België doende is over een Open-Skies- onderhandelen zon- ussel daarvan op de „Ik mag dan en; ijn en bovendien voor ist met luchtvaartza- ik heb dat nieuws an mijn landgenoten 'jOnaar van Amerika- de geprikkelde EG- ROERMOND Exporte rend Nederland maakt zich op voor de grote chaos. Vanaf 1 januari 1993 wordt de btw- controle bij de grenzen opge heven. De wetgeving is nog in de maak en de benodigde computer doet het ook nog niet, maar open grenzen per januari zijn heilig. Volgens drs. J. Maessen, directeur van de BTW-Telefoon, is zijn telefonische hulpdienst dan ook de reddende engel voor ondernemend Nederland. Vanaf 22 oktober kan de Neder landse ondernemer zich via de BTW-Telefoon laten informe ren over het nieuwe btw-sy- steem in Europa. De fysieke grenzen vervagen en de admini stratieve grenzen worden ver legd naar de boekhouding van de ondernemer. Bij de BTW-Te lefoon zitten 12 adviseurs klaar om de onwetende ondernemer van advies te dienen. De advi seurs zijn omgeschoolde doua ne-expediteurs. Hun baantjes worden overbodig en attent zijn ze in het nieuwe gat in de markt gedoken, advisering over ex port en btw. Maessen rekent voor de eerste maanden op honderden tele foontjes per dag. „De invoering van de nieuwe btw-wetgeving gaat tot een grote chaos leiden en is bovendien zeer fraudege voelig", meent hij. „De BTW- Telefoon is een van de weinige instanties die de benodigde kennis in huis heeft om onder nemers van goed advies te voor zien. Nu kunnen we 300 aan vragen per dag behandelen, maar als het nodig is kunnen we de capaciteit verdubbelen". Fraude De Nederlandse exporteur hoeft geen btw meer af te dra gen over goederen die binnen de EG worden geëxporteerd. Die afdracht wordt geregeld door de koper van de goederen in het desbetreffende land. Dat is vragen om moeilijkheden vol gens Maessen. „Het systeem is fraudegevoelig en de bewijslast ligt bij de exporteur. Stel dat een Nederlands bedrijf goede ren levert aan Duitsland. Als die Duitser de ontvangst niet meldt en geen btw afdraagt, komt de fiscus in Nederland bij de exporteur kijken of de goede ren wel daadwerkelijk geleverd zijn. Zo.'n controle vindt eens in de drie jaar plaats, dus die ex porteur moet maar precies we ten wat hij aan wie en wanneer geleverd heeft". „Vooral bij eindprodukten, bij voorbeeld gymschoenen, kan dit probleem zich voordoen. Een Duitser betaalt de partij contant en komt ze ophalen in Nederland. Vervolgens ver koopt hij de partij zwart op de markt in Duitsland. Toon maar aan dat die goederen inderdaad naar Duitsland zijn geëxpor teerd". Volgens Maessen houdt de Europese Commissie al reke ning met 10 miljard gulden aan fraude per jaar, ongeveer vijf procent van het totale btw-be- drag. Volgens B. Bongers van het KNOV, de organisatie van het midden- en kleinbedrijf, zal het met de fraude wel meevallen. „De nieuwe regelgeving gaat uit van de goede trouw van de ondernemer. In 99 van de 100 gevallen verloopt alles volgens de regels en dat zal niet veran deren. Fraude is er nu ook al en dat zal uiteraard blijven. De Ne derlandse exporteur moet er ge woon voor zorgen dat hij weet dat zijn klant betrouwbaar is. Bovendien moet hij documen ten, zoals vrachtbrieven, bewa ren die bewijzen dat de goede ren inderdaad zijn geëxpor teerd. Als hij voldoende aan kan tonen dat hij zorgvuldig gehan deld heeft, kan de fiscus hem niets maken". Computer Een tweede probleem wordt volgens Maessen het computer netwerk dat de gegevens ver werkt. Per jaar worden er 100 miljoen exporttransacties