Wie zijn auto liefheeft, mijdt Amsterdam Binnenland ELSEVIER d0ENE HN Overspannen jongen schiet vanuit huis Des Bouvrie in doodsangst voor afperser Smartcard voorkomt Detectivebureaus varen wel bij verhaalplicht rompslomp bij dokter" Onderzoeker: 'Allochtonen te afwachtend bij sollicitatie' U wilt Wij regelen L UIT DE WEEKBLADEN Verkoudheid is geen griepje H^DETIJ LANDSMEER Een overspannen 15-jarige jon gen uit Landsmeer heeft zich gisteren met een jachtgeweer in zijn ouderlijke woning verschanst en de politie bedreigd. De jongen schoot tweemaal in het wilde weg naar buiten. De jongen was na een he-' vige ruzie op zijn werk overstuur naar huis gerend. Om ongevallen te voorkomen zette de politie de om geving af. De jongen dreigde zichzelf wat aan te doen als hij zou worden gearresteerd. Een arresta tieteam was beschikbaar om de woning zonodig bin nen te vallen, waarbij uit voorzorg een ambulance paraat werd gehouden. De jongen liet zich tenslotte bijna door een politieman overhalen, ongewapend naar buiten te komen maar trok zich op het laatste moment terug in de woning. Kort daarop kon zijn vader hem alsnog overreden zich over te geven. AMSTERDAM Ontwer per Jan des Bouvrie heeft in april dit jaar in doodsangst gezeten voor zijn afperser, een 19-jarige jongen uit Bussum. De bekende interieurdeskun- dige kreeg bijna twee weken lang politiebescherming en hield zijn 4-jarig dochtertje van school uit angst dat haar iets zou overkomen. Dit bleek gisteren in Amsterdam bij de .doodsangst., politierechter waar de 19-jari- I FOTO ANP ge jongen uit Bussum veroor deeld werd tot 160 uur dienst verlening en twee maanden voorwaardelijke gevangenis- De jongeman schoof Des Bou vrie, op 2 april dit jaar een ui terst dreigende brief onder de voorruit van de peperdure Ferrari, die Des Bouvrie op zicht had. In de brief dwong hij Des Bouvrie de auto ergens in Bussum te plaatsen met de sleutels in het contact en 750.000 gulden in een koffer op de voorbank. Nadat de poli tie de auto op de afgesproken plek had neergezet kon de 19- jarige in de kraag worden ge vat. Een combinatie van wraak en een 1 aprilgrap, zo noemde de afperser zijn brief en telefoon tjes. Boos was hij geweest op Des Bouvrie die hem een keer bijna van de sokken had gere den met zijn felrode sportwa gen. De aprilgrap was eigen lijk uit de hand gelopen. Hij had Des Bouvrie niet echt wil len afpersen en daarom de auto ook niet meegenomen. Politierechter Blekxtoon gaf na het vonnis de 19-jarige nog de raad mee zich psychiatrisch te laten behandelen. Oost-Europa Opel bleef niet alleen het best verkochte merk in ons land, maar ook het meest ontvreem de (6773). Volkswagen volgt als tweede (4018). Het aantal ge stolen Fiats steeg met bijna de helft. De meest gestolen model len zijn nog altijd de Opel Ka- dett en de Golf, met 10.791 wa gens nemen zij liefst 33 procent van alle diefstallen voor hun re kening. Maar de Lancia Thema is bij autodieven in verhouding het populairste model, gevolgd door de Porsche 911 en de Mer cedes 190. Ook de Nissan Patrol blijkt een trekker. Wie zich ei genaar weet van een dergelijk type, loopt een bijna negen keer zo grote kans zijn eigendom kwijt te raken. De helft van het aantal gestolen voertuigen keert terug bij de ei genaar. De rest verdwijnt, voor een belangrijk deel naar Oost- Europa. Volgens de Bovag rij den er daar zo'n 10.000 auto's die wij in de voorbije twee jaren in Nederland kwijtraakten. Woordvoerder O. Spruijt: „Ge stolen auto's hebben bij de poli tie prioriteit drie en twintig, zo als zij zelf zeggen. Het betekent dat een gestolen auto wel het laatste is waar zij achteraan gaan. Dus zijn wij daar zelf een hoge prioriteit aan gaan geven. Sinds een kleine twee jaar speu ren wij met een groep ex-re chercheurs naar verdwenen wagens. Alles valt of staat met samenwerking. Het is ons be kend dat er wekelijks duizen den auto's van elders uit Euro pa weer in Polen opduiken, waar zij voor de helft 'van de prijs worden afgezet. Wij hou den ons hart vast wanneer straks de grenzen worden open gegooid, want dan wordt de