ritse regering verleeft stemming ver mijnsluitingen Machtsstrijd Moskou raakt de regio niet 3>eriaanse rebellenleider Prince Johnson geeft zich over Buitenland Vermoorde Salvo Lima werkte voor de maffia ilige Is met «donna ■sident De Klerk wil Inestiewet doordrukken NNESBURG Het Afrikaans Nationaal Con- iNC) is vandaag fel uitgevaren tegen het besluit Zuidafrikaanse president, Frederik de Klerk, ren de wil van het parlement een amnestiewet te drukken voor misdaden die gedurende de leidspolitiek zijn begaan. De oppositie heeft het ien „vrijbrief voor schurken" genoemd. Het iet weten dat het de maatregel zou schrappen ier het aan de macht komt. Het wetsvoorstel de gisteren in de kamer van Indische afgevaar- van het Zuidafrikaanse parlement, nadat het ij Dedgekeurd door de kleurlingenkamer en de kamer, waar De Klerks Nationale Partij (NP) ■rderheid heeft. Maar tot ieders verrassing kon- je president aan dat hij de wet er toch door zal en via de Presidentiële Raad. IRA voert acties op LONDEN Het verboden Ier se Republikeinse Leger (IRA) heeft zijn campagne tegen de Britten gisteren opgevoerd met drie aanslagen in Londen en een in een Noordier se kust plaats. Bij de explosies vielen slechts enkele lichtgewonden. Met de jongste aanslagen in de hoofdstad lijkt de organisatie haar pogingen om schade toe te brengen aan het Britse econo mische hart op te voeren. De vierde bom, die schade toe bracht in de kustplaats Bangor, komt over als een waarschu wing dat de IRAin staat zijn op allerlei fronten aan te vallen. Britse toeriste gedood in Egypte ASYUT Een Britse toeriste is gedood toen de bus waarin zij zat in een hinder laag liep van islamitische fundamentalis ten in het midden van Egypte. Twee an dere Britten raakten bij een aanval ge wond. Volgens de politie werd de aanslag uitgevoerd door leden van de groep al-Ga- ma'a al-Islamiya, die een ondergrondse oorlog uitvecht met de Egyptische veilig heidstroepen in het zuiden van het land. De aanval vond plaats op een weg bij Day- rut, een stad die op 270 km van Cairo is gelegen en als bolwerk van de groep geldt. Het was de tweede aanval op toeristen in Egypte in minder dan een maand. Het slachtoffer, Sharon Hill, was 28. Leider onderzoek dood JFK overleden NEW ORLEANS Voormalig procureur-ge neraal van New Orleans Jim Garrison, die het onderzoek leidde naar de moord op president John F. Kennedy, is gisteren op 71-jarige leef tijd overleden. Hij stierf thuis een natuurlijke dood, aldus lijkschouwer Frank Minyard. Gar risons boek 'On the trail of the assassins' over de moord op Kennedy op 22" november 1963 in Dallas, werd door regisseur Oliver Stone als basis gebruikt voor zijn film 'JFK' in 1991. Daarin wordt de procureur, die altijd de com plottheorie heeft verdedigd, afgeschilderd als de man die alles op alles zet om de waarheid over de moord te achterhalen. Het Congres zag zich na de film genoodzaakt documenten over de moord vrij te geven. Geheim telegram van Bush aan Saddam Husayn WASHINGTON De Amerikaanse president Geor ge Bush heeft de Iraakse leider Saddam Husayn min der dan een week voor de Iraakse invasie in Kuwayt laten weten prijs te stellen op verbetering van de rela ties tussen de twee landen. Bush deed dit in een tot nu toe geheim gehouden telegram, dat gisteren door de Washington Post werd gepubliceerd. Het telegram werd op 28 juli 1990 aan de Iraakse president over handigd door de Amerikaanse ambassadeur in Bagh dad, Glaspie. Er staat onder meer in dat „de VS en Irak er groot belang bij hebben de vrede en de stabili teit in het Midden-Oosten te handhaven". Het Iraak se leger stak op 2 augustus 1990 de grens met Kuwayt over en werd pas