'Ook Neeskens had eens een inzinking' PSV ziet al vele Zoetermeer wacht schadeclaim organisatie miljoenen gloren Sport MICHEL KREEK BLIJFT KALM ONDER TERUGVAL Franker reageert boos op koppeling aan Spanje Park Avenue Kathy winnaar Giganten Toronto leidt in de World Series Leidse Courant woensdag 21 oktober 1992 aiserslautern slaat a de rust toe liserslautern - Een helft •ft Sheffield Wednesday Kai- •slautern in de tweede ronde de UEFA Cup op stang ge- ;d. Twee heldere momenten, Marin en Witeczek, in de jede helft bezorgden de Duit- •s toch nog een redelijk gun- uitgangspositie (3-1) voor tweede duel. Na vijf minu- zette Hirst de bezoekers op irsprong. Een minuut later ik Funkel uit een strafschop stand gelijk. De Franse leidsrechter Quiniou schoot (thuisploeg kort voor de rust ïulp door Hirst van het veld verwijderen. irussia Dortmund ipt Celtic nipt rtmund Celtic werd in rtmund door Borussia met 1- erslagen door een late tref- De Zwitser Chapuisat be- te het duel twintig minuten ir het einde. Juventus verze de zich in Athene zo goed als ier van een plaats in de derde ide door Panathinaikos met te verslaan. De Engelse aan- ler David Platt zorgde voor jelangrijke overwinning. ist trekt ïateur aan [stelveen - Peter Post ver- rkte zijn Histor-Laser ploeg ir volgend seizoen met de iteur Gilles Talmant. De 21- ge coureur reed dit seizoen r de nationale selectie van nkrijk en won twee klassie- iredstrijden. andbalsters: ist op Polen iedam De Nederlandse j dbalsters startten het t( schmann-Hollandtoernooi k. De ploeg won van Polen j, 20-17 (11-11). Schotvaar- 0 te speelsters waren Carla ntjens (acht treffers) en Di- Mouton (zeven). iceddie Spencer ug in GP-races ji'ijs Freddie Spencer keert rjig in de Grand Prix-races ,,)r de wereldtitel. De 29-jari- Amerikaanse wegracer be- 3|kte een akkoord met de ^nse equipe Yamaha-Banco, x arvoor hij volgend jaar in de rcc-klasse uitkomt. rSketbalclub Den der failliet Helder Voor de tweede in het nog korte seizoen is^ topploeg uit de basketbal petitie in financiële moei- eden geraakt. De Stichting ■tinitiatieven, die in Den Ier de basketballers en landskampioen Com- ore onder contract heeft, is et. Penningmeester Jack ier heeft laten weten, dat de profs en de coach ont- zal worden aangevraagd, isor Commodore staat bui de problemen. Het bedrijf een overeenkomst met de niging Den Helder. Het be tel r van Den Helder heeft de ite srsgroep en coach gevraagd le Kerst op amateurbasis de club uit te komen. ^SLAGEN Michel Kreek stond aan de vooravond van de interland tegen Polen op de nominatie voor het Nederlands elftal te worden geselecteerd. Het feest ging niet door, omdat de jonge Ajacied op de valreep tegen Austria Salzburg en RKC de bondscoaches Advocaat en Israël niet kon overtuigen. door Gijsbert Spierenburg Guimaraes Met de terugslag was door de kenners rekening gehouden. Het overkomt de al lergrootsten. „Men heeft mij verteld dat ook Neeskens in diens tweede seizoen bij Ajax een ongelooflijke inzinking heeft gehad. De trainer heeft mij daarom onlangs gezegd: Mi chel, jongen, blijf rustig, speel je eigen spel. Dat het nu iets min der met je gaat is een heel nor maal verschijnsel. Je komt er wel weer bovenop" Na een glorieus seizoen met Ajax, stond Michel Kreek in mei eerst met de UEFA Cup op het Leidseplein en vervolgens plot seling bij de vijfentwintig van Michels voor Zweden. Uiteinde lijk schrapte de 21-jarige Am sterdammer zelf zijn naam uit de definitieve Oranje-selectie. Hij