EIDEN B Softdrugs groter probleem in Leiden dan gokverslaving artpatiënten willen hogere operatiequota Licht maken HHUH FC Lisse doet aan jeugd- promotie B2 PSVziet al vele miljoenen gloren B3 Brandende joint ging rond tijdens voorlichtingsavond Nationale Ideeënlijn bekroont vier ideeën Wethouder De la Mar alsnog vrijgesproken van illegaal plakkken fieidaeSou/iofit EN OMGEVING LEIDSE COURANT WOENSDAG 21 OKTOBER 1992 een wijziging gok-beleid IDEN - Het is niet waar- ijnlijk dat het aantal gokkas- in Leiden op korte termijn worden ingedamd, zoals de ialistiese Partij wil. Dat zegt jemeester C. Goekoop in re- e op een initiatiefvoorstel die partij. „We zijn altijd al ighoudend geweest. We iben bijvoorbeeld nooit gok- en toegestaan, terwijl daar I regelmatig aanvragen voor ;geweest vanuit de branche, beleid is altijd gericht ge- st op kleinschaligheid, rin past ook het maximum twee automaten per cafe, lebben ook nog geen signa- jehad dat het met het gok- de spuigaten uitloopt", al- Goekoop. Goekoop merkt bij wel op dat het voorstel 11 de SP aanleiding is om de jlzaak opnieuw te bekijken c;de gokautomaten terug te a jen. Maar hij voegt daar r' aan toe daar niet direct we inzichten van te ver- iten. h engere aanpak 1 coffeeshops 'dt onderzocht lll)EN De gemeente Lei- overweegt een strengere 01 lak van de coffeeshops in de e' Dat zegt burgemeester jekoop naar aanleiding P ipmer kingen van het CAD het toenemende aantal Irugsproblemen. coop kondigt aan dat er nog aar een nota zal verschijnen softdrugs in Leiden met stellen voor maatregelen, kr hij wil daar nog niet op ruitlopen. Wel merkt hij op Leiden tot nu toe het lande- beleid volgt dat erin voor- idat handel op kleine schaal gebruikers niet wordt ver- ,Maar Leiden is overi- nooit heel vrij geweest", lijk merkt hij op dat er nog- tt nieuwe inzichten zijn om j leleid aan te passen. Zo is aantal coffeeshops lande- naar ook in Leiden wel erg toegenomen en is ook de ;r van gebruik van hasj en nogal veranderd. „Daar- is er de tendens van het engen van softdrugs en l lonenten van harddrugs en gal wat nieuwe soor- 1 dan niet chemische drugs van XTC er een is". LEIDEN Steeds meer jon geren in Leiden hebben pro blemen als gevolg van soft- drugsgebruik. Vorig jaar meldden zich 251 mensen met een softdrugsprobleem bij het Consultatiebureau voor Alcohol (CAD) aan de Lange Mare. Het softdrugsprobleem is vol gens coördinator Joop Koren van het CAD in omvang zelfs veel groter dan dat van gokver slaving. Vorig jaar vroegen on- geveei-100 mensen een gesprek aan bij het CAD over gokken. Het gaat daarbij om dezelfde groep, jongeren vanaf 15 jaar tot ongeveer 25 jaar. De groei van het gokprobleem was aanleiding voor de Socialis- tiese Partij om een initiatief voorstel in te dienen om het aantal gokkasten in te perken. Nu staan er in Leiden naar schatting ongeveer 300 gokkas ten. Ze zouden volgens de SP moeten verdwijnen uit snack bars en broodjeszaken. Joop Koren van het CAD juicht dat initiatief toe. „Je kunt in Leiden geen frikadel kopen of je komt wel een gokkast tegen. En altijd staat er iemand op te spe len. Als er minder kasten zijn, zal er ook minder gegokt wor den". Volgens Koren groeit het aantal gokverslaafden in Lei den gestaag. Maar zij zijn ook relatief snel van die verslaving af te helpen. Dat kan door schuldsanering en het in feite onder financiële curatele stel len van een verslaafde. „Vaak helpt het al veel als er grenzen worden gesteld en er wordt aan dacht aan iemand besteed. Ver slaafden zijn solistisch, ze ver eenzamen". Coffeeshops De opkomst van de coffeeshops waar softdrugs vrij over de toonbank gaan is volgens Ko ren de belangrijkste oorzaak van de toename van de proble men met hasj en weed. In het verleden staken jongeren meestal in de beslotenheid van een groep een joint op. Dat ge beurde bewust en binnen de controle van die groep. Nu zijn er volgens Koren veel meer ge woontegebruikers die urenlang alleen gebruiken. En daardoor niet alleen in persoonlijke, maar ook in financiële proble men komen. „Een scholier kan dat nu eenmaal niet betalen". De behandeling van de gok- en deze groep softdrugsverslaaf- den verschilt