ge pleegd binnen de EG, met een totale btw-waarde van 200 mil jard gulden. Alleen in Neder land al zijn er jaarlijks 7,5 mil joen transacties met het buiten land door 60.000 bedrijven. „Een exporteur geeft door aan de computer wat hij exporteert en naar wie. De ontvanger moet in zijn land melden wat hij ont vangen heeft en van wie. Die ge gevens worden dan eens per drie maanden met elkaar verge leken. Dat vraagt om een enorm computernetwerk, vergelijk baar met de reserveringssyste men van de luchtvaartmaat schappijen. Daarnaast moeten de exporteurs nog via de com puter de btw-nummers van hun klanten in het buitenland op vragen. Er wordt dus de hele dag intensief gebruik gemaakt van dat netwerk en dat vraagt het nodige aan capaciteit en snelheid". IJsselmeervissers brengen de manden met baars aan de wal. foto: pers unie Idoor WIM EIKELBOOM Yvonne Van Rooy in Argentinië Staatssecretaris van economische zaken Yvonne van Rooy ontvangt van de president van Argentinië Carlos Menem een cadeau. De staatssecretaris brengt op dit ogenblik een vijfdaags handelsbezoek aan dit Zuidamerikaanse land. fotctafp Glastuinbouw krijgt geen lager gastarief DEN HAAG De glastuinbou wers komen niet in aanmerking voor het lagere energietarief voor grootverbruikers. Het Eu ropese Hof heeft een dergelijk verzoek van het Landbouw schap afgewezen. De uitsluiting betekent volgens het Land bouwschap dat dit jaar 34 mil joen meer aan energieheffingen betaald moet worden dan het geval was geweest bij toeken ningvan de eis. Volgens het Europese Hof on dervindt de glastuinbouw geen concurrentie-nadeel van de grootverbruikers die wel ont heffing hebben gekregen voor het hogere tarief als gevolg van de Wet Algemene Bepalingen Milieuhygiëne (WABM). De grootverbruikers krijgen overi gens slechts tijdelijke onthef fing van die verhoging, die in ie der geval nog voor 1993 van kracht is Het Landbouwschap heeft te leurgesteld gereageerd op de uitspraak. In een verklaring stelt het schap dat het Hof voor bijgaat aan de kern van de zaak. WORKUM Nederland dreigt de positie te verliezen als voornaamste exporteur vatbaars in Europa. Landen in Oost-Europa overspoelen de markt van deze soort zoet watervis met vis van beden kelijke kwaliteit. De beroeps organisatie van IJsselmeer vissers heeft de hulp ingeroe pen van Keuringsdienst van Waren. Volgens W. Janssen, voorzitter van de organisatie van IJssel meervissers (OVRIJ) bevat baars afkomstig uit de binnen wateren van Polen, Rusland en Roemenië „hoge gehalten aan ongezonde stoffen". Handela ren in het voormalige Oostblok zien in de populaire zoetwater vis een geliefd exportprodukt. Enorme hoeveelheden baars zijn de afgelopen maanden te gen lage prijzen verkocht aan Nederlandse visfileerbedrijven in Urk en Enkhuizen, die ge specialiseerd zijn in de verwer king van deze vissoort. De beroepsvissers in het IJssel- meer voelen zich zwaar gedu peerd door de 'dumping' van Oosteuropese baars op de Ne derlandse markt. „De baars is ontdekt als handelswaar dat felbegeerde buitenlandse devie zen oplevert. Daarom vissen ze in Oost-Europa bijna alle me ren leeg op jacht naar baars. De vis uit het Oosten is onder maats en bovendien van slechte en ongezonde kwaliteit", aldus OVRIJ-voorman Janssen. Gefileerde baars uit ons land kent met name veel afnemers in Zwitserland, Denemarken en België. Janssen: „Onze uitste kende reputatie is in gevaar nu er veel dubieuze baars uit Oost- Europa in onze fileerbedrijven terechtkomt". Niet alleen de Nederlandse