controle nog moeilijker". Het stelen van auto's blijkt voor een deel een seizoensgebonden bezigheid te zijn. In oktober worden de meeste personenau to's gestolen, in januari de meeste vrachtwagens en in au gustus de meeste motoren. De Randstad neemt de helft van alle diefstallen voor haar reke ning, waarbij Amsterdam weer twee derde van het contingent van Noord-Holland voor zich zelf reserveert. In Limburg met als belangrijk achter land Duitsland en Utrecht steeg het aantal autodiefstallen met een derde. Premie Wie het echt goed voor heeft met zijn voertuig verhuist daar om naar Friesland en Drente, waar vergeleken met de rest van Nederland hoegenaamd niets gebeurt. „Bovendien scheelt het aanzienlijk in de verzekeringspremie", stelt me vrouw A. van Leeuv^en, woord voerder van het Verbond van Verzekeringen. „Door het enor me aantal diefstallen en vernie lingen aan auto's zitten verze keringsmaatschappijen eigen- lij^ flink in hun maag met auto verzekeringen. Of ze spelen net quitte, of ze verliezen eraan. In die branche werd vorig jaar dan oök 420 miljoen gulden als ver goeding uitgekeerd, daar valt niet tegenop te verdienen. Ver zekeringsmaatschappijen be schouwen autoverzekeringen als een klantenbindend pro- dukt. Met'het één probeer je het ander te verkopen „Natuurlijk klinkt het giganti sche aantal gestolen auto's door in de polisvoorwaarden. De ene verzekeringsmaatschappij han teert al een eigen risico voor diefstal, een ander eist voor een wagen boven de 60.000 gulden de inbouw van een erkende be veiligingsinstallatie" Het rapport van de Centrale Recherche Informatiedienst leert dat wie zijn caravan als ge stolen aangeeft, er geen reke ning meer mee moet houden dat zijn aanhanger ooit nog wordt teruggevonden. Negen tiende van het verdwenen spul duikt nooit meer op. Van twee derde van de ontvreemde moto ren wordt ook nooit meer iets gehoord. Het meest gewilde merk onder de gauwdieven is de Honda (549), gevolgd door Ya maha (339), Suzuki (253), Ka wasaki (241) en Harley David son (44). DEN HAAG - Zonder nieuwe middelen zal de stelselherzie ning in de gezondheidszorg vooral leiden tot veel romp slomp bij de dokter en de apo theek, veel gecijfer bij de verze kerde en hoge administratieve lasten bij de verzekeraars. Drs. W. van de Geijn van het ge lijknamige adviesbureau voor spelde dit vandaag in Den Haag op een congres over de te intro duceren multifunctionele „smartcards" voor de gezond heidszorg. Op deze kaarten staat informatie over personen, medicijnen, onderzoeken, be handelingen en betalingen. Voor de patiënt kan de kaart herhaalde onderzoeken, het wachten op dossiers en andere vertragingen voorkomen, even als fouten bij het voorschrijven van medicijnen. Hulpverleners kunnen ermee beschikken over elders in de gezondheidszorg opgeslagen informatie over de patiënt. Van de Geijn voorspel de dat de kaart in de toekomst een belangrijke rol zal spelen bij de toegankelijkheid van de zorg. Vooral niet-zieke verzekerden zullen het vastleggen van per soonlijke gegevens ervaren als een inbreuk op hun privacy. Toch hebben ook zij belang bij een beheersbare en toegankelij ke zorg, aldus Van de Geijn. Hij stelde daarom dat de medewer king van de consument zorgvul dig gevraagd en begeleid zal moeten worden. DEN HAAG De recent op gelegde plicht om bij te dra gen in de kosten van een uit kering voor ex-echtgenoten heeft menige betrokkene er toe bewogen om een privé- detective in te schakelen. Particuliere rechercheurs heb ben de handen vol aan opdrach ten van klanten, die azen op be wijzen dat hun voormalige partner samenwoont, verzwe gen inkomsten geniet of an derszins geen recht kan doen gelden op een uitkering. De Haagse detective W. Bon- gers ('43 jaar ervaring in het volgen van personen en onder zoek op elk gebied') bevestigt dat er sprake is van een hausse, al heeft hij 'nog geen kerstreis naar de Bahama's geboekt'. „Het lijkt wel of de sociale dien sten dit hebben verzonnen om zelf te bezuinigen op de kosten van het fraude-onderzoek", merkt hij verder op. „Als ze zo doorgaan hebben ze daar