volgens Koren in principe niet veel. „Het gaat om de soort personen niet om wat ze gebruiken. Dit ligt toch in de zelfde lijn". Wel merkt hij op dat de gevolgen van veelvuldig softdrugsgebruik vaak veel ern stiger zijn dan van gokversla ving. „Softdrugsgebruikers hebben bijvoorbeeld concentra tieproblemen, kunnen daar door niet goed meekomen op school. Ze verliezen een of twee jaar en zakken bijvoorbeeld af van de havo naar de mavo, als ze al niet helemaal afvallen". Koren meent dan ook dat de ge meente niet alleen het gokken onder met name jongeren moet aanpakken, maar ook het soft drugsprobleem. „Het is niet het een of het ander, maar èn èn". LEIDEN Het Leidse Consultatiebureau voor Al cohol en Drugs (CAD) heeft gedreigd zich terug te trek ken uit een voorlichtings project voor leraren dat was opgezet onder verantwoor delijkheid van de GGD. Aanleiding was het feit dat tij dens twee bijeenkomsten, op 29 en 30 september, een bran dende joint rond ging. Op 30 september zou tijdens de bij eenkomst in de kerkzaal van het stadhuis daar ook van zijn gerookt. Voor coördinator Joop Koren van het CAD was dat aanleiding te dreigen niet meer mee te werken aan het project 'Gezonde school en ge notmiddelen'. Koren: „Hoe je daar ook over denkt, het is nog altijd in strijd met de Opium wet om hasj of weed zo te ver spreiden. Daar nemen wij een hard standpunt in, maar bij de GGD hield men er toch aan vast dat dit bij de voorlichting hoort. Maar als je voorlichting over drank geeft, schenk je toch ook geen alcohol?". Koren zegt er ook problemen mee te hebben dat tijdens een van de bijeenkomsten adres sen van coffeeshops en prijs lijsten circuleren. „Straks krijgt een progressieve leraar het in zijn bol en gaat hij een partijtje weed kopen om in de klas te roken. Dat is niet mijn idee van een voorlichtingspro ject". Directeur J. Groenenberg van de GGD en M. de Groot die nauw betrokken zijn bij het drie jaar lopende project 'Ge zonde school en genotmidde len' zijn vanwege vakantie on bereikbaar. Hedy d'Ancona, in het dagelijks leven minister van WVC, reikte gisteren de prijzen uit voor de winnende ideeën in de Nationale Ideeënlijn. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN Het InfoDoc- project, de opvouwbare nood woning, de Videowall en de revolutionaire vuilniszak, ze bestaan alleen nog op papier. Volgens de Stichting Natio nale Ideeënlijn zijn deze idee ën van vier creatieve Neder landers echter zo goed dat ze verdienen te worden uitge voerd. De vier bedenkers kregen gis teravond een prijs uitgereikt tijdens een bijeenkomst van de Stichting Nationale Ideeënlijn in motel Holiday Inn in Leiden. Minister Hedy d'Ancona over handigde de prijs, die bestond uit een geheel verzorgd week endje in Holiday Inn. De Ideeënlijn organiseert regelma tig prijsuitreikingen, maar die van gisteravond was een specia le. editie. Voor het eerst werd niet gekeken naar de inzendin gen per kwartaal, maar naar alle inzendingen die sinds de oprichting van de Stichting bin nenkwamen. Dat zijn er bij el kaar inmiddels al ongeveer dui zend. Die inzendingen uit alle uithoeken van het land werden beoordeeld op de criteria haal baarheid (in hoeverre is het idee praktisch uitvoerbaar?), impact en originaliteit. Een jury wees vier gelijkwaardige prijswinnaars aan. Zo kreeg de heer Vernald uit Breda lof toe gezwaaid voor zijn ontwerp voor een Info-Docsysteem. Met dit systeem kan een klant of medewerker binnen vijf secon den met een PC elk willekeurig document op een beeldscherm oproepen en uitprinten. Ook kunnen de documentenbestan den op de harde schijf dagelijks worden bijgewerkt met nieuwe documenten en wijzigingen uit het hele land. Leidenaar Bronmeijer viel in de prijzen met zijn ontwerp voor opvouwbare noodwoningen. Het idee hiervoor ontstond na dat hij op de televisie beelden zag van slachtoffers van een na tuurramp die bivakkeerden in tenten of onder de blote hemel. De noodwoning is een klein huisje van 16 meter2, geheel op vouwbaar en makkelijk te transporteren. Het systeem zit zo makkelijk in elkaar dat ie dereen de woning zelf kan neer zetten, zonder deskundigen te hoeven raadplegen of handlei dingen