zegde af wegens overver moeidheid. Die houding is teke nend voor zijn professionele in stelling. „Kort voordat de bondscoach de EK-selectie zou bekendmaken, speelde ik met het olympisch elftal de beslis singswedstrijd voor Barcelona tegen Australië. Ik speelde die middag in Utrecht de slechtste wedstrijd van het seizoen. Ik had ook schuld aan het eerste tegendoelpunt. In de rust werd ik terecht gewisseld. Ik had last van mijn buikspieren. Het was een klacht die volgens de dokter duidde op oververmoeidheid. Ik heb toen onmiddellijk tegen Mi chels gezegd: Het spijt me, maar het gaat niet". Terwijl de Feyenoorder Rob Witschge in zijn plaats met Oranje naar Zweden vloog, reis de Michel Kreek aan de hand van vriendin Denise naar de zon. Van het conditieprogram ma dat hij van de trainer had meegekregen, kwam gedurende die zes weken nauwelijks iets terecht. „Het is bij Ajax de ge woonte dat we in de vakantie onze basisconditie onderhou den. Ik heb alleen wat duur- werk kunnen doen, omdat ik al door last bleef houden van m'n buik. Zo arriveerde ik met een conditionele achterstand in het trainingskamp en tot overmaat van ramp kreeg ik in de eerste de beste oefenwedstrijd ook nog eens een schop tegen m'n enkel, waardoor ik weer drie weken werd teruggeworpen' Zware benen Niet zonder pijn overleefde Kreek de eerste wedstrijden van het nieuwe seizoen. „Ik had steeds zware benen. Ik voelde me maar niet zoals ik wezen moest. Ik beperkte me in de wedstrijden noodgedwongen tot het uitvoeren van mijn ta ken. Voor de trainer was dat voldoende, maar zelf wilde ik méér. Ik moet het gevoel heb ben dat ik ook tot iets extra in staat ben". Ogenschijnlijk moeiteloos nam de jeugdige middenvelder in de herfst van vorig jaar de rol van routinier Wouters over, toen deze naar Bayern München vertrok. Ajax-coach Van Gaal: „Spelers als Kreek beschikken over enorm veel discipline. In dat opzicht brengt hij datgene wat de ploeg eist' Kreek doet zijn werk zonder franje en tierelantijnen. Koel en zakelijk. Niet goedschiks, dan kwaadschiks. „Mijn in breng is dat ik voor evenwicht in het elftal zorg. Ik hou in de gaten dat Jonk zich op zijn aan vallende werk kan concentre ren. Ik zie er op toe dat er bij ons voldoende mensen achter Ajax onderging een ontspannen training. Onder het toeziend oog van Marciano Vink, Frank de Boer en Dennis Bergkamp (v.l.n.r.) trapt Edgar Davids de bal. de bal blijven. Nu Winter weg is, moet ik bovendien de aanval van impulsen voorzien. Samen met Vink. Met z'n tweeën móeten we Winter doen verge ten. Dat is geen gemakkelijke opgave. Winter was jaarlijks goed voor gemiddeld tien doel punten. Ik besef dat mijn ren dement groter moet worden. Vorig seizoen heb ik drie doel punten gemaakt en niet één as- sist (een beslissende voorzet of pass, red.) gegeven. Ik moet zeggen dat het inmiddels iets beter gaat. Nu al zit ik op twee doelpunten en vijf assists". Euforie Een gerenommeerd oud-ploeg genoot van Kreek meent dat de jonge Amsterdammer vorig sei zoen voornamelijk op de golven van het succes omhoog is ge stuwd. „In de euforie die toen heerste heeft Michel boven zijn krachten gespeeld. Eerlijk ge zegd vrees ik dat hij dat hoge ni veau niet meer zal halen". In de Hel van Guimaraes krijgt Kreek vanavond de gelegenheid die woorden te logenstraffen. Zonder Menzo, Silooy, Wou-, ters, Winter en Van 't Schip; heeft de UEFA Cup-winnaar^ van vorig seizoen flink aamrou-* tine ingeboet. In het Portugêse* stadionnetje, waar het volgens", de