straks helemaal geen eigen opspo ringsapparaat meer nodig". Het in de gaten houden van ex- echtgenoten behoorde vanouds al tot de routine-klussen van Bongers. Tot voor kort betrof dit echter steeds opdrachten van gescheiden mensen die er niets voor voelden om alimen tatie te gaan betalen. Het detec tive-bureau heeft normaal ge sproken een week of twee nodig om in zulke kwesties een gede gen rapport met een dubbele getuigenis te kunnen overleg gen. Bongers brengt voor een dergelijk karwei zo'n 3500 gul den exclusief btw in rekening. De hoogte van dat bedrag hangt onder meer af van de mate waarin vooraf al belangwek kende aanwijzingen worden Sommige potentiële klanten haken alsnog af als zij zich ver gewissen van de kosten die met het onderzoek zijn gemoeid. „Maar", zegt de speurder, „ik moet er twee mensen op zetten en ik kan het moeilijk pro deo doen". ADVERTENTIE t DEN HAAG - Allochtonen zijn tijdens sollicitatiegesprek ken vaak te afwachtend. Naast een over het algemeen laag op leidingsniveau en problemen met de Nederlandse taal is dit een van de oorzaken van de slechte positie van uit het bui tenland afkomstige werkne mers op de arbeidsmarkt. Tot deze conclusie komt de eco nomisch socioloog W. Niesing van de Erasmus Universiteit in Rotterdam. De resultaten van zijn studie zullen in de loop van volgend jaar in een proefschrift worden gepubliceerd. Van de vijf bij het onderzoek be trokken bevolkingsgroepen hebben Turken en Marokka nen ten opzichte van de oor spronkelijke Nederlanders de ongunstigste positie op de ar beidsmarkt. Surinamers en An- tillianen nemen een middenpo sitie in. Werkzoekenden van Turkse en Marokkaanse afkomst richten zich vooral op het arbeidsbu reau of zoeken een baantje in het informele circuit. Werkge vers maken volgens Niesing echter in toenemende mate ge bruik van advertenties, zodat beide groeperingen elkaar ge makkelijk mislopen. Het onderzoek toont voorts aan dat een deel van de werkgevers vreest dat wanneer zij een uit het buitenland afkomstige ar beidskracht aannemen, deze minder goed in de groep van overige werknemers zal passen of weerstanden zal oproepen bij het al werkzame personeel of bij de klanten. graag op een effectievere manier met uw klanten communiceren. een uitzendkracht die de database voor u opzet en bijhoudt. Als u wilt weten hoe uitzendkrachten ook in uw organisatie creatiever kunnen worden ingezet, belt u dan 06-0607 voor de gratis brochure over dit onderwerp. ->r randstad uitzendbureau Uitvoeringsorganisaties tegen wet voorzieningen gehandicapten DEN HAAG De uitvoe ringsorganisaties in de socia le zekerheid verwachten „grote schade" van het kabi netsplan om gemeenten in belangrijke mate te belasten met de toekenning van voor zieningen aan gehandicap ten. De Gemeenschappelijke Medi sche Dienst (GMD) bracht de kritiek gisteren in een hoorzit ting over aan de Tweede Ka mer. De Kamer heeft een wetsvoor stel in behandeling dat per 1 ja nuari '94 de toekenning van rolstoelen, vervoer en wonin gaanpassing overhevelt naar de gemeenten. Die krijgen daar voor een vast budget. De maatschappelijke kritiek op het wetsvoorstel is massaal. Zij richt zich vooral op de rechtson gelijkheid die volgens velen (ook de Raad van State) on- st^at, doordat gemeenten bij de verstrekking van voorzienin gen eigei' regels mogen stellen en zelf eigen bijdragen mogen bepalen. Ondoordacht De GMD vindt het wetsvoorstel slecht en ondoordacht. Woord voerders van de GMD zeiden er van overtuigd te zijn dat er rechtsongelijkheid gaat ont staan tussen gehandicapten in de diverse gemeenten. Er gaat volgens hen bovendien een enorme versnippering ont staan, omdat de toekenning van voorzieningen in de nieuwe op zet is verdeeld over een aantal wetten en uitvoeringsinstan ties. