Columbus ontdekte ook tabak Kleuren kiezen voor Cutex Vandaag De Dag Antenne en draaiplateau Grijze haren weg Tijd door Disney Swatch automaat Kleine zakdoekjes Leidse Courant donderdag 22 oktober 1992 Tempo, bekend van de papieren zakdoekjes, heeft iets nieuws bedacht; een klein pakje zakdoekjes speciaal gemaakt voor vrouwen. Uit marktonderzoek is gebleken dat vrouwen het fijn vinden om een pakje zakdoekjes bij zich te hebben, maar de gangbare pakjes blijken te groot voor de doorsnee damestas of damesbroekzak. Het nieuwe pakje Tempo beauty, is bijna de helft kleiner. Zoals de gewone zakdoekjes zijn ook deze kleintjes milieuvriendelijk vervaardigd. Eerst zagen we alleen magnetrons met draaiplateau, daarna kwamen de exemplaren met de weggewerkte antenne zodat de opwarmruimte volledig kon worden benut. Maar toen die antenne toch niet optimaal bleek te voldoen, te veel plekjes onverwarmd of I bevroren liet, keerden de meeste merken snel terug naar het draaiplateau. AEG brengt nu de Micromat magnetronovens waarin beide systemen zijn gecombineerd. Dit tandemsysteem zorgt volgens fabrikant AEG voor een optimale verdeling van de energie. En dat betekent gelijkmatiger ontdooien, verwarmen en koken. De antenne brengt de snelle microgolven tot in alle hoeken van het toestel; het platte (geheel verzonken) plateau - dat zonodig kan worden uitgeschakeld - draait de levensmiddelen er nog eens gelijkmatig door. Overigens heeft AEG een serie (ondiepe) magnetrons uitgebracht die lekker makkelijk op ooghoogte in bestaande keukenkastjes kunnen worden ingebouwd. Tabak zou een genezende werking hebben. Een blaadje op de pijnlijke buik deed wonderen. Europa maakte 500jaar geleden kennis met een andere ontdekking van Columbus. De schatkisten overal in de wereld profiteren er nog steeds van. dam is een voorbeeld van een hele gedurfde stad," aldus Jacqueline over haar woonplaats, waar ze elk weekend terugkeert. „Ik kan me natuurlijk niet op elke modestijl apart richten," aldus Jac queline. Ze haalt drie grote borden tevoorschijn waarop stukjes stof, mode-foto's en plukjes garen in ver schillende kleuren met elkaar zijn gecombineerd. „Uit alles wat ik ver zamel, heb ik voor dit najaarseizoen drie trendstijlen gecreëerd: Natural Colours, Colours of Fruit en Colours of Light". Als de borden klaar zijn, vergelijkt Jacqueline de kleurtjes van het be staande assortiment met die op de borden. „Kijk," wijst ze. „De Meu ren van deze twee borden hadden we al in de collectie, alleen bij de 'Co lours of Light' miste ik een aantal tinten. Ik heb toen de stukjes stof in de gewenste Meuren aan het lab ge geven en zij hebben er cosmetica- tinten bij gemaakt". Genspireerd vertelt ze hoe ze op het idee kwam van het centrale thema van de Autumn Lights lijn, de naam waaronder de consument de nieuwe cosmetica-tinten in de winkel tegen komt. „Ik kwam tot de ontdekMng dat alle Meuren op het bord voorko men in een vlam. Onderin lila en blauwe tonen, bovenin rood, geel en oranje. Het contrast tussen donker en licht, dat sluit aan bij de contrast rijke mode van deze herfst". Vuurwerk Met vuurwerk, fakkels en een zelf uitgevoerde magische show heeft Jacqueline haar creatie aan de Euro pese Product Managers gepresen teerd. Ze is ervan overtuigd dat de nieuwe Meurtjes het goed gaan doen. „Ik heb ontdekt dat parelmoer goed verkoopt en dat lila en koraal erg in de mode zijn. Dat moet dus goed gaan," concludeert ze beslist. Het blijft altijd een gok, geeft ze toe. „Van de drie nieuwe Meuren lopen er wellicht twee wel en één niet". In de zestien landen van Europa ver koopt Cutex verschillende Meuren. „In Scandinavië doen roze tinten het goed, in Middeneuropa verkopen we veel bruine en groene Meuren, ter wijl men in Zuideuropa knalMeuren zonder parelmoer wil. Dat heeft al les met het licht te maken". Primeurtjes Hoewel het merk qua Meurtjes niet echt trendsettend is, heeft het, sinds Warrens ontdekMng van de nagel- riemverwijderaar en de vloeibare nagellak, al aardig wat cosmetica- primeurtjes op haar naam gebracht. Geheimzinnigheid is dus geboden, zeker waar het 't bereidingsprocedé van de beroemde