door te moeten worste len. De Videowall, een levensgroot beeldscherm dat mensen uit verschillende landen en cultu ren met elkaar in contact brengt: spontaan, informeel en zonder tussenkomst van officië le instanties, viel ook in de prij zen. Communiceren met men sen aan de andere kant van de wereld lijkt met deze uitvinding van de mensen van de 'Stich ting vrienden van Loesje' uit Arnhem, wel heel gemakkelijk te worden. Een Videowall kan worden neergezet op een druk plein' in een willekeurige grote stad en staat dan in verbinding met eenzelfde voorziening el ders in de wereld. Daardoor kunnen bijvoorbeeld voorbij gangers in San Fransisco pra ten met het winkelende publiek in Sjanghai. Meer in de huis-, tuin-, en keu kensfeer ligt het idee van prijs winnaar Bons uit Best, die niet te veel van zijn uitvinding wil verklappen. Hij ontwierp een vuilniszak die in elk geval an ders van vorm is dan de huidige, zodat de zak maximaal kan worden benut. Deze zak zou bo vendien makkelijker kunnen worden dichtgeknoopt. Met dit idee is de Nationale Ideeënlijn inmiddels al in onderhandeling met het bedrijfsleven. wfan open: zeven ;s ondergelopen ËN Zeven flatwonin- 2 an de Arendshorst hebben 3 en waterschade opgelo- gebeurde nadat een raster een kraan had f [edraaid om haar afwas af loeien en vervolgens de was uitgegaan. De huis- per maakte rond half ze- cj e flat open nadat een aan- achten was binnengedrup- In de woning werd een teen vol vuile afwas aan- ffen die onder de lopende i stond. Als gevolg van een apping was de gootsteen [elopen. iarde fietsster >nd bij botsing EN Een 74-jarige Leid- gisteren gewond geraakt in aanrijding op de Mors lap Ze werd rond tien over f geschept door een 40-ja- iLK' utomobilist uit Rijnsburg HV= anaf de Morsweg linksaf slaan, maar haar geen W ang verleende. De vrouw e na het ongeluk een aan- ient!ren gedurende korte tijd n kennis. Ze is naar het raisch Ziekenhuis ge- Kaaskeuring De keurmeesters Ben Wijers (links) en Arie Kranenburg waren gisteren in het café 't Lage Land in Oud Ade druk bezig met het keuren van 51 kazen. In vergelijking met voorgaande jaren werden er iets lagere punten uitgedeeld. Wethouder L. Beelen reikte gisteravond de prijzen uit. J. Verkley uit Leiderdorp nam met 95 punten de eerste prijs in ontvangst in de'categorie jonge Goudse kaas. J. Th. van der Geest uit Oud Ade werd met 92 punten eerste in de categorie belegen Goudse kaas. De beste jonge Leidse kaas kon op naam geschreven worden van C. Heemskerk uit Oud Ade. Hij verdiende 93 punten. T. Warmer dam uit Warmond won met 94 punten de eerste prijs in de categorie belegen Leidse kaas. De wisselbeker was voor J. van Schie. Hij verdiende 185 punten voor de jonge en belegen Goudse kaas samen. FOTO: HENK VAN DEN ENDE LEIDEN/DEN HAAG - De Leidse wethouder Hans de La Mar heeft alsnog gelijk gekre gen. Hij is ten onrechte door de kantonrechter veroordeeld voor het illegaal aanplakken van anti-racistische verkie zingsposters februari vorig jaar. De Haagse politierechter G. Urbanus sprak hem gisteren in hoger beroep vrij. Eerder leg de de Leidse kantonrechter hem een boete op van 51 gul den. De wethouder werd op 27 februari vorig'jaar samen met vriendin en zijn toen acht jaar oude zoontje gearresteerd toen zij op de Langegracht posters plakten op speciaal voor de ver kiezingen aangebrachte houten aanplakborden. Op de posters prijkte de kreet 'Geef racisme geen stem'. En geen partijnaam of stemlijstnummer, zoals vol gens de politie zou moeten. Bo vendien zou De la Mar zijn affi ches over die van de extreem rechtse Centrumdemocraten heen hebben geplakt. Volgens de politie was dat in strijd met de richtlijnen. De la Mar, mede opsteller van drie richtlijnen bestreed dat. Na het incident zijn die richtlijnen door het col lege van b en w verruimd. Nu mag iedereen opplakken wat hij wil. Net als de politie zag ook de kantonrechter iets strafbaars in de actie van de wethouder. Hij zou juridisch gezien 'onroe rend goed' hebben aangetast. Maar zowel de officier van justi tie als de Haagse politierechter zagen de houten verkiezings borden gisteren niet als 'onroe rend goed in de zin der wet' en concludeerden