Geen hoop meer voor Cotgrave Spanningen afgeslankte Russische vloot lopen op Buitenland NAVO-overleg over nucleaire strategie Kameraden worden meneren elly en Bastian kozen )or eenzaam afscheid Franse jeugd zamelt rijst in Europese socialisten sluiten de rangen ivarten mogen in ibinet Zuid-Afrika ^PSTAD - Het Zuidafrikaanse blanke lenient heeft gisteren wetgeving aange- nen waarbij voor het eerst in de geschie- lis van het land zwarten minister kunnen fden. Met het goedkeuren van amende- nten op de grondwet werd door afgevaar- jjen in de afzonderlijke kamers voor blan- l kleurlingen en Indiërs de verplichting ptrokken dat iemand die in het'kabinet fdt opgenomen binnen 12 maanden lid L worden van het parlement. In rege lkringen werd erop gewezen dat presi- it De Klerk niet zal trachten een persoon fchet zwarte ras in zijn regering op te ne- L voor een nieuwe grondwet is overeen komen bij de Codesa-besprekingen. 'Donaudam desnoods voor Veiligheidsraad' BUDAPEST Hongarije stapt des noods naar de VN-Veiligheidsraad om de ingebruikneming van de omstreden Gabcikovo-dam in de Donau te voorko men, zo heeft de Hongaarse president, Antall, verklaard. Om steun tegen de opening van de dam te winnen stuurde Antall een brief naar de presidenten Bush, Mitterrand en Jeltsin en de bondskanseliers Kohl en Vranitzky van Oostenrijk. De Slowaakse autoriteiten stelden de voor gisteren vastgestelde opening van de dam verrassend uit. Hongarije en Slowakije spraken kort daarna af voor het geschil over de dam bemiddeling van de EG in te roepen. GLENEAGLES - De defensie ministers van de NAVO hebben gisteren in het Schotse Glenea- gles een tweedaagse conferen tie geopend over de gevolgen van het thans een jaar oude be sluit om het nucleaire arsenaal van het bondgenootschap dras tisch in te krimpen. Hoewel het zwaartepunt van de ontmoe ting op de nucleaire strategie ligt, besloten de ministers na af loop van de ochtendzitting hun militaire adviseurs te verzoe ken onderzoek te doen naar de wijze waarop de NAVO een krachtiger rol als vredesbe waarder in Europa kan vervul len. De ministers van buiten landse zaken van de NAVO be sloten in juni dat hun troepen en materieel ook buiten het ver- dragsgebied kunnen worden in gezet. Tot nu toe heeft de Con ferentie over Veiligheid en Sa menwerking in Europa (CVSE) nog niet om die inzet gevraagd. In Gleneagles praten de defen sieministers ook over hun aan bod aan de VN om 6000 solda ten naar Bosnië-Hercegovina te sturen voor de bewaking van hulptransporten. Een hoge Duitse functionaris zei dat de NAVO begin december 5000 militairen in het gebied rond Sarajevo gestationeerd wil heb ben. De manschappen worden geleverd door Groot-Brittan- nië, Frankrijk, Canada en Spanje. De Duitse minister Vol- ker Ruehe beloofde ongeveer 67 miljoen gulden aan logistieke steun, maar sloot deelname van Duitse soldaten aan het project uit. De Duitse grondwet staat immers vooralsnog niet toe dat Duitse soldaten buiten NAVO- gebied worden ingezet. De mi nisters zullen zich in Glenea gles ongetwijfeld buigen over plannen van de EG om de ko mende jaren gestalte te geven aan een eigen defensiebeleid. PEKING De aanspreektitel „kameraad" raakt uit in China. De communistische gewoonte wordt verdreven door de meer westerse benadering van „meneer" en Juffrouw". Het officiële Economi sche dagblad meldde vandaag dat steeds minder Chinezen het onder de communistische revolutie favoriete „kameraad" gebruiken. „De politieke associaties zijn te sterk", schrijft de krant. „Me neer" en Juffrouw" die ooit werden gebannen als restanten van het feodalisme, beleven een ware opmars in de nieuwe Chinese etiquette. Volgens het dagblad begon deze in het zuiden, maar rukt het verschijnsel nu op naar het noorden. Nog een verandering: de Chinese politieke rode vaandels moeten aanzienlijk