verhalen behoorlijk kan spo-- ken, komt het er op aan-net hoofd koel en de voeten warih te houden. Onder die omstandig-* heden is er voor Kreek eeirj^e-; langrijke taak weggelegd. „Van John van Loén en Alfons Groe nendijk, die hier in 1988 met. Roda JC hebben gevoetbald, weet ik wat me zo ongeveer te wachten staat: een heksenke tel. Normaal gesproken mag deze tegenstander geen pro bleem voor ons zijn, maaCin zo'n sfeer weet je natuurlijk maar nooit". Pokertafel Michel Kreek groeide bij Ajak op met de inmiddels veelbe sproken lichting onder leiding; van Richard Witschge en Bryan Roy, in de volksmond ook wel de patatgeneratie genoemd:-ïn de schaduw van deze twee cory" feeën keek 'Kreekie' zijn ogen- uit, op het veld en zo nu en dan, ook aan de pokertafel. Wars vgp, kapsones en heisa handhaafde hij zich koel als ijs in dit illuste re gezelschap. Aanvankelijk'als linksbuiten, later als linksbaék en libero, tenslotte als links half. Ondertussen haalde hij ook nog met vlag en wimpel Ret vwo-diploma. „Van nature ben ik vrij serieus. Dat moet ook wel, je slaagt niet zó maar voor het atheneum. Om dat te bereiken, moet jé'je zelf toch een bepaalde zelfdisci pline opleggen. Ik besefte-vrij vroeg dat ik het, om als voetbal ler bij Ajax te slagen, van mijn karakter moest hebben. "nIk moest er veel voor doen, aan merkelijk meer in elk geval dan jongens als bij voorbeeld Ri chard Witschge en BryaitRoy". Die twee komen er vanavond in het Europese voetbal weerjiret aan te pas. Witschge mokt ir>de dug-out van Cruijff, Roy kSiést in het tweede elftal van Ajax. Michel Kreek is in de omge keerde wereld thans het grote voorbeeld. ZUIDERPARK MIDDELPUNT WERELDRUITERSPELEN .GEMEEN. Sportprijsvragen. 42: Eerste prijs: geen win- gfc, tweede prijs: 10 winnaar 08,80, derde prijs: 152 win- sf. 248,10. HANDBAL Schiedam, Hol- toernooi, eerste dag. irland - Polen 20-17 (11- Doelpunten Nederland: ïtjens 8/4, Mouton 7/2, Bo- anu 2, De Kok 2, Wouters. auenië - Rusland 25-21 (13- luitsland - Noorwegen 15- SHAKEN Tilburg. Interpolis- looi, kwartfinales, eerste j: Ivantsjoek (Oek) - Kams- 'St) 1-0, Kortsjnoi (Zwi) - md (WRu) 1-0, Nikolic Smirin (Isr) 1-0, Adams Svesjnikov (Rus) 1-0. 'ETBAL UEFA-beker, twee- ide, eerste wedstrijd: iserslautern (Dui) - Shef- Wednesday (Eng) 3-1 (1- Hirst 0-1,8. Funkel (straf- 1-1,51. Marin 2-l,53.Wi- ik 3-1. Scheidsrechter: Qui- jiet (Fra). Toeschouwers: '2, Rode kaart: 41. Hirst khe Wednesday). Gele kaart: son (Sh. Wednesday), liettlnund. Borussia Dortmund iter - Celtic (Scho) 1-0 (0-0). ;tiev hapuisat 1-0. Scheidsrech- ste Craciunescu (Roe). Toe- twers: 35.803 (uitver- X£ Gele kaarten: Mill (B. nel tnund), Mcnalty, Mowbray pre ic). 'on< ne. Panathinaikos (Gri) - leklitus (Ita) 0-1 (0-0). 68. '0-1.Scheidsrechter: Carls- belt (Zwe). Toeschouwers: '0. Gele kaarten: Kohier, io (beiden Juventus). -ApSHOCKEY Eredivisie: Ge- "IV Heerenveen 4-4 (4-1 0-1 '■0). Scheidsrechter: Stui- i Toeschouwers: 900. Straf- EH 'ten: Geleen 2, Heerenveen door Henk Lankester Den Haag De gemeente Zoe termeer kan rekenen op een schadeclaim van enkele tonnen van de Nederlandse Hippische Sportbond. Tijdens de persconferentie van de Wereldruiterspelen, die van '27 juli tot en met 7 augustus 1994 worden gehouden in Den Haag (Zuiderpark en Duindigt) en De Vlasakkers (Amersfoort/ Soest), liet Jacques van Leeu wen, directeur van de NHS, daar gisteren geen twijfel over bestaan. „We hadden een for mele toezegging van Zoeter meer. Dat men later