Een beetje Bello draagt Burberrys E Expo/C3 Columbus ontdekte ook de tabak Mode/C2 Succes/C2 Rechter koppelt op niveau Petra Brons in Parijs Hier rust onze lieve lobbes; hij hield van Mozart, zalm uit blik en zijn rode joggingpak. En om de grafsteen drapeerden wij de halsband van zacht lamsleer. Ach ja, het zijn vandaag de dag toch net mensjes, onze huisdieren? Trend/C4 We zijn gek op een spelletje Amerikaanse snuffelt in Franse keuken PETRA BRON.1- Zijn geen reu en teef meer. Dit zijn wollige bruidsjonkers voor baasjes die gaan trouwen. l i door Frank Hitzert r zijn op de Nederlandse markt 474 soorten hon denvoeding verkrijg baar. Zonder de andere fabrikanten te kort te willen doen, hebben wij- 5 zelf onze keuze bepaald. 1 Want 'de vitale blaffer die midden in het leven rent' eet de 'superbrok- van Prins uit Veenendaal. oren twijfelaars zullen bet in dit land moeilijker hebben. Stanley van jem, eigenaar van de Dog and Cat- 7' i in Amsterdam, draait namelijk eigen 'dogburgers', een gewild tus- loortje voor elke hond die van ge le pleziertjes houdt. „Ik kan de in- an iënten uit het oogpunt van concur- oo ie niet verklappen, maar reken er 71 r op dat het lekker is. En vergeet ambachtelijke pasta's niet". 'og and Catshop is gevestigd in de f ïielis Schuytstraat, een van die be- ^lijke winkelparadijsjes in het chi- '5g zuid. „Er wonen hier", weet Van g< [em, „heel wat alleenstaanden; lies vooral. Zij beschouwen hun dier, veelal een hond, als hun enig Ze kopen voor hem een dure hals- ïlö. een leuk skipak voor op winter- of een dagelijks dekje met Schot- it en een mooi bedje in hetzelfde Dn. Steeds meer baasjes vinden dat v is minder belachelijk. Mensen krij- qfien hechtere band met hun huis- «willen hem verzorgen, vertroete- W 5e kopen voor zichzelf het aller- i, en dus ook voor hun hond jn tan ley van Loggem liggen de voor- nuf1en voor het oprapen. Wat te den man de alcoholvrije eau de parfum niage: 44,- voor een flesje van 50 io- üter. „Als ik het niet zou verkopen, 25 kdeze hondeparfum zelf gebrui- langharige tekkels, kleine hondehonk- balpetjes van de Miami Dolphins, boordjes met gouden dasspeld voor gol den retrievers en kwaliteitsdekjes van origineel Burberrys. Voor 170,- loopt Bello er net zo bij als z'n baas. „En vergeet m'n zwemvesten niet. Ja, u zegt dat.een hond moet kunnen zwem men. Maar ga eens zeilen op woelig zee water. Je hond slaat zo overboord, en een zeilboot is niet snel wendbaar. Voor je het weet, ben je te laat". Verse bloemen Maar dan is daar gelukkig Rita Eist- geest van de dierenbegraafplaats Greb- behof in Rhenen, die a raison van 1170,-, voor een grote hond, zorg draagt voor een afscheid in stijl, desge wenst met de lievelingsmuziek van de overledene. „Bij een teraardebestelling van een bouvier raakte een man eens zo over zijn toeren, dat hij eerst flauwviel en later in het graf wilde duiken. Bij een andere begrafenis kwam er een hele stoet vrienden en familieleden van de eigenaar mee, en allemaal in het zwart gekleed. Weer anderen komen elke week het graf van hun knuffeldiertje bezoeken, leggen er verse bloemen op en staan erbij te janken alsof het giste ren is gebeurd", zegt Rita in het vak blad van Dibevo, branche-organisatie voor ondernemers in deze sector. Oege Kleijne is hoofdredacteur van dat blad. Enige tijd geleden bezocht hij de huisdiervakbeurs Zoomark in het Itali aanse Florence en maakte er kennis met gedroogd fruit in Hak-achtige gla zen, wandelwagens voor hond en kat, echte bontjassen, carnavalspakjes en lijkkisten in diverse uitvoeringen. Het leidde bij hem tot de conclusie dat 'de pure