langer worden. De twaalf Chinese tekens waarmee de oude ideologie kon worden omschreven hebben plaats moeten maken voor 25 tekens. Idoor CASPER P0STMAA IBastian en Petra Kelly vormden jarenlang een paar. FOTO: EP/ ANS WIJNANDS [N - De 45-jarige op- tster van de Duitse Groe- Petra Kelly, is met een iol van dichtbij doodge- ten. De dader, haar 69- e levensgezel en politie- eestverwant, de oud-ge- ,al Gerd Bastian, heeft ma zichzelf met een ot door het hoofd van het en beroofd. itiekBonn heeft met ontzet- i op de volgens de poli- [- vrijwillige dood van de le oud-politici en oud motief voor de klaarblijke- tevoren overeengekomen ile zelfmoord is niet be- De politie heeft althans brieven of andere docu- len gevonden die de op- ibarende daad kunnen ver en. Het tweetal leefde sinds ele jaren zeer teruggetrok- in een bungalow in een wijk Bonn. „Vriendelijke, rusti- ïensen die soms weken ach- :n op reis warénaldus bu- Omdat ze al sinds enige tijd meer van Petra Kelly en levensgezel gehoord had- waarschuwden familiele- omwonenden, die vorige hl het huis binnengingen en lijken ontdekten. Volgens en moet het tweetal enkele en dood in hun huis gelegen ben. bestuur van de Groenen ft gisteren een recente brief Gerd Bastian gepubliceerd waarin hij de Duitse regering fel aanvalt op de volgens hem veel te tolerante houding tegen over het extreem-rechtse ge weld van de laatste tijd. Vooral linkse politici hebben de ver diensten van de omgekomen Groenen-politici geprezen. Petra Kelly werd in Gunzburg geboren. Als kind verhuisde ze met haar stiefvader naar de Verenigde Staten, waar ze een briljante studente politieke we tenschappen bleek. Na haar af studeren werkte ze enige tijd in het bureau van Edward Kenne dy alvorens naar de EG-com- missie in Brussel te verhuizen. Daar ligt de wortel van haar be trokkenheid bij de vredes- en de anti-atoombeweging. Tot 1979 was zij lid van de SPD, aanslui tend richtte zij met enkele geestverwanten de Groenen op. Van 1983 tot 1990 heeft ze voor die partij in de Bondsdag geze ten. Haar levensgezel Gerd Bastian maakte als zestienjarige de laatste oorlogshandelingen mee. In 1956 meldde hij zich bij de kersterse Bundeswehr. Hij maakte er carrière; hij werd ge- neraal-majoor en divisiecom mandant, maar waarschuwde in die functie begin jaren tach tig voor een toekomstig atoom slagveld in Duitsland. Hij keer de zich nadrukkelijk tegen het NAVO-dubbelbesluit en aan vaardde prompt de consequen ties van die opzienbarende hou ding. Hij bood zijn ontslag aan en werd actief binnen de Groe nen, welke partij hij wegens meningsverschillen in 1987 verliet. COTGRAVE Een bizar beeld gisteren in het mijn werkersgehucht Cotgrave, nietig in de schaduw van Nottingham. Op de autora dio raast de politieke crisis over de voorgenomen slui ting van mijnen nog met on gekende pathetiek ('Major verwart leiderschap met waanzin') voort, maar op de plaats des onheils heerst dof fe verslagenheid. De emotie ontstijgt zelden het niveau van berustend gemop per en vervalt af en toe in lange zwartgallige stilten. Zelfs de theatrale opwinding waarmee de backbenchers van de Con servatieven medelijden met de mijnwerkers suggereren, kon niet voorkomen dat in Cotgrave de klap ten volle is aangeko men. Iedereen beseft het, over negentig dagen is het definitief afgelopen. Eén van de tien Ondanks het snelle bochten werk waarmee minister Mi chael Heseltine gisteren zijn politieke loopbaan trachtte te redden voorlopig niet 31 maar 10 mijnen dicht gaat aan Cotgrave dit compromis voorbij, want ze is een van de tien. En dus meer dan ooit een terminale patiënt. De middag- ploeg heeft het er moeilijk mee en aarzelt voor het eerst sinds jaren om in de schacht af te da len. Het is geen vorm van pro test, maar ze is gewoon even de draad kwijt. „Moeten we nu naar beneden of niet?", vraagt een