onder druk van de bevolking uit milieu oogpunt geen uithoudingsproef laat verrijden in het Wester park, plaatst ons voor extra kosten. Ik denk dat uitwijken naar De Vlasakkers tonnen meer kost en die zullen we pro beren te verhalen op Zoeter meer", aldus Van Leeuwen, die inmiddels weet dat natuurbe schermers uit Amersfoort even eens een AROB-procedure zijn gestart. „We vertrouwen echter De NHS was tijdens de bijeen komst in het Zuiderpark wel lo vend over de gemeente Den Haag. „We zijn erg blij met de steun", aldus jonkheer mr. Loudon, president van het uit voerend comité. „Den Haag zorgt er voor dat het Zuider park wordt aangepast. In no vember wordt daarmee een be gin gemaakt en verder verricht Den Haag nog tal van hand- en spandiensten. De drainage wordt aangepast en op andere plekken in het park wordt op- PAARDESP0RT nieuw geasfalteerd in verband met het aanvoeren van materi aal. Uiteindelijk moet het sta dion in 1994 na een ingrijpende verbouwing plaats bieden aan 20.000 toeschouwers". Op het programma in 1994 staan springen, dressuur, mili tary, vierspannen, voltige en endurance. De Wereldruiter spelen werden in 1990 voor het eerst in Zweden gehouden. Dat leverde de Zweedse organisatie een verlies op van zes miljoen gulden. Het evenement was be groot op 36 miljoen, de inkom sten bedroegen slechts dertig miljoen. Den Haag is begroot op 24 miljoen gulden. Volgens Van Leeuwen is een winst van zes miljoen gulden mogelijk. De be groting moet sluitend worden gemaakt door onder meer spon sors, recettes en de verkoop van VIP-boxen. Het Zuiderpark wordt tijdens de Wereldruiterspelen omgeto verd in een grote manege. In het stadion wordt onder meer de openingsceremonie afge werkt. Daarnaast komt er een tweede tijdelijk stadion met een capaciteit van tweeduizend toe schouwers, stallen voor de on geveer duizend paarden, ver schillende oefenterreinen en een arena voor het onderdeel voltige. Verder verrijst er een veterinaire kliniek, een promo dorp met een veelheid aan win kels en horeca-faciliteiten en een ontvangstruimte voor sponsors. Het Zuiderpark is het kloppend hart van de Wereldrifiterspe- len, want alle wedstrijden van de disciplines springen en dres suur hebben plaats in het 'Ik denk dat uitwijken naar De Vlasakkers tonnen meer kost en die zullen we proberen te verhalen op Zoetermeer', zegt Jacques van Leeuwen. over een parcours van 160 kilo meter tussen Katwijk en Den Haag. De finish is in het Zuider park. Het hoofdstadion krijgt een zandpiste van 120 bij 75 meter. Dat heeft uiteraard consequen ties voor bespeler ADO Den hoofdstadion. Voor de uithou- dingsproeven van de onderde len military en vierspannen wijkt de organisatie uit naar De Vlasakkers. De endurance- paarden worden ondergebracht op Duindigt. Daar start ook op vrijdag 5 augustus de wedstrijd g, beseft ook Fred Racké, namens de gemeente belast met de ondersteuning van topsport in Den Haag. „Alleen moeten we reëel zijn. Dit is het grootste na-oorlogse evenement in Ne derland. We rekenen op drie honderdduizend toeschouwers. De Wereldruiterspelen brengen Den Haag wereldwijd onder de aandacht. Als je dat afzet tegen de overlast die wordt veroor zaakt voor ADO Den Haag en andere bespelers en gebruikers van het Zuiderpark, weet ik wat de voorrang moet krijgen. Al proberen we voor alle partijen, inclusief ADO Den Haag, een oplossing te vinden' Bondscoach Hans Horn (44) is de ook de ko mende twee seizoenen bonds coach van de Nederlandse springruiters-equipe. De 