Huisje voor huisje, desnoods met geweld G6 Koukleumend in het ongewisse 2 Burgemeester Verhoef legt zijn ambt neer Prehistorische toestanden bij Hazerswoudse noodslachtplaat: Op Rijksstraatwe mag weer 70 km Leiden Omgeving Bank al tweemaal eerder overvallen Spanning in Strontrace Open huis bij Veense tafeltennisvereniging WAAROM U MAAR BETER VC EEN DOORLOPEND KREC VAN DE GKB KUNT KIEZI GOED VOOR UWLEI^ TER AAR - Burgemeester P. Verhoef van Ter Aar stapt in het voorjaar van 1993 op. In maart wordt hij 65 jaar, het geen hem verplicht om na 15 jaar burgemeesterschap een punt achter zijn ambt te zet ten. Eind september, precies zes maanden voor zijn voorgeno- Burgemeester men vertrek, heeft de CDA-bur- P. Verhoef van gemeester zijn ontslag inge- Ter Aar stapt in diend bij Hare Majesteit de Ko- het voorjaar ningin. van 1993 op. Ook commissaris van de konin- FOTO WIM gin S. Patijn heeft hij hiervan VAN NOORT op de hoogte gebracht. De raadsfracties overleggen nu met elkaar over de sollicitatie procedure. Als het aan Ter Aars eerste bur ger had gelegen, was hij nog één of meerdere jaren doorgegaan. „Maar die keuze is er niet, dus die hoef ik ook niet te maken", merkt hij nuchter op. „Maar ik ben een sterk voorstander van variabele pensioengerechtigde leeftijden. Als je nog gezond bent en inventief, kun je nog wel een bruikbare bijdrage leve ren". Vijftien jaar geleden kwam Ver hoef, die in Woerden een boer derij had en daarnaast wethou der was, met zijn wouw en dochter naar Ter Aar. Diverse projecten kwamen onder zijn leiding van de grond, zoals de aanleg van wegen en fietspa den, de nieuwbouw van het ge meentehuis en de glastuinbou- wreconstructie. Een bekend voorbeeld van een project dat echter mislukte, was het creër en van een kassengebied in een deel van de Vierambachtspol- der. De Kroon stak daar een stokje voor. En dat zit hem nog altijd dwars. Een goede bekende is hij ook in landbouwkringen. Naast zijn burgemeesterschap oefent hij verschillende nevenfuncties uit bij landbouworganisaties en - coöperaties en het Landbouw schap. Ook deze functies gaat hij langzaam afbouwen. Zo is hij van plan om eind 1993 zijn voorzittershamer bij Cavo-La- tuco aan een ander te geven. Een ding staat vast: 100-urige weken of nog meer waren eerder regel dan uitzondering. Over zijn successen zegt hij: „Ik heb er geen behoefte aan om mijzelf op de borst of de schou ders te timmeren. Want ook al ben je stimulator en ook min of meer een bulldozer, je doet alles met elkaar". Vervolg van voorpagina) NOORDWIJKERHOUT - Het uitkammen van de 333 bungalows op Sollasi ver loopt uiterst behoedzaam. Het speciale Arrestatieteam van de Rijkspolitie Den Haag volgt een vast ritueel. Men belt eerst aan waarna gere geld door de bewoners zelf wordt opengedaan. Andere huisjes worden met geweld geopend, waarna het team wèggëdoken achter schilden en 'gehuld in kogelvrije ves ten binnendringt. Hoewel de politie overwogen heeft,het park eerst volledig te ontpuimen heeft men daar toch van afgezien om paniek te voor komen. Wel wordt het park in de lQop van de morgen herme tisch afgesloten voor bewoners en bezoekers. „Wanneer je met trompetgeschal door het park trekt vliegt iedereen naar bui ten en moetje maar afwachten wat er gebeurt", licht plaats vervangend wachtcommandant R. Janse van de Noordwijker- houtse politie de gevolgde han delwijze toe. „Bovendien wis ten we aanvankelijk ook nog niet zeker of de verdachten zich in Sollasi ophielden. Onnodig paniek veroorzaken leek ons daarom ongewenst". Ook de mogelijkheid dat de* overvallers mensen in gijzeling konden hebben genomen, speelde bij de beslissing het park uit te kammen een rol, er kent politiewoordvoerster L. Janse. „Die mogelijkheid was reëel, maar je moet kiezen in zo'n situatie". Het park wordt vanaf oostelijke richting, huisje voor huisje, doorzocht. Daarbij worden zo nodig deuren of ramen gefor ceerd. Van het resultaat wordt kort verslag gedaan: „323 met schade, 321 zonder". Rond twee uur is er beroering op een stuk bollenland tussen Sollasi en de duinen. Bij een hooiberg