mijnwerker. Niemand die antwoordt. Er is zelfs geen manager of directeur die nog een opdracht geeft. Cot grave is stuurloos, al een beetje aan het sterven. Het verzet te gen de uiteindelijke dood is op gegeven. Staken zat de mijn werkers van Nottinghamshire, verenigd in de Unie van Demo cratische Mijnwerkers (UDM), toch al niet zo erg in het bloed. In 1984, toen Arthur Scargills National Union of Minewor- kers (NUM) Groot-Brittannië in een lange bange winter stort te, zorgde de gematigde UDM van Roy Lynk voor net voldoen de kooltjes op het vuur. Stammen Sindsdien behandelen beide vakbonden elkaar alsof het vij andige stammen zijn. Tot giste ren. Want in de kantine van de Cotgrave-mijn geeft menig mijnwerker toe nu meer sympa thie voor Scargill te voelen dan voor Lynk, die zich als vorm van protest heeft opgesloten in de oude Silverhill-mijn, veertig kilometer verderop. Het tragi sche is dat niemand echt zit te wachten tot Lynk weer boven komt. Alleen zijn vrouw die vindt dat de gekwetste vak bondsleider een ridderorde aan de koningin moet terugsturen. Maar vader komt maar niet thuis. „Lynk heeft de laatste dagen een hoop vrienden verlo ren", gromt een oudere mijn werker in Cotgrave. „Scargill had gewoon gelijk toen hij al ja ren geleden waarschuwde dat de Conservatieven een geheime lijst hadden met nog te sluiten mijnen". „Lynk kan het beste net zo lang in die mijn blijven tot hij stikt", valt een collega bij. Maar on danks dat broeit er geen verzet, slechts bitterheid. Iedereen kan zelf uitrekenen hoe de toe komst eruit zal zien als het gro te wiel van de mijn niet meer draait. Achtenveertig pond in de week, daar moeten de mees ten het mee doen; gezinnen zijn bij dat vooruitzicht wanhopig. Menig mijnwerker ziet in ge dachten de deurwaarder al aan kloppen. En als iemand over Kerstmis begint, kijken de meesten strak naar buiten. Kerncentrale Cotgrave is geen oude mijn; niet eens dertig jaar in gebruik. En dat steekt de jongens in de kan tine nog het meest. „We hebben verdomme gedaan wat That cher wilde. Kolen produceren zonder subsidie, we zijn nu de goedkoopste van Europa en dan nog worden we aan de kant ge zet. Terwijl de kerncentrale al les krijgen wat wij niet mochten hebben. Miljoenen subsidies en een gegarandeerde markt". Want ook dat laatste kunnen de kolenmijnen vergeten. De Con servatieven hebben de mijnen overgelaten aan het vrije- marktprincipe door de afne mers van kolen de elektrici teitscentrale te privatise ren. Die kiezen dus voor de die komen uit Polen (lage kos ten), Duitsland (zwaar gesubsi dieerd) en Colombia. „Waar", merkte een Labour-woordvoer- der op, „de kolen met behulp van kinderarbeid worden gedol ven... Dat was in Groot-Brittan nië honderd jaar geleden al ver boden". Britse mijnwerkers hebben meer evechten bij ederlands' tófdkwartier EZ - De VN-vredesmacht H een serie pantserwagens uurd om medewerkers van vluchtelingenorganisatie ile Verenigde Naties te eva- dat ongeveer 40 kilo- er ten noordwesten van de Sarajevo ligt, moet hoofdkwartier van de Ne- andse transporteenheid ko- 1 die komende maand naar »ië vertrekt. verblijf in Vitez, waar een "grijke opslagplaats van de vluchtelingenorganisatie IHCR) is gevestigd, is te ge- dijk geworden. Tussen atische en Bosnische eenhe- eerst gezamenlijk de Is controleerden, zijnzwa lrechten uitgebroken. De !urtenissen in Vitez volg- °P signalen van groeiende jongen in de Kroatische- m alliantie die het steeds vereende krachten tegen arviërs heeft opgenomen. I gebied kwam gisteren a' een konvooi van twintig f VN-militairen onder Eén raket vloog tussen rp™"voertuigen door. Ook ,vnik en Novi Travnik Kroaten en mos- fvochten. Warm onthaal De 68-jarige vluchteling Bezhaz laat zich het bord warme eten in de Georgische hoofdstad Tbilisi goed smaken. De Abchaziër werd uit zijn vaderland verdreven