44-ja- rige coach blijft aan tot en met de Wereldruiterspelen. In het contract is verder een optie op genomen tot de Spelen van At lanta in 1996. Horn, die de afge lopen jaren als coach zowel tij dens het EK in La Baule als op de Spelen met het Nederlands team goud won, liet de NHS vo rige week weten aan te blijven. „Ik zie nog voldoende mogelijk heden om succes te behalen", aldus de bondscoach. Tijdens diezelfde bijeenkomst gisteren werd bekend dat Op- tiebeurs Egano, eigendom van Horn en Bennie Holtkamp nog zeker twee jaar in Nederland blijft. Het paard is immers vast gelegd door de Stichting het Ne derlands Olympiade Paard, waardoor de eigenaren Egano niet mogen verkopen. Athene PSV wil na een aan tal magere seizoenen zich zo graag weer eens tussen de beste acht van Europa scharen. Een plaats bij de laatste acht in de Champion's League is aantrek kelijk door het financiële lok kertje van de UEFA, mede mo gelijk gemaakt door een groep van vaste sponsors, waartoe ook Philips behoort. In het gunstigste geval rekent manager Kees Ploegsma op in komsten tussen de tien en twaalf miljoen gulden, het ge schatte minimum ligt vijftig procent lager, maar blijft de moeite waard. Serieus PSV neemt AEK Athene, de eerste Griekse tegenstander in 37 jaar Europees voetbal, ui terst serieus. AEK is als de eco nomie, de prestaties stijgen en dalen als de conjunctuur en in het geval van de club duurt de cyclus ongeveer tien jaar. De in dex staat nu weer hoog, maar het blijft natuurlijk een club die de eerste ronde slechts overleef de door de regel van de in de uit wedstrijd gemaakte doelpunten (1-1 en 2-2) tegen Apoel Nico sia, de kampioen van Cyprus,,, De trainers Hans Westerhof en Frank Arnesen hebben de club ieder één keer echt zien spelen in uitwedstrijden en de video bestudeerd van de thuiswed strijd tegen Apoel. Drie wed strijden, met drie doelpunten van middenvelder Alexandria Westerhof concludeerde te recht dat het geen driftig sco rend elftal is. Hij stelde pp de persconferentie ook dat de onbetwist beste voetballer van AEK, libero Stelios Manolas, wegens twee Europese. ,gele kaarten in het eerste duel zal ontbreken. Net als zijn eigen li bero Popescu door een blessure. „AEK heeft, met Manolas,, een elftal dat gericht en bijna yopr- spelbaar voetbalt, niet zoals je van Grieken zou verwachten", vond Westerhof. Waar hij .wel op rekent is dat de atmosfeer, door het publiek, enigszins an ders zal zijn dan gewoonlijk. „Het lijkt mij dat de spelers vol doende ervaring zullen hebben om daarmee te leven. Ik denk dat het mij meer doet dan hen, maar ik hoef niet te spelen''. TENNIS Hilversum De Prijs der Gi ganten, het jaarlijkse interna tionale hoogtepunt op het draf centrum van Hilversum, is gis teravond een prooi geworden voor Park Avenue Kathy met in de sulky de Zweed Goran Jo hansson. De zesjarige merrie, die met rasse schreden xeen winstsom van twee miljoen gulden na dert, bleek in de finale net een maatje te groot voor haar grote rivale en landgenoot Kit Lobell met haar vaste pikeur Stig Jo hansson. Park Avenue Kathy toonde in de finale een kilometertijd van 1.13.6, ruim een halve seconde langzamer dan haar winnende tijd van een jaar eerder, toen zij ook met Kit Lobell afrekende. Tegen het Zweedse onderonsje had de Nederlandse inbreng weinig verweer, al verbaasde Incredible Crafts door in de fi nale een derde plaats, het hoogst haalbare, in de wacht te In de serie plaatste de Ameri kaanse import zich met pijn en