zouden enkele ver dachten gesignaleerd zijn. Een hondegeleider en enkele leden van het arrestatieteam nemen, vanuit de lucht gadegeslagen door de helicopter, polshoogte. Er wordt niemand gevonden maar sporen lijken te wijzen op een vlucht richting duinen. Mede daarom worden korte tijd later twee verdachten aange houden in de duinen achter zweefvliegveld Langeveld. Ze blijken echter niets met de zaak van doen te hebben en worden later op de avond vrijgelaten. Voor het zover is wordt om kwart voor drie een andere ver dachte, een 25-jarige man, aan gehouden in het park. Met een zak over het hoofd en zijn broek op de knieën wordt hij afge voerd naar het politiebureau in Noordwijk. Een bekentenis af leggen doet hij niet. „Hij heeft Twee speurhondeenheden van de Leidse politie werden ingezet, naast een peloton ME'ers en het arres tatieteam van de Rijkspolitie. FOTO: WIM VAN NOORT alleen gevraagd om een advo- Van buit noch wapens is op dat caataldus Jansenmoment al iets terug gevonden Bij het invallen van de duister- Vanmorgen is het onderzoek nis wordt het zoeken gestaakt, voortgezet. Rechercheurs on dervragen buurtbewoners van de bank en zoeken verder naar sporen langs de route naar Sol- NOORDWIJKERHOUT - De inwoners van Sollasi rea geren met gemengde gevoe lens op de invasie door pers en politie van hun doorgaans rustige bungalowpark. Aan vankelijk overheerst een jon gensboekachtig gevoel van opwinding, door het idee be trokken te zijn bij een span nende achtervolging van 'cops en robbers'. Maar gaandeweg dringt het be sef door dat het arrestatieteam zich desnoods met geweld toegang verschaft tot de bunga- lóws, die voor het overgrote deel in particuliere handen zijn. Wanneer vervolgens een grijze lucht en regen de plaats van de zon .-.inneemt verandert be zorgdheid in gemor. Dat de in woners zelfs het warme restau rant op het terrein niet mogen opzoeken doet voor velen de dbür dicht. „Wé'Staan hier al uren te kou kleumen en we horen niets", geefL-Ellen Balk blijk van haar ongenoegen. Eerder die middag was ze nog bijna in tranen bij de gedachte dat haar katten er vandoor zouden kunnen gaan bij'binnentreding van het arres tatieteam. „Ik woon hier nog maar twee weken en die bees ten 2ijn nog niet gewend. Wan neer ze er vandoor gaan zie ik ze nooit meer terug", vreest ze. Gëek Duivenvoorden geniet éChtéf zichtbaar van alle op winding. „Ik heb dat vrouwtje van die politiewagen vanmor gen nog gesproken, want ik zat vlakbij de plek waar de vlucht- Ook vanaf de daken van de bungalows werd gezocht naar de drie voortvluchtige bankovervallers. auto is gevonden te vissen. Ze was zich kapot geschrokken. Toen die kerel begon te schie ten kon ze nog net onder het dashboard duiken". Commotie Bollenkweker en overbuurman Ravensberger ziet alle commo tie met belangstelling aan. Gastvrij heeft hij zijn oprijlaan afgestaan aan een radiowagen van Radio West. Het belang van de lokale zender verbleekt ech ter al snel door de komst van RTL 4 op de voet gevolgd door het NOS Journaal. „Vanmor gen waren we hier met een paar man bollen aan het poten, toen het hele theater begon. De poli tie kwam naar me toe met de mededeling dat we beter een andere werkplek konden opzoe ken omdat het wel eens gevaar lijk zou kunnen worden. Dus dat hebben we toen maar ge daan", vertelt hij. Twee vriendinnen komen met een rits kleine kinderen aan fietsen. Ze hebben het mooie weer in de herfstvakantie benut voor een tochtje door de duinen. FOTO: WIM VAN NOORT Onverbiddelijk wordt ook hen de toegang tot het park ont zegd. De kinderen malen er niet om. „Als er één in ons huisje zit sla ik hem verrot", klinkt het strijdlustig. Moeder knikt de dreumes bemoedigend toe om vervolgens koers te zetten naar De Witte Raaf waar de koffie wel warm staat. Even later is dat ook het geval in restaurant NOORDWIJKERHOUT - De gewapende overval op de ABN/AMRO-bank is al de derde in korte tijd. Ook twee jaar geleden, in augus tus 1990, was de bank doel wit van bankrovers. Een jaar later, in juli 1991, was het opnieuw raak. De daders van beide overvallen