door etnische separatisten. FOTO: AP Desioot gisteren de 8e'hulp over land naar Bos- onbepaalde tijd op te i wegens beschietingen lvN-konvooien. PARIJS De kinderen op de 74.000 Franse scholen hebben giste ren 6000 ton rijst ingezameld voor hun leeftijdgenoten in het door hongersnood en oorlog getroffen Somalia. Met de actie hoopt men de Somalische jeugd een maand lang te eten te kunnen geven. Aan de actie werd onder meer belangeloos meegewerkt door de Poste rijen, de Franse spoorwegen en de organisatie van Franse reders. Een Franse boerenorganisatie hekelt het initiatief. Volgens hen zou voor evenveel geld negen keer zoveel Frans graan naar het land gestuurd kunnen worden. Foto's vermiste Amerikanen ontdekt WASHINGTON - Amerikaan- se functionarissen hebben in Vietnam duizenden foto's ont dekt van Amerikaanse soldaten die in de Vietnamoorlog om het leven zijn gekomen. Ook zou den er foto's zijn gevonden van Amerikanen die tot op heden als vermist te boek staan. SEVEROMNORSK - De eens zo machtige Sovjetmari ne heeft het moeilijk. In Se- veromnorsk, ten noorden van de Arctische cirkel, zijn stakingen uitgebroken in de drastisch afgeslankte en steeds minder gedisciplineer de Russische vloot. De vrou wen van de zeelui demon streren tegen de hoge prijzen van het steeds geringere aan bod van voedsel en consump tiegoederen. Het vlaggeschip van de noorde lijke vloot, het vliegdekmoeder- schip Admiraal Koeznetsov, ligt in een droogdok in Severom- norsk en het op een na grootste vliegdekschip is te koop en gaat waarschijnlijk naar China of Iran. Een derde van het schip is niet eens meer afgebouwd. Er varen geen schepen van de Rus sische marine meer op de Indi sche Oceaan of de Middellandse Zee. Onlangs begon de bemanning van een fregat van de kust wacht te muiten. De Ukrainse kapitein klaagde over onder drukking door Russische offi cieren. Ook de zogenaamd mo derne torpedobootjager Admi raal Vindogradov, die van de Golf tot Vladivostok wordt in gezet om de sancties tegen Irak te bekrachtigen, kan de proble men waarmee de Russische vloot kampt niet meer verhul len. Amerikaanse, Britse en Franse zeelui kregen toestemming het schip te bezoeken. De bezeten geheimhouding van de rode vloot heeft plaatsgemaakt voor openheid en een gebrek aan geld voor brandstof en salaris sen. „De Russische zeelui zijn allemaal heel aardig, maar ze weigerden in Bahrayn mee te gaan dineren omdat ze zich dat niet konden permitteren", al dus luitenant Scott Sigler uit Dallas. Hoewel geprobeerd werd de eerste Amerikaanse soldaten die de vrijheid kregen een Rus sisch schip te bekijken een posi tief beeld voor te spiegelen, kwamen de etnische spannin gen aan boord van de Admiraal Vindogradov al snel aan de op pervlakte. Een Russische luite nant beval een groepje sjofel ge klede islamitische matrozen uit Tasjkent met barse stem in te rukken voor ze hun grieven konden spuien. Om de etnische verdeeldheid te maskeren moeten de man schappen van de vloot een eed van trouw afleggen, niet zoals voorheen aan het moederland, maar aan het 'otjetsjestvo', het oude Russische woord voor 'va derland'. De hamer en de sikkel zijn verdwenen en vervangen door de blauw-witte vlag met het St. Andreaskruis die 300 jaar geleden voor het eerst werd gehesen door de oprichter van de keizerlijke vloot, tsaar Peter de Grote. De nieuwe vlag wordt evenwel niet voetstoots door de manschappen aanvaard. „Veel van hen ervaren het verande ren van de vlaggen als vernede rend", aldus kapitein Aleksan- der Dontsjenko. „Onze grootste overwinningen waren die onder de rode vlag". Het geldgebrek van de Russi sche vloot uit zich ook in de le vensomstandigheden van de 340 manschappen aan boord. Deuren werden dichtgeslagen voor de neus van al te nieuws gierige bezoekers. De armzalige kwartieren, de vette worst voor de officieren