nagellak betreft. „Exclusieve merken als Dior maken hun nagellakken niet zelf. Alle na gellak komt bij een paar grote fabrie ken vandaan. Onze recepten zijn dan ook geheim. Er zijn maar een paar mensen in Düsseldorf die de fij ne kneepjes kennen". De nieuwe flacon, waar Jacqueline om vroeg toen ze bij het bedrijf bin nenkwam, is er inmiddels. Het merk introduceerde ter ere van haar tach tigste verjaardag een eigentijdse look en durfde de bekende nagellak flacon te vervangen door een luxere fles met een donkerblauwe dop. De collectie is uitgebreid het huis brengt in Europa 116 nagellakMeu- ren op de markt en het assorti ment is door de samenstelling ge schikt voor een diversiteit aan 'sma ken'. Dat is ook het uitgangspunt van de vrouw die de Cutex Meuren voor Europa bepaalt. „Ik werk voor het publiek. Als een vrouw een nieuwe jurk heeft ge kocht, wil ik dat wij een kleurtje na gellak en lipstick hebben die daarbij past". De tabaksindustrie kan weer even glimlachen. Het mag dan bijkans on mogelijk zijn gemaakt reclame voor het roken te maken, er zijn van die momenten dat niet negatieve aan dacht - weliswaar tandeknarsend gadegeslagen door de nicotinehaters - even oogluikend wordt toegestaan. Columbus is in dit geval de schuldi ge. Want, niet alleen ontdekte hij bij toeval 500jaar geleden Amerika, ook de komst van tabaksprodukten naar Europa kan op het conto van de be roemdste ontdekMngsreiziger aller tijden worden bijgeschreven. Een van de gevolgen is een tentoon stelling in het prestigieuze Tropen museum onder de titel '500 jaar ta bakscultuur'. De tabaksindustrie blij en heeft daar sÜm op ingehaakt door de jaarlijkse week van de sigaar dit keer in het teken te stellen van Columbus. Inboorlingen zouden Co lumbus bosjes gedroogde bladeren hebben aangeboden, maar de we reldreiziger schonk weinig aandacht aan deze geste want hij had meer aandacht voor specerijen en edelme talen. Op 6 november 1492 maakte Columbus in zijn logboek melding van rokende inlanders: 'Veel man nen, die een bepaald soort blad in hun handen hadden en rook tot zich namen. Dit gebeurde door het blad op te rollen en aan één kant aan te steken'. Columbus vond het maar vreemd en beschouwde het verwek ken van walm uit bladeren als een van de heidense gebruiken van de pas ontdekte inboorlingen. Op zijn tweede reis moest Columbus op last van de paus een aantal mon niken meenemen. Een van deze geestelijken sloeg het gebruik van de gedroogde bladeren nauwkeurig gade. In een uit 1497 daterend schrift vertelt hij dat 'men een pijp gebruikte met twee buisjes, voor elk neusgat een. De roker snoof de walm door de buisjes op en kwam volgens de waarnemers in een staat van ver voering'. Hoe lang er al door de mens wordt gerookt, is een nauwelijks te beant woorden vraag. De oudste bekende afbeeldingen van rokende Maya-In dianen gaan terug tot 300 jaar na Christus. De oudste sporen van het gebruik van tabak zijn vorig jaar ge vonden door archeologen bij de mon ding van de Amazone-rivier in Bra zilië. De pijpen die werden gevon den, waren ongeveer 2000jaar oud. De leiders van de ontdekkingstoch ten stonden meestal afkeurend te genover het gebruik van tabak. Al leen matrozen en soldaten probeer den het wel eens, maar dat moest dan in het geheim gebeuren. Het toegeven aan dergelijke gewoonten werd streng gestraft. Desondanks brachten Spaanse zeelui tabak mee naar hun vaderland en werden door hun landgenoten met grote ogen ga degeslagen. Men dacht nogal eens dat de roker in brand stond. Jean Nicot Aanvankelijk zag men tabak in Eu ropa alleen als geneesmiddel dat vele kwalen zou kunnen verhelpen. De door Marja Eestermans 'Just for men' is een nieuw haarMeurprodukt voor mannen. Dit artikel is speciaal ontwikkeld voor ijdele mannen die van hun grijze haren af willen. De haarverf, die natuurlijk ook door vrouwen kan worden gebruikt, werkt binnen vijf minuten grijze haren weg. De producent hoopt een gat in de markt te vinden door dit produkt 'alleen voor mannen' te bestempelen. 