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten erkent dat de regels in de diverse plaatsen onderling zullen gaan verschillen als ge volg van het wetsvoorstel. De VNG noemt dit echter geen rechtsongelijkheid, maar „plu riformiteit". Die bestaat ook bij zaken als on- roerendgoedbelasting en kin deropvang, zeiden VNG-be- stuurders gisteren tijdens de hoorzitting. zijn kant, maar de besch ming van het leven is voori zo fundamenteel' In 'Een president als koninIÉ achterin het blad, wordt in 11 gaan op de psychologie van 11 Amerikaanse verkiezing campagne. Zeven verslaggevers beli terden in de verschillerj0 Nederlandse godshuizen boodschappen waarmee gelovigen huiswaarts wert gestuurd. Samengevat: lijkheid en rechtvaardighi IDe zware kost was voor houden aan de bezoekers bijeenkomsten in de moi en de vrijgemaakt gen meerde kerk. Heieen Crul legt nu echt frisse en vooral in w< termen onbestendige da aanbreken uit wat de medie tegen griep en i koudheid is. Verder legt geduldig uit dat je je bij veel rotter voelt dan bij verkoudheid waar we j< lijks drie keer tegenaan pen. De Amerikaanse presidents verkiezingen komen akelig dichtbij. De meeste bladen haken in met betogen over 'sound bites', Rossonomie en Neerlands' keus. VN barst van de aardige onder- werpjes. Elsevier nam met 1,5 miljoen inwoners van Nederland plaats in de kerkbanken. VN heeft alleen maar fraaie, interessante verhalen. Op de cover, die wel wat weg heeft van een schaakbord, staan in elk geval zowat alle onder werpen met kleurenfotootje aangekondigd. Een poging om in de overdaad het ontbre ken van een knallend onder werp te verhullen? Bij de grootste foto: in de schaduw van Brian Roy werkt Ajax aan de toekomst. De hoopvolle, onbeheerst trotse ouders werken mee. Een lofzang op de harde leer school met veel zijdeuren die het echte kapitaal is van Ajax. Het paleis op het Haagse Lan ge Voorhout wordt een mu seum, ingericht door Rudi Fuchs, de opperbaas van het Haags Gemeentemuseum. VN ging een ruime week voor de opening kijken naar het re sultaat en laat Fuchs de zaak toelichten. Leonard Ornstein duikt in het kielzog van die bespiegelingen in 'Het ge heim van paleis Lange Voor hout'. Een rondgang langs (oud-)fractievoorzitters en - ministers op zoek naar wat zich politiek gezien in het pa leisje afspeelde. Niet op de cover staat een aankondiging van 'Gedach ten op dinsdagochtend'. Ri- nus Ferdinandusse maakt daarin iedereen blij. Clinton wordt een one period presi dent en met dat vooruitzicht kunnen Republikeinen best leven, meent hij. Wild maar beargumenteerd geschop en klare, gedreven taal karakteriseren het inter view met Louis Tobback, Bel- gië's minister van binnen landse zaken en vreemdelin genzaken. De 'Bullebak' is niet te houden. Van Mierlo krijgt er onderbouwd van langs, de ikke-ikke-ikke mo raal, het volk dat grotendeels geen sjoege van politiek heeft, religieuze fundamentalisten, het houdt niet op. Kortom, le- Ross Perot wordt de laatste tijd een beetje afgebrand. Hij doet populistische uitspraken in de trant van 'het moet an ders' en 'let's fix it'. Maar hoe de zaak gefixt moet worden zegt hij nooit. Hoogleraar Ro bert Pollin legt eindelijk de Rossonomie uit. Ook over dé verkiezingen gaat 'De sound bite show'. Het werken met nieuws-flitsen van zo'n negen seconden door de Amerikaan se tv wordt op de korrel geno men en de onvrede van kij kers die vonden dat de verkie zingen als een soort paarden race worden gepresenteerd. Gelijk een voetballer in top vorm steekt Martin van Ame- rongen Feyenoord Eén een hart onder de riem. René Zwaap verhaalt om standig over het jubileum concert van Bob Dylan. De sfeer was goed, iedereen was er. Dylan ook, zij het totaal in zichzelf gekeerd. Zwaap twij felt eraan of het CBS zal luk ken Dylan opnieuw te lance ren en hem bij MTV binnen te praten voor een optreden in MTV Unplugged. Zowat elke dag krijgen we de actuele 'barometerstand' doot over hoe zeker Clinton gaat winnen. Elsevier gooit het 'dus' over de Nederlandse boeg. Conclusie: de Neder landse politieke kopstukken willen, voor zover ze zich daarover wensen uit te laten, Clinton aan het VS-roer. Lub bers en Van den Broek hou den de lippen op elkaar; Jan Pronk formuleert voorzichtig zijn voorkeur voor Clinton. D66'er Kohnstam hoopt 'on gelooflijk' dat Clinton gaat winnen. Hij heeft enig recht van spreken, want in '83 ver toefde hij lange