zeven maanden later uit het emi raat verdreven door een alliantie van meer dan dertig landen en de inzet van een half miljoen militairen. EN De Britse Con- ieve regering heeft gis- nd in het parlement fitieke stemming over- kpver haar plannen om •'jan de kolenmijnen in nd te sluiten, sc gerhuis verwierp bij de y ng met 320 tegen en 307 in vóór een motie van de j ionele Labour-partij :s werd opgeroepen tot T(van de sluiting van alle s{ien die om economische 3I i dreigen de mijnwer- ar huis te moeten stu- U! i Britse regering had n oncessies gedaan en een gt enteel onderzoek toege- gjer het energiebeleid op e termijn om een op- jigen de mijnsluitingen aantal afgevaardigden /e ;en,Conservatieve partij tomen. Daarmee dreig- [r lier John Major de klei- ir servatieve meerderheid lagerhuis van 21 zetels t izen. w ge week aangekondigde 1 van 31 mijnen zou js Britse mijnwerkers hun p 'sten en volgens bench er en in totaal 100.000 ba- et in ondersteunende be- verloren gaan. Door de e elen zouden er in n'rittannië maar 19 nog werkende mijnen resteren. Tijdens het verhitte parlemen taire debat moest de verant woordelijke minister, Michael Heseltine van handel en indus trie, opnieuw een stap terug doen van de oorspronkelijke plannen. Behalve dat 21 mijnen uitstel van executie is toege zegd tot komend voorjaar han gende een parlementair onder zoek, kondigde Heseltine aan dat de 10 mijnen waarvan de sluiting zeker is, nog open blij ven tot binnen 90 dagen een na der onderzoek is verricht. Demonstratie In Londen namen gisteren tien duizenden mensen deel aan een demonstratie tegen de plannen van de Britse regering om de meeste kolenmijnen te sluiten. Zij wilden druk uitoefenen op het debat in het parlement. Onder de demonstranten wa ren duizenden mijnwerkers, die uit alle delen van het land naar de hoofdstad waren gekomen. Volgens de politie liepen 50.000 mensen mee in de protestmars, de organisatoren spraken van ongeveer 200.000 demonstran ten. „Coal not dole" (kolen, geen ww) was een van de mee gevoerde leuzen, „Ontsla Ma jor, niet de mijnwerkers" een andere. De betoging was de grootste in Londen sinds de golf van pro testen tegen de „poll tax", de hoofdelijke gemeentebelasting, van de toenmalige premier Margaret Thatcher in 1989. De organisatoren spraken van een „Repetitie" voor een nog grote re demonstratie tegen de mijns- luiting, die volgens plan zondag wordt gehouden. Terwijl de betogers rond Hyde- park liepen, verklaarde Heselti ne tijdens het uiterst roerige debat in het Lagerhuis, waarbij hij herhaaldelijk moest schreeuwen om te worden ge hoord, dat de uitkomst van het, onderzoek naar de mijnsluiting „niet van tevoren vaststaat". „Er komt een echt onderzoek", zei hij. De woordvoerder industriebe leid van de oppositiepartij La bour, Robin Cook, zei echter dat de Conservatieve regering door een land „dat verenigd is in woede" feitelijk al is gedwon gen af te treden. Tekenend is de gedeeltelijke terugtocht van de regering in de kwestie van de mijnsluitingen. „Wij zullen de volgende stappen van de minis ter nauwgezet volgen. Wij zul len de diepe woede in de open bare mening mobiliseren tot u toegeeft dat u fout was; tot u toegeeft dat de Britse economie Demonstrerende mijnwerkers uit het hele land komen aan in Londen. de Britse kolenindustrie nodig heeft en tot u het zwaard dat boven de 31 mijnen hangt, weg haalt", riep Cook uit. Cook bekritiseerde de over schakeling op gas bij de elektri- citeitsproduktie. Groot-Brit- tannië heeft maar voor tien jaar gasreserves, en rond het jaar 2020 zal het land 75 procent van zijn energiebehoeften moeten invoeren. Cook eiste dat de Britse kolenreserves niet