'Just for men' is verkrijgbaar in de basisMeuren blond, donkerblond, bruin en zwart. Met deze Meuren worden alle kleurschakeringen afgewerkt. De inwerktijd is immers kleurbepalend. Het produkt kost 19,75. Lorus, de bekende uurwerkfabrikant, is ook aangestoken door de Disney-rage. Lorus brengt nu Mokken, wekkers en horloges op de markt waarop bekende Disney-figuurtjes de tijd aangeven. De wekkers zijn verkrijgbaar vanaf 32 en de horloges vanaf 49. Pursers van vliegtuigen weten erover mee te praten. Nog voor het vertrek worden ze al belaagd door mensen die de exclusieve Swatch automaat horloges willen kopen. Vaak moet men nee verkopen, ze zijn gewoon niet aan te slepen. De nieuwste versie werkt zonder batterij, milieuvriendelijk dus. Het horloge windt zichzelf op natuurlijk wijze op. Zoals dat trouwens vóór het batterij-tijdperk ook het geval was. Als je de Swatch afdoet, blijft 'ie nog 47 uur doorlopen. En is het nodig, dan kan het horloge gewoon met de hand worden opgewonden. Er zijn zes modellen in conventionele, nonchalante en design-uitvoeringen. Franse ambassadeur aan het hof te Lissabon, Jean Nicot, zond in 1559 een paar tabaksplanten en gedroog de bladeren naar het Franse hof van Hendrik 11 en Catharina de Medici met een lovend verslag van de heil zame werking ervan. Hij adviseerde Catharina een aftreksel van de bla deren te drinken om van haar chro nische migraine af te komen. De vor stin liet weten dat zij inderdaad van haar verlammende hoofdpijnen werd bevrijd en maakte de naam van Nicot onsterfelijk door het wonder kruid Nicotiana te noemen, een naam die later zelfs de wetenschap pelijke benaming werd van de plant: Nicotiana Tabacum. Toen het verhaal eenmaal de ronde deed, bleek er geen houden meer aan. Overal in Europa werd tabak aangeplant ter bestrijding van alle mogelijke ziekten. Dat het roken van tabak uiteindelijk toch in zwang raakte, was te danken aan Engelse kolonisten die uit Virgi nia terugkeerden; de Amerikaanse staat waar volop tabak werd ver bouwd én gerookt. De Engelsen ke ken vol bewondering naar hun be reisde landgenoten en vooral naar de manier waarop de rook door de neus werd uitgeblazen. In Londen ging het roken al snel tot de goede toon behoren. Roken bleef echter een voorrecht, want tabak was erg duur. Ook toen waren er al felle tegenstan ders. Om misbruik van tabak tegen te gaan gaf Jacobus 1, koning van Engeland van 1603 tot 1625, een in het Latijn gesteld schrift uit met de titel 'De rookhater'. De koning ont kende dat tabak een geneeskundige kracht zou hebben. Bovendien vond hij het roken een gevaar voor de En gelse natie, waardoor de standvas tigheid van de Engelse mannen ze ker achteruit zou gaan. Maar, zoals vaker het geval is, de onderdanen wilden niet luisteren. Belasting Karei 1, de zoon en opvolger van Ja cobus, was een heel ander type man die er een schitterende en dus geld verslindende hofhouding op na hield. Om dat te kunnen betalen werd er belasting op tabak inge voerd. De Engelsen mochten voort aan zoveel roken als zij wilden en het geld stroomde binnen. Rond 1800 deed de sigaar in heel West-Europa zijn intrede en werd het roken in alle geledingen popu lair. In alle landen zagen de overhe den dat er uit tabak hoge inkomsten te trekken waren. Er waren landen, zoals Nederland, die er nog meer geld aan wensten te verdienen en de fabricage zelf ter hand namen. Ne derland liet het over aan het particu lier initiatief. De consumptie in ons land lag ver boven dat in andere lan den. Niet in de laatste plaats door de kwaliteit, beweren de kenners. De Nederlandse sigaar is volgens diezelfde deskundigen nog steeds een topper. Het karakter van de Ne derlandse sigaar wordt namelijk ge kenmerkt door een melange van overzeese tabakssoorten uit Brazi lië, Havana, Java en Sumatra. In 1991 werden er 1370 miljoen sigaren geëxporteerd met een waarde van 314 miljoen gulden, naar meer dan 100 landen. Met een produktie van 480 miljoen sigaren voor de eigen Nederlandse rokers is de Nederland se sigarenindustrie de tweede in grootte ter wereld. In Nederland wordt door zo'n 80.000 mensen siga ren gerookt. Per week rookt de ge middelde sigarenroker 11 a 12 siga ren. Op dit moment zijn naar schat ting 100 miljoen mensen in de we reld voor hun levensonderhoud