allebei tot vrij spraak. Bovendien kreeg de wethouder zijn in beslag geno men anti-racismeaffiches te rug. Hij had daar speciaal om gevraagd: „Binnenkort komen er nieuwe verkiezingen, en deze affiches zullen helaas nog lang nodig zijn", aldus De la Mar. Winkeldieven spuiten traangas LEIDEN Een verkoper van een sportzaak aan de Breestraat is gistermiddag door twee winkeldieven met traangas in de ogen ge spoten. Het tweetal had drie trainingspakken, twee van 400 gul den en een van 270 gulden in tassen gedaan en verliet daarmee de winkel. Toen ze de deur passeerden ging het alarm af. De verkoper ging achter hen aan en onderschepte beide dieven in een koffie shop in de buurt. Toen hij hen wilde aanspreken trok een van de twee een spuitbus tevoorschijn en spoot de verkoper het gas in het gezicht. Daarna gingen ze er vandoor. De gestolen trainingspak ken lieten ze daarbij achter. Met deze praktische storingsset, bestaande uit een schroevedraaier, spanningsmeter en, penlight, hebt-u in een hafidomdraai de kort sluiting verholpen. Het setje wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. Noteer als nieuwe abonnee ingaande: )V NIHOF 2 olgvan voorpagina) EN Samen met het IJs- kenhuis in Zwolle be- bet Academisch Zieken- t n Leiden de twijfelachtige 111 de langste wachtlijsten °Pen hartoperaties te heb rat blijkt uit een onder en de Stichting Neder- e Hartpatiënten. De voor- j van de stichting noemt tuatie 'onaanvaardbaar'. Volgens D. Ketting, woordvoer der van het AZL, zijn de wacht tijden in Leiden al jaren achter een veel te lang. Het probleem is echter dat elk ziekenhuis jaarlijks maar een bepaald aan tal mensen mag behandelen. Daarover worden zogenoemde produktie-afspraken gemaakt, die weer samenhangen met de vergoedingen door zorgverze keraars en het beschikbare per soneel. Op grond daarvan is vastgesteld dat in Leiden dit jaar bijvoorbeeld 750 dotterbe handelingen en 750 open harto peraties mogen worden ver richt. Maar volgens Ketting zijn die contingenten eigenlijk weinig waard, omdat het aantal pa tiënten sterk fluctueert. De wachttijden voor semi-urgen- ten kunnen bovendien langer worden als er bijvoorbeeld veel spoedgevallen tussendoor ko men. Maar ook omdat sommige mensen twee keer moeten wor den geopereerd. „We doen er al les aan om wachtlijsten weg te werken, want we zijn ons er ter dege van bewust dat het sociaal nauwelijks aanvaardbaar is om mensen zo lang te laten wach ten. Maar we moeten ons aan de afspraken houden", aldus Ket ting. WAO Van Overveld van de Stichting Nederlandse Hartpatiënten spreekt van een zorgwekkende ontwikkeling. Bijna alle dertien onderzochte ziekenhuizen kampen met lan ge wachttijden en het probleem lijkt alleen maar groter te wor den. In een brief aan het minis terie van WVC pleit de stichting voor ruimere afspraken over het aantal te verrichten harto peraties en dotterbehandelin gen. „Nu komt het voor dat be paalde ziekenhuizen in de herfst al hun quotum aan ope raties hebben bereikt en alleen de spoedpatiënten nog worden geholpen. Terwijl het zieken huis gemakkelijk meer patiën ten kan behandelen", aldus Van Overveld. Het aantal open hartoperaties in Nederland be draagt jaarlijks momenteel 12.000, maar zou volgens de stichting kunnen worden opge schroefd naar 14.000. Ook het aantal dotterbehandelingen zou fors omhoog moeten. Dat levert een kostenbesparing op van miljoenen, stelt Van Over veld. „Hoe sneller iemand wordt geholpen, hoe eerder hij weer kan deelnemen aan het ar beidsproces. Iemand die wacht op een operatie werkt niet, ge bruikt veel medicijnen en gaat vaak naar een arts. Omdat het allemaal zo lang duurt heb je kans dat iemand in de WAO be landt. Allemaal kostenposten die onnodig zijn en kunnen worden uitgespaard", legt hij uit. Dhr./Mevr.: Voorl.: Straat: Postcode/plaats. Telefoon: (voor controle bc/orging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f 27,00 kwartaal (automatische betaling) f79.80 kwartaal via acceptgiro f82,80 Stuur als dank de storingsset naar: Naam: Straat: Postcode/plaats: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. JNZ i

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7