vermenselijking van het huisdier daar de bijna volmaakte vorm bereikte'. „Toch verbaas ik mij nog elke dag, ze ker als ik berichten binnenkrijg dat er gens weer een bordeel voor honden is geopend, of een schoonheidssalon waar je de nagels van je kat kunt laten lak ken. Ik probeer een zekere afstandelijk heid te laten doorklinken, misschien zelfs wel een lichte ironie. Aan de ande re kant kan ik het echter ook weer niet allemaal in het belachelijke trekken, want er is kennelijk een markt voor". Volgens Dibevo lopen op de Nederland se markt 1,3 miljoen honden en 2,1 mil joen katten rond. In totaal houden wij 17 miljoen huisdieren, inclusief vogels en vissen. Zij zijn samen goed voor een jaaromzet van 1,5 miljard gulden. „De Financiële lasten en het tijdsbeslag die met het houden van dieren zijn ge moeid, worden in de meeste gezinnen moeiteloos aanvaard. Wat de samenle ving ervaart als essentieel voor de eigen gezondheid en het eigen welzijn, wordt in toenemende mate geprojecteerd op de gezelschapsdieren. Een Engels on derzoek heeft zelfs uitgewezen dat meer dan de helft van de bezitters van honden en katten meer houdt van het dier dan van de menselijke partner", al dus Dibevo in een artikel over 'de hu manisering van het huisdier' in de cata logus bij de Dibevo Vakbeurs, die deze week in de Jaarbeurs is gehouden. Veel, zo niet alles van dat dierlijk welbe hagen is ook terug te vinden bij Jetty van der Hulst, gediplomeerd honden- trimster en internationaal jurylid. Haar salon in de Haagse Anna Paulow- nastraat bestaat al 28 jaar. Jetty be schouwt haar werk niet als 'iets tut tigs', maar ziet het wassen en knippen als een 'functionele onderhoudsbeurt waar de hond recht op heeft'. Toch kan ook zij het soms niet laten. Zij vertelt althans vol trots over de bekers die zij vorige week weer heeft gewonnen bij de jaarlijkse show van de Nederland se poedelclub in Veenendaal. Zowel 'Jetty's Majestic The Fabulous One' als 'Bleu Skies Nimbus' ginger met een eerste prijs vandoor, en als wij beide ko eindredactie coos versteeg door RiaSchuurhuizen Een vrouw uit Hamburgerland, die de Franse keuken doorlicht en daar nu al drie boeken over heeft geschreven. Boe ken die ook in Frankrijk zijn versche nen. Patricia Wells moet iets onverteer baars zijn voor de Franse gastronomen. Amerikaanse Patricia Wells, een rond gezicht met een paar lachende ogen, straalt als ze praat over eten, koken, restaurants en ouderwetse fornuizen. „Natuurlijk bekeken ze me in het begin wel wat vreemd. Een Amerikaanse, een vrouw uit Hamburgerland zoals ze hier vaak spottend zeggen, die boeken over hun keuken ging schrijven? Eten is in Frankrijk zoiets als een nationaal erf goed, dat is niet zomaar iets. Maar toen de Fransen ontdekten dat ik heel erg professioneel te werk ging, overal heen ging, rondsnuffelde in keukens, én heel belangrijk, recepten ook echt zelf uit probeerde, toen kregen ze toch waarde ring voor me. En vonden ze de kijk van een outsider wel verfrissend". 'Het Lekkerste Bistro Kookboek' heet het derde boek van Patricia Wells 39,50, uitgeverij Bosch Keuning, Baarn) en het gaat zoals de titel doet vermoeden over bistro's, die typisch Franse restaurants. Dit nieuwe boek heeft Patricia Wells in vrije korte tijd geschreven. „Ik had al zoveel recepten en zoveel restaurantjes bezocht voor mijn 'Reisboek voor fijn proevers', dat dit vrij gemakkelijk tot" stand is geko men. Dat gaf mij meteen de tijd om me bezig te hou den met de Itali aanse evenknie van de bistro, de trattoria. Want over die Italiaanse restaurantjes gaat mijn volgende boek". Naast het schrij ven van boeken