bleken dezelfden te zijn. Het ging om een aantal Ita lianen die ook verantwoor delijk waren voor een bank overval in Hillegom. Ze werden later op een na op gepakt in Hoogeveen. Een laatste verdachte is nog im mer voortvluchtig. De over val van gisteren is vrijwel zeker het werk van Neder landers. De videofilm die in de bank is opgenomen wijst uit dat het vermoedelijk om Hage naars of mensen met een haags accent gaat. De 25-ja- rige man die is aangehou den heeft de Nederlandse nationaliteit. Of het inder daad om een hagenaar gaat wilde een politiewoorvoer- der vanmorgen bevestigen nog ontkennen. WARMOND Het moet nog blijken wie de beste route heeft gekpzen in de Stronrace. De schippers die eerst naar Am sterdam gingen zijn als koplo per „in Warmond gearriveerd. Vany,it Haarlem ging het lang hamer, maar zij hebben het voordeel van de kortere terug weg over Amsterdam f)e Dankbaarheid van Johan nes.-Hobma is de enige van de liChte.klasse die voor de hou- tribsluizen heeft gekozen. Hij ligt dan ook aan de leiding, maar de terugweg via Enkhui zen naar Workum is korter. Ze ker wanneer de weersvoorspel lingen uitkomen en er een ste vige noordwesténwind zal zijn. In de zwaarste klasse wordt de strijd gevoerd tussen de Voor waarts van Peter Glas en de Vlieter van Hein Greeven- broek. Ook de Goede Verwach ting van Henk Oosterhoff maakt nog kans. Volgens de laatste berichten ligt hij op een uur achterstand, maar ook hij heeft voor een terugweg over Enkhuizen gekozen en kan dus tijd winnen. ROELOFARENDSVEEN Tafeltennisvereniging De Treffers doét 'deze week mee aan de door de Nederlandse Tafeltennisbond georganiseerde 'Week van de Tafeltennis'. Ouderen zijn morgen middag welkom in het clubgebouw aan de Lucas van Leydenlaan van twee tot vier uur. Voor alle anderen die wel eens willen tafel tennissen zijn vanavond en morgenavond vanaf acht uur de tafel tennistafels in het Treffersgebouw beschikbaar. De afsluiting van de Week van het Tafeltennis is op zondagmiddag met een 'open middag' voor iedereen vanaf twaalf uur. Deze middag is met name gericht op ouders en kinderen Idoor MARIETA KROFT HAZERSWOUDE-DORP - Kruipende maden over straat en een onhoudbare stank van kadavers. Omwo nenden slaakten gistermid dag op de noodslachtplaats aan de Gemeneweg in de be bouwde kom van Hazers- woude-Dorp een noodkreet in de richting van Tweede Kamerlid P. Blauw (WD). Blauw was speciaal naar Ha- zerswoude afgereisd, om de situatie met eigen ogen te kunnen aanschouwen. En ook hij raakte danig onder de indruk. „Dit zijn prehistori sche toestanden", conclu deerde hij na afloop. „Morgen bel ik meteen Gabor (staatssecretaris van land- bouw-red.) op om hem hiervan op de hoogte te stellen", kon digde hij aan. „Dit is belache lijk. Ik kan me ook niet voor stellen dat dit gezond is. Miljoe nen guldens moeten we uitge ven om koeien en schapen van wege de hygiëne gescheiaen te laten slachten. Hier gaat alles, zowel de opslag van kadavers als de slachting, onder één dak". Blauw, voorzitter van de vaste commissie voor Landbouw in de Tweede Kamer, was gistermid dag naar Hazerswoude geko men op uitnodiging van de ge meente Rijneveld. De gemeente krijgt nogal eens klachten van omwonenden die betrekking hebben op het naast de slacht plaats gelegen triephok. De noodslachtplaats zelf levert voor de meeste omwonenden geen problemen op. In het triephok blijven de aan geboden kadavers soms zolang liggen dat omwonenden last hebben van stank van de ont bindende dieren. Als er een koe wordt gebracht, wordt vaak -flink geworsteld om het beest in een hok van circa twee meter diep te krijgen. „Soms zijn ze daar wel een uur mee bezig", vertelt een omwonende. „Al die tijd staat de deur open, waaruit een vreselijke stank komt. Het gebeurt zelfs wel dat het hok zo vol is dat de deur niet eens dicht kan". „En na afloop staan er boeren te kotsen in de sl vult een ander hem aan". Bespottelijk Ook gisteren kwam het 'a van dood vlees de aanwU tegemoet toen de deur \t triephok open werd geda het hok lagen een schaap, le biggen en ook een hert ziet het er nog