baarzenhandel wordt bedreigd door buitenlandse vis. De orga nisatie van beroepsvissers wil eveneens maatregelen voor een betere bewaking van de kwali teit van de paling die in het IJs- selmeer wordt gevangen. OVRIJ-voorzitter Janssen: „In smaak en kwaliteit steekt IJs- selmeeraal met kop en schou ders uit boven alle andere pa ling. Het is schrijnend om te zien hoe op de markt in Volen- dam goedkope Deense paling wordt verkocht als IJsselmeer- aal". Janssen pleit voor de in voering van een wettelijk er kend keurmerk voor IJssel- meerpaling, zodat niemand kan frauderen met aal die elders wordt gevangen. Drie jaar adempauze bij vestigingseisen HILVERSUM Minister An- driessen van economische za ken houdt vast aan zijn plan te schrappen in de vestigingseisen van kleine ondernemers, maar wil wel een adempauze inlassen van drie jaar. Dat zei J. ten Hoopen, voorzitter van het ondernemersorganisatie NCOV, gisteren voor de NCRV- microfoon. De bewindsman heeft onlangs zijn plannen toe gelicht tijdens een bijeenkomst van het NCOV. Gedurende een overgangstermijn van drie jaar zou gewerkt kunnen worden aan erkenningsregelingen die gelden als een alternatief voor de huidige eisen rond vakbe kwaamheid aan ondernemers. va 24.995,- percompleet, comfortabel, krachtig en héél lig. De Feeling 1.6 LS is er al vanaf f 24.995.-. k leasen kan voor een sensationele lage prijs, er weten? Bel voor uitgebreide informatie, rimpo Ridderkerk 01804-4 04 40. De Yue Loong Prijzen zijn incl. B.T.W., incl. kosten rijklaar maken en ML-behandeling. Benzine en diesel één cent duurder ROTTERDAM Benzine en diesel worden morgen één cent per liter duurder. De adviesprijs aan de pomp voor superplus loodvrij komt dan op 1,84 gulden, diesel gaat 114,8 cent per liter kosten. Marktleider Shell en de Novok, de organisatie van de zelfstandige pomphouders, hebben dat gisteren bekend gemaakt. De prijsver hoging is volgens Shell het gevolg van de ontwikkeling van de in ternationale produktnoteringen, omgerekend in guldens. riginele kijk op keuken-kleuren? iwkeukens zijn er in talloze, ider gewaagde kleuren, bijvoorbeeld, is een echte eit. Nog veel méér kleurrijk t u te wachten als u bij de ;t Dealer binnenstapt. outwerf Keukens jmmenschansweg 130 tel.1 Wereldklasse die u toekomt DAF keert geen interim-dividend uit op cumprefs EINDHOVEN - De noodlij- dende vrachtwagenfabrikant DAF keert geen interim-divi dend uit op de converteerbare cumulatief (oplopend) prefe rente aandelen. De directie van DAE acht het onder de huidige omstandigheden „niet in be lang" van de onderneming om een dividend uit te keren, zo heeft DAF vanmorgen'bekend gemaakt. De stukken - zo'n twaalf miljoen eenheden - zijn vanaf november 1991 geno teerd op de Amsterdamse effec tenbeurs. Deze cumprefs wor den meestal uitgegeven als de onderneming door een tekort aan winst een aantal jaren geen dividend op de gewone prefe rente aandelen kan uitkeren. AMSTERDAM Lange tijd werd gevreesd dat de rente in ons land niet meer' omlaag was te krijgen. Gebonden als De Nederlandsche Bank (DNB) is aan de stappen die de Duitse Bundesbank zet, leek een lager disconto er voorlopig niet in te zitten. Immers, de Duitsers hielden onverminderd vast aan hun anti-inflatie beleid en daar mee aan hoge officiële rente tarieven. Pas ruim een maand geleden werd deze politiek heel voor zichtig omgebogen. Na onge kend grote internationale (poli tieke) druk en de ernstigste fi nanciële crisis in jaren zag pre sident Schlesinger van de Bun desbank zich gedwongen