verzorgt Patricia Wells eens in de veertien dagen een culinaire pagi na in de Herald Tribune, terwijl ze verder nog schrijft voor de New York Times en L'Ex- press. En ze na tuurlijk heel veel koken. „Maar het is toch fantastisch als je van je werk je hobby hebt ge maakt. Brood bak ken, heerlijk vind ik dat. Of lekkere salades maken in de zomer". Haar gezicht maakt op nieuw duidelijk hoe leuk te het vindt om zo over eten te praten. Maar ook uit eten gaan is voor haar be slist geen straf. „En dan vooral in die kleine restaurantjes. Je kunt nu een maal niet elke avond in een sterrenres taurant eten. Niet alleen qua financiën, maar het gaatje ook gewoon tegen staan. Zo niet het eten in een bistro. Daar kun je altijd naar toe, omdat het simpel is. Zoals je thuis eet. Sajade, kip, aardappelen en fruitdesserts. Ik denk trouwens dat ik daar een volgend boek over ga schrijven, dat zijn de gerechten die ik het lekkerst vind. En die geloof ik, iedereen graag eet". De Nederlandse keuken kent Patricia Wells niet. „Haring, jenever en kaas, lekker allemaal, maar echt de traditie van de Nederlandse keuken ken ik niet. Dat gaat wel gebeuren, want ik ga voor de Herald Tribune een serie maken over de eetcultuur in de twaalf Europe se landen. En dan kom ik dus ook naar Nederland". Patricia Wells woont al enige jaren in Parijs van waaruit ze het hele land doorreist. Van tijd tot tijd verblijft in haar huis in de Provence. In de loop der tijd is ze van dit land gaan houden. Zo zeer zelfs dat ze overweegt om de Fran se nationaliteit aan te vragen. En dan na haar pensionering - ze straalt weer - wil ze van de melk van haar eigen gei ten, die ze nu al heeft rondlopen in de Provence, zelf geitekaas maken. Patricia Welis van keuken. foto Maurice Nelwan de hamburgers naar de Franse ningspoedels zo van dichtbij bekijken, dan moeten we concluderen dat er rechtvaardig is gejureerd. Omdat Jetty als internationaal jurylid nog wel eens ergens komt, en vervol gens met van alles terugkwam, kun je nu ook in haar salon annex winkel te recht voor allerhande exclusiefs. Zo toont zij een soepel joggingpakje voor honden dat zij importeert uit Zuid-Afri- ka, de 'grootste collectie halsbanden in Nederland', skipakjes, bruidsjurkjes en zelfs een heus jacquet. „Voor mensen die gaan trouwen en hun hond meene men naar het stadhuis". Coupeuse Een groot deel van die hondekleding maakt Jetty zelf; althans, haar coupeu se die elke zatermiddag zitting heeft en dan alle maten opneemt. „Niet alles is zomaar als confectie te koop. Zo kwam hier laatst een Zwitserse meneer. Die wilde voor zijn Deense dog een lammy- coat. Een ander, een Rotterdammer, wilde voor zijn Deense dog een dekje in de kleuren van Feyenoord en met rug nummer tien". De hondentrimster noemt het een trend. Als het baasje vroeger al een dek je kocht, mocht het vooral niet opvallen. „Nu is dat precies omgekeerd. Waar zelfs mannen van zeventig jaar er geen enkele moeite meer mee hebben te gaan winkelen in een glimmend paars trai ningspak, daar kleden ze nu ook hun hond in de felste kleuren. Maar volgens mij blijven het uiteindelijk toch gim micks, ik durf niet te zeggen dat er een diepere filosofie achter schuilgaat". Bovendien kan, gelukkig maar mis schien, ook weer niet alles. Jetty ver koopt weliswaar bontjasjes en tijgervel len voor honden, maar het zijn wel alle maal kunststoffen. „Het ene dier z'n vel uittrekken om dat het andere aan te doen? Niks ervan. Kijk, dat gaat mij nou net even te ver". vormgeving Kitty Stijnman Vandaag de Dag LEIDSE COURANT DONDERDAG 22 OKTOBER 1992

Leidse Courant | 1992 | | pagina 17