zo maar worden opgegeven en eiste een duidelijke strategie voor de toekomstige energie voorziening. De regering-Major gaf toe dat zij fouten heeft gemaakt bij het aankondigen van de plannen, maar blijft bij haar standpunt dat nu steeds meer aardgas moet worden gebruikt door de elektriciteitsbedrijven, dat de mijnen onrendabel worden en dat zij bijna zeker allemaal uit eindelijk zullen moeten worden gesloten. Idoor AART HEERING ROME Salvo Lima, de Sici- liaanse Europarlementariër die op 12 maart van dit jaar in Pa lermo door twee sluipmoorde naars werd doodgeschoten, was de bemiddelaar tussen de maf fia en de landelijke politiek. Hij werd vermoord omdat hij die functie niet langer kon vervul len. Dit schrijven Italiaanse magistraten in hun onder zoeksverslag. Op basis daarvan zijn arrestatiebevelen uitge vaardigd tegen 24 vooraan staande maffiosi, onder wie de 'historische' leiders Toto Riina, Francesco Madonia en Pippo Calö. Het is het eerste belang rijke succes van de DIA, de na de moord op rechter Falcone in gestelde anti-maffiabrigade. De banden tussen Lima, die dertig jaar lang de voornaamste politi cus van Sicilië is geweest, en de maffia zijn daarmee voor'het eerst vastgelegd in een officieel juridisch document. Het rapport is een verslag van een jarenlange verstrengeling tussen maffia en politiek. Door tussenkomst van Lima slaagde de Koepel, het 'coördinatiecen trum' van Cosa Nostra, erin druk uit te oefenen op Rome en zo de belangrijkste tegen de maffia gerichte initiatieven te ontkrachten. De leden van de voornaamste maffiafamilies wendden zich tot hem om hun belangen in Rome te' verdedi gen in ruil voor stemmen en geld. Als tussenpersoon trad daarbij aanvankelijk de Paler- mitaanse clanleider Stefano Bontate op. Toen Bontate in 1981 werd vermoord werd zijn plaats ingenomen door de vori ge maand vermoorde maffiose zakenman Ignazio Salvo. Vol gens het rapport, dat vooral is gebaseerd op de getuigenissen van drie belangrijke maffiaver klikkers, heeft zodoende decen nia lang een „straffeloosheid bestaan die werd gegarandeerd door de politieke wereld en door juridische organen, zoals het Hof van Cassatie". Dat laatste is een duidelijke verwijzing naar Corrado Carnevale, de on langs als rechter aan dat Hof te ruggetreden 'vonnismoorde- naar', die de vonnissen tegen honderden mafiosi ongeldig heeft verklaard. IN DELAERE LY HILLS - Desek- ntasieën van Madon- rzover nog niet be- ijn eindelijk binnen eik van de gewone oor 49,95 dollar om te zijn, ongeveer ne- arde guldens, werden in de Ameri- boekwinkels ladingen lang verwachte foto artieste Madonna af- De 'blitz' was een dag iljo oorafgegaan door het ore en van haar nieuwste po sa'. Dide popster is haar boek en< schikt voor volwasse- syi tfieuw-Zeeland en Au- >rn aar het inmiddels al is he rht, is desondanks ge- Culereageerd op Madon- ische fantasieën. Het inse tijdschrift The ker noemde het boek non-erotisch en is inderdaad een izienbarend fotoboek, aar niet té. :er waarschuwt de le de expliciete inhoud mna's boek Uitge- ha; er heeft de laatste tijd rok t kritiek gekregen op om artiesten te laten nog rat ze willen zeggen, en ner 'Cop killer' van de rini pgroep Ice Cube bij- roept op tot het dood- 5 m van een politieagent, veimer>dat uiteindelijk verdween. De 'stic- t m! 