de of ficiële rente omlaag te brengen. Nederland volgde dit voorbeeld 15 september 'direct, om twee dagen later nog eens een ta riefsverlaging aan te kondigen. Het blijkt een belangrijke door braak te zijn geweest. Want nu is het weer raak. Opnieuw heeft president Duisenberg van De Nederlandsche Bank besloten met ingang van vandaag de offi ciële discontotarieven met een kwart punt te verlagen. Een voorbeeld, dat in België navol ging kreeg. Duitsland heeft nog niet tot een nieuwe disconto verlaging besloten, maar heeft wel het tarief voor speciale bele ningen (een instrument om de geldmarkt te beïnvloeden) ver laagd van 8,9 tot 8,75 procent. Voorschotrente De Nederlandse verlaging hangt daar deels mee samen. Het tarief voor speciale belenin gen in ons land lag namelijk vrijwel op het niveau van de zo genoemde voorschotrente (één van de officiële tarieven van DNB), in plaats van zoals ge bruikelijk is erboven. Dus om ruimte te creëren om ook met het beleningentarief naar bene den te gaan, moest DNB haar voorschottarief (en daarmee de andere discontotarieven) wel verlagen. Tegelijkertijd, zo stelt drs. R. Verdam, hoofd beleggingsrese- arch van Van Lanschot Ban kiers, gaf.de sterke positie van de gulden binnen het Europees Monetair Stelsel Duisenberg de mogelijkheid tot die disconto verlaging over te gaan. Als een munt al erg gewild is, hoeft een centrale bank de rente immers niet hoog te houden om te voor komen dat deze al te veel in waarde daalt. Vandaar dat ook België het disconto kon verla gen. De Belgische frank gaat namelijk al enige tijd aan kop binnen het EMS. Als tweede argument voor de discontoverlaging noemde DNB de (inter-)nationale rente verlaging die zich de afgelopen weken heeft afgetekend. Sinds de valutacrisis half september zijn de markttarieven gedaald. Volgens Verdam heeft die da ling twee oorzaken. Op de eer ste plaats worden de economi sche berichten steeds slechter. In rap tempo zien ministers en internationale organisaties, zo als de OESO, zich genoodzaakt hun prognoses naar beneden bij te stellen. Zo nam de Duitse mi nister Möllemann (economi sche zaken) begin deze week zelfs het woord 'stagnatie' in de mond. In Duitsland zal zich ten aan zien van de inflatie een verge lijkbare ontwikkeling kunnen aftekenen, meent Verdam. Hij rekent er dan ook op dat de Bundesbank in de loop van dit jaar nog met een nieuwe discon toverlaging zal komen. Of daardoor ook de recente da ling van de hypotheekrente (juist deze week verlaagde een aantal verzekeraars zijn tarief) zal doorzetten, moet nog even worden afgewacht. Daarvoor is vooral de lange rente van de ka pitaalmarkt vfl^ njet ,dfe^»rrLVrTenVtot.de forse waardedalingen van enk»°Pg®Jeer(i. 0 .«u ae maatre- le belangrijke buitenlandse vsul seeien van DNB en de Bundes- luta's (pond, lire, dollar) de in flatieverwachting in ons land toch al getemperd. Ging het Centraal Planbureau in sep tember nog uit van een geldont waarding van 3,75 procent in taire beleid verder versoepelt, 1993, inmiddels komt ook het zal ook daar het tarief verder CPB niet verder dan 2,25 pro- omlaag kunnen, juist ook om- cent. dat het inflatiegevaar is afgeno men. Inflatie De neiging om de economie via een renteverlaging wat meer ruimte te geven, neemt daar door toe. Bovendien wordt dj vrees voor inflatie minder bank. Prompt trok een aantal, vooral Amerikaanse beleggers geld terug. Maar, zo stelt Ver dam, als de kapitaalmarkt ziet dat de Bundesbank haar mone-

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7