en de rode kool voor de matrozen waren niet voor de ogen van het publiek be stemd. De Admiraal Vindogra dov stak jammerlijk af bij de drie goed geoutilleerde wester se oorlogsschepen die vlakbij la gen. „Het is droevig", zei een officier van het Franse schip Georges Leygues. „Volgens ons hebben ze niet eens de midde len om hun wapensystemen goed in te zetten". The Times Idoor BERT SCHAMPERS DEN HAAG/BRUSSEL - De Europese socialisten, nu verenigd in een federatieve unie van socialistische partij en, zullen volgende maand op hun congres in Den Haag besluiten tot de oprichting van een Europese partij. De huidige voorzitter van de unie, de Belgische socialist Wil ly Claes, zal de eerstkomende twee jaar die functie ook bekle den bij de nieuw te vormen par tij. Tijdens een perslunch in Brussel noemde Thijs Wölt- gens, fractieleider van de PvdA in de Tweede Kamer en vice- voorzitter van de unie van soci alistische partijen, het besluit een goede stap naar Europese partijvorming. Op dit moment hebben alleen de christen-democraten een echte Europese partij, de Euro pese Volkspartij (EVP). Opmer kelijk is dat de Europese socia listen, christen-democraten en federatie van liberalen een Vlaamse voorzitter hebben: Wilfried Martens (EVP), Willy De Clercq (liberalen) en Willy Claes (Europese socialisten). Volgens Thijs Wöltgens werd het tijd dat de socialisten" ook in Europa de krachten zouden bundelen. Met het oog op de Europese eenmaking en het Verdrag van Maastricht moet de partij meer cohesie tot stand brengen binnen de socialisti sche familie. Mini-top Zo komen, in navolging van de christen-democraten, voortaan ook de socialistische regerings leiders en ministers vooraf gaande aan elke Europese Top bijeen om de agenda door te ne men en hun gemeenschappelijk standpunt te bepalen. Om lid të kunnen worden van de nieuwe Europese partij gel den drie criteria. De partijen moeten behoren tot een lidstaat van de EG en lid zijn van de So cialistische Internationale. Voorts mogen zich ook partijen aansluiten van landen die het EG-lidmaatschap hebben aan gevraagd bij de Europese Com missie en daarover een positief advies heeft gekregen. Dat be tekent bijvoorbeeld, dat nu al Oostenrijk en Zweden welkom zijn, terwijl Finland nog moet wachten totdat het groen licht krijgt van de Europese Com missie voor toetreding tot de EG. Met het oog op de Europese ver kiezingen komt er een mani fest, een soort partijprogramma voor de Europese socialisten. De stemprocedure binnen de nieuwe partij wordt aangepast aan die van de Europese Raad. Dat betekent dat de partij met een gekwalificeerde meerder heid beslissingen zal kunnen nemen over zaken waarvoor de EG deze stemprocedure al han teert. De socialisten vormen de groot ste fractie in het Europees Par lement. Vandaag werd die frac tie nog met twintig leden uitge breid tot 199, door de toetre ding van de Italiaanse PDS, de ex-communisten van Achille Ocheto. De PDS maakte tot nu toe deel uit van de fractie Vere nigd Links in het parlement. Honecker moet ondanks ziekte terechtstaan BERLIJN Erich Honecker, de vroegere staatschef van de DDR, moet op 12 november te rechtstaan. Hij zou medeschul dig zijn aan de dood van twaalf mensen die bij vluchtjibgingen bij de toenmalige Berlijnse Muur zijn doodgeschoten. Hoe wel zijn hersentumor de laatste tijd in snel tempo de grootte van een tennisbal heeft aangeno men, acht het Berlijnse hof Ho necker in staat althans de ope ning van zijn proces mee te ma ken. Of hij het einde van de on getwijfeld lang durende ge rechtsprocedure haalt is hoogst twijfelachtig. Prof. Schneider, die op verzoek van justitie de in Berlijn gevangen zittende Ho necker regelmatig onderzoekt, heeft gezegd dat deze nog hoog uit anderhalf jaar te leven heeft. is ook plezier

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5