moeite voor de finale, want met een vierde plaats bleef de zesja rige hengst ver onder de ver wachtingen. De eerste serie ging als verwacht naar Kit Lo bell, die met speels gemak een kilometertijd van 1.14.4 neer zette. Jit Milou (Arnold Molle- ma), Rapid Royalty (Jos van Koolwijk) en de al eerder ge noemde Incredible Crafts (Hen- nie Grift) bleven op gepaste af stand, maar waren toen al ver zekerd van een finaleplaats. Park Avenue Kathy liep in de tweede serie 0,1 seconde sneller dan haar landgenoot Kit Lobell. Elionora Oldeson, samen met Yellowa de enige vertegenwoor diger van Nederlandse af komst, eindigde als tweede, voor Castleton Magic (Hugo Langeweg) en Embassy Lobell, HONKBAL Toronto De Toronto Bluë Jays hebben de leiding geno men in de World Series honk bal. De Canadese ploeg won in eigen stadion de derde wed strijd in best-of-seven tegen de Atlanta Braves met 3-2. Na drie wedstrijden is Toronto nog twee overwinningen verwijderd van de wereldtitel. De beslissing in de derde wed strijd viel in de negende en laat ste inning. Candy Maldonado, een 32-jarige honkballer uit Puerto Rico, loodste met een honkslag Roberto Alomar over de thuisplaat. De 51.813 toe schouwers in de overdekte Sky Dome werden uitzinnig van vreugde. Het was de eerste wed strijd ooit in de World Series die buiten de Verenigde Staten ge speeld werd. Wedstrijd vier en vijf worden vandaag en donder dag eveneens in Toronto ge speeld. Atlanta heeft een over winning nodig om de serie te rug te brengen naar de Verenig de Staten. Voor Toronto sloegen Carter, zijn tweede in de Series, en Gruber gisteren homeruns. Londen/Puerto Rico De kop peling gisteren van Nederland aan Spanje in de eerste ronde van het Davis Cup-tennistoer nooi 1993 leidde bij bondscoach Stanley Franker tot fikse boos heid. „Wat mij bij die hele lo ting vreselijk irriteert, is dat we niet geplaatst zijn bij de beste acht landen en een natie als Ita lië wel. Dat is een onbegrijpelij ke dwaling. Typisch iets voor bobo's. Daardoor spelen wij nu een loodzware pot in Spanje' Franker reageerde yanuit San Juan Puerto Rico op de loting die gisteren in Londen plaats vond. Franker is met Monique Kiene en Kristie Boogert op toernee. Nederland speelt op 26,27 en 28 maart in Spanje. De bondscoach kon zich niet aan de indruk onttrekken dat er in Londen behoorlijk is gelobbyed. „Daar ben ik van overtuigd. Er is gezegd dat bij de plaatsing re kening is gehouden met de Da- vis Cup-historie van de diverse landen. Wat is dat voor waan zin. Zo kun je wel van alles be denken". Over de kansen tegen Spanje is Franker niet optimis tisch. „Op papier zijn we niet tegen ze opgewassen. Jé rpoet. de realiteit niet uit het oög ver liezen. Costa, Bruguera en San chez zijn mannen die hun' ran king puur op gravel hebben ver diend, terwijl onze jongens hun positie voor een groot deel te danken hebben aan hard court". Dat er op gravel wordt gespeeld leidt ook geen twijfel, want de Spaanse ploeg béstaat louter uit gravelspecialisten. Helemaal kansloos acht Fran ker de ploeg niet. „Ik dénFcTat het dubbel uiteindelij k^doör- slaggevend wordt, want jjftan- nen als Krajicek, Haarhuis^ El- tingh en Koevermans kunnen natuurlijk op gravel ook uit de voeten". Loting wereldgroep: Australië - Verenigde Staten, Italië - Brazi lië, India - Zwitserland, Oosten rijk - Frankrijk, Spanje - Neder land, Zweden - Cuba, Denepiar- ken - Tsjechoslowakije, Rus land - Duitsland. Y

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9