af hankelijk van tabak. Ontwikkelingslanden Vooral de ontwikkelingslanden zijn in hoge mate afhankelijk van de ver bouw van tabak. Dat varieert bij voorbeeld van 5,7 procent in Brazi lië, 22,5 procent in Argentiniïe, 26,3 procent in Zaïre tot 41,3 procent in Haïti. Belangrijker nog is dat de meeste overheden de belastingin komsten van tabak niet kunnen mis sen. In Nederland kwam vorig jaar op deze wijze 3 miljard gulden bin nen. Maar volgens diezelfde over heid én levensverzekeraars kosten de nadelige effecten van het roken handen vol geld. In hét Tropenmuseum in Am sterdam is tot 9 oktober van het vol gend jaar de expositie '500 jaar Ta bakscultuur' te zien. Het museum is elke dag geopend: op werkdagen van 10 tot 17 uur, op zaterdagen, zon- en feestdagen van 12 tot 17 uur. Gesloten op 25 december, 1 januari, 30 april en 5 mei. De Newyorkse apotheker Northam Warren deed in 1916 een uitvinding waar veel vrouwen hem nu nog dankbaar voor zijn. De creatie van vloeibare nagellak maakt voorgoed een eind aan het tijdrovende Meuren van de nagels met poeders en pas ta's. Inmiddels is het cosmeticamerk van de ondernemende apotheker uitge groeid tot één van de bekendste 'hui zen' ter wereld. En het is een Neder landse vrouw die de fascinerende maar moeilijke taak in handen heeft de Meuren en produkten te creëren waar Europa op zit te wachten, elk seizoen weer. „Toen ik binnenkwam bij Cutex, zei ik: „Jullie zijn wel eens aan een nieuw nagellakflesje toe". Jacqueli ne Stad (32), Product Development Manager bij het internationale cos meticamerk in Düsseldorf, lacht bij de herinnering aan de geschokte re actie die ze met haar opmerMng te weegbracht bij haar gloednieuwe baas. „De mond werd me meteen ge snoerd. De faam van dat bekende flesje uit 1916, met de lange witte steel, daar dreef Cutex op". Jacqueline nam zeven jaar geleden de marketing van Cutex Nederland op zich, toen ze als Product Manager in dienst kwam bij Kuypers Co, een bedrijf dat verschillende cosme ticamerken in Nederland op de markt brengt. „We kregen nieuwe Meuren aangereikt en bepaalden hoe dat het beste op de Nederlandse markt kan worden gebracht. Welke doelgroep is geschikt, en tussen wel ke merken past ons merk het beste". Droombaan Enkele jaren werkte ze elders, maar -hield altijd contact met haar vroege re werkgever. „Mijn hart lag nog steeds bij de decoratieve cosmetica". foto Marianne Michielen Jacqueline stad bepaalt bij Cutex de nieuwe make-up kleurtjes voor elk seizoen. Een collage van foto's, kleuren, stoffen en materialen helpt haar daarbij Toen de Cutex-fabriek in begin 1991 op het punt stond van Monaco naar Düsseldorf te verhuizen, kreeg Jac queline een telefoontje of ze niet te rug wilde komen. „Ik werd gevraagd voor de produktontwikkeling. „Dat was precies waar ik altijd van ge droomd had: Meuren uitzoeken". Haar werk heeft een artistiek karak ter, maar de marketing-achtergrond komt goed van pas. „Ik Mjk wat de mensen willen, wat er goed ver koopt. Duurdere merken zetten trends en hebben visagisten aan het werk. Wij gaan bij het bepalen van de nieuwe produkten uit van de mo detrends en de verkoop van de be staande collectie," vertelt Jacqueli ne. „Het assortiment passen we aan de cosmetica-trends aan. Als eye-li- ner in is, zorgen we dat er drie Meu ren van zijn. Als de blushers het niet goed doen en we hebben twaalf Meu ren in ons assortiment, doe ik er drie weg". Behalve de verkooptrends zijn de in ternationale modetendenzen van belang bij het bepalen van de Meur tjes lipstick, nagellak en oogscha duw. „Ik kan dus niet achter mijn bureau blijven zitten en dat vind ik heel prettig". Bij mode-instituten en op stoffen- beurzen in New York, Milaan, Parijs en Londen probeert Jacqueline er zo vroeg mogelijk achter te komen wel ke Meuren, stijlen en materialen het gaan maken in het komende seizoen. Ook in de Meding van mensen op straat vindt ze inspiratie. „Amster Archieffoto Inboorlingen zouden Columbus bosjes gedroogde bladeren hebben aangeboden, maar de wereldreiziger had meer aandacht voor specerijen en edelmetalen.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 19