dagen in het kielzog van de gouverneur van Arkansas. Een begrijpe lijk 'dissident' geluid komt van RFP-voorman Meindert Leerling. „Een dubbeltje op Joost Zwagerman dook Anaïs Nins relatie met en a liefdheid op auteur He Miller en zijn vrouw Ji Aanleiding van het verst nen in een Nederlandse 8 taling van Nins 'Henry1 June'. Het boek is een 'f1 document', gedestilleerd 11 haar dagboeken. Er ontsl een beeld van Nin als vrtv waarin alles kolkt en sist was hoekpunt in een men1 a trois gedragen door h8 liefde en hartstocht tui Nin en Miller en tussen c en June. Zwagerman zete boek in een fraai histore decor. Fascinerend, ook voor iJl gepassioneerden op het bied van buitenaards leve (radio-)telescopen, is hetc' haal 'Op zoek naar de GrP1 Mannetjes'. Sterrenkur en specialist in interstt11 stof Frank Israël komt !z genuanceerd aan het w over buitenaards leven, visie op aardbewoners is 1 licht ontnuchterend: „A J*5 re culturen zullen begr 1£ dat ze voor het contact technisch simpele beschr gen als de onze simpele r delen moeten gebruiken'. HP heeft verder de gedrL architect Rem Koolhaas als een surfer bij een 1 wind triomfeert op hog< ven en vervolgens duikf een diep dal. Een lekker baar portret van de ma tekende voor veel comm mondiaal gerekend wor<4 de groten en de onlangs pende KunstHAL in Rc dam. Over die kunsthal HP uit met een viertal ai len. Che ('He jij') Guevara, dj. gentijnse revolutionair, nog altijd in hoog aanzif de Cubanen. HN hen dat Che vijf en twintig b geleden werd vermoord, velen was hij decennia een symbool van a zijn tonnen zo niet miljc c verdiend aan de verspre e van zijn profiel via po buttons en dergelijke. D1 banen zien de ex-vriems Fidel Castro als een syi J van strijd tegen de corn i een verschijnsel dat he vierde socialistische Cu e se systeem danig in de houdt. fe Tania de Keijser is heil lukkig met haar keuzee de islam. „Voor elk e heeft de islam een i woord". Met het christe a als leidraad voor het i was het volgens haar behelpen. Haar overstaj i; de islam, gevolg van hai e welijk met een Marokt leverde echter niet il winst op. „Toen ik nogi moslim was, had ik een i denkring. Ik ging weini s vrouwen om. Mijn vrii waren mijn broeders m v ik uitging". Dat leven meteen over na haar 1 lijk. „Ik heb dus echt mi i moeten wegsturen. o was wel pijnlijk". i Dr. Frits de Lange hef mengde gevoelens na de religieus geladen rouw tigheid rond de slacht, van de vliegramp. Hij morele bezinning op de niek. „De vraag waai was in de ramp is wel g< maar niet waar wij wai 1 het comfort dat de te< oplevert, opweegt tegf 1 risico van veel doden' „Zouden we ook niet vos voorbeeld de gewone1 keersdoden één keer pf J de RAI afhuren". AMSTERDAM De werke lijke automobilist herken je aan het favoriete kiekje van zijn vierwieler in de binnen zak. Voor later, wanneer zijn wagen is gestolen! Want ook dit jaar verdwijnen er weer meer auto's dan vorig jaar. Het nieuwste onderzoek van de Centrale Recherche In formatiedienst (CRI) leert dat er vorig jaar 27.560 motorvoer tuigen werden gestolen. Een stijging van 20,2 procent ten opzichte van 1990. Amsterdam is nog altijd de ge vaarlijkste stad van Nederland. Wie daar zijn wagen parkeert, loopt een vijf keer zo grote kans zijn voertuig kwijt te raken (6175 diefstallen) dan elders. Rotterdam, de tweede stad van Nederland, stijgt evenwel met stip. Daar werden 2112 vermis singen gerapporteerd, wat een stijging van 42,3 procent bete kent. Dat is bijna twee keer zo veel als in de rest van het land. Den Haag weet zich met 1284 gestolen voertuigen 17,7 procent een goede derde in de top tien. Opvallend is de vijf de plaats van Maastricht (637). Gezien het aantal inwoners be hoort deze gemeente niet eens tot de tien grootste steden. Het zelfde geldt voor Heerlen. Deze gemeente steeg van acht naar zes en kende ten opzichte van de cijfers uit 1990 een vervijf voudiging van het aantal dief stallen (623). Wie in Amsterdam zijn auto parkeert, loopt een vijf keer zo grote kans zijn voertuig kwijt te raken dan elders.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4