netjes meent een van de oim 1 den, „maar ze wisten d zoek zou komen". Buur T. Huizer vertelt vervi dat ze zomers niet buite zitten en geen was op di hangen, vanwege de luch 1 hele boel moet verplaats den", vindt S. Blom die jaar in de buurt van de i plaats woont. „Maar vei sen kost geld. En dat is om een vies kunstwerk Ambachtsplein neer te maar niet om de boel i Een oplossing voor he bleem. zou volgens d Rijneveld zijn dat de ka ergens buiten de beb kom worden ingezameld dat is ook behoorlijk ko; Een andere oplossing is bedrijf Cebeson dat de ka uit het triephok ophaa rechtstreeks bij de boere Van der Werf: „Dat bedi een monopolie-positie doet daar moeilijk over. 1 te veel tijd kosten en ti baar zijn. We hopen nui Rijk de regelgeving zodai gaat passen, dat het o goed wordt geregeld". Agrariër A. Kerkvliet, I bestuurslid van een plaat landbouworganisatie, sa zich gisteren vierkant het protest van de oml den. Kerkvliet: „Als ik l| gewoond, had ik misschï wel harder geprotesteeij pleitte er overigens wel \j het vervoer van kadave len tijde gratis zou blijv als de verzamelplaats davers zou worden ver Hij hoopte dat daarmee nieuwe regelgeving ri zou worden gehouden, de boeren veel geld zo kosten, dan stond hij voor de gevolgen. „Als dode big heb, stop ik die in een vuilniszak. Maa natuurlijk niet de bedoe WASSENAAR - Op de gehele Rijksstraatweg (N44) wordt weer een maximumsnelheid van 70 km per uur toegestaan. Dit is gisteren besloten tijdens een zitting van de afdeling ge schillen van bestuur bij de Raad van State. Op het grootste ge deelte van de N44 werd reeds 70 km toegestaan; alleen ter hoog te van de wijk Het Kerkehout het gedeelte tussen het viaduct bij motel de Bijhorst en het voormalig dierenpark) mocht sinds 1989 niet harder worden gereden dan 50 km. Wal kreeg dat indertijd vooi via een Kroonberoep tef besluit van het ministt verkeer en waterstaat o al op die weg 70 km toel In afwachting van eei onderzoek stelde de Ri State de maximumsnel Kerkehout toen op 501 Raad van State-rech G. Veringa zei gister aantal uren bij de weg) te hebben en tot de con zijn gekomen dat 70 ki ij de weg. De Duinvos op het Sollasi-ter- rein. Daar worden de inwoners ook eindelijk ingelicht over het gebeuren en krijgen ze informa tie over de manier waarop ze eventuele schade kunnen ver halen. ADVERTENTIE Jeugdpromotie Op sportpark Ter Specke span den gisteren zo'n veertig vrijwilli- gers van FC Lisse zich in om honderdvijftig jongens en meis jes van acht tot vijftien jaar te ver maken met sport en spel. Giste ren werd op het sportpark de jaarlijkse jeugdpromotiedag ge houden. De jeugd kreeg daarbij onderricht van FC Lisse-trainers als Fred André, Jan Gieske en Ruud Bröring. Niet alleen trai ners, maar ook spelers uit het eerste zaterdagelftal waren actief op deze dag. Onder hen Mark Ens en Radjin de Haan. Radjin: „Gezien de grote opkomst merk je dat het voetbal leeft bij de jeugd in Lisse. Ze zijn leergierig, nemen veel van je aan". FC Lis se heeft gisteravond de vriend schappelijke wedstrijd tegen eerstedivisionist Haarlem met 4- 0 verloren. Het aantrekkelijke duel vormde de afsluiting van de jeugdpromotiedag. Het gebrek aan schotkracht brak de ploeg van trainer Ruud Bröring uitein delijk op. Dennis llohian opende in de eerste helft de score en via een hattrick van Herman van Eekeres liep Haarlem uit naar de 4-0 eindstand. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Ga bij een Doorlopend Kredif vooral niet over één nacht ijs. Vergelijk de rentetarieven. Éis duidelijkh Kijk hoe u behandeld wordt. Met de Gemeentelijke Krediel Leiden bent u alles bij elkaar altijd betei En vooral ook voordeliger. Onze effectie rente per jaar behoort tot de allerlaagst* tarieven van Nederlar^^^^ bedraagt deze rente mome Verder wordt u heel pr persoonlijk geholpen. In een ongedwor sfeer. En natuurlijk is de GKB Leiden lel dichtbij. Welkom dus, u zit er zó! Of bel eerst voor informatie? Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300, 2301 Ef tel. 071 -254145 - fax 071-120270

Leidse Courant | 1992 | | pagina 8