'enlang inzet geweest olitieke strijd die werd 'd door Tipper Gore, van vice-presidents- ;tap 'net Massagraf ontdekt in El Salvador Een Amerikaanse cameraman bladert in het bovenste exemplaar van een grote stapel Madonna-boeken. FOTO: AP kandidaat Al Gore. Verbieden van muziek of boeken kon niet, maar uitgeverijen dienden vrij willig aan te geven of de teksten nadrukkelijk seks of geweld be handelen. Anno 1992 is het 'po litiek correct' om dat te doen. De verpakking en de alumini um kaft van 'Sex' suggereren hardheid, de seksuele onderwe reld van de homo's, de lesbien nes. Maar is het boek eenmaal opengeslagen, dan blijkt dat de foto's ondergeschikt zijn aan de tekst, die draait om één thema: veilige seks. Madonna verkoopt beelden, en mensen kopen het boek om de foto's, maar ze krij gen de tekst erbij, en die is bele rend. Madonna is in wezen heel braaf, de dr. Ruth van de jaren negentig. De Nederlandse boekhandela ren houden gezien het aantal voorinschrijvingen voor alle ze kerheid rekening met een run op 'Sex', dan hier nu nog maar mondjesmaat verkrijgbaar is als gevolg van een aanvankelijk lage vooraankoop. Een treffen tussen bewakers van het Witte Huis van Rusland en de politie heeft aan een kapitein van de bewakingsdienst het leven gekost. Het incident zou normaal gesproken niet zoveel aandacht hebben getrokken, maar doet dit nu wel omdat de drie bewakers deel zouden uitmaken van een privéleger van parlementsvoorzitter Chasboelatov. Dat vijfduizend koppen tellende 'parlementaire legertje' zou volgens de pro-democratische kranten Izvestia en Komsomolskaja Pravda in onmin leven met de bewakingsdienst van de president. Het gewapende conflict is voor waarnemers in Moskou een teken aan de wand. 'sin heeft als parlementsvoorzit ter de touwtjes van de wetge vende macht al grotendeels in handen. Nu dreigt hij boven dien de uitvoerende macht naar zich toe te trekken. Als Russi sche president is Jeltsin dan nog nauwelijks meer dan een ceremoniemeester Jeltsin pleitte de afgelopen dagen her en der voor uitstel van executie. Eerst een grondwet, stelde hij voor. Daarna het Volkscongres en een referendum. Je moet het ijzer smeden als het heet is, lijken de conservatieve wetgevers te denken. Het volk is ontevreden, want voor de ge wone Rus houdt de omschake ling naar een markteconomie voorlopig alleen maar steige rende prijzen, werkloosheid en armoe in. De regering heeft haar hoop gevestigd op de op stapel staande privatisering. Wat daar voor positiefs uitkomt is nog maar de vraag, maar voor de oppositie is het zaak tijdig in te spelen op de algemene onte vredenheid. Geen uitstel dus voor Jeltsin. Naast de presidentiële vol machten en de samenstelling van het kabinet gaat het Volks congres zich ook buigen over een nieuwe constitutie. Ook MOSKOU De machtsstrijd tussen president Jeltsin en par lementsvoorzitter Chasboela tov nadert een dramatisch hoogtepunt. Op 1 december lo pen de speciale volmachten van de president af. Die volmachten had de presi dent van het parlement gekre gen tijdens de euforie van de overwinning op de coupplegers in augustus vorig jaar. De Op perste Sovjet, het dagelijks par lement van Rusland, heeft nu spijt van die extra bevoegdhe den voor Jeltsin, getuige de kop van de oppositiekrant Pravda gisteren: 'Als Rusland u dier baar is, treed dan af!'. Voor het parlement liet Chasboelatov zich trouwens afkeurend uit over deze actie van een aantal parlementariërs. Weigert het Volkscongres, het uitgebreide parlement van Rusland, die vol machten in december te verlen gen, dan mag Jeltsin niet meer eigenmachtig het kabinet be noemen. In dat geval komt er een regering die luistert naar het parlement, lees: Chasboela tov. Deze politieke rivaal van Jelt- hier stevent Jeltsin af op een nederlaag. Het is immers on denkbaar dat het uitgebreide parlement zich zal uitspreken voor een grondwet waarin voor datzelfde parlement geen plaats meer is. Immers, Jeltsins ontwerp kent in de Opperste Sovjet wel een dagelijks parle ment, maar een uitgebreid par lement, het Volkscongres, komt er niet in voor. Toch is alle hoop voor de huidi ge beleidsmakers nog niet ver loren. Naar verwachting zal de Stem van het midden in decem ber de doorslag geven. In dat midden bevindt zich de fractie Smena (Aflossing van de Wacht, geleid door de indus- trieel-oude-stijl Volski). Als zijn mannen op sleutelposten in het kabinet komen, mag Gajdar wellicht aanblijven als premier. Bij wijze van beloning. Hoe sterk Chasboelatov zich voelt, blijkt uit zijn hernieuwde strijd om het bezit van de krant Izvestia. Ondanks een oekaze van Jeltsin ter bescherming van dit hervormingsgezinde dagblad, ooit de spreekbuis van het parlement, heropende de Opperste Sovjet deze week zijn aanval op de krant door zich de drukkerij toe te eigenen. De Iz vestia hoopt deze nieuwe aan slag op haar redactionele vrij heid te overleven dank zij het feit dat zij verreweg de grootste klant is van de uitgeverij. Op welk niveau de politieke strijd in Rusland wordt gestre den, bleek gisteren maar weer eens. Twee democratische afge vaardigden vroegen zich af waarom Chasboelatov ontbrak tijdens de avondzitting van het parlement. EL MOZOTE Meer dan veer tig schedels en lijken zijn aan getroffen in een massagraf bij El Mozote in El Salvador. De gruwelijke ontdekking werd ge daan door buitenlandse en Sal vadoraanse deskundigen die onder toezicht van de Verenig de Naties onderzoek doen naar een massamoord van elf jaar ge leden. De meeste schedels be vatten een kogelgat en behoren toe aan kinderen. De lijken dra gen sporen van mishandeling. El Mozote ligt op 225 kilometer ten oosten van San Salvador. Volgens overlevenden zou de massamoord daar, door het le ger, de ergste zijn geweest in het land. De Liberiaanse war ider Prince Johnson te( 1 Overgegeven aan de •.pp, male Westafrikaanse iht. ,0 ikamp van Johnson, Pet een grote groep ,r p( rs in 1990 afscheidde achtige Nationaal Fa- I Front (NPFL) van Charles Taylor, is in handen ge vallen van .Taylors manschap pen na drie dagen van belege ring. Het kamp ligt zo'n vijftien kilometer ten westen van de hoofdstad Monrovia. Wegens de hernieuwde gevechten, de zwaarste in twee jaar tijd, zijn tienduizenden Liberianen naar de hoofdstad gevlucht. De Vere nigde Naties en de Verenigde Staten kondigden gisteren aan een groot deel van hun verte genwoordigers terug te trekken uit Liberia. Het gaat in eerste instantie om „niet-essentiële" stafleden. Westerse diplomaten vrezen dat Taylor erop uit is de macht over te nemen in het land. De gevechten tussen Tay lors rebellen en de Westafri kaanse vredesmacht, die de in terim-regering in Liberia steunt, hebben de buitenwijken van Monrovia bereikt. Het NPFL, dat al 90 procent van het land in handen heeft, begon zijn aanval op de hoofdstad verle den week donderdag. De be schietingen op Monrovia zijn de zwaarste sinds de vorige aanval van het NPFL eind 1990. Nige ria en Senegal, die deelnemen aan de ECOMOG-vredesmacht, zouden al versterkingen heb ben gestuurd. Een woordvoer der van de Amerikaanse ambas sade in Ivoorkust zei dat Was hington de helft van zijn veertig vertegenwoordigers uit Liberia terugtrekt. De voedselvoorzie ning en de medische hulp door de Verenigde Naties zouden normaal blijven functioneren. Telefoonverbindingen met Monrovia zijn al enkele dagen verbroken. De interim-regering heeft een uitgaansverbod ingesteld en scholen zijn gesloten. Zomer van Laroche Het lichtblauwe T-shirt past goed bij de blauwe broek, jas en hoed met print van Guy Laroche. Met deze combinatie gunt de Franse ont werper zijn confectie-